blog posts

Sunucu Odası

Sunucu Odası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde büyük işletmelerin çoğu, yazılımları ve çevrimiçi hizmetleriyle ilgili verileri depolamak ve işlemek için güçlü sunuculara ihtiyaç duyuyor. Bu verilerin hassasiyeti ve hacmi arttıkça, bu sunucular daha fazla güvenliğe ve korumaya ihtiyaç duyuyor ve bu noktada sunucuların ve ilgili ekipmanların daha doğru bakım ve kontrolü için bir sunucu odası oluşturma fikri gerekli hale geliyor.

Sunucu odası, veri depolama sunucularını ve bilgisayar ağ aygıtlarını barındıran bir alandır. Bu alan kurumun veya şirketin kalbinin attığı rol oynar ve bu nedenle onu tasarlarken ağ bağlantıları ve elektrik, oda sıcaklığı ve nemi, yangın ve depreme karşı uygun koruma gibi birçok faktöre dikkat etmelisiniz.

Belki sunucu odasının kullanımını ve konumunu inceleyerek bunun sanal sunucu alırken karşılaştığımız veri merkezinin aynısı olduğunu düşünebilirsiniz . Sunucu odası ve veri merkezleri benzer olsa da konum ve kullanım açısından farklıdırlar. Veri merkezi, kullanıcıların uzaktan ve sanal olarak erişebileceği çok sayıda fiziksel sunucu ve ağ ekipmanını depolamak ve bakımını yapmak için kullanılır. Yine de sunucu odası organizasyon departmanınızda bulunur ve yerel olarak kontrolünüz ve yönetiminiz altındadır.

Şu ana kadar sunucu odasının kullanımının ve işlevinin temellerini öğrendiniz ancak mesele burada bitmiyor. İdeal bir sunucu odası oluşturmak için bilmeniz gereken birçok standart ve ipucu vardır. Biz de bu makalede bunların hepsini ele almaya çalışacağız, böylece sağlanan ipuçlarını kullanarak güçlü bir başlangıç ​​yapabilirsiniz:

Sunucu Odası Nedir?

 

Verilerle ve çevrimiçi taleplerle ilgilenen herhangi bir çevrimiçi işletmenin, verileri depolamak ve işlemek için bir sunucuya ihtiyacı vardır. Bu veri ve bilgilerin hacminin artması durumunda, verilerin kontrol edilmesi ve yönetilmesi için daha fazla sunucuya ihtiyaç duyulmaktadır. Veri ve sunucu işleme işlemlerinin yüksek hassasiyeti, sunucuların bakımı için normal bir ortama güvenmenin akıllıca görünmemesine neden oldu.

Hassas verileri barındıran ve kritik işlem işlemlerini gerçekleştiren sunucular ve ekipmanlar, sunucuları ve verilerini korumak için gerekli tüm standartları karşılayan izole ve güvenli bir ortama ihtiyaç duyar.

İşte bu noktada sunucu odası veya sunucu odası devreye giriyor.

Sunucu odası, bir şirket veya kuruluş tarafından ağla ilgili sunucuların ve diğer ekipmanların bakımı için kullanılan bir alandır. Bu odada bulunan sunucular CPU, RAM ve hard disk gibi önemli işlem bileşenlerine sahiptir ancak ekranları veya giriş aygıtları yoktur. Elbette bunlara gerek yok çünkü tüm bu sunucular bir sunucu ağı oluşturuyor ve tek bir amaca hizmet ediyor ve bu nedenle hepsi oda dışında bulunan bir sunucu yönetim sistemi kullanılarak yönetilebiliyor.

Bu sunucu odası, organizasyonun kalbi ve çekirdeği rolünü oynar ve içindeki sunucular ve ekipmanların, veri ve istekleri işlemek için gerekli performans ve verimliliği gösterebilmesi için özel koşullara ve özelliklere ihtiyacı vardır.

