blog posts

UDP protokolü nedir?

UDP veya (Kullanıcı Datagram Protokolü) , öncelikle İnternet’teki uygulamalar arasında kısa süreli ve kayba dayanıklı bağlantılar kurmak için kullanılan İletim Kontrol Protokolü’ne ( TCP ) alternatif bir iletişim protokolüdür .Hem UDP hem de TCP, İnternet Protokolünün (IP) üstünde çalışır ve bazen UDP/IP veya TCP/IP olarak adlandırılır. Ama ikisi arasında önemli farklar var.

UDP işlemden işleme iletişim sağlarken, TCP ana bilgisayardan ana bilgisayara iletişimi destekler. TCP ayrı paketler gönderir ve güvenilir bir taşıma aracı olarak kabul edilir. UDP, datagram adı verilen bir mesaj gönderir ve en iyi iletişim modu olarak kabul edilir.

UDP nedir?

Ayrıca, TCP’nin hata ve akış kontrolü sağladığı durumlarda, bu tür mekanizmalar UDP’de desteklenmez. UDP, kablosuz bir protokol olarak kabul edilir çünkü veri aktarımı gerçekleşmeden önce sanal bir devre oluşturmaya gerek yoktur.

UDP, IP katmanı tarafından sağlanmayan iki hizmet sağlar. Farklı kullanıcı isteklerini tanımlamaya yardımcı olmak için bağlantı noktası numaraları ve isteğe bağlı olarak bilgilere erişilmediğini doğrulamak için bir kontrol özelliği sağlar.

TCP, büyük veri kümelerini tek tek paketlere ayırma, kayıp paketleri inceleme ve yeniden gönderme ve paketleri doğru sırada bir araya getirme becerisi nedeniyle İnternet bağlantılarının çoğunda kullanılan baskın protokol olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bu ek hizmetler, gecikme adı verilen ek veri süreleri ve gecikmeler açısından ücretlendirilir.

Bunun aksine, UDP yalnızca paketleri gönderir; bu, taşma ve gecikme için çok daha düşük bant genişliğine sahip olduğu anlamına gelir. UDP kullanılarak, paketler gönderici ve alıcı arasında farklı yollar izleyebilir ve sonuç olarak bazı paketler kaybolabilir veya hatalı alınabilir.

UDP’nin özellikleri:

şu protokolü, veri kaybını tolere edebilen uygulamalarla kullanım için faydalı kılan özelliklere sahiptir.

 • Bu, paketlerin iletildiklerinden farklı bir sırayla bırakılmasına ve alınmasına izin vererek, gecikmenin sorun olabileceği gerçek zamanlı uygulamalar için uygun hale getirir.
 • DNS veya Ağ Zaman Protokolü (NTP) gibi işlem tabanlı protokoller için kullanılabilir.
 • Oyun, sesli veya görüntülü konferans ve medya akışı gibi çok sayıda istemci bağlandığında ve gerçek zamanlı hata düzeltmenin gerekli olmadığı durumlarda kullanılabilir.

UDP başlık bileşimi:

UDP, ağ bağlantıları üzerinden iletim için paketlenmiş mesaj verilerinin bir parçası olarak başlıkları kullanır. şu başlıkları, protokolün teknik özellikleri tarafından tanımlanan alanlar adı verilen bir dizi parametre içerir.

Kullanıcı Datagramı protokol başlığı, her biri 2 bayt olan dört alana sahiptir. bunlar:

 • Gönderenin numarası olan kaynak bağlantı noktası numarası.
 • Hedef port numarası, adreslendiği Datagram portudur.
 • uzunluk, UDP başlığının bayt uzunluğu ve ekteki tüm veriler. Ve
 • hata kontrolünde kullanılan sağlama toplamı. Kullanımı IPv6’da gereklidir ve IPv4’te isteğe bağlıdır.

UDP nasıl çalışır:

UDP, bir bilgisayardan diğerine veri almak için İnternet Protokolünü kullanır. şu, verileri bir UDP paketine kopyalayarak ve kendi başlık bilgisini pakete ekleyerek çalışır. Bu veriler, iletişim için kaynak ve hedef bağlantı noktalarını, paket uzunluğunu ve bir sağlama toplamını içerir. UDP paketleri bir İnternet Protokolü paketi içine alındıktan sonra hedeflerine gönderilir.

TCP’den farklı olarak UDP, paketlerin doğru hedefe ulaştığını garanti etmez. Bu, UDP’nin TCP gibi doğrudan alıcı bilgisayara bağlanmadığı anlamına gelir . Bunun yerine, verileri gönderir ve doğru yapması gereken verileri almak için gönderen ve alan bilgisayarlar arasındaki aygıtlara güvenir.

