blog posts

PBN Nedir

PBN Nedir? PBN Inşaat Eğitimi

Özel blog ağı (PBN), yalnızca başka bir web sitesine bağlanmak ve organik arama görünürlüğünü artırmak için oluşturulmuş bir web siteleri ağıdır . Buradaki fikir, “besleyici” sitelerin bağlantı değerini orijinal siteye döndürmesidir, bu da sitenin güvenilirliğini ve dolayısıyla sıralama gücünü artırır.

PBN’lerin kullanılması, algoritmayı manipüle etme girişimi olarak kabul edilir. Buna göre Google, bu eylemi Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal eden bir bağlantı şeması olarak sınıflandırır. Bu onu siyah şapka SEO taktiği yapar.

PBN’ler nasıl çalışır?

PBN’ler istediğiniz siteye bağlantı veren sitelerdir. Geri bağlantıların ilk etapta bir Google sıralama faktörü olmasının nedeni budur: sitenize verilen her bağlantı bir güven oyu olup, Google’a insanların içeriğinizi beğendiğini ve ona güvendiğini gösterir.

PBN’nizdeki diğer web sitelerinden “para” sitenize bağlantı vererek, Google’ın bunları gerçek olarak göreceği ve sonuç olarak sizi daha üst sıralara koyacağı umuduyla yapay olarak bu güven oylarını oluşturuyorsunuz.

Google, algoritmalarını sürekli geliştirerek doğal olmayan bağlantılarla mücadele etmek için elinden geleni yapıyor. Ancak siyah şapka toplulukları, PBN’lerin hâlâ birçok web sitesi için çalıştığına dair yeterli kanıt gösteriyor.

Bu nedenle PBN yaratıcıları, ağlarındaki siteleri ücretli sitelerine yönlendirebilecek ve Google’a neler olup bittiğine dair ipucu verebilecek sözde “izleri” gizlemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

PBN kullanmanın avantajları

Şüphesiz, PBN para sitenize bağlantı vermenize olanak tanır ve ana anahtar kelimeleriniz, nişleriniz vb. üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Aşağıda diğer ana avantajları bulabilirsiniz:

 1. Rekabetçi niş avantajları

SERP’deki rakip sayfaların sayısı çok fazla olabilir ve rekabet genellikle Google reklamlarına para harcayarak ve aynı alanda daha yüksek bir sıralama için daha iyi kalite sunan daha güçlü bir site oluşturarak yapılır.

PBN’ler, kampanyalarınızı geliştirmek ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için size kaliteli birçok geri bağlantı sağlayabilir.

 1. Yüksek kaliteli geri bağlantılar

Yüksek kaliteli bağlantılara duyulan ihtiyaç, belki de SEO’ların PBN’lere yatırım yapmasının ana nedenidir ve bu da çabalarını doğrudan arama motoru trafiğine dönüştürmektir.

 1. PBN daha hızlı bir SEO yaklaşımıdır

Her zaman olduğu gibi, geri bağlantı ve kaliteli kapsam elde etmek isteyen SEO’ların kullandığı başka bir teknik olan blog yazarlarına ulaşarak bağlantılar oluşturabilirsiniz . Ancak bildirim süreci yavaş ve hantal olduğundan pek çok kişi bu süreçten geçmek istemiyor.

Ancak PBN SEO erişim gerektirmez çünkü blog ağının sahibi sizsiniz ve mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duyduğunuz kadar bağlantı oluşturabilirsiniz. Böylece PBN süreci kolaylaştırır, böylece gecikmeden bağlantı kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. İstenilen anahtar kelimeler için sıralama

PBN ile seçtiğiniz bağlantı anahtar kelimelere bağlantı verebildiğiniz için , istediğiniz anahtar kelimeler için kolayca sıralamaya girebileceğiniz anlamına gelir.

 1. Etkili SEO kampanya stratejileri

PBN SEO önemli bir yaklaşımdır çünkü linkler sizin spesifikasyonlarınıza göre ayarlandığından sonuç kesin ve etkilidir.

 1. Özel blog ağından genel blog ağına kolayca geçiş yapın

Herkese açık blog ağları temel olarak artık para kazandıran özel blog ağlarıdır. Bu nedenle, gelecekte web sitenizden daha fazla kazanabilmek için özel blogdan herkese açık bloga geçmelisiniz.

 1. PBN ile ekstra gelir

PBN’lerinizi herkese açık bloglara dönüştürebileceğiniz ve daha fazla para kazanabileceğiniz bir gerçek.

