blog posts

Siteyi kullanılamaz hale getirmeden yeni bir sunucuya aktarmak için 7 adım

Trafik kaybı, sayfa yükleme hızının düşük olması veya mevcut hostunuzun uygunsuzluğu gibi sebeplerden dolayı hostingi değiştirmeye karar verdiyseniz ancak siteyi yeni bir sunucuya nasıl aktaracağınıza dair bir fikriniz yoksa şunu söylemeliyiz. bu konu hakkında endişelenmenize gerek yok.. En önemli aşamayı yani host değişikliklerine karar vermeyi geçtiniz ve artık bu hedefe ulaşmak için herhangi bir dosya kaybı yaşamadan veya sitenin performansını bozmadan başka bir hosta geçiş yapmak için güvenilir bir eğitime ihtiyacınız var.

Bir web sitesini yeni bir sunucuya aktarmak 7 ana adımda yapılır ; yeni bir host satın almak, site dosyalarını yedeklemek, dosyaları yeni sunucuya aktarmak, web sitesinin yeni hostta performansını test etmek, e-postaları aktarmak, sunucuyu değiştirmek ve iptal etmek eski hosting planı Bu eğitimde tüm bu adımları ayrıntılı olarak inceledik.

Her ne kadar bu iş sözde çok zor ve riskli görünse de pratikte çok açık ve basittir. Bu eğitimimizde hiçbir soru kalmaması ve sitenin başarılı bir şekilde taşınmasının ardından faaliyetlerinize güvenle devam edebilmeniz için her adımı gerekli ipuçları ve detaylarla açıklıyoruz.

Siteyi yeni bir sunucuya aktarmak bir dizi ipucu gerektirir ve bunlardan en önemlisi mevcut barındırma planınızı iptal etmek için acele etmemeniz ve yalnızca sitenizin düzgün çalıştığından emin olduğunuzda önceki planınızı iptal etmek için harekete geçmenizdir. yeni sunucuda.

Ayrıca, web sitenizin dosyalarının ve verilerinin tam bir yedeğini almayı düşünmelisiniz; böylece en kötü durumda, dosyalarınızı kaybederseniz, web sitesi yedekleme dosyasını herhangi bir endişe duymadan kullanabilirsiniz.

Elbette yukarıdaki iki madde, siteyi yeni bir sunucuya aktarmak için yalnızca 2 önemli önkoşuldu. Bu eğitim için dikkate aldığımız adımlar size başarılı bir aktarım için gerekli tüm adımları sağlayacaktır ve elbette tüm bu adımların, bir barındırma sunucusu Aktarım için güçlü ve uygun olanı seçtiğinizde başarınızın arka planını sağlayabileceğini unutmayın. Bu bağlamda web siteniz için hosting sanal sunucu satın alma sayfamıza başvurabilir ve web siteniz için ideal bir plan seçebilirsiniz.

 

O halde başlayalım:

İçindekiler

Siteyi yeni bir sunucuya taşımayı ne zaman düşünmeliyiz?

Sitenin tüm önemli dosya ve verilerini depoladığınız ve istediğiniz performansa ulaştığınız bir ana bilgisayarda çalışmaya devam etmekle birlikte, fikir tamamen mantıklı ve doğrudur ancak durum her zaman böyle değildir. Site host değişikliği alarmlarına neden olan birçok sebep vardır ve eğer bu alarmları fark ettiyseniz siteyi yeni bir sunucuya aktarmayı düşünmenin zamanı gelmiştir. Yeni bir sunucuya geçmenin 3 nedenini tanıyalım:

Trafik kaybı

Web sitesi trafiğinin hafif ve kontrol edilebilir olduğu başlangıçta mevcut sunucunuzun veya hostunuzun eksikliklerini fark etmeyebilirsiniz, ancak güçlü hostlar, ağır yük ve trafikle karşı karşıya kaldıklarında güçlerini gösterirler. Web sitesinin yoğun olduğu saatlerde beklenmedik sunucu arızaları nedeniyle ziyaretçi memnuniyetsizliği ve trafik kaybı görüyorsanız, daha güçlü bir ana makineye geçmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Sunucunun çok fazla kapalı kalması, web sitesi sayfalarının arama sonuçlarındaki sıralamasını da etkileyebilir ki bu kesinlikle istediğiniz bir şey değildir. Böylece siteyi yeni bir sunucuya taşıyarak trafik kontrolünden ve potansiyel müşterilerinizin memnuniyetinin sürdürülmesinden emin olabilirsiniz.

