blog posts

Python çerçeveleri

Python çerçeveleri ve uygulamaların tanıtımı

Python çerçeveleri diğer programlama dillerinin çerçeveleri gibi tanıtılmıştır, böylece bu dilin herhangi bir alandaki geliştiricileri belirli bir çerçeve ve yapı ile kendi kodlamalarını ve proje geliştirmelerini yapabilirler. Bu durum, bu ortamı tamamen o alana (örn. web geliştirme) özel hale getirir ve geliştirme çerçevesinde yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili kütüphaneler ve modüller yerine mevcut her aracın kullanılabilir ve kullanışlı olmasını sağlar. programcının çalışma ortamının karmaşıklığı ve kalabalıklığı.

Öte yandan her proje kategorisinin geliştirme ortamının uzmanlaşması, çerçeve geliştiricilerin iyileştirmeye daha fazla odaklanmasına neden olur ve bu şekilde o teknolojinin büyümesi ve gelişmesi daha hızlı ve daha doğru ilerleyecektir.

Doğal olarak, ham Python diline hakim olduktan sonra, iş piyasasına girmek ve gerçek ve büyük projeler yapmak için, o alanla ilgili Python çerçevelerinden birini belirleyip öğrenmeniz gerekir, böylece onu projeler oluşturmak için kullanabilirsiniz. . Bu nedenle Python ekosistemini daha iyi görebilmeniz için farklı alanlardan olmaya çalıştığımız bu frameworklerin bir listesini sunduk. Bu yüzden sonuna kadar bizimle kalın.

1 – Django

 

Django, karmaşık ve eksiksiz web siteleri tasarlamak ve geliştirmek için kullanılan, hız ve verimliliğe oldukça odaklanan, son yıllarda web alanının en popüler çerçevelerinden biri haline gelen en ünlü ve önemli Python çerçevelerinden biridir . Bu nedenle size Python çerçeveleri listesinin geri kalanından daha fazla bilgi sunmaya çalışıyoruz.

Django DRY (Kendini Tekrarlama) felsefesinin Python topluluğuna Django geliştiricileri tarafından temel ve ilham verici bir değer olarak tanıtıldığını bilmek ilginçtir ve bu, Django’nun daha az kod ve daha fazla hız kullanacağının bir işaretidir. . deneyim.

  • Veritabanıyla etkileşim

Avantajlarından biri, ORM (Nesne-İlişkisel Haritalama) aracılığıyla daha iyi veritabanı yönetimi için sahip olduğu çok çeşitli olanaklardır ve veritabanıyla nesne odaklı ve üst düzey bir şekilde etkileşim kurmanıza ve veri modellerini ve aralarındaki ilişkileri daha iyi tanımlamanıza yardımcı olur. kolayca. ve kontrol

  • güvenlik

Bu çerçeve karmaşık ve büyük projelerin geliştirilmesine yönelik olduğundan güvenliğe iyi odaklanır ve XSS ve CSRF gibi her türlü saldırılara karşı programların güvenliğini korumanız için size mükemmel olanaklar sağlar. Google, NASA ve Meta (Instagram) gibi büyük şirketlerin bu çekici Python çerçevesini kendi programlarını geliştirmek için tam bir güvenle kullanmalarının nedeni budur.

  • Çok katmanlı teknoloji

Django çerçevesi, MVC’ye benzer şekilde çalışan ve modellerin, şablonların ve görünümlerin ayrı ayrı yönetilmesine olanak tanıyan MVT (Model-View-Template) çok katmanlı mimarisini kullanır, böylece geliştirme süreci yüksek hızda takip edilebilir. Django’nun bir diğer avantajı da dünya çapında geniş ve aktif bir geliştirici topluluğuna sahip olmasıdır; bu da sorularınızın yanıtlarını Python uzmanlarından kolayca almanıza yardımcı olur.

