blog posts

Python'mu yoksa PHP'mi

Python’mu yoksa PHP’mi? Python ve PHP’nin basit dilde karşılaştırılması

Doğru programlama dilini seçmek, herhangi bir projeyi ilerletmek için atılacak ilk ve en önemli adımlardan biridir ve seçilen teknolojinin sonuçlar üzerinde büyük etkisi vardır.Python’mu yoksa PHP’mi Günümüzün birçok işletmesi gibi siz de web geliştirme projeleriniz için Python veya PHP kullanmaya karar verdiyseniz, ikisi arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Her iki dilin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır ve bu nedenle her biri hakkında temel özellikleri ve ipuçlarını bilmek önemlidir. Python ve PHP dillerini kapsamlı ama kısa bir şekilde incelemek ve karşılaştırmak için bu yazının devamında Quora Blog’da kalın .

Python veya PHP – Temel Bilgiler

Python ve PHP’yi karşılaştırmadan önce her birinin doğası hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmamız gerekir.

PHP nedir ve özellikleri nelerdir?

PHP: Hypertext Preprocessor, esas olarak sunucu tarafı web geliştirmede kullanılan açık kaynaklı bir kodlama dilidir. 1994 yılında Kanadalı-Danimarkalı programcı Rasmus Lerdorff tarafından oluşturulan bu dilin orijinal adı Kişisel Ana Sayfa idi. PHP’nin ilk sürümü Haziran 1995’te yayınlandı ve o zamandan bu yana çeşitli sürümlerin yayınlandığını gördük. En son sürüm, Ağustos 2023’te kullanıma sunulan PHP 8.2.9’dur.

PHP’nin en önemli özellikleri şunlardır:

 • Açık kaynak : PHP tamamen açık kaynak olduğundan, herkes onu indirebilir ve web geliştirme için kullanabilir. Öte yandan, dünyanın her yerindeki geliştiriciler kodu inceleyebilir, hataları ortadan kaldırabilir ve temel olarak kodlama ve sorun giderme sürecine katkıda bulunabilir.
 • Kullanım kolaylığı : PHP basit ve anlaşılır bir yapıya sahiptir ve bu nedenle Python veya PHP genellikle seçilen dildir. Bu dilin sözdizimi kuralları C diline çok benzemektedir ve mantıklı ve düzenli bir yapı göreceksiniz. Öte yandan PHP öğrenme süreci çoğu dile göre daha kolaydır ve kodlama dünyasına daha hızlı girmenizi sağlar.
 • Çeşitli veritabanları desteği : PHP, MySQL, Oracle ve PostgreSQL dahil olmak üzere çeşitli veritabanlarıyla uyumludur ve veritabanı entegrasyonunu destekler.
 • Farklı platformlarla uyumluluk : Bu dilin kodları Windows, Mac, Linux ve Unix dahil hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışır. PHP scriptleri ayrıca masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi her türlü cihazla uyumludur.
 • Yüksek esneklik : PHP çoğu dilden daha esnektir ve JavaScript, HTML ve XML ile kolayca entegre olur.
 • Hızlı ve optimum performans : PHP scriptleri genellikle JSP ve PERL gibi diğer dillere göre daha iyi performansa sahiptir. Verilerin yüklenmesi ve veritabanına bağlanma daha yüksek bir hızda gerçekleştirilir ve bu da sonuçta veritabanının ve sunucunun daha verimli yönetilmesini sağlar.
 • Gerçek zamanlı izleme : PHP dili en son olayların ayrıntılarını kaydeder ve bunları size sunar. Aynı zamanda bellek ve CPU tüketimi hakkında da bilgi alabilirsiniz.
 • Nesneye yönelik yetenekler : PHP’nin nesneye yönelik yapısı onu hızlı kılar ve miras ve veri kapsülleme gibi ek özellikler sağlar.
 • Ve daha birçok özellik : PHP, Sihirli Sabitler, Düzenli İfadeler, PDO sınıfı ve çerez desteği gibi başka özellikleri de beraberinde getirir.

Devamını oku: Php nedir?

Python nedir ve özellikleri nelerdir?

Python, 1991 yılında Hollandalı Heido van Rossum tarafından oluşturulan, yorumlanan, nesne yönelimli ve üst düzey bir programlama dilidir. Çeşitli sürümler ve alt sürümler yayınlandıktan sonra artık Python 2 ve Python 3 geldi ve bu makalenin yazıldığı sırada en son sürüm Python 3.11.4’tü.

Python’un tasarım felsefesi, kodun okunabilirliğine ve dinamik anlambilim ile girinti stilinin kapsamlı kullanımına odaklanmıştır. Bu dil, çöp toplamayı ve nesne yönelimli, işlevsel ve yapısal programlama gibi farklı programlama paradigmalarını destekler. Sonuç olarak programcılar hem büyük hem de küçük projelerde işe yarayan temiz ve mantıksal kod yazabilirler.