Yavaş yüklenen web sitesi

İçeriğin veya web sitesi trafiğinin artmasıyla birlikte web sitenizin zaman içinde yavaşladığını fark ettiyseniz ve site hızını artırmaya yönelik tüm çözümlerle henüz istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız, belki de sitenizi aktarmanın zamanı gelmiştir. web sitesini başka bir ana bilgisayara aktarın. Kullanıcı memnuniyetini korumak ve SEO puanınızı artırmak için yüksek performanslı ve hızlı bir web sitesine ihtiyacınız var ve web sitenizi daha güçlü ve verimli bir ana bilgisayara taşımaktan daha iyi bir fikir olamaz.

Mevcut sunucunun performansından memnuniyetsizlik

Mevcut host ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ve size istediğiniz özellikleri, olanakları ve işlevselliği sunmuyorsa sonsuza kadar ona mahkum olmanıza gerek yok. Web siteniz için ideal barındırma olabilecek ve web sitenizin ihtiyaçlarına uygun özellikleri ve performansı uygun fiyatın yanı sıra sunan birçok barındırma sağlayıcısı vardır.

Dolayısıyla mevcut site sunucusu güvenlik, performans, geliştirme yetenekleri, olanaklar ve yeni teknolojiler gibi çeşitli yönlerden beklentilerinizi karşılayamıyorsa, web sitenizin performansını ve sıralamasını korumayı ve sunucuya aktarma gibi çözümleri de düşünmelisiniz. Yeni sunucuyu etkinleştirmek için site.

Ancak bunu yapabilmek için web sitenizin durumunu tehlikeye atmayacak şekilde dikkatli bir şekilde planlamanız gerekir.

Genel olarak, başka bir ana makineye geçiş yaparken her zaman hatırlamanız gereken bir temel kural vardır:

“Hiçbir şekilde yeni bir sunucuya transfer olmak için acele etmemelisiniz. Öncelikle güvenilir bir host seçin, ardından dosya yedekleme ve dosya aktarma görevlerini gerçekleştirin ve web sitenizin istikrarlı performansından emin olduktan sonra önceki hosting planlarınızı iptal edin.

Bu hassas ve stresli süreci mümkün olduğu kadar çabuk atlatabilmeniz için yeni bir hosta geçiş adımlarını tüm detaylarıyla ve püf noktalarıyla birlikte sunmanın zamanı geldi.

 

Adım 1) Yeni barındırmayı seçin.

Büyük olasılıkla, web sitesini yeni bir sunucuya taşımayı düşünmelerinin nedeni, mevcut sunucunun performansından memnun olmamalarıdır. Bu yüzden aldanmamak için öncelikle hosting sağlayıcıları hakkında gerekli araştırma ve incelemeleri yapıp, uygun bir hosting seçmelisiniz.

Yeni bir hosting sunucusu seçerken aşağıda belirttiğimiz bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz:

Web sitesi gereksinimleri

Bir barındırma planı seçmeden önce ihtiyaçlarınız hakkında net bir fikre sahip olmalısınız. Amacınız web tasarımını öğrenmek veya kişisel bir web sitesi oluşturmaksa, paylaşımlı bir barındırma planı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Büyüyen bir çevrimiçi mağaza oluşturmak istiyorsanız, yeterli donanım kaynağına (depolama alanı, CPU ve bant genişliği) sahip bir sanal veya özel sunucuya ihtiyacınız vardır. Amacınızı bilmeniz ve ardından bu amacın gerekliliklerine göre tüm bu gereksinimleri karşılayan bir host seçmeniz önemlidir.

güvenlik

Hosting seçiminde güvenlik en önemli faktörlerden biridir. Söz konusu hosting size ne kadar gerekli kaynak ve olanakları sağlasa da güvenlik eksikliği çeşitli saldırılara ve site arızalarına zemin hazırlamaktadır ve yeni bir hostingden beklediğiniz şey bu değildir. Bu nedenle, web sitenizi bilgisayar korsanlarından ve diğer tehditlerden korumak için sıkı güvenlik önlemlerine sahip bir barındırma seçin.

