blog posts

GitHub nedir? – Uygulamadan Github’un nasıl kullanılacağına

GitHub nedir? – Uygulamadan Github’un nasıl kullanılacağına

Programlama dünyası şaşırtıcı derecede geniş ve geniştir ve teknolojinin ilerlemesi ve bilgisayar biliminin diğer alanlardaki büyük kullanımı sayesinde, çeşitli alanlardaki birçok sorunun gerekli yazılımın kodlanması ve oluşturulmasıyla çözülebilmesi şaşırtıcı değildir. çözüldü. Ancak ortaya çıkan soru, “bir programlama ve yazılım geliştirme projesini sunmanın ve sunmanın en iyi yolu nedir” sorusudur.GitHub

Bir projenin programlama sürecinde gerçekleşen etkinlikleri ve geliştirilen programın özelliklerini anlatmak için diğer alanlardan farklı olarak bir araştırma makalesi veya blog yazısı sunmak yeterli olmayabilir. Bu nedenle, sürüm yönetimi ve proje organizasyonu için daha gelişmiş bir araca ihtiyaç vardır.

GitHub aslında bu amaç için var. Faradars dergisinden çıkan bu yazımızda “GitHub Nedir” sorusuna cevaben proje sunumu için oldukça faydalı olan bu aracı tanıtıyoruz.

“GitHub Nedir” sorusuna cevaben kısaca “Github” bir sürüm kontrol sistemidir diyebiliriz. “Sürüm Kontrol Sistemi” kavramını ve diğer ilgili konuları keşfedeceğiz.

 

GitHub’ı öğrenmek için ön koşullar nelerdir?

Bu bölümde size faydalı bilgiler sağlayacak “Sürüm Kontrol Sistemleri” kavramı da dahil olmak üzere GitHub ile ilgili bazı giriş niteliğindeki kavramları ve konuları inceledik.

 

Sürüm kontrol sistemi nedir?

“Sürüm Kontrol Sistemi”, geliştiricilerin dosyalarda ve dizinlerde (dosyalar ve klasörler) yapılan değişiklikleri yönetmesine yardımcı olan bir araçtır. Biri Git olarak adlandırılan birkaç sürüm kontrol sistemi vardır.

“Kaynak denetimi” olarak da bilinen “sürüm denetimi”, kaynak kodun birden çok sürümünü korumak için kullanılır. Yani bu sistem kaynak kodda zaman içinde yapılan değişiklikleri takip etmek için kullanılmaktadır.

Versiyon kontrol sisteminin uygulaması bununla sınırlı olmayıp, programcıların kendi aralarında katılım ve işbirliği yapma, kaynak kodun yerel bilgisayarlardan “Staging Servers” a, ardından “Testing Servers” ve son olarak “Environment “, “üretim” sağlar. Sürüm kontrol sistemi, kodumuzu bulutta dağıtmamıza izin veren entegre bir araçtır.

“Hazırlama” sunucularının, uygulamaları üretim ortamına benzer bir ortamda güvenli bir şekilde test etmek ve ürün piyasaya sürülmeden önce yazılım sorunlarının keşfedilmesine yardımcı olmak için kullanıldığına dikkat edilmelidir.

 

 

Sürüm kontrol sisteminin uygulamaları nelerdir?

“Sürüm kontrolü”, programcıya yazılım geliştirme sürecini kolaylaştıran özellikler sağlar. Aşağıda, bu öğeleri listeledik.

Git eğitimi, Git Hub ve Git Lab (ücretsiz)

Yedekleme: Proje ilerledikçe yapılan işleri kaydederiz.
Kayıt tutma: Projenin mevcut versiyonunu istenen bir versiyonla (halihazırda yapmış olduğumuz) karşılaştırırız.
Değişiklikleri görüntüle: Projede meydana gelen değişiklikleri doğru ve satır satır takip ederiz.
İşbirliği: “Sürüm kontrolü”, birden fazla kullanıcının aynı anda belirli bir projeye katkıda bulunmasına ve işbirliği yapmasına olanak tanır ve bu, bir kullanıcının çalışmasının yanlışlıkla başka bir kullanıcının çalışmasının üzerine yazılması gibi olası müdahalelerden kaçınılarak yapılır.

 

Versiyon kontrol sisteminin avantajları nelerdir?

Web geliştirmede sürüm kontrolünü kullanmanın, bazılarını aşağıda inceleyeceğimiz birçok avantajı vardır.

Hiçbir veri kaybolmaz. Verilerin Git’te saklanma şekli, asla kaybolmamasıdır.
Mevcut bir tarihin herhangi bir bölümüne geri dönmek kolaydır. Git, bir değişiklik geçmişini saklar ve kullanıcının istenen bir sürüme geri dönmesine izin verir.
Yeniden yazmaktan kaçınmayı kolaylaştırır. Çalışmanız başka bir çalışma ile çakıştığında Git sizi otomatik olarak bilgilendirecektir.
İşin boyutlarını değiştirmek kolaylaştı. Git, ekiplerin yaptıklarını senkronize ederek proje ölçeklendirmeyi kolaylaştırır.

 

Sürüm kontrolünü kim kullanır?

Sürüm kontrol sistemi aşağıda belirtilen kişiler tarafından kullanılabilir.
DevOps ekipleri
Yazılım geliştirme ekipleri
mühendislik ekipleri
Veri bilimi ekipleri
Teknolojide uzmanlaşmış diğer kişiler

Sürüm kontrol sistemlerinin türleri nelerdir?

Sürüm kontrol sistemleri 2 kategori içerir: “Merkezi” ve “Dağıtılmış”.

 

Merkezi sürüm kontrol sistemi nedir?

