blog posts

Aide’de nasıl program yapılacağını öğrenmek

AIDE nedir?

AIDE, gerçek Android uygulamalarını doğrudan Android cihazınızda geliştirmeye yönelik entegre bir geliştirme ortamıdır (IDE). Ayrıca bu uygulama ile etkileşimli kodlama eğitimlerini takip Aide’de nasıl program edebilir ve adım adım yetenekli bir uygulama geliştiricisi olabilirsiniz. Bu yazımızda AIDE ile uygulama oluşturma eğitimini vereceğiz.

AIDE ile programları sezgisel olarak tasarlayabilir, zengin özelliklere sahip bir düzenleyiciyle kod yazabilir, programınızı tek tıklamayla çalıştırabilir ve kod tamamlama, gerçek zamanlı hata kontrolü, yeniden düzenleme ve akıllı kod navigasyonu ile hataları bulmak için Java hata ayıklayıcısını kullanabilirsiniz. .

Bu uygulama ve çerçeve ilk kez Intel tarafından desteklendi. Intel® Developer Zone, geliştiricilerin Android uygulamaları geliştirmede yenilik yapmalarına ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için platformlar arası uygulama geliştirme araçları ve bilgileri, platform ve teknoloji bilgileri, kod örnekleri ve eş uzmanlığı sağlar.

AIDE’de program yapma yöntemleri

AIDE, yalnızca Android cihazınızı kullanarak uygulamalar geliştiren bir Android uygulamasıdır. Bu makalede AIDE’ye nasıl başlayacağınız ve AIDE ile uzman düzeyinde uygulamalar geliştireceğiniz açıklanmaktadır. AIDE ile bu program oluşturma eğitiminde, daha sonra öğreneceğimiz küçük bir örnek program oluşturacağız.

AIDE, hem Java/Xml ile Android SDK kullanarak Android uygulamaları oluşturmayı hem de ARM ve Intel cihazlarını hedefleyen C/C++ ile Android NDK kullanarak yerel Android uygulamaları oluşturmayı destekler. AIDE ile Android uygulaması oluşturmaya başlamak için öncelikle AIDE’yi Google Play Store’dan indirip yüklememiz gerekiyor. Bu, AIDE ile program oluşturmaya yönelik eğitimin ilk adımıdır.

AIDE, Java/Xml ve Android SDK ile uygulamalar, C/C++ ve Android NDK ile uygulamalar ve ayrıca saf Java konsolu uygulamaları oluşturmayı destekler. AIDE ayrıca Eclipse projeleriyle de tamamen uyumludur. Kodlamaya başlamak için kaynak kodunu cihazınıza kopyalayıp AIDE’de Eclipse projesini açabilirsiniz.

Kaynak kodunuzu Dropbox’ınızda da tutabilirsiniz; AIDE, Dropbox ile bütünleşerek Dropbox’tan kolayca otomatik yükleme yapmanıza ve değişikliklerinizi yeniden senkronize etmenize olanak tanır. AIDE ayrıca varsayılan klasör yapısını izleyen Android Studio projelerini de açabilir. AIDE ayrıca Git’i mesleki gelişim için de destekler.

 

AIDE ile program yapmayı öğrenme

AIDE, Android SDK’yı kullanarak Java/Xml tabanlı Android uygulamalarının geliştirilmesini destekler. AIDE uygulaması Android SDK mobil sürümüyle birlikte gelir, dolayısıyla başka bir şey yüklemenize gerek yoktur.

AIDE’ye nasıl başlanır?

Intel, AIDE ile güçlü, özel uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıyan bir dizi projeyi desteklemektedir. Sponsorlu lisansı almak için projenizi kapatın, AIDE’den çıkın ve yeniden başlattıktan sonra “Uzman”ı seçin. Uygulamayı kullanmanıza izin verecek bir Google hesabı seçmelisiniz. Bir Google hesabıyla yetkilendirileceksiniz. AIDE ile uygulama oluşturma eğitimini başarıyla tamamlayabilmeniz için, uygulamanın başlatılmasını tamamlamak üzere Google hesabınızı uygulamada onaylamanız gerekir.

 

ilk aşama

AIDE’yi ilk kez uzman modunda başlattığınızda “yeni proje oluştur” seçeneğini göreceksiniz. Zaten açık bir projeniz varsa projeniz gösterilmeyecektir ancak istediğiniz projeyi seçerek AIDE dosya yöneticisinden çağırabilirsiniz. Bu adımda yeni bir proje oluşturmak istiyoruz. İlk uygulamamız için burada “Android App / Hello World” seçeceğiz.

 

ikinci sahne

AIDE ile program oluşturma eğitiminin ikinci adımında yeni programımızın temel bilgilerini tanımlayabileceğimiz bir proje açılacaktır:

 

AIDE ile nasıl uygulama oluşturulacağını öğrenmenin bir sonraki adımında, öncelikle uygulamanız için bir ad seçin. Ardından uygulamanızın paket adını seçin. Paket adınız Android sisteminde yüklü olan tüm paketlerde benzersiz olmalıdır. Bu nedenle genellikle kuruluşunuzun veya yayıncı kuruluşunuzun ters alan adıyla başlayan bir ad kullanmak en iyisidir. Son olarak “Oluştur”a dokunun, AIDE yeni uygulama projenizi oluşturacaktır. Bir uygulama projesi, Android uygulamanızın kaynak kodunu oluşturan tüm dosyaları içerir.

