blog posts

yapay zeka bilim adamları

Dünyanın en ünlü yapay zeka bilim adamları

Makine öğrenimi ve Yapay zeka gün geçtikçe çeşitli bilimlerde ve endüstrilerde geniş uygulamaları olan ileri teknikler yaratmaktadır. Bu alan hızla genişlemekte ve her gün yeni makaleler yayınlanmaktadır. Pek çok yapay zeka bilim insanı ve mühendisi bu alanda faaliyet gösteriyor ve çalışmalarının sonuçlarını yapay zeka bilim adamları başkalarıyla paylaşıyor. Bilim, sanayi ve toplumdaki bu alandaki en son gelişmelerden haberdar olmak amacıyla bu alanda öne çıkan 13 araştırmacı ve yenilikçiyi tanıtıyoruz. Onları sosyal ağlarda ve kişisel web sitelerinde takip ederek etkinliklerinden ve başarılarından haberdar olabilirsiniz. Aşağıda bu yapay zeka bilim adamlarının web sitesine, LinkedIn, Twitter, Facebook ve Google Akademik bağlantılarına yer verilmiştir.

Yapay zeka bilim adamlarıyla tanışın

Yapay zeka bilimcisi, yapay zekanın araştırılması, tasarlanması ve geliştirilmesi alanında çalışan kişidir. akıllı kararlar alabilen makineler ve sistemler, makine öğrenimi, makine görüşü, doğal dil işleme ve insan zekasıyla ilgili diğer yetenekleri sağlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır. 2022 yılında birçok yapay zeka bilim insanı, yapay zeka geliştirme alanında yeni ve yenilikçi projeleriyle üne kavuştu. Burada bunlardan 13’ünü tanıyacağız:

 

1. Andrew Ng (Andrew ng)

Deeplearning.ai’nin kurucusu Landing AI’nin kurucusu ve CEO’su.

 • Web sitesi: https://www.andrewng.org
 • Twitter: @AndrewYNg
 • Facebook: Andrew Ng

Google Brain’in kurucu ortağı ve başkanı Andrew Ng, Baidu’nun baş bilim adamı ve şirketin yapay zeka grubunun başkanıydı. Aynı zamanda çevrimiçi eğitimin öncüsüdür ve deeplearning.ai’nin ve popüler CS229A kursuna 100.000’den fazla öğrencinin kayıtlı olduğu dünyanın en büyük MOOC platformu Coursera’nın kurucusudur. Bir bilgisayar filozofu olarak yapay zeka alanındaki çalışmaları pek çok kişinin hayatına dokundu ve 2012 yılında Time dergisinin en etkili 100 kişisinden biri olarak tanındı.

 

Dr. Ng, makine öğrenmesi, derin öğrenme, bilgisayarlı görme, makine algısı ve doğal dil işleme alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri akademik konferanslarda defalarca en iyi makale ödüllerini kazandı ve bilgisayar bilimi camiasında popüler ve etkili oldu. Ayrıca robotik ve bilgisayarlı görme alanlarında da önemli bir rol oynamıştır. Ünlü projelerinden bazıları şunlardır: Stanford’daki otonom helikopter projesi, açık kaynaklı bir robotik yazılım platformuna yol açan Stanford AI robot projesi, kedileri nasıl ayırt edeceğini öğrenmek için yapay sinir ağları ve 16.000 CPU çekirdeği kullanan Google beyin projesi ve avcılar YouTube videolarını izleyerek öğrenildi. Bu projeyle ortaya çıkan teknoloji artık Android işletim sisteminin konuşma tanıma sisteminde kullanılıyor. , , , , , , , , , ,

 

2. Fei Fei Li (Fei-Fei Li)

Sequoia, Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörüdür.

 • Profil Stanford
 • Twitter: @drfeifei
 • Google Akademik

Dr. Fei-Fei Li, yapay zeka bilimcisi ve Stanford Üniversitesi’nde Sequoia Bilgisayar Bilimleri Profesörüdür. Aynı zamanda Stanford İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü’nün lideri ve Stanford Vizyon ve Öğrenme Laboratuvarı’nın yöneticilerinden biridir. 2017-2018 yılları arasında Google’da yapay zeka/makine öğrenimi alanında başkan yardımcısı ve kıdemli bilim insanı olarak çalıştı.

