blog posts

PostgreSQL: Dünyanın en gelişmiş açık kaynak veritabanı

Hemen hemen her yazılımın veya web sitesinin arka ucunda hızlı ve kararlı bir veritabanına ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde, PostgreSQL, geliştirme ekibinin işini kolaylaştırmak için en iyi seçeneklerden biridir.

Bu makaleyi okuyarak, Apple, NASA ve Instagram gibi büyük şirketlerin neden bu veritabanını tercih ettiğini ve PostgreSQL’i Mysql’den sonra en iyilerden biri haline getiren nedenleri anlayacaksınız:

 

PostgreSQL nedir?

Modern teknolojik toplumda, veri bütünlüğü ve güvenliği ana önceliklerden biri haline geldi ve büyük projelerin binlerce bilgi bloğunu depolamak için güvenli bir veritabanına da ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde, DBMS’nin önemi burada ortaya çıkıyor. . Çünkü bir veritabanı yönetim sistemi, verilerin nasıl erişildiğini ve manipüle edildiğini kontrol etmek için verilerin içinde yaşadığı verilerin etrafında koruyucu bir kabuk oluşturur.

Elbette PostgreSQL kullanmanın özelliklerini ve nedenlerini öğrenmeden önce “Veritabanı nedir?” yazısını okumakta fayda var. aşağıdaki içerikte sunulan terimler size yabancı gelmesin diye de okuyun.

PostgreSQL veya kısaca Postgres, birçok web, mobil ve analitik aracı için kullanılan açık kaynaklı, sunucu-istemci tabanlı bir veritabanı yönetim sistemidir.

Postgres, SQL ve JSON sorguları desteği, gelişmiş veri türleri ve performans optimizasyon özellikleriyle sistem için esneklik ve genişletilebilirlik sağlamaya çalışır. Yabancı anahtarlar, alt sorgular, tetikleyiciler vb. SQL’e özgü özellikler ve işlevler de Postgres’e dahildir. Bu çalışma sadece SQL dilini güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ölçeklendirme ve veri depolama için başka birçok özelliğin varlığına da yardımcı olur. Bu sistemin performansını artırmaya yardımcı olur.

 

 

PostgreSQL’in başlıca özellikleri

PostgreSQL, onu diğer veritabanları arasında popüler yapan birkaç benzersiz ve çekici özelliğe sahiptir. Öyleyse, bu özelliklere daha ayrıntılı olarak bakalım:
Yüksek güvenilirlik ve standartlarla uyumluluk

Bu sistem, tüm işlemler için gerçek ASİT sağlar. INTEGER, VARCHAR, TIMESTAMP, BOOLEAN ve ikili hub nesneleri gibi SQL veri türlerinin yanı sıra yabancı anahtarlar, birleştirmeler, görünümler ve tetikleyiciler gibi önemli özellikleri destekler. Büyük fotoğraf, video veya ses, onu çok güvenilir ve uyumlu hale getirdi.

Verileri güvenli bir şekilde depolama ve bir talebi işlerken kullanıcıya veri alma izni verme süreci, sürekli olarak hataları düzelten ve sistem performansını iyileştiren deneyimli bir ekip tarafından desteklenir. WAL, PITR, veri kopyalama (replikasyon) master-slave vb. özelliklerden yararlanmanız verilerinizin yanlışlıkla zarar görmesini engelleyecek ve kararlılığını koruyacaktır.

 

 

İlişkisel ve ilişkisel olmayan sorgu desteği

Postgres sadece ilişkisel bir sistem değil, aynı zamanda nesne-ilişkiseldir. Yani, ilişkisel ve nesne yönelimli veritabanları arasında bir yerdedir ve hem ilişkisel hem de ilişkisel olmayan sorguları destekler. İlişkisel sorgular SQL kullanır ve ilişkisel olmayan sorgular JSON’u temel alır.

