blog posts

Robots.txt dosyası nedir

Robots.txt dosyası nedir? Robots dosyasını ve ana komutlarını oluşturma

Makalede olduğu gibi Arama motoru nedir? Arama motorlarının web üzerindeki web sitelerinin sayfalarını taramak ve indekslemekle görevli olduğundan bahsetmiştik. İşte bu noktada robotlar devreye giriyor. İyi ve kötü birçok robotumuz olmasına rağmen web sayfalarını tarama ve indeksleme işini yapan robotlar iyi robotlar arasındadır ve web sitesi sahipleri Robots.txt dosyasını kullanarak bu robotların davranışlarını belirleyebilirler.

Robots.txt dosyası, tarama robotları tarafından taranmasını ve dizine eklenmesini istemediğiniz belirli sayfaları ve web sitesi içeriğini engellemek için gerekli talimatları içeren bir metin dosyasıdır. Optimize edilmiş bir robot dosyası oluşturmak ve kullanmak, sitenin SEO performansında olumlu değişikliklerle ilişkilendirilecektir .

Aslında Robots.txt dosyası, web sitesinin kök dizininde bulunan ve web tarayıcılarına hangi sayfalara erişime izin verildiğini ve hangi sayfaların genel olarak görüntülenemeyeceğini söyleyen metin dosyalarından biridir. Bu dosya, arama motoru botlarının davranışını kontrol etmede çok önemlidir ve ayrıca web sitesindeki URL’lere genel bir bakış sağlar; eğer onu doğru yapılandırırsanız, sitenizin SEO’sunda kesinlikle olumlu sonuçlar göreceksiniz.

Robots dosyasıyla ilgili temel bilginiz yoksa ve onu doğru kullanmak için gerekli tüm bilgileri almak istiyorsanız yanınızdayız.

Bir sanal sunucu satın alarak bir web sitesi başlatmak ve istekleri ve trafiği yönetmek için güçlü bir altyapı hazırladıysanız ve şimdi web tarayıcısının davranışını yönetmeyi ve kontrol etmeyi düşünüyorsanız, bu makale bu alanda daha iyi fikirler edinmenize yardımcı olacaktır. Robots.txt dosyasının kurallarını ayarlayın ve doğru şekilde yapılandırın ve web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını iyileştirmeye mümkün olan en kısa sürede başlayın.

O halde başlayalım:

Robots.txt dosyası nedir?

Her web sitesi, her biri belirli içerik veya hizmetlerin sağlanmasından sorumlu olan sayfalar içerir. İdeal olarak, web sitesinin tüm sayfalarını herkese açık görüntülenmeye hazır hale getirmek istiyorsak, arama motoru botlarının davranışını kontrol etmemize gerek yoktur çünkü onların tüm sayfalara erişebilmesi ve onları dizine ekleyebilmesi gerekir; aksama ve kaosa neden olabilir.

Ancak mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Pek çok sitede örümcek tuzakları, kanonik URL sorunları ve arama motorlarından uzak durması gereken özel sayfalar bulunur.

Robots dosyasının devreye girdiği yer burasıdır.

Robot dosyasının sitedeki yerini bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki Vergi Dairesine ilk kez girdiniz ve hiçbir bölüm, oda bilmiyorsunuz. Eğer atmosferini öğrenene kadar her odayı tek tek kontrol etmek isterseniz, kendiniz yorulursunuz, tüm kullanıcılar bunu sizin gibi yaparsa organizasyon kaotik olur.

Ancak sağınıza baktığınızda, organizasyonun çeşitli departmanlarının konumu ve durumu hakkında gerekli bilgileri vermeye hazır bir bilgi masası görevlisini görüyorsunuz. Hangi odaların müşterilerin kullanımına açık olduğu ve ziyaret edilebildiği, hangi odaların özel kullanım amaçlı olduğu ve erişilemediği.

Evet, robots dosyası da sitenizde rol oynuyor. Web sitenize giren robotlar öncelikle Robots.txt dosyasını kontrol ederek içindeki kurallara ve talimatlara göre davranışlarını ayarlarlar.

Peki robot dosyası nedir ve hangi bilgileri içerir?

Robots dosyası, web sitesi yöneticilerinin arama motoru robotlarının davranışını tanımlamak için kullandığı bir metin dosyasıdır. Aslında bu dosya, robotların web’de nasıl gezineceğine, sayfalara nasıl erişip bunları indeksleyeceğine ve bunları kullanıcılara nasıl göstereceğine ilişkin standartları belirleyen Robot Hariç Tutma Protokolü’nün (REP) bir parçasıdır.