Dr. Lee, bilişsel temelli yapay zeka, derin öğrenme, makine öğrenimi, bilgisayarlı görme ve sağlıkta yapay zeka dahil olmak üzere yapay zekanın çeşitli alanlarında çalışmaktadır. Dr. Lee özellikle insanlarla işbirliği yapan çevresel istihbarat sistemleri oluşturmakla ilgileniyor. Çalışmaları nedeniyle prestijli dergilerde ve konferanslarda 200’den fazla bilimsel makale yayınladı. Dr. Lee tarafından icat edilen bir proje olan ImageNet, yapay zeka ve derin öğrenme alanındaki araştırmalar için büyük ve teşvik edici bir kaynaktır.

Dr. Lee, bilimsel faaliyetlerinin yanı sıra yapay zeka ve STEM alanındaki çeşitliliğin desteklenmesinde de aktif bir role sahiptir. Yapay zeka eğitiminde çeşitlilik ve katılıma odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan AI4ALL’un başkanı ve kurucu ortağıdır. Ayrıca çalışmaları nedeniyle pek çok ödül ve onur belgesi aldı; Najir: ELLE Dergisi tarafından Teknolojide Kadınlar 2017, Dış Politika tarafından Küresel Düşünür 2015 ve 2016 yılında Carnegie Vakfı tarafından prestijli “Büyük Göçmenler: Amerika’nın Gururu”.

 

3. Andrej Karpathy (Andrej karpathy)

Tesla’nın yapay zeka şefi

 • Web sitesi: https://karpathy.ai
 •  Twitter: @karpathy
 •  Google Akademik

Andrey Carpati, Tesla arabalarındaki otopilot sinir ağlarının geliştirme ekibine liderlik eden yapay zeka bilim adamlarından biridir. Bundan önce OpenAI’de bilgisayarlı görme, takviyeli öğrenme ve üretken modelleme alanlarında derin öğrenme araştırmacısı olarak aktif olarak çalışıyordu. Andrey, Stanford Üniversitesi’ndeki doktorası için Fei-Fei Li ile işbirliği yaptı ve evrişim/yineleme sinir ağı algoritmalarını ve bunların doğal dil işleme, bilgisayarlı görme ve bunların iletişimindeki uygulamalarını araştırdı. Andrey ayrıca Google’da YouTube videolarını kullanan bilgisayarla görme projesinde stajyer olarak deneyime sahipti. Aynı zamanda Fei-Fei Li ile birlikte kurduğu Stanford Üniversitesi’nde Görsel Tanıma için Evrişimli Sinir Ağları (CS231n) kursunun ana tasarımcısı ve eğitmeniydi. Bu kurs o kadar beğenildi ki, 2015’te 150 olan öğrenci sayısı 2017’de 750’ye çıktı.

 

Andrey’in Twitter’da 350 binden fazla takipçisi bulunan sosyal ağlarda çeşitli etkinlikleri bulunuyor. Blog yazmak ve JavaScript’te derin öğrenme kütüphaneleri geliştirmekle ilgileniyor. Ayrıca makine öğrenimi makaleleri için büyük bir kaynak olan Arxiv’i incelemek için de uzun saatler harcıyor ve son altı yılda 100.000’den fazla makale topladı.

 

4. Demis Hassabis (Demis Hassabis)

Deep Mind’ın kurucu ortağı ve CEO’su.

 • Web sitesi: https://deepmind.com/about#leadership
 •  Twitter: @demishassabis
 •  Google Akademik

Demis Hasabis, yapay zeka alanında öne çıkan bir bilim insanı ve DeepMind’ın CEO’sudur. 1976 yılında Londra’da doğdu ve çocukluğundan beri satranca çok düşkündü. Demis, 13 yaşında Britanya Gençler Satranç Şampiyonu oldu ve 1995 yılında Uluslararası Satranç Ustası olarak tanındı.

Hasabis satrancın yanı sıra bilgisayar bilimi ve nörolojiyle de ilgileniyordu. 1997 yılında Cambridge Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında dereceyle mezun oldu ve ardından 2009 yılında Londra Üniversitesi’nden sinir bilimi alanında doktora derecesi aldı. Hebis, 2010 yılında arkadaşlarının (Shane Leg ve Mustafa Suleiman) işbirliğiyle DeepMind’ı kurdu. Bu şirketin amacı zeka sorunlarını çözmek, yani sinir biliminden ilham alan algoritmaları kullanarak karmaşık ve yaratıcı sorunları çözebilen bir yapay zeka yaratmaktı.

