blog posts

Çeşitli programlama dillerinin tanıtımı (başlamak için en iyi programlama dili hangisidir?)

Bu süreç 1943 yılına ve Short Code adı verilen dünyanın ilk üst düzey programlama dilinin geliştirilmesine kadar devam etti. Kısa Kod, ilk işlevsel programlama diliydi ve programcıların insanların anlayabileceği matematiksel ifadeleri kullanmasına izin verdi.

Programlama dillerinin geliştirilmesi çoğunlukla işi kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş ve bir süre sonra daha da geliştirilerek halkın kullanımına sunulmuştur. Günümüz programlama dilleri o kadar gelişmiştir ki akıllı ev, web sitesi geliştirme, araç bilgisayarı programlama ve daha binlerce şey gibi her alanda kullanılmaktadır.

İster mobil uygulama geliştirmek istiyor olun ister yeni bir iş alanına girmek istiyor olun, yapmanız gereken ilk şey programlama dili seçmektir. Iranhost ( bulut sunucu satın alma hizmetleri sağlayıcısı ) firmasının bu yazısında her türlü programlama dilini tanıtmayı amaçlıyoruz ve başlangıç ​​olarak en iyi programlama dillerini ve yapay zeka alanında kullanılanları inceleyerek, birincisini seçmeniz konusunda sizi doğru yönde yönlendireceğiz. bir sonraki programlama dilinizi veya dil seçiminizi koyun; O halde bizimle kalın.

Programlama dili türleri

Bu bölüme başlamadan önce programlama dillerinin tanımına bir göz atalım. Programlama dili, programcıların veya geliştiricilerin bir makine veya bilgisayarla iletişim kurmasının bir yoludur.

Programlama dilleri, geliştiricilerin düşüncelerini ve fikirlerini bilgisayara ifade etmelerine olanak tanıyan bir dizi kural içerir. Programlama dilleri aşağıdakileri içeren çeşitli kategorilere ayrılır:

– Prosedürel programlama dilleri

 

 

 

Prosedürel programlama dilleri, kodu programlama sırasında tekrar tekrar kullanılabilecek bölümlere uygulamak ve kategorilere ayırmak için işlevleri kullanan dillerdir.

Bu kategoriye giren en önemli programlama dilleri arasında C, Pascal ve Fortran dilleri ailesinden bahsedebiliriz. Bu programlama dillerinde programlar iki kategoriye ayrılır: işlevler ve prosedürler. Esas olarak, ana programın alt kümeleri olan ve sonuçta belirli bir görevi yerine getiren ayrı parçalara bölünmüşlerdir.

Bu prosedürler onları programın diğer bölümleri içinde çağırmamıza olanak tanıyarak programımızın esnekliğini arttırır ve aynı kod parçasını farklı bölümlerde kullanmamıza olanak tanır. Ek olarak bir dizi talimatı vurgular ve değişkenlerde saklanan verileri etkiler.

Başlangıç ​​olarak en iyi programlama dillerinden bahsedeceğiz ancak öğrenilmesi gereken en iyi programlama dilleri olduklarını söyleyebiliriz; Çünkü mühendislikten oyun yapımına kadar pek çok alanda kullanılıyorlar.

– Fonksiyonel programlama dilleri

Prosedürel programlama dillerinin aksine, fonksiyonel programlama dilleri oldukça fazla esnekliğe sahiptir. Bu programlama dilleri bir dizi fonksiyondan oluşur ve çoğunlukla model hesaplamaları ve veri dönüşümüne odaklanır.

Haskell, Clager, Lisp ve Scala programlama dilleri bu kategoriye dahildir. Fonksiyonel programlama dilleri program çıktılarını daha kolay almanızı sağlar ve daha güvenilirdir.

Bu programlama dilleri için geliştirdiğiniz tüm işlevler yalnızca onların girişlerini etkiler. Tabii ki tüm bu saydığımız özellikler sonuçta onları popüler hale getirmedi.

Genellikle değişkenlere bir değer atarlar ve ardından değişkenleri işlevlere giriş argümanları olarak ileterek sonucu alırlar. Bu programlama dillerinin en iyi özelliklerinden biri de paralel programlama alanındaki optimallikleridir.

– Nesneye yönelik programlama dilleri

Nesneler, nesnelerin bilgilerini ve davranışlarını tanımlar! Bu ifade ilk bakışta biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak bu kategoriye giren tüm programlama dillerinin temelini oluşturur. Söz konusu nesneler genellikle o nesnenin durumunu ve yöntemlerini gösteren verileri içerir.

Nesne yönelimli programlama dillerinin yapısı, kullanıcıların karmaşık sistemleri birbirine içeriden bağlanan nesneler aracılığıyla gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır. Bu diller, uygulanan bileşenleri kapsülleme yoluyla yabancılardan gizleyebilir.

Bu programlama dilleri, işlerin birlikte nasıl çalıştığına vurgu yapmadan büyük, karmaşık sistemler geliştirmenize olanak tanır. Bu programlama dillerinin bir diğer avantajı ise kalıtım imkânıdır.

Java, Python, C++ ve Ruby bu kategorideki en popüler programlama dilleri arasındadır. Bu dillerin tümü üst düzey programlama dilleri olarak kabul edilir, ancak esas olarak nesne yönelimlidirler.

