blog posts

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik ve bu iki alan hakkında bilmemiz gerekenler

Muhtemelen çeşitli bilgisayar alanlarına aşina olsanız da olmasanız da, hacking ve güvenlik ya da İngilizce Hacking ve güvenlik terimlerini duymuşsunuzdur . Her gün dünya çapında binlerce insan, hacking olarak adlandırılan ağlara ve sistemlere sızmak, kötü niyetli işlemler gerçekleştirmek, ağları ve sistemleri bozmak niyetindedir. İnsanlar “hacklemenin” herhangi bir web sitesini bir dakika içinde hacklemek anlamına geldiğine inanıyor. Bu kavram film izlemekten elde edilen bir inanıştır ve tamamen yanlış bir inanıştır. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyası bundan çok daha karmaşıktır.

Öte yandan hacklemenin zıttı güvenliktir, bilgisayar biliminin bu alanında uzmanlar, insanların sistem ve ağlara sızmasını engellemeye çalışır. Yazılı dergideki bu yazımızda bu kez sıfırdan yüze kadar hackleme ve ağ güvenliğini inceleyip farklı yönlerini öğreneceğiz.

Bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği nedir?

Ağ korsanlığı, bir ağın güvenliğini tehlikeye atmaya yönelik herhangi bir girişimdir. Bilgisayar korsanları genellikle bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının (genellikle TCP/IP) nasıl çalıştığına dair derin bir anlayışa sahip meraklı programcılardır. Bilgisayar korsanları genellikle kimliklerini dikkatli bir şekilde korur ve bir sisteme sızmak için farklı araçlar kullanır.

Ama hacklemenin önünde dediğimiz gibi güvenlik vardır. Bir güvenlik görevlisi veya bilgi güvenliği üzerinde çalışan, sistemlerin ve ağların nasıl çalıştığı hakkında bir bilgisayar korsanı kadar bilgi sahibi olan kişi. Bu kişilere, işleri sistemleri ve ağları korumak olan etik bilgisayar korsanları denir. Aşağıda çeşitli hackleme ve güvenlik yöntemlerini öğreneceğiz .

2023’teki bilgisayar korsanlığı yöntemleri türleri

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasında farklı türde hackleme yöntemleri vardır. İnternette hack ve güvenlik uzmanları tarafından farklı kategorilere ayrılan onlarca hackleme yöntemi bulunmaktadır. Bu eğitimde 2021 yılında bilgisayar korsanlığı ile ağ ve sistem güvenliği alanında en önemli hackleme yöntemlerinden beşine değineceğiz :

 • Sosyal mühendislik
 • Kötü amaçlı yazılım
 • Güvenlik yamaları veya delikleri
 • Parolaları kırma veya şifre çözme
 • Didas saldırıları
 • Vesaire

 

Sosyal mühendislik ve kimlik avı

Sosyal mühendislik, genellikle güvenilir kaynakların kimliğine bürünerek veya aldatma yoluyla sistemler ve ağlar hakkındaki bilgileri sızdırarak kişisel bilgilerinizi paylaşma girişimidir.

Pek çok sosyal mühendislik tuzağı türü, akıllı bir bilgisayar korsanının size tanıdığınız birinden gelmiş gibi görünen ve sizden bir şey yapmanızı veya bilgi vermenizi isteyen bir mesaj gönderdiği kimlik avı e-postaları biçimini alır. Örneğin, ona ödeme yapın veya/tıklayın/ gönderdiği virüslü eki indirin; Ve… .

Bir bilgisayar korsanının kurbana verebileceği en yaygın ek türü, belge dosyalarını içeren kötü amaçlı e-postadır ve bu oran %37’dir. Bunu %19,5 ile .exe uygulamaları takip ediyor ve bu saldırı türü, bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği dünyasında neredeyse en yaygın saldırıdır.

Kod yerleştirme ve kötü amaçlı yazılım oluşturma

Siber suçlular, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım sızmak için donanım kullanabilir. Bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza takıldığı anda cihazınıza uzaktan erişmesine olanak tanıyan virüslü USB bellekleri duymuş olabilirsiniz. Bu hackleme yöntemi hackleme ve güvenlik alanında da yaygındır.

Tek yapmanız gereken birisinin size kötü amaçlı yazılım içeren bir USB vermesi ve bunu cihazınıza takması; böylece virüs bulaşır. Bilgili bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımları enjekte etmek için USB kabloları ve fare kabloları gibi kabloları zaten kullanıyor; bu nedenle, bir iş cihazına herhangi bir şey bağlamadan önce her zaman Açık Güvenliği sağlamak önemlidir.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik sorunlarından kaynaklanan güvenlik açıkları

Bilgisayar korsanlığı yöntemlerinin kapsamı geliştikçe ve yeni tehditlere karşı koruma sağlamak için sık sık güncelleme gerektirdikçe güvenlik araçları geçerliliğini yitirebilir. Ancak bazı kullanıcılar ve şirketler güncelleme bildirimlerini veya güvenlik yamalarını görmezden gelerek kendilerini savunmasız hale getiriyorlar ve bu durum kullanıcıların ve şirketlerin hackleme ve güvenlik alanındaki en büyük zaaflarından biri.

 

Yama uygulanması ve güncellenmesi gereken yalnızca antivirüs yazılımı değildir. EdgeScan Güvenlik Açığı İstatistik Raporu’na göre ağ düzeyindeki güvenlik açıklarının %18’i Apache, Cisco, Microsoft, WordPress, BSD, PHP vb. gibi güncellenmeyen uygulamalardan kaynaklanıyor. Bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarınızı suiistimal etmemesi için uygulamalarınızın da sürekli dikkat edilmesi gerekir.

Şifreleri kırma

Bilgisayar korsanları bilgilerinizi çeşitli yollarla elde edebilirler ancak bunu genellikle keylogging adı verilen bir uygulama aracılığıyla yaparlar ve bu, bilgisayar korsanları arasında hackleme ve güvenlik alanında oldukça popüler bir yöntemdir. Bir sosyal mühendislik saldırısı yoluyla, yanlışlıkla tuş vuruşlarınızı kaydeden ve kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi yazarken kaydeden bir yazılımı yanlışlıkla indirebilirsiniz. Bu ve diğer “casus yazılım” türleri, bir bilgisayar korsanı sisteminize erişene kadar aktif kalan kötü amaçlı yazılımlardır. Bunlar, sistemlere ve kişilere saldırmanın yaygın yöntemleridir.

