blog posts

Domain ve Hosting

Domain ve Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Ana Bilgisayar ve etki alanı arasındaki farklar

Hosting ve alan adı arasındaki farklar: Hosting ve alan adı arasındaki farkları ifade etmek gerekirse, kullanıcılar bir siteyi ziyaret ettiğinde bunun alan adını veya site adresini tarayıcıya girerek yapıldığı söylenebilir. Yani kullanıcılar istedikleri tarayıcıya alan adını girip onayladığında; Basit bir şey oluyor. Bu sayede bu isim, siteye ait tüm bilgilerin bulunduğu kısım olan sunucunun IP adresine çevrilmektedir.

Daha sonra sunucu, internette istenen siteyi görebilmesi için site dosyalarını kullanıcıya gönderir. Yani alan adının sitenin IP adresi yerine kullanılan adı olduğu söylenebilir. Bu nedenle, bir sunucuda web sayfalarını, veritabanlarını ve içeriği depolamak için kullanılan bir alandır . Genel olarak alan adının kişilerin web sitesine erişmesinin ilk ve en iyi yolu olduğu söylenebilir.

Barındırma ile alan adı arasındaki fark, alan adının, ziyaretçilerin web sitenizde kolayca arama yapmasına olanak tanıyan bir adres türü olmasıdır; Ana bilgisayar, web sitesi dosyalarının depolandığı yerdir. Yani işleyen bir web sitesine sahip olmak için hem alan adına hem de hostinge ihtiyacınız var.

Ana Bilgisayar ve Etki Alanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Farklılıklar ve etki alanı nelerdir? Tüm kullanıcıların aklını meşgul edebilecek bir soru. Bu sitemizde sizlere sunucu ve domain arasındaki farkları anlatmak istiyoruz. Bundan önce sizlere domain, hosting, hosting alan adı türleri vb. kavramları tanıtmak istiyoruz.

Ana bilgisayar ve etki alanı arasındaki fark, tanımına göre belirlenecektir. Bir site başlatmak istediğinizde bazı noktaları ve faktörleri aklınızda tutmanız gerekir. Bilgi sahibi olarak alanınızdaki en profesyonel siteyi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizlere web sitesi oluşturmada en önemli faktörlerden iki örneği açıklamak ve aralarındaki farkları anlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda host ve domain arasındaki farklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık, takipte kalın. Sitedeki barındırma ve etki alanı arasındaki farkı bilmek ister misiniz? Her ne kadar ikisi birbirinden oldukça farklı olsa da, çoğu insan bunları aynı kategoriye koyar.

Hosting ve alan adı arasındaki farkları tam olarak anlayabilmek için öncelikle her birinin genel tanımını açıklayalım; ve nihayet farklılıkları ve alanları anlayın. Web sitenizin alan adını almak için öncelikle onu kaydetmeniz gerekir. Alan adı kayıt işlemi belirli bir süre boyunca mevcut ve aktiftir; Çünkü genellikle yenilenmesi gerekiyor. Bunun nedeni, alan adı ve barındırmanın tamamlayıcı olması ve bir web sitesini çalıştırmak için gerekli olmasıdır.

Ancak bunlar aynı şey değildir. Host ve domain arasındaki farklar aşağıda belirtilmiştir. Bir site oluşturmak için bir etki alanına ve barındırmaya ihtiyacınız vardır. Açıkçası bunların hiçbiri olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız. Alan adı olmadan insanlar web sitenizi arayamaz ve bulamaz; barındırma olmadan da site oluşturamazsınız.

Hosting ve Alan Adı Arasındaki Fark Nedir?

