blog posts

Windows işletim sistemi

Windows işletim sistemi hakkında her şey

Windows işletim sistemi, kullanıcılara sunulan en popüler işletim sistemlerinden biri olarak kabul edilir ve birçok kişi tarafından kullanılır. İşletim sistemi, bilgisayar ile kullanıcılar arasında komutların yürütülmesini sağlayan ortak dildir. Windows işletim sisteminin neden bu kadar popüler hale geldiği ve kullanıcılar arasında pek çok hayran kazandığı bu yazımızda ele alacağımız konudur. Bu yazının devamında Windows’un piyasaya sürülen ilk sürümünden, kullanıcıların kullanımına sunulan son sürümüne kadar sizlerle konuşacağız; Bu ilginç makaleyi kaçırmayın ve bizimle kalın. Elbette hem sistemde hem de sanal sunucuda Windows’a sahip olabileceğinizi unutmayın . Windows sanal sunucu satın alma sayfasını ziyaret ederek sunucunuzda Windows işletim sistemine sahip olabilirsiniz.

Windows işletim sistemi, kullanıcıların ve sistemin ortak dili olan Microsoft’un bir ürünüdür.Windows’un kullanımı ve özellikleri onu en popüler işletim sistemi haline getirmiştir.

 

İçindekiler

Bilgisayarda işletim sisteminin önemi

Biriyle iletişim kurmak ve ondan bir şey istemek için birbirinizin dilini anlamanız gerekir; Eğer iki kişi birbirinin dilini anlamıyorsa aralarında iletişim olmayacaktır.

Bilgisayarla iletişim kurabilmek ve onunla çalışabilmek ve sistemden komutlarınızı yürütmesini isteyebilmek için bilgisayar dili ile iletişim kurmanız gerekir, bu iletişim işletim sistemi yardımıyla mümkündür.

İşletim sistemi, bellek yönetimi, bilgisayar işlemleri ve sistemin diğer yazılım ve donanımlarının çalışmalarını yönetmenizi sağlar ve bu nedenle işletim sistemi bilgisayarda çalışan en önemli yazılımdır.

Genel olarak işletim sisteminin sistem içindeki önemi şu şekildedir:

 • Merkezi işlem birimi, disk sürücüleri, bellek, yazıcılar gibi sistem kaynaklarını yönetin
 • Kullanıcı arayüzü oluşturun
 • Uygulama yazılımına yönelik hizmetlerin uygulanması ve sağlanması

İşletim sistemi nedir?

Sisteminize bir yazılım yüklemek istediğinizde yazılımın, işletim sistemi varsa kurarım, yoksa kurmayacağım sorusunu sorduğunu biliyor muydunuz? (Elbette bu olayın taraftar yönü de var)! Genel olarak, işletim sistemini yükleyene kadar başka yazılımların yüklenmeyeceğini kastediyoruz. Neden? Çünkü işletim sistemi bir arayüz ve çevirmen görevi görüyor. İşletim sistemini kurmadığınız sürece işletim sisteminizle iletişim kuramaz ve bilgisayarınıza komutlarınızı veremezsiniz. Bu nedenle öncelikle işletim sistemini sisteminize kurmanız daha doğru olacaktır.

İşletim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız İşletim sistemi nedir makalesini ziyaret etmeniz daha iyi olur .

Windows işletim sistemi nedir?

Windows’un İngilizce bir kelime olduğunu ve anlamının windows olduğunu biliyorsunuz; Ancak Windows uygulaması, bilgisayarda yüklü olan ve bilgisayarın kullanılmasını mümkün kılan uygulamadır. Windows, bir Amerikan şirketi olan Microsoft tarafından oluşturulan işletim sisteminin adıdır.

Windows, yazılım çalıştırabilen, oyun oynayabilen, film oynatabilen, internete bağlanabilen, ev bilgisayarları ve profesyonel işler yapabilen bir grafik işletim sistemi olarak düşünülmelidir.

Windows’un sahip olduğu grafik kullanıcı arayüzü çok güçlüdür ve birçok çevre birimini destekler ve bu nedenle kullanıcılar arasında oldukça popülerdir.

Windows işletim sisteminin görevleri nelerdir?

İşletim sisteminin işlevlerini öğrenin

 • İşlemciyi yönet
 • Bellek yönetimi
 • Giriş ve çıkış cihazlarının yönetimi
 • Harici belleği yönet
 • dosya yönetimi
 • Süreçleri yönet

Windows işletim sisteminin avantajları!

