blog posts

Kullanmanız Gereken Google Arama Püf Noktaları

Kullanmanız Gereken Google Arama Püf Noktaları

Larry Page ve Sergey Brin muhtemelen şirketlerinin İnternet araması, bulut bilgi işlem ve reklamcılıkta bu kadar popüler olacağını hiç düşünmemişlerdi. En başından beri, Google ve kurucularının ana hedefi, dünyadaki bilgileri düzenlemek ve halka sunmak olmuştur.

Birçoğu Google’ın basit bir arama motoru olduğunu düşünebilir, ancak kalbinde, bu hizmetle çalışmayı eskisinden daha keyifli hale getiren çeşitli gizli hileler ve yöntemler yatmaktadır; Google, işleri sizin için kolaylaştırmak ve hedeflerinize ulaşmanız için size en kısa yolu sağlamak istiyor.

Bugün hayatımız internete ve Google arama motoruna daha bağımlı hale geldi; Bu bağlamda, bu yazıda, Google’ın inceliksiz olmayan bazı ilginç sırlarını ele almaya çalışıyoruz; Bu yüzden sonuna kadar bizimle kalın, böylece arama hileleri hakkında daha fazla şey öğrenelim.

 

Bilmeniz Gereken 8 Temel Bulut Bilişim Özelliği

 

 

Google, hesaplamalarınızı kolaylaştırır.

Google’ın güçlü arama motoru ayrıca bir hesap makinesi içerir. Bu hesap makinesi yalnızca normal hesaplamalarınızı yapmakla kalmaz, aynı zamanda logaritmik ve mühendislik hesaplamalarınızın sonucunu hesaplamanın bir bölümünde hesaplayabilir ve görüntüleyebilir. Aşağıdaki Google arama çubuğuna hesaplama komutunuzu yazmanız ve Enter tuşuna basarak sonucu görmeniz yeterlidir.

 

 

 

Aramayı belirli bir web sitesiyle sınırlayın

Anahtar kelimelerinizi sadece belirli bir web sitesinde aramak istiyorsanız, Google’ın size bu imkanı sağladığını söylemeliyiz. Bunu site komutunu ve istediğiniz web sitesinin adını yazarak yapın.

Farklı ölçekleri birbirine dönüştürün

Muhtemelen bir teraziyi diğerine dönüştürmek istediğiniz ve emrinizde özel bir alete sahip olmadığınız olmuştur. İnternete ve bir Google arama motoruna erişiminiz varsa, bu kolayca yapılabilir. İstediğiniz iki ölçek arasında anahtar kelimeyi kullanın ve ardından Enter düğmesine basın.

 

 

Örnek: Bir milde beş metre

Yerel Saati ve farklı saat dilimlerini bulun.

Belirli bir bölgenin yerel Saatine ve saat dilimine saniyeden daha kısa bir sürede erişmek istiyorsanız, Google arama çubuğundaki Süre komutunu kullanın. Bu komut ayrıca sisteminizde ayarlanan bölgeye göre gün ve tarihi de gösterecektir.

 

 

İstediğiniz dosyayı bulun

İnternette belirli bir biçime sahip bir dosya bulmak istiyorsanız, Google arama çubuğuna filetype yazmanız yeterlidir. İngilizce WordPress eğitiminin bir PDF dosyasını aradığınızı varsayalım; Mevcut sonuçları görüntülemek için Google web sitesini açıp arama çubuğuna Learning WordPress:pdf terimini yazmanız yeterlidir.

 

En iyi WordPress güvenlik eklentisini seçmek için eksiksiz bir rehber

WordPress güvenlik eklentileri, en iyi 5 eklentinin tanıtımı ve karşılaştırması

 

Google ile hava durumunu tahmin edin

Seyahate çıkmadan önce, bir şehrin veya bölgenin hava durumunu ve bir sonraki haftanın hava durumunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için şehrin adını ve ardından Hava Durumu (veya Tahmin) anahtar kelimesini yazın.

 

Google, Weather.com kaynağını kullanarak saniyeden kısa bir süre içinde size hava koşullarının yanı sıra yağış, nem, rüzgar hızı ve önümüzdeki hafta için hava durumu tahminini gösterir.

 

Google algoritması nedir?

Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Arama sürenizi sınırlamak için Google arama aracını kullanın

Google, arama sonuçlarınızı yalnızca belirli bir zamanda görmenize izin verir. Google arama çubuğuna bir cümle yazıp sadece son 1 saatin sonuçlarının size gösterilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için arama çubuğuna teriminizi yazın ve Ara düğmesine tıklayın.

Ardından arama çubuğunun altından Arama Araçları’na tıklayın ve Herzaman şubesine gidin. Bu kısımda istediğiniz zaman limitini seçiniz, böylece sonuçlar sadece o periyotta size gösterilecektir. Google, arama sonuçlarının doğruluğunu her an artırmak istiyor.

İki kelimeyi veya tümceciği aramak için VEYA’yı kullanın.

