blog posts

Plesk nedir?

Plesk , web barındırma şirketlerinin giderek daha fazla tercih ettiği seçenek haline gelen web tabanlı bir kontrol panelidir. Plesk’teki basit yapılandırma, bir web barındırma sağlayıcısının tek bir sunucudaki binlerce sanal ana bilgisayarı kolayca yönetmesine olanak tanır.Plesk gibi kullanıcı dostu bir grafik arayüz, web sunucunuzu basit ve sezgisel bir arayüzde yönetmek için gerekli tüm özellikleri sağlar .

Bu yazımızın konusu Plesk kontrol paneli, web sitesi sunucularıyla çalışmak için mevcut en popüler seçeneklerden biridir, söz konusu yazımızda Plesk kontrol paneli kavramını anlamak ve Cpanel ile karşılaştırmak için bilgiler veriyoruz; Bir web siteniz ve bir web barındırıcınız varsa bir kontrol paneline ihtiyacınız vardır; Bir web sunucusunun kontrol paneli, barındırma hizmetiniz tarafından sağlanan ve hizmetlerine erişmenize ve sunucularını yönetmenize olanak tanıyan bir arayüzdür.

Web barındırma kontrol paneliniz, sunucunun dosya yöneticisine, veritabanına ve e-posta sunucusuna erişmenizi sağlar, ayrıca güvenlik duvarınızı ve spam filtrenizi kurabilir , site trafik raporlarınızı bu araçlar olmadan gösterebilirsiniz.Sitenizi düzgün yönetemezsiniz.

Genellikle, paylaşımlı veya sanal barındırma satın alırsanız, bu tür barındırma hizmeti bir kontrol paneli arayüzüyle birlikte gelir, ancak özel bir sunucuya geçmeniz gerekiyorsa, kendi arayüzünüzü ayarlamanız gerekir; Bu arayüzü yönetmek sizin için zaten daha kolay, ancak sunucuya kendi arayüzünüzü koyabilmek size daha fazla kontrol sağlıyor.

Bir dizi popüler web barındırma kontrol paneli seçeneği vardır; en popüler olanlardan ikisi cPanel ve Plesk’tir; her ikisi de barındırma sitenizi düzgün bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz araçlara ve menülere erişim sağlar.

Kontrol paneli nedir?

Öncelikle kontrol paneli kavramına aşina olmak daha iyidir.Bir web sunucusunun kontrol paneli, onu sıradan insanlar için kullanıcı dostu hale getiren bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sağlar. Bir kontrol paneli olmadan, web barındırma planlarının yönetimiyle ilgili birçok görevi gerçekleştirmek, bir sistem yöneticisinin komut satırı arayüzünü kullanarak değişiklik yapma konusundaki profesyonel becerilerini gerektirir.

Web barındırma sunucularını yöneten herkes, altyapı izleme ve platform yönetimi de dahil olmak üzere web barındırma hizmetlerinizi kolayca yönetebilmenin ne kadar önemli olduğunu anlayacaktır. Bu yönetim ve izleme işlevlerini gerçekleştirmenin birçok yolu vardır, ancak web barındırma kontrol paneli hayatı kolaylaştırmanın yaygın bir yoludur.

Web barındırma kontrol panelleri, sunucu düzeyinde komutlar vermenize yardımcı olmak için grafiksel bir kullanıcı arayüzü kullanır ve çoğu web barındırma şirketi, barındırma hizmetleriyle birlikte bir kontrol paneli içerir. Web sunucusunda değişiklik yapmak veya temel fonksiyonları izlemek, kontrol panelleri sayesinde çok basit ve kolay hale geldi.

Kontrol panelinde bulunan ortak özellikler

Web sunucuları karmaşık hizmetlerdir ve bu nedenle çoğu kontrol paneli size çok çeşitli seçenekler ve araçlar sunar. Elbette her kontrol panelinin biraz farklı özellikleri olacaktır ancak genellikle aşağıdaki araçların çoğunu bekleyebilirsiniz:

 • Web siteleriniz için DNS’yi yönetme yeteneği.
 • veritabanlarının eklenmesi ve kaldırılması dahil, DBMS’nizin temel parametrelerini değiştirin; Çoğu barındırma kontrol paneli MySQL ve PostreSQL’i yönetme özelliğine sahiptir.
 • Kullanıcıların ayarlanması, kotaların düzenlenmesi ve erişim haklarının belirlenmesi de dahil olmak üzere sunucu hesaplarının yönetilmesi.
 • Tam otomatik yedeklemeler veya en azından planlanmış yedeklemeler sunan birçok araçla sunucunuzu yedekleyin.
 • E-posta sunucusu yönetimi, SPF, DKIM ve DMARC’nin yapılandırılması dahil e-posta yönetimi. Çoğu kontrol paneli, POP3/SMTP ve tabii ki IMAP dahil olmak üzere ortak protokolleri destekler.
 • SSL sertifikalarını kurma ve yönetme yeteneği.
 • Sunucu günlük dosyalarına erişim ve tam raporlama özellikleri.
 • Temel sistem hizmetlerini uzak bir konumdan izlemenize olanak tanıyan bir web arayüzü.
 • Sunucunuza yeni sunucular ve yeni programlar yükleme.
 • Windows ve Linux işletim sistemi desteği.
 • WordPress, Joomla veya diğer içerik yönetim sistemlerini yönetmek için özel özellikler.

Plesk kontrol paneli nedir?

Plesk, Plesk, Inc. tarafından 2001 yılında bir Rus şirketi kuruldu ve halka açıldı. Plesk, 2003 yılında SWSoft’a satıldı ve şirket, 2008 yılında adını Parallels olarak değiştirdi. Oakley Capital tarafından satın alındıktan sonra 2015 yılında kendi varlığı haline geldi. Plesk, Linux/Unix ve Windows tabanlı ticari barındırma hizmeti sağlayıcıları için geliştirilmiş ticari bir web barındırma veri merkezi otomasyon yazılımıdır .