 1. Para sitenize organik trafik çekin

En iyi PBN bağlantı kurma stratejisi, doğal görünen anahtar kelimeler kullanmaktır.

PBN kullanmanın dezavantajları

SEO’daki her şey gibi PBN geri bağlantılarının da bazı dezavantajları vardır. Aşağıda bu dezavantajları inceliyoruz:

sahte otorite

Bu genellikle çoğu PBN’de göreceğiniz ana sorundur. PBN backlinklerinin fiyatı güvenilirliklerine göre belirlenir, DA, PA ve TF ne kadar yüksek olursa o kadar pahalı olur. Sorun, bu ölçümlerin kolaylıkla manipüle edilebilmesi ve çoğu satıcının, mümkün olduğu kadar çok para kazanmak için PBN alan adı istatistiklerini yapay olarak şişirmesidir.

Masraflı

İndekslenmiş PBN’ler

PBN satın aldıysanız yapmanız gereken ilk şey indekslenip indekslenmediğini kontrol etmektir. Google bir PBN tespit ettiği anda onu cezalandıracak veya listeden kaldıracaktır. Orijinal alan adı dizine eklenmemişse gerçekten değersizdir.

Düşük kaliteli içerik

Çoğu zaman PBN’ler yalnızca bağlantı satmak için yapılır ve ağ sahibi yüksek kaliteli makalelere yatırım yapmaz. Yapma eğiliminde oldukları şey, Google’ın gözünde büyük bir bayrak olan, kazınmış veya döndürülmüş içerik kullanmaktır. Ve böyle bir PBN’den geri bağlantıya sahip olmak yarardan çok zarar getirir. Birden fazla PBN bağlantısı satın aldıysanız, yalnızca backlinkinizin geldiği gönderideki değil, diğer gönderilerdeki makalelerin kalitesini de kontrol etmelisiniz.

Rapor yok

Evet, doğru duydunuz, bazı satıcılar geri bağlantıları bile bildirmiyor, bu yüzden karanlıkta kalıyorsunuz. Bazı satıcılar bunu PBN’lerini korumak için yaparlar, çünkü bazen alıcılar raporu alıp mümkün olduğunca çok sayıda geri bağlantı içeren tüm bağlantıları havaya uçurma eğiliminde olur ve bu da temelde PBN’yi yok eder. Öte yandan, bundan kurtulabilecekleri için herhangi bir rapor göndermeyen bazı satıcılar da var, en kötü senaryoda herhangi bir PBN geri bağlantısı alamayacaksınız.

Bazı satıcılar, yalnızca PBN bağlantılarının oluşturulduğunu göstermek için web sitenizin DA, PA veya TF’sini artıracak birden fazla geri bağlantı oluşturacaktır, ancak bu yaklaşıma şüpheyle yaklaşmalısınız.

Google cezaları (Google tarafından para cezasına çarptırılmak)

Google, PBN geri bağlantılarından hoşlanmaz; aslında Google, sıralamaları değiştirmek için oluşturduğunuz hiçbir tür geri bağlantıdan hoşlanmaz. Çoğu zaman kişisel blog ağları cezalandırılır çünkü Google, geri bağlantı sattıklarını kolayca tespit edebilir. Buradaki sorun, cezaların genellikle geri bağlantılardan geçmesidir; bu, Google’ın PBN’nize saldırması durumunda para sitenizi de olumsuz etkileyeceği anlamına gelir.

Siyah şapka yöntemi

Siyah şapkanın kötü olduğunu ya da bunu yapmamanız gerektiğini söylemiyorum; beyaz şapka yöntemiyle geri bağlantı kurduğunu iddia eden satıcılar tarafından kandırılan birçok yeni başlayanın olduğunu söylüyorum. Sıralama için oluşturduğunuz veya satın aldığınız herhangi bir geri bağlantı siyah şapkadır.

Sıralamanın garantisi yok

PBN geri bağlantıları sıralamanızın garantisi değildir; çoğu satıcı suçu web sitenizin kalitesine atmaya çalışır.

