blog posts

Ağ güvenliği uzmanı kimdir ve ağ güvenliği iş piyasası nasıldır?

Hesaplamak istersek İran’daki ağ güvenliği iş piyasası oldukça karlı olabilecek ve yaygın olarak kullanılabilen işlerden biri olarak kabul ediliyor ve bu tür dijital işlere ilgi duyan kişiler, çok fazla getirisi olan bu tür işlere yönelebilirler. kitle.

Siz de ağ güvenliği konusuna meraklıysanız ve bu işin gelirinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız? Ayrıca bir ağ güvenliği uzmanının görevleri nelerdir ve hangi becerilere sahip olmalıdır? Bu yazımızın sonuna kadar bizi takip etmenizi öneririz.

Ağ güvenliği uzmanı

Siber güvenlik analistleri ve uzmanları, siber tehditleri önlemek, tanımlamak ve yönetmek için çok çeşitli teknolojiler ve süreçler uygulayarak kuruluşun korunmasına yardımcı olur. Ağ güvenliği uzmanı, bir siber güvenlik analisti olarak ağları, donanımı ve yazılımı içeren BT altyapısını çeşitli suç faaliyetlerinden korumaya çalışan kişidir.

Bir ağ güvenliği uzmanı tüm sistemleri izler ve güvenlik tehditlerini (“olaylar”) tespit eder, uyarıları analiz edip değerlendirir ve önem derecelerine bağlı olarak tehditleri, izinsiz giriş girişimlerini ve yanlış alarmları bildirir veya bunları kendiniz kaldırmaya çalışır.

Dünya giderek daha fazla teknolojiye bağımlı hale geliyor ve bunun sonucunda dijital güvenliğimiz her zamankinden daha önemli. Verilerimizi, uygulamalarımızı ve dijital varlıklarımızı korumak artık her şeyin çevrimiçi olarak saklanması nedeniyle daha da önemli hale geldi. Siber güvenlik profesyonelleri kişisel güvenliğimizin yanı sıra işletmelerimizin ve kuruluşlarımızın güvenliğinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Önümüzdeki yıllarda ağ güvenliğinin kariyer geleceği nedir?

Hesaplamak istersek İran’da ağ güvenliğinin kariyer geleceği çok başarılı olacak çünkü her gün birçok sistem saldırganlar ve bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğruyor ve farklı şirketler her zaman siber güvenlik alanında uzman arıyor.

Dolayısıyla siber güvenliğin ve ağın geleceğinin çok parlak olacağını ve bu alandaki işsizlik oranının sıfıra ulaşacağını söyleyebiliriz. Elbette ağ güvenliği işinin 2011 yılından bu yana pek çok değişime uğradığını, dolayısıyla çok fazla büyümeyle karşı karşıya kaldığını da dikkate almalısınız.

Siber güvenlik sektöründeki büyüme hızı da yavaşlayacak gibi görünmüyor. Dijital olarak ilerledikçe siber suçlarda da bir artış yaşıyoruz. Siber suçların maliyetinin bu yıl dünya çapında 6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor; bu da tehditlerle başa çıkmak ve çevrimiçi güvenliğimizi savunmak için giderek daha fazla sayıda siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.

 

Bu alanda yüksek diplomaya sahip olmayan ancak çok fazla deneyime sahip kişileri işe alan bazı şirketlerin olduğunu bilmek ilginizi çekebilir. Siber güvenlikteki beceri açığı o kadar genişledi ki diğer şirketler diploma yerine yalnızca deneyim arıyor. İstediğiniz işle ilgili bir diplomanız yoksa ama ağ güvenliğine çok meraklıysanız, henüz geç değil ve doğru zamanı ayırarak bu popüler işi bulabilirseniz kesinlikle buna değer.

Ağ güvenliği uzmanının görev ve sorumlulukları nelerdir?