Plesk, web barındırma şirketleri için giderek daha fazla tercih edilen seçenek haline gelen web tabanlı bir kontrol panelidir; Plesk’teki basit yapılandırma, bir web barındırma sağlayıcısının tek bir sunucudaki binlerce sanal ana bilgisayarı kolayca yönetmesine olanak tanır.

Plesk , ilk olarak 2001’de piyasaya sürülen Linux tabanlı bir arayüz olan cPanel’e kıyasla kontrol paneli pazarında nispeten yenidir ; 350.000’den fazla sunucu, kontrol paneli arayüzü olarak Plesk’i kullanıyor; Plesk, hem Linux tabanlı sunucularda hem de Windows tabanlı sunucularda kullanılabilir; Plesk özellikle veritabanı kullanımı açısından popülerdir, genellikle popüler veritabanı yönetim araçlarıyla birlikte gönderilir ve neredeyse tüm veritabanı motorlarını destekler.

Plesk, kullanıcı dostu menü ve özelliklere sahip, VPS ve özel sunucular için mükemmel bir kontrol paneli sistemidir; Yani Plesk kullanan bir sunucuyu kullanmak o kadar kolaydır ki, tecrübesi az olan herkes hemen sunucusunu yönetmeye başlayabilir. Yönetici, temel olarak kaynakları etki alanlarına veya istemcilere tahsis eden istemci ve site şablonları oluşturabilir . Plesk ayrıca web sitelerinin günlük yönetimini basitleştirmek için tasarlanmıştır. Plesk, bir veya daha fazla sunucudaki çeşitli görev ve işlemleri otomatikleştirir. Plesk, yöneticinin bir web tarayıcısından web siteleri, bayi hesapları, e-posta hesapları, DNS ve veritabanları kurmasına olanak tanıyan kontrol paneline sahip bir web barındırma platformudur.

İçerik yönetim sistemleri için Plesk desteği

Plesk, WordPress , Joomla ve Drupal dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere içerik yönetim sistemleri (CMS) için entegre destek sağlar . Ayrıca Docker, çoklu sunucu yönetimi ve Node.js, PHP, Python, Ruby on Rails ve daha fazlası için çerçeve ortamları gibi diğer yazılımları da içerir. Plesk, birden fazla Linux/Unix ortamının yanı sıra Microsoft Windows’un yanı sıra MySQL , PostgreSQL, MSSQL Server ve MSSQL Masaüstü Motoru, Apache Tomcat Java Platform Sunucusu ve ColdFusion Sunucusunu da destekler.

Plesk’in Özellikleri

Plesk’in yetenekleri; Herhangi bir web sitesi sahibinin bir kontrol panelinde araması gereken önemli işlevler vardır, ancak Plesk kontrol panelinin temel özelliklerin ötesine geçtiği birkaç önemli alan vardır. Web sitenizin daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için yaygın teknik hataları düzeltme sürecini otomatikleştiren kendi kendini onarma araçları sunarlar ve web sitenize ekstra işlevsellik eklemek için kullanabileceğiniz geniş bir uzantı kitaplığına sahiptirler.

Plesk eklentileri

Plesk eklentileri, temel kod tabanının parçası olmayan yazılım paketlerini içerir. Bu eklentiler Plesk ile tamamen etkileşimlidir. Ayrıca, ihtiyacınız olmayan eklentiler için ödeme yapmanıza da gerek yok çünkü Plesk, arayüzünü yalnızca kullandığınız şeyleri ekleyecek şekilde tasarladı.

BT yöneticileri için kullanıcı hesapları oluşturmaya ve yönetmeye yönelik yararlı özellikler sağlarlar. Belirli kullanıcı rolleri atayabilir, her kullanıcının erişim düzeyini kontrol edebilir ve her kullanıcının ne kadar bant genişliğine erişebileceğini belirleyebilirsiniz . Müşteriler veya satıcılar için abonelik hizmetlerini ayarlayıp yönetebilir ve belirli komutları ve görevleri önceden planlayabilirsiniz.

Plesk’in farklı amaçlara hizmet eden üç sürümü vardır:

Yalnızca basit bir web sitesini ve bir veya birkaç alanı yönetmeniz gerekiyorsa Web Admin sürümü uygundur; Bu sürüm pek çok özellikle birlikte gelmiyor ancak bu amaçlar doğrultusunda muhtemelen bunlara ihtiyacınız olmayacak.

Web Pro Edition, daha fazla esnekliğin ve güvenliğin yanı sıra daha fazla özelliğe sahiptir; Bu sürümdeki araçlar birden fazla projenin otomasyonuna ve toplu yönetimine olanak tanır.Son olarak web barındırma sürümü vardır; Bu, arayüzün en karmaşık versiyonudur ve kendi web sunucularını barındıran işletmeler için tasarlanmıştır; Bu, etki alanı yönetimi araçlarına erişim sağlayan tek sürümdür.

Plesk’in fiyatlandırması cPanel’den daha basittir ; üç sürümün her birinin lisansları aylık veya yıllık olarak satılır; Yazılımın hangi sürümünün kendileri için işe yarayacağını belirlemek de müşteriye kalmıştır.

 

Plesk, cPanel’den ve diğer birçok web barındırma kontrol panelinden tamamen farklı görünüyor, bunun yerine daha çok bir içerik yönetim sistemine, WordPress arayüzüne benziyor, tüm özellikler bunun yerine sol paneldeki menülerden oluşuyor, daha modern bir tasarım yaratıyorlar; Ana arayüz çok daha basit ve daha moderndir ve basit estetikte Plesk açık ara kazanandır.

cPanel gibi Plesk arayüzü de özelleştirilebilir; En sık kullandığınız modüller ana arayüzdeki Hızlı Görünüm çubuğuna yerleştirilebilir ve böylece menü katmanları arasında gezinmenize gerek kalmadan bunlara erişmenize olanak sağlanır.