  • Tam teşekküllü asistan

Python çerçevelerinin en güçlülerinden biri olan Django’nun önemli özellikleri arasında kullanıcı yönetim sistemi ve güçlü kimlik doğrulama, URL yönetim sistemi, otomatik formlar ve JSON vb. çeşitli giriş desteğinden faydalanabiliriz. Web uygulamaları tasarlama ve geliştirme alanında tam teşekküllü bir çerçeve ile uğraştığınızı gösterdiğini de belirtelim.

Django ile ilgili son söz şu; orta ve büyük bir projeniz varsa harika bir seçimdir, ancak proje daha küçük ölçekteyse veya çok geliştirilmeyecekse bir sonraki daha hafif Python çerçevelerini kullanmak daha iyidir. bunlar bu işe özel.

Bu güçlü çerçeve ve eğitim konuları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Django’nun Sabzlern’deki özel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 – Şişe

 

Flask, düşük seviyeden ileri seviyeye kadar web uygulamaları oluşturmaya uygun, hafif ve esnek bir web geliştirme çerçevesidir. Django ile karşılaştırıldığında bu çerçeve daha genç ve topluluğu daha az kapsamlıdır ancak bu onun bir zayıflığı veya kusuru olduğu anlamına gelmez. Bütün mesele şu; projenizin özellikleri neler ve proje geliştirmek için hangi stratejiden memnunsunuz? Örneğin, hazır Django modülleriyle mi çalışmalı yoksa Python’u Flask’ın ayrıntılı kişiselleştirme yetenekleriyle mi kullanmalısınız?!

Python frameworkleri arasındaki popülaritesinin temel nedeni olan Flask’ın öne çıkan özelliklerinden biri de gerçek anlamda esnekliktir. Bu çerçeve kısa sürede programın temelini oluşturmanıza yardımcı olur ve ardından Flask’ın sağladığı sonsuz kütüphane ve eklentileri kullanarak projenin tüm detaylarını ihtiyaçlarınıza göre ve tam istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Uygulama ve bu özellik, geliştiricilerin önemli bir yüzdesi için oldukça çekici ve caziptir.

Flask çerçevesi, web şablonlarını yönetmek için dinamik web sayfaları oluşturmak için güçlü bir motor olan Jinja2’yi kullanır ve bu, yeterli özelliklere sahip olmasının yanı sıra Python kodları veya Python programlarıyla mükemmel bir bağlantı oluşturur. Ayrıca Flask ile yapılan projelerin toplam maliyeti, sahip olduğu özelliklerden dolayı Django’ya göre daha düşük olup, bu nedenle kişisel, kurumsal, mağaza ve freelance web siteleri için ideal bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Kısacası tamamen özelleştirilmiş bir Python frameworkü veya mikroframework ile çalışıp eklentiler ve kütüphaneler yardımıyla bir web uygulaması oluşturmayı planlıyorsanız Flask’ı görmezden gelmeniz hiç de kolay olmayacaktır.

  3- FastAPI

 

FastAPI, son derece hızlı ve verimli API’ler oluşturmaya yönelik profesyonel bir çerçevedir. Veri etkileşimi ve doğrulama için Pydantic gibi güçlü kütüphanelerin ve asenkron işlemleri yürütmek için async/await gibi özelliklerin kullanılması nedeniyle hız ve performans sağlar ve onu web servis ve API alanında en iyi Python çerçevelerinden biri haline getirmiştir!

FastAPI, geliştiricilerin OpenAPI ve Swagger kullanılarak gerçekleştirilen otomatik belgeleri kullanarak API belgelerini kolayca oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olur.

4-Bükümlü

 

Twisted , Python’da ağ yazılımı geliştirmek için en güçlü Python çerçevelerinden biridir . Bu çerçeve, bu sorun için özel olarak tasarlanmıştır ve karmaşık ağ bağlantılı uygulamalar ve hizmetler oluşturmada ilk tercihiniz olabilir.