Hacking ve güvenlik alanındaki açık saldırı yöntemi sadece endişelenmeniz gereken indirmeleri içermiyor, saldırganların herhangi bir şekilde kullanıcının cihazına kötü amaçlı yazılım yüklemesi ve keylogging yoluyla bilgilerinizi ele geçirmesi durumunda sistemleriniz tehlikeye girmiş demektir.

Harf ve karakter kombinasyonlarını çalıştırabilen ve şifreleri dakikalar hatta saniyeler içinde tahmin edebilen şifre kırma programları da vardır. Örneğin, beş karakterlik bir şifrenin yaklaşık 100 farklı kombinasyonu olabilir ve akıllı bir korsan, bunların hepsini saniyeler içinde çözebilir.

Bu saldırılara bot gücü saldırıları adı verilir ve çeşitli şifre kombinasyonları denenir. Bu nedenle, bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliğinin karmaşık dünyasında saldırıların kurbanı olmamanız için her zaman karmaşık şifreler kullanmanız önerilir .

Hizmet Reddi (DDoS) saldırısı

Bu hackleme tekniği, bir web sitesini yok etmeyi amaçlamaktadır ve kullanıcının hizmetlerine erişememesi veya hizmetlerini sağlayamaması için bilgisayar korsanları arasında bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. DoS saldırıları, hedef sunucuyu büyük bir trafik akışıyla bombalayarak çalışır. Sunucunun kaynaklarını içerirler ve bu katılım gittikçe daha fazla hale gelecektir, daha fazla istekte bulunarak sunucu yanıt veremeyecek ve sonunda sunucunuz başarısız olacak ve web siteniz de Open ile başarısız olacaktır. Şu anda bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında web sitelerine yapılan en yaygın saldırı bu tür saldırılardır.

Daha büyük işletmeler, birden fazla sunucuya veya web sitesine senkronize bir saldırı olan ve potansiyel olarak birden fazla çevrimiçi varlığı çökertebilen hizmet reddi (DDoS) saldırısına maruz kalabilir.

Bilgisayar korsanlarının türleri

Ağ korsanlığı, ağ hizmetleri veya ekipmanı aracılığıyla bir ağa sızmayı ifade eden agresif bir bilgisayar güvenliği saldırısıdır. Bu saldırılar hacker adı verilen farklı kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Hacking ve güvenlik alanında farklı hacker türleri bulunmaktadır. Bu bilgisayar korsanlarının her biri farklı düzeyde hackleme ve güvenliği ifade eder. Tüm bilgisayar korsanlarının mutlaka kötü niyetli olması gerekmez ve bu bilgisayar korsanlarının bazı çalışmalarının, bir sistemin veya ağın bu şekilde zayıf noktalarını bulması için uygulanması için gereklidir.

 

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasında ağlara ve sistemlere sızmak ve bunları korumak için üç tür bilgisayar korsanımız var:

 • Siyah şapkalı hackerlar
 • Beyaz şapkalı hackerlar
 • Gri şapkalı hackerlar

Siyah, beyaz ve gri şapkalı hackerlar

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasında, tüm bilgisayar korsanları öncelikle kötü değildir. Bilgisayar korsanı kelimesini duyduğunuzda muhtemelen aklınıza siber suçlular gelir, ancak bir bilgisayar korsanı aslında niyetleri ne olursa olsun, bilgisayar yazılımı ve donanımı hakkındaki bilgilerini güvenlik önlemlerine sızmak ve bunları aşmak için kullanabilen herkes olabilir.

Bilgisayar korsanı, sahibinin izni olmadan bir sistemi tehlikeye atmadığı sürece, ağları ve sistemleri hacklemek başlı başına yasa dışı bir faaliyet değildir. Pek çok şirket ve devlet kurumu, sistemlerini test etmek ve güvenliğini sağlamak için bilgisayar korsanlarını kullanıyor.

Bilgisayar korsanları genellikle bilgisayar korsanlığı ve güvenlik topluluğunun kendilerine bu isimleri verdiği şapka türüne göre sınıflandırılır: “beyaz şapka”, “gri şapka” ve “siyah şapka”. Terimler, kötü adamın siyah kovboy şapkası, iyi adamın ise beyaz kovboy şapkası taktığı eski spagetti westernlerden geliyor. Open’da karşı karşıya olduğunuz bilgisayar korsanının türünü belirleyen iki ana faktör vardır: motivasyonları ve yasaları çiğneyip çiğnemedikleri.

Siyah şapkalı hacker

Siyah şapkalı bilgisayar korsanları, sistemlere yasa dışı erişim sağlamanın bir yöntemi olan kötü amaçlı yazılım yazmaktan sorumludur. Bu hackerlar hack ve güvenlik alanında en tehlikeli saldırgan türüdür. Ana motivasyonları genellikle kişisel veya mali kazançtır ancak işleri aynı zamanda siber casusluk, sosyal düzeni bozmaya yardımcı olmak vb. de olabilir.

Beyaz şapkalı hacker

Beyaz şapkalı hackerlar güçlerini kötülük yerine iyilik için kullanmayı tercih ederler. “Etik bilgisayar korsanları veya güvenlik uzmanları” olarak da bilinen beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, bazen şirketler için çalışan çalışanları veya yüklenicileri, bilgisayar korsanlığı yoluyla güvenlik açıklarını bulmaya çalışan güvenlik uzmanları olarak işe alabilirler.

Aslında, bilgisayar korsanlığı ile ağ ve sistem güvenliği dünyasında, beyaz şapkalı bilgisayar korsanları penetrasyon testleri gerçekleştirir, güvenlik sistemlerini yerinde test eder ve şirketler için güvenlik açığı değerlendirmeleri gerçekleştirir.

Gri şapkalı hacker

Renklerin dünyası gibi, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasında da ne siyah ne de beyaz olan gri alanlar var. Gri şapkalı hackerlar siyah şapka ve beyaz şapka aktivitelerini bir arada gerçekleştirirler. Gri şapkalı bilgisayar korsanları genellikle sistem sahibinin izni veya bilgisi olmadan sistemdeki güvenlik açıklarını arar. Sorun bulunursa, bunları sahibine bildirirler ve bazen sorunu çözmek için bir ücret talep ederler. Sistemin ve ağın sahibi veya sahibi, isteklerine yanıt vermezse siyah şapkalı hacker eylemleri gerçekleştirebilir veya o sistemin güvenlik açığını ortaya çıkarabilir.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasına girmenin ön koşulu

Bu bölümde hacking ve güvenlik dünyasına girmenin ön koşullarını tartışıyor ve bir kişinin Open ile hackleme ve güvenlik alanına girmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi, özellikle de etik hacklemeyi tartışıyoruz.