Çoğu modern bilgisayar kullanıcısı menü kavramına aşina olduğundan, ihtiyacınız olanı Plesk’te bulmak daha kolay bir öğrenme sürecidir; Ancak tüm özellikler çeşitli menü başlıkları altında gizlendiğinden, bulunması zor veya kolayca unutulan, kullanılmayan seçenekler olabilir.

Not: Assam Server sitesini ziyaret ederek cPanel ve direct admin ile en iyi olanaklara sahip sanal hosting sunucusuna sahip olabilirsiniz.

 

Gelişmiş kontrol paneli özellikleri

En iyi kontrol panelleri çok çeşitli gelişmiş özellikler ekler. Örneğin, tek bir arayüz kullanarak birden fazla sunucuyu yönetme veya tek bir arayüzden birden fazla Sanal Özel Sunucuyu (VPS) yönetme yeteneği .

Gelişmiş kontrol panelleri ayrıca IPv6’yı desteklerken web sitenizin güvenlik duvarı ve güvenlik politikaları üzerinde yönetim kontrolü sağlar.

Plesk gibi kullanıcı dostu bir grafik arayüz, web sunucunuzu yönetmek için ihtiyacınız olan tüm özellikleri basit ve sezgisel bir arayüzde sunar; İyi bir web sunucusu kontrol panelinin ana özellikleri aşağıdakileri içerir:

Alan adı yönetimi

Bir web sitesini veya birden fazla web sitesini çalıştırmanın büyük bir kısmı, alan adlarınızı yönetmektir; buna, alan adı kaydınızı güncel tutmak, alt alan adlarını ayarlamak ve düzenlemek, yönlendirmeleri ayarlamak ve alan adı gizliliğini yönetmek dahildir.

E-posta yönetimi

Bir alan adına yatırım yaptığınızda, alan adınızı kullanan e-posta adreslerini markalama seçeneğine de sahip olursunuz; Ayarlayın. Sunucu kontrol paneli, e-posta adreslerini ayarlamanıza, gelen kutunuzu izlemenize ve eski hesapları silmenize olanak tanır. Ayrıca genellikle Gmail veya Outlook gibi e-posta istemcileriyle e-posta hesaplarınızı kurmak ve posta yönlendirme seçenekleri sunmak için POP3 veya IMAP kullanmanıza da olanak tanırlar.

FTP dosya aktarımı

FTP veya Dosya Aktarım Protokolü , bilgisayarınız ile web sunucunuz arasında dosya aktarmanın birincil yoludur. Bunu yapmak için bir FTP istemcisi kullanabilirsiniz, ancak iyi bir kontrol paneli bunu yapmak için daha fazla seçenek sunar.

dosya yönetimi

Dosyaları aktarmanın yanı sıra, bunları yeniden adlandırma, klasörler arasında taşıma ve gerektiğinde yeni klasörler oluşturma dahil olmak üzere bunları bir kontrol panelinde yönetebilmeniz ve organize edebilmeniz gerekir.

Üçüncü taraf uygulamaları yükleme ve yönetme: Birçok web sitesi, içerik yönetim sistemleri veya e-ticaret yazılımı gibi üçüncü taraf uygulamalara güvenir. Bir kontrol paneli genellikle gerekli üçüncü taraf sistemleri kolayca kurmaya ve eklendikten sonra bunları yönetmeye yönelik seçenekler içerir.

Güvenlik özellikleri

Sunucu kontrol panelleri, SSL sertifikaları ve lisans kontrolleri gibi önemli web sitesi güvenlik özelliklerine erişmenizi sağlar; böylece web sitenize kimin, ne kadar erişime sahip olduğunu yönetebilirsiniz.

Yedekleme seçenekleri

Teknik arıza nedeniyle tüm işinizi kaybetmek herkesin en kötü kabusudur; Bir kontrol paneli genellikle yedekleme seçeneklerini içerir, böylece web sitenizi ve tüm dosyalarını koruyabilirsiniz.

Birçok web barındırma planı bir kontrol paneli içerir, ancak bazı durumlarda buna ayrıca yatırım yapmanız gerekir. Plesk en iyi seçeneklerinizden biridir.

Plesk kontrol panelinin farklı bölümleri

Bu bölümde Plesk kontrol paneli kullanıcı ortamının farklı kısımlarından bahsediyoruz. Plesk lisansını satın alırsanız veya crackli sürümünü indirirseniz Plesk kullanıcı arayüzüne girecek ve yönetmeye başlayacaksınız.

Aşağıda Plesk’in farklı bölümlerine değineceğiz:

Web sitesi ve etki alanı

Plesk’in bu bölümünde dosya yönetimi, FTP yönetimi, DNS ayarlarını içeren kontrol paneline genel bir bakış göreceksiniz.

e-posta

Bu bölüm e-postalarla ilgilidir ve bu bölümdeki çeşitli ayarlar yardımıyla e-postaları yönetebilirsiniz.

başvuru

Scriptlerin kurulumu bu bölümde yapılır; Bunun dışında Plesk’in bu kısmı siteyi Plesk’te başlatmak ve WordPress’i Plesk ana bilgisayarında başlatmak için kullanılabilir. Bunun için uygulama öne çıkan seçeneğinin uygulama kısmına tıklayıp kurulum ikonunu seçebilirsiniz.

Bir sonraki adımda kurulum yolunu ve domainini belirleyip http ve https protokolünü ayarlayıp WordPress’in kurulmasını bekleyebilirsiniz.

dosya

Plesk’in bu kısmı dosyaları yönetmek içindir ve bu bölümün yardımıyla dosyaları yükleyebilir, indirebilir ve hatta düzenleyebilirsiniz.

veri tabanı

Plesk’in bu bölümünde tüm veriler ve yedek kopyalar kaydedilir ve muhafaza edilir, bu çok önemlidir.