Twisted’ın önemli özelliklerinden biri, programcının çeşitli ağ işlemlerini beklemeden aynı anda gerçekleştirmesine olanak tanıyan olay odaklı bir programlama modeli kullanmasıdır. Bu model, programların giriş verilerine ve olaylara hızlı ve doğru bir şekilde yanıt vermesini sağlar.

Ayrıca Twisted, ağ sunucuları, HTTP, TCP ve UDP gibi farklı protokoller, SSL/TLS bağlantıları vb. oluşturmak için birçok araç ve bileşene sahiptir. Bu araçların misyonu diğer programlarla ve ağ servisleriyle iletişimi sağlamaktır.

Twisted’ın sahip olduğu karmaşıklık ve yüksek detaylar nedeniyle bu çerçeveyi öğrenmek ve kullanmak, başlangıç ​​seviyesindeki programcılar için biraz zorlayıcı olabilir. Aslında Twisted, paralel veya eş zamanlı işlem gerektiren programlar için uygundur ancak basit projeler için daha iyi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

5- DASH

 

Dash, Flask, Plotly ve React gibi popüler kütüphaneleri temel alan Python kullanan etkileşimli bir web uygulaması geliştirme çerçevesidir. Bu çerçeve, etkileşimi yüksek veri web uygulamaları oluşturmanıza olanak tanır ve iki programlama devinin yani Python (Flask) ve JavaScript’in (React) birleşiminin sonucu olması nedeniyle bu alanda gerekli uzmanlığa ve esnekliğe sahiptir.

En çekici Python çerçevelerinden biri olan Dash çerçevesi, web uygulamaları tasarlamak için etkileşimli grafikler ve dinamik veriler gibi karmaşık özellikleri kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca farklı bileşenler kullanarak çok sayfalı veya tek sayfalı web uygulamaları (SPA) oluşturun.

Dash’in güçlü yanlarından biri kodlamasının oldukça basit ve anlaşılır olmasıdır ancak büyük ve karmaşık projeler için en azından bu yazı yazılana kadar ihtiyaçlarınızın %100’ünü karşılayamıyor ve bazen sınırlamalarla karşılaşabiliyorsunuz. (Projelerin %80’inde beklentileri rahatlıkla karşılayabilmektedir)

6’lı Şişe

 

Bottle çerçevesi, basit ve hafif olan Python çerçevelerinden biridir ve küçük web siteleri ve daha basit API’ler oluşturmak için kullanılır. Bu nedenle genellikle web siteleri veya basit API’ler oluşturmak için hafif ve hızlı bir çerçeveye ihtiyaç duyan projelerde kullanılır. Bu çerçeveyle ilgili ilginç olan şey, öğrenme kolaylığı nedeniyle yeni başlayanlar için Pythonite olma yoluna başlamak ve Python çerçevelerinin ortamını tanımak için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilen eğitici doğasıdır.

Basit kodlaması ve daha kolay ortamı nedeniyle Bottle, programcıların küçük web sitelerini ve basit API’leri tabiri caizse mümkün olan en kısa sürede uygulamasına yardımcı olur. Dolayısıyla, eğer Python’da yeniyseniz, bu kompakt çerçeveyle eğlenebilir ve Python’un gücünün küçük ölçekte keyfini çıkarabilirsiniz.

7 – PyTorch

 

Pytorch, Python programlama dilindeki en güçlü derin öğrenme çerçevelerinden biridir. Bu çerçeve, sinir ağı modellerini oluşturmak ve eğitmek için kullanılır ve genellikle bilimsel araştırma ve yapay zeka programlarının geliştirilmesi için kullanılır.

Yapı ve kullanılabilirlik açısından PyTorch, programcıların istedikleri derin öğrenme modellerini oluşturmalarına ve tabiri caizse makinelere öğretmelerine yardımcı olur. Bu çerçevenin matris hesaplamaları ve paralel işleme yapma yeteneği yüksektir, bu da karmaşık modellerin eğitim sürecinin hızlandırılmasında etkilidir.