Demis Hasabis, çeşitli DeepMind projeleriyle (AlphaGo, AlphaZero, AlphaFold, AlphaStar dahil) dünya çapında ün kazandı. Bu projelerin tümü oyun, biyoloji, fizik ve tıp alanlarındaki karmaşık sorunları takviyeli öğrenme algoritmaları ve derin sinir ağları kullanarak çözdü. Hebis aynı zamanda bilimsel başarılarından da gurur duymaktadır ve Nature ve Science gibi prestijli dergilerde birçok makalesi yayınlanmıştır. Şu anda herhangi bir insani görevi yerine getirebilecek yapay bir genel zeka (AGI) üzerinde çalışıyor.

 

5. Ian Goodfellow (Ian Goodfellow)

Apple’da Makine Öğrenimi Yöneticisi:

 • Web sitesi: https://www.iangoodfellow.com/
 • Twitter: @goodfellow_ian
 •  Google Akademik

Ian Goodfellow, şu anda Apple’da Makine Öğrenimi Direktörü olarak görev yapan bir makine öğrenimi araştırmacısıdır. Daha önce Google Brain’de araştırma görevlisi olarak çalışmış ve derin öğrenme alanında çok önemli çalışmalara imza atmıştı.

 

Ian, Bilgisayar Bilimleri alanındaki eğitimini Stanford Üniversitesi ve Montreal Üniversitesi’nden tamamladı. Andrew Ng, Yoshua Benjiu ve Aaron Courville gibi önde gelen yapay zeka bilim adamlarının danışmanlığını yaptı. Doktorasının ardından Google’a katıldı ve Google’ın beyin araştırma ekibinde çalıştı. Daha sonra Open Ai’ye gitti ve ardından Google’a geri döndü.

Ian, Derin Öğrenme’nin baş yazarıdır ve kendi üretken rakip ağlarıyla tanınır. İlginç projeleri arasında, Google Haritalar tarafından çekilen fotoğrafları kullanan ve makine öğrenimi sistemlerinin zayıf noktalarını gösteren bir otomatik adres transkripsiyon sisteminin geliştirilmesi yer alıyor. Bu faaliyetler onun 2017’de MIT Technology Review tarafından 35 yaşın altındaki 35 yenilikçiden biri olarak ve 2019’da Dış Politikaya göre 100 Küresel Düşünürden biri olarak tanınmasını sağladı.

 

6. Yann lecun (Yann lecun)

Facebook’ta Baş Yapay Zeka Bilimcisi

 • Web sitesi: https://research.fb.com/people/lecun-yann/
 • Twitter: @ylecun
 •  Google Akademik

Yann Lecon, makine öğrenimi, makine görüşü, mobil robotik ve hesaplamalı sinir bilimi alanlarında çalışan Fransız bir bilim insanıdır. Harfleri ve sayıları tanımak, görüntü ve videoları tanımak, insan-bilgisayar etkileşimi ve konuşma tanıma için kullanılan evrişimli sinir ağlarının (CNN) ve derin öğrenmenin kurucu babalarından biridir. Lecon 1960 yılında Fransa’da doğdu ve 1987 yılında Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nden (Sorbonne) bilgisayar bilimleri alanında doktora derecesi aldı. 2018 yılında derin öğrenme konusundaki çalışmaları nedeniyle Yoshua Benjiu ve Geoffrey Hinton ile birlikte Turing Ödülü’nü (bilgisayarın eşdeğeri) aldı. Halen Facebook’ta yapay zeka araştırmalarının direktörü ve New York Üniversitesi’nde profesördür.

 

7. Elon Musk (Elon Musk) – en iyi yapay zeka bilim adamlarından biri

Tesla, SpaceX, Noralink ve The Boring Company’nin kurucularından ve CEO’larından biridir.

 • Tesla web sitesi: https://www.tesla.com/elon-musk
 • SpaceX web sitesi: https://www.spacex.com/
 •  Twitter: @ElonMusk

Elon Musk, iş ve teknoloji dünyasının en ünlü ve etkili isimlerinden biridir. Güney Afrika’da doğdu ve Kanada ve Amerika’da okudu. Ilan, SpaceX, Tesla, Neuralink, Boring ve OpenAI’nin kurucusu, CEO’su ve baş mühendisidir. Aynı zamanda Twitter’ın sahibi ve teknik direktörüdür ve 2023 yılında dünyanın en zengin insanı olarak tanınmıştır.