 

Bir web sitesi oluşturmak ve başlatmak ilk bakışta basit bir iş gibi görünebilir, ancak birçok karmaşıklığı da beraberinde getirir. Bir mağaza veya reklam sitesi açmak istiyorsanız bazı noktaları aklınızda bulundurmalısınız. site oluşturmak istediğinizde üç ana ve önemli faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Ev sahibi
 • İhtisas
 • İçerik yönetim sistemi

Ana bilgisayar ile etki alanı arasındaki farklar, bu öğelerin her birinin kullanımını ve verimliliğini gösterebilir. Bu iki faktör arasındaki fark hakkında gerekli bilgiye sahip olduğunuzda, bir web sitesi oluşturmak ve tasarlamak için bunların en iyilerini değerlendirebilirsiniz. Hosting ve alan adının varlığı, profesyonel bir web sitesi kurmak için dikkate almanız gereken en önemli şeylerden biridir.

En iyi ve en profesyonel hostu satın almak için Ded9.com hosting hizmet firmasını ziyaret edebilirsiniz .

Bu yazımızın devamında sizlere host ve türleri, kapsamı ve uygulamaları ile aralarındaki farkları anlatmak istiyoruz. Belki birçok kişi host ve alan adının çok da farklı olmadığını ve onların yokluğunun siteye zarar vermediğini düşünüyor. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Aşağıdaki yazımızda hosting ve domain konusunda eksiksiz ve kapsamlı bir anlatıma sahip olmak istiyoruz.

Hosting ve domain arasındaki farklar burada belirtilmektedir. Her ikisi de bir site inşa etmenin ana unsurları arasındadır. Farklılıkları anlamak önemlidir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, alan adı internetteki bir tür adresinizdir ve barındırmanın ne olduğunu merak ediyorsanız, barındırma web sitesi dosyalarınızın bulunduğu alandır. Domain paylaşımı sunan birçok firma aynı zamanda hosting hizmeti de sunmaktadır. Sitenizi World Wide Web’e verir, böylece dünya çapında daha fazla insan sitenizi ziyaret edebilir.

Ev sahibi ne demek?

Bir web sitesine başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şey profesyonel, güçlü, sağlam ve yüksek hızlı bir hosting satın almaktır. Satılan ücretsiz hostlar o kadar da güvenli değil ve satın almanızı önermiyoruz. En iyi ve en profesyonel hostu satın almak için ded9 hosting hizmeti firmasına başvurabilirsiniz .

Ev sahibinin varlığı çok önemlidir. Sitenizle ilgili bilgi ve dosyaları bir alanda tutabilmek için host adı verilen bir depolama alanına ihtiyacınız vardır. Hostlar kullanım alanlarına göre farklı tiplerde satılmaktadır. Siteniz için en ucuz, en profesyonel ve en hızlı olanları değerlendirebilirsiniz.

Host, günün 24 saati kullanımınıza açık olan ve size en iyi hizmeti sunmak için sürekli ve yüksek hızlı bir internete bağlı olan bir alandır. Ana bilgisayarlar genellikle sunucularda bulunur. Sunucular, host adı verilen en küçük parçalara bölünmüş çok büyük sistemlerdir.

Barındırma ve alan adı kayıt hizmetleri ile kastedilen nedir?

Ana bilgisayar ve etki alanı arasındaki fark, ana bilgisayarın genel tanımıyla sizin için biraz açıklığa kavuşturulmuştur. Bildiğiniz gibi hostlar daha iyi performans göstersin diye farklı türlerde satılıyor. İhtiyacınız olan bant genişliğini, kurduğunuz sitenin türünü, depolama için ihtiyacınız olan hafıza miktarını,

Ana bilgisayar türleri:

Genel olarak kullanıcılara iki tür ana bilgisayar sunulur: Windows ana bilgisayarları ve Linux ana bilgisayarları. Ancak bu iki modelde aşağıdaki örnekleri sipariş edebilirsiniz.

 • İndirmek
 • Bir dükkan
 • WordPress
 • Paylaşıldı
 • sanal
 • özel

Barındırma ve etki alanı arasındaki fark biraz açıktır. Aşağıda alan adını tanımlayarak hosting ve alan adı arasındaki farkları daha iyi anlayabilirsiniz.

İnternet Etki Alanı Nedir?

Domaini tanımlayarak host ile domain nedir arasındaki fark hakkındaki sorunuza büyük ölçüde cevap verebiliriz. Alan adı sitenizin adresidir. Kendinizi site alanı üzerinden kullanıcıya tanıtabilirsiniz. Site adresini veya aynı alan adını seçmek, profesyonel bir site oluşturmada büyük rol oynar.

