blog posts

Windows ve Linux sunucusu arasındaki fark nedir?

Windows ve Linux sunucuları arasındaki fark nedir?

Windows ve Linux sunucuları arasında birçok fark vardır. Temel farklardan biri kullanılan işletim sistemindedir. Windows, Microsoft ve Linux tarafından açık yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Bu fark, sistemlerin işleyişini ve yönetilmesini etkilemektedir.

Diğer bir fark ise kullanıcı arayüzü ortamıdır. Windows, birçok kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlayan grafiksel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Linux genellikle GUI olmadan veya daha az seçenekle gelse de sistem yöneticileri ve ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur.

Ayrıca yazılım lisanslaması da önemli bir farktır. Linux’un birçok sürümü ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım lisansı altında yayınlanırken Windows, kullanılması için lisans gerektiren ücretli bir yazılımdır.

Son olarak, esneklik ve ayarlanabilir ayarlar da iki işletim sistemi arasında farklıdır. Linux genellikle gelişmiş ayarlar ve esneklik açısından daha fazla seçeneğe sahipken, Windows genellikle yeni başlayanlar ve orta düzey kullanıcılar için daha uygundur.

Sanal sunucuda istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz işletim sistemini çalıştırabilir ve işletim sistemine doğrudan erişim sağlayabilirsiniz, ihtiyaçlarınıza göre Windows ve Linux işletim sistemleri arasında seçim yapma hakkına sahipsiniz.

Bu yazıyı okuduğunuzu düşünürsek; Muhtemelen sanal sunucu ve özellikleri hakkında temel bilgilere sahipsiniz ve artık ihtiyaçlarınıza en uygun işletim sistemini seçme aşamasındasınız ki bu önemli ve etkili bir karar olacaktır.

Windows ve Linux işletim sistemleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Alışveriş Sunucusunda kalın. Her durumda, karar yalnızca fiyata ve spesifikasyonlara değil aynı zamanda web sitenizde olmasını istediğiniz gereksinimlere, komut dosyalarına ve veritabanlarına da bağlı olduğundan yalnızca sizin olacaktır.

 

Linux sanal sunucusu ile Windows sanal sunucusu arasındaki fark

Her iki işletim sisteminin de farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve ücretsiz olarak mevcuttur, Windows da Microsoft tarafından çalıştırılmaktadır ve avantajları vardır.

Aşağıda Windows ve Linux işletim sistemlerinde birkaç farklı parametreyi inceliyoruz:
Performans

Modern dijital dünyada her internet kullanıcısı daha hızlı yüklenen, güvenli ve hızlı bir web sitesi deneyimine sahip olan web sitelerini ziyaret etmektedir. Bu nedenle, özel ihtiyaçlarınıza göre size en iyi performansı sağlayan bir sanal işletim sistemi seçin:

Linux: Linux işletim sistemi güvenli uzaktan oturum açma (SSH) ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır, sanal sunucunun tüm yönetimi komut satırı kullanılarak yapılır. Windows VPS ile karşılaştırıldığında Linux daha az kaynak gerektirir, web sitesi yükü ağır olsa bile düzenli olarak yeniden başlatma talebinde bulunmanıza gerek yoktur.

Windows: Windows VPS’de gördüğümüz en büyük sorunlardan biri, Windows’un bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) kullandığı için her küçük güncelleme, sürücü veya yazılımdan sonra yeniden başlatılması gerekmesidir. Düzgün optimize edilmezse daha fazla kaynak gerektirebilir.

Sunucuya erişim

Web sitesi ve farklı bölümleri üzerinde daha iyi kontrol sahibi olabilmek için size sunucuya yeterli erişim sağlamamız gerekiyor:

Linux: Dosya Aktarım Protokolü ( FTP ), Linux ve Windows sanal sunucularında kullanılabilir ancak SSH veya telnet gibi hizmetler arıyorsanız bu yalnızca Linux ile mümkündür. Linux tabanlı VPS hizmetlerinin çoğunda sunucuya tam erişime sahip olacaksınız.

Windows: Söylediğimiz gibi FTP erişimi mevcut ancak SSH erişiminiz olmayacak.

Ancak uzak masaüstü erişimi aynı zamanda Windows’un Linux’a göre bir avantajıdır. Bu, sunucu yönetimini Linux’tan daha basit ve kolay hale getirir.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, web sitenizin çeşitli ayarlarını ve özelliklerini özelleştirmenize ve yönetmenize olanak tanır. Bazı popüler kontrol panelleri arasında cPanel, DirectAdmin, Plesk, Parallels vb. bulunur. Windows ve Linux VPS sunucuları farklı kontrol panelleri kullanır:

 

Kullanıcı arayüzü

Windows Server, kullanıcıların daha aşina olduğu bir grafik kullanıcı arabirimi kullanır. Linux Server genellikle daha fazla teknik bilgi gerektiren komut satırı kullanıcı arayüzünü kullanırken. Ancak Linux sunucuları için de bir GUI mevcuttur.

