blog posts

Python nedir? Python programlama dilinin (Python) uygulanması

Programlama dilleri oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir ve her birinin kendine has kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları vardır. Birçok uygulamaya sahip olan nesne yönelimli ve üst düzey programlama dillerinden biri de Python’dur. Python öğrenilmesi oldukça kolay olan dillerden biridir ve programlama dünyasına yeni girmek isteyen kişiler bu dili tercih edebilirler. Aşağıda Python programlama diline ve Python’un ne olduğuna dair tam bir giriş yapacağız ve Python programlamanın kullanım alanları ve faydalarının neler olduğunu size anlatacağız.

 Python nedir?

Python dili nedir? Python, ilk kez 1991 yılında tasarlanıp yayınlanan nesne yönelimli çok amaçlı dillerden biridir. Python programlama dilinin oluşturulmasının en önemli nedenlerinden biri kodların okunabilirliğinin yüksek olmasıdır. Python, programcının açık ve net bir şekilde büyük ve küçük programlama projeleri oluşturabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Python programlama dili oldukça çok yönlüdür ve verilerin, matematiksel hesaplamaların veya kod satırlarının kullanıldığı hemen hemen her yerde kullanılabilir. Örneğin, Java’dan farklı olarak Python’un kullanımı web geliştirmeyle sınırlı değildir. Python programlama dilinin üst düzeyde olması, yazılı kodların makine dilinden ziyade insan diline ve İngilizce diline daha yakın olması anlamına gelir. Python kodu Java gibi diğer dillere göre daha kısa sürede yazılır.

Python programlama, okunması ve öğrenilmesi en kolay programlama dillerinden biridir. Bu dilde kod blokları parantez içinde yazılmaz, bunun yerine kod yazmak için boşluklar kullanılır. Bu makalenin geri kalanında, Iranhost’un ( VPS satın alma hizmetlerinin en iyi sağlayıcılarından biri ) bu programlama dili hakkında daha fazla bilgi açıklayacağız .

 

 

 

Python programlama dilini oluşturmanın amacı

Python programlamanın tasarımcısı aşağıdaki nedenleri yaratma amacını belirtmiştir:

 • Oldukça basit ve anlaşılır, gücü yüksek, diğer programlama dilleri ile rekabet edebilecek yeteneğe sahip bir dil.
 • Tüm insanların ve programcıların geliştirilmesine katılabilmeleri için tamamen açık kaynaktır.
 • Sadeliği, İngilizce bir metne benzer şekilde yüksek okunabilirliğe sahip olması için yeterlidir.
 • Programı Python yardımıyla en kısa sürede geliştirmek mümkündür.

Python programlama dili özellikleri

– Yüksek okunabilirlik

Bu dilin en iyi programlama dili olarak bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de İngilizce’deki insan yazı diline yakınlığı yani İngilizce’de bir kelime yazarken bu dildeki kodların yorumlanmasıdır. Bu nedenle bu dilin kullanımı ve okunabilirliği diğer programlama dillerine göre üst düzey bir dil olarak değerlendirilmektedir.

– Rahat uygulama

Pek çok meraklıyı bu dile çeken en iyi özelliklerden biri, uygulama ve geliştirme kolaylığıdır. Bu özellik çeşitli yazılımların tasarımında çok kullanışlıdır.

– Genişletilebilir

Bu dilin genişletilebilirliği muhtemelen onu geliştiricilerin tercihi yapan benzersiz özelliklerden biridir. Bu dil farklı modüller kullanılarak geliştirilebilir.

– Açık metni

Bu programlama dilinin tamamen ücretsiz özelliği ile birlikte açık kaynak ve geliştirme yeteneği eksiksiz bir paket sağlamıştır. Bu dili indirmenin ve kullanmanın herhangi bir maliyeti yoktur ve geliştirilmesi ve düzenlenmesi tamamen ücretsiz ve açık kaynaktır.

Python’u Öğrenmek

Python, programlama dünyasına yeni giren insanlar için öğrenmesi en kolay dillerden biridir. Geçmişte Java, yeni başlayanlara öğretmek için kullanılıyordu, ancak bu dilin ortaya çıkması ve yüksek düzeyde olmasıyla birlikte hızla Java’nın yerini aldı ve eğitim merkezlerinde öğrenme için kullanıldı.

Temel bir dil olarak Python basit ve ilgi çekici bir yapıya sahiptir ve öğrenilmesi JAVA ve C++ gibi diğer bazı dillere göre daha az zordur. Bu nedenle Python, özellikle çocuklar ve gençler için programlamaya başlamak için iyi bir seçenektir.

Python’un kullanımı nedir?

Sıradan programcılardan üst düzey mühendislere kadar herkes bu python dilini kullanabilir. Python, basit bir modülasyon botunu beslemek veya büyük miktarda finansal veriyi analiz etmek gibi çok karmaşık kodları çalıştırmak gibi küçük görevler için kullanılabilir. Python’un ölçeklenebilirliği çekiciliğinin önemli bir parçasıdır. Python programlamanın en önemli uygulamalarından biri veri bilimi, makine öğrenimi, veri madenciliği vb. çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Bu dil çok genel olduğundan ve çeşitli alanlarda kullanıldığından öğrenmek size birçok iş fırsatı sağlayacaktır. Yalnızca belirli alanlar için kullanılan diğer bazı dillerden farklı olarak Python birçok farklı alanda kullanılabilir. Çeşitli kütüphanelerin varlığı ve bu programlama dilinin diğer dillerle entegre edilebilme imkanı, onu pratik ve çok yönlü bir dil haline getirmiştir.