Ayrıca, nesneler, sınıflar ve işlev aşırı yüklemesi gibi nesne yöneliminin önemli özelliklerini de destekler. Bu özellikler, geliştiricinin modelle çalışırken veri bütünlüğünü korumak için veri türleri ve gerekli koşulları oluşturmasına olanak tanır. Karmaşık verilere sahip olun.

 

 

Çeşitli programlama dilleri için destek

PL/PGSQL, PostgreSQL tarafından geliştirilen bir dildir ve prosedürel bir dil olarak modern ve çeşitli özelliklere sahiptir. Bu dil, çok hafif olan ve esneklik sağlayan JSON verilerini destekler. Ayrıca, bu sistemin Perl, JavaScript (Node.js), Ruby, Python, .Net, TCL, C/C++, Java, ODBC ve Go gibi önemli programlama dilleri ve protokolleri için desteği, geliştiricileri bu alanda yaptı. fazla kısıtlamayla karşılaşmaz. Bu dilleri ve nesne yönelimi özelliğini kullanarak ihtiyacınız olan işlevleri, verileri ve tetikleyicileri kolayca tanımlayabilirsiniz.
metni aç

Bu sistemin en önemli avantajlarından biri ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıdır. Programlama camiasının 20 yılı aşkın bir süredir desteklediği göz önüne alındığında, yüksek bir entegrasyon seviyesine ulaşmıştır. PostgreSQL’in açık kaynak kodlu olması, herhangi bir ek maliyet olmadan kullanmanıza ve gerekirse kaynak kodunda gerekli değişiklik ve düzeltmeleri yapmanıza olanak sağlar.

Bu açık metin, bu sistemi çok genişletilebilir hale getirir ve çeşitli veri ve işlevlerin tanımı çok daha hızlı ve kolay olur.

 

 

Mükemmel performans

Postgres’i kullanarak, yazma/okuma kilitleme teknikleri gerektirmeden yazma işlemlerini aynı anda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eşzamanlı bağlantı desteği ve veri bozulmasını önleme, MVCC kullanılarak yapılan PostgreSQL’in önemli özelliklerinden biridir. Bu sayede her işlem, başka bir işlemi etkilemeden aynı anda gerçekleşir.

Ayrıca bu sistemde kullanılan indeksler, çok fazla veri ile uğraşan sorguların işlem hızını arttırmaktadır. Aslında, bir dizinle, tek tek satırları ve blokları incelemeye gerek kalmadan belirli bir satıra doğrudan erişilebilir.

İfade dizini özelliği bile, geliştiricinin bir sütunun değeri yerine bir ifadenin veya işlevin sonucu üzerinde çalışmasına olanak tanır. Ek olarak, kısmi dizin desteği, okuma sorgularının paralelleştirilmesi, ifadelerin JIT derlemesi ve iç içe işlemler, PostgreSQL’in yüksek performans ve verimlilik elde etmesini sağlar.

 

Harici kaynaklardan veri kurtarma

Postgres’in bir diğer önemli özelliği de harici bir kaynaktan veri alabilmesidir. Bu kaynak bir dosya sistemi, ilişkisel bir veritabanı veya web hizmeti olabilir. Ayrıca, bu sistem harici Datawrappers’ı destekler ve bu özellik, veritabanının normal SQL kullanılarak harici veritabanlarına veya akışlara bağlanmasına izin verir.

 

şema desteği

Birkaç veri tabanının kullanımı risklerle ilişkilidir, bunlardan biri değişkenlerin veya nesnelerin adlarının benzerliğidir. Neyse ki, PostgreSQL sorunu şema desteğiyle çözüyor. Postgres’teki şemalar, yazılım geliştirmedeki ad alanlarına benzer ve aynı ada sahip iki nesneyi veya değişkeni hatasız kullanmanıza izin verir.
yüksek güvenlik

Bu veritabanı yönetim sisteminin öne çıktığı bir diğer alan güvenliktir. GSSAPI, SSPI, LDAP, SCRAM-SHA-256, sertifikalar vb. gibi çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri, tek tek veya kombinasyon halinde kullanılabilen Postgres ile ilgilidir. Ayrıca erişim seçenekleri kullanılarak her kullanıcıya farklı roller atanabilir ve bu erişim o kadar küçük olabilir ki örneğin belirli sütunlara veya satırlara erişimleri olabilir.