Kullanım kolaylığı

Genel olarak teknik bilginize bağlıdır. Ancak Windows sanal sunucu barındırma çok daha kullanıcı dostu görünüyor:

Linux: Güçlü teknik bilgiye sahip çoğu web sitesi sahibi, cPanel yönetim araçları sunduğu için Linux’un kullanımının daha kolay olduğunu iddia etse de, yeni başlayanlar için ideal gibi görünmüyor.

Windows: Windows VPS bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) kullandığından, yeni başlayanlar bunu Linux işletim sistemlerinden daha kolay bulacaktır.

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik özelliği, premium plana geçmeden iş yükünün üstesinden gelmenize olanak tanır. Ani iş yüklerini performans düşüşü yaşamadan kolayca halledebilirsiniz:

Linux: Çoğu Linux sunucusunda %100 garantili çalışma süresi elde edersiniz. Ayrıca PERL, Python veya benzer bir platformda çalışan uygulamalarınız varsa Linux VPS’nin sizin için en iyi seçenek olduğunu göreceksiniz.

Windows: Tüm Windows sunucuları %100 kesintisiz çalışma garantisine sahip olmasa da, ASP.net, PHP vb. üzerinde çalışıyorsanız Windows sizin için iyi bir seçim olmalıdır. İşletmeniz ağırlıklı olarak Microsoft yazılımına dayanıyorsa, Windows VPS harika bir sunucu olabilir. ASP.NET çerçevesiyle oluşturulan web siteleri, optimum performans için bir Windows VPS gerektirir.

Güvenlik

Geçtiğimiz birkaç yılda çok sayıda siber saldırıya tanık olduk. Günümüzde DDoS saldırıları, veri ihlali, kötü amaçlı yazılım, dosya silme, bir web sitesine yönelik yaygın tehditlerden bazılarıdır. Bu nedenle, bu tür tehditlere karşı size daha iyi koruma sağlayan barındırma türünü seçmeniz gerekir:

Linux: Linux, virüslere, çevreye, casus yazılımlara, kötü amaçlı yazılımlara vb. karşı daha iyi güvenlik sağlayan Unix tabanlı bir işletim sistemidir çünkü düzenleme ayrıcalıkları yalnızca yöneticilerle sınırlıdır.

Windows: Öte yandan Windows, SQL ve komut dosyası saldırılarıyla mücadele etmek için birçok güvenlik yazılımı yüklemenizi gerektirir, ancak doğru ayarlara sahipseniz Windows Server da güvenli kabul edilir. Windows’ta kullanıcıların bir dosyayı yöneticinin görünümünden gizlemesine izin verilir.

Genel olarak Linux Windows’tan daha güvenlidir.

Windows sanal sunucu uygulamaları

 • E-posta sunucuları
 • ağ sağlayıcısı
 • Destek olmak
 • Uygulama testi
 • VPN oluştur
 • Oyun için çevrimiçi bir sunucu oluşturma
 • Büyük dosyaları indirin

Genel olarak Windows sanal sunucuları, birçok sektörde ve işletmede, çeşitli hizmetler sağlamak ve çok çeşitli uygulamalar ve kullanımlar için Windows sanal sunucularını yönetmek amacıyla kullanılır.

Linux sanal sunucu uygulamaları

 • Bir oyun sunucusu oluşturun
 • Dijital para birimiyle para kazanın
 • VoIP kullanma yeteneği
 • Destek olmak
 • ağ sağlayıcısı
 • Barındırma ağı hizmetleri
 • İçerik yönetim sistemlerini (CMS) barındırma
 • Programlamada kodları kontrol etme

Bunlar Linux Windows ve Linux sunucusu arasındaki farksanal sunucularının birçok kullanımından sadece birkaçıdır. Linux sanal sunucu kullanmanın temel avantajı, donanım kaynaklarının daha kolay ve daha iyi yönetilmesi, yüksek güvenlik, ölçeklenebilirlik, hızlı kurtarma ve fiziksel sunuculara göre daha düşük maliyetlerdir.

Çözüm

Sanal sunucu işletim sistemleri söz konusu olduğunda, sanal sunucunuzu barındıracak işletim sisteminin seçimi yönetimi, iş akışını ve ilgili maliyetleri etkiler. Her işletim sisteminin, sanal sunucu ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kendi avantajları ve dezavantajları vardır. En iyi sunucu işletim sistemini seçerken Windows ve Linux arasında akıllıca seçim yapın; uygulamalarınız PERL, Python veya Ruby üzerinde çalışıyorsa Linux sanal sunucusu tercih edilmelidir.

Geliştiricileriniz ASP.net veya PHP üzerinde çalışıyorsa Windows en iyi çözümdür. Windows Sanal Sunucusu, sunucu üzerinde bağımsızlığa ve kontrole ihtiyaç duyan kullanıcılar için Windows ve Linux arasında uygundur; her iki platform da güçlü olduğundan ve bireysel ihtiyaçlara, tercih edilen yazılım ortamına ve mevcut bütçeye bağlı olduğundan her şey tercihe bağlıdır. .