Kullanıcıya kendinizi daha iyi tanıtabilmek için sitenizin adını ve adresini seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Bu önemli noktaları dikkate alarak kendinizi kullanıcıya rakiplerinizden daha iyi tanıtabilirsiniz. Bir web sitesi adresi seçerken en önemli şeylerden biri seçtiğiniz alan adı türüdür.

Domain ve host için dikkate alabileceğimiz benzerliklerden biri de türleridir. Domainin ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz farklı türleri de bulunmaktadır. Alan adları ayrıca aşağıda daha fazla açıklayacağımız uygulamalarına göre çeşitli kategorilere ayrılmıştır.

Alan adı üç ana bölümden oluşmaktadır. Örneğin www.Ded9.com adresini düşünün. İkinci kısma dikkat edin, Ded9 site için seçilen isimdir ve kullanıcılar onu kullanarak siteye ulaşabilir ve onu tanıyabilirler. Oldukça yüksek bir değere sahip olan son kısmı .com bizim için uzantıyı gösteriyor. uygulamasına göre çeşitlilik göstermektedir.

Alan adı uzantısı türleri:

 • Genel
 • Uluslararası
 • özel

Uzantılar sitelerin türüne göre oluşturulur. Genel uzantılar genellikle farklı iş alanlarındaki tüm siteler için kullanılır; .ir gibi ulusal uzantılar uyruğu belirtebilir ve belirli uzantılar genellikle belirli çalışma alanlarındaki siteler için kullanılır.

Ana Bilgisayar ve Etki Alanı Arasındaki Fark Nedir?

İşaret edebileceğimiz temel fark, uygulaması ve yapısıdır. Bu bölümde sizlere genel domain ve hosting kavramını tanıttık ve türlerini anlattık. Domain ve host arasındaki farkı göz önünde bulundurarak profesyonel bir site oluşturarak en yüksek hıza ve güce sahip olanı seçebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi Host, oluşturduğunuz sitenin türüne göre seçip satın alabileceğiniz bilgi ve dosyaları depolamak için sahip olduğunuz alanı belirleyebilir. Bahsedilen ana bilgisayarların her birinin farklı güvenliğe sahip olduğunu ve birbirinden tamamen farklı olduğunu unutmayın.

Bir örneğini ortak olarak kullanabilir ve başka bir örneğine özel olarak sahip olabilirsiniz. Bu sitenizin güvenliğini belirleyebilir. Satın alma işlemlerine ne kadar harcarsanız harcayın, Ded9’dan en iyi, en hızlı ve en güçlü olanı satın alabilirsiniz .
Web barındırma için gerekli olanaklar

 • Bir web sunucusuna sahip olmak
 • İlgili IP kaydı
 • Web sunucusu yönetimi ile ilgili yetenek ve bilgiye sahip olmak
 • Sürekli internete bağlı

Performans Farklı, Kapsam Farklı

Sisteminizde bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak bu eylem yalnızca kendiniz tarafından kullanılabiliyorsa, işe yaramayacak ve sizi bir web sitesinin gerçek hedefine yönlendirmeyecek ve birçok kişinin kullanımına sunulmayacaktır. Benzer bir örnek olarak alan adı tescil ettirebileceğiniz söylenebilir; Ancak bu, çoğu insanın görebileceği bir web sitesi oluşturabileceğiniz anlamına gelmez. host veya diğer bir deyişle web hosting, kullanıcıların metinlerini, fotoğraflarını, videolarını ve diğer bilgi ve verilerini yükleyebilecekleri İnternet üzerindeki bir alandır. Alan adı, tarayıcılara bilgiyi bulmak için nereye bakacaklarını söyleyen bir dizi web işaretçisidir. Aslında bu ikisinin tüm yönlerini ve özelliklerini inceleyerek host ve domain’in tamamen bağımsız veya tamamen entegre olabileceği sonucuna varıyoruz.