İstatistik

Site trafiğini ve FTP gibi hizmetleri kontrol etmek için Plesk’in bu bölümünü kullanmalısınız. Deneyimler, trafik ve site hızı sorunlarını istatistikleri kontrol ederek çözebileceğinizi göstermiştir.

kullanıcı

Diğer kullanıcılar için hostun kontrol paneline erişim oluşturabilmek için Plesk’teki kullanıcı bölümünden ilerlemeniz gerekmektedir.

hesap bölümü

Kullanıcı bilgilerinizi görebilmeniz için bu bölüme girip bilgilerinizi ve hostu görebilirsiniz.

Plesk kontrol paneli ücretsiz mi?

Plesk ücretsiz bir yazılım değildir ve aylık veya yıllık olarak Plesk lisansını satın almanız gerekmektedir; Fakat plesk lisansı almadan 14 gün boyunca ücretsiz olarak kurulum yapıp, dilerseniz lisans satın alabilirsiniz.

Plesk, hem Windows hem de Linux işletim sistemleriyle uyumludur ve çoğu web sunucusuyla uyumludur. Plesk, nginx web sunucusunun yanı sıra Apache ve IIS gibi Windows web sunucusuna da kurulabilir .

Plesk güvenli mi?

Plesk’i kurmak istediğinizde Plesk ve e-posta sunucusu otomatik olarak SSL ve TLS sertifikalarıyla güvence altına alınır. Bu, Plesk’e ve e-posta sunucusuna olan bağlantıların şifrelenmesine yardımcı olur; Örneğin şifreler bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilemez.

Plesk’in kullanım alanları ve faydaları

Plesk gibi kullanıcı dostu bir GUI, web sunucunuzu yönetmek için ihtiyacınız olan tüm özellikleri basit ve sezgisel bir arayüzde sunar. İyi bir web sunucusu kontrol panelinin ana özellikleri aşağıdakileri içerir:

Doğrudan arayüz

Plesk, web yöneticilerinin yalnızca birkaç tıklamayla yönetim görevlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir; Tek tıklamayla yükleyici, WordPress gibi bir CMS’yi sitelerine kurmanın kolay bir yolunu arayan yeni başlayanlar için mükemmeldir; kontrol paneli yalnızca kullanıcının en sık kullandığı eklentileri içerecek şekilde özelleştirilebilir.

Kontrol panelinde müşterilerin ihtiyaç duydukları eklenti türlerini aramalarına olanak tanıyan entegre bir arama kutusu bulunmaktadır; Plesk ayrıca kontrol paneline erişimi olacak diğer kullanıcılar için daha düşük erişim seviyelerine sahip hesaplar oluşturmanıza olanak tanıyarak, kontrol panelinin tüm bölümlerinde değişiklik yapmalarını engeller.

Plesk’in görsel arayüzü temiz ve iyi organize edilmiştir, böylece tam olarak ihtiyacınız olan özellikleri bulmanız kolaydır; kontrol panelinin izin verdiği çeşitli görevleri tamamlama adımları genellikle basittir; Ama yeni başlayan herkes için.

Kontrol paneli kullanmanın ana nedeni, kullanım kolaylığını artırması ve web barındırma sunucunuzla çalışmayı daha hızlı, daha verimli ve öğrenmeyi daha kolay hale getirmesidir. Plesk kontrol paneli öğrenme ve kullanım kolaylığı açısından mevcut en iyi seçeneklerden biridir.

Yüksek düzeyde güvenlik

Plesk, güçlü bir koruma sistemi ile korunduğu için oldukça güvenlidir, kötü niyetli kullanıcıları ortadan kaldırmak ve sunucu saldırılarını önlemek için Fail2ban yazılımını sürekli tarar; Bilgisayar korsanlarına ait IP adreslerini Plesk kontrol panelinden engelleyebilirsiniz.

ModSecurity Güvenlik Duvarı, güvenlik duvarı için kendi kurallarınızı belirlemenize olanak tanır ve sunucu kontrol panelleri, kontrol paneli şifrelemesi ve izin kontrolü için SSL sertifikaları gibi önemli web sitesi güvenlik özelliklerine erişmenizi sağlar ve kontrol paneli URL’sinin HTTP’lere sahip olduğunu fark edeceksiniz. önek; Böylece erişim düzeyini kontrol edebilirsiniz.

Çoklu dil desteği

Plesk arayüzü İngilizce, İspanyolca, Geleneksel ve Basitleştirilmiş Çince, Japonca ve Almanca olmak üzere 12 farklı dili desteklemektedir.

Ücretsiz site oluşturucu

Plesk, kolay Sürükle ve Bırak web siteleri oluşturmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir site oluşturucu içerir ve aralarından seçim yapabileceğiniz 100’den fazla önceden oluşturulmuş şablon vardır.

Tam otomatik

Plesk’te bileşen otomatik güncelleme ve temel otomatik güncelleme mekanizmaları da dahil olmak üzere birçok otomatik özellik bulunmaktadır; Plesk, kontrol panelinin görünümünü özelleştirmek için birçok ücretsiz kaplama sunar; ücretsiz bir kaplama kullanmak istemiyorsanız, kendi tasarladığınız bir kaplamayı kullanabilirsiniz.

  Windows’ta uzak masaüstü bağlantı sorununu çözmek için 16 yaygın yönteme tıklayın

 

100’den fazla uzantıya sahiptir

Plesk’te bulacağınız temel işlevlere ek olarak, ürünün özelliklerini genişleten, güvenlik, görünüm, yedekleme, e-posta, SEO ve web sitesi hızı gibi kategorilere işlevsellik katan 100’den fazla eklenti kullanabilirsiniz .