 

Elon Musk geleceği ve teknolojik zorlukları tahmin etmekle ilgileniyor. Yapay zekanın tehlikelerinden, Mars’ta bir insan klonu kurulmasının gerekliliğinden, zamanda yolculuğun olasılığından, iklim değişikliğinin insan yaşamına etkisinden defalarca bahsetti. Ayrıca Hyperloop, Loop, Starlink ve Stars gibi yenilikçi sistemler de önermiştir.

 

8. Jeremy Howard (Jeremy Howard)

fas.ai’nin kurucu araştırmacısı

 • Web sitesi: https://www.fast.ai/about/#jeremy
 •  Twitter: @jeremyphoward

Jeremy Howard, önde gelen bir yapay zeka bilim insanı, girişimci, geliştirici, iş stratejisti ve koçtur. Fast.ai’nin kurucu araştırmacısı ve San Francisco Üniversitesi’nde seçkin bir araştırma bilimcisidir. Jeremy daha önce derin öğrenmeyi tıp alanına uygulayan ilk şirket olan Enlitic’in kurucusu ve CEO’suydu. Bu şirket, iki yıl üst üste MIT Tech Review tarafından dünyanın en akıllı 50 şirketi arasında seçildi.

Jeremy Howard, kariyerine McKinsey & Şirkette sekiz yıl orada çalıştı. Daha sonra 1999’da Opera’ya satılan FastMail’in kurucu ortağı oldu. Avustralya’da popüler olan FastMail, kullanıcıların masaüstü yazılımıyla entegre olmasına olanak tanıyan ilk e-posta hizmetiydi. Jeremy Howard ayrıca Kaggle’ın çevrimiçi veri bilimcileri topluluğuna Başkan ve Baş Bilim Adamı olarak katıldı. Jeremy Howard ve Rachel Thomas tarafından kurulan fast.ai, derin öğrenmeyi herkes için daha erişilebilir hale getirmeye odaklanan bir araştırma enstitüsüdür.

tıbbi teşhisleri daha doğru ve daha hızlı yapmak için derin öğrenme algoritmalarını kullanan tıp alanında öncüydü. Jeremy Howard, Enlitic’in algoritmalarının hastalıkları teşhis etmede doktorlar kadar iyi, hatta doktorlardan daha iyi performans gösterebileceğine inanıyor. Düzenli olarak Avustralya haber programlarında yer almakta ve veri bilimi ve web geliştirme alanında çeşitli eğitimler vermektedir.

 

9. Ruslan Salakhutdinov (Ruslan salakhutdinov)

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Doçent

 • Web sitesi: http://www.cs.cmu.edu/~rsalakhu/
 • Twitter: @rsalakhu

Ruslan Salakhotdinov, Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nin makine öğrenimi bölümündeki profesörlerden biridir. Bundan önce Apple’da yapay zeka araştırmalarının direktörlüğünü yapıyordu. Ruslan istatistiksel makine öğrenimi alanında çalışmakta olup derin öğrenme, olasılıksal grafik modeller ve büyük ölçekli optimizasyon konularıyla ilgilenmektedir ve bu alanlarda birçok makale yayınlamıştır.

 

Salakhutdinov, makine öğrenimi alanında doktorasını 2009 yılında Toronto Üniversitesi’nden aldı. Daha sonra iki yıl araştırmacı olarak çalıştı, doktorasını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yapay zeka laboratuvarında yaptı ve ardından Toronto Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve İstatistik Bölümü üyesi oldu. Yardımcı doçent olarak görev yaptığı süre boyunca, aralarında Connaught Yeni Araştırmacı Ödülü, Microsoft Araştırma Bursu, Alfred P. Sloan Araştırma Bursu, Google Fakülte Araştırma Ödülü ve Kanada İleri Araştırma Enstitüsü Üyesi’nin de bulunduğu pek çok ödül ve takdir aldı.