 

Bildiğimiz gibi etik hackleme, güvenliği değerlendirmek ve savunmasız tarafa bildirimde bulunarak iyi niyetle hareket etmek amacıyla bilgisayar sistemlerini tehlikeye atmaktır. Etik hackleme, bir kuruluşun çevrimiçi sistemlerinin güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili birçok iş için temel bir beceridir. Bu iş rollerinde çalışan profesyoneller, bilgisayarları, sunucuları ve bir kuruluşun altyapısının diğer bileşenlerini çalışır durumda tutar ve fiziksel olmayan kanallardan yetkisiz erişimi engeller.

Etik hackleme, bir bilgisayar veya ağdaki güvenlik açıklarını taramak ve potansiyel tehditleri bulmakla ilgilidir. Etik bir bilgisayar korsanı veya bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı, bilgisayar, web veya ağ uygulamalarındaki zayıflıkları veya açıkları bulur ve kuruluşa rapor eder; Öyleyse gelin bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olmak için gereken becerileri keşfedelim .

1. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanları için bilgisayar ağı becerileri

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olmanın en önemli becerilerinden biri ağ oluşturma becerileridir. Bir bilgisayar ağı , veri veya medya göndermek/almak için birden fazla yol kullanan, toplu olarak bağlı ana bilgisayarlar olarak adlandırılan birden fazla cihazın bağlantısından başka bir şey değildir.

DHCP, Suoernetting, Subnetting ve daha fazlası gibi ağları anlamak, etik bilgisayar korsanlarının, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik profesyonellerinin bir ağda birbirine bağlı çeşitli bilgisayarları ve bunların oluşturabileceği potansiyel güvenlik tehditlerini ve bu tehditlerin nasıl ele alınacağını incelemesine yardımcı olur. Aslında bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasına girmenin temel ön koşulu, bilgisayar ağları ve bunların nasıl çalıştığı hakkında tam bilgi sahibi olmaktır.

2. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik profesyonelleri için bilgisayar ve yazılım becerileri

Bilgisayar becerileri, bir kişinin bilgisayarları ve ilgili teknolojileri kullanmasını sağlayan bilgi ve yetenektir. Tipik olarak temel bilgisayar becerileri arasında veri işleme, bilgisayar dosya yönetimi, araçlarla çalışma vb. yer alır; Ancak bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanına girmek için en önemli bilgisayar becerileri, ileri düzey ve profesyonel becerilere aşinalıktır.

Gelişmiş bilgisayar becerileri, veritabanlarını yönetmeyi, programlamayı ve elektronik tablolar üzerinde hesaplamalar yapmayı içerir. En önemli bilgisayar becerilerinden bazıları MS Office, elektronik tablolar, e-posta, veritabanı yönetimi, sosyal medya, web, kurumsal sistemler vb.’dir. Etik bir bilgisayar korsanının, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında uzman olarak tanınması için bilgisayar sistemlerinde tam bir uzman olması gerekir.

3. Bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği konusunda Linux becerileri

Linux, Linux çekirdeği üzerine kurulu açık kaynaklı Unix işletim sistemlerinden oluşan bir topluluktur. Linux özgür ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve kaynak kodu GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında değiştirilebilir ve ticari veya ticari olmayan herkesin kullanımına sunulabilir. Etik bir bilgisayar korsanının Linux öğrenmesinin temel nedeni, güvenlik açısından Linux’un diğer tüm işletim sistemlerinden daha güvenli olmasıdır.

 

Bu, Linux’un %100 güvenli olduğu anlamına gelmez; bazı kötü amaçlı yazılımlar vardır ancak diğer işletim sistemlerine göre daha az savunmasızdır ve bu nedenle antivirüs yazılımı gerektirmez. Öte yandan Linux, tüm hack ve güvenlik programlama dilleriyle uyumlu bir işletim sistemidir ve sızma ve sızma testleri için diğer işletim sistemlerinden daha fazla kullanılır. Bu nedenle, her durumda Linux, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik topluluğu arasında popüler bir işletim sistemidir.

4. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik için programlama becerileri ve dilleri

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasına girmenin bir diğer önemli becerisi programlama becerileridir. Kodu yazmadan önce programlaması için en iyi programlama dilini seçmelidir. İşte bilgisayar korsanlığı ve güvenlikte kullanılan programlama dillerinin bir listesi.

 • Python: Bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği için en önemli programlama dili
 • SQL
 • C programlama dili
 • Java Komut Dosyası
 • PHP
 • C++ programlama dili
 • Java programlama dili
 • Ruby programlama dili
 • Perl programlama dili

Şu anda bilgisayar korsanlığı, ağ ve sistem güvenliği alanında çalışan kişilerin neredeyse %80’i Python programlama dilini kullanıyor. Çok sayıda ve yaygın olarak kullanılan kütüphaneleriyle Python, bilgisayar korsanları ve bilgisayar korsanları arasında olduğu kadar bilgisayar korsanları ve güvenlik uzmanları arasında da diğer dillerden daha popüler hale geldi.

Önerilen çalışma: Python ile bilgisayar korsanlığını öğrenmenin yolu

5. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik için temel donanım bilgisi

Bilgisayar donanımı, bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU), ekran, fare, klavye, bilgisayar belleği, grafik kartı, ses kartı, hoparlörler, anakart vb. gibi fiziksel parçalarını içerir. Buna karşılık yazılım, donanım tarafından saklanabilen ve yürütülebilen bir dizi talimattır. Örneğin, birisinin bilgisayar kontrollü bir makineye sızmak istediğini varsayalım. Öncelikle cihaz veya Open’ın nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Son olarak cihazı kontrol eden bilgisayara erişim sağlaması gerekir. Artık cihaz çok iyi bir yazılım güvenlik sistemine sahip olacak.

Ancak bilgisayar korsanları donanım güvenliğini pek önemsemiyor ancak nasıl çalıştıklarını çok iyi biliyorlar. Donanımı bilmeyen biri anakartın nasıl çalıştığını, USB’lerin nasıl veri aktardığını veya CMOS veya BIOS’un birlikte nasıl çalıştığını vb. nasıl bilebilir? Dolayısıyla etik bir hacker veya hackleme ve güvenlik uzmanı olmak için temel donanım bilgisine de sahip olmanız gerekir.