PyTorch’un uzmanlaşmış uygulamaları arasında görüntü işleme, ses tanıma, doğal dil işleme, veri tahmini, makine çevirisi ve yapay zekanın alt kümesi olan daha birçok alanı sayabiliriz. Bu alanlardaki programcılar ve araştırmacılar, bu çerçeveyi TensorFlow gibi kütüphanelerle birlikte derin öğrenme modellerini test etmek, araştırmak ve uygulamak için güçlü bir araç olarak kullanıyor.

8 – PySpark

 

PySpark, işi dağıtılmış bilgi işlem gerçekleştirmek olan ve Apache Spark’ı temel alan başka bir Python çerçevesidir . Bu çerçeve, büyük verilerin yüksek hızda işlenmesi ve analiz edilmesi için gerekli olanakları sağlar.

Geliştiriciler Pie Spark çerçevesini kullanarak dağıtılmış bir sistemin bilgi işlem gücünü kullanabilir ve büyük verileri işleyebilir. Bu çerçeve, karmaşık filtreleme, birleştirme ve veri analizi işlemlerini gerçekleştirmek için RDD’leri (Esnek Dağıtılmış Veri Kümeleri) ve DataFrame’leri kullanır!

Pie Spark’ın özel uygulamaları veri analizi, Nesnelerin İnterneti (IoT) veri işleme, büyük veri mimarisi ve büyük veri ile ilgili alanlar gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kısacası bu çerçeve, programcıların büyük ve karmaşık verilerle çalışmasına ve bu veriler üzerinde ileri düzey analizler yapmasına yardımcı olur.

9- Kasırga

 

Tornado , web uygulamaları oluşturmak için Engellenmeyen G/Ç modelini kullanan Python çerçeveleri listesindeki bir sonraki seçeneğin adıdır . Bu çerçeve, kullanıcı isteklerine hızla yanıt verme yeteneğine sahip etkileşimli web uygulamaları oluşturmak için kullanılır.

Tornado’nun önemli özelliklerinden biri de çok sayıda kullanıcıyla aynı anda ve sorunsuz etkileşim kurabilen programlar oluşturabilmesi ve onlardan gelen birçok isteği sunucuyu engellemeye gerek kalmadan işleyebilmesidir.

Bu açıklamalarla, bu çerçevenin özelliklerinin, çevrimiçi sohbet programları, çevrimiçi oyun platformları veya isteklere hızlı yanıt vermesi gereken kullanıcı odaklı sistemler üretmek için kullanılabileceği söylenebilir.

10 – PyGame

 

PyGame, Python ile oyun geliştirmeye yönelik özel bir çerçevedir. Aslında bu çerçeve, her türlü video oyununu tasarlamak ve geliştirmek için kullanılabilecek araçlar ve özellikler sağlar.

Basit veya karmaşık grafikler, sesler, animasyonlar ve kullanıcı kontrolü oluşturmak ve yönetmek, bu çerçevenin kullanıcı girdilerine verilen yanıtları yönetmek, fiziksel simülasyon ve oyun sahneleri oluşturmak için gerekli olan yetenekleri arasındadır.

Kısacası PyGame, en profesyonel Python çerçevelerinden biridir ve basit ve eğitici oyunlardan karmaşık ve profesyonel oyunlara kadar her türlü oyunu tasarlamak ve geliştirmek için onun yardımına güvenebilirsiniz.

11 – Kavgacı

 

Scrappy, 2008 yılında tanıtılan Python çerçeveleri listesinde benzersiz bir seçenektir ve çok ilginç bir uygulamaya sahiptir. Bu açık kaynak ve güçlü çerçeve, web sayfalarından ve web sitelerinden veri çıkarmak (web’de gezinmek) için kullanılır. Bu çerçeve Python programlama dilini temel alsa da çeşitli web sitelerinden gerekli verileri toplayabilir ve bu verileri geliştiricinin tanımladığı kalıp ve koşullara göre sunabilir.