Windows işletim sisteminin onu popüler kılan birçok avantajı vardır; Örneğin, Windows’un çalışması ve kullanımı kolaydır ve grafik ortamı çekicidir ve özel bilgi gerektirmez.

Windows işletim sistemi, kullanıcılara faydalı olan ve kullanmayı keyif haline getiren pek çok yazılıma sahiptir.

Bahsettiklerimiz Windows işletim sisteminin avantajlarından sadece birkaçıdır; Bu konuda daha fazla bilgiyi aşağıda açıklayacağız:

Tüm bilgisayarlarda çalışabilme özelliği

Windows işletim sistemi tüm ev ve ofis bilgisayar ve sistemlerine kurulabilmektedir. Sisteminizin normal sistem ya da gelişmiş sistem olması fark etmez, her durumda en düşük maliyetle Windows işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz.

Windows’un öğrenilmesi ve kullanılması kolaydır

Windows kullanıcı arayüzü basit olduğundan, öğrenilmesi ve onunla çalışılması kolaydır ve karmaşık öğrenme gerektirmez ve yeni başlayanlar günlük görevlerini kolaylıkla yapabilirler.

En yaygın işletim sistemidir

Dünyada birçok kişi işletim sistemi olarak Windows’un farklı sürümlerini kullanıyor.

Windows çeşitli yazılımları destekler

Windows’un sahip olduğu ve onu popüler hale getiren avantajlarından biri de çeşitli yazılım ve programları desteklemesidir.

Microsoft Office uygulamalarını kullanabilen

Windows’ta var olan uygulama yazılımlarından biri de Word, Excel, PowerPoint vb. Microsoft yazılımlarıdır ve idari, bilimsel, araştırma ve kişisel işler yapmak isteyenler için oldukça uygundur.

Tüm bilgisayarlarda çalışabilme özelliği

Windows işletim sistemi birçok bilgisayar sisteminde çalışabilmektedir ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bilgisayar oyunu meraklıları için uygundur

Windows’un geniş bir bilgisayar oyunları koleksiyonu vardır ve bu, bilgisayar oyunlarına ilgi duyanlar için büyük bir avantaj olabilir.

Windows işletim sistemi yeni donanımı kolayca destekler

Eğer son donanıma sahip olmayı seviyor ve güncellemek istiyorsanız Windows sizin için iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir; Çünkü yeni donanımlara kolaylıkla uyum sağlar ve destekler.

Yazılım ve işletim sistemi güvenliğini erken güncelleme ve yükseltme

Microsoft, kısa sürelerde güvenlik ve yazılım güncellemeleri sağlar.

Windows işletim sisteminin dezavantajları

Windows işletim sisteminin onu en popüler işletim sistemlerinden biri haline getiren birçok avantajı olduğu doğrudur ancak diğer işletim sistemleri gibi aşağıda açıklayacağımız bazı dezavantajları da vardır.

 • Para araçları

Windows’ta bulunan uygulamalar ücretlidir ve bunları kurup kullanabilmeniz için ücret ödemeniz gerekmektedir; Bu programlar arasında grafik oyunları da bulunmaktadır.

 • güvenlik

Windows güvenliği zayıftır ve birçok bilgisayar korsanı Windows’u kolayca hackleyebilir ve bu nedenle Windows kullanıcıları, bilgisayar korsanlarının olası saldırılarını önlemek için her zaman güçlü antivirüsler kullanmalıdır.

 • Sistemi yeniden başlatın

Birkaç programın aynı anda çalıştırılması yavaşlığa ve takılmalara neden oluyor ve sistemin programları aynı anda çalıştıracak kadar çekiş gücü yok, bunu da Windows işletim sisteminin dezavantajlarından biri olarak değerlendirebiliriz.

 • Windows’un yüksek maliyeti

Açık kaynaklı ve ücretsiz olan Linux işletim sisteminin aksine , Windows kullanmak maliyetlidir ve Windows’u ve Office gibi uygulamalarını kullanmak için ödeme yapmanız gerekir.

Linux işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Linux işletim sistemi nedir yazımızı okumanızı öneririz.

 • Çok fazla donanım kaynağı gerektirir

Windows’u sorunsuz kurup çalıştırabilmeniz için sisteminizin minimum donanıma sahip olması gerekmektedir; Örneğin yüksek RAM ve boş sabit disk alanına sahip olun ve iyi bir grafik kartına sahip olun.