Sunucu güvenilirliği ve çalışma süresi

Elbette, bir web sitesi açmak istediğinizde, yolun açık olması için, kullanıcıların “bu web sayfası kullanılamıyor” mesajı yerine, istedikleri sayfanın içeriğini görmeleri ve sorularına cevap bulmaları gerektiğini biliyorsunuz. Bu nedenle sunucunun güvenilirliği ve çalışma süresi, web sitesi için yeni bir barındırma seçiminde en önemli faktörlerden biridir. söz konusu barındırma planının çalışma süresi yüzdesine dikkat edin çünkü bu faktör, web sitenizin çevrimiçi olarak erişilebilir veya görünür olduğu sürenin yüzdesini gösterir.

Bu yüzde ne kadar yüksekse (tercihen %90’ın üzerinde), web sitenizin beklenmedik bir şekilde çevrimdışı olma olasılığı da o kadar az olur.

Hız

Yüksek web sitesi hızı internet kullanıcılarının aradığı en önemli kriterlerden biridir. Öte yandan Google gibi kullanıcı deneyimine büyük önem veren popüler arama motorları, hızı sitelerin arama sonuçlarındaki en önemli sıralama faktörlerinden biri olarak görüyor.

Dolayısıyla sitenizin SEO’sunu önemsiyorsanız barındırma hızını önemli bir faktör olarak düşünün.

Müşteri desteği

Seçtiğiniz host veya sunucu performans, güvenlik ve güvenilirlik açısından ne kadar iyi olursa olsun yine de sunucu tarafında aksama veya sorunla karşılaşma ihtimaliniz vardır ve işte bu noktada destek departmanı size yardımcı olmak için devreye girer. . Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda destek ekibiyle iletişime geçebilmeli ve sorunun çözümü için onlardan yardım alabilmelisiniz.

Fiyat

Her ne kadar hosting planı satın almanın en önemli kriterlerinden biri fiyat olsa da, fiyat uğruna yukarıdaki maddeleri asla feda etmemelisiniz. Yukarıdaki kriterleri karşılayan planları seçtikten sonra, bunları fiyat açısından kontrol etmenin ve satın alma maliyetinin yanı sıra planı yükseltme, yenileme vb. maliyetlerini de kontrol etmenin zamanı geldi. , ihtiyaçlarınıza uygun ve bütçenize uygun bir ev sahibiniz var.

Bununla birlikte, web sitenizi barındırmak için %99,9 güvenlik ve çalışma süresine sahip güçlü bir sunucuya ihtiyacınız varsa ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Assam Server barındırma planlarına güvenle güvenebilir ve yeni bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. .

 

Adım 2) Tüm web sitesi dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin.

Mevcut ana sunucuda ve siteye bağlı veritabanlarında bulunan dosya ve bilgilerin yedek kopyasının hazırlanması, sitenin yeni sunucuya aktarılmasının ana adımlarından biridir. Bunu yaparak, bu dosyayı web sitesi barındırma dışında bir yerde saklamanız koşuluyla, web sitesini başlatmak için gereken bilgi ve verileri kaybetme olasılığını sıfıra indirirsiniz.

cPanel ile web sitesi yedekleme yazımızda , ihtiyaç halinde yardım alabileceğiniz bir yedekleme dosyası oluşturup yerel sistemde saklamak için gerekli tüm adımları inceledik.

Tek yapmanız gereken cPanel hesabınıza giriş yapıp Dosyalar kısmından Yedekleme Yöneticisine tıklayıp Yedekleme Sihirbazı seçeneğini seçmektir.

Daha sonra tam veya kısmi yedekleme ile ilgili adımlar başlar; site dosyalarıyla ilgili tüm detayların tek bir entegre dosyada yer alması için tam yedekleme yöntemini kullanmak tercihen daha iyidir.

Genel olarak, web sitesinin daha sonra yeni sunucuda düzgün çalışması için gerekli koşulları sağlamak amacıyla sitenin tüm ana dosyalarını ve alt alan adlarındaki tüm dosyaları yedeklemeye çalışın.

Tam yedekleme dosyasını hazırladıktan sonra veritabanını da yedeklemelisiniz. Web sitenizin Mysql veritabanını yedeklemek için, sunucunuzun cPanel panosunda bulunan phpMyAdmin aracını kullanabilirsiniz. Sadece phpMyAdmin’i açın ve istediğiniz veritabanını seçin ve dışa aktarma açılır menüsünden hızlı seçeneği seçin.  Sql dosyasına git seçeneğine tıklayın. Veritabanı ve oluşturulacak tüm verilerle ilgili.