PNB Ana Sayfa Bağlantıları

Kalıcı ana sayfa PBN bağlantıları nispeten nadir olmasına rağmen, ana sayfa PBN bağlantıları satan bazı satıcılar vardır. Aslında yaptıkları şey bağlantınızı ana sayfalarına koymaktır, sadece birkaç gün içinde geri bağlantı ana sayfadan kaldırılır. Genellikle satıcılar bunların geçici ana sayfa geri bağlantıları olduğunu söyler ancak bazıları değildir. Öte yandan, bazıları aslında kalıcı ana sayfa PBN geri bağlantıları satıyor, ancak ana sayfayı kontrol ederseniz yüzlerce giden bağlantıya sahip olduğunu ve bu da geri bağlantıyı değersiz hale getirdiğini göreceksiniz.

Geçici geri bağlantılar

Çoğu satıcı kalıcı PBN bağlantıları satsa da gerçek şu ki hepsi bunu yapmıyor. Daha az saygın satıcılar, birkaç ay içinde sizin bilginiz olmadan geri bağlantıyı kaldıracaktır.

PBN’nin yabancı SEO stratejisindeki rolü

Çok rekabetçi bir sektördeyseniz rakiplerinizin PBN kullandığından (çok sayıda bağlantı satın almanın yanı sıra) %100 emin olabilirsiniz. Yalnızca “kaliteli içerik”le sıralamada yer alma şansınız yok çünkü bu artık bir önkoşul haline geldi – zaten Google’ın kalite olarak gördüğü şey de bu.

Yerel hizmetler gibi ilk önce çevrimiçi olmayan bir sektördeyseniz PBN’ler de çok faydalıdır. Bir tesisatçının web sitesine geri bağlantı almak zordur.

Bağlantıların geldiği siteleri doğrudan kontrol ederek yalnızca geri bağlantıların konumunu değil aynı zamanda bağlantı metni ve bağlantı kaynağının tematik alaka düzeyi gibi diğer ilgili sinyalleri de kontrol edersiniz.

Bu yönü kontrol etmek, diğer bağlantı kurma yöntemlerinde olduğu gibi ilgisiz bir blog yazısına geri bağlantı eklemekten çok büyük bir avantaj sağlar.

PBN nasıl oluşturulur?

Bir PBN oluşturmanın üç ana adımı vardır:

 1. Bağlantıları ve alan adı geçerliliği olan, süresi dolmuş alan adlarının satın alınması. Süresi dolmuş alanlar, kapalı alanlar (süresi dolmadan önce) veya açık artırmadaki alanlar arasında seçim yapabilirsiniz.
 2. Size iyi bir IP çeşitliliği sağlayan PBN barındırmada barındırma .
 3. İçerik pazarlaması , yeni içerik ekleme ve para sitenize bağlantılar yayınlama.

Bu adımların her birinde yapılacak çok şey var, ancak bunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri, PBN’lerin bir gecede inşa edilmediğidir.

Sabırlı bir PBN oluşturmak istiyorsanız bu uzun bir sürede gerçekleşecektir. Bunu bir sprint olarak değil, bir maraton olarak düşünün.

Bir adım daha ileri gidelim:

1. Özel blog ağınız için süresi dolmuş alan adlarını bulun

Yepyeni bir alan adının elbette geçerliliği yoktur, bu nedenle insanların yenilemediği ve hâlâ kendilerine giden bağlantıların bulunduğu alan adlarını bulmamız gerekiyor. Bunun işe yaraması için iki para aracına ihtiyacınız var. Bunlardan biri, açık artırma alan adlarına ve paketlerine göz atmak için Spam Zilla’dır . İhtiyaçlarınıza göre filtreleyebileceğiniz tüm kayıt şirketlerini ve liste alanlarını temizleyecektir.

Bir diğeri ise gelecekteki PBN alan adı bağlantı profilinizi kontrol etmek için Ahrefs’tir . Web sitesine giden bağlantıların yalnızca spam değil, kaliteli bağlantılar olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Genellikle açık artırma ve paketleme alanlarına odaklanıyoruz. Süresi dolmuş (veya silinmiş) alan adlarını da satın alabilirsiniz, ancak bazı SEO’lar, süresi dolmuş alan adlarının hiç silinmemiş alan adlarından daha az güçlü olduğunu bildirmektedir. Bunu kendiniz test edebilirsiniz. Ancak süresi dolmuş iyi bir alan adı bulmak neredeyse imkansızdır.

İsme ve backlink profiline bağlı olarak alan adı başına 50 ila 250 ABD Doları arasında herhangi bir yerde ödeme yapabilirsiniz.

Peki aradığınız kriterler neler? Süresi dolmuş bir alan adının en az 15-30 Ahrefs alan adı sıralamasına ve 20’den fazla yönlendiren alana sahip olması gerekir.