Uygulamada bot dosyaları web tarayıcılarına web sitesinin hangi bölümlerinin taranmaya hazır olduğunu ve hangi bölümlerinin taranmaması gerektiğini söyler.

Bu dosya sitenin kök dizinine ve Google, Bing ve Yahoo gibi çoğu büyük arama motorunun robotlarına yerleştirilir, alan adından sayfa istemeden önce öncelikle bu dosyayı kontrol edin ve içindeki kural ve talimatlara uyun. dikkate alınır, saygı duyarlar.

Dolayısıyla, web sitenizin belirli bölümlerinin tarayıcıların ve dolayısıyla genel kullanıcıların erişimini engellemek istiyorsanız Robots.txt dosyasını kullanabilirsiniz.

Bu dosya, web sitesindeki hangi sayfaların, dizinlerin veya diğer dosyaların taranması ve dizine eklenmemesi gerektiğine ilişkin talimatlar içerir. Bu yönergeler, tarayıcı botların tüm arama motorlarını kapsayacak şekilde ve hepsinin aynı şekilde davranacağı şekilde ayarlanmalıdır.

Robots.txt dosyası neden önemlidir?

Robots dosyası web sitenizin zorunlu bir parçası olmasa da ve web robotlarını herhangi bir tarama ve indeksleme modeli için ücretsiz bırakabilirsiniz ancak doğru bir robot dosyası kullanmak, web sitenizin performansını optimize etmede önemli bir rol oynar. Bu optimizasyonu 2 farklı açıdan inceleyelim:

Site tarama bütçesi optimizasyonu

Arama motoru botlarının kaynakları sınırlıdır ve bir web sitesi için tarayıp dizine ekleyebilecekleri URL sayısı sınırlıdır. Bu sayı boyut ve backlink gibi faktörlere bağlı olmakla birlikte genel olarak sınırlıdır ve web sitenizdeki sayfa sayısı tarama bütçesinden fazla ise web sitenizin bazı önemli ve değerli sayfalarının indekslenmemesi ve indekslenmemesi mümkündür. arama sonuçları arasında bir yerde. Kullanıcı yok.

Eğer web siteniz küçükse ve daha az sayfadan oluşuyorsa bu faktör sizin için pek önemli olmayabilir ancak her büyük web sitesi yöneticisi, arama motoru botlarının kaynaklarını optimum şekilde kullanmanın ne kadar önemli ve hayati olduğunu bilir.

Genel olarak gereksiz ve önemsiz sayfaları dosya robotlarını kullanarak Sayfalara izin verme olarak ayarlayabilirseniz aslında size ayrılan bütçeyi daha optimum kullanmış olursunuz.

Yinelenen ve özel sayfaları engelleme

Web sitenizin tüm sayfalarının dizine eklenmesi gerekmez. Site üyelerine ve kullanıcılara özel veya kopya içeriğe sahip sayfalar dahi indekslenmemelidir.

Robots.txt dosyasını kullanarak yinelenen, özel, düşük kaliteli sayfaların vb. taranmasını ve dizine eklenmesini önleyebilir, bu sayede sitenizin kalitesini ve performansını optimize edebilirsiniz.

Ayrıca, resimler ve PDF’ler gibi medya dosyalarının dizine eklenmesini engellemeyi düşünüyorsanız ve meta yönergeleri kullanarak iyi sonuçlar alamadıysanız, robots.txt dosyasına güvenle güvenebilirsiniz.

Genel olarak, arama motorlarının yükünü azaltmayı ve erişimini kontrol etmeyi düşünüyorsanız ve web sitenizin bilgilerini ve belirli sayfalarını halktan uzak tutmak istiyorsanız, tarama bütçesini en iyi şekilde kullanmanın yanı sıra, kesinlikle arama motorları oluşturmayı düşünmelisiniz. Robots.txt dosyasını ayarlama.

Filebot nasıl çalışır?

Robots dosyasının asıl görevi, Googlebot gibi arama motoru botlarına hangi URL’lerin taranacağını ve daha da önemlisi hangi URL’lerin göz ardı edileceğini söylemektir.

Arama motorlarının iki ana hedefi olduğu göz önüne alındığında:

1. Web’de gezinin ve yeni içerik keşfedin

2. Kullanıcılara içerik dizine ekleme ve sağlama

Bot dosyası arama motorlarına kapıyı açan ana hosttur. Bu sayede sürünen bir robot bir web sitesini ziyaret ettiğinde herhangi bir şey yapmadan önce robot dosyasının içeriğini kontrol eder.