 • Destek

Windows işletim sistemi için sayabileceğimiz bir diğer zayıf nokta ise bireylere yönelik desteğin olmayışı; Bu da Microsoft’un kişilere destek vermediği, yalnızca şirketlerin destek alabileceği, kişilerin kendi sorunlarına çözümlerini sitelerde araması gerektiği anlamına geliyor.

Microsoft neden Windows adını kullandı?

Windows’tan önce Microsoft kullanıcıları MS-DOS işletim sistemine alışmışlardı. Microsoft genel olarak ürünlerini tek kelimeyle isimlendiriyordu ve yeni GUI işletim sistemini isimlendirebilecek ve bu ürünü en iyi şekilde anlatabilecek bir kelimeye ihtiyacı vardı.

Windows kelimesinin kullanılmasının nedeni, kullanıcıların çeşitli görevleri ve programları aynı anda çalıştırabilmesine olanak sağlamasıydı.

Ortak bir adı ticarileştirmek mümkün değildir ve bu nedenle Microsoft, Microsoft Windows adını kullanır.

Windows işletim sisteminin uygulanması

 • Çalıştırmak için diğer programları kullanın
 • 32 bit ve 64 bit bilgisayar mimarisiyle uyumlu
 • (Örneğin, Windows 10 eski 32 bit sistemlere bile yüklenir).
 • Çok kullanıcılı bir ortama sahiptir ve birden fazla kullanıcı aynı işletim sistemini aynı anda kullanabilir.
 • Windows işletim sistemi uzaktan iletişime olanak sağlar.
 • Windows işletim sistemi çok görevli bir işletim sistemidir ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilir ve yürütebilir.
 • Bitlocker veya sürücüleri şifreleme olanağına sahip olmak
 • Sistemdeki güvenliğin kesintisiz olarak test edilmesi için Windows sandbox olanağına sahip olunması
 • Hyper-v veya Windows sunucu sanallaştırması

Windows’un Tarihi

1981’de Microsoft, IBM kişisel sistemlerine ve diğer uyumlu sistemlere kendi işletim sistemi MS-DOS’u kurdu; İki yıl sonra, 1983’te, bu işletim sistemi için bir Windows geliştirme planı olarak grafiksel bir kullanıcı arayüzünü açıkladı.

Microsoft’un üretimi grafiksel arayüzler üretmekten modern işletim sistemi tasarımının iki tür ailesini üretmeye doğru değişti; bu iki ailenin her birinin kendi tabanı ve dosya sistemi vardı.

Windows ve DOS arasındaki fark nedir?

Windows dünyada pandemi haline gelmeden önce disk işletim sistemi veya DOS kullanımı popülerdi. Farklı şirketlerin DOS işletim sisteminin farklı sürümleri vardı ve bunların hepsinin birçok ortak noktası vardı. Windows ve DOS arasındaki farklardan biri , popülerliklerinde Windows’un DOS’u geçebilmesidir.

Windows bugün dünyadaki çoğu bilgisayarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve DOS, Windows’a göre eski sayılmaktadır ve bazı kullanıcıların bunu kullanmasının tek nedeni, DOS’un bazı sistemlerde Windows’a göre daha basit olmasından kaynaklanmaktadır.

Windows ve DOS arasındaki diğer bir fark da grafik arayüzdür. Windows çok daha kullanıcı dostudur ve profesyonel olmayanlar da Windows ile rahatlıkla çalışabilir ancak DOS metin tabanlıdır ve belirli parametrelerle yazılacak bir dizi komut üzerine kuruludur ve bu da birçok kişi için zordur. Çünkü tüm komutları hatırlamak zordur; Bu sorun DOS’un zayıf noktası haline gelmiş ve Windows tarafından rekabet alanından çıkarılmasına ve tarihte unutulmasına neden olmuştur.

  Her Windows kullanıcısının bilmesi gereken, en çok kullanılan çalıştırma komutlarına tıklayın !

DOS’un marjinalleşmesi, donanım üreticilerinin DOS için ürünlerini durdurmalarına neden oldu. Grafik kartları, ayarlayıcılar ve diğer USB çevre birimleri gibi çok sayıda donanım, üreticileri uygun sürücüler sağlar ve bu nedenle Windows altında çalışır. Sabit sürücüler gibi basit durumlarda, DOS’un hala sınırlamaları vardır, Windows ise büyük sürücüleri barındırabilir. DOS, FAT16 dosya sistemine dayandığından DOS bunu yapamaz.