Windows ve Linux desteği

Plesk işletim sisteminden bağımsızdır; cPanel piyasadaki en popüler kontrol paneli olsa da bu önemli kategoride Plesk’e yeniliyor. cPanel yalnızca Linux web sunucularıyla çalışır. Piyasadaki web sunucularının çoğu Linux sunucularıdır, ancak web sitelerinin belirli bir kısmı için Windows barındırma daha mantıklıdır.

Plesk Kontrol Paneli, hem Windows hem de Linux sunucuları ve işletim sistemleriyle çalışarak, seçtikleri barındırma planına bakılmaksızın mevcut tüm web sitelerinin kullanımına sunar. Şu anda Windows barındırma hizmetlerini kullanıyorsanız veya gelecekte de kullanmayı düşünüyorsanız Plesk’i seçmek akıllıca bir seçimdir.

Desteklediği Linux işletim sistemlerinden bazıları arasında Red Hat Enterprise Linux, Debian, Fedora, ayrıca CentOS, openSUSE, Ubuntu ve CloudLinux bulunmaktadır.

Bu program, Windows Server 2003, 2008 ve 2008 R2 dahil olmak üzere Windows sunucularının farklı sürümlerini destekler. Plesk kontrol paneli, birden fazla web sitesi olan web yöneticileri için idealdir.

Mobil izleme ve onunla uyumluluk

Günümüzde insanlar işlerinin çoğunu hareket halindeyken yapıyorlar; Sizin ve çalışanlarınızın web sitenize erişebilmesi, güncelleme ve değişiklik yapabilmesi, otobüste, havaalanında veya başka herhangi bir yerde yalnızca akıllı telefonunuzla ulaşabileceğiniz şekilde çalışabilmeniz için, herhangi bir cihazdan erişim sağlamanın iyi bir yoluna ihtiyacınız var. Kontrol panelinize erişin.

Plesk kontrol paneli, mobil izlemeyi destekler ve daha küçük ekranlar için optimize edilmiş bir mobil uygulamaya sahiptir, böylece Plesk’te yapmanız gereken tüm farklı şeyleri, masaüstünüzde olduğu kadar akıllı telefonunuzda veya tabletinizde de yapmak kolaydır. Bu, çalışmayı siz, çalışanlarınız ve geliştiricileriniz için daha yararlı hale getirir ve ihtiyaç duyduğunuzda daha fazlasını daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bu, sunucu merkezinde olmadığınızda sunucunuzun durumunu izleyebileceğiniz anlamına gelir. Mobil izleme, sunucuda bir sorun olduğunu size bildirir ve bir sorun olması durumunda sunucuyu düzeltmek için sunucu merkezine erişmenizi sağlar.

Yararlı müşteri desteği sağlayın

Plesk’in kullanımı kolay olmasıyla bilinse de bu, hiçbir zaman yardıma ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez; web siteniz gibi önemli bir şey için, bir sorunla karşılaştığınızda tam ve hızlı yardım istersiniz.

Teknik bir aksaklık nedeniyle tüm işinizi kaybetmek herkesin en kötü kabusudur. Bir kontrol paneli genellikle yedekleme seçeneklerini içerir, böylece web sitenizi ve tüm dosyalarını koruyabilirsiniz.

Plesk, en yaygın kullanıcı sorularına yanıt veren kapsamlı bir yardım merkezinin yanı sıra 7/24 teknik destek de sunmaktadır; Temsilcileriyle ücretsiz telefon, e-posta, sosyal medya aracılığıyla veya Plesk forumunu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Birçok web barındırma planında bir kontrol paneli bulunur, ancak bazı durumlarda buna ayrıca yatırım yapmanız gerekir; Plesk en iyi seçeneklerinizden biridir.

 Çok çeşitli üçüncü taraf uygulamalarla uyumluluk

İnsanlar yaşamlarında ve işlerinde sürekli büyüyen teknoloji ürünleri listesine güvendikçe uyumluluk, yeni bir teknoloji aracı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biri haline geldi.Plesk Web Kontrol Paneli, çok sayıda popüler ve popüler ürünle uyumluluk vaat ediyor temel üçüncü taraf uygulamaları; Uyumluluğun yanı sıra, WordPress ve Amazon gibi en popüler üçüncü taraf uygulamalardan bazıları için, ürünleri bir arada kullanmayı çok daha kolaylaştıran araç kutuları sunuyorlar.

Genel olarak Plesk, her web sitesi sahibinin bir kontrol panelinde araması gereken önemli işlevlere sahiptir ancak Plesk kontrol panelinin temel bilgilerin ötesine geçtiği birkaç önemli alan vardır; Web sitenizin daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için yaygın teknik hataları düzeltme sürecini otomatikleştiren kendi kendini onarma araçları sunarlar ve web sitenize ek işlevler eklemek için kullanabileceğiniz geniş bir uzantı kitaplığına sahiptirler.

BT yöneticileri için kullanıcı hesapları oluşturmaya ve yönetmeye yönelik yararlı özellikler sağlar; Belirli kullanıcı rolleri atayabilir, her kullanıcının erişim düzeyini kontrol edebilir ve her kullanıcının erişim sahibi olduğu bant genişliği miktarını belirleyebilir, müşteriler veya satıcılar için abonelik hizmetleri ayarlayabilir ve yönetebilir ve belirli komutları veya görevleri önceden planlayabilirsiniz.

Plesk Kontrol Merkezinin çok sayıda farklı programla çalıştığını belirtmek gerekir; Kontrol panelinde kullanabileceğiniz özellikler kapsamlı olsa da, bu üçüncü taraf uyumluluğu, web sitenize kullanışlı işlevsellik eklemek için daha fazla kapı açar.

