blog posts

Pasif Ağ Ekipmanı Nedir?

Pasif Ağ Ekipmanı Nedir?

Her Ağ, Pasif ve Aktif Ekipmanlara Ayrılan Farklı Ekipmanlardan Oluşur. Bu Yazımızda Pasif Network Ekipmanlarından Bahsedeceğiz.

Bugün, çevremiz farklı türde ağlarla doludur (kablosuzdan kablosuza). Bir bilgisayar ağını kullanarak, bağlı bilgisayarlarla işin ilerleyişini takip eden ve her biri üzerine düşeni yapan diğer insanlara başka görevleri kolayca atayabiliriz.

Bankaya girerken dikkat ederseniz birkaç bilgisayar var, her birinin arkasında görevlilerden biri oturuyor ve müşterilere cevap veriyor. Bazen işin bir kısmı bir kişi tarafından, diğeri ise iki farklı bilgisayarla bir başkası tarafından yapılır. Bu bilgisayarlar birbirine bağlıdır ve bir ağ oluşturur.

 

 

Bankada biraz daha kalırsanız, etrafınıza bakıp güvenlik kameralarını fark edebilirsiniz veya küçük bir banka şubesiyse, içine girip çıkan çok sayıda kablonun olduğu bir bölme bile bulabilirsiniz.

Bu kablolar, cihazlar, bilgisayarlar ve çeşitli ağ ekipmanları arasında iletişimi sağlar. Hepsi şehir seviyesindeki varış noktalarına şehir yolcu terminalleri gibi farklı yollarla bağlı bir konteynere girip çıkıyor ve ağ seviyesinde veri paketleri iletiyor. Bu kapsayıcı, genellikle daha büyük bir ağın küçük bir parçası olabilen sunucu olarak adlandırılır.

 

Ağ ekipmanı

Faaliyet türüne göre, ağ ekipmanı iki kategoriye ayrılabilir: aktif ve pasif veya başka bir deyişle aktif ve pasif. Ağ ekipmanı, ağ düzeyinde veri aktarmak için birbirleriyle iletişim kuran ve etkileşime giren donanım ve fiziksel cihazlardır.

Ağdaki her ekipman ve parçanın belirli bir işlevi vardır ve genellikle kullanıcılara farklı hizmetler sunmaktan sorumludur. Ağ kontrolü ve yönetimi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, sorun giderme işleminin daha kolay yapılabilmesi için ağ ekipmanının ve kullanım türünün bilinmesidir.

 

Aktif ve pasif ağ ekipmanı arasındaki fark

Bu iki ağ ekipmanı kategorisi arasındaki farkı tanımlarını vermeden ifade etmek imkansızdır ve her birinin amacı ile farklılıkları da belirlenir.

Aktif ağ ekipmanı, elektronik sinyalleri üreten, yönlendiren, yönlendiren ve yeniden üreten donanım ve cihazlardır. İşlevsel ağ ekipmanı, işaretler oluşturan ve bunları pasif ağ ekipmanı kullanarak yüzeyde ileten tüm cihazları ve parçaları içerir.

 

 

Örneğin, anahtarlar, hub’lar, yönlendiriciler, modemler, sunucular, ağ kartları, güvenlik duvarları vb.’nin tümü aktif ağ ekipmanı olarak kabul edilir.

Pasif ağ ekipmanı da ağın elektronik sinyaller üretemeyen bir parçasıdır ve yalnızca aktif ekipmandan uyarı iletmek ve almak için kullanılır. Pasif ekipman, tüm ağ kablolarını ve prizlerini, bağlantı kablolarını, kanalları, ağ raflarını, kurulum araç ve gereçlerini vb. içerir.

 

Pasif ağ ekipmanı türleri

Hub: Hub, aktif ve pasif olmak üzere iki tipte tasarlanmış ağ ekipmanıdır. Pasif hub’lar, girişi birkaç çıkışa bölen hub’lardır ve bunları kullanarak, bir tarafa bir kablo bağlayabilir ve diğer taraftan birkaç farklı cihaza bağlanmak için daha fazla sonuç alabilirsiniz.