2. Özel blog ağınız için doğru hostingi bulun

Piyasada sayısız PBN sunucusu var, ancak doğru olanı seçmek sonuçlarınızda büyük bir fark yaratabilir. Dikkat edilmesi gereken öncelikler aşağıdaki gibi hizmetlerdir:

 • Farklı barındırma sağlayıcılarının farklı A, B ve C sınıfı IP adresleri ile IP adresi çeşitliliği
 • Dinamik sunucular, NBP barındırmanın bireysel ad sunucuları tarafından değil, doğrudan barındırma sağlayıcıları tarafından sağlanır.
 • Özellikle birden fazla ağınız varsa, daha rekabetçi fiyatlı bir puan.
 • Kendi web sitenizi oluşturmak için gereken zamanı ve çabayı en aza indirecek kapsamlı yapılandırma yönetimi araçları.

PBN web sitelerinizi aynı IP adresini paylaştıkları için aynı web sunucusunda barındıramazsınız; bu da onları açıkça aynı sahibine bağlar.

Bloglarınız farklı barındırma sağlayıcılarında, sunucularda ve IP’lerde barındırılmalıdır. Onlarca farklı hostta hesap açıp bunları tek tek yönetmek istemediğiniz için bunu sizin yerinize yapan PBN hosting hizmetleri mevcut. Kendisine SEO barındırma adını veren her şeyden kaçının .

Easy Blog Networks’ün PBN’nizi barındırmak için en iyi çözüm olduğunu düşünüyoruz . Bloglarınız Amazon Web Services, Dreamhost, Digital Ocean, Linode ve diğerleri dahil 21 saygın barındırma sağlayıcısı tarafından barındırılmaktadır. Her blog ardışık olmayan bir IP üzerinde benzersizdir, böylece en iyi çeşitliliği ve doğal geri bağlantı profilini elde edersiniz.

Easy Blog Networks, yeni bir blog eklemeyi çok kolaylaştırır. Sadece bir alan adı ve blog ekleyin; bir sunucu seçmek ve blog ayarlarını rastgele yapmak gibi diğer her şey sistem tarafından gerçekleştirilir.

3. Sitenin eski yapısına ve içeriğine kavuşturulması

İdeal olarak, bağlantı veren, alınması kolay birkaç sayfaya sahip olan ve tuhaf URL’ler içermeyen bir alan adı satın aldınız. Eski içeriğin büyük bir kısmını yedeklemek ve kataloglamak isteyeceksiniz.

Eski tasarımın yeniden inşası

Web Arşivi kurtarma hizmetleri ile tam kurtarma gerçekleştirebilirsiniz. Siteyi HTML’de tutarsanız en iyi sonucu verir, ancak bu, düzenlemeyi gerçekten zorlaştırır. WordPress’e bir dönüşüm satın alırsanız, bu genellikle gönderileri ve sayfaları bozar ve gelecekte düzenlenmesi zordur.

Ancak doğrudan web sitesinden kopyalamanıza gerek yoktur. Önemli bitler URL yapısı ve içeriğidir. Özellikle, bağlantı veren içerik. Bu nedenle, önceki siteye benzeyen ücretsiz bir WordPress teması bulun ve yapıyı tekrarlayıp içerik ekleyin.

Eski URL’leri yönlendir _

Önceki URL’ler WordPress’in oluşturduğu şekilde temiz değilse (domain.com/topic/blog-post), yönlendirme eklemek için Yönlendirme eklentisini kullanabilirsiniz.

Kişisel bilgileri sil _

İyi bir internet vatandaşı olun ve önceki sahiplerin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını silin.

Google tarafından PBN tespitini önleme yöntemleri

PBN tamamen yasal olmasına rağmen “gri şapka” olarak kabul edilir ve Google bu konseptin hayranı değildir. Bu nedenle bazı PBN güvenlik ipuçlarını akılda tutmak önemlidir.

PBN ayak izi

Bu PBN güvenlik ipuçlarını akılda tutmanın nedeni, Google’ın yakın zamanda ana siteye içerik cezaları vererek ve PBN’deki tüm siteleri liste dışı bırakarak PBN’lere karşı sıkı önlemler almasıdır. Bunu önlemenin bir yolu, PBN sitelerinizde en azından Google’ın bunları tanımlamasına olanak tanıyan bir ayak izi olmasını sağlamaktır. Elbette bazen önlenemeyecek çok sayıda küçük ayak izi vardır, ancak ele alınması gereken bazı önemli ayak izleri de vardır. Seçilen barındırma yöntemi, blogunuzun tasarım desenleri ve her gönderiden oluşturulan geri bağlantıların sayısı çok önemli faktörlerdir. Ancak en büyük ayak izi PBN içeriğinin kendisidir.