Veri deseni tanıma, web sayfasında gezinme ve farklı formatlarda veri depolama gibi yeteneklere sahip olan Scrapy çerçevesinde geliştiriciler, web sitelerinden veri aramak ve çıkarmak istedikleri kuralları belirleyebilirler.

Bu çerçeve genellikle veri analizi, pazarlama çalışmaları, araştırma ve araştırma bilgilerinin yanı sıra web ve akademik veri tabanları oluşturmak için bilgi toplamak amacıyla kullanılır ve bu alanda güçlü bir araç olarak kabul edilir!

12-Hava Akışı

 

Airflow, zaman içinde çeşitli görevleri planlamak, yürütmek ve izlemek için kullanılan Python tabanlı bir İş Akışı Yönetim Sistemidir. Bu çerçeve Apache Vakfı tarafından geliştirilmiştir ve geliştiricilerin karmaşık iş akışlarını yönetmelerine yardımcı olur

Airflow kullanılarak süreçlerin ve görevlerin planlanması otomatik olarak yapılacak ve yürütülecektir. Bu çerçeve, programcıların farklı çalışma düğümlerini birbirine bağlamasına ve yürütme sırasını belirlemesine olanak tanıyan DAG’ler (Yönlendirilmiş Döngüsel Grafikler) adı verilen güçlü bir konsepte sahiptir.

Airflow’un öne çıkan özelliklerinden biri süreçleri izleme ve denetleme yeteneğidir. Bu çerçeve, web arayüzünü kullanarak görevlerin yürütme bilgilerini ve mevcut durumunu grafiksel olarak gösterir ve bu çok faydalıdır.

Airflow, veri işleme sistemlerinin geliştirilmesi ve yönetilmesi, rutin ve tekrarlanan görevlerin otomasyonu, iş süreci planlaması (BPMS) ve zamanlanmış görevlerin bulut ortamları da dahil olmak üzere farklı ortamlarda yürütülmesinde kullanılan Python çerçevelerinden biridir . çalışıyor ve oldukça güçlü ve iyi biliniyor.

13-Şahin

 

Falcon çerçevesi, Python’da RESTful web hizmetleri geliştirmeye yönelik hafif ve hızlı bir çerçevedir. Falcon tasarımı, bu alanda başarılı olmuş, yüksek performanslı ve sistem kaynaklarını düşük kullanan web servisleri üretmeyi hedeflemektedir.

Falcon’un önemli özelliklerinden biri, HTTP isteklerinin ve yanıtlarının işlenmesinde basitlik ve verimliliktir. Ayrıca bu çerçeve, programcıların farklı kaynaklara uyum sağlama, güvenlik ve hata yönetimi gibi çeşitli yeteneklere sahip RESTful web servislerini kolayca oluşturmasına olanak tanıyan kaynak merkezli mimari modellerini kullanır.

Bu çerçevenin uygulamaları arasında bulut altyapısının farklı yerlerinde basit veya karmaşık web servislerinin sağlanması, farklı servisler arasındaki iletişimin sağlanması, mobil ve web uygulamalarında API parçalarının oluşturulmasını sayabiliriz.

14 – Saniç

 

Sanic, eşzamansız web hizmetleri oluşturmada çok hızlı ve güvenilir olan başka bir Python çerçevesidir .

Bu çerçeve, işlerin eşzamanlı ve eşzamansız olarak yapılmasına yardımcı olan ASGI (Asenkron Sunucu Ağ Geçidi Arayüzü) kitaplığını temel alır. Sonic’in ayırt edici özelliklerinden biri de yüksek hızı ve isteklere yanıt verme konusundaki mükemmel performansıdır. Aslında bu çerçeve, eşzamansız ve engellemesiz yöntemini kullanarak aynı anda birden fazla giriş isteğine yanıt verebilmektedir.