Kablo: Bir ağda farklı kablolar kullanılabilir, bunlardan en ünlüsü genel kullanıcılar arasında ağ kabloları olarak bilinen RJ45’li kablolardır. Ağdaki kablolar, şehrin tüm noktalarını ve bölgelerini birbirine bağlayan, insanların ve arabaların taşınmasına olanak sağlayan güzergah ve yollardır.

 

 

Kablolar, çaplarına veya gürültüye karşı gösterdikleri direnç miktarına ve farklı ortamlarda kullanım için tasarım tipine göre sınıflandırılabilir. Yaygın olarak kullanılan diğer kablolar arasında optik fiberlerden bahsedebiliriz. Hatların özellikleri, ihtiyaçlarınıza göre sınıfları arasından seçim yapabileceğiniz bant genişliği ve kaplama tipini içerir.

Kanal ve kesik: kabloların geçişine yönelik, tellerin güvenliğini artırmanın yanı sıra, görünüş açısından hat demetini de düzenleyen bir bölme. Kanal veya kesik malzeme genellikle PVC’den yapılır ve iyi bir dirence sahiptir. Boyut farklılığından dolayı bacalar ve sandıklar farklı durumlarda kullanılmaktadır. Örneğin, uğraştığınız kablo demeti daha fazla kablo içeriyorsa, kutuyu seçmelisiniz; Aksi takdirde, belge ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Duvar prizi: Duvar prizinin kullanımı elektrik priziyle aynıdır, tek fark elektrik yerine prize bağlanarak ağa erişim sağlanmasıdır.

Keystone jakı: Keystone jakları, kablolar ve çeşitli ekipmanlar arasında bağlantı kurmak için kullanılan girişlerdir. Örneğin bir switch veya router’a hat bağlayacağız ve kategorilere göre Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7, Cat7a, Cat8 arasından uygun keystone’u seçip kabloya monte ediyoruz. Bir lokma anahtara istenilen cihaza bağlayabiliriz.

 

 

Bağlantı Paneli: Veri merkezlerini kurmak için her zaman birçok kablo kullanılır ve kablolamayı daha iyi yönetmek ve birçok kabloyu düzeltmek için bağlantı panelleri kullanılabilir. Bağlantı paneli, birden çok bağlantı noktası sağlayarak giriş ve çıkışları farklı ağ cihazlarına bağlamayı kolaylaştıran bir donanım parçasıdır.

Bağlantı paneli genellikle rafa ve anahtarların altına veya üstüne kurulur. Örneğin Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 veya 48 portlu patch panellerden bahsedilebilir. Ayrıca korumalı ve korumasız patch panel çeşitleri de bulunmaktadır.

Raf: ” Ağ rafı nedir ve kullanımı nedir?” sorusuna yanıt olarak. Aktif ağ ekipmanlarının büyük bir bölümünün kurulumu için farklı boyutlarda tasarlanmış bir konteyner olduğu söylenebilir ve her ağ kendi ihtiyacına göre farklı tipte raflar kullanır. Çerçeve yelpazesi, duvar ve ayaklı modelleri içerir ve uygulamaya bağlı olarak, farklı derinlikte fanlı numuneler hazırlanabilir.

 

 

Çözüm

Ağ ekipmanı genellikle her biri daha küçük setlere dönüştürülebilen aktif ve pasif olmak üzere iki büyük kategoriye ayrılır. Ağ kurulumu için fonksiyonel parçalar, pasif ekipman kadar önemlidir.

Pasif ağ ekipmanı alımında yüksek kaliteli ürünlerin seçilmesinin aynı zamanda ağ düzeyinde daha fazla kararlılık ve kararlılık sağladığına dikkat edin. Bu da kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler.