blog posts

GT Metrics

GT Metrics nedir? GTMetrix ile Analiz Eğitimi

Yavaş yükleme hızı nedeniyle bir siteden ayrıldığınız ve tamamen yüklenmesini beklemediğiniz hiç oldu mu? Cevabınız evet ise, o zaman bir sitenin hızının önemini de biliyorsunuzdur. Günümüzün hızlı dünyasında hız ve kalite başarının iki unsurudur; bu nedenle, çevrimiçi bir veya daha fazla siteniz varsa, diğer faktörlerin yanı sıra hızlarına da dikkat etmelisiniz. GT Metrics, bir sitenin hızını analiz eden, daha güçlü ve daha hızlı bir siteye sahip olmanıza yardımcı olan temel araçlardan biridir. Bu makaledeki bu pratik ve önemli araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize katılın.

GT Metrics nedir?

Yazının başında GT Matrix’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını tam olarak bilmek istiyoruz. Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi, şu anda site hızı bir sitenin SEO’sunda ve hatta teknik SEO’sunda en önemli ve etkili faktörlerden biridir. Sitenizin yüklenme hızı düşükse kullanıcılar kısa sürede sıkılıp sitenizden ayrılacaktır. Dolayısıyla siteyi ziyaret etme, etkileşime geçme oranı, kullanıcıların sitede kalma süresi ve diğer faktörler ciddi oranda azalacaktır. Bu nedenle sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için bu önemli faktöre yani yükleme hızına çok dikkat etmelisiniz.

GT Metrics, site hız analizi, hızla ilgili sorunları bulma ve bunları çözmeye yönelik çözümler sunma alanındaki en değerli araçlardan biridir. Bu araç Google ve Yahoo olmak üzere iki büyük şirket tarafından sağlandı ve şu ana kadar dünya çapında birçok büyük ve küçük site onu kullandı. Bir sitenin hızı farklı zamanlarda farklı faktörlere göre değişiklik gösterir.

Sitenin ziyaretçi sayısı ve trafiğine, interneti kullanma süresine, paylaşımlı barındırma durumunda sunucu kutusunun kullanımına ve diğer nedenlere göre yükleme hızı bir gün veya bir hafta içinde farklılık gösterebilir. Bu araç sitenin ortalama hızına ve genel hızına odaklanır ve bunu analiz eder.

 

GTMetrix PSI ile aynı mıdır?

Web dünyasında aktifseniz, site hız analizi için başka bir araç olan PSI’ya muhtemelen aşinasınızdır . Her ne kadar günlük kullanımlarına rağmen birbirlerinden çok farklı olsalar da birçok kişi bu iki aracın aynı olduğunu düşünüyor. GTMetrix ile PSI arasındaki en kritik farklardan biri, PSI’nın bir sitenin hızını test etmek için simüle edilmiş tarayıcılar kullanması, ancak GTMetrix’in gerçek tarayıcılar kullanmasıdır. Dolayısıyla GT Matrix ile analiz sonuçları PSI’ya göre daha doğru olacaktır.

Bu iki araç arasındaki bir diğer fark ise PSI’nın coğrafi yani incelendiği sitenin coğrafi konumuna göre olması ancak GT Metrics’in 7 bölgesel test sunucusunun olması ve uluslararası testlere sahip olmasıdır. Bu, sitenizin hızının dünyanın farklı bölgelerinden kontrol edilebileceği anlamına gelir.

GT Metrics aracının site için kullanım alanları nelerdir?

Yukarıdaki bölümlerde bu hız testi aracını detaylı olarak tanıdık, şimdi bu aracın sitemize tam olarak ne sağlayacağını bilmek istiyoruz.

 • Bu araç, site hızını test etmek için en güçlü ve doğru araçlardan biridir.
 • Yavaşlamaya neden olan sorunları tespit eder ve bunları düzeltmeniz için size çözümler sunar. Sağlanan analizleri WordPress kontrol panelinizde kolayca çalıştırmanıza olanak tanır.
 • Site performansını analiz etmek için bir araçtır.
 • Puanlar sitenin farklı sayfaları için değerlendirilir ve her sayfada ayrı ayrı çalışabilirsiniz.
 • Günlük, haftalık veya aylık olarak ayrıntılı raporlar planlamanıza olanak tanır.

GT Matrix’in uygulama bölümleri

Bu araç sitenizin hızını ve performansını ölçmek için üç farklı kategoride analiz yapar. Bu üç kategori aşağıdakileri içerir:

 • Site için hayati istatistikler sağlayın
 • Siteyi sıralama ve derecelendirme
 • Sitenin farklı bölümlerinin uzman analizi

Site için hayati istatistikler sağlayın

Google, 2020 yılında Web Virtual adında yeni bir konsepti tanıttı ve kullanıcı deneyiminin hoşluğunu kontrol etmek için çeşitli kriterler sağladı. Bu ölçüm, site yöneticilerinin kullanıcı deneyimini yükleme, etkileşim ve keyif açısından değerlendirmesine yardımcı olur. Site yöneticileri bu aracı kullanarak, kullanıcılar sitelerine ilk kez girdiklerinde kullanıcıların dikkatini çeken şeyleri, ilk kez nelerin yüklendiğini anlayabilirler. Hayati istatistikler sağlamak için GTMetrix, daha sonra öğreneceğimiz birkaç temel faktörü inceliyor.

LCP faturası

Bu faktör ilk olarak Google ve Litehus tarafından kullanıldı ve kısa bir süre sonra GTMetrix de sitenin hızını ve kullanıcı deneyimini kontrol etmek için kullandı. Bu faktör, performans raporundaki en önemli SEO faktörlerinden biridir ve neredeyse %25’ini oluşturur. Bu faktör bir sitenin en büyük içeriğinin yüklenme süresini inceler. Elbette bu faktörü kullanmanın başka farklı tanımları da var, örneğin GT Metrics bunu sitenin üst yarısındaki içeriğin yüklenme süresini kontrol etmek için kullanıyor.

 

FCP faturası

Bu fatura, kullanıcılara gösterilen ilk şey anlamına gelir. Bir kullanıcı sitenize girdiğinde tarayıcıdan sunucuya bir istek gönderilecektir. Sunucu istenen içeriği kontrol eder ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu içeriği görüntüler. Bu aşamadan önce kullanıcılara gösterilen ilk içerik, talep edilen içeriğin türüyle hiçbir ilgisi olmayan mevcut bir arka plan olup, tüm kullanıcılara ve talep edilen tüm içeriklere gösterilir. Bu arka plan tasarıma bağlı olarak herhangi bir renkte olabilir.

İlk aşamaya İlk Boya denir. İkinci aşama ise First Contentful Pain olarak adlandırılan sunucu tarafından gönderilen diğer içeriklerin görüntülenmesi aşamasıdır. Son aşama ise Fully Load adı verilen sayfanın tamamen yüklenmesi aşamasıdır. Bir sitenin hızını optimize etmek için LCP ve FCP faktörlerini birbirinden çok az farklı hale getirmeye çalışmalısınız.

 

TBT faktörü

GT metriklerinin ölçümünde bir diğer önemli faktör TBT faktörüdür. Bu faktör engelleme süresi anlamına gelir ve kullanıcının siteyle etkileşim düzeyini ölçmek için kullanılır. Basitçe söylemek gerekirse, bu faktör, kullanıcıların bir sayfayı yüklemesi, sitenin CSS ve HTML dosyaları ve DOM oluşturma sorunlarıyla ilgilenmesi ve son olarak nihai sonucu kullanıcıya göstermesi için geçen süredir. Bu faktör ve süresi yüksekse sitenizin kullanıcı ve ziyaretçilerinin çoğunu kaybetmeniz çok muhtemeldir.

 

TTFB faturası

Time To First Byte olarak kısaltılan bu faktör, ilk byte’ın alınması için geçen süre anlamına gelir. Aslında kullanıcının sayfa yükleme isteğinin başlangıcından sunucudan ilk bayt alınana kadar buna TTFB denir ve site SEO görevlisinin bu faktörü mümkün olduğunca azaltmaya çalışması gerekir.

 

Siteyi sıralama ve derecelendirme

GTMetrics ayrıca sitenizi LightHoss faktörlerine göre sıralamanıza ve puanlamanıza da olanak tanır. Bu, GTMetrix’in size vereceği istatistiklerin LiteHus sistemiyle tamamen aynı olacağı anlamına gelir. Bu araç yakın zamanda yeteneklerine yeni faktörler ve özellikler ekleyerek popülaritesini ve kullanımını artırdı. Bu araçla site sıralaması aşağıdaki üç yolla yapılır:

 • Puan sitesi yapısı
 • Site performans puanı
 • Alfabetik sıraya göre verilen bir puan.

 

Sitenin farklı bölümlerinin uzman analizi

Bu araçta sizlere sunulan bir diğer önemli bölümde ise sitedeki sorunların bir kısmı size özel bir şekilde gösterilecektir. Ayrıca sorunları çözmek ve sitenizi optimize etmek için kullanabileceğiniz çözümler de sağlanacaktır.

Site GT metriklerine göre nasıl puanlanıyor?

Bu araç, sitenizin koşullarını daha iyi anlayabilmeniz için sitenizin puanını yüzde ve renk şeklinde gösterecektir. Örneğin, araç kırmızıya dönerse bu, sitenizin optimum performansının ve hızının %50’nin altında olduğu ve bunu hızlı bir şekilde iyileştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak yukarıda belirtilen faktörlerin yanı sıra, GTMetrix site sıralaması için başka hangi hususları dikkate alıyor? Bu faktörlerin en önemlileri aşağıdakileri içerir:

Hız endeksi

Bu araç tarafından ölçülen önemli faktörlerden biri hız endeksidir. Bu faktör sitenin tamamlanma ve yüklenme süresini kare kare inceler ve hız endeksini yükleme hızına göre değerlendirir. Bu faktör ile FCP indeksi arasındaki temel farklardan biri, bu indeksin içeriğin yürütülmesiyle hiçbir ilgisinin olmaması ve tarayıcının resim girişinin boyutuyla ilgili olmasıdır. Bu endeksin GT Matrix’in nihai sonucuna %10 etkisi olacak.

Etkileşim süresi

Site hızı değerlendirmesinde kullanılan bir diğer önemli faktör site etkileşim süresidir. Bu faktör, kullanıcının sitenize tam olarak girmiş olması ve sitenin yüklenmiş olmasıdır. Kullanıcı bir simgeye tıkladığında etkileşim süresi veya ITT, kullanıcının istenen eylemi gerçekleştirmesi için geçen süredir. Bu süre ne kadar kısa olursa kullanıcı deneyiminin de o kadar keyifli olması doğaldır. Bu süre standart değerden uzun sürerse kullanıcı muhtemelen vazgeçip sayfadan ayrılacaktır. Bu faktör aynı zamanda GTMetrix’in nihai sonucunu da yüzde on oranında etkileyecektir.

GT Matrix’e nasıl giriş yapılır ve kullanılır?

Siz de bu aracı kullanmakla ilgileniyorsanız, kullanımı çok kolaydır. Bu araca erişmek için WWW’ye gitmeniz yeterlidir. GTMetrix.COM’a girin ve istediğiniz bölüme site adresinizi girin. Sitenizin bu araç tarafından analiz edilmesi için Analiz Et seçeneğini seçin. Analiz sonuçlarını Grade GTMetrix ve Web Vital olmak üzere iki bölümde gösteren bir pencere açılacaktır.

 

GTMetrix Notu bölümü

Bu bölümde sizlere 3 farklı puan verilecektir.

İlk bölüm, A’dan F’ye kadar olan alfabeye ve yeşil, turuncu ve kırmızı üç renge dayalı site puanını gösterir. A notu ve yeşil renk en iyi puanı, F notu ve kırmızı renk ise en düşük puanı gösterir.

Performans puanı

Bu puan, kullanıcılar sitenize girip ilk içeriğin yüklenme süresi, indeks hızı, engelleme süresi, en büyük içeriğin yüklenme süresi gibi çeşitli faktörleri incelediğinde verilir. Yukarıdaki bölümlerde bu faktörlerin her biri hakkında bilgi sahibi olduk.

Yapı puanı

Bu puan sitenizin optimalliğini değerlendirir. Sitedeki hataların düzeltilmesi bu puanı doğrudan etkiler.

 

Web Vital bölümü

Bu bölümde size üç ayrı puan verilecek.

LCP faturası

Bu faktörle yukarıdaki bölümlerde ayrı ayrı tanıştık. GTMetrix için önemi o kadar yüksek ki kendisine ayrı bir puan veriliyor. Yeşil rengi almak ve bu bölümde en yüksek puanı almak için LCP süresinin maksimum 1 saniye olması daha iyidir.

TBT faktörü

Ayrıca sitenin engellendiği süre anlamına gelen TBT faktörünü de yukarıda öğrendik. Optimum performans için bu faktörün 150 milisaniyeden az olması gerekir.

Kümülatif Düzen Kayması

Bu faktör aynı zamanda yükleme sırasında sitenin ne kadar değiştiğini de gösterir. Bu bölümde de iyi bir puan alabilmek için 0,1 civarına getirmeniz gerekiyor.

 

GTMetrix’in diğer bölümleri

Yukarıdaki bölümde bu aracın farklı puanlama kısımlarıyla tanıştık. Ancak bu aracın, bahsedilenlerin dışında, daha iyi kullanmak için tanıyacağımız başka bölümleri de vardır.

Şelale

Bu bölümde, bir sayfa yüklenirken tüketilen tüm içeriklerin ve her birinin yüklenme süresinin kapsamlı bir listesi karşınıza çıkacaktır. Bu bölüm size içeriğin yüklenme sırasını gösterir ve hangi içeriğin en fazla yüklendiğini belirtir. Bu faktörleri bilerek site hızını ve yüklemeyi daha kolay optimize edebilirsiniz. Aslında bu bölümde sitenizi tam olarak neyin yavaşlattığını görebilir ve tam olarak ona gidebilirsiniz.

Video

Bu bölümde sitenin yüklenme sürecinin tamamını gösteren bir video izleyeceksiniz. Aslında hangi öğenin yüklenmesinin en çok zaman aldığını görsel olarak görebilirsiniz.

Tarih

Bu bölümde size yapılan değişikliklerin hiyerarşisi görüntülenecektir. Ayrıca sitenin belirli bir tarih ve saatte ne kadar hızlı olduğunu da görebilirsiniz. Sonuç olarak sitenin en yavaş ve en hızlı yüklenme sürelerini öğrenebilir ve her birinin nedenini görebilirsiniz.

Sayfa Detayı

Bu bölümde birçok yararlı bilgi bulacaksınız:

Sayfa Yükleme Süresi sitenin tam yükleme süresini gösterir.
Toplam Sayfa Boyutu Bu bölüm size sitenin ana sayfa boyutunu gösterir.
İstek GTMetrix’in bu bölümü, sitenin farklı bölümlerini yüklemek için sunucu isteklerinin sayısını gösterir. Tarayıcı ile sunucu arasındaki bu isteklerin sayısı ne kadar az olursa site o kadar hızlı olacaktır.

 

GT ölçüm aracında sitenizin puanını nasıl artırabilirsiniz?

Bu araçla yapılan analiz sonrasında mevcut sorunları ve sorunları mümkün olduğunca tanıyacak ve aracın kendisi size çözümler sunacaktır. Aracı kullanmadan ve hızınızı test etmeden önce başka şeyler yaparak site hızınızı optimize edebilirsiniz. Aşağıda bu çözümlerden bazılarını tanıyacağız.

Uygun boyutta görseller

Sitede kullanılan görseller en sık görülen yüksek hacimli içerik olarak değerlendirilmelidir. Sitenin yüklenmesinin gecikmemesi için en uygun boyutta görseller kullandığınızdan emin olun. Resimleriniz ne kadar ağır olursa FCP ve LCP’yi ve site hızını o kadar etkiler. Şu anda, kaliteyi düşürmeden görsellerin boyutunu optimize etmenize olanak tanıyan çeşitli araçlar bulunmaktadır.

CDN içerik dağıtım ağının kullanımı

Bu araçla puanlama yapılmasında içerik dağıtım ağı çok önemli bir rol oynuyor. Bu ağ, dünya çapındaki kullanıcılara tek tip bir web tarama deneyimi sunar. Bu ağda daha yüksek puan almak için CDN sunucularında önbelleğe alınan dosya sayısını artırabilirsiniz .

Görüntüleri CSS komut dosyasıyla birleştirin

Bir sitenin farklı simgeleri vardır. Bu simgeler ayrı ayrı indirilir, istekleri sunucuya ayrı ayrı gönderilir ve ayrı olarak işlenir. Bu sorun siteyi yavaşlatabilir. Bu sorunu önlemek için simgeleri birleştirebilir ve bir CSS Komut Dosyası kullanarak yükseltebilirsiniz. Bununla tarayıcı yalnızca bir isteği kontrol edecek ve sitenin hızı artacaktır.

 

GT Matrix’i kullanmayla ilgili sorunlar

GTMetrix’in temeli ve işlevi, avantajları ve farklı kısımları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, bu aracın kullanımının ne gibi sorunlara yol açacağını bilmek istiyoruz.

 • Ülkenizdeki test sunucusunu seçerseniz site, sunucuyu rastgele değiştirebilir. Bu nedenle sunucuya farklı ülkelerden kullanıcılar bağlandığından nihai sonuç çok doğru olmayabilir.
 • Bu araçtaki bir analizi sunucu tıkanıklığı ve diğer faktörler gibi faktörlere göre tekrarlamak size farklı sonuçlar verebilir ve analizde kafanızı karıştırabilir. Bu sorunu yaşamamak için testlerinizi benzer koşullarda, örneğin aynı internet ağında, aynı sistemde ve aynı saatte yapmaya çalışın.
 • Bu araç, diğer araçlar gibi sürekli olarak güncellenmekte ve değiştirilmektedir. Bazı faturalarınız değişmiş olabilir ve siz bundan haberiniz olmayabilir. Bu sorunu yaşamamak için her zaman kendinizi güncel tutmaya çalışmalı ve değişikliklerden haberdar olmalısınız.

Çözüm

Site optimizasyonu için önemli faktörlerden biri hızıdır. Site hızını kontrol etmek ve optimize etmek için farklı araçlar kullanabilirsiniz. GT Metrics bu araçların en iyilerinden ve en güçlülerinden biridir. Bu araç, sitenizin tüm bileşenlerini ve içeriğini kontrol eden, farklı bölümlerdeki hızı analiz eden, mevcut sorunları tespit eden ve siteyi optimize etmenize yardımcı olan farklı bölümlere ve faktörlere sahiptir.