Buraya kadar Windows’un avantajlarından bahsettik, biraz da DOS’un avantajlarından bahsedeceğiz; DOS’un avantajlarından biri ücretsiz olmasıdır, ancak Windows’tan farklı olarak lisansa sahiptir.

DOS’un sahip olduğu diğer bir avantaj ise basit olmasıdır, ancak Windows’un çalışması için birkaç gigabaytlık bellek gerekirken, DOS’un çalışması için yalnızca 1 megabaytlık bellek gerekir.

Windows işletim sistemi türleri

 • Windows işletim sistemi 1
 • Windows işletim sistemi 2
 • Windows işletim sistemi 3
 • Windows 95 işletim sistemi
 • Windows CE
 • Windows 98 işletim sistemi
 • Windows 2000 işletim sistemi
 • Windows xp işletim sistemi
 • WindowsVista işletim sistemi
 • Windows 7 işletim sistemi
 • Windows 8 işletim sistemi
 • Windows Telefonu
 • Windows 10 işletim sistemi
 • Windows 11 işletim sistemi

 

Aşağıda Windows işletim sisteminin her sürümünü açıklıyoruz:

Windows işletim sistemi 1

Windows 1 dünyaya Kasım 1985’te girdi! Windows’un bu sürümü, tam teşekküllü bir sistem olmaktan ziyade DOS için grafiksel etkileşimli bir arayüzdü.

Fare ve Windows ortamı Windows’un erişilebilirliğini artırdı ancak genel olarak grafik ortamı çok basit ve basitti.

 

Windows işletim sistemi 2

Windows 2 işletim sistemi, Windows 1 işletim sisteminden yaklaşık iki yıl sonra pazara girmiştir. Windows 2 işletim sisteminde pencereleri üst üste yerleştirmek mümkündü. Windows işletim sisteminde simgeler belirdi ve bu işletim sistemi daha fazla belleği yönetebildi, 1 MB!

Bu arada i386 işlemcilerin özel versiyonları önemli bir yeniliği destekledi; bu önemli yeniliklerden biri de DOS programlarının çoklu görev yapabilmesiydi.

 

Windows işletim sistemi 3

Ekim 1990’da grafiksel etkileşimli arayüz tamamen yeniden yapılandırıldı, ancak mükemmel değildi! Çünkü Windows’un bu sürümünde henüz görev çubuğu ve başlat menüsü yoktu; Ancak değişiklikleri çok önemliydi, örneğin işletim sisteminin bu sürümü 256 renkli bir grafik kartı kullanabiliyordu ve 16 MB’a kadar RAM’i destekliyordu ki bu iyi bir sıçramaydı.

 

Windows 95

Birçok kişi Windows 95’in, zamanının yazılım ve işletim sistemlerinde bir devrim olduğuna inanıyor. Bu tartışmalı Windows, Ağustos 1995’te Internet Explorer 4 ile birlikte piyasaya sürüldü. Windows 95, Windows 3’ten sonra piyasaya girdiğinden Windows 4 olarak da anılmaktadır.

 

Windows CE

1996 yılında Microsoft, Windows CE adlı yeni bir Windows sürümünü yayımladı. Windows’un bu sürümü cep bilgisayarlarını hedef aldı ve ilk kez mobil aygıtlar için Windows 95 kullanıcı arayüzünü sağladı ve Windows’un bu sürümünün oluşturduğu mimari, Microsoft’un mobil alandaki sonraki ürünlerinin temelini oluşturdu.

Bu Windows’un sahip olduğu tasarım, az enerji tüketen ve flash bellekle uyumlu olan, çok fazla RAM belleğe ihtiyaç duymadan işini kolayca yapan bir tasarımdı.

Windows CE, NEC ve LG gibi şirketlerin ürettiği taşınabilir aygıtlarla birlikte kullanıcıların eline geçti. Bu gadget’ların çoğunun Word, Excel ve PowerPoint gibi mobil ofis sürümleri vardır. Windows CE kullanan kullanıcılar, RS232 seri kablosunu kullanarak dosyalarını bir Windows bilgisayarla senkronize edebiliyordu; bu, daha sonra ağ kullanılarak senkronize edilmesi mümkün hale geldi.

Windows 98

Memphis olarak da adlandırılan Windows 98, 1998 yılında piyasaya sürüldü ve dünyada daha yaygın olarak kullanıldı, hatta bazı insanlar hala bu Windows’u kullanıyor.

Bu Windows, aşağıda bahsettiğimiz önceki işletim sistemlerinden daha fazla özelliğe sahipti:

 • Microsoft’tan bağımsız bir tarayıcı olan Internet Explorer
 • E-posta gönderme ve alma yeteneğine sahip olmak
 • İşletim sistemleri arasında ilk kez FAT 32 sistemine sahip olunması
 • USB’den destek
 • Destek DVD’si

Windows 98 işletim sistemi açısından zayıf olsa da sistem kaynaklarını kendine ayırması açısından iyidir.

 

Windows 2000

Windows 2000, 2000 yılında piyasaya sürüldü ve kişisel sistemler için üretildi; Bu işletim sisteminin uygulaması iş istasyonları ve ağ sunucuları içindir.

 

Windows XP

Windows 2000’den bir yıl sonra, 2001 yılında Windows XP piyasaya sürüldü ve 2006 yılı sonuna kadar piyasaya sürülmeye devam etti. Bu Windows’un üretilmesinden sonra bu Windows’a bir paket servisi eklendi.

 

Windows Vista

2007 yılında Windows XP’den farklı bir kullanıcı ortamına sahip olan Windows Vista piyasaya sürüldü ve bu nedenle XP kullanıcıları Vista ile çalışırken zorluklarla karşılaştı. Ancak Microsoft’un Windows Vista’yı en iyi şekilde tasarladığını söyleyebiliriz ancak pratikte bu Windows’un da sorunları vardı.

Windows 7

22 Ekim 2009’da Microsoft’un Windows işletim sisteminin yedinci sürümü yayınlandı. Bu Windows’a Windows 7 adı verildi ve kişisel ve ofis bilgisayar sistemlerinde kullanılmak üzere piyasaya sürüldü.

 

Windows 8

26 Ekim 2012 tarihinde bu işletim sistemi piyasaya sürüldü ve kişisel sistemlerin yanı sıra tabletlerde ve hatta cep telefonlarında da çalıştırılabiliyordu. Windows, Windows işletim sistemlerinin sekizinci neslidir ve adının nedeni Windows 8’dir.

Bir yıl sonra Windows 8’in Windows 8.1 adı verilen bir sürümünün piyasaya sürüldüğünü bilmek ilginç.

 

Windows 10

Windows 10, ilk olarak 8 Ekim 2013’te Windows 8.1’in alternatif sürümü olarak piyasaya sürüldü ancak 7 Ağustos 2014’te son sürümü yayınlandı ve Windows 8’in eksikliklerini iyi bir şekilde kapattı. Bu yeni Windows’ta uygulanan değişiklikler arasında başlat menüsünün geri dönüşü, birden fazla sanal masaüstü kullanma olanağı, Windows Mağazası’ndan indirilen programları Windows’ta çalıştırma olanağı ve fare ve klavye desteğinin iyileştirilmesi yer alıyor.

Windows 10’un önemi

Windows 10 size siber tehditleri tanımlamak için kullanabileceğiniz gelişmiş donanım özellikleri sağlar. Windows 10, veri kaybını işletim sistemine entegre eden geliştirilmiş bir sürüm olarak değerlendirilmelidir.

Windows 10 için minimum işletim sistemi

Windows 10, 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki sürüm halinde piyasaya sürüldü ve bu bölümde her biri için gereken minimum donanımı açıklıyoruz.

 

Windows 10 32 bit sürümünü yüklemek için gerekli donanım

Windows 10 32 bit sürümünü yüklemek istiyorsanız aşağıdaki özelliklere sahip bir sisteme sahip olmanız yeterli olabilir:

1 GHz işlemciye, 1 GB RAM’e, 16 GB boş sabit disk alanına ve 600 x 1024 piksel ekrana sahip.

Windows 10 64 bit sürümünü yüklemek için gerekli donanım

Aşağıdaki özelliklere sahip bir sisteminiz varsa Windows 10 64 bit sürümünü yükleyebilirsiniz:

1 GHz işlemciye, 2 GB RAM’e, 20 GB boş sabit disk alanına, 600 x 1024 ekrana sahip.

Windows 11

Microsoft’un Windows NT işletim sisteminin bir uzantısı olarak kabul edilen Windows 11, 28 Haziran 2021’de resmi olarak tanıtıldı.

Windows 11, Windows kullanıcılarını yeni değişiklikler konusunda oldukça heyecanlandırmıştı ki, Microsoft’un bu heyecana iyi yanıt verdiğini ve Windows 11 işletim sisteminin tasarımında çevrilmemiş taş bırakmadığını söyleyebiliriz.

