blog posts

PHP'nin kullanımı

PHP’nin kullanımı nedir?17 temel uygulamanın tanıtımı

PHP programlama dili web geliştirme ve tasarım alanında en yaygın kullanılan dildir, mevcut istatistiklere göre dünyadaki web sitelerinin neredeyse %80’i bu popüler dili kullanmaktadır. PHP dilinin bu yaygın kullanımı, bu programlama dilinin web geliştirme topluluğu arasında kabul edilebilirliğini ve kabulünü göstermektedir. Ayrıca PHP’nin çeşitli alanlardaki uygulamaları da bu programlama dilinin popülaritesinin temel nedenlerinden biridir. PHP’nin uygulamaları o kadar geniştir ki çoğu geliştirici bu uygulamalar hakkında fazla bilgi sahibi değildir. Faradars dergisinden çıkan bu yazımızda PHP ne işe yarar ve bu programlama dili web geliştirme ve tasarım dışında başka hangi alanlarda kullanılabilir sorusuna cevap verilecektir.

Bu makaleyi okuyarak PHP’nin şimdiye kadar daha az keşfedilen 17 muhteşem kullanımını öğreneceksiniz. Ayrıca gerçek dünyadan örnekler verilerek bu dilin kullanım alanlarına ilişkin daha iyi bir anlayış oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonunda bu alanda en sık sorulan ve en çok sorulan sorular yanıtlandı.

PHP programlama dili nedir?

PHP, sunucu tarafı web geliştiricileri tarafından kullanılan açık kaynaklı, genel amaçlı bir kodlama dilidir . PHP’nin kullanımı tamamen ücretsizdir ve “çapraz platform” özelliği nedeniyle geliştiriciler bu programlama dilini Windows, Mac ve Linux dahil çeşitli platformlarda kullanabilirler .

PHP’nin ilk sürümü Rasmus Lerdorf tarafından yayımlandı ve bu dildeki gelişmelerin çoğu onun çabaları sayesinde oldu. Bugün yayınlanan istatistiklere göre Facebook ve Wikipedia gibi pek çok popüler ve popüler site de dahil olmak üzere dünyadaki web sitelerinin neredeyse %80’i PHP dilini temel alıyor. PHP’nin çeşitli alanlardaki uygulamaları ve bu dilin ilgi çekici özellikleri onu web geliştiricileri arasında popüler hale getirmiştir. Bu yazının devamında PHP ne işe yarar ve bu dilin geniş yeteneklerinin hangi alanlarda kullanılabileceği sorusuna cevap verilecektir.

Programcılar neden PHP kullanıyor?

Verilen istatistiklere göre dünyadaki web sitelerinin neredeyse %80’i PHP kodlama dilini kullanıyor. Bu istatistik, 2010 yılında dünyadaki web sitelerinin yalnızca %72’sinin PHP tabanlı olduğu bir dönemde sunulmuştur. Bu nedenle PHP’nin modern bir betik dili olarak kullanımı yıllar geçtikçe artmıştır.

PHP’nin web geliştirme ve tasarımın çeşitli alanlarında kullanımı göz ardı edilemez ve PHP’nin geniş popülaritesi ve uygulamaları için çeşitli nedenler öne sürülmüştür. Aşağıda PHP’nin popülaritesinin en önemli nedenlerinden bazıları yer almaktadır.

 • PHP’yi öğrenmek diğer programlama dillerine göre daha kolaydır.
 • PHP, web geliştirme ve arka uç programlama için iyi bir seçimdir .
 • Bu programlama dili , programcılara eksiksiz bir araç, işlev ve uygulama sınıfları seti sağlar .
 • PHP dilinin hızı çok yüksektir. Bu programlama dili Python ve Perl’den yaklaşık 4 kat, Ruby’den ise 2 kat daha hızlı çalışmaktadır .
 • PHP’nin uygulama alanı çok geniştir ve yalnızca belirli bir alanı kapsamaz.
 • PHP’nin yaygın kullanımı ve popülerliğinin yüksek olması nedeniyle, çevrimiçi programlama forumları aracılığıyla bu dille ilgili sorunları ve hataları çözmek kolaydır.

PHP programlama dilinin zayıf yönleri nelerdir?

PHP programlama dilinin tek olumsuz noktası ve aslında temel zayıflığı, birçok kişi tarafından dile getirilen düşük performansı ve verimliliğidir. PHP’nin uygulama alanı göz önüne alındığında, bu sunucu taraflı betik dilinin C ve C++ programlama dilleri gibi performans göstermesi beklenemez . PHP dilinin yeni sürümü, bu dilin önceki sürümlerine ve diğer benzer dillere göre daha iyi performans sunmasına rağmen.

PHP dilinin zayıflıkları, bu dilin güçlü yönleri ve avantajlarıyla karşılaştırıldığında o kadar önemsizdir ki, bu dilin popülaritesinde bir sorun yaratamaz. Sonuç olarak günümüzde PHP’nin çeşitli alanlarda kullanıldığını görüyoruz. Yazının devamında PHP ne işe yarar ve programcılar bu programlama dilini hangi alanlarda kullanabilirler sorusuna cevap verilecektir.

PHP’nin kullanımı nedir?

PHP programlama dilinin en büyük avantajlarından biri basitliği ve kullanım kolaylığıdır. Ayrıca bu programlama dili günümüzde çoğu web barındırma platformu tarafından desteklenmektedir. PHP programlama dili çoğunlukla dinamik web sayfalarının oluşturulmasında kullanılır ancak PHP’nin tek kullanımı bu değildir ve birçok alandaki geliştiriciler bu popüler dili kullanabilir.

Bu bölümün devamında PHP ne işe yarar sorusunu yanıtlarken PHP programlama dilinin 17 ilginç ve muhteşem kullanımını öğreneceksiniz.

Çevrimiçi mağaza oluşturmada PHP kullanımı

“Elektronik Ticaret” (Elektronik Ticaret | E-Ticaret), web geliştirme ve tasarımında çok önemli bir kategori olarak kabul edilir. Aslında e-ticaret, internet üzerinden ürün satmak veya hizmet sunmak isteyen her işletmenin temel ihtiyacıdır. Dolayısıyla bu işletmelerin mevcut e-ticaret hizmetlerini kullanmak veya kendi mağaza web sitelerini geliştirmekten başka seçeneği yok.

Çoğu e-ticaret sitesi aynı temel işlevselliğe sahiptir. Örneğin ürün alışveriş sepeti, tüm mağaza web sitelerinin ayrılmaz bir parçasıdır; bu bölüm aracılığıyla müşteriler ürün ekleyebilir, miktarını belirleyebilir ve düzenleyebilir. Ayrıca, web sitesi müşterilerinin satın alınan ürünler için ödeme yapabilmesi için çevrimiçi mağazaların güvenli ödeme ağ geçitlerini desteklemesi gerekir. PHP programlama dili çevrimiçi mağazalarla ilgili her şeyi uygulamak için kullanılabilir.

Çevrimiçi mağazalar alanındaki PHP çerçeveleri nelerdir?

Çevrimiçi mağazalar için çeşitli işlevlerin uygulanması alanında PHP’nin kullanımı göz ardı edilemez. Bu güçlü programlama dili, mağaza web sitelerinin geliştirilmesi için özel çözümler sağlamıştır. PHP’de bir mağaza web sitesinin tüm yönlerini geliştirmek için kullanılabilecek OpenCart ve PrestaShop gibi ücretsiz ve açık kaynaklı çerçeveler vardır.

İçerik yönetim sistemleri oluştururken PHP kullanımı

Web sitesi tasarımı ve programlama alanında “WordPress” adını duymamış çok az kişinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz . WordPress, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasının yanı sıra, programlama bilgisine ihtiyaç duymadan çeşitli web siteleri kurmayı mümkün kılan, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. WordPress’in hangi programlama dili kullanılarak geliştirildiğini muhtemelen tahmin edebilirsiniz. Evet, WordPress’i oluşturmak için PHP kullanılır.

WordPress ne tür web siteleri geliştirmek için kullanılır?

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri çok çeşitli farklı web sitelerinin geliştirilmesinde kullanılmaktadır. WordPress’in yardımıyla basit bir blog veya çeşitli eserlerin tanıtımıyla ilgili bir web sitesi geliştirebilirsiniz. Ayrıca WordPress’te bulunan “WooCommerce” gibi eklentileri kullanarak birçok özelliğe sahip çevrimiçi mağazalar oluşturabilirsiniz.