Kullanımı kolay web sitesi yönetim programları

Plesk, web yöneticilerinin web sitelerinizi yönetmeleri için eksiksiz bir dizi temel özellik sunar. Plesk ile web sitesi yöneticileri, posta kutularını ayarlama, FTP hesapları oluşturma, DNS otomatik yanıtlayıcılarını yönetme, etki alanları ekleme, etki alanındaki dosyaları yönetme ve MySQL oluşturma dahil olmak üzere çeşitli genel web sitesi yönetimi görevlerini kolayca gerçekleştirebilir. Plesk kontrol paneli genellikle paylaşımlı, VPS ve özel barındırma dahil tüm web barındırma planlarına ücretsiz olarak dahildir.

Basit kurulum adımlarına sahip olmak

Plesk’in basit ve hızlı kurulumunu avantajlarından biri olarak sayabiliriz. Bir yazımızda Plesk kurulum eğitimini detaylı olarak ele aldık. Yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Faturalandırma panelleriyle gelişmiş uyumluluğa sahip olma

Plesk kontrol paneli çoğu hosting paneliyle uyumludur ve aşağıdakiler gibi çeşitli muhasebe programlarıyla çalışma yeteneğine sahiptir:

 • WHMCS
 • BLESTA
 • ClientExec

entegre olması birçok kullanıcı için önemlidir.

Kullanıcı için bazı adımları otomatikleştirme yeteneği

Kullanıcı için bazı adımları otomatikleştirme yeteneği, barındırma hizmetleri sağlayanların, yeni müşteriler için hizmetleri ve ayarları otomatik olarak ekleyebilmesine ve artık kullanıcılara başlangıç ​​ayarlarını sağlamasına gerek kalmamasına yardımcı olur.

Basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmak

Plesk, tüm talimatların belgelerinde açıkça belirtildiği basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

İnteraktif forumların varlığı

Forumlar, karşılaşabilecekleri sorunlar hakkındaki düşüncelerini paylaşabilecekleri ve diğer kullanıcılardan tavsiye alabilecekleri diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak için harika bir yerdir.

Plesk’in dezavantajları

Plesk kontrol paneli, sahip olduğu olanaklara ve özelliklere rağmen bazı eksikliklerden dolayı bazı yönlerden yükseltilmeye ihtiyaç duymaktadır; Bunlar arasında yükleme hızının cPanel’e göre düşük olması, Plesk lisansının diğer kontrol panellerine göre daha pahalı olması, Plesk’in açık kaynak olmaması esnekliğini azaltıyor ve ayrıca veri kurtarma ve destek konusunda da iyileştirmeye ihtiyaç duyuyor.

Plesk ile Cpanel yarışması!

Görünüşe göre çoğu kullanıcı cPanel’i Plesk’e tercih ediyor; Ancak bunun nedeni genellikle cPanel’in birçok barındırma şirketi tarafından varsayılan olarak sağlanması ve yerleşik bir arayüz sunan bir ana bilgisayarın genellikle bir işletme sahibinin sahip olduğu ilk deneyim olması nedeniyle diğer arayüz seçeneklerini konunun dışında bırakmasıdır. ana bilgisayarın kontrol paneli onların rahat ettiği şeye dönüşür; Kendi kontrol paneli arayüzünü sağlamaları gereken kişisel bir barındırma hizmetine aktarıldıklarında tanıdık seçenekle devam etmek mantıklı olur.

cPanel uzun zamandır ortalıkta; Cpanel ilk olarak 1996 yılında piyasaya sürüldü; Ancak bunun cPanel’in ilk ilk sürümünü geçersiz kıldığını düşünün; Son kararlı sürüm Haziran 2020’deydi ve aradan geçen yıllarda düzenli güncellemelerle cPanel, arayüz görüntülerinin yanı sıra arka uç programlama araçlarının düzenli revizyonlarıyla güncellendi.

 

CPanel ilk olarak 1996 yılında ortaya çıktı ve bu pazarın öncüsü olarak hâlâ eski ürünlerine adanmış bir hayran kitlesine sahip. Mevcut teklifi cPanel 68 olarak adlandırılsa da. Bu popüler çözümün daha yeni yinelemeleri cPanel ara bağlantılarıdır. Bu, müşteri hesap yönetimini ve sunucu yönetimini kontrol eden Web Hosting Manager’ı (WHM) kolaylaştırır.

Plesk, 10 yılı aşkın süredir sistem yöneticilerine yardımcı olmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kapsamlı özellikleri sayesinde yöneticiler sunucularını daha verimli bir şekilde yönetebilir. En yeni Plesk, Windows ve Linux’ta mevcuttur ve kesintisiz çalışacak, performansı yönetecek ve ağ geçidini gölgede tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Güvenlik açısından; Her iki kontrol paneli de güvenli ve güvenlidir ancak Plesk, izinsiz girişleri önleyen fail2ban, aktif dizin entegrasyonu ve e-posta için spam koruması gibi özellikler sunar. Bu arada cPanel, SSL sertifikalarının, şifre korumalı dizinlerin ve IP adresi reddinin otomatik kurulumunu sunar.

olanaklar açısından; Plesk ve cPanel, müşterilere hesapları ve sunucuları yönetmek için aynı özellikleri sunar. Kullanıcılar DNS ayarlarını yapılandırabilir, e-posta hesaplarını ve veritabanlarını yönetebilir ve ayrıca FTP (Dosya Aktarım Protokolü) olanaklarından da yararlanabilirler . cPanel deneyimi ek programlarla geliştirilebilir; Ancak Plesk, uzantılara doğrudan erişim sayesinde daha kullanışlı görünüyor.

Plesk, cPanel alternatifi olarak Linux için Docker’ı desteklemekte ve 200.000 görselden oluşan Docker kataloğunu web barındırma kontrol paneli üzerinden kullanıcılarının kullanımına sunmaktadır ve Gitman eklentisi Git’in de aynı özelliği kullanmasını sağlamaktadır. Öte yandan, cPanel kullanıcıları aynı deneyimi yalnızca karmaşık geçici çözümler yoluyla yaşayabilirler ve bu gerçekten ideal olmayabilir.