Her ne kadar ağ güvenliği işine olan talep artmış olsa da siber güvenlik işine temel eğitim almadan kimse giremez çünkü bu iş özel beceriler gerektirir. Bu teknolojik ve riskli ortamda ilerlemek için özel eğitime ihtiyacınız var ve bu da tamamen öğrenme türünüze bağlı. Burada sizin için gerekli becerilerden bazılarını topladık:

 • Mantıksal zihin ve mükemmel muhakeme
 • Siber dünyayı ve bilgisayar korsanlarının nasıl çalıştığını tanıma
 • Detaylara mükemmel dikkat
 • Çok iyi BT becerileri ve ağ, donanım ve yazılım bilgisi
 • Olay yönetimi becerileri
 • Denetim becerileri
 • Bilgi teknolojisi altyapılarına ve bunların nasıl savunmasız olduğuna tam aşinalık
 • Bilgisayar adli tıp becerileri (bilgisayar donanımı nasıl çalışır)

Seçtiğiniz siber güvenlik kariyer yoluna bağlı olarak becerileriniz ve teknik bilgileriniz de değişecektir ancak çoğu zaman bu becerileri de anlamanız gerekecektir:

 • analiz etmek
 • İzinsiz giriş tespiti
 • Gelişmiş kötü amaçlı yazılım analizi ve önleme
 • Bulut işleme
 • Güvenlik duvarı becerileri
 • SIEM yönetimi
 • Kimlik yönetimi
 • Uygulama güvenliğinin geliştirilmesi
 • Java , C/C++, Python gibi programlama dilleri

Ağ güvenliği uzmanının görevleri

Bir ağ güvenliği uzmanı olarak gerçekleştirebileceğiniz görevler şunlardır:

 • Danışmanlık, müşterilere danışmanlık hizmetleri sağlamak
 • Çalıştığınız kurumun güvenliğini korumaya çalışmak.
 • Siber güvenlik (ağ) iş unvanları değişiklik gösterir ve bilgi güvenliği analisti, güvenlik analisti, bilgi güvenliği danışmanı, güvenlik operasyon merkezi (SOC) analisti ve siber istihbarat analistini içerebilir. Ve …

Bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği işlerine  olan yüksek talebin nedeni nedir ?

Daha önce de söylediğimiz gibi günümüz dijital dünyasında çok sayıda saldırgan ve hackerın bulunması, şirketleri siber güvenlik alanında uzman personel almaya zorlamıştır. Ayrıca bu alana ilgi duyuyorsanız onlara yönelmenizin birçok farklı nedeni vardır.

Bu alandaki işsizlik oranından daha önce de bahsettiğimiz için bu, gelecekte işinizi çok kısa sürede kanıtlayabileceğiniz anlamına geliyor. Becerilerinizin ve uzmanlığınızın her zaman talep göreceğinden emin olabilirsiniz.
Bu işi seçebilmenizin nedenleri şunlardır:

Yüksek kariyer şansı ve önemli ilerleme

Perspektife koymak gerekirse, siber güvenlik kariyerinde her yıl kaydettiğiniz ilerlemeyi açıkça görebilirsiniz ve terfi oranı her zaman tüm zamanların en yüksek seviyesindedir. Birkaç yıl çalışıp gerekli beceri ve deneyimi edindiğinizde, bu alanda mesleki gelişim ve gelişim için çok fazla alan vardır.

İstenilen işten memnuniyet

Tüm firmalardan gelen çeşitli raporlara dayanarak siber ve ağ güvenliği çalışanlarının çoğunun işlerinden tamamen memnun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca profesyonellerin çoğu, yıllar içinde edindikleri bilgi ve beceriler göz önüne alındığında, bulundukları konumdan tamamen memnundur.

Kendi başınıza öğrenin

Üniversite herkese göre değildir ve kesinlikle her meslek için gerekli değildir. Birçok siber güvenlik uzmanı kendi kendine eğitim alır veya çevrimiçi kaynaklardan ve programlardan öğrenir. Okulun web sitesinde, bu kursları kullanarak kolayca kendi kendinize öğretebileceğiniz çok iyi bir siber güvenlik kursları koleksiyonumuz var.