WordPress, PHP kullanan tek içerik yönetim sistemi değildir. Joomla ve Drupal gibi diğer popüler içerik yönetim sistemleri de PHP’ye dayanmaktadır. Ayrıca PHP uygulamalarına göre bu programlama dili yardımıyla özel bir içerik yönetim sistemi oluşturmak mümkündür. Daha önce Faradars dergisinin aşağıdaki makalesinde Joomla, WordPress ve Drupal olmak üzere 3 popüler içerik yönetim sistemi birbiriyle karşılaştırılmıştı.

WordPress için eklenti yazımında PHP kullanımı

Elbette mevcut içerik yönetim sistemlerinin hiçbiri geliştiricilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Dolayısıyla bu sistemlerin her birinin mevcut işlevselliğini geliştiren veya yeni işlevler ekleyen temalara ve eklentilere ihtiyacı vardır. PHP ne işe yarar sorusuna daha doğru cevap verebilmek için PHP yardımıyla içerik yönetim sistemleri için çeşitli eklentiler ve temalar oluşturabileceğinizi belirtmek gerekir. Örneğin, WordPress’te diğer geliştiriciler tarafından yapılan eklentileri almak için özel bir bölüm vardır. Ayrıca CodeCanyon gibi web sitelerinde ayrıca çeşitli WordPress eklentileri de satışa sunulmaktadır. WordPress için eklenti oluşturmak ve bunu mevcut platformlar üzerinden satmak, WordPress’in ihtiyaçlarını ve eksikliklerini göz önünde bulundurarak bunu başarabilen PHP programcıları için çok iyi bir gelir getirici fırsattır.

Forumlar ve çevrimiçi forumlar oluştururken PHP’nin kullanımı

PHP ne işe yarar sorusuna yanıt olarak bu programlama dilinin çevrimiçi forumlar ve forumlar oluşturma yeteneğine işaret edebiliriz. Bu forumların kullanıcıları fikirlerini ve deneyimlerini paylaşarak diğer üyeleri motive ettiğinden, özel çevrimiçi forumlar üyelerinde heyecan yaratmada önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, özel forumlar ve forumlar, ürün veya hizmetlerle ilgili sorunları ve sorunları çözmek, müşteri desteği sağlamak, en son değişiklikler ve olası hatalar hakkında bilgi vermek için mükemmel bir seçenektir.

Ayrıca tartışma forumları kullanıcılar arasında fikir alışverişine olanak sağlamakta ve kullanıcılar çeşitli konularda birbirleriyle tartışıp fikir alışverişinde bulunabilmektedir. Bu nedenle eğer kişiler ürünleri kullanırken sorun yaşarlarsa forumdaki diğer aktif kişilerin görüşlerinden faydalanabilirler. PHP’nin kullanımlarından biri çevrimiçi forumlar ve özel forumlar oluşturma yeteneğidir. Ayrıca PHP’deki Laravel çerçevesinin yardımıyla güçlü forumları kolayca uygulayabilirsiniz. Ayrıca WordPress içerik yönetim sistemi, geliştiricilere çevrimiçi forumlar oluşturmaları için çeşitli eklentiler sağlar. Bu alandaki tüm çerçevelerin, eklentilerin ve yazılım paketlerinin ortak özelliği hepsinin PHP kullanmasıdır.

PHP’nin sosyal ağ oluşturmada kullanımı

Güçlü sosyal ağ siteleri oluşturma yeteneği, PHP’nin ne işe yaradığı sorusuna verilebilecek bir başka cevaptır. Bu bağlamda, hizmetlerini arka uçta çalıştırmak için PHP programlama dilini kullanan güçlü ve popüler sosyal ağ “Facebook”tan bahsedebiliriz. Bu sosyal ağ, en iyi performansa ve verimliliğe sahip olmak için PHP dilini temel alan kendi motoru HHVM’ye güvenmektedir.

Ayrıca PHP programlama dili yardımıyla Facebook, Twitter ve Instagram gibi mevcut sosyal ağlar için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Tüm bu sosyal ağların, geliştiricilerin sağlanan API’yi kullanabilecekleri özel bir bölümü vardır.

PHP ile Telegram botu oluşturma

Günümüzde “Chatbot’lar” müşteri iletişimi alanında çevrimiçi işletmelerde çok önemli ve etkili bir rol oynamaktadır. Hizmet ve ürün desteği, satın alma, sipariş takibi, anketler ve daha birçok işlem chatbotlar kullanılarak yapılabilmektedir. Bu arada en popüler sosyal ağlardan biri olan Telegram messenger, robot oluşturma yeteneğini sunarak çevrimiçi işletmeler ve müşteri iletişimi alanında yeni bir dönüşüm yarattı. Telegram botu yapmak oldukça kolaydır ve bu botlar Telegram bulutunda çalıştırılır. Sonuç olarak, barındırma ve kapsam eksikliği nedeniyle , bu robotları oluşturmanın maliyeti bir web sitesi oluşturmaya göre çok daha düşüktür.

PHP programlama dili Telegram botlarını tasarlamak ve geliştirmek için de kullanılabilir. Bu programlama dili yardımıyla farklı amaçlara yönelik Telegram botları geliştirilebilmektedir.

API geliştirmede PHP uygulaması

PHP’nin API geliştirmede kullanımı kolayca göz ardı edilemeyecek başka bir konudur. PHP programlama dili yardımıyla çeşitli amaçlara yönelik API’ler geliştirilebilir. Hizmet ve hizmet sağlamak için API’nin geliştirilmesi ve uygulanmasının aşağıda verilen birçok avantajı vardır.

 • API’lerin kullanımı hizmet sunumunun entegrasyonuna yol açar.
 • Bilgi alışverişi ve iletişim kolaylaşır.
 • API’lerin varlığı yeniliğe yol açmaktadır çünkü API’leri kullanan kişiler istenilen hizmetleri farklı şekillerde sunabilmektedir. Sonuç olarak, kullanıcılara hizmet vermenin daha kolay bir yolu sunulabilir.

API ve önemi ile ilgili değinilen noktalara göre PHP ne işe yarar sorusuna bir cevap daha verilebilir, çünkü bu programlama dili ve içindeki çerçeveler yardımıyla işlevsel API’ler geliştirmek kolaydır.

Web sitesi için sohbet desteği oluşturmak için PHP kullanma

PHP’nin bir web sitesine sohbet desteği sağlayabilmesi, PHP ne işe yarar sorusunun bir başka yanıtı olarak değerlendirilebilir. Günümüzde web siteleri, kullanıcılarıyla iletişim kurmak için farklı yöntemler sunmaktadır; bunlardan biri de sohbet yoluyla destektir. Birçok site, sayfanın sağ köşesine bir buton yerleştirerek kullanıcılarına çevrimiçi ve çevrimdışı sohbet desteği sağlamıştır. Bunun sonucunda kullanıcılar görüş, öneri ve sorularını sitenin desteğiyle kolaylıkla paylaşabilmektedir. PHP programlama dilinin yardımıyla bu işlevsellik kolaylıkla uygulanabilir. Ayrıca, geliştiricilerin web sitelerinde sohbet desteğini hızlı ve kolay bir şekilde uygulamak için kullanabilecekleri birçok ücretsiz ve ücretsiz olmayan PHP komut dosyası vardır .

 

Resim oluşturma ve düzenlemede PHP kullanımı

Bu bölümün başlığına göre PHP ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da bu programlama dilinin görsel oluşturma ve düzenleme yeteneğidir. PHP dilinde görsellerle çalışmak için özel kütüphaneler vardır . PHP’de görüntüleri düzenleme yeteneği farklı programlar oluşturmak için kullanılabilir. Örneğin, resimleri yeniden boyutlandırmak için basit bir PHP betiği yazabilirsiniz. Ayrıca PHP GD kütüphanesi resimlerdeki renkleri değiştirmek, çeşitli filtreler uygulamak, resimleri döndürmek ve kırpmak, yeniden boyutlandırmak, sıkıştırmak ve daha fazlası için kullanılabilir. Bu kütüphane aynı zamanda görsellere filigran eklemek ve görselin farklı kısımlarını aynı anda düzenlemek için de kullanılıyor.

PHP’nin görüntü oluşturma ve düzenleme alanındaki uygulamaları çok geniştir ve hatta daire, dikdörtgen, çizgi gibi geometrik şekiller bile bu programlama dilinin yardımıyla çizilebilir. Ayrıca, yineleme döngülerini ve görüntü işleme kitaplıklarını PHP’de birleştirmek harika sonuçlara yol açar.

Çevrimiçi formlar oluştururken PHP kullanımı

PHP’nin başka bir kullanımı da bu programlama dilinin çevrimiçi formlar oluşturma yeteneğidir. Farklı web sitelerinde bulunan çevrimiçi formların her biri belirli bir amaç doğrultusunda geliştirilmiştir. Bu formlar, kullanıcıların kullanıcı hesaplarına kaydolmalarını ve oturum açmalarını sağlamak, kullanıcılardan bilgi almak ve kullanıcıların başkalarıyla iletişim kurmasını sağlamak için kullanılır. PHP programlama dilinin yardımıyla çevrimiçi formlar, karmaşıklıklarına bakılmaksızın uygulanabilir.

PDF belgeleri oluşturmada PHP uygulaması

PHP ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da bu programlama dilinin PDF dokümanları oluşturabilme yeteneğidir . PDF belgeleri bilgi paylaşımı için kullanılır. PDF dosyaları satın alma faturaları, biletler, kitaplar, kılavuzlar, broşürler, dergiler ve daha fazlasını düzenlemek için kullanılabilir. PHP’nin ilginç kullanımlarından biri de kod aracılığıyla PDF dosyaları oluşturma yeteneğidir. Örneğin mağaza web sitelerinde kullanıcıların bir ürünü satın aldıktan sonra satın alma faturası alması gerekir ve bu PHP programlama dili yardımıyla yapılabilir. Ücretsiz kütüphanelerin mevcut olması nedeniyle PHP dili bu örnek faturaların oluşturulmasını çok kolaylaştırmıştır.

Kullanıcı kimlik doğrulamasında PHP uygulaması

Kullanıcı kimlik doğrulaması “Web Güvenliği”nin temel direklerinden ve en önemli konularından biridir. Web geliştiricilerinin, web siteleri veya web uygulamaları geliştirme sürecinde şüphesiz kullanıcı kimlik doğrulamasını uygulamaları gerekir.

“Kullanıcı Kimlik Doğrulaması”nı uygulamak için , kullanıcı adı ve parola kullanılarak yapılan basit kimlik doğrulamasından, daha karmaşık olan “İki Adımlı Doğrulama” kullanımına kadar farklı yöntemler de vardır. PHP dilinde her biri aşağıda incelenen farklı kimlik doğrulama tekniklerini uygulamak mümkündür.

PHP’de kullanıcı adı ve şifre ile kullanıcı kimlik doğrulaması

PHP’de kullanıcı kimlik doğrulamasını uygulamanın en kolay yolu kullanıcı adı ve şifre kullanmaktır. Bu yöntemde doğrulama 2 alan karşılaştırılarak yapılır. PHP, kullanıcı adlarını ve parolaları gelişmiş şifrelemeyle bir veritabanında saklama ve alma olanağı sağlar. Bu nedenle, PHP’de kullanıcı adı ve parola doğrulama yoluyla kullanıcı kimlik doğrulamasını uygulayacak bir mekanizma oluşturmak kolaydır.

PHP’de çerezleri ve oturumları kullanarak kullanıcı kimlik doğrulaması

Web geliştiricileri web’deki “çerez” kavramına oldukça aşinadır . Aslında çerez, sitenin ihtiyaç duyduğu bilgilerin tarayıcıda saklandığı bir dosyadır. Pek çok sitede siteden çıkıp tarayıcıyı kapattıktan sonra siteye tekrar giriş yapmanıza gerek kalmaması bu sorunu mutlaka yaşamışsınızdır. Çerezlerin web üzerindeki en yaygın kullanımlarından biri, web sitelerine giriş işlemini kolaylaştırmaktır. Ayrıca birçok alışveriş sitesi de kullanıcının alışveriş sepetindeki bilgilerin kaydedilmesi amacıyla çerezlerden yararlanmaktadır. PHP Sessions’ı kullanarak giriş çerezlerini kolayca yönetebilirsiniz . Ayrıca çerezleri veritabanında saklamak için güvenli bir şekilde şifrelemek de mümkündür.

PHP’de 2 veya çok faktörlü kullanıcı kimlik doğrulaması

Günümüzde birçok platform ve web sitesi kimlik doğrulama için 2 adımlı doğrulamayı kullanıyor. Kullanıcı kimlik doğrulaması için 2 adımlı doğrulamanın kullanılması, kullanıcı bilgilerinin güvenliğini artırır. 2 adımlı doğrulama işlemi, web sitesinin kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra kullanıcıdan başka bir kod istemesi şeklindedir. Bu kod, özel bir mobil uygulama tarafından oluşturulabileceği gibi kullanıcıya SMS veya e-posta yoluyla da gönderilebilir. Bazı platformlar hizmetlerini sağlamak için çok adımlı doğrulamayı da kullanır. Örneğin, bankacılık hizmetleri sağlayan web siteleri, güvenliği artırmak ve kullanıcı bilgilerine erişimi engellemek için genellikle cep telefonuna bir kod ve kullanıcının e-postasına başka bir kod gönderir.

Buna göre, PHP programlama dilinin yardımıyla her türlü 2 veya çok adımlı kimlik doğrulama gerçekleştirilebilir. PHP’nin bu alandaki özellikleri arasında şunlar sayılabilir.

 • Rastgele ve güvenli bir token oluşturma ve bu tokenı veritabanında saklama imkanı
 • PHPMailer kullanarak kullanıcının e-postasına kod gönderebilme
 • Belirteci kısa mesaj yoluyla kullanıcının cep telefonu numarasına göndermek için SMS hizmetlerinin API’lerine bağlanma

PHP’nin çeşitli veritabanlarını destekleme alanında kullanımı

PHP’nin geçmişten günümüze kullanım alanlarından biri de bu programlama dilinin çeşitli veritabanlarına desteklenmesi olmuştur. Aşağıda PHP tarafından desteklenen veritabanlarının bir listesi bulunmaktadır.

 • MySQL
 • PostgreSQL
 • Berkeley DB
 • Kahin
 • Microsoft SQL Sunucusu
 • SQLite
 • Mongo DB
 • ve diğer durumlar

İlginç olan, PHP’de “Veritabanı” ile çalışmanın çok kolay olmasıdır. Ayrıca PHP, veritabanına güvenli bağlantıya izin verir. Ek olarak, PHP dilinin 5. sürümünden itibaren, geliştiricilerin tüm veritabanları için standart ve birleşik bir kod oluşturmasına yardımcı olan, PHP Veri Nesnesi veya PDO adı verilen bir araç tanıtıldı. Bu araç, veritabanıyla çalışmak için bir dizi işlev ve komut içerir. Ayrıca PDO, nesne yönelimini tamamen destekler . PHP’deki PDO aracını kullanarak, eğer veritabanı değiştirilirse, artık kodları değiştirmeye gerek kalmaz ve yeni veritabanı, birkaç küçük değişiklikle kolayca kullanılabilir.

Arka uç programlamada PHP uygulaması

PHP ne işe yarar sorusuna bir diğer cevap olarak bu dilin back-end programlamada yaygın kullanımına işaret edebiliriz. “Arka Uç” ve “Ön Uç”, web geliştirme ve tasarım dünyasında iki yaygın terimdir. Aslında web geliştirme iki genel bölüme ayrılır: birbirini tamamlayan arka uç programlama ve ön uç programlama . Genel olarak arka uç programlama, kullanıcılar tarafından görülemeyen kodu ifade eder ve daha çok web sitesinin genel işlevselliğine ve veritabanına bağlantıya atıfta bulunur. Öte yandan ön uç programlama, kullanıcı arayüzünün geliştirilmesi ve web sitesinin görünümü ile ilgilidir .

Önerilen içerik:

Arka Uç ve Ön Uç arasındaki fark nedir? — Bilmeniz gereken her şey (+ ücretsiz video)

Backend sitesi geliştirmek için Python , C ++ , C , Java ve Perl gibi farklı programlama dilleri kullanılabilir ancak PHP, backend programlama için en yaygın kullanılan dildir. Bu dil özellikle arka uç ve sunucu tarafı programlama için oluşturulmuştur ve bu amaç için kapsamlı özelliklere, çerçevelere, işlevlere ve araçlara sahiptir.

Gerçek zamanlı web uygulamalarının yapımında PHP kullanımı

PHP’nin başka bir kullanımı da sohbet programları, botlar, sosyal ağlar, web oyunları, izleme sistemleri ve diğerleri gibi gerçek zamanlı web uygulamaları oluşturmaktır . Bu web uygulamalarını oluşturmak için Node.js , Angular.js ve Express gibi çeşitli teknolojiler kullanılabilir. Ayrıca Socket.io gibi “WebSocket” (WebSocket) tabanlı çerçeveler de günümüzde web uygulamalarının oluşturulmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak bu web uygulamalarının yapımında önemli olan nokta farklı web geliştirme teknolojilerinin bir araya getirilmesidir ve bu arada PHP dilinin bu önemli konuyu kolaylaştırmadaki rolü de göz ardı edilmemelidir.