 

PostgreSQL veritabanı mimarisi

Merkezi sunucu (postmaster), veritabanı sunucusuyla iletişim kurmak için oluşturulan tüm veritabanı dosyalarını ve bağlantıları yönetir. Kullanıcıların ayrıca ona bağlanmak için uygun bir istemci programına ihtiyacı vardır.

Bu sunucu çok basit bir yapıya sahiptir ve paylaşılan bellek, arka plan işlemleri ve veri yapılarının bir listesinden oluşur.

İlk olarak, istek istemci tarafından sunucuya gönderilir. PostgreSQL sunucusu daha sonra paylaşılan arabellekleri ve arka plan işlemlerini kullanarak verileri işler. Daha sonra bu sunucunun fiziksel dosyası veri yapısı dizininde saklanır. Belki bu açıklama size biraz aptalca gelebilir ama merak etmeyin; bu aptallık her bileşeni inceleyerek ortadan kalkacaktır.

 

 

Aşağıdaki görsel bu sistemin yapısı ile ilgili olup, nasıl uygulandıkları ve birbirleri ile etkileşimleri de kontrol edilmektedir:

 

 

 

Paylaşılan hafıza

Bu bellek, paylaşılan arabellekler, WAL arabellekleri, çalışma belleği ve bakım çalışma belleği gibi öğeleri içeren işlem günlüğünü ve veritabanını depolamaktan sorumludur. Bu öğelerin her birinin işlevine bakalım:

 

Paylaşılan arabellekler

Paylaşılan arabellek, sunucu disk giriş ve çıkışını en aza indirmekten sorumludur. En çok kullanılan bloklar bu tampona yerleştirildiğinde veri erişimi daha hızlıdır. Tampon için toplam belleğin %25’ini ayırırsak, alan erişim için yeterlidir. Birden fazla kullanıcı erişim talep ettiğinde, istenen verilere erişimde çakışma olasılığı en aza indirilir.

 

WAL tamponları

Bu arabellekler veritabanı değişikliklerini geçici olarak depolar. WAL dosyası, bu arabelleğin önceden belirlenmiş bir zamanda yazdığı içeriği içerir. WAL dosyaları ve arabellekleri, yedekleme ve geri yükleme sırasında veri kurtarma için çok önemlidir.

 

 

çalışan bellek

Bu bellek alanı, bitmap işlemleri, sıralama, bağlantıları birleştirme ve geçici dosyalara veri yazmak için karma oluşturma için kullanılır.

 

Bakım çalışma belleği

Belleğin bu kısmı, ANALYZE, VACUUM, ALTER TABLE ve CREATE INDEX gibi veritabanıyla ilgili işlemler için kullanılır.

 

Arka plan süreçleri

Her arka plan işlemi entegredir ve sunucu yönetimi için benzersiz işlemler gerçekleştirir. İşte bazı önemli arka plan süreçleri:

Arka Plan Yazarı – raporları ve bilgileri güncelleyin

WAL Writer – arabelleğe alınmış WAL verilerini kalıcı belleğe yazma ve arabellekten periyodik olarak silme

Arşivleyici – WAL günlük dosyalarını belirli bir dizine kopyalama (elbette etkinleştirilmişse)

Logger/Logging Collector – WAL tamponunu WAL dosyasına yaz

 

veri yapılarının listesi

PostgreSQL, birlikte bir veritabanı kümesi oluşturan birkaç veritabanına sahiptir. Başlatma tamamlandığında, template0, template1 ve Postgres veritabanları oluşturulur. Şablon veritabanları aracılığıyla yeni veritabanları oluşturulur. Şablon0 ve şablon1 olmak üzere iki veritabanının içeriği başlatma sırasında aynıdır, ancak kullanıcı ihtiyaç duyduğu nesneleri oluşturmak için yalnızca şablon1’i kullanabilir. Böylece, şablon1 veritabanı simüle edilerek kullanıcı veritabanı oluşturulur. Küme için gerekli olan veriler, PGDATA adı verilen küme veri dizininde saklanır.