Daha önce de söylediğimiz gibi Plesk hem Linux hem de Windows sunucularında çalışır, cPanel ise yalnızca Linux içindir. CPanel’de Windows sunucusuyla uyumluluğu ancak özel ayarlar ve manipülasyonlar yoluyla sağlayabilirsiniz.

Plesk’in desteklediği işletim sistemleri!

CentOS, CloudLinux ve RedHat Enterprise Linux cPanel tarafından desteklenen tek işletim sistemleridir. Buna karşılık Plesk, Windows sunucularıyla uyumlu olmasının yanı sıra Debian, CentOS ve Ubuntu dahil 14 Linux dağıtımıyla çalışır.

cPanel’in en büyük dezavantajlarından biri temiz ve formatlanmış bir sisteme kurulumdan önce küçük ayarlarla kurulması gerektiği ve işletim sistemi yeniden kurulursa, üstelik kurulumdan sonra cPanel’in kaldırılmasının neredeyse imkansız olması; Kılavuzları, programı kaldırmaya çalışmak yerine sunucunun yeniden biçimlendirilmesini önerir.

cPanel, bu faktörleri hesap başına, sunucu bazında birleştiren, hesap bazlı bir yapıda fiyatlandırılır; Bazı kullanıcılar ayrıca bu fiyatlandırma yapısının uygulanmasının zor olduğundan, harcamalarını önceden bütçelemelerini zorlaştırdığından da şikayetçi.

Birçok özellik doğrudan ana sayfayla ilgili olduğundan cPanel arayüzü ilk bakışta biraz korkutucu görünebilir; Geleneksel menü düzeni yerine tüm bağlantılar aynı anda gösterilir; Ancak arayüze biraz alıştığınızda çoğu kullanıcı bu tasarımın özelliklere erişimi daha hızlı ve kolay hale getirdiğini söylüyor.

Arayüz özelleştirilebilir, modül bağlantılarının sırası ve ayrıca bağlantıların kategorisi değiştirilebilir; Kullanmadığınız takdirde tek tek düğmeler ve hatta kategorilerin tamamı gizlenebilir, böylece ihtiyacınız olan özellikleri bulmanız kolaylaşır.

Plesk kontrol panelini kimler kullanmalı?

Plesk kontrol paneli, web sunucusuna sezgisel ve kullanıcı dostu bir şekilde erişmek isteyen herkes için iyi bir seçimdir; Ancak özellikle iş kullanıcıları ve Windows barındırma veya ASP.NET gibi cPanel gibi diğer popüler seçenekler tarafından iyi desteklenmeyen diğer Windows ürünlerini kullanan herkes için kullanışlıdır.

Plesk Web Kontrol Paneli, web sitesinin arka ucuna kimlerin erişebileceği konusunda daha fazla kontrol isteyen ve web sitesi varlıklarınızı alanlar ve veritabanları kadar basit bir şekilde organize etmenin etkili bir yolunu isteyen işletmeler için akıllı bir seçimdir; Güçlü, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olabilir.

Kontrol paneli nasıl seçilir

Elbette çoğunluğunuzun kontrol paneliyle ilgili sürekli talebi, güvenilir destek sağlaması ve sürekli düzeltme ve güncellemelere sahip olmasıdır. Bundan sonra herkesin seçtiği hosting kontrol paneli için farklı tercihleri ​​olacaktır çünkü her kontrol paneli farklıdır; Çeşitli özellikler sunar.

Bazı kontrol panellerinin kullanımı daha gelişmiş teknik bilgi gerektirirken, bazılarının kullanımı web barındırma konusunda yeni olanlar için daha kolaydır ve bu, tercihinizde bir faktör olabilir.

Son olarak, gelecekte barındırma şirketini değiştirdiğinizde kontrolleri nasıl kullanacağınızı yeniden öğrenmek zorunda kalmamanız için cPanel veya Plesk gibi popüler, saygın ve saygın kontrol panellerine bakmaya her zaman değer.

Plesk’e e-posta ekleyin

 • Bunun için e-posta bölümüne gitmeniz gerekiyor
 • İkinci adımda e-posta adresi oluştur seçeneğine tıklayın ve sol kısımda e-posta adresinin önüne @ işaretini girin. Dikkat etmeniz gereken nokta, birden fazla alan adı kullanıyorsanız e-posta adresinizin oluşturulmasını istediğiniz adı seçmeniz gerektiğidir.
 • Bir sonraki adımda e-posta adresinize erişimde sorun yaşamanız veya şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi sıfırlamak için kullanabileceğiniz başka bir e-posta adresi belirtmelisiniz.
 • Seçeceğiniz şifre en az 5 İngilizce harften oluşmalıdır.
 • Bahsedilen adımları tamamladıktan sonra onayla seçeneğine tıklayın.
 • Plesk’e e-posta adresinizi kolayca girebilirsiniz.

Dosyaları Plesk’te yedekleme

 • Yedekleme yapabilmek için öncelikle Plesk sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Soldaki kenar çubuğunda Siteler ve Alan Adları’nı tıklayabilirsiniz.
 • Sağ taraftaki kenar çubuğunda yedekleme yöneticisi seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Destek yönetimi sayfasında planlama tuşuna tıklayabilirsiniz
 • Açılan Zamanlanmış Yedekleme Ayarları sayfasındaki Zamanlama bölümünde yedeklemenin gerçekleşmesini istediğiniz zamanı ayarlayın.
 • Bir sonraki adımda yedekleme türünü seçmeli ve yedekleme dosyalarını ne kadar süre saklamayı planladığınızı belirlemelisiniz.
 • Yedekleme ayarları bölümünde kullanmak istediğiniz yedekleme ayarlarını özelleştirebilir ve son olarak onaylayabilirsiniz.