Web hizmetlerinin yapımında PHP kullanımı

Web servisleri, en önemlisi REST olan HTTP protokolünü temel alan makineden makineye veri alışverişi sistemleridir . Yukarıdaki tanımın daha iyi anlaşılması için web sitelerinin genellikle HTML formları aracılığıyla gerçek kullanıcılarla bilgi alışverişinde bulunduğunu belirtmek gerekir. Web servisleri ise diğer web servisleri, cihazlar ve uzak uygulamalar gibi diğer sistemlerle doğrudan iletişim kurar. PHP’nin kullanım alanlarından biri, işlevsel web hizmetleri geliştirmek için çeşitli araçlar sağlamaktır. Aslında PHP ile web hizmeti yazmak sandığınızdan çok daha kolaydır.

Gerçek dünyada web hizmetlerinin kullanımına bir örnek

Hava tahmini ve meteorolojik bilgi sağlayan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinin tümü, kullanıcıların istedikleri konumla ilgili eksiksiz hava durumu bilgileri almak için kullanabilecekleri çekici bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu sitelerin ilginç yanı hava durumu bilgilerinin hepsinde aynı olmasıdır. Bunun nedeni, bu alanda faaliyet gösteren çok az sayıda şirketin hava durumu verilerini toplayacak altyapıya ve pahalı araçlara sahip olmasıdır. Sonuç olarak diğer web siteleri yalnızca bu şirketlerin sağladığı bilgileri kullanır ve sonuç olarak bu web sitelerindeki bilgilerin aynı olmasını sağlar. Bu durumda veri alışverişi web hizmetleri aracılığıyla gerçekleşir.

Web hizmetleri veri alışverişi için hangi protokolleri kullanır?

Web hizmetlerinin çalışma şekli, kullanıcının HTTP protokolüyle web hizmet sağlayıcısına bir istek göndermesi ve ardından belirli bilgileri almasıdır. Web servisleri tarafından döndürülen bilgiler scriptler ve diğer programlar tarafından işlendiğinden bu bilgi için HTML ve CSS formatlarını kullanmak mantıklı değildir. Sonuç olarak veriler, komut dosyaları ve programların kolayca kullanabileceği şekilde biçimlendirilmelidir. Aslında bir HTML belgesinin içerdiği bilgilerin kodlama yoluyla ayrıştırılması oldukça zor bir iştir. Bu nedenle web servisleri belirli veri değişim protokollerini kullanır. Aşağıda bazı protokoller bulunmaktadır.

 • CSV : Bu format, özel bir sembolle ayrılmış basit bir öğe listesi içerir. Örneğin, liste veri1; veri2; veri3;…  Verilerin bir örneği CSV biçimindedir .
 • XML : Kodlanabildiği için karmaşık verileri göndermek için kullanılan güçlü ve karmaşık bir işaretleme dilidir.
 • JSON : “JSON”, “Anahtar” ve “Değer” çiftlerini kullanan web servisleri arasındaki veri alışverişi için standart bir format olarak bilinir. Günümüzde birçok web hizmeti bu veri formatını veri alışverişi için kullanıyor çünkü XML’den daha basit olmasına rağmen çeşitli çerçeveler ve kütüphaneler tarafından da destekleniyor.

Sistem betiklerinin geliştirilmesinde PHP kullanımı

PHP programlama dilinin sistem komut dosyaları geliştirme yeteneği, PHP’nin başka bir kullanımıdır. PHP betikleri genellikle bir web sunucusu tarafından yürütülür, ancak PHP betiklerini yürütmek için her zaman bir web sunucusuna gerek yoktur. PHP komut dosyalarını PHP komut satırı yorumlayıcısı veya PHP-CLI aracılığıyla çalıştırmak da mümkündür. PHP kullanılarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sistem bakımıyla ilgili görevleri gerçekleştirmek için komut dosyaları geliştirilebilir:

 • Sistem dosyalarını kontrol edin
 • Sistem günlüklerinin analizi
 • Uzak verilerin otomatik olarak indirilmesi ve kaydedilmesi
 • FTP yoluyla indirin ve yükleyin
 • Veritabanı Bakımı

PHP’de yazılmış sistem komut dosyalarını Linux’ta CRON planlama sistemi veya Windows’ta TaskScheduler aracılığıyla çalıştırmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde farklı alanlardaki 17 PHP uygulamasını tanıdıktan sonra, yazımı sırasında incelemeye az yer kalan soruları yanıtlamaya çalıştık. Aşağıda PHP uygulamaları alanında en sık sorulan ve sıkça sorulan sorular yanıtlanmıştır.

