blog posts

Statik web sitesi tasarımı

Statik web sitesi tasarımı

 

Statik site nedir?

Statik bir web sitesi tasarımı, web sunucusunda depolanan sabit sayıda önceden tasarlanmış dosyalardan oluşturulur. Bu dosyalar, kullanıcının web tarayıcısında çalıştıkları için istemci tarafı veya kullanıcı tarafı dilleri olarak adlandırılan HTML, CSS ve JavaScript ile yazılmıştır. Bir kullanıcı URL kullanarak bir sayfa istediğinde, sunucu URL tarafından belirtilen ilgili HTML dosyasını ve ilişkili CSS veya JavaScript dosyalarını döndürür.

Bu değiş tokuş sırasında, web sunucusu, dosyaları kullanıcıya gönderilmeden önce değiştirmez, bu nedenle web sayfası, onu isteyen herkese aynı görünür. Bu, içeriğin “statik” olduğu ve web sitesinin görünümünü değiştirmenin tek yolunun dosyaların içeriğini manuel olarak değiştirmek olduğu anlamına gelir. Bu, statik web sitelerinin etkileşimli veya ilgi çekici olamayacağı anlamına gelmez. Hâlâ tıklanabilir bağlantılara ve düğmelere, resimlere ve videolara, harekete geçirici mesajlara, formlara, dijital indirmelere ve hatta CSS veya JavaScript tarafından desteklenen animasyonlara sahip olabilirler. Yeterli beceri ile statik bir web sitesini bile güzelce tasarlayabilirsiniz. Ancak, sonunda, statik bir site tüm kullanıcılar için her zaman aynı şekilde görüntülenir ve manuel içerik değişiklikleri gerektirir.

Statik site tasarımının yaygın örnekleri, özgeçmiş web sitelerini, broşür web sitelerini, portföy sitelerini ve diğer haber sitelerini veya blogları içerir. Bu web siteleri genellikle küçüktür, içerik olarak sınırlıdır ve kişiselleştirilmiş içerik veya sık güncellemeler gerektirmez.

 

 

Statik web sitelerinin avantajları

Statik web sitelerinin avantajları çoğunlukla basitliklerinden gelir. tasarlaması ve desteklemesi en kolay web sitesi türüdür. hızlı ve en düşük web sitesi tasarım maliyetiyle basit bir web sitesi kurmak için en iyi seçenektir. HTML ve CSS bilgisi ile fazla çaba ve harcama yapmadan uygun bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Statik siteler genellikle sayfaları dinamik sitelerden daha hızlı yükler. Bunun nedeni, statik sitelerdeki sayfaların varsayılan olarak oluşturulması ve kullanıcı istekleri sırasında işlenmesi gerekmemesidir. Bu, web sayfalarının gerçek yükleme hızını artırır ve kullanıcı deneyimini geliştirir. Ayrıca, statik web sitelerinin içerik çeşitliliği olmaması nedeniyle önbelleğe alınması kolaydır. Web sitesi hızı veya performansı, olumlu bir kullanıcı deneyimi için kritik öneme sahiptir ve arama motoru sıralamalarını etkiler.

Ayrıca statik siteler, basit yapıları ve sunucu tarafında işlem gerektirmemesi nedeniyle güvenlik saldırılarından daha az etkilenir. Bu, riski azaltmak ve sitenin güvenliğini artırmak anlamına gelir. Dinamik bir siteyle, bilgisayar korsanlarının verilerinize sızmak için birçok fırsatı vardır. Ancak, statik bir sitede, veritabanı sitenin grafiksel kullanıcı arayüzünden bağımsızdır.

 

Statik web sitelerinin dezavantajları

Tahmin edebileceğiniz gibi, statik bir site genellikle en iyi seçenek değildir. Ana konu ölçeklenebilirliktir. Sayfa başlıklarını değiştirmek gibi site çapında değişiklikler yapmak istediğinizde, her bir HTML dosyasında ayrı ayrı değişiklik yapmanız gerekir. Ayrıca, yeni bir sayfa eklemek istediğinizde manuel olarak yeni bir HTML dosyası oluşturmanız gerekir. Büyük web siteleri için bu pratik değildir.

Statik web sitelerinin bir başka dezavantajı da özelleştirme eksikliğidir. İçeriği ziyaretçilere göre özelleştiremezseniz, ziyaretçileriniz için daha ilgi çekici bir deneyim yaratma fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz. Elbette, statik bir site işletmenizle ilgili bilgileri görüntüleyebilir, ancak ziyaretçilerin coğrafi konumuna göre farklı bilgiler görüntüleyebilseydiniz ne olurdu? Bunun için dinamik bir siteye ihtiyacınız var.