 

10. Geoffrey Hinton (Geoffrey ipucu)

Toronto Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörü

 • Web sitesi: http://www.cs.toronto.edu/~hinton/
 • Twitter: @geoffreyhinton
 •  Google Akademik

Jeffrey Hinton, makine öğrenimi, sinir ağları, bilişsel bilim ve nesne tanıma alanlarında çalışan ünlü yapay zeka bilim adamlarından biridir. Kendisi hem bilişsel psikolog hem de bilgisayar bilimcisidir ve yapay sinir ağları alanındaki öncü çalışmalarıyla tanınmaktadır. Hinton, 2013’ten beri derin öğrenme topluluğunun önde gelen isimlerinden biri olarak zamanını Google Brain ve Toronto Üniversitesi arasında paylaştırıyor. Jeffrey, öğrencileriyle birlikte bilgisayar görüntüsü tanımada bir dönüm noktası olan AlexNet’i tasarladı. 2018 yılında Hinton, diğer iki meslektaşıyla birlikte derin öğrenme konusundaki çalışmaları nedeniyle Turing Ödülü’nü aldı. Bu üç kişi genellikle “derin öğrenmenin vaftiz babaları” veya “yapay zekanın vaftiz babaları” olarak biliniyor.

Hinton’un çalışması, makine öğrenimi, sembolik işleme ve hafıza anlayışındaki farklı zorluklar için sinir ağlarını kullanmanın farklı yollarını gösteriyor. Kendisinin veya başkalarıyla işbirliği içinde yazdığı 200’den fazla bilimsel yayını bulunmaktadır. Yapay sinir ağları üzerine yaptığı çalışmaların benzersiz bir özelliği, bunların insan gözetimi olmadan zeka geliştirme ve kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu araştırma bize, gerçekten özerk ve akıllı olan beyin benzeri yapılara büyüleyici yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Hinton, araştırması sayesinde ağların kopması ile adın ve kişiliğin unutulmasına neden olan beyin hasarı arasındaki benzerlikleri keşfetti. Hinton ayrıca zihinsel imgeleri araştırıyor ve yaratıcı zekayı ve gerçekliği ölçen bulmacalar sunuyor.

2001 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden fahri doktora unvanını aldı ve 2005 yılında uzun yıllar süren olağanüstü bilimsel başarılarından dolayı IJCAI Ödülü’nü aldı.

 

11. Alex Smola (Alex smola)

Amazon Web Hizmetleri Yöneticisi

 • Web sitesi: http://alex.smola.org
 • Twitter: @smolix
 •  Google Akademik

Amazon Web Services’in makine öğrenimi direktörü Alex Smola, 2016’dan beri şirkette çalışan bir yapay zeka filozofudur. Görevi, veri bilimcileri için makine öğrenimi, istatistiksel veri analizi, bilgisayarlı görme, derin öğrenme ve doğal dil işlemeye yönelik araçlar tasarlamaktır. Alex, 200’den fazla makalenin yazarı ve beş bilimsel kitabın editörüdür ve çok sayıda öğrenciye ve doktora araştırmacısına rehberlik etmiştir. Derin öğrenme, ölçeklenebilir algoritmalar, istatistiksel modelleme ve bunun belge analizi, kullanıcı modelleme ve diğer birçok konudaki uygulamaları ile ilgilenmektedir.

6 Eylül 2018’de San Francisco, Kaliforniya’da Moscone Center’da düzenlenen TechCrunch Disrupt SF 2018’in 2. Gününde sahnede konuşuyor.

Alex, 1996 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu ve 1998 yılında Berlin Teknoloji Üniversitesi’nden aynı alanda doktora derecesi aldı. Daha sonra Avustralya Ulusal Üniversitesi Araştırma Fakültesi’ndeki IDA grubunda araştırmacı olarak çalıştı. Ayrıca Google ve Yahoo gibi büyük teknoloji şirketleriyle araştırmacı olarak işbirliği yaptı ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde ders verdi. Alex, 2015 yılında Marianas Labs’ı kurdu ve ertesi yıl şirket için yapay zeka ve makine öğrenimi araçları geliştirmek üzere Amazon Web Services’e katıldı.

Bir yapay zeka bilim insanı olarak Alex, her zaman kod yazma, derin öğrenmeyle çalışma, etkili algoritmalar yazma ve yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerine aşina olma konusunda yeterli beceriye sahip yetenekli stajyerler ve ekip üyeleri arıyor.