İki terim veya kelimeyi aynı anda aramak istiyorsanız OR komutunu veya | işaretini kullanın. (\ + Shift kısayol tuşunu basılı tutarak) tümceleriniz ve sözcükleriniz arasında. Bununla Google arama motoru, yalnızca belirtilen iki terimi aradığınızı anlar ve ardından sonuçları size belirli bir öncelik sırasına göre gösterir.
Google arama motorunda belirli bir kelimeyi arayın

Belirli bir kelimeyi aramak için, o kelimeyi tırnak içine alın. Bu, Google arama motorunda görüntülenen sonuçları sınırlayabilir.

Örnek: “Ben Affleck”

 

 

Farklı para birimlerini birbirine çevirin

Google arama motorunun bir diğer özelliği de iki para biriminin dönüştürülmesidir. Örneğin Avrupa doları birimini Kanada dolarına çevirmek için arama çubuğuna usd – euro komutunu yazıp Enter tuşuna basınız. Ayrıca, bu özelliği kullanarak belirli bir değeri dönüştürmek istiyorsanız, bu ifadeyi yazmadan önce istediğiniz sayıyı yazın.

 

 

Genel IP’nizi öğrenin

Google’ın güçlü arama motoru, bir kullanıcının mevcut IP’sini belirlemenize yardımcı olur. Bunu yapmak için Google arama çubuğuna “what is my IP” yazın ve ardından Enter düğmesine basın.
Saat dilimine göre gün doğumu ve gün batımı saatleri

Gün doğumu ve gün batımı olmak üzere iki gizli komutu kullanarak, bulunduğunuz bölgeye göre gün doğumu ve gün batımı saatlerini bulabilirsiniz. Bu arada belirli bir konum girmezseniz sistem varsayılan olarak bulunduğunuz konumu otomatik olarak seçer ve size gün doğumu ve gün batımı durumunu gösterir.

 

En sevdiğiniz futbol takımının en son sonuçlarını bulun

Bu özelliği görmek için, tuttuğunuz futbol takımının adını İngilizce olarak Google arama çubuğuna girerek en son sonuçlarını Google sonuç listesinde görün.

İki bölge arasındaki uçuş programını bulun.

Google’ın bir başka ilginç özelliği de iki belirli bölge arasındaki uçuş programını bulmasıdır. Bunun için şehirden şehre uçuşlar gibi bir komut kullanın. Bunu yaptığınızda, o iki noktanın tüm uçuşlarının ve havayolu şirketinin tarifesi görüntülenecektir.

 

 

Popüler Pacman oyununu oynayın

Pacman, BANDAI NAMCO stüdyosunun belki de en eğlenceli ve popüler atari oyunlarından biridir. Şimdi, biraz eğlence istiyorsanız ve eski atari oyunlarına can atıyorsanız, Google arama çubuğuna Packman komutunu girin. Bu, bu oyunu oynamanıza izin verecektir.

 

 

 

çapraz ekran

Arama çubuğuna askew gizli komutunu girerseniz, ekranın sağa doğru eğildiğini göreceksiniz.

 

Bilgisayarınızın uzaylı istilası

Google arama çubuğundaki gizli Zerg rush komutunu kullanmak garip bir şeye neden oluyor. Bununla Google’ın O harfleri ekranınıza saldırır ve ekrandaki tüm bileşenleri yok eder. Bu saldırı, “StarCraft” oyununda “Zerg” karakterinin rol aldığı bir saldırı türüdür.

Popüler Atari oyunu sizi eğlendirecek.

Unutulmaz ve basit Atari oyunlarından birini oynamak için arama çubuğundaki gizli Atari koparma komutunu kullanın. Bundan sonra, Görüntü bölümüne gidin ve oynamaya başlayın.

 

 

Varil rulosu yap komutunu kullanarak ekran döndürme

Gizli komutu kullanarak, Varil yuvarlama yapın ve ardından Enter düğmesine basmak, ekranınızın aynı anda 360 derece dönmesini sağlar.

 

 

1988’de Google’ın emriyle Zamanda Yolculuk

1998’de Google sayfasının nasıl göründüğünü öğrenmek istiyorsanız, arama yapmak için Google in 1988 komutunu kullanabilirsiniz. Şimdiki zamana geri dönmek için, Beni şimdiye geri götür bağlantısına tıklamanız yeterli.

 

 

Google Gravity komutunu kullanarak ekranı parçalayın

Google arama çubuğuna bu gizli komutu girin, böylece ekran bir anda çökecektir. Sonuç sayfasında bu komut yürütülmezse, sonucu görmek için görüntülenen bağlantılardan birine tıklayın.

 

 

Yanıp sönen HTML komutu

Blink ve HTML kelimeleri, Blink HTML komutu arandığında Google arama sonuçlarında görünecektir.

 

 

Garip özyineleme komutu

Gizli komut özyinelemesinin garip sonuçları var. Google arama çubuğuna bu kelimeyi girerseniz, bu hizmet size aynı kelimeyi tekrar sunacaktır. Bu teklife birkaç kez tıklarsanız, yukarıdaki sonuç tekrar elde edilecektir.

