blog posts

Dokunmatik Klavye

Windows 11’de Dokunmatik Klavye Otomatik Düzeltme Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Microsoft’un Windows 11 işletim sistemi, çeşitli yeni özelliklerle pazara sunuldu ve eski bilgisayarlar için TPM 2.0’ın zorluklarını göz ardı ederek , yeni kullanıcı arayüzünün ve çeşitli araçlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Microsoft‘un özellikle dokunmatik ekranlı bilgisayar ve tabletler için kullanışlı olan yeni işletim sisteminin araçlarından biri de dokunmatik klavyeyi otomatik olarak düzeltme özelliği.

Windows 11 dokunmatik klavyenin otomatik düzeltme özelliği çoğu durumda doğru çalışıp kullanıcıların yazarken yaptığı hataları düzeltse de yine de belli oranda hata yüzdesi barındırıyor ve kelime önermesi bir şekilde kullanıcıların rahatsız olmasına neden oldu. Sonuç olarak, Windows 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana, devre dışı bırakılması için birçok istek alındı ​​ve bu eğitim makalemizde, Windows 11 dokunmatik klavyenin otomatik düzeltmesinin nasıl devre dışı bırakılacağını sunuyoruz.

Windows 11 dokunmatik klavyenin otomatik düzeltmesini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 

1- Windows + i kombinasyon tuşlarını kullanarak ayarlar sayfasına gidin. Elbette başlat menüsüne sağ tıklayıp “Ayarlar” seçeneğini seçerek de ayarlar kısmına gidebilirsiniz.

2- Şimdi “Zaman ve Dil” bölümüne gidin.

 

3- Daha sonra görüntülenen kenar çubuğunda “Yazma” seçeneğine tıklayın.

4- Son olarak “Yanlış Yazılan Kelimeleri Otomatik Düzelt” seçeneğinin işaretini kaldırarak dokunmatik klavyenin otomatik düzeltme özelliğini devre dışı bırakın.

Yazma bölümünde görülebilen ve aktif olduğunda kullanıcıları rahatsız etme ihtimali bulunan bir diğer özellik ise “Yanlış Yazılan Kelimeleri Vurgula” özelliğidir. Bu özellik, kullanıcıların yazarken yazım hatalarını ve yazım hatalarını kontrol etmesiyle ilgilidir ve bu, dokunmatik klavyeyi kullanırken can sıkıcı olabilir, bu nedenle kullanıcılar bu özelliği devre dışı bırakmayı ve onsuz yazmaktan kaçınmayı tercih eder. Akıllı rehber, sonuna kadar tadını çıkarın