 

12. Rana el Kaliouby (Rana el kaliouby)

Affectiva’nın CEO’su ve kurucu ortağı

 • Web sitesi: https://www.ted.com/speakers/rana_el_kaliouby
 • Twitter: @kaliouby
 •  Google Akademik

Rana Al-Kulioubi, en iyi yapay zeka bilim adamlarından biri ve Affectiva’nın yaratıcısı ve CEO’sudur. MIT Medya Laboratuvarlarından biri olan bu şirket, dünyanın her yerindeki kullanıcıların dijital deneyimlerine duygusal zeka katma hedefiyle çalışıyor. Duygu analizi ekibinin başkanı Rana, duyguları ölçmek için gelişmiş algoritmalar tasarladı. 75 ülkede 2,9 milyon kişinin videolarından 12 milyar veri noktası toplayan en büyük duygu veri kümesine sahipler. Platformları dünyanın en büyük şirketleri tarafından müşteri bağlılığını ölçmek için kullanılıyor. Eğlence, organizasyon, görüntülü iletişim ve online eğitim alanlarında duygu temelli dijital uygulamaların üretiminde de lider konumdadırlar.

Rana, doktorasını Cambridge Üniversitesi’nden aldıktan sonra MIT Medya Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak çalıştı. Duygu tanıma teknolojisinin ruh sağlığı gibi çeşitli alanlarda kullanılmasında önemli rol oynadı. Rana, duygu yapay zekasında öncü olan Affectiva’yı kurmak için MIT’den ayrıldı. Bir yapay zeka bilim insanı olarak dünyanın en büyük 500 şirketinin %25’iyle çalışıyor.

Forbes, Rana’yı Amerika’nın teknoloji alanında en iyi 50 kadını listesine dahil etti ve Fortune, Rana’yı 40 yaşın altındaki 40 kadın listesine dahil etti. Rana sürekli olarak yapay zekadaki etik ve önyargılardan bahsediyor. Misyonu, duygu yapay zekasını kullanarak “teknolojiyi insanileştirmek” ve kullanıcıların nasıl hissettiğini anlamak amacıyla yüz ifadeleri ve ses tonu gibi duygusal ayrıntıları tanımlamak için derin jeodezik öğrenme platformları geliştirmektir.

 

13. Daphne Koller (Daphne Koller)

Coursera’nın kurucu ortağı, insitro’nun kurucusu ve CEO’su.

 • Web sitesi: https://ai.stanford.edu/~koller
 •  Twitter: @DaphneKoller
 • Google Akademik

Daphne akıllı bir bilgisayar bilimcisi ve Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde profesördür. Dünyanın en büyük MOOC platformu Coursera’yı kurmasıyla tanınıyor. Yapay zeka ve biyomedikal bilimlerdeki uygulamaları alanında araştırmalar yapmaktadır. Daphne, bilgisayarlı görme ve hesaplamalı biyoloji ile ilgili uygulamalarda karar verme, çıkarımlı öğrenme ve temsil gibi kavramlarla ilgilenmektedir.

 

Daphne, Coursera’yı 2012 yılında Andrew Ng ile birlikte kurdu ve CEO ve Başkan olarak görev yaptı. 2012 yılında Time dergisinin en etkili 100 kişisi arasında yer aldı. Ayrıca 2014 yılında Fast firmasının en yaratıcı kişileri listesinde yer aldı. Daphne, Calico’ya Bilgisayar Baş Sorumlusu olarak katılmak üzere 2016 yılında Coursera’dan ayrıldı. Daha sonra 2018’de ilaç keşif girişimi Insitro’yu kurdu. 2009 yılında olasılıksal grafik modeller (PGM) üzerine bir ders kitabı yazdı. Daha sonra konuyu Şubat 2012’de ücretsiz çevrimiçi kurs olarak öğretti.

 

son söz

Bu liste, yapay zeka bilim adamlarının bu alandaki diğer harika çalışmalarını içermiyor. Daha ziyade bu listeyi yalnızca bu bilim adamlarının Twitter takipçilerini temel alarak hazırladık. Bu 13 kişinin eserleri tartışılacak kadar derinlik ve çekiciliğe sahip. Bu bilim adamlarının araştırmalarında, faaliyetlerinde ve birbirleriyle olan ilişkilerinde pek çok ortak noktası bulunmaktadır.