 

 

Google’ın yardımıyla ilginç ses efektleri bulun

“Bir köpek hangi sesi çıkarır” ifadesini ararsanız, ilginç ses efektleri bulacaksınız. Bu cümle size farklı hayvanların seslerini gösterir. Eğlenmek ve farklı sesler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

İlginç ve zoraki yanıtlar alın.

Eğlenceli ifadeleri kullanarak gerçekleri veya merak ettiğimi hissediyorum birçok soruyu cevaplayacaktır. Diğer soruların cevapları da Başka bir soru sor seçeneğine tıklanarak görüntülenecektir.

 

 

Ünlü Doz oyunu

Meşhur Doz oyununu tic tac toe (veya Farsça tabir Doz) yazarak oynayabilirsiniz. Ardından oyunun zorluk derecesini değiştirerek Google veya bir arkadaşınızla oynamaya başlayabilirsiniz.

 

 

Zar veya madeni para atmak için Google arama motorunu kullanın

Önemli bir kararınız varsa ve bir yol ayrımındaysanız, Google arama motorunda yazı tura atın ifadesini kullanabilirsiniz. Bununla Google, dokunarak veya altını çizerek kararınızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bir zar atabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

 

 

Bir kelimenin veya terimin tanımını arayın

Diğer terimlerin tanımlarını, Google sözlüğünün yardımıyla, şu komutu girerek kolayca bulabilirsiniz: Tanımlayın ve ondan sonra bir kelime veya terim yazın.

Google logosunu değiştirin.

Webdriver torso komutu, Google logosunun rastgele renk değiştiren şekillerle değiştirilmesine neden olur.

 

 

Google’da resimlerle ara

Google’ın kullanıcılarına sağladığı kolaylıklardan biri de görselleri kullanarak arama yapmaktır. Bunun için Google arama motorunun ana sayfasından sayfanın üst kısmından Image seçeneğinin seçilmesi yeterlidir. Bundan sonra, kamera simgesine tıklayarak, resimlerinizi Itor’a sürükleyip bırakın veya yükleyin.

Sayfanın alt kısmında Google yerçekimi ile ilgili bir video var.

 

Google’da arama nasıl yapılır?

Google’da kolayca bilgi bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu ve püf noktasını öğrenin.

1. İpucu: Temel bilgilerle başlayın

Ne ararsanız arayın, en yakın hava alanı nerede? gibi basit bir aramayla başlayın. Gerekirse istediğiniz zaman birkaç açıklayıcı kelime ekleyebilirsiniz.

Belirli bir konumdaki bir yeri veya ürünü arıyorsanız konum bilgisini ekleyin. Örneğin, pastane bakırköy.

 

2. İpucu: Sesinizi kullanarak arama yapın

Yazmaktan sıkıldınız mı? Sesinizi kullanarak arama yapmak için “Ok Google” deyin veya Mikrofon simgesini seçin. Sesinizle nasıl arama yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3. İpucu: Kelimeleri dikkatlice seçin

Arama kutusuna yazacağınız kelimelere karar verirken, aradığınız sitede görünmesi muhtemel kelimeleri seçmeye çalışın. Örneğin, başım ağrıyor yerine, tıbbi bir sitenin kullanacağı kelime olan baş ağrısı terimini seçin.

 

4. İpucu: Küçük şeyler için endişelenmeyin

  • Yazım: Google’ın yazım denetleyicisi, doğru yazsanız da yazmasanız da, otomatik olarak ilgili kelimenin en yaygın şekilde kullanılan yazımını kullanır.
  • Büyük harf kullanımı: Türk Dili Dergisi aramasıyla türk dili dergisi araması aynıdır

5. İpucu: Hızlı yanıtlar bulun

 

Birçok aramada Google işi sizin yerinize yapar ve arama sonuçlarında sorunuzun yanıtını gösterir. Spor takımları hakkındaki bilgiler gibi bazı özellikler tüm bölgelerde kullanıma sunulmamıştır.

  • Hava durumu: Bulunduğunuz konumdaki hava durumunu görmek için hava durumu araması yapın veya belirli bir yerdeki hava durumunu öğrenmek için hava durumu İstanbul örneğindeki gibi bir şehir adı ekleyin.
  • Sözlük: Tanımını görmek için bir kelimenin önüne tanım yazın.
  • Hesaplamalar: 3*9123 gibi bir matematik denklemi girin veya karmaşık grafik denklemlerini çözün.

 

 

Birim dönüştürmeler: 3 dolar kaç euro? gibi bir dönüştürme girin.

  • Spor: Takvim, maç skorları ve daha fazlasını görmek için tuttuğunuz takımın adını arayın.
  • Özet bilgiler: Hakkındaki ilgili bilgileri bulmak için bir ünlünün, konumun, filmin veya şarkının adını arayın.

 

 

Uzman Arama ipuçları

Uzman gibi arama yapmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu ve püf noktası mı istiyorsunuz? Daha gelişmiş arama tekniklerini öğrenmek için aşağıdaki bağlantılara göz atın.