Son olarak, birçok web sitesi türü statik olarak oluşturulamaz. Örneğin, çevrimiçi alışveriş web siteleri genellikle kullanıcıların alışveriş sepetlerine ürün eklemelerine ve üçüncü taraf araçları olmayan statik bir web sitesinde imkansız olan satın alma işlemleri yapmalarına izin verir. Bu nedenle, bugün tasarladığınız ve ilgilendiğiniz web sitelerinin çoğu genellikle dinamik olarak oluşturulur.

 

Statik siteler için destek

Statik sitelerin desteklenmesinde asıl amaç, sitenin düzgün işleyişini sürdürmek ve kullanıcılara hizmet sunmaktır. Veritabanı yönetimi, çalışan sunucular ve destek programları gerektiren dinamik sitelerin aksine, statik siteler ana bilgisayarda sunulur ve karmaşık veritabanlarına ihtiyaç duymaz. Bu, statik web sitelerini barındırma maliyetini önemli ölçüde azaltacaktır.

 

Statik siteleri destekleme sürecinde, genellikle aşağıdakiler dikkate alınır:

 

içerik güncellemesi

Sitelerin içeriklerinin değiştirilmesi gerektiğinde, değişikliklerin doğru uygulandığından ve sayfaların doğru görüntülendiğinden emin olmalıyız.

 

Bağlantıları kontrol et

Herhangi bir sitede bağlantılar önemli bir rol oynar. Bu nedenle, statik web sitelerini desteklerken, tüm bağlantıların doğru olduğundan ve ilgili sayfalara yönlendirildiğinden emin olmalıyız.

 

 

Güvenlik güncellemesi

Her web sitesi güvenlik saldırılarına karşı savunmasızdır. Statik web sitelerini desteklemek için güvenlik güncellemeleri yapmalı, sitenin içeriğini ve dosyalarını periyodik olarak kontrol etmeli ve güvenlik zafiyeti olmadığından emin olmalıyız.

 

Yükleme hızının optimizasyonu:

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için web sitesi sayfa yükleme hızı çok önemlidir. Statik web sitesi desteğinde, yükleme hızı, görüntüleri optimize ederek, dosya boyutunu küçülterek ve kodları optimize ederek iyileştirilebilir.

Son olarak, statik web sitelerini düzgün bir şekilde desteklemek için doğru barındırma ve sunucuları seçmeniz yardımcı olacaktır. Ayrıca, içerik yönetimi araçlarını ve hizmetlerini (GitHub Pages ve Netlify gibi) kullanmak, statik web sitelerini daha iyi yönetmenize ve desteklemenize yardımcı olabilir.

 

 

Statik ve dinamik web siteleri arasındaki fark

Statik ve dinamik web sitesi tasarımı arasındaki fark, statik web sitelerinin onlara erişen her kullanıcıya aynı görünmesi ve yalnızca geliştirici kaynak dosyaları düzenlediğinde değişmesidir. Buna karşılık, dinamik web siteleri farklı bilgiler görüntüleyebilir. Ziyaretçileri göster. Statik bir web sitesi karmaşık olsa da, özünde bir web sayfası yalnızca bir web tarayıcısında görüntülenen bir HTML dosyasıdır. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız web sitesini barındıran web sunucusuna bir istek gönderir ve sunucu size bir HTML dosyası (diğer ilgili dosyalarla birlikte) göndererek yanıt verir. Tarayıcınız bu HTML dosyasını işler ve size gösterir.

Son olarak, statik ve dinamik web siteleri HTML dosyaları oluşturur, ancak statik veya dinamik bir siteyi ayıran şey, sunucunun bu HTML dosyasını size göndermeden önce nasıl oluşturduğuna bağlıdır.

 

Son söz

Statik web sitesi tasarımı, sadeliği, yüksek hızı, güvenliği ve düşük maliyeti nedeniyle basit ve düşük etkileşimli web siteleri için iyi bir seçenektir. Ancak, karmaşık etkileşimler, yüksek ölçeklenebilirlik ve özelleştirme gerektiren siteler için dinamik site tasarım yöntemlerini kullanmak daha iyidir. Bu nedenle, bir web sitesi tasarlamadan önce deneyimli uzmanlardan tavsiye almak daha iyidir.