AIDE bu dosyaları SD kartınızda oluşturacaktır. AIDE ayrıca yeni uygulamanızın iki önemli dosyasını düzenleme için açar: main.xml ve MainActivity.java. Bu dosyalarda hemen kodlamaya başlayabilir ve kodlarınızı oraya yazabilirsiniz.

 

 

üçüncü seviye

AIDE ile nasıl program oluşturulacağını öğrenmenin bir sonraki adımında, programınızı çalıştırmak ve test etmek için menüden “Çalıştır”ı seçmeniz yeterlidir:

 

AIDE öncelikle uygulamamız için bir Android uygulama paketi (APK) dosyası oluşturur. APK dosyası, Android işletim sistemindeki uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullanılır. APK dosyası uygulamamızın tüm kodlarını, kaynaklarını, varlıklarını, sertifikalarını ve manifest dosyasını içerir.

Ayrıca, AIDE ile uygulamayı oluşturmaya yönelik eğitim sırasında derleme ilerlemesini gösteren bir açılır pencere göreceksiniz. Derleme tamamlandıktan sonra AIDE, APK’yı yükleyecek ve uygulamayı çalıştıracaktır. Root işlemi yapılmamış bir cihazda, Android’in uygulamanızı yüklemesine izin vermek için Android ayarlarında “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

Aksi takdirde Android, kurulumun engellendiğini belirten bir uyarı görüntüler. Bu uyarı, ayarlara gidip “bilinmeyen kaynaklardan yükle” seçeneğini etkinleştirmenizi sağlar. Bunu yaptıktan sonra programı tekrar çalıştırın.

C/C++ ile Android NDK kullanarak Android uygulamaları oluşturun

NDK, uygulamanızın bölümlerini C ve C++ gibi yerel kod dillerini kullanarak uygulamanıza olanak tanıyan bir araç setidir. AIDE, hem ARM hem de Intel cihazlarda NDK kullanarak uygulama geliştirmeyi destekler. Bir NDK uygulaması oluşturmak için menüden “Yeni Yerel Android Uygulaması”nı seçin. Bu, NDK modunda AIDE ile nasıl uygulama oluşturulacağını öğrenmenin ilk adımıdır.

 

NDK modunda AIDE ile uygulama oluşturmaya yönelik eğitimin bir sonraki adımında, uygulamayı oluşturduktan sonra AIDE, NDK’nın mobil sürümünü otomatik olarak indirecektir:

 

NDK modunda AIDE ile uygulama oluşturmaya yönelik öğreticinin bu adımında, oluşturulan projelerin içinde kodunuzu içeren bir dizi C dosyası göreceksiniz. Artık C kodundaki kullanıcı için AIDE’yi de kullanabilirsiniz. Programı çalıştırıp kodu derledikten sonra C/C++ kodunda hatalar göreceksiniz.

 

NDK modunda AIDE ile uygulama oluşturmaya ilişkin öğreticinin son adımında, menüden “Çalıştır”ı seçerek bir NDK uygulama projesini çalıştırmak normal şekilde gerçekleşir. AIDE, uygulamanızın C/C++ kodunu derlemek için yüklü NDK’yı kullanır ve ardından uygulamayı yürütür. AIDE tarafından indirilen NDK, her mimarinin yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak amacıyla hem ARM hem de Intel aygıtları için özel dosyalar oluşturur.

AIDE özelliklerinin özeti

Artık AIDE ile program oluşturma eğitimine aşina olduğumuza göre, bu çerçevenin bir dizi özelliğinden bahsetmek daha iyi olur.

 • Kodlamayı öğrenme (uygulama içi satın alma):
 • Adım adım talimatlarla etkileşimli dersler
 • Java programlama kursu
 • Android geliştirme kursu
 • Oyun yapma kursu
 • Android Wear kursu
 • Ve…

Android uygulama geliştirme için AIDE’nin avantajları

AIDE ile nasıl uygulama geliştirileceğini öğrenmenin birçok faydası vardır:

 • Tek tıklamayla basit bir örnek uygulama oluşturursunuz
 • Java/Xml uygulamalarını en kolay şekilde hayata geçirirsiniz
 • C/C++ NDK programları oluşturun
 • Saf Java konsolu uygulamaları oluşturun
 • Kök erişimine gerek yok
 • Hızlı derleme süreleri için artımlı derleme
 • Uyumluluk için proje sınıf yolu formatını kullanır
 • Android Studio’nun varsayılan projelerini onunla uygulayabilirsiniz.
 • Entegre LogCat görüntüleyici

Çözüm

AIDE, başlangıç, orta ve ileri düzey programcılar için Java programlama sunar. Yeni başlayanlar kodlamayı öğrenebilir, geliştiriciler gerçek geliştirme yapabilir. Java ve XML dosyalarını düzenlemek için kod tamamlama ve sözdizimi vurgulama özelliğine sahip bu gelişmiş düzenleyiciyi kullanarak yazılımı derleyebilir ve derleyiciyi bir programa dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

AIDES Artımlı Derleyici çok hızlıdır. Ayrıca projelerini Android Studio ve Commandline Tools SDK ile entegre edebilme yeteneği sağlanmaktadır. AIDE yalnızca Java geliştirmeyi desteklemekle kalmaz, aynı zamanda C ve C++ program geliştirmeyi de destekler. AIDE ile program yapma eğitimi konulu yazımız umarım ilginizi çekmiştir.