PHP’nin en iyi kullanımı nedir?

PHP, programcılar arasında , web geliştirme ve ticari uygulamalar oluşturma alanında yaygın olarak kullanılan, sunucu tarafı kodlama dili olarak bilinir . Ücretsiz ve açık kaynaklı araçların çeşitliliği ve yüksek yürütme hızı, bu programlama dilini web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için programcıların bir numaralı tercihi haline getirdi. PHP’nin çeşitli alanlardaki geniş uygulamalarına rağmen, bu programlama dilinin kullanıldığı en önemli alan web geliştirme ve tasarımdır.

PHP iş piyasası nasıl?

PHP’nin web geliştirme ve tasarımdan WordPress için sosyal ağlar ve eklentilerin oluşturulmasına kadar çeşitli alanlardaki uygulamaları göz önüne alındığında, iş piyasasında bu programlama diline nispeten iyi bir talep var. Ayrıca dünyadaki web sitelerinin %80’inde bu programlama dilinin yaygın olarak kullanılması, PHP programcıları için birçok iş fırsatının oluşmasına yol açmıştır. Bu alanda aktif programcılar bağımsız çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, şirket bünyesinde programlama ekibinin üyesi olarak da çalışabilmektedirler. PHP programcıları için mevcut iş fırsatları o kadar geniştir ki, bu alandaki aktif insan sayısının çokluğuna rağmen, yeterli uzmanlığa ve niteliklere sahip olduğunuz sürece yine de iyi bir gelirin tadını çıkarabilirsiniz.

PHP hala öğrenmeye değer mi?

Web geliştirme ve tasarım alanında yeni programlama dillerinin ortaya çıkmasına rağmen, PHP’nin 1995 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana bu dil, web geliştirme ve tasarım konusunda programcıların bir numaralı tercihi olmuştur. PHP, kuruluşundan bu yana yeni özellikler sunarak, sürekli güncellemeler yaparak ve mevcut hataları düzelterek web geliştirme ve tasarım alanındaki konumunu kurmayı başardı. Bu nedenle web tasarımındaki köklü geçmişine rağmen PHP’nin öğrenilmesi hala tavsiye edilmektedir.

Python mu yoksa PHP mi, hangisi daha iyi?

Python ve PHP, her biri farklı alanlarda kullanılan, dünyanın en popüler programlama dillerinden ikisidir. PHP uygulamaları çoğunlukla web programlama ile ilgilidir ve Python uygulama geliştirmek için kullanılır. Son olarak bu iki dilden birini seçmek programcının amacı, proje türü ve ilgi alanları ile doğrudan ilgilidir. Aslında programcıların web uygulamaları geliştirebilmeleri için PHP programlama dilini öğrenmeleri gerekmektedir. Öte yandan Python, “Veri Bilimi” ve “Makine Öğrenimi” alanına girmek için mevcut en iyi seçenektir . Daha önce Faradars dergisinin aşağıdaki makalesinde bu iki programlama dili birbiriyle karşılaştırılmıştı.

Çözüm

PHP, programcılar ve özellikle web programlama alanında aktif olanlar için tanıdık bir isimdir. Bu sunucu tarafı kodlama dili, web sayfaları oluşturmak için güçlü bir araçtır. Pek çok kişi PHP uygulamalarının geniş yelpazesine aşina değil ve bunların yalnızca web sayfaları oluşturmak için kullanıldığını düşünüyor. Aslında PHP’nin web geliştirme alanındaki uygulamaları çok geniştir ve web geliştiricileri, PHP diline tam olarak hakim olmaları halinde, bu güçlü dili sosyal ağlar oluşturma, API geliştirme, kullanıcıların kimlik doğrulaması yapma, kimlik doğrulama gibi çeşitli alanlarda kullanabilirler. web hizmetleri oluşturma, WordPress için eklentiler yazma ve diğer durumları kullanma.

Buna göre Faradars dergisinden çıkan bu yazıda PHP ne işe yarar ve geliştiriciler bu programlama dilini hangi alanlarda kullanabilirler sorusuna cevap verildi. Ayrıca PHP’nin çekici özelliklerine değinilerek bu dilin geliştiriciler tarafından yaygın kullanımının nedenlerine de değinildi. Sonunda PHP uygulamalarıyla ilgili en sık sorulan sorular yanıtlandı.