UDP Programları:

Bu protokolü kullanan çoğu uygulama, yalnızca UDP üzerinden gönderilen paketlerin sonucu olarak beklenen yanıtları bekler. Bir uygulama belirtilen süre içinde bir yanıt almazsa, uygulama paketi yeniden gönderir veya denemeyi iptal eder.Bu protokol, güvenilirlik, düzenlilik veya veri bütünlüğü sağlamak için örtük el sıkışma diyalogları içermeyen basit bir iletim modeli kullanır. Sonuç olarak, hizmet güvenilir değildir ve paketler kullanım dışı olabilir, kopyaları varmış gibi görünebilir veya uyarı yapılmadan kaybolabilir.Bu aktarım yöntemi, gönderilen verilerin hedefine ulaşacağını bile garanti etmese de, çok az ek yükü vardır ve ilk seferde çalışması gerekmeyen servisler için popülerdir.Umarım bu makale sizin için yararlı olmuştur.

Bununla birlikte, veri aktarımı  genellikle İletim Kontrol Protokolü (TCP) tarafından yapılır  ,  bu nedenle ağlara genellikle TCP/IP ağları denir. TCP güvenlik sağladığı ve aynı zamanda iletimi de geciktirdiği için, David Patrick Reed, standart protokole daha basit ve daha hızlı bir alternatif olarak 1980 yılında Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) konseptini yayınladı. Bu yazıda birine gidiyoruz
Size UDP protokolü olan ve User Datagram Protocol terimi tarafından gizlenen ağ protokol türlerini  tanıtalım

UDP, UDP/IP paketi adı verilen İnternet protokol paketinin bir parçasıdır. TCP’den farklı olarak, bu  protokol güvenilmez ve bağlantısızdır. Bu nedenle, veri aktarımından önce iletişim kurulmasına gerek yoktur.

İletim Kontrol Protokolü (TCP) ana aktarım katmanı protokolü olmasına ve çoğu İnternet hizmetinde kullanılmasına ve güvenilir teslimat, güvenilirlik ve daha fazlasını sağlamasına rağmen, tüm bu hizmetler bizim için ek bir maliyet ve ek gecikme ile gelecektir.

Burada UDP devreye giriyor ve bilgisayar oyunları, sesli veya görüntülü iletişim ve canlı konferans gibi gerçek zamanlı hizmetler için kullanılıyor. UDP’de hata yoktur, dolayısıyla bant genişliğini de tüketir . Kullanıcı Veri Protokolü (UDP), gecikme ve bant genişliği açısından daha verimlidir.

UDP protokolü nedir?

(UDP) Kullanıcı Datagram Protokolü, İnternet üzerinden veri alışverişi için bir iletişim standardıdır. bu, veri paketlerini hedeflerine göndermek için bağlantısız bir süreç kullanarak, hıza güvenilirlikten daha fazla öncelik verir. Düşük gecikme süresi nedeniyle UDP, video akışı, İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP), video oyunları ve Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) aramaları gibi zamana duyarlı kullanım durumları için uygundur.Daha yüksek seviyeli protokollerin verileri hızlı bir şekilde aktarması gerektiğinde, bu verileri İnternet Protokolü (IP) üzerinden paketlemek ve dağıtmak için UDP’ye güvenirler.

"</figure

Diğer birçok ağ protokolü gibi UDP de,  ağ katmanı ile taşıma katmanındaki uygulama katmanı arasında bir aracı olarak sınıflandırıldığı İnternet  protokolleri ailesine aittir .Kullanıcı Datagram protokolünü kullanarak, bir uygulama çok hızlı bir şekilde veri gönderebilir, çünkü alıcıyla bağlantı kurmaya veya yanıt beklemeye gerek yoktur. Ancak paketlerin eksiksiz  ve  gönderildiği sırayla ulaşacağının garantisi yoktur  .Ayrıca protokol, kurcalamaya veya üçüncü şahısların erişimine karşı kendi korumasını sağlamaz. Ancak, hatalı biçimlendirilmiş paketler,  isteğe bağlı bir kullanılabilirlik denetimiyle (zorunlu IPv6 ile birlikte)  algılanabilir .

UDP başlıkları

UDP gibi, TCP de veri paketlerini bir başlıkla etiketler. Ancak UDP başlıkları çok daha basittir. Yalnızca dört alan vardır:

 • Kaynak bağlantı noktası
 • hedef bağlantı noktası
 • UDP uzunluğu
 • sağlama toplamı

Kaynak bağlantı noktası, aktarımın nereden geldiğini gösterir. Hedef bağlantı noktası, nereye gittiğini gösterir.  UDP uzunluğu, kaç bayt başlık ve veriyi temsil ettiğini belirtir ve sağlama toplamı, başlık veya veri akışındaki hataları kontrol etmek için kullanılabilecek bir alandır  .

TCP’nin başlıkta, veri paketlerinin bozulmadan kalmasını ve gerekirse yeniden sıralanabilmesini sağlamaya yardımcı olan birkaç ek alanı vardır. Bu ek alanlar, başlığın boyutunu önemli ölçüde artırır.