Daha sonra bu dosyayı web sitesi dosyalarının geri kalanını sakladığınız yere koyun.

Elbette, web sitenizin dosyalarını ve verilerini yedeklemek için filezilla gibi ftp istemcilerini de kullanabilirsiniz .

Bu yedek dosyaları açmayın ve olduğu gibi kalmasına izin verin çünkü bu dosyaları yeni sunucuya yüklediğinizde çıkarma ve ayrıştırma işlemi sunucunun kendisi tarafından tamamlanacaktır.

 

Adım 3) Siteyi yeni sunucuya aktarmaya başlayın.

Önceki sunucunuzda depolanan tüm dosya ve bilgileri yedekleyip güvenli bir yerde sakladıktan sonra yeni ana bilgisayara taşınmaya başlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için öncelikle yeni sunucunuza giriş yapmalısınız. Bu nedenle, satın alma işleminizi yaptıktan sonra, yeni barındırıcının e-postasını kontrol edin ve kullanıcı adı, şifre, IP adresi gibi barındırma hesabının giriş bilgilerini ve istediğiniz cPanel planının bağlantısını bulun.

CPanel bağlantısına erişiminiz yoksa, CPanel hesabına yönetici olarak girmek için adresin sonuna /cpanel uzantısını veya port numarasını: 2082 ekleyebilirsiniz. İhtiyaç halinde cPanel’e, FTP hesabına veya istenilen herhangi bir kontrol paneline giriş için gerekli talimatları destek departmanından alabilirsiniz.

CPanel’e başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, önceki hosttan oluşturduğunuz tam yedekleme dosyasını yüklemek için Yedekleme Yöneticisi bölümüne gitmeli ve Geri Yükle bölümünü kullanmalısınız ve her bir dosyayı konuma yükleme ve yükleme işlemini beklemelisiniz . uygun şekilde tamamlanacaktır.

Daha sonra veritabanını yükleme zamanı geldi. Bunun için geri butonuna tıklayarak tekrar kurtarma sayfasına girmeniz ve Restore a Mysql Database bölümünü kullanarak oluşturduğunuz veritabanı dosyasını seçip yüklemeniz yeterlidir.

En çok dikkat etmeniz gereken şey veritabanı kullanıcılarıdır . 

Veritabanları kullanıcıların kullanıcı adı, şifreleri ve veri tabanına erişim izinleri gibi önemli bilgileri içermektedir, hazırladığınız destek dosyası bu bilgileri içermemektedir. CPanel’de veritabanı nasıl oluşturulur yazımızda bu alanda gerekli eğitimi verdiğimiz CPanel MySQL veritabanı arayüzüne bu bilgileri manuel olarak girmeniz gerekmektedir . İstediğiniz kullanıcıları oluşturun ve ardından Kullanıcıyı Veritabanına Ekle bölümünden bunları istediğiniz veritabanına bağlayın ve gerekli izinleri verin.

Web sitesinin yeni sunucuda düzgün çalışması için gerekli tüm dosya ve verileri hazırladıktan sonra sıra web sitesini test etmeye gelir.

 

Adım 4) Web sitesinin performansını yeni ana makinede test edin.

Artık tüm web sitesi dosyalarını yeni sunucuya aktardığınıza göre, tüm dosyaların, özellikle de veritabanınızın düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir.

Doğru yerde görünüp görünmediklerini ve düzgün çalışıp çalışmadıklarını görmek için tüm verileri, görselleri, bağlantıları ve hesapları dikkatlice kontrol edin. Herhangi bir kusur veya sorun varsa, daha sonra komplikasyon yaşamamanız için gerekli sorun giderme işlemlerini bu aşamada yapmanız daha iyidir.

 

Adım 5) E-posta hesaplarınızı yeni sunucuya aktarın.

Web sitenizi bir sunucudan diğerine aktarırken şirketinizin e-posta hesaplarını da aktarmayı unutmayın. Şu anda her birinin belirli bir amacı olan e-posta hesapları eski sunucunuza bağlı ve bu e-postaların kaybolmaması için DNS değiştirmeden önce yeni sunucuda istediğiniz e-postaları kurmanız gerekiyor. Bunun için sunucu kontrol panelini kullanabilirsiniz. Örneğin cPanel’de e-posta oluşturmak için E-posta hesapları bölümüne başvurarak yeni e-postalarınızı ekleyebilirsiniz.

