blog posts

MariaDB nedir? MySQL ile bir karşılaştırma?

MariaDB nedir? MySQL ile bir karşılaştırma?

 

2009’da MySQL geliştiricileri MySQL’in Oracle Corporation tarafından satın alınması konusunda endişeliydi. Ticarileştirilmesiyle ilgili endişeler nedeniyle, MariaDB veritabanını MySQL’in bir şubesi olarak geliştirmeye karar verdiler.

MariaDB’nin MySQL ile pek çok benzerliği olduğu açıktır, ancak hangi özellikler ve yetenekler MariaDB’yi en iyi açık kaynak veritabanlarından biri yapmıştır? Hangi hız, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı onu bu kadar popüler yaptı? Aşağıdaki makalede kesinlikle tüm sorularınızın cevaplarını alacaksınız:

 

MariaDB nedir?

Uygulama ve web sitesi geliştirme dünyasında, veritabanı, veri yönetimi ve depolamanın ana rolünü oynar. Bugün dünya çapındaki veri tabanları arasından ihtiyaçlarımıza, hedeflerimize ve isteklerimize göre en uygun seçeneği seçme özgürlüğüne eriştik. Bir veritabanı seçerken, hangi veritabanının ihtiyaçlarımızı karşıladığını görmek için ana özellikleri, performansı ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

MariaDB, MySQL veritabanı yönetim sisteminin bir dalı olarak geliştirilmiştir. Birçok güçlü yerleşik özellik, güvenlik ve yüksek performans sayesinde, küçük ve kurumsal görevlerin işlenmesini kolayca gerçekleştirebilir. MariaDB, MySQL’in tüm özelliklerini destekler ancak ek özellikler sunar. MariaDB’nin çeşitli eklentileri ve araçları, bu veritabanını çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir.

Bu sistem C ve C++ dillerinde yazılmıştır. Python, Java, C#, PHP, PeArl gibi önemli programlama dillerini ve Windows, Linux ve macOS dahil tüm büyük işletim sistemlerini destekler. Geliştiricilerin onunla çalışırken pek çok kısıtlamayla karşılaşmaması mı?

Özellikle WordPress gibi içerik yönetim sistemleri söz konusu olduğunda MariaDB’nin rolü daha da öne çıkıyor. Bu sayede içerik yönetim sistemi, bu veri tabanı yönetim sisteminden faydalanarak programlamaya, sitenin kaynak koduna doğrudan erişmeye veya veri tabanına istek yazmaya gerek kalmadan büyük miktarda içeriği kolayca yayınlayabilir ve yönetebilir. Ve profesyonel bir sonuç getiriyor.

Genel olarak ücretsiz ve açık kaynak olması, hız, güvenlik, ölçeklenebilirlik, işlem gücü, daha fazla depolama motorunun kullanılması vb. gibi sebepler Amazon Web, Tumblr, Wikipedia vb. büyük firmaları bu veritabanı yönetim sistemini tercih etmeye yöneltmiştir. Give So, MariaDB’nin dünyadaki en iyi 10 ilişkisel veri tabanı arasında yer aldığını söylediğimizde abartmış olmayız.

 

MariaDB nasıl çalışır?

MySQL gibi MariaDB de ilişkiseldir. Bu şekilde, veriler arasındaki ilişkiler önceden tanımlanır ve veriler bir dizi tablo, sütun ve satır olarak düzenlenir. Sütunlar, tablo özniteliklerini kapsar ve her satır, tablo öznitelik değerlerinin bir kaydını saklar. Tablonun ilişkisi, benzersiz tanımlayıcıya veya birincil anahtara göre kurulur. Genel olarak, ilişkisel bir veritabanı en yaygın veritabanıdır ve MariaDB çok geride değildir.

İlişkisel model tabloları, görünümleri ve dizinleri fiziksel veri deposundan ayrı tutar. Bu şekilde yöneticiler, mantıksal bir yapı olarak verilere nasıl erişildiğini etkilemeden fiziksel verileri yönetebilir. Örneğin, veritabanıyla ilgili saklanan tabloların adını etkilemeyen veritabanı dosyasının adını değiştirin.

Genel olarak “fiziksel” ve “mantıksal” derken veritabanı işlemlerinden de bahsediyoruz. Mantıksal işlemler, programların ihtiyaç duydukları içeriği belirlemesine izin verir ve fiziksel işlemler, verilere nasıl erişileceğini ve görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini belirler.