Sanic çerçevesi, programcıların çalışmasını kolaylaştıran sınıf tabanlı tasarım modellerini kullanır ve web hizmetlerini yönetmek, izlemek ve güvenlik sorunlarını yönetmek için yararlı araçlara sahiptir.

15- Zope

 

Zope , dinamik web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için çeşitli araçlar ve olanaklar sağlayan en eski Python çerçevelerinden biridir . Bu çerçeve MVC (Model-View-Controller) yapısını kullanır ve karmaşık web sitelerini geliştirmek ve yönetmek için tasarlanmış ve tanıtılmıştır.

Zope’un öne çıkan özelliklerinden biri, programcının karmaşık ve çoklu özelliklere sahip web uygulamalarını hayata geçirmesine olanak tanıyan içerik ve bilgi sistemlerini yönetme yeteneğidir.

Bu çerçeve, güçlü güvenlik ve yönetim yetenekleri nedeniyle içerik yönetim sistemleri, kişisel portallar, iş uygulamaları ve bilgi sistemleri oluşturmak için kullanılır.

16-ROS

 

ROS veya Robot İşletim Sistemi, Python ve diğer yapılar temelinde geliştirilen robotik için açık kaynaklı bir platform ve çerçevedir. Bu çerçeve açık kaynak olduğundan, akıllı cihazların yanı sıra robotların geliştirilmesi ve kontrolü için birçok araç ve kütüphane sağlar.

ROS’un öne çıkan özelliklerinden biri dağıtık mimari yapısı ve robotlar üzerinde aynı anda birden fazla işlemi yürütebilmesidir. Bu sistem, farklı görevlerden sorumlu farklı modüllerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayarak robotların kontrol ve yönetimini kolaylaştırır.

Belirtildiği gibi bu çerçeve, geliştiricilere robot oluşturma ve simüle etme, hareketi ve çoklu mekanizmaları yönetme ve ayrıca sensörlerden ve farklı cihazlardan gelen verileri işleme için çeşitli araçlar sağlar; bu nedenle bilimsel araştırmalarda, robotların geliştirilmesinde, evsel ve endüstriyel, eğitimde ve akademik deneylerin yanı sıra tıp ve bazı akıllı hizmetler gibi daha ileri uygulamalar da yaygın olarak kullanılıyor…

17-Birlik

 

Unittest, birçok Python çerçevesinden bir diğeridir ve adından da anlaşılacağı gibi Python kodlarını test etmek için kullanılır. Bu çerçeve, işlevleri, modelleri ve kodun farklı bölümlerini test etmek için çeşitli yetenekler sağlar.

Unittest’in özel avantajlarından biri, test sürecini ve uygulanmasını basitleştirme olasılığıdır. Bu çerçeve size bağımsız testler, çoklu testler ve hata yönetimi gibi özellikler sunar. Daha da ilginci, farklı birimleri test etmek için ayrı test ortamlarına sahip olabilmenizdir!

Unittest, testleri ve ayrıntılı raporları gerçekleştirmek için çeşitli ayrıntıları desteklediğinden, Python projelerinde birim testleri oluşturmanın standart bir yolunu arayan geliştiriciler için süper profesyonel bir asistan olarak kabul edilir.

Unittest’in kullanım alanları arasında Python projelerinde test fonksiyonları ve yöntemleri, test modelleri ve kütüphaneler yer alır ve onun yardımıyla kodunuzun doğru çalıştığından ve yapılan değişikliklerin yeni sorunlara yol açmayacağından emin olabilirsiniz!

Çözüm

Bu yazımızda sizlere kendi uzmanlık alanlarının temsilcisi olan en önemli Python frameworklerinden 17 tanesini tanıtmaya çalıştık . Kesinlikle, 17 çerçevenin tüm bu karmaşıklıkla tam olarak tanıtılması çalışma kapsamınızı aşıyor, bu yüzden size her birinin ipucunu mümkün olduğunca kısa ve bilgilendirici anahtar kelimelerle vermeye çalıştık, böylece daha sonraki araştırmalara giden yol daha net olur. .