 

 

PostgreSQL hangi alanlar için uygundur?

Düzenli olarak güncellenmesi gereken karmaşık sorgulara ve ilişkilere ihtiyacınız varsa ve bunları sürdürme süreci uygun maliyetliyse, PostgreSQL sizin için doğru seçimdir. Bu sistem ücretsiz ve platformlar arasıdır ve Windows, Linux ve Mac OS platformları bu sistemi desteklemektedir.

Postgres, veri analizi alanında da iyi performans gösterir ve analitik çalışma için temel olarak birçok düzenli ifade sağlar.

Bu veritabanı sisteminin modern dünyadaki en yaygın uygulamaları arasında şunlar sayılabilir:

 

Coğrafi veriler

PostGIS Geospatial eklentisi bu alanda önemli bir rol oynar. Coğrafi nesneleri desteklediği için, coğrafi bilgi sistemleri ve konum tabanlı hizmetler için konum tabanlı veri depolama kaynağı olarak kullanılabilir.

 

Finansal endüstri

Bu sistem finans sektörü için ideal seçeneklerden biridir. ACID ile uyumlu olması nedeniyle OLTP (çevrimiçi işlem işleme) için de uygundur çünkü bu alanlarla ilgili veritabanlarının sık sık yazılması, okunması ve güncellenmesi gerekir. Ve genellikle, hızlı işlemeye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, bu sistemi aşağıdaki gibi matematiksel hesaplama yazılımlarıyla entegre edebilme yeteneği

 

Bilimsel veriler

Bilimsel bir alanda çalışıyorsanız, güçlü bir araç gerektiren analiz ve doğru sonuçlar için terabaytlarca veriyle uğraşırsınız. PostgreSQL, güçlü SQL motorunu kullanarak büyük miktarda veriyi kolayca yönetmenize yardımcı olan harika bir araçtır.

 

Üretme

Birçok yeni şirket ve büyük şirket, ürünleri, uygulamaları ve hizmetleriyle ilgili verileri depolamak için lider çözüm olarak PostgreSQL’i kullanıyor. Tedarik zinciri performansı, bu DBMS’yi bir depolama yedeği olarak kullanarak optimize edilebilir. Sonuç olarak, şirketlerin işleri için gerekli operasyon maliyetlerini azaltmalarına olanak tanır.

 

 

PostgreSQL web sitesi barındırma için uygun mu ve nasıl çalışıyor?

 

Web siteleri genellikle saniyede yüzlerce veya binlerce istekle ilgilenir. Uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir çözüm arayan geliştiriciler, PostgreSQL ile rahat bir nefes alabilir. Bu DBMS, LAMP yığınına, LAPP yığınına (Linux, Apache, PostgreSQL, PHP, Python ve Perl) güçlü bir alternatifin parçası olarak dinamik siteleri ve uygulamaları çalıştırabilir.

Bu şekilde, web barındırma, web yığını adı verilen bir dizi teknoloji tarafından desteklenir. Bu teknolojiler en az bir işletim sistemi, web sunucusu, programlama dili ve veri tabanı içerir. Bu dört teknoloji, web sitenizin iyi performans göstermesini sağlamak için birlikte çalışır. PostgreSQL, web sitesinin veritabanı kısmı için çok güçlü bir alternatiftir.

Bu dört alandan gelen yazılım ürünleri, web sitenizi barındıran işlevsel bir mimari oluşturmak için birleşir. LAMP, Linux, Apache, MySQL ve PHP, Python veya Perl için en popüler yığındır. Bu yığında MySQL yerine PostgreSQL kullanırsak LAPP yığını oluşacaktır.