Merkezi Sürüm Kontrol Sistemlerinde (CVCS), tüm proje içerikleri merkezi bir sunucuda saklanır. Her kullanıcı kodu “Ana Depo” veya sunucudan alır ve üzerinde yapılan değişiklikleri merkezi sürüme gönderir. Yani herhangi bir değişikliği kaydetmek için sunucuya bağlanmamız gerekiyor. Merkezi sürüm kontrolünün öğrenilmesi, dağıtılmış sürüm kontrolünden daha kolaydır.

 

Dağıtılmış sürüm kontrolü nedir?

“Dağıtılmış Sürüm Kontrol Sistemleri” (DVCS) mekanizması, merkezi sürüm kontrol mekanizmalarına benzer. İkisi arasındaki en büyük fark, merkezi sürümde, sunucudaki tek bir havuz yerine, her programcının tüm geçmişin bir “kopyasını” kendi yerel bilgisayarında tutmasıdır.

 

 

 

Dağıtılmış sürüm kontrol sistemi, merkezi sürümünden daha karmaşık ve çok daha hızlıdır. Ayrıca, ağ performansına bağlı olmamanın yanı sıra çevrimdışı erişim de sağlarlar.

 

gate nedir?

Filmlerde programcıların hayatıyla ilgili gösterilenlere ve genel kamuoyunun geliştiriciler hakkında sahip olduğu imaja ve onları sosyal hayattan izole ve uzak olarak düşünmelerine rağmen, sosyal hayat ve işbirliği (katılım) bu insan grubunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu arada Git ve GitHub, bu konuda ve programcılar arasındaki işbirliği için bir araç olarak kullanılıyor.

Git, herhangi bir bilgisayar dosyası kümesinde yapılan değişiklikleri izleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir “dağıtılmış sürüm kontrol sistemidir”. Git’in kullanımlarından biri, ortak bir kaynak kodu üzerinde çalışan ve projenin geliştirme sürecini işbirliği içinde ilerleten programcılar arasında koordinasyon oluşturmaktır. Git’in hedefleri arasında yüksek hız, veri bütünlüğü ve diğer şeyler yer alır.

Git, Linux çekirdeğini geliştirmek için 2005 yılında Linus Torvalds tarafından yazılmıştır. Tabii ki, diğer çekirdek geliştiricileri de ilk sürümünün geliştirilmesine ve oluşturulmasına katkıda bulundu. Bu sistem GPL2 lisansı altında lisanslanmıştır ve Junio Hamano tarafından sağlanmaktadır. Aşağıda, Git’teki bazı terimleri birlikte kısaca inceleyeceğiz.

Depo nedir?

“Repo”, “Depo” veya “Depo”, Git ile izleyeceğimiz bir dosya ve klasör koleksiyonudur. Diğer bir deyişle deponun ekip üyelerinin proje üzerinde yaptığı değişikliklerin geçmişini tuttuğu söylenebilir.

 

GitHub ne tür bir araçtır?

GitHub, Git depoları için en popüler uzak depolama çözümlerinden biridir. Ayrıca projeler için erişim izinleri belirlememize, hataları izlememize ve göndermemize, depo bildirimlerine abone olmamıza, komut satırı yerine bir GUI kullanmamıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Normalde depolar “Public” olarak yayınlanır ancak bir ücret ödeyerek “Private” depolara da sahip olabiliriz.

 

Git’te Taahhüt ne anlama geliyor?

“Taahhüt” terimi, projede yapılan değişiklikleri kaydetme sürecini ifade eder. Taahhütlerin, uzak depoya gönderilene kadar yerel sistemde olduğunu unutmayın.

 

Git’te itme ile kastedilen nedir?

“İtme” eylemi aslında “taahhüt” eyleminin bir tamamlayıcısıdır. Taahhütlerimizi bulut platformu (veya GitHub) ile senkronize etmek için “Pushing” yapıldığı söylenebilir. Birden fazla taahhütte bulunabiliriz.

 

Kapıdaki Şube ile ne kastedilmektedir?

Git deposunu bir ağaç olarak ele alırsak, ağacın gövdesi “Ana Dal” olarak kabul edilir. Bu ağacın dallarına da “Dal” deriz. Dallar aslında ana koddan ayrılan ayrı kod örnekleridir.

Branch oluşturma sebebimiz projeye yeni bir özellik eklemek veya test amaçlı olabilir. Bunu yaparak, projenin bütünlüğü korunur ve sabotaj durumunda önceki duruma geri dönmenin bir yolu vardır. Ayrıca, diğer ekip üyelerinin çalışmalarını rahatsız etmeden (veya tam tersi) kendi işimizi yapmamıza izin verirler.

 

Git’te Birleştirmenin anlamı nedir?

İstenilen şube tamamlandığında (istenen geliştirme yapıldığında ve mümkün olduğunca hataları giderildiğinde) ve projenin ana kodunun bir parçası olmaya hazır olduğunda, onu “Master Branch” (Master Branch) ile birleştirebiliriz. . Birleştirmek). Bir “birleştirme”, 2 dalı birleştirmekten (birleştirmekten) başka bir şey değildir, böylece yeni veya güncellenmiş kodumuz ana kod tabanının resmi bir parçası haline gelir ve birleştirme noktasından itibaren bir dal oluşturan herkes bizim kodlarımız olacaktır. bir parçası.

 

Git’te Klon ne anlama geliyor?

Klonlama, tüm çevrimiçi depoyu alır ve yerel makinemizde tam bir kopyasını oluşturur. Bunun en önemlileri, hatalı bir havuzdan bir projeye başlamak, iş istasyonlarını değiştirmek veya projenin ortasında yeni bir ekiple başlamak olabilir.