MariaDB bir istemci-sunucu mimarisine sahiptir ve bir istemci uygulamasından, betikten veya API’den gönderilen istekler ana veritabanı tarafından işlenir ve yönetilir. Müşteriler, MariaDB sunucusuyla iletişim kurmak için SQL komutlarını kullanır ve alınan veriler ve genellikle isteklerin sonuçları müşteriye gönderilir.

İlişkisel modelin avantajı, basit olmakla birlikte, herhangi bir şekil ve büyüklükteki herhangi bir kuruluşa uyum sağlamak için gerekli güce, güvenliğe ve ölçeklenebilirliğe sahip olmasıdır.

 

MariaDB veritabanının ana ve göze çarpan özellikleri

 

 

 

MariaDB, onu MySQL ve diğer açık kaynaklı RDBMS’den ayıran birçok özellik ve avantaja sahiptir. Aşağıda, en önemli özelliklerini inceleyeceğiz:

 

12 yeni depolama motoru kullanma

Güçlü motorlar kullanan bu sistem, performansını ve hızını bir üst dereceye çıkarmış ve tüm işlemler için ASİT özelliklerini korumuştur. En önemlilerinden ikisi:

InnoDB: Tüm işlemler için ACID özelliklerinin sağlanması, yabancı anahtar desteği ve sonuç olarak geliştirilmiş veritabanı güvenilirliği

MyRocks / RocksDB: Aramaları ve kullanılan alan miktarını yönetmek için SSD aşınması ve daha iyi IO kapasitesi gibi şeylere odaklanan hızlı, düşük gecikmeli depolama

MariaDB, işlemsel ve analitik sorguları işlemek ve yürütmek için genellikle bu 12 motoru ve diğer güçlü eklentileri kullanır, bu da tüm sorguları verimli bir şekilde desteklemede MySQL’den daha iyi performans göstermesini sağlar.

 

 

SQL ile uyumluluk

İlişkisel bir veritabanı olarak MariaDB, SQL dilini destekler ve veritabanına erişirken standart SQL işlevlerini ve prosedürlerini kullanmanıza izin verir.

Ayrıca, bu veritabanı yönetim sistemi, GIS verilerinin işlevleri ve türleri, korelasyon işlevleri ve tablo ifadeleri gibi gelişmiş SQL özelliklerini destekleyerek çeşitli görevlerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır. Öte yandan, birçok yararlı eklenti, MariaDB’ye daha fazla özellik ve işlevsellik katar. Örneğin, Xpand eklentisi, sürekli veritabanı kullanılabilirliğini korurken uygulama trafiğindeki ani değişiklikleri ve ani artışları işlemek için SQL veritabanlarını dağıtılmış bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır. garanti

 

Galeri Kümesi

Bu özelliğin temel amacı, hızı artırmak, veri kaybını önlemek ve artan veri hacmi ve trafiğine karşı sistem ölçeklenebilirliğini artırmaktır. Bu master-salve yöntemi sayesinde, veri kopyalama özelliği aynı anda sağlanır çünkü birkaç gerçek denetleyici düğümünden yararlanır; biri başarısız olursa köleleştirilmiş insanlar çalışmaya devam eder ve verileri kopyalar. Sürekli ve senkron olarak herhangi bir arıza ve veri kaybının önüne geçilir.

 

yüksek güvenlik

MariaDB, tehlikeli sorguları engelleme, verileri açık ve şeffaf bir şekilde şifreleme gibi olağanüstü güvenlik özelliklerini desteklediği için güvenilir bir veritabanı yazılımı haline geldi.

MariaDB’nin güçlü güvenlik yeteneklerinin yardımıyla, veritabanınız SQL enjeksiyonu, DoS vb.

 

Sorguların paralel yürütülmesi

Bu özellik sayesinde, MariaDB aynı anda birden çok sorguyu işleyebilir ve yürütebilir. Sorguların ana veritabanından başka bir alternatif veritabanına kopyalanabilme özelliği, sorguların daha hızlı yürütülmesini sağlamıştır.

MariaDB’nin MySQL’e göre diğer avantajlarından biri de, OLAP yeteneklerini kullanarak analitik sorguları daha hızlı ve sorunsuz şekilde işleyebilmesidir.
iplik entegrasyonu

İş parçacığı havuzu oluşturmanın anlamı, her bağlantı için bir iş parçacığı açmak yerine, her yeni bağlantının kendi iş parçacığını önceden tanımlanmış iş parçacıkları kümesinden alması, böylece ilgili sorgunun daha hızlı işlenebilmesi ve sonuçların istenilen programa kesintisiz olarak sunulmasıdır.