Dinamik web sitenizin veya web uygulamanızın performansını artırmak için LAPP yığınını kolayca kullanabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, eğer web sitenizin sayfalarının performansını ve hızını artırmak için sanal sunucu kullanmaya karar verdiyseniz ve siteniz için LAPP yığınını düşündüyseniz, sanal sunucunuzun PostgreSQL olduğundan emin olmalısınız. destekler.

 

PostgreSQL hangi projeler için uygundur?

Postgres, çeşitli senaryolarda istikrarlı ve esnek bir veritabanı yönetim sistemidir. Nesne-ilişkisel doğası, güvenli çalışmasını çeşitli uygulamalarda çalışır hale getirir. Örneğin, entegre işlem özelliği ve MVCC (çoklu eşzamanlı kontrol) desteği, PostgreSQL’i çevrimiçi bankacılık yazılımı için mükemmel bir çözüm haline getirir.

Bu DBMS, Django, Node.js veya Ruby on Rails gibi uygun web projeleri çerçeveleriyle çalışır ve PHP gibi popüler dilleri destekler. Ek olarak, senkronize ve asenkron veri kopyalama desteği, birden fazla sunucuda depolanan verilerin dağıtılmasını kolaylaştırır ve web sitesi için yüksek esneklik ve önemli verilere hızlı erişim sağlar.

 

 

PostgreSQL’i kullanmaya nasıl başlanır?

Genel olarak, PostgreSQL’e erişmenin iki yolu vardır:

Öncelikle, Postgres veritabanını destekleyen bir barındırma planı edinin.
İkinci olarak, PostgreSQL yazılımını indirip masaüstünüze veya sanal sunucunuza kurun.

PostgreSQL’in tüm büyük işletim sistemleriyle uyumlu olması bu alanda herhangi bir sınırlamanızın olmaması ve indirmek için PostgreSQL’in resmi web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Yüklemeden sonra, bu DBMS’yi yönetmek ve onunla etkileşimde bulunmak için kullanabileceğiniz programlar vardır.

Kök erişiminiz varsa psql komut satırı aracını kullanabilirsiniz. Bu araç kullanılarak sunucudan alınan cevaplar size metin şeklinde sunulur. Genel olarak psql, bir Postgres veritabanını yönetmenin en iyi ama en karmaşık yoludur.

Bu yöntemin karmaşıklığı sizi korkutuyorsa pgAdmin veya benzeri bir program kullanabilirsiniz. Bu programlar sisteme kurulabilir ve veri tabanıyla etkileşime geçmek için grafiksel bir arayüz kullanmanıza izin verir.

phpPgAdmin, özellikle web barındırmada popüler olan ve veritabanınızı bir tarayıcı sekmesi aracılığıyla yönetmenize izin veren başka bir yönetim aracıdır. phpMyAdmin ve phpPgAdmin benzer bir tasarıma sahiptir çünkü phpPgAdmin, phpMyAdmin’e dayalı olarak uygulanır.

PHP, Hibernate, NodeJS ve Django gibi çoğu modern web çerçevesi, bir Postgres veritabanına bağlanmanıza ve veri ve nesneleriyle etkileşim kurmanıza olanak tanır.

 

 

Çözüm

PostgreSQL, birkaç on yıl boyunca çeşitli güncellemeler ve geliştirmelerle nesne-ilişkisel bir veritabanı sistemi haline geldi ve güçlü özellikleri ve yetenekleri sayesinde önemli uyumluluk ve kararlılık elde etti. Genel olarak, bu sistemin karmaşık sorguları ve hacimli verileri yönetmedeki gücü, onu finansal işlemleri işlemek ve bilimsel verileri ve büyük ve yüksek trafikli iş web sitelerini analiz etmek için çok iyi bir seçenek haline getirdi.

Yazının sonuna kadar bizimle kaldığınız için teşekkür ederiz. Umarız bu makaleyi okumanız sizin için yararlı olmuştur. Herhangi bir sorunuz veya talebiniz varsa ve yönlendirmeye ihtiyacınız varsa, size en kısa sürede cevap verebilmemiz için görüşünüzü kaydederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.