6. Tersine mühendislik

Tersine mühendislik, bir ağın veya sistemin tasarımını, gerekli özelliklerini ve işlevlerini, kodunun analizinden kurtarma işlemidir. Tersine mühendisliğin amacı, bir sistemin anlaşılmasını geliştirerek ve eski bir sistem için gerekli belgeleri oluşturarak bakım çalışmalarını hızlandırmaktır. Aslında tersine mühendisliğe saldırı ve bunu bir güvenlik uzmanı tarafından yapabilme becerisi denir.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlikte, sistemin büyük güvenlik kusurlarından veya güvenlik açıklarından arınmış olmasını sağlamak için tersine mühendislik yaygın olarak kullanılır. Bu, sistemin güçlendirilmesine yardımcı olur ve böylece onu bilgisayar korsanlarından ve casus yazılımlardan korur. Hatta bazı geliştiriciler, güvenlik açıklarını tespit etmek için sistemlerini hackleyecek kadar ileri gidiyor; bu sistem, etik hackleme olarak adlandırılıyor.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyasına girmek için genel yol haritası

Bir hacker, yani etik bir hacker olmanız için elbette bu popüler alanda yolunuzu bulmanızı sağlayacak bir yol haritasına ihtiyacınız var. Genel olarak hacking ve güvenlik alanının yol haritası şu şekilde tanımlanacaktır, bu adımlar hiyerarşiktir ve her birinin özel bir şekilde incelenmesi gerekir.

Bu hackleme ve güvenlik yol haritası, en güvenilir bilgi güvenliği şirketlerinden biri olan ve hackleme ve ağ güvenliği konusunda dünyaca ünlü olan Sans şirketine özeldir. Ayrıca bu şirket hack ve güvenlik alanlarında da çok ideal kurslar sunuyor. Genel olarak hack ve güvenlik uzmanı olmanın yol haritası yukarıdaki şemaya göredir: İlk adımda aşağıdakilerle ilgilenmelisiniz:

 • Bilgisayar korsanlığı ve güvenliğin temel kavramlarını tanıma
 • Saldırıları izlemeyi ve tespit etmeyi öğrenin
 • Hacking ve güvenlik alanında penetrasyon testi yapabilme becerisi
 • Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik saldırılarına nasıl yanıt verileceğini öğrenmek

İlk adımda hack ve güvenliğin temel kavramlarına aşina olmamız gerekiyor, daha sonra sonraki adımlarda yukarıdaki üç maddeye gideceğiz ve her birinin temellerini öğrenmeliyiz. Elbette yukarıdaki adımların kendisi, bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanının iyi aşina olması gereken karmaşıklıkları ve hiyerarşileri içerir.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenliğin temel kavramları nelerdir?

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik yol haritasında atacağınız ilk adım, konuya ilişkin genel bir bakış elde etmektir. Bu genel bakış aşağıdaki öğelerin bilinmesiyle elde edilir; bunlardan en önemlileri şunlardır:

 • Temel Linux ve Windows’u öğrenmek
 • İşletim sistemi kavramlarına aşinalık
 • Ağ oluşturma ve HTTP, TCP/IP vb. gibi temel konulara aşinalık.
 • Python ve temel komut dosyası yazma konusunda yeterlilik
 • Yaygın güvenlik açıkları ve istismarlara aşinalık
 • Bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği alanındaki kötü amaçlı yazılım türlerini ve istismarları tanıma
 • PHP, JavaScript vb. web teknolojilerine aşinalık
 • Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olarak kişinin en az bir programlama diline hakim olması gerekir. Bu dil Python, Java, Ruby vb. olabilir. Ancak Python, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanındaki en önemli programlama dilidir .
 • Şifreleme kavramlarına aşinalık

Yukarıdaki maddeler bir kişinin etik hacker olarak sahip olması gereken en önemli beceriler arasındadır ve daha da önemlisi güncel olmak ve bilgisayar alanındaki en son teknolojilere aşina olmak da büyük önem taşımaktadır.

Security Essentials hackleme ve temel güvenlik kursu

Bu kurs 0-100 hackleme ve güvenliği içerir ve uluslararası alanda tanınan en iyi kurslardan biridir. Bu kurs size, işinize döndüğünüzde kullanabileceğiniz pratik tekniklerle saldırıları önlemek ve düşmanları tespit etmek için en etkili adımları öğretecektir. Ortamınıza zarar vermek isteyen çok çeşitli siber düşmanlara karşı savaşı kazanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve püf noktalarını öğreneceksiniz.

İster bilgi güvenliği konusunda yeni olun, ister uzman odaklı deneyimli bir profesyonel olun, bu bilgisayar korsanlığı ve güvenlik kursu size, ister şirket içinde ister şirket içinde olsun, kritik bilgi ve teknoloji varlıklarınızı korumak ve güvence altına almak için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgi güvenliği becerilerini ve tekniklerini öğretecektir. bulutta. , Teklifler. Temel Bilgisayar Korsanlığı ve Güvenlik kursu aynı zamanda pratik bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik savunma stratejisinde öğrenilen kavramları doğrudan nasıl uygulayacağınızı da öğretir.

Hacker Techniques temel bilgisayar korsanlığı ve güvenlik kursu

Bu kurs, Sans hack ve güvenlik şirketinin yeni başlayanlar ve hatta kıdemli hack ve güvenlik uzmanları için önerilen bir diğer önemli kursudur .

Bu bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği kursunda, saldırı tepkisine adım adım dinamik bir yaklaşımın nasıl uygulanacağını öğreneceksiniz. Tehlike göstergelerini kullanarak Windows, Linux ve bulut platformlarını etkileyen ihlallere etkili bir şekilde yanıt vermek için gereken adımları uygularsınız. Bu kursta kazanılan becerileri ve pratik deneyimi kişisel olarak uygulayabilir ve saf bilgisayar korsanlığı tekniklerini, ağ ve sistem güvenliğini öğrenebilirsiniz.

İzleme ve teşhis

Siber güvenlik tehdit izleme, bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik profesyonelinin uzmanlaşması gereken siber tehditleri ve veri ihlallerini belirleme sürecini tanımlar. BT altyapısının izlenmesi, kuruluşların siber saldırıları erken aşamada tespit etmesine ve hasara ve kesintiye neden olmadan önce müdahale etmesine olanak tanıyan siber risk yönetiminin önemli bir parçasıdır.

 

Proaktif güvenlik teknolojisi, bilinen imzalara dayalı tehditleri ve birçok tehdidi tespit etme yeteneğine sahipken, karmaşık tehditleri tanımlamak için siber güvenlik tehdit izlemesi gereklidir. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlikte siber güvenliğin sürekli izlenmesi kuruluşlara aşağıdakileri yapma konusunda yardımcı olur:

 • Daha geniş bir tehdit yelpazesini tanımlayın.
 • Saldırılara tepki süresini kısaltın.

Ağ izleme ve teşhis kursları

Aşağıda, tespit alanında hackleme ve güvenlik alanında uluslararası düzeydeki en iyi kurslardan biri olan Sans firmasının tespit ve izleme alanında verdiği iki kurs bulunmaktadır.