 

Python’un en önemli kullanım alanları

Python ile web sitesi tasarımı

Çoğu kişi ve programcı, web sitesi tasarımı için PHP programlama dili ( php nedir ) ve ASP gibi dilleri kullanır . Ancak Python’un bu alanda da büyük gücü var. Bu dilin sahip olduğu Django ve Flask gibi güçlü çerçeveler Python’u web sitesi tasarımı alanında popüler hale getirmiştir. Siteyi bu dille tasarlayıp Python hosting kullanarak ideal ve gelişmiş bir siteye kavuşabilirsiniz.

Python ile makine öğrenimi

Makine öğrenimi algoritmaları çok önemlidir ve birçok uygulamaya sahiptir. Örneğin Google, arama yapmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Python, makine öğreniminde oldukça iyi bir performans sergiliyor ve bu alanda çalışan birçok kişi Python kütüphanelerini kullanıyor.

Mobil uygulamalar yapmak

Python’un en ilginç kullanımlarından biri onu mobil uygulamalar oluşturmak için kullanmaktır. Çoğu kişi mobil uygulama üretmek için Android dilini kullansa da Python da bu iş için uygun seçeneklerden biri. Bu bağlamda Kivy çerçevesini kullanabilirsiniz. Flutter programlama dili aynı zamanda uygulama yazmak için de kullanılır, eğer Flutter programlama dilinin ne olduğunu bilmiyorsanız ? Bu programlama dilini diğer yazılarımızda anlatmıştık.

Veri madenciliğinde Python kullanımı

Veri madenciliği bilgisayar biliminin en önemli dallarından biridir. Büyük miktarda veriyi analiz etmek bireylere ve şirketlere yararlı bilgiler sağlayabilir. Veri madenciliği için çeşitli yöntemler ve algoritmalar mevcut ancak veri analizi ve veri madenciliği için en iyi programlama dilinin Python olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Python veri madenciliği alanında oldukça güçlü ve kullanışlı kütüphanelere sahiptir.

Bilgisayar oyunları yapmak

Bilgisayar oyunları yapmak için oldukça gelişmiş programlama dilleri ve oyun motorları bulunmaktadır. Ancak Python bu alandaki en güçlü ve pratik programlama dillerinden biridir. Güçlü ve özgür kütüphanelerin varlığı Python’u bu alanda uygun bir seçenek haline getirmiştir.

 

 

 

Python programlama dilinin en önemli avantajları

Aşağıda Python’un en önemli avantajlarından bazıları verilmiştir:

 • Popülerlik ve erişilebilirlik : Python’un onu destekleyecek geniş bir topluluğu var. Bu özelliği öğrenme sürecinde karşılaşılan sorunların çözümünü kolaylaştırır. Ayrıca bu yazılım ücretsiz ve açık kaynaktır.
 • Öğrenmesi kolay : Python programlamanın öğrenmesi kolay bir söz dizimi vardır ve İngilizce kelimeler kullanır.
 • Okunabilirlik : Python’da yazılan kod satırlarının okunması da kolaydır. Örneğin Python, bir komutu tamamlamak için noktalı virgül veya virgül yerine yeni bir kod satırı biçiminde güzel ve temiz bir kesme kullanır.
 • Ölçeklenebilirlik : Ölçeklerken kodu yeniden yazma veya diğer platformlar için uyarlama gibi zorlu çalışmalar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan Python’da program yazmaya başlayabilirsiniz.

Python’un dezavantajları

Python’un bazı problemleri çözme konusunda sahip olduğu avantajlara rağmen, aşağıda tanıtacağımız dezavantajları da vardır:

 • Mobil işlemede zayıf: Python’un masaüstü ve sunucu işlemede hızlı olduğu doğrudur ancak mobil işlemede zayıftır ve bu nedenle bu dilde yazılmış çok fazla mobil uygulama yoktur.
 • Yavaşlama:  Python derleyici yerine yorumlayıcı kullandığından hızı üzerinde bir miktar etkisi vardır.
 • Diğer dilleri kullanmanın zorluğu:  Python’da programlama komutlarının çok basit olması ve virgül, nokta vb. kullanımına gerek olmaması nedeniyle Python’a hakim programcıların diğer programlama dilleriyle uğraşırken sorun yaşamaları mümkündür. Diğer dilleri karmaşık olarak görün.
 • Çalışma Zamanı Hataları:  Python’da yazılan kodların daha fazla test süresine ihtiyaç duyduğu ve programların çalıştırıldığında sonunda hatalarla karşılaşmasının mümkün olduğu söylenebilir.

Python çerçeveleri

Python çerçeveleri, web sitesi tasarımı için MVC tasarım modelini kullanır. Aşağıdakiler en iyi Python çerçeveleridir:

 • Django çerçevesi
 • Şişe çerçevesi
 • AIOHTTP eşzamansız çerçeve
 • Cherrypy çerçevesi
 • Piramit çerçevesi

Çözüm

Bildiğiniz gibi programlama dünyasına girmeyi planlayan kişilerin en önemli endişelerinden biri doğru programlama dilini seçmektir. Iranhost’un ( yabancı bulut sunucu hizmetleri sağlayıcısı ) bu yazımızda hem öğrenmesi kolay hem de çok önemli ve pratik olan programlama dillerinden birinin Python olduğunu söyledik ve Python programlama dilini, yani Python’u tam anlamıyla tanıtacağız. avantajları ve uygulamaları ödedik Bu dili öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu bilgi sizin için yararlı olabilir.