Python’un en önemli özellikleri şunlardır:

 • Ücretsiz ve açık kaynak : Python’u resmi web sitesi ( + ) üzerinden indirebilir ve tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kamuya açık kaynak kodunu kullanarak gerekli değişiklikleri yapmanız da mümkündür. Gerekirse Python kurulum eğitimini Quora Blog’da zaten yazdık.
 • Öğrenmesi kolay : Python’u öğrenme süreci Java, JavaScript, C++, C ve benzeri diğer dillere göre çok daha hızlı ve kolaydır. Ayrıca Python’da programlama yaparken bellek yönetimi veya tüm sistemin mimarisini hatırlama konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu dil oldukça kullanıcı dostu gibi görünüyor ve İngilizce ve matematikte daha az karmaşık sözdizimi kuralları kullanıyor. Bütün bunlar birçok geliştirici için Python veya PHP arasındaki seçimi net hale getiriyor.
 • Nesneye yönelik : Nesne kapsülleme ve sınıflar gibi kavramlara izin vermesi Python’un en belirgin özelliklerinden biridir.
 • Genişletilebilirlik : Python, çekirdeğindeki tüm işlevleri uygulamak yerine, işlevleri genişleten farklı modülleri tercih edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu kompakt ve modüler yapı, geliştiricilerin mevcut uygulamalara programlanabilir kullanıcı arayüzleri eklemesine olanak tanır. Python’da C ve C++ kodlarını da kullanabilirsiniz.
 • Yorumlanmış bir dil kullanma : Python kodu, Java, C++ ve C++’dan farklı olarak satır satır ve adım adım yürütülür. Bu nedenle kodları derlemeye gerek yoktur ve sorun giderme süreci daha hızlı ve daha kolay gerçekleşir.
 • Taşınabilir : Python kodları tamamen taşınabilirdir. Bu, Windows işletim sistemi için kodlarınız varsa, aynı kodları Mac, Linux ve Unix gibi diğer işletim sistemlerinde de çalıştırabileceğiniz ve hiçbir şeyi değiştirmenize gerek olmadığı anlamına gelir.
 • Dinamik yazma : Python’da değişkenlerin “Türü” veya “Türü”, kod yürütüldüğünde belirlenir, başlangıçta değil. Yani ‘int’, ‘char’ ya da ‘double’ gibi farklı değişkenler belirtmenize gerek yok. Bu sayede satır sayısı azalacak ve programlama eskisinden daha da kolaylaşacaktır. Örneğin Java’da “int x = 5” yazarsınız. Ancak Python’da “x = 5” yazarsınız ve x herhangi bir değişken olabilir.
 • Zengin standart kütüphane : Python’un standart kütüphanesi size birçok farklı fonksiyon ve modül sağlar, böylece sıfırdan kod yazmanıza gerek kalmaz. Birim testi, düzenli ifadeler, web tarayıcıları, CGI, görüntü işleme ve benzerleri için mevcut kodu kolayca kullanabilirsiniz.

Devamını oku: Python Nedir? Python programlama diline aşinalık

Python veya PHP – her birinin kullanımı nedir?

Artık her iki programlama dilinin temel özelliklerini bildiğimize göre, muhtemelen Python veya PHP arasında seçim yapmaya daha yakınsınız, ancak her birinin gerçek dünyada ne işe yaradığı gibi bilmemiz gereken başka noktalar da var.

PHP uygulamaları

PHP, dinamik içerik oluşturabilen, sunucuda dosyalar oluşturabilen ve dosyaları açabilen, okuyabilen, yazabilen, kapatabilen veya silebilen, sunucu taraflı bir kodlama dilidir. Bu dil veritabanıyla en uyumlu dildir ve bu nedenle veritabanındaki verileri en az çabayla değiştirmenize veya silmenize olanak tanır.

PHP formlar aracılığıyla veri toplayabilir, çerezlerle uyumludur, veri şifrelemeyi destekler ve kullanıcıya tam kontrol verir. İstatistikler web sitelerinin %70’inden fazlasının sunucu tarafında PHP kullandığını gösteriyor. PHP kullanan en ünlü web sitelerinden bazıları WordPress , Facebook , Wikipedia , Microsoft , Canva ve Salesforce’tur .