İzinsiz Giriş Tespiti tespit ve izleme kursu

Bu teşhis kursu, bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği kariyerinizde alacağınız en önemli derslerden biridir. Kursa katılan öğrenciler bu dersi şimdiye kadar aldıkları en zor ders olarak tanımlarken, aynı zamanda en ödüllendirici ders olduğunu da söylüyorlar.

Bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği alanındaki bu tespit ve izleme kursu, yalnızca izinsiz giriş tespit sistemi (IDS) tarafından oluşturulan uyarıları anlamak isteyen kişiler için değildir. Bu kurs, bugün ağlarında neler olup bittiğini derinlemesine anlamak isteyen ve şu anda hiçbir araçlarının onlara bahsetmediği çok ciddi şeylerin olup bittiğinden şüphelenen kişiler içindir. Ağınızdaki sıfır gün aktivitelerini açığa çıkmadan önce bulabilmek istiyorsanız, bu kurs kesinlikle sizin için en iyi hackleme ve bilgi güvenliği kurslarından biri olacaktır.

İzleme ve Operasyon kursu

Sans şirketinin hackleme ve bilgi güvenliği alanındaki en iyi kurslarından bir diğeri de kartların tespiti ve izlenmesi alanıyla ilgilidir. Bu savunulabilir güvenlik mimarisi kursunda Ağ Güvenliği İzleme (NSM)/Sürekli Tespit ve Azaltma (CDM)/Sürekli Güvenlik İzleme (CSM) öğretilir, bu hackleme ve güvenlik kursunda kuruluşunuza veya güvenlik operasyon merkezinize en uygun olanı (SOC) hazırlar Tehdit analizi ve anormallik tespiti için. Bu yeni önleyici yaklaşımın sonucu, bir izinsiz girişin erken tespiti veya saldırganların çabalarının tamamen başarılı bir şekilde etkisiz hale getirilmesi olacaktır.

Siber savunma operasyonları

Siber suçlar, sunucuları ve ağları bozmak, büyük şirketleri ve küçük işletmeleri hedeflemek veya sıradan kullanıcıları doğrudan hacklemekten oluşur. Siber savunma eskiden sıradan insanların değil, büyük şirketlerin ve devlet kurumlarının ilgi alanıydı; Ancak artık bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında akıllı telefonları, kredi kartı ödemelerini ve küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından depolanan kişisel verileri hedef alan yeni nesil bilgisayar korsanları var. Bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanının bu saldırıları önlemek için çeşitli siber savunma yöntemlerine aşina olması gerekir.

Siber savunma, bir kuruluşa siber güvenlik içerisinde ilerlerken siber saldırıları engelleme yeteneği kazandırmakla ilgilidir. Bir ağı, verilerini ve düğümlerini yetkisiz erişime veya manipülasyona karşı koruyan tüm süreçleri ve eylemleri içerir. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında en yaygın siber savunma faaliyetleri şunlardır:

 • Bilgisayar korsanlarını önleyen donanım ve yazılım altyapısının kurulması veya bakımının yapılması
 • Sistem açıklarını analiz etme, tanımlama ve düzeltme
 • Saldırıların yayılmasını amaçlayan çözümlerin gerçek zamanlı uygulanması
 • Kısmen başarılı veya tamamen başarılı siber saldırılardan kurtulma

Bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği alanında siber savunma kursları

Aşağıda Sans tarafından sunulan en iyi siber savunma hackleme ve güvenlik kurslarından ikisi bulunmaktadır. Bu kurslar hack ve güvenlik alanında sıfırdan yüze kadar siber savunmayı içermektedir.

Mavi Takım Temelleri kursu

Öğrenciler bu siber savunma dersinde aşağıdaki güvenlik operasyon adımlarını öğrenecekler: Verilerin nasıl toplandığı, nerede toplandığı ve bu verilerdeki tehditlerin nasıl tanımlandığı. Bu kurs, bilgisayar korsanlığı ve siber güvenlik önceliklendirme taktiklerini ve kötü amaçlı olarak tanımlanan olayların araştırılmasının yanı sıra yaygın hatalardan nasıl kaçınılacağını ve yüksek kalitede sürekli analizin nasıl gerçekleştirileceğini derinlemesine ele alır. Bu kursta öğrenciler en popüler protokollerin işleyişini ve virüslü dosyaların yanı sıra ana bilgisayarları ve ağ verileri içindeki saldırıları nasıl tanımlayacaklarını öğrenecekler.

Bu kurs, aşağıdakileri içeren, gerçek dünyaya ait, tamamen entegre bir araç seti ile simüle edilmiş bir SOC ortamı kullanan uygulamalı eğitimden yararlanır:

 • Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi (SIEM)
 • Olay takip ve yönetim sistemi
 • Bir tehdit istihbaratı platformu
 • Paketleri yakalayın ve analiz edin
 • Otomasyon araçları

Açık Kaynak İstihbarat Siber Savunma Kursu

Bu, web’de gezinme ve bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği alanında önemli bir konu olan açık kaynak istihbarat toplama (OSINT) konusunda temel bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dersidir. Bu kurs OSINT hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir giriş noktası olsa da öğretilen kavramlar ve araçlar biraz uzmanlaşmıştır. Bu dersin amacı öğrencilerin siber savunma, tehdit istihbaratı analisti, özel dedektiflik vb. alanlardaki temel bilgilerini geliştirmektir.

 

Pek çok kişi, en sevdikleri internet arama motorunu kullanmanın, işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları verileri bulmak için yeterli olduğunu düşünüyor, internetin çoğunun arama motorları tarafından indekslenmediğini ve çoğunun karanlık ağda ve derin ağda bulunduğunun farkında değil.

Bu bilgisayar korsanlığı ve güvenlik kursu, öğrencilere bağlantısız verileri bulmanın etkili yöntemlerini öğretir. İnternette mevcut olan büyük miktarda veriyi aramak için gerçek dünya becerilerini ve tekniklerini öğreneceksiniz. Ve bu bilgiye sahip olduğunuzda, bu ideal bilgisayar korsanlığı ve güvenlik kursu size bu bilgileri nasıl doğrulayacağınızı, topladığınız şeyleri nasıl analiz edeceğinizi gösterecektir.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanları için penetrasyon testi yapabilme becerisi

Sızma testi, güvenlik kontrollerinin etkinliğini test etmek için sistemlerdeki, ağlardaki, insan kaynaklarındaki veya fiziksel varlıklardaki zayıflıklardan veya güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışır. Ağların ve sistemlerin sızmasını test etme veya test etme yeteneği, sistemleri test etmek için bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olmanın faktörlerinden biridir.