Bir bakışta UDP özellikleri

Bu protokol ile paket aktarımının tam olarak nasıl çalıştığını detaylı olarak anlamak için   datagram kullanıcı protokolünün özelliklerine daha yakından bakalım:

 1. UDP bağlantısızdır : UDP üzerinden veri aktarımının özelliği, alıcı ile alıcı arasında herhangi bir bağlantı olmadan yapılmasıdır.  Daha sonra karşılık gelen paketler bilgisayara cevap verilmeden ve  istenilen port belirtilmeden tercih edilen IP adresine gönderilir   .
  Ancak, paketler de alıcıya geri gönderilecekse, UDP başlığı isteğe bağlı olarak kaynak bağlantı noktasını içerebilir.
 2. UDP bağlantı noktalarını kullanır : UDP gibi, TCP de paketleri hedef sistemdeki sonraki doğru protokollere veya programlara iletmek için bağlantı noktalarını kullanır. Bağlantı noktaları kanıtlanmış bir kalıba göre sayılarla tanımlanır ve 0 ile 1023 arasındaki sayılar sabit hizmetlere atanır.
 3. UDP, hızlı ve gecikmesiz iletişim sağlar : aktarım protokolü, bağlantı ayarı olmadığı için hızlı veri aktarımı için uygundur. Bu, bireysel paketlerin kaybının yalnızca iletim kalitesini etkilemesinden kaynaklanır.
  Öte yandan, TCP bağlantılarında kaybolan paketler otomatik olarak yeniden istenerek tüm aktarım sürecinin kilitlenmesine neden olur.
 4. UDP, veri güvenliğini ve bütünlüğünü garanti etmez : alıcı ve alıcı arasında karşılıklı kimlik doğrulama olmaması, UDP’nin mükemmel aktarım hızını garanti eder. Ancak protokol, veri paketlerinin eksiksizliğini veya güvenliğini garanti edemez.
  Gönderilen paketlerin doğru sırası da garanti edilmez. Bu nedenle, UDP kullanan servisler, değişiklik veya koruma için kendi önlemlerini sağlamalıdır.

UDP başlığı nasıl oluşturulur?

Protokoller için tipik olduğu gibi, UDP paketleri bir başlıktan ve gerçek kullanıcı bilgisinden oluşur.
UDP başlığı, taşıma protokolünü kullanarak veri aktarmak için gereken tüm bilgileri içerir ve bir UDP paketini  bu şekilde tanımlanabilir hale getirir  . Dört farklı veri parçasına sahip iki 32 bit bloğa
bölünmüş   yapı aşağıdaki gibidir:

Bit 0-15 16-31. Ayetler
0 Kaynak bağlantı noktası hedef bağlantı noktası
32 uzunluk sağlama toplamı

Başlık alanının ilk 16 biti,  karşılık gelen veri paketinin gönderildiği kaynak bağlantı noktasını  gösterir . Alıcı, pakete yanıt verebilmek için bu bilgiye ihtiyaç duyar. UDP  bağlantısız olduğu  ve alıcı ile alıcı arasında alışveriş olmadığı için bu kısım  opsiyoneldir . Bu nedenle, burada genellikle “0” değeri ayarlanır.Sonraki bölümde  hedef port  ve dolayısıyla erişilebilir servis belirtilir. Kaynak porttan farklı olarak bu bilgi zorunludur, aksi takdirde veriler doğru bir şekilde belirlenemez.

Not: İstemci tarafı bir uygulamaysa, atanan bağlantı noktası numarasının geçici olması muhtemeldir. Bağlantı noktası bir sunucu işlemine atanırsa, bağlantı noktası numarası genellikle “iyi bilinen bağlantı noktalarından” (standart bağlantı noktaları) biridir.Uzunluk bölümü  datagramın uzunluğunu belirtir. Buna başlık uzunluğu (8 bayt) ve  kullanıcı veri boyutu  (teorik maksimum: 65.535 bayt) dahildir. IPv4 kullanırken, kullanıcı verileri için gerçek sınır 65507 bayttır. IPv6’da, maksimumu aşan paketler (jambogramlar olarak adlandırılır) da mümkündür. RFC 2675’e göre böyle bir durumda uzunluk alanının değeri “0” olarak ayarlanır.UDP başlığı,  iletim sırasında hataları tespit etmek için kullanılan bir sağlama toplamı ile  sonlandırılır . Bu şekilde, gönderilen verilerdeki herhangi bir manipülasyon tespit edilebilir.

son söz

Kullanıcı datagram protokolü, eksiksiz ve başarılı iletimi sağlamak için minimalist bir yapıya ve kayıplı mekanizmalara sahiptir, ancak  evrensel bir taşıma protokolü olarak kullanılamaz . Bunun yerine, henüz güvenli aktarım hizmeti gerektirmeyen uygulamalar için sıfırdan tasarlanmıştır. UDP’nin kullanım alanı sınırlıdır, ancak yine de protokolün muazzam değerini göstermektedir.