PHP dilini kullanmak için en iyi projeleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Web uygulamaları ve web sayfaları : Günümüzün web sayfaları ve uygulamaları daha yüksek seviyede kişiselleştirme, etkileşim ve kullanıcı dostu olmayı gerektirmektedir. PHP, tüm bunları mümkün kılmak için sunucuda, veritabanı sisteminde ve tarayıcıda üç katmanlı bir mimari kullanır.
 • İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) : PHP, IMAP, POP3 ve HTTP gibi protokoller aracılığıyla diğer hizmetlerle etkileşime girebilir. Bu nedenle WordPress, Moodle ve Joomla gibi birçok web içerik yönetim sistemi PHP ile geliştirilmektedir.
 • GUI tabanlı uygulamalar : PHP-GTK 2 ve ZZEE PHP GUI’nin yardımıyla, exe dosya formatında kod yazmaya izin veren GUI tabanlı uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bağımsız olarak derleyin ve çalıştırın.
 • Veri görüntüleme : Image_Graph ve PHP gibi araçlar yardımıyla çeşitli formlardaki verileri tablo ve grafik şeklinde görüntüleyebilirsiniz, bu da e-ticaret siteleri ve uygulamaları için ideal bir seçenektir.

Python Uygulamaları

Python’u PHP ile karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri Python’un uygulama açısından daha genel olması ve daha geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilmesidir.

Python’u kullanmak için en iyi projeler şunlardır:

 • Web uygulaması geliştirme : Python, size birçok farklı seçenek sunduğu için web geliştirme için en iyi programlama dillerinden biri olarak kabul edilir. Bu dil, Pyramid ve Django gibi çerçevelerin yanı sıra Bottle ve Flask gibi mikro çerçeveleri de destekler. Bu çerçevelerin tümü esnek, ölçeklenebilir ve güvenlidir ve veritabanı etkileşimi ve içerik yönetimi gibi görevleri kolaylaştıran kullanışlı modüller ve kitaplıklarla birlikte gelir. HTML, XML, FTP, IMAP ve POP gibi internet protokollerine olan desteği de unutmamak gerekir.
 • Makine öğrenimi ve yapay zeka : Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) projelerinin geleneksel yazılım projelerinden büyük farklılıkları vardır. Bu projeleri ilerletmek için bir dizi beceri, teknoloji ve aracın yanı sıra istikrarlı ve güvenilir bir dile ihtiyacınız olacak. Python size gerekli tüm uygulamaları ve esnekliği sağlayacaktır.
 • Sürekli yazılım geliştirme ve prototip oluşturma : Python veya PHP arasında seçim yaparken Python’un öncelikle yazılım geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu dil, masaüstü ve web uygulamaları geliştirmenize yardımcı olur ve hatta uygulama yapısını kontrol etmek, yönetmek ve test etmek için bile kullanabilirsiniz.
 • Diğer kullanımlar : Python ve 3 boyutlu bir oyun motoru olan PySoy gibi kütüphaneler video oyunu geliştirmede de kullanılır; Örneğin Battlefield ve Civilization adlı iki oyun serisi. Ayrıca Python, Boo, Cobra ve Swift gibi dilleri geliştirmek için kullanıldı ve onu büyük verileri yönetmek, veritabanlarına bağlanmak ve görüntü işlemek için kullanabilirsiniz.

Python’u PHP ile karşılaştırmaya ilişkin sık sorulan soruların özeti ve yanıtları

Hem PHP hem de Python şüphesiz web arka uç geliştirme için en popüler programlama dilleridir, ancak aynı zamanda önemli farklılıkları da vardır. PHP nesne yönelimli programlama için tasarlanmıştır, ancak Python hem nesne yönelimli hem de prosedürel programlama için uygundur.

Python, web geliştirmede de kullanılan çok amaçlı bir dildir. Ancak PHP çok amaçlı bir dil olarak kabul edilemez çünkü yalnızca web arka uç geliştirmede kullanılır. Bu nedenle Python veya PHP arasındaki seçim, web geliştirme sürecinde Python ile çalışma kolaylığını mı yoksa PHP’nin gücünü ve güvenilirliğini mi tercih ettiğinize bağlıdır.

Hangisi daha hızlı: Python mu yoksa PHP mi?

Python’u PHP ile karşılaştırmak Python’un her zaman daha hızlı performansa sahip olduğunu gösterir. Her yeni dosya oluşturulduğunda veya değiştirildiğinde Python, kodları bayt koduna dönüştürür. Bu kod derleme yöntemi Python’u PHP’den daha hızlı hale getirir. Elbette PHP programcıları farklı önbellekleme sistemleri kurarak uygulamalarının hızını artırabilirler.

Programlamayı öğrenmeye başlamak için Python mu yoksa PHP mi daha iyi?

PHP programlama dilini öğrenmek ve anlamak nispeten kolay olmasına rağmen, programlama öğrenme sürecini başlatmak için mümkün olan en iyi dil olarak kabul edilmez. Bunun nedeni, zor sözdizimi kuralları ve PHP’nin genel tasarımındaki bütünlük eksikliğidir. Python ise insan diline daha çok benzer ve şöhretini ve popülerliğini sadeliğine borçludur.