Plesk kontrol paneli eklentileri

Plesk kontrol panelinde Plesk’in ilgi çekici yerleri arasında yer alan üç kategoride eklenti bulunmaktadır. Bu eklentilerin kullanımı kullanıcıların işlerini kolaylaştırması ve onlara birçok harika özellik sunmasıdır. Aşağıda Plesk kategorileri bulunmaktadır.

Özellik Paketi Ücretsiz uzantılar Ticari uzantılar
Ek Dil Paketi Hadi şifreleyelim bulut parlaması
Güç paketi DNSSEC
Geliştirici Paketi Git 1.0
Sunucu Güvenlik Paketi Güvenlik Danışmanı
Barındırma Paketi Gevşemedeki Plesk etkinlikleri
Çoklu Sunucu Plesk Taşıyıcı
E-posta Güvenlik Paketi1 Node.js 1.2
E-posta Güvenlik Paketi2 Yakut 1.2
Docker Uzaktan Kumandası
WordPress Araç Seti

 

Gördüğünüz gibi aşağıda tanıtacağımız kontrol paneli için çeşitli eklentiler tasarlandı:

 • Hız kiti

Bu eklenti sitenin hızını arttırmak içindir. Sitenizin hızı yavaşsa ve sitenizin yüklenme süresi uzunsa kitleniz bekleyip sayfayı kapatmayacaktır. Speed ​​Kit’i kurduğunuz anda sitenizin tüm bölümlerini analiz eder ve kullanıcıya sistem performans raporu sunar.

Bu eklenti yardımıyla sitenizi hangi faktörlerin yavaşlattığını öğrenebilir ve bu faktörleri düzelterek site hızınızı artırabilirsiniz.

 • Çekirdek bakımı

Bu eklenti sitenin güvenliği içindir ve sistem performansını etkilemeden yamalar yükleyerek ve hataları düzelterek sunucunun yeniden başlatılmasını sonlandırır. Kernelcare eklentisinin güvenlik sistemini her 4 saatte bir kontrol ettiğini bilmek ilginçtir.

 • SEO Araç Seti

Bu eklentiyi içeriği yönetmek için bir SEO araç kutusu olarak düşünmeliyiz. Bu eklentinin yardımıyla sitenizin SEO’sunu iyileştirebilirsiniz. SEO Araç Seti eklentisi, rakipleri analiz etmenize, ziyaretleri kontrol etmenize, siteyi analiz etmenize ve incelemenize vb. olanak tanır.

 • WordPress araç seti

Bu eklenti bir site oluşturmak için kullanılır. Bu eklentinin yardımıyla WordPress siteleri oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi mağazaların %42’sinden fazlasının WordPress ile oluşturulduğunu bilmek ilginçtir. WordPress araç seti, kullanıcıların kendi WordPress sitelerini yönetmelerine olanak tanıyan sıkıştırılmış bir WordPress sürümü olarak düşünülmelidir.

 • Kısaltma

Bu eklenti yedekleme için kullanılır. Sunucu verilerinizi Plesk’in Acronis Backup eklentisi yardımıyla koruyabilirsiniz. Çoğu yedekleme şirketi, çoğunlukla tüm müşterilerine kolayca yedekleme sağlamak için bu eklentiyi kullanır.

 • Sunucular için Kaspersky antivirüs

Bu eklenti çoğunlukla e-posta için kullanılır. Bu antivirüs programını kullanarak e-posta sunucunuzu güvenlik tehditlerine karşı koruyabilirsiniz.

Bu eklenti, gelen ve giden tüm e-postaları tarar ve tehlikeli kod varsa bunları siler.

 • Git

Bu eklenti entegre etmek için kullanılır. Git, kontrol sisteminin popüler bir versiyonu olarak düşünülmeli, popülerliğinin nedeni aşağıda bulunmalıdır:

 • Yüksek hız
 • Verileri doğrusal olmayan şekilde dağıtma yeteneği
 • Entegrasyon

Web geliştiricilerinin %70’inden fazlasının kaynakları yönetmenin birincil yolu olarak Git eklentisini kullandığını bilmek güzel.

Plesk’te erişim düzeyleri kontrol ediliyor

Plesk’te üç erişim düzeyi vardır; bu düzeylerin her birini aşağıda tanıtıyoruz:

 • Yönetici erişimi

Bu erişim seviyesinde kullanıcı paneli, hostu ve aracıyı tam olarak yönetebilir ve ayrıca yönetim ve diğer erişim seviyelerini oluşturma olanağına da sahip olur.

 • Bayi

Bu erişim düzeyi yalnızca satış temsilcisine aittir ve yalnızca bireysel olarak hosting erişimini yönetme ve oluşturma yetkisine sahiptir.

 • Kullanıcı

Kullanıcı erişim seviyesi, Plesk kontrol panelinin en düşük erişim seviyesidir ve yalnızca kendisi için tanımlanan ve erişim verilen host ve domaini yönetebilir ve kontrol edebilir.

son söz

Özelliklerin çoğu Plesk ve cPanel web barındırma kontrol panelleri arasında aynıdır; Sonuçta hangi arayüzün sizin için en uygun olduğu ve hangi fiyatlandırma yapısının işletmeniz için en uygun olduğu kişisel tercihinize bağlıdır.

İkisi arasındaki bazı küçük farklara göre Plesk, tek sahipler ve küçük işletmeler için muhtemelen en iyi seçenektir; cPanel muhtemelen daha büyük şirketler, satıcılar ve yazılım geliştiriciler için daha iyidir.

Ayrıca Plesk kontrol paneli, web sitesi yönetimi konusunda hiçbir deneyimi olmayan yeni başlayanlar için tasarlanmıştır; Yeni müşterilerin kullanıcı arayüzünü tanımalarına yardımcı olacak birçok ücretsiz eğitim videosu bulunmaktadır; Destek belgeleri kolay bir dil kullanıyor ve çok fazla teknik terim içermiyor.