Farklı penetrasyon testleri türleri arasında ağ hizmetleri, uygulamalar, istemci tarafı, kablosuz ağlar, sosyal ve fiziksel mühendislik yer alır. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanındaki sızma testleri, farklı saldırı vektörlerini simüle etmek için dışarıdan veya içeriden yapılabilir. Her testin hedeflerine bağlı olarak bir penetrasyon test uzmanı, ihlal edilmesi amaçlanan ortam ve sistemler hakkında önceden bilgiye sahip olabilir veya olmayabilir. Kara kutu, beyaz kutu ve gri kutu penetrasyon testi olarak sınıflandırılır.

Bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği alanında izinsiz giriş tespit kursları

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik konularında saldırı tespiti için birçok kurs tanımlanmıştır. Bu yazımızda Sans firması ile ilgili en önemli üç saldırı tespit kursundan bahsedeceğiz.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlikte ağ sızma tespiti kursu

Ağ penetrasyon testi araçlarını, tekniklerini ve metodolojilerini kapsamlı bir şekilde kapsayan bu kurs, sizi gerçekten değerli, adım adım, uçtan uca penetrasyon testi gerçekleştirmeye hazırlar. Her kuruluşun, güvenlik açıklarını bulabilecek ve etkilerini azaltabilecek yetenekli bilgi güvenliği personeline ihtiyacı vardır ve bu kursun tamamı sizi bu role hazırlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliğine ilişkin bu beğenilen kurs, uygun planlama, kapsam belirleme ve algılama ile başlar, ardından 30’dan fazla ayrıntılı uygulamalı dersle derin tarama, hedef istismarı, parola saldırıları, Windows etki alanı saldırıları ve Azure AD (Active Directory) konularına dalar. laboratuvarlar. Bu kurs, işinizi güvenli, verimli ve verimli bir şekilde yapmanıza yardımcı olmak için dünyanın en iyi penetrasyon test uzmanlarından bazılarının sunduğu pratik, gerçek dünya ipuçlarıyla doludur.

Web Uygulamaları izinsiz giriş tespit kursu

Web uygulamaları herhangi bir modern organizasyonda hayati bir rol oynamaktadır; Ancak kuruluşunuz web uygulamalarını gerektiği gibi test etmez ve güvenliğini sağlamazsa, saldırganlar bu uygulamaları tehlikeye atabilir, iş performansına zarar verebilir ve verileri çalabilir. Ne yazık ki birçok kuruluş, bir web uygulaması güvenlik tarayıcısının sistemlerindeki kusurları güvenilir bir şekilde tespit edeceğine dair yanlış bir inançla faaliyet göstermektedir.

Web uygulamalarındaki bu bilgisayar korsanlığı ve güvenlik kursu, öğrencilerin düğme taramanın ötesinde profesyonel sızma testlerine geçmelerine yardımcı olur. Kurs öğrencileri, yaygın web uygulaması tuzaklarının yanı sıra, potansiyel iş etkisini göstermek için bunları nasıl belirleyip kullanacaklarını da öğrenecekler. Yol boyunca öğrenciler sürekli olarak kusurları bulmak için test edilmiş ve tekrarlanabilir bir süreci takip ederler. Bilgi güvenliği uzmanları genellikle kuruluşların riskleri iş bağlamı açısından anlamalarına yardımcı olmakta zorlanırlar. Bir kuruluş riski ciddiye almaz ve uygun karşı önlemleri almazsa, harika hack’lerin pek bir değeri yoktur.

Web uygulamalarındaki bu bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliği kursunun amacı, yalnızca bilgisayar korsanlığı becerilerini göstermek değil, penetrasyon testleri yoluyla kuruluşların güvenliğini daha iyi sağlamaktır. Bu kurs, öğrencilerin web uygulaması hatalarının gerçek etkisini yalnızca yararlanma yoluyla değil, aynı zamanda uygun belgeleme ve raporlama yoluyla da göstermelerine yardımcı olur.

Özel penetrasyon testi

Söylediğimiz gibi sızma testi, işletim sistemlerinde mevcut olabilecek güvenlik açıklarından, uygunsuz yapılandırmalardan, uygulama hatalarından veya son kullanıcı davranışından güvenli bir şekilde yararlanmaya çalışarak bir BT altyapısının güvenliğini değerlendirmeye yönelik bir yöntemdir; Ancak özel sızma testi, güvenlik önlemlerinin etkinliğini test etmeye ve bilgisayar sistemlerinde bulunabilecek olası açıkları veya arka kapıları ortaya çıkarmaya yönelik bir girişimdir; Bilgisayar korsanlarının ve siber suçluların yetkisiz erişim elde edebileceği veya kötü amaçlı faaliyetler gerçekleştirebileceği.

 

Ayrıca, özel sızma testi, kötü niyetli faaliyetlerden kaynaklanan mali kayıpları önlemek amacıyla BT altyapısına yönelik koruma sınırlarını belirlemek, analiz etmek ve ayarlamak için gelişmiş bir araçtır. Bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı için özel penetrasyon testi yapabilme yeteneği, bir açık sistem şirketinin sahip olabileceği son derece uzmanlaşmış sistemleri test etme yeteneği anlamına gelir.

Uzmanlaşmış izinsiz giriş tespit kursları

Özel sızma tespiti alanında birçok kurs düzenlenmiştir; Ancak bunların en önemlisi dünyanın en gelişmiş bilgi güvenliği şirketlerinden biri olan Sans firması ile ilgilidir. Sundukları en önemli uzmanlaşmış saldırı tespit kursları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Ağda özel izinsiz giriş tespit kursu
 • Web uygulamalarında uzmanlaşmış izinsiz giriş tespit kursu
 • Kablosuz ağlarda özel izinsiz giriş tespit kursu
 • Bulut sistemlerinde uzmanlaşmış izinsiz giriş tespit kursu
 • Python ile özel izinsiz giriş tespit kursu

Saldırılara ve av tehditlerine yanıt verme

Tehdit avcılığı, deneyimli bir siber güvenlik analistinin, halihazırda otomatik algılama yöntemlerinin uygulandığı güvenlik olaylarını veya tehditlerini tanımlamak için manuel veya makine tabanlı teknikler kullandığı süreçtir. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik profesyonellerine yönelik tehdit avcılığında başarılı olmak için analistlerin, araçlarını en tehlikeli tehditleri bulmaya nasıl motive edeceklerini bilmeleri gerekir.

Ayrıca günlükler, bulut verileri ve paket verileri (PCAP) de dahil olmak üzere büyük hacimli verilerde gezinmek için farklı türdeki kötü amaçlı yazılımlar, açıklardan yararlanmalar ve ağ protokolleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir.