Aşağıda sunucu odası kurmanın gereklilikleri ve standartlarından detaylı olarak bahsedeceğiz; Şu ana kadar işletmenizin veri ve işleme operasyonlarının yüksek doğruluk ve güvenlik gerektirdiği bir noktaya geldiğini bilmelisiniz. , kesinti süresini en aza indirmek ve enerji tüketimini optimize etmek önceliğiniz haline geldi ve şirketin BT departmanının omurgasının performansını iyi kontrol etmeyi ve yönetmeyi seviyorsanız, sunucu odanızı kurup korumaya ve yükseltmeye başlamanın zamanı geldi.

Bir sunucu odasının Ana Parçaları

Sunucu odası sıradan değil. Bu alanın, önemli verileri depolamaktan ve her türlü isteği işlemekten sorumlu sunucuları barındırması gerekiyor, bu nedenle, ana bileşenleri aşağıda belirtilen özel bileşenlere ihtiyaç duyuyor:

Donanım bölümü

 

Bu odanın sunucuların ve ağ donanım ekipmanlarının bakımının yapılması gerekiyor, dolayısıyla en önemli kısmı bu donanım kısmıdır. Bilgi işlem bileşenleri veya sunucular, ağ kontrolü, dosya paylaşımı, e-posta barındırma, veritabanı erişimi veya web sitesi barındırma gibi çeşitli sorumlulukları yerine getiren temel donanım aygıtlarıdır. Sunucu odası adından da anlaşılacağı gibi sunucular bu sunucu odasının ana görevidir ancak sunucuların performansını korumak ve aralarında iletişim kurmak için kullanılan başka ekipmanlar da vardır.

HDD ve SSD sürücüler gibi depolama cihazları, tüm organizasyonun verilerinin merkezi olarak depolanmasından sorumlu olan donanım departmanının bir diğer bileşenidir ve yedek bilgi ve veriler sağlayarak, arıza veya kayıp durumunda verilerin kurtarılması mümkündür.

Yönlendiriciler, anahtarlar ve donanım güvenlik duvarları gibi ağ ekipmanları aynı zamanda ağ trafiğinin düzenlenmesinden ve oda içindeki sunucular ile dış ortam arasındaki güvenli bağlantı için gerekli koşulların sağlanmasından da sorumludur.

Rom sunucu rafı

 

Sunucular ve diğer sunucu odası ekipmanlarının darbe, düşme, yangın veya başka herhangi bir olay durumunda hasar görmemesi için dayanıklı bir muhafazaya ihtiyacı vardır. Raf, sunucu odasının donanım ekipmanının bakımından sorumlu olan aynı raf veya fiziksel muhafazadır. Elbette rack seçimi ve kurulumu yaparken sunucu odası tasarımı ipuçları bölümünde detaylı olarak ele aldığımız prensip ve standartlara göre ilerlemelisiniz.

Kablolar

 

Çeşitli sunucu odası ekipmanlarının bağlantıları güç kaynağı ile ve ayrıca birbirleriyle kablolar aracılığıyla sağlanır. Genel olarak sunucu odasında farklı uzunluklarda güç arayüzü, Ethernet, patch vb. her türlü kablo kullanılır, bunların seçimi ve kablolama işlemini prensipli ve akıllı bir şekilde yapmazsanız, telin kalabalık bir görüntüsüyle karşılaşacaksınız. Muhtemelen sunucu odasının optimum performansını etkileyecek karmaşık sorunlarla karşılaşacaksınız.

Güç kaynağı

 

Rack içerisine koyduğunuz ekipman ve sunucular kendi güç kaynağı olan elektriğe bağlanana kadar hiçbir şey yapmazlar. Hatta soğutucular gibi diğer ekipmanların da sunucu odasının sıcaklık düzenlemesini gerçekleştirmek için bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. Bu nedenle yeterli (hatta ekstra) güç kaynağına sahip olmalısınız ki güç dalgalanmaları veya herhangi birinde arıza olması durumunda sorun yaşamayın.