Ağ güvenliği ile ilgili işlere aşinalık

Ağ güvenliği iş piyasasından bahsederken biraz da bu alanla ilgili işlerden bahsedelim. Ağ güvenliğiyle ilgili işler şunları içerir:

Blockchain geliştiricisi

Blockchain geliştiricileri, bilgisayar korsanlığı gibi zorlukların üstesinden gelmek için yenilikçi sistemler oluşturur ve geliştirir. Görevleri, kriptografi gibi güvenli yöntemler kullanarak blockchain verilerini kaydedip saklayarak dijital işlemlerin güvenliğini sağlamaktır. Blockchain teknolojisi oldukça karmaşık olabileceğinden genellikle birden fazla sistem üzerinde çalışırlar ve birkaç farklı programlama dili bilirler.

Siber Güvenlik Proje Yöneticisi

Siber güvenlik uzmanıysanız ve aynı zamanda liderlik rolünü de üstlenmek istiyorsanız proje yönetiminde çalışmak ideal bir seçim olabilir. Ağ Güvenliği Proje Yöneticisi, bir projenin çeşitli aşamalarında diğer siber güvenlik profesyonelleriyle koordinasyon sağlar ve hedeflerin belirli bir zaman çerçevesi ve bütçe dahilinde karşılanmasını sağlar.

ağ Mühendisi

Görev adlarından da anlaşılacağı gibi ağ mühendisleri bilgisayar ağlarıyla ilgilenmekten sorumludur. Bunlar teknik uzmanlardır ve görevleri ağ oluşturmak, bunların bakımını yapmak ve ağ kullanıcılarına teknik destek sağlamaktır.
Bu işin hem pratik hem de bilgisayar yönü var. Ağ mühendisleri, yönlendiriciler ve kablolar gibi ağ bileşenlerinin çeşitli yönleri üzerinde kurulum ve bakım görevlerini gerçekleştirebilir ve ayrıca ağ etkinliğini izleyerek, sistemleri yapılandırarak, güvenlik duvarları kurarak ve sorunları gidererek yazılımla da ilgilenirler.

Bilgi güvenliği analisti

Bilgi güvenliği analistleri, siber saldırıları önlemeye yönelik plan ve stratejiler oluşturmaktan sorumludur. Esasen hassas bilgilerin koruyucularıdırlar ve bilgilerin çeşitli politikalara uymasını sağlarlar. Ana çalışmaları sistemleri ve ağları izlemeyi, tehditleri tespit etmeyi, sorunları analiz edip değerlendirmeyi ve genel olarak BT altyapısını suç faaliyetlerinden korumayı içerir. Bunlar ağ güvenliği ile ilgili işlerden sadece birkaç örnektir.

Bir ağ güvenliği uzmanı ne kadar kazanır?

Belki de tüm bu tartışmalar sırasında aklınıza şu soru gelecektir: İran’da bir ağ güvenliği uzmanının geliri ne kadardır? Bu soruyu cevaplamak için bazı ağ güvenliği mühendislerine gittik ve çeşitli araştırmalar sonucunda İran’da bir ağ uzmanının asgari gelirinin yaklaşık 8 milyon tümene eşdeğer olduğu belirlendi. Elbette tüm bu değerler ağ uzmanının deneyimine ve becerisine göre değişiklik gösterebilir ve bir şekilde deneyim ve becerinin kişinin aldığı miktarda etkili rol oynayabileceğini söyleyebiliriz.

son söz

Günümüz koşulları ve dünyanın dijitalleşmeye doğru giderek ilerlediği göz önüne alındığında, bu konuda daha birçok istihdamın yaratılacağının garantisi var. Ve emin olun ki bu alanda gerekli becerileri edinmiş olanlar bu altın fırsatı kendi avantajlarına kullanabilirler. Son olarak ağ güvenliği iş piyasasına ilişkin yazımızın içeriğinden memnun kaldıysanız ağ güvenliği ile ilgili diğer yazılarımızı da ziyaret edebilirsiniz.