 

Adım 6) Ad sunucularını değiştirin.

Şu anda web sitenizin dosyaları başka bir sunucuda ve tabiri caizse yeni bir yerde yaşıyor olsa da, DNS sistemi bunu bilmiyor. Bu sorunu çözmek için hosting sağlayıcısının sağladığı isim sunucularını e-posta yoluyla alan adı kayıt sistemine kaydetmeniz yeterlidir.

Bu yüzden alan adı kayıt sisteminde hesabınıza giriş yapın ve alan adlarına tıklayarak istediğiniz web sitesi alan adını bulun ve yanındaki 3 noktaya tıklayın. Ardından Ad sunucuları yönetimi seçeneğini seçin.

Ad sunucusu 2, Ad sunucusu 1 vb. alanlarındaki adresleri ana bilgisayarın yeni yarı sunucularıyla değiştirin.

Son olarak bu değişikliği başarılı bir şekilde uygulamak için İsim Sunucusunu Değiştir butonuna tıklayın.

Elbette bu adımdan sonra yeni sunucuya geçişin başarıyla gerçekleşmesi için 12 ila 48 saat beklemeniz gerekiyor. Ziyaretçiler bu süre zarfında web sitenizin içeriğine erişimde herhangi bir gecikme (1 saniye bile) yaşamayacak ve sitenin yeni bir sunucuya aktarıldığını fark etmeyecektir.

 

Adım 7) Önceki barındırma planınızı iptal edin.

Artık web sitenizi yeni bir sunucuya başarıyla taşıdığınıza ve yeni yerinde düzgün çalıştığından emin olduğunuza göre artık eski sunucunuza ihtiyacınız yok ve onu güvenle iptal edebilirsiniz.

Daha sonra başınızın belaya girmemesi için güvenli bir iptal süreci istiyorsanız, destek ekibiyle iletişime geçip iptal ücretlerini ödemenin en iyisi olduğunu unutmayın.

 

Duplicator eklentisi ile bir WordPress web sitesini yeni bir sunucuya aktarma

Web sitenizi WordPress ile başlattıysanız, web sitesinin dosyalarını ve veritabanını sıkıştırıp yeni ana bilgisayara yükleme işlemini sizin için çok daha kolay hale getirebilecek All-In-One WP Migration ve Duplicator gibi birçok eklenti vardır. Bu bölümde Duplicator’ı kullandığımız oluşum.

Web sitesini Duplicator ile yeni bir sunucuya aktarmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Eski hostinginizin WordPress kontrol paneline girin ve Duplicator eklentisini yükleyin.Bunu yapmanın iki yolu vardır:

1) Duplicator zip dosyasını indirin ve Eklentiler bölümünden Yeni Ekle ve ardından Eklenti Yükle seçeneğine tıklayın ve Duplicator dosyasını yükleyin.

2) Eklentiler bölümüne gidin ve Yeni Ekle’ye tıklayın ve Duplicator eklentisini arayın, ilgili dosyayı bulun ve Şimdi Kur’a tıklayın.

Daha sonra Kurulu Eklentiler kısmından Duplicator eklentisine ait Etkinleştir seçeneğine tıklayarak aktif hale getiriniz.

Kontrol paneli menüsünden Çoğaltıcı’yı seçin ve Yeni Oluştur düğmesini tıklayın.

Ardından yedekleme paketi için istediğiniz adı girin ve İleri’ye tıklayın.

Tarama işlemi bittikten sonra paketinizi oluşturmak için Oluştur’a tıklayın.

Bir sonraki sayfada iki hazır paket dosyasını gördükten sonra, Her İki Dosyayı da İndir seçeneğine tıklayarak yedek zip dosyasını ve installer.php dosyasını indirip sisteme kaydedin.

Daha sonra bu iki dosyayı, FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanabileceğiniz yeni ana bilgisayarın kök dizinine veya public_html klasörüne yükleyin.

Bu adımdan sonra, tüm web sitesi dosyaları doğrudan public_html klasörüne çıkartılacaktır ve bunları manuel olarak aktarma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

son söz

Siteyi yeni bir sunucuya taşımak her ne kadar zor ve riskli bir iş gibi görünse de güvenli bir geçiş için dikkat edip tüm önemli noktaları takip ederseniz artık bu sürecin zorluğu konusunda endişelenmenize gerek yok.