Gerçek bir web sitesi oluşturun ve ona göre davranın

Blog gönderilerinin kalitesi, uzunluğu ve alaka düzeyi, tespit edilmekten kaçınmak için kritik öneme sahiptir. PBN güvenliği söz konusu olduğunda nihai çözüm, gerçek bir web sitesi oluşturmak ve oluşturmaktır. Ağ oluşturma, sitenin temel stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmalı ve her site, kendi başına para kazandıran bir varlık olarak değerlendirilmelidir. PBN siteleri aktif destek, beslenme ve pazarlama gerektirir. Yeni bağlantılar oluşturmayan düşük kaliteli veya alakasız içerik, Google’ın yeni radarına dayanamayacaktır.

Sahte bir karakter yarat

Google hem insanları hem de bilgisayarları kullanır ve web sitelerinin manuel incelemeye dayanacak kadar sağlam olması gerekir. PBN herhangi bir şüphe uyandırmadan her türlü incelemeyi geçebilmelidir. İncelemeciler öncelikle siteden gerçek kişinin sorumlu olup olmadığını değerlendirmek için iletişim bilgilerine bakar. Bu nedenle tüm alan adları için sahte bir karakter oluşturulması önerilir. Hakkında sayfası her zaman ilgili bilgileri ve iletişim seçeneklerini içermelidir. Ayrıca sayfa, kişi hakkında bazı kişisel bilgiler sağlamalıdır; örneğin sitenin amaçları nelerdir?

Snap alan adlarınızı geliştirmeyi bırakmayın

Bloglara yapılan yorumlar da çok önemlidir çünkü inceleyen kişiye içeriğin okunduğunu ve blogun etkileşimli olduğunu bildirir.

PBN’niz için İNSAN içeriğini kullanın

Eskiden dönüşümlü içerik kullanmak işe yaradı ama artık işe yaramıyor. Google seni yakalayacak ve cezalandıracak. Aynı durum yinelenen içerik, silinen içerik, karma içerik vb. için de geçerlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

PBN’ler etik değil mi?

PBN kullanarak kimseye zarar vermiyorsunuz. PBN herkese açıktır ve bununla ilişkili riskler vardır.

Bu, herkes yapmadığı için iş kurmanın etik olmadığını, yani kimsenin yapmaması gerektiğini söylemek gibidir.

PBN’ler çalışıyor mu?

kesinlikle Müşterilerim için 2014’ten beri PBN kullanıyorum. Ve tüm efsanelere rağmen işe yarıyorlar.

PBN’ler liste dışı mı kalıyor ve süreleri doluyor mu?

Bu pek olası görünmüyor. 2016 yılında Google, blog dünyasını korkutmak için büyük bir kampanya başlattığında, bu durum çoğunlukla önde gelen SEO blogcularının başına geldi.

PBN bağlantıları satın almalı mıyım?

Kesinlikle hayır. PBN’ler Özel, Herkese Açık Olmayan Blog Ağları anlamına gelir. Birisi bir bağlantı satın alabiliyorsa, bu bağlantılar genel blog ağlarından geliyor demektir. Ve ondan bağlantı satın almak çok kötü bir fikir.

Arama motorları özel blog ağlarını nasıl tanımlar?

Bir PBN’yi tanımlamak için birkaç farklı yaklaşım kullanıyorlar, ancak çoğunlukla sitelere yayılmış ayak izlerini arıyor ve bunların bir grup olarak bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Çözüm

Bir PBN’ye yapılacak en iyi yatırım, PBN barındırma hizmetinizin birinci sınıf olmasını ve tüm ayak izlerinin etkili bir şekilde kapsanmasını sağlamaktır.

Gördüğünüz gibi PBN geri bağlantılarının çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır, iyi bir PBN belirlemek çok zor olabilir çünkü alan kriterleri kolayca değiştirilebilir. PBN bağlantıları satın alacaksanız, bunları çok sayıda olumlu eleştiriye sahip saygın bir satıcıdan aldığınızdan emin olun.