Tehdit avlama yöntemleri

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanındaki tehdit avlama yöntemleri çok çeşitlidir ve aşağıdakiler gibi birçok kategoridedir:

 • İstihbarat odaklı
 • hedef odaklı
 • Teknik odaklı

Hacking ve ağ güvenliği alanında her birinin kendine ait farklı uygulamalarının olduğu bir konumdadırlar.

İstihbarat odaklı:

Tehdit avlama taktikleri arasında istihbarata dayalı avlanma, yapılandırılmış avlarda yoğun olarak kullanılıyor ve bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanları arasında popüler bir yöntem. Bu tür avlanma, genellikle aktif istismarı içeren tehdit istihbaratı raporları etrafında döner.

Güvenlik profesyonelleri bu aktivitenin farkına vardıklarında hipotezlerini kurar ve avlarını planlarlar. İstihbarat odaklı avlar göstergelere dayalı olarak oluşturulmaz; bunun yerine bu avlar, aktörlerin ve araçlarının belirli davranışlarını arar.

Hedef odaklı:

Bilgisayar korsanlığı ile ağ ve sistem güvenliğinde en yaygın tehdit avlama taktiklerinden bir diğeri de hedefli avlanmadır. Bu, av ekiplerinin sınırlı zaman ve kaynaklara sahip olduğunu kabul eden bir taktiktir. Bu tür avlanma, olası hedeflere göre düşmanlara öncelik verir. Bu teknik genellikle kimlik doğrulama sistemlerini, veri havuzlarını ve bulut tabanlı altyapıyı içerir. Bu tür bir avlanma, kuruluşların sınırlı kaynakları etkili bir şekilde kullanmalarına olanak tanır ve bir bilgisayar korsanlığı ve ağ güvenliği uzmanının bu konuda uzman olması gerekir.

Tekniğe yönelik:

Tekniğe dayalı avcılık, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında en yaygın tehdit avı taktiklerinden biridir. Bu, belirli bir saldırı tekniğine odaklanan bir yöntemdir. Bu fanlar genellikle MITRE ATT&CK çerçevesini temel alır. Tekniğin seçimi, tekniğin çevrede uygulanması da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu taktik, bir ortamdaki gizli tehditleri avlamak için oldukça faydalıdır.

Bilgisayar korsanlığı ve bilgi güvenliğinde tehdit avcılığı kursları

Hacking ve güvenliğin diğer dalları gibi Sans da saldırganları avlamak ve genel olarak saldırılara yanıt vermek için çok ideal kurslar ve kurslar sunmuş.Burada hackleme ve güvenlik alanındaki en önemli tehdit avı kurslarından bahsediyoruz.

Windows Adli Tıp kursu

Windows Adli Analiz, Microsoft Windows işletim sistemlerine ilişkin derinlemesine siber suç izleme bilgisi oluşturmaya odaklanır. Bu kursla, Windows sistemlerindeki verileri nasıl kurtaracağınızı, analiz edeceğinizi ve doğrulayacağınızı, ağınızdaki kullanıcı etkinliğini nasıl izleyeceğinizi ve bulguları olaylara müdahale, dahili soruşturmalar, fikri mülkiyet hırsızlığı soruşturmaları ve hukuk davalarında kullanmak üzere kullanmayı öğreneceksiniz. Veya bir suç organize edin.

Bu kursu tamamladıktan sonra güvenlik araçlarını doğrulayabilecek, güvenlik açığı değerlendirmeleri yapabilecek, içeriden gelen tehditleri tanımlayabilecek, bilgisayar korsanlarını izleyebilecek ve güvenlik politikalarını iyileştirebileceksiniz. Farkında olsanız da olmasanız da, Windows siz ve kullanıcılarınız hakkında inanılmaz miktarda bilgiyi sessizce kaydeder.

 

İleri Düzey IR ve Tehdit Avcılığı kursu

Bu derinlemesine olay müdahalesi ve tehdit avcılığı güvenlik kursu, müdahale ekiplerine ve tehdit avcılığı ekiplerine, organize suç örgütleri ve siber mafyalar da dahil olmak üzere kurumsal ağlardaki çok çeşitli tehditleri avlamak, tanımlamak, bunlara karşı koymak ve bunlardan kurtulmak için ileri beceriler sağlar. Gelişmiş Olay Müdahalesi ve Tehdit Avcılığı, pratik olay müdahale taktikleri ve teknikleri sağlayarak olay müdahalesi ve tehdit avcılığını ele alır.

Ağ Adli Bilimi kursu

Bu ders, verimlilik ve etkililiğe odaklanarak ağ kanıt kaynaklarını araştırmanıza entegre etmek için gereken araçları, teknolojiyi ve süreçleri kapsar. Bu kursla tehditleri avlamak için eksiksiz bir araç kutusu elde edeceksiniz. Bu hackleme ve ağ güvenliği kursunda, üst düzey NetFlow analizi, düşük düzeyli pcap tabanlı inceleme, yardımcı ağ günlüğü analizi ve daha fazlasını içeren tüm ağ kanıtları ele alınmaktadır.

Bu kurs, aylarca veya yıllarca değerli deliller içerebilecek mevcut altyapı cihazlarının nasıl kullanılacağını ve bir olay sırasında yeni toplama platformlarıyla nasıl çalışılacağını kapsar.

Evde okul bilgisayar korsanlığı ve güvenlik eğitimi kursları

En iyi Farsça eğitim platformlarından biri olan Maktab Khona, her türlü hack ve güvenlik eğitimi kursunu içermektedir. Evde eğitim güvenliği ve bilgisayar korsanlığı eğitim kurslarında kullanıcılara bilgisayar ağı güvenliği dünyasının ilkeleri öğretilecek ve bunlara aşina olunacaktır. Artık ağ güvenliği eğitim sayfası üzerinden her türlü ev okulu hackleme ve güvenlik kurslarını görebilirsiniz .

Güvenlik uzmanı iş pozisyonu

Bilgisayar güvenliği ve bilgisayar korsanlığı uzmanları, becerilerini kurumsal bilgi sistemlerine yönelik siber saldırıları önlemek için kullanan BT uzmanlarıdır. Güvenlik sistemlerini uygular ve sürdürürler, gizlilik ihlallerine yanıt verirler ve personeli güvenlik protokolleri konusunda eğitirler. Şu anda bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında en popüler iş dallarından biri bu hack ve güvenlik uzmanlığı işidir.