GÜÇ KAYNAĞI

Sunucu odasındaki sunucular ve ekipmanlar istikrarlı bir performansa sahip olmalı ve elektrik kesintileri veya elektrik dalgalanmaları performanslarını olumsuz etkilememelidir. Bu nedenle UPS, sunucu odasının ana parçalarından biridir. UPS, stabil güç sağlamaktan sorumludur ve elektrik kesildiğinde anında ve kesintisiz olarak, sunucu odası ekipmanlarının çalışmaya devam edebilmesi için akü şarjını stabil güç formunda sağlar. Ekipmanların güç dalgalanmalarına karşı korunması, sunucuların veri kaybı olmadan kapanması için yeterli sürenin sağlanması, güç durumunun ve enerji yükünün yönetilmesi ve izlenmesi vb. UPS’lerin sunucu odasında kullanılmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Havalandırma ve soğutma sistemi

 

Sunucu odası soğutma sistemi

Güç kaynağına bağlı olan sunucular ve ekipmanlar, enerji tüketimi karşılığında ısı üretirler ve sunucu odası içindeki sıcaklık ve ısının artması, ekipmanların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, sunucu ve ağ ekipmanlarının performansını korumak için istikrarlı bir ortam oluşturmak amacıyla oda içinde havalandırma, soğutma ve sıcaklık düzenleme sistemleri gereklidir.

Yangın önleme sistemleri

 

Yangın önleme sistemi

Ekipmanların aşırı ısınması, kabloların yanlış bağlanması, güç kablolarının arızalanması, havalandırma sistemindeki sorunlar vb. sunucu odasında yangına neden olabilecek durumlar arasındadır. Organizasyonun çekirdeği olan bu odayı korumak için yangın söndürme sistemleri ve duman ve yangın algılama sensörlerini kurmayı düşünmeniz gereken yer burasıdır.

Buraya kadar sunucu odasının ekipmanlarını ve ana parçalarını öğrendiniz ancak duvarlar ve zemin gibi bina kısmının da aşağıda bahsedeceğimiz bir dizi spesifikasyona ihtiyacı var.

İdeal bir sunucu odası tasarlamak için önemli ipuçları

Performansı ve verimliliği yüksek bir sunucu odasına sahip olmak için onu bir dizi prensibe göre tasarlamanız gerekir. Bu bölümde sunucu odası kurulumunda önemli olan noktaları farklı bölümlerine göre ayırıyoruz. Başlayalım:

Odanın içi

 • Odanın yapısı kablolar, havalandırma sistemleri, sunucular ve ağ ekipmanlarının yeterli alana sahip olmasını sağlayacak şekilde olmalıdır.
 • Odanın büyüklüğü, ekipmanların yerleştirilmesinin yanı sıra aralarında kolayca hareket edilebilecek kadar geniş olmalıdır.
 • Sunucu odasının yüksekliği ekipmanların taşınmasında sorun yaratmayacak şekilde olmalıdır.
 • Ekipmanların ısısının uygun şekilde kontrol edilebilmesi ve odanın ısısının çevreye ve alt yüzeylere aktarılmaması için odanın duvarları ve zemini ısı yalıtımına sahip olmalıdır.
 • Ortamdaki ses ve gürültüleri azaltmak için odanın duvarları ve zemini ses yalıtımına sahip olmalı, oda içindeki ekipman ve işlemlerden kaynaklanan sesler dışarıya aktarılmamalıdır.
 • Sunucu odasının duvarlarının ve zemininin yapısında da su geçirmez malzemelerin kullanılması gerekmektedir.
  Güneş ışığı sunucu odasının sıcaklığını yükseltebilir, bu nedenle sıcaklığın kontrol edilebildiği penceresiz bir oda kullanmaya çalışın veya havayı kontrol etmek ve havalandırmak için gerekli çözümleri uygulayın.
 • Yüksek aktivite ve ısı, sunucu odasının gereksinimlerinden biridir ve bu nedenle yangının yayılmasını önlemek için yangına dayanıklı malzemeler ve yanmaz kaplamalar kullanılması gerekir.
 • Yangın söndürme boruları ile elektrik ve ağ kablolarının geçişi için sahte zemin ve tavan oluşturmak iyi bir fikirdir.
 • Gelişmiş kilitleme sistemlerine sahip güvenlik kapılarının, dijital kilitlerin veya kartlı anahtarların kullanılması, güvenlik açısından doğru ve tamamen yerinde bir eylemdir.
 • Odadaki aydınlatma miktarı da odanın sıcaklığının artmasında etkilidir, bu nedenle aydınlatma sistemini odadan çıkarken kapatılacak ve aşırı ısı üretmeyecek şekilde ayarlamaya çalışın.