 

Windows işletim sisteminin en yaygın sürümleri

Windows’un en yaygın sürümleri arasında burada bahsettiğimiz Windows Home ve Windows Professional’dan bahsedebiliriz.

Windows ev

Bu sürüm Windows’un orijinal sürümüdür. Windows’un bu sürümünün yardımıyla internette gezinmek, İnternet’e bağlanmak, video oyunları oynamak, ofis yazılımlarını kullanmak, film izlemek vb. gibi temel işlevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Windows’un sahip olduğu bir diğer özellik ise maliyetinin düşük olması ve yeni bilgisayarlara önceden kurulu olmasıdır.

Windows profesyonel

Bu Windows, Windows pro veya win pro olarak daha iyi bilinir; bu, Windows’un hem profesyonel kullanıcılar hem de iş sahibi olanlar ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için yararlı olabilecek gelişmiş bir sürümüdür.

Elbette bu Windows’un Windows Home’un tüm özelliklerine sahip olduğunu unutmayın.

Windows Phone işletim sistemi nedir?

Windows Phone zirvede çöken ve artık yok olan başarısız bir projeydi. Bu Windows 2010 yılında tanıtıldı. Bu Windows’ta sanal klavye kullanma imkanının yanı sıra fiziksel klavyeyi ayrı ayrı kullanmak da mümkündü.

Windows Phone’un sahip olduğu bir diğer özellik ise aynı anda 6 ekranı yükleyebilmesi ve kullanıcıların çoklu dokunma modunda kullanabilmesiydi.

İşletim sisteminin çekirdeğinden ayrı olarak güncellenmesi Windows Phone’un diğer avantajlarından biriydi.

 

Not: Her işletim sisteminin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için öncelikli olarak işletim sistemlerinin geçmişinin incelenmesi önerilir.

32 bit ve 64 bit Windows arasındaki fark nedir?

Windows 32 bit ve 64 bit görünüm olarak birbirinden farklı değildir ve bu nedenle tanımak için kontrol paneline girip sistem seçeneğini aramanız gerekir. Windows’unuzun 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu öğrenmek için Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler’i seçebilirsiniz.

Windows 32bit

32 bit Windows yapısında bellek adresleri veya veri birimleri 32 bit olduğundan işlemci ve merkezi işlem birimi işlemlerini bu ölçekte gerçekleştirir.

32 bit işlemci, 4 GB’a kadar RAM’i doğrudan adresleme kapasitesine sahiptir.

Eğer normal bir kullanıcı iseniz Windows 32’nin size yeteceğine emin olabilirsiniz.

Windows 64bit

64 bit Windows’ta bellek ve bilgi birimlerinin adresleri 64 bit olup bunun sonucunda işlemci ve merkezi işlem biriminin işlem düzeyi bu ölçekte olacaktır. 64 bit işlemcinin doğrudan 1000 gig veya 1 TB RAM’e kadar adresleyebildiğini bilmek ilginçtir.

Windows işletim sisteminin güvenliği nasıldır?

Windows’a büyük bir zayıflık kazandırmak istiyorsak güvenliğinden bahsetmemiz gerekiyor. Bu alandaki istatistiklere göre Windows kullanıcılarının %80’ine virüs veya casus yazılım bulaşıyor, bu da çok büyük bir rakam ve muhtemelen Windows işletim sisteminin güvenliğini arttırmayı düşündürtüyor. Windows güvenliğini artırmanın bazı yolları şunlardır:

Windows işletim sisteminin güvenliğini artırmanın pratik yöntemleri

 • Sistem sabit disklerinin birleştirilmesi
 • Geçici dosyaları silin
 • Windows kayıt defterini silin
 • Donanımı yükseltme
 • Sürücüleri güncelle
 • Internet Explorer’ı kullanmayın

 

Windows işletim sistemi hangi dilde yazılmıştır?

Birçok kişi için işletim sistemlerini yazmak için hangi dilin kullanıldığı ve Windows işletim sisteminin dilinin ne olduğu sorusu vardır.

Windows, iOS, Linux, Android ve Ubuntu gibi işletim sistemlerinin çoğu, C ve C++ dillerinin birleşimiyle yazılmıştır.

Windows’un kullandığı çekirdek C dilinde yazılmıştır ve geri kalan uygulamaları C++ dilinde yazılmıştır.

Windows 10’da hangi programlama dili kullanılıyor?

Windows 10 programlama dilinde C, C++, C# dilleri kullanılmaktadır.

son söz

Bu yazımızda Windows işletim sisteminden bahsettik ve Windows işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizlere sunduk.