Bu pozisyon, bir iş ortamında verilerin toplanması, saklanması ve iletilmesiyle ilişkili risklerin anlaşılmasını ve azaltılmasına yönelik adımların atılmasını içerir. Bir bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olarak, güvenlik ihlallerini önlemeye yardımcı olacak güvenlik önlemleri oluşturmanız ve ortaya çıkan boşlukları analiz etmeniz bekleniyor. Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik uzmanı olarak bir kişinin, bir kuruluşun bilgi güvenliğinden mesleki ve hukuki olarak sorumlu olabilmesi için, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında CEH sertifikaları veya diğer geçerli sertifikaları alması gerekir. Aşağıda CEH sertifikasıyla tanışacağız.

Bilgi güvenliği uzmanının iş sorumlulukları

 • Mevcut güvenlik sistemlerini analiz edin ve değişiklik veya iyileştirme önerilerinde bulunun
 • Güvenlik ihlali durumunda rapor ve aksiyon planlarının hazırlanması
 • Mevcut güvenlik mimarisinin testlerini ve sızma testlerini organize etmek ve yürütmek
 • Güncel kalmak için sistemleri güvenlik açısından yükseltmek
 • Güvenlik açısından sistem personeli ile iletişimin sağlanması
 • Sürekli ve güncel eğitimlerle teknik bilgi edinmek
 • Sistem güncellemeleri ve güvenlik hatası düzeltmeleri
 • Ve…

Bilgi güvenliği yöneticisi

Bilgi güvenliği yönetimi, kuruluşa ait tüm verileri ve sunucuları bilgisayar korsanlığından ve güvenlikten korumaya ve güvence altına almaya yardımcı olmak için bir kuruluş tarafından benimsenen bir dizi prosedür ve araçtır. Kuruluşlar işlerini giderek daha fazla çevrimiçi ve mobil cihazlarda yürüttükçe, hassas verileri hedef alan güvenlik ihlallerinin sayısı da artıyor.

İster genel ister özel olsun, herhangi bir ağdaki güvenlik yönetimi, ağ sistemi tarafından ağını yetkisiz erişime, bilgisayar hizmetinin reddine, yürütmenin kesintiye uğramasına vb. karşı korumak için kullanılan ve ağ güvenlik yönetimi olarak bilinen bir dizi rutin politika ve prosedürdür.

Bulutta bilgisayar korsanlığı ve güvenlik

Bulut güvenliği, bulut bilişim platformları aracılığıyla çevrimiçi olarak depolanan verilerin hacklenmesi ve hırsızlığa, sızıntıya ve silinmeye karşı korunmasının güvenliği ile ilgilidir. Bulut güvenliği yöntemleri arasında güvenlik duvarları, sızma testleri, gizleme, tokenleştirme, sanal özel ağlar (VPN’ler) ve genel İnternet bağlantılarından kaçınma yer alır. Bulut güvenliği, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında bir tür siber güvenliktir.

 

Bulutta sakladıkları verilerin güvenliği konusunda endişe duyan birçok kullanıcı için bilgisayar korsanlığı ve güvenlik alanında bulut güvenliği olmazsa olmazdır. Verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olduklarını düşündükleri yerel sunucularda verilerinin daha güvenli olduğuna inanıyorlar; Ancak bulutta depolanan veriler daha güvenli olabilir çünkü bulut hizmet sağlayıcıları üstün güvenlik önlemlerine sahiptir ve çalışanları güvenlik uzmanıdır.

Bilgisayar korsanlığı saldırısının türüne ve ağ güvenliğine bağlı olarak, dahili veriler güvenlik ihlallerine karşı daha savunmasız olabilir. Sosyal mühendislik ve kötü amaçlı yazılım, herhangi bir veri depolama sistemini savunmasız hale getirebilir, ancak uzmanların güvenlik tehditlerini tespit etme konusunda daha az deneyime sahip olması nedeniyle sahadaki veriler daha savunmasız olabilir.

Bilgisayar korsanlığı ve bulut güvenliğindeki temel öğeler

 • Bulut güvenliği genel olarak, bulut hizmet sağlayıcıları aracılığıyla çevrimiçi olarak depolanan dijital varlıkları ve verileri korumak için alınan önlemleri ifade eder.
 • Bulut bilişim, veri depolama, sunucular, veritabanları, ağlar ve yazılım dahil olmak üzere çeşitli hizmetlerin İnternet üzerinden sağlanmasıdır.
 • Bu verileri korumaya yönelik önlemler arasında iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), VPN kullanımı, güvenlik belirteçleri, veri şifreleme ve güvenlik duvarı hizmetleri vb. yer alır.

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik için CEH sertifikası

CEH, Sertifikalı Etik Hacker anlamına gelir ve muhtemelen EC Konseyi tarafından verilen en tanınmış sertifikadır. Bu sertifika, Open alan kişinin sıfırdan yüze kadar hack ve güvenliğe aşina olması ve bir güvenlik uzmanı olarak kuruluşların bilgi güvenliğinin sorumluluğunu üstlenebilmesi için tasarlanmıştır.

CEH sertifikası sizi siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının tekniklerini ve yaratıcılığını tanımaya hazırlarken, bilgisayar korsanlığı araçları, gelişen saldırı vektörleri ve proaktif karşı önlemler hakkında derinlemesine bir anlayış sağlar. Sertifikalı etik hacker olmanın yolu CEH (ANSI) sınavını geçmekle başlar. Bunu yaptıktan sonra pratik bir sınav olan CEH pratik sınavına girebilirsiniz. Bir kişi CEH sertifikasına sahip olduğunda ve CEH pratik sınavını başarıyla geçtiğinde, CEH ustası olarak bilinir.

son söz

Bilgisayar korsanlığı ve güvenlik dünyası, gördüğünüz veya duyduğunuz filmlerin ötesinde bir dünyadır. Günümüzde bilgi güvenliği bilgisayarlar ve bilgisayar ağları alanında en önemli teknolojik alanlardan biri haline gelmiştir ve Open’ın önemi her geçen gün artacaktır.

Bir güvenlik uzmanı olmak ve kariyerinizi Open’da güvence altına almak istiyorsanız yukarıda belirtilen önkoşullara ve uzmanlıklara aşina olmanız gerekir. Araçlarla çalışma becerisi, ağ oluşturma ve programlama konusunda uzman olmak ve bahsedilen diğer şeyler, bir güvenlik uzmanı olmak ve CEH sertifikasyonuna katılmak için gereklidir. Ayrıca hacking ve güvenlik yol haritasını adım adım takip ederek yukarıda bahsettiğimiz dersleri almanız hackleme ve bilgi güvenliği alanında tam teşekküllü bir uzman olmanıza yardımcı olacaktır.