Ekipman için saklama kutuları ve raflar

 • Bir sunucu odasında ekipman ve sunucuların depolanmasına yönelik raflar ve rafların standart boyutu 42U yüksekliğinde ve 19 inç genişliğindedir.
 • Ekipman depolamak için kullanılan raflar ve dolaplar, basitten gelişmişe kadar mevcuttur ve size çeşitli özellikler sunar; uygun rafı seçmek, ihtiyaçlarınızı belirlemekle başlar.
 • Raftaki ekipmanla ilgili kabloların hasar görmesini ve dolaşmasını önlemek için rafın uygun bir kablo yönetim sistemi ile donatılması gerekir.
 • Rafta havalandırma sistemlerinin ve dahili fanların varlığı, raf içindeki sıcaklığın daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olur.
 • Hava akışının sunucuların sıcaklığını yükseltmesini önlemek için raf yerden yüksekte olmalıdır.
 • Sunucu odasındaki rafların her birinin düzenli bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır çünkü tozdan kaynaklanan hasarlar, sunucu odası ekipmanlarının çalışmasında sorunlara neden olabilir.
 • PDU’yu kurmak ve kullanmak, gücü çeşitli raf ekipmanlarına dağıtmak ve enerji tüketimini en iyi şekilde yönetmek için iyi bir fikirdir.
 • Bir rack için gerekli aksesuarlar arasında soğutma fanı, elektrik prizleri, hareketli ve sabit tepsi, termometre, rack kapı kilidi veya aydınlatma bölümünü sayabiliriz.

Güç kaynağı

 • Sunucular ve diğer sunucu odası ekipmanları, uygun ve istikrarlı performans sağlamak için sürekli bir güç kaynağına ihtiyaç duyar.
 • Herhangi bir kesinti ve güç dalgalanması olasılığını ortadan kaldırmak için mutlaka UPS ve jeneratör gibi ikincil bir güç kaynağı kurmayı düşünmelisiniz.
 • Anahtarların, kontrol parçalarının ve voltaj, akım, güç vb. gösteren bölümlerin bulunduğu elektrik panosu, sunucu odasının doğru ve optimum tasarım gerektiren en önemli parçalarından biridir.
 • Birincil ve ikincil anahtarlama kaynakları arasında otomatik aktarım sağlayacak ATS ekipmanının kurulması iyi bir fikirdir.
 • Elektrikli ekipmanların elektrik akımının fazla olmasından endişeleniyorsanız ve odadaki kullanıcıları ve ekipmanları bu akıma karşı korumak istiyorsanız bu fazla akımı toprağa aktarmak için mutlaka bir topraklama sistemi veya topraklama tesisatı kurmayı düşünmelisiniz.
 • Elektrik sistemlerinin iki veya daha fazla parçası arasında aynı voltajı korumak, aralarında aynı voltajı korumak harika bir fikirdir ve sunucu odasında tehlikeli voltajlardan ve elektromanyetik girişimlerden kaçınmak istiyorsanız mutlaka bir bağlama sistemi kurmayı düşünmelisiniz. .
 • Sunucu odasında akan elektriğin 24 saat aktif olması gerekmektedir, dolayısıyla güç kabloları, acil durum güç kaynağı veya jeneratör, santral ve UPS gibi ekipmanlarla ayrı bir elektrik odası oluşturmak tamamen mantıklı bir fikirdir.
 • Elektrik tüketimi miktarının kontrol edilmesi ve izlenmesi, sunucu odasının stabilitesini ve optimum performansını korumak için en gerekli görevlerden biridir; bu nedenle akıllı PDU’lar, sensörler ve izleme yazılımı kullanmayı düşünmek daha iyidir.