 

 

Sanal sütunlar için destek

MariaDB’nin öne çıkan bir diğer özelliği de sanal kolonlar yardımıyla aynı kolona birden fazla programın aynı anda erişimini yönetebilmesidir. Bu özellik sayesinde, geliştiricinin artık her uygulama için hesaplamaları ayrı ayrı yönetmesi gerekmiyor çünkü bunu veritabanı kendisi yapıyor.

 

 

Sütun Mağazası

Bu eklenti, büyük miktarda veriyi hızlı ve verimli bir şekilde analiz etmenizi sağlar. ColumnStore, sütun/satır veri depolama özelliklerini ve paralel işlemeyi etkinleştirerek büyük veri analizini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, MariaDB’nin ikili depolama biçiminin kullanılması, analitik ve hibrit işlem işleme gerektiren karmaşık uygulamaları kolaylaştırır ve ilgili sorguları işlemek için iki ayrı veritabanını sürdürme zahmetine gerek yoktur.

JSON ve Geometry gibi özel veriler için destek ve tarihsel veritabanı verilerine erişmek için zaman çizelgesi türlerinin kullanılması, bu RDBMS’nin öne çıkan diğer özellikleridir.

 

 

MariaDB veritabanı ne işe yarar?

Çoğu kullanıcının oracle desteğini bırakıp MySQL yerine MariaDB kullanmasının bir nedeni vardır ve bunun nedeni, MariaDB’nin sunduğu optimizasyonlar ve yeteneklerdir:

Bu veritabanı, e-ticaret, veri ambarı, kurumsal düzeyde özellikler ve raporlama uygulamaları gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Aslında, MariaDB ile işletmenizin büyüklüğünden bağımsız olarak tüm iş yüklerinizin üstesinden gelebilir ve verilerinizi yönetebilirsiniz.

Bu veri tabanının ana kullanım alanları arasında aşağıdaki iki maddeden bahsedilebilir:
Hareket işleme

Kuruluşların işlemsel uygulamaları, sık sorgular, hızlı yanıt süreleri ve MariaDB’nin bu tür işlemler için uygun olduğu küçük miktarda veriyi işleme yeteneği için destek gerektirir. Bu veritabanının InnoDB depolama motoru, her işlemi bir birim olarak kabul eden işlemlerin ACID özelliğini destekler.

 

Web uygulaması

MariaDB, web uygulamaları ve e-ticaret platformları için çok uygundur. Bu veritabanının çok iş parçacıklı mekanizmaları, uygulamanın daha fazla yükü işlemesine yardımcı olur. Diğer optik özelliklerle birlikte bu mekanizmalar, veritabanının performansını iyileştirmiştir ve uygulamanız veya siteniz, trafikteki artış ve hızlı iş büyümesiyle kolayca başa çıkabilir.

 

 

MariaDB, Linux veya Windows sunucuları için daha uygun mu?

 

Elbette bu veri tabanı her iki işletim sistemi için de uygundur ve veri işleme ve yönetimi için gerekli hız ve performansı sağlar. Ancak iş açık kaynak teknolojileri ve araçlarına geldiğinde durum biraz farklı. Örneğin, bir veri ambarı oluşturmak veya ColumnStore veya MariaDB Max Scale eklentisini kullanmak istediğinizde, ihtiyacınız olan araçlar Linux dağıtımları için mevcuttur.

Bu yüzden harika bir seçim yapmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve işletim sistemi tipine karar vermelisiniz. Yüksek performansa ve MariaDB’nin gerektirdiği birçok veriyi ve isteği işleme potansiyeline sahip güçlü bir sunucu elde edin. Onlarla ilgilen. Dedicated sunucu maliyeti konusunda endişeleriniz varsa ve düşük bütçeli güçlü bir sunucu istiyorsanız, Linux veya Windows sanal sunucu almak daha iyidir.

Güvenilirlik, kararlılık ve uygun fiyata yüksek performans gibi kriterleri önemsiyorsanız, planları inceledikten sonra sanal sunucu satın alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Çözüm

MariaDB, gelişmiş özellikleri ve uzantıları sayesinde yüksek bir popülariteye ulaşan MySQL’e alternatif veritabanı yönetim sistemlerinden biridir. Bu ilişkisel sistemin hızı, performansı ve kararlılığı, istekleri ve büyük miktarda veriyi iyi yönetmesini ve web uygulamaları ve basitten karmaşığa işlem işleme gibi çeşitli alanlarda kullanılmasını sağlamıştır.

Yazının sonuna kadar bizimle kaldığınız için teşekkür ederiz. Umarız bu makaleyi okumanız sizin için yararlı olmuştur. Herhangi bir sorunuz, talebiniz ve yönlendirmeye ihtiyacınız varsa, size en kısa sürede cevap verebilmemiz için görüşünüzü kaydederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.