– Komut dosyası programlama dilleri

 

Kolay öğrenilmesi ve basit sözdizimi, programlama dillerini programlamaya başlamak isteyenlerin ana hedefi haline getirmiştir. Bu programlama dillerinde derleyicilerin hiçbir etkisi yoktur ve kodları yalnızca yorumlayıcılar çalıştırır.

Bu programlama dillerinin iki ana modeli sunucu tarafı ve istemci tarafı betik dilleridir. Bu programlama dillerinin bir diğer özelliği de diğer programlama dilleri ile iletişim kurabilmesidir.

Bu kategoriye giren ana programlama dilleri arasında şunlar sayılabilir:

>> Python

 

 

Programcılar arasında kullanılan en basit programlama dili Python programlama dilidir . Bu dil nesne yönelimlidir ve orijinal geliştiricisi, varsayılan kitaplıkları yüksek düzeyde veri yapısına uygulayabildi. Bu iki faktör Python’u program geliştirme için uygun bir seçenek haline getirmiştir.

>> Perl

Perl , Linux ve Windows Server işletim sisteminde çeşitli alanlarda kullanılan yenilikçi özelliklere sahip en iyi dinamik programlama dillerinden biridir . Bu programlama dillerinin asıl kullanım alanı trafiğin fazla olduğu sitelerdir.

>> Bash

Bash, birçok Linux’un varsayılan komut yorumlayıcısıdır ve diğer programlama dillerine göre daha basittir. Bash, veri depolama komut dosyalarını mümkün olduğunca basit hale getirmenize olanak tanır.

Mantıksal programlama dilleri

Bu programlama dillerinin isminden de anlaşılacağı üzere bu programlama dilleri mantık üzerine kuruludur. Bu programlama dilleri, nesneler arasındaki ilişkileri tanımlayan bir dizi mantıksal ifade veya kural içerir. Bu dil stilleri sistemin yeni bilgileri bulmasına ve tahmin etmesine olanak tanır.

Yapay zeka ve akıllı sistemlerde bu dil genellikle akıl yürütme ve tahmine ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Bu dili kullanarak bakımı diğer programlara göre çok daha kolay, kısa ve harika programlar üretebilirsiniz.

Genel olarak mantık programlama, bilgisayar programlamadaki problemlerin çözümünde güvenli ve esnek bir yaklaşımdır ve her türlü zorlukta onlardan yardım alabilirsiniz. Bu kategoriye giren en popüler programlama dillerinden biri, bir sorunu tanımlamak ve ona çözüm sağlamak için bir dizi kural kullanan Prolog’dur.

Yukarıda bahsettiğimiz bu kategoriler hemen hemen tüm programlama dillerini içermektedir. Elbette, programlama dilleri için daha küçük kategoriler olan ön uç ve arka uç programlama dilleri, yorumlayıcılar ve derleyiciler gibi başka kategorilerimiz de var.

Başlangıç ​​için en iyi programlama dilleri

 

 

 

Eğer henüz programlama yapmadıysanız ve sadece bu alana girmek istiyorsanız programlama mantığını öğrenmeye başlamalısınız. Tüm programlama dillerinin mantığı aynıdır ve eğer bir programlama diline ve onun mantığına hakim olursanız diğer programlama dillerini öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Bunun somut bir örneği, İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilen kişilerin Almanca, İtalyanca ve İspanyolca gibi dilleri daha kolay öğrenmesidir. Bu dillerin neredeyse tamamı aynı kök ve mantığa sahiptir ve İngilizceyi iyi biliyorsanız diğer programlama dillerini öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Python veya C++ gibi dillerle başlamanızı öneririz. Python’un daha kolay sözdizimi ve kapsamlı kullanımı, daha kolay bir öğrenme sürecine sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan C++, programlama konusunda daha derin bir anlayış kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yapay zeka programlama dilleri

 

Yapay zekanın teknoloji dünyasındaki haber listelerinin üst sıralarında yer alması ve teknoloji alanında bir sonraki devrim olarak kendini tanıtmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ancak asıl soru şu; yapay zeka geliştirme alanında hangi diller kullanılıyor? Yapay zekanın ne olduğunu bilmiyorsanız diğer yazılarımızdan bu alandaki bilginizi arttırmanız daha doğru olacaktır.

Yapay zeka geliştirme alanında kullanılan programlama dillerinin, büyük miktarda veriyi en az şekilde işleyebilmesi için özel yeteneklere sahip olması gerekir. En önemli programlama dilleri arasında şunlar sayılabilir:

 

1. Piton
2. Lisp3
3. Java4
4. C++
5. Julia
6. Hexel
7. Önsöz
8. Ölçek
9. R

Bu programlama dillerinin her biri genellikle belirli bir alanda kullanılır; Ancak listedeki diğer programlama dillerine göre en fazla kullanıma sahip olan Python’dur.

Çözüm

İlk günden itibaren bilgisayar dünyasındaki uzmanlar, bilgisayarlarıyla daha iyi iletişim kurabilmek için programlama dilleri oluşturmaya başladılar. Bazı durumlarda bu diller, bu insanların laboratuvarından çıkıp halkın kullanımına sunmayı başardı.

Bu yazımızda programlama dili türlerini ele aldık ve hangi dillerle başlamanın daha iyi olduğunu sizlere anlattık. Yapay zekanın geliştirilmesinde hangi programlama dillerinin kullanıldığını da öğrendiniz.