Kablo ve kablolama

 • Kabloların hatalı montajı sunucu odasında düzensizliğe, kabloların tamir ve değiştirme sürecinde zorluklara, kabloların yırtılmasına neden olarak sunucu performansının düşmesine neden olabilir.
 • Ekipmanda herhangi bir girişim ve kesintiyi önlemek için, kabloların ekipmana ve güç kaynağına doğru ve güvenli şekilde bağlandığından emin olmalısınız.
 • Kablolar arasındaki elektromanyetik girişim, kabloların stabilitesine ve performansına zarar verebilir, bu nedenle kablo döşerken prensipli bir şekilde ilerlemeli, kıvrımların yerlerini ve farklı açıları dikkate almalısınız.
 • Ağ ve güç kablolarının geçişi için uygun kapaklı kanalların yanı sıra uygun tepsi ve merdivenlerin kullanılması gerekmektedir.
 • Kabloları tek bir yerde ve diğer kablolardan uzak tutmak için renkli yapışkan bantlar kullanabilirsiniz.
 • Rafların veya rafların arkasına halkalar takmak, kabloların geçmesi için küçük bir bağlantı noktası oluşturur ve bu da kabloların yerinde kalmasına yardımcı olur.
 • Kabloları gruplandırmanız gerekiyorsa zip bağları kullanarak kabloların yoldan çıkmasını önleyebilirsiniz.
 • Kabloları takarken esnek olan ve kabloların boyutunu veya sayısını artırma olanağını destekleyen ekipman kullanın.

Sunucu odasının çevre ekipmanları

 • Yüksek sıcaklık, elektrik kablolarının bağlanma ihtimali ve sunucu odasındaki ekipmanların arızası ve eskiliği en sık rastlanan yangın sebepleri arasındadır ve bu nedenle mutlaka kimyasal bazlı yangın söndürme sistemi (su değil) kullanmalısınız.
 • Uygun ve güçlü bir soğutma sistemi kullanmak, uygun oda sıcaklığını (10 ila 27 derece) korumak ve yangını önlemek için en gerekli şeylerden biridir.
 • Odanın içindeki toz ve yüksek nemin varlığı, erken arızaya veya oda sıcaklığının artmasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka uygun bir klima sistemi veya kontrol sensörleri kurmayı düşünmelisiniz.
 • Sunucu odası için yanmaz boya kullanılması, yangının ve sunucu odası ekipmanının hasar görmesini önlemek için çok önemlidir.
 • Sunucu odasının durumunu sürekli olarak izlemek ve kontrol etmek için kontrol sensörlerini ve güvenlik kameralarını kullanmak, onu güvende tutmak için harika bir fikirdir.
 • Rafın zemininde ve duvarlarında transfer panellerinin kullanılması, ekipmana daha kolay erişilmesine ve taşınmasına yardımcı olur.
 • Sunucu odası kuruluşunuzun ana parçasıdır, bu nedenle yalnızca yetkili kişilerin erişebilmesi için parmak izi kaydı veya özel şifre girme gibi bir erişim sistemi ve trafik kaydını mutlaka kurmayı düşünmelisiniz.

Genel olarak büyük organizasyonlarda sunucu odasının önemi oldukça açıktır. Bu ilkeleri tam olarak takip edip, yüksek performanslı, güvenli bir sunucu odası kurup bunu düzenli bir yönetim ve izleme gündemi haline getirebilirseniz, sunucu odasının ve içindeki ekipmanların istediğiniz performansı mutlaka göreceksiniz.

Çözüm

Sunucu odası, tasarımı ve yönetimi bu makalede öğrendiğiniz bir dizi özel prensibi gerektiren büyük organizasyonların en önemli ve ana parçasıdır. Genel olarak sunucu odası ekipmanlarını seçerken çok dikkatli ve hassas olmaya çalışın ki, sunucu odasını kurduktan ve standartların tüm ilkelerine uyduktan sonra sunucu ve ekipmanların verimliliğinin düşük olmasından dolayı sorunlarla karşılaşmayasınız. Uygun ve optimize edilmiş bir sunucu odası, iş performansınızı artırmanıza ve durumu kontrol altına almanıza olanak tanır.