Bu dosyanın yapısı oldukça basit ve anlaşılırdır. Bu dosyadaki bloklar “Kullanıcı Kimliği” ve “Reçete” olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

Bu kural formatı Robot Hariç Tutma Protokolünden türetilmiştir. Aslında bu protokol, arama motorlarına hangi sayfalardan ve kaynaklardan kaçınılması gerektiğini söyler. Robot dosyasının yaptığı da tam olarak budur ve bu nedenle bu protokol için biçimlendirilmiş talimatlar Robots.txt dosyasının içinde bulunur.

Her ne kadar bu konuyu komutlar bölümünde detaylı olarak konuşacak olsak da, bu protokolün formatına ilişkin basit bir örneğe bakalım:

Kullanıcı ID kısmı User-Agent değişkeni ile, talimat kısmı ise disallow gibi komutlarla belirtilir.

Şimdi Google bot’a https://www.example.com/page sayfasını taramaması gerektiğini söylemek istiyorsak robots dosyasına aşağıdaki kod parçasını yazmalıyız:

User-agent: googlebot

Disallow: https://www.example.com/page

İki ayrı satırda yazılan yukarıdaki görüş kanunun okunabilirliğini arttırmak içindir, bu kanunu şu şekilde de yazabilirsiniz:

User-agent: googlebot Disallow: https://www.example.com/page

Bu komut Google tarayıcısına söz konusu sayfayı açmamasını söyler ancak yalnızca kullanıcıyı yani googlebot’u kullanırsanız Bing gibi diğer arama motorlarının davranışlarında herhangi bir değişiklik olmayacağından bu filtreyi tüm arama motorları:

User-agent: googlebot

Disallow: https://www.example.com/page

User-agent: Bingbot

Disallow: https://www.example.com/page

User-agent: Yahoobot

Disallow: https://www.example.com/page

Bu kuralın tüm botlara uygulanması için bu botların her birine girmek yerine joker karakter (*) kullanmak daha akıllıca bir fikirdir:

User-agent: *

Disallow: https://www/example.com/page

İsterseniz sayfa bağlantısı yerine istediğiniz dosya veya klasörleri tarayıcıdan kaldırabilirsiniz:

User-agent: *

Disallow: /folder/subfolder/page.html

Disallow: /subfolder2/

Disallow: /folder2/

Ancak robot dosyaları için kullanılan Site Haritaları protokolü adı verilen başka bir protokol daha vardır. Bu protokolün ana kullanımı web tarayıcılarına bir site haritası sağlamaktır. Bu sayede site haritası yardımıyla tarayıcılar hangi sayfaları taraması gerektiğini bilir ve bunun sonucunda önemli sayfaların kaçırılma olasılığı azalır.

Genel olarak site haritası dosyası xml formatındadır ve eğer sitemap.xml dosyasını oluşturduysanız arama motorlarının o dosyaya ulaşabilmesi ve onun yardımıyla sitemap.xml dosyasına ait sayfalar ve Tanımlama bilgilerine ulaşabilmesi için aşağıdaki gibi robot dosyasına koyabilirsiniz. onlara.

Sitemap: https://example.com/sitemap.xml

Genel olarak bu protokollerin kuralları uygulama fikri çok basittir ve bu alanda bir dizi temel bilgi alarak doğru ve verimli bir bot dosyası oluşturabilirsiniz.

Dikkat! İstediğiniz talimatı bot dosyasına dahil edebilmenize rağmen, bunun tüm botlar tarafından yürütüleceğinin garantisi yoktur. Bu dosyayı, iyi botların (arama motoru botları gibi) saygı duyduğu ve takip ettiği, ancak kötü botların (spam botları gibi) görmezden geldiği bir davranış kuralları olarak düşünün.

robots.txt metin dosyasının yapısı ve komutları

Robot dosyası kurallardan oluşur ve her kural iki bölüme ayrılmıştır: kullanıcı aracısı ve talimatlar.

kullanıcı aracısı web botunu belirtmek için kullanılır (ör. Googlebot)

Bu kullanıcı çeşitli arama botlarının adını değer olarak kabul edebilir ve onlara gerekli komutları uygulayabilir.

  WordPress’te htaccess dosyasının nasıl oluşturulacağını + nasıl düzenleneceğini öğrenmek için tıklayın

İstediğiniz komut veya kuralı internetteki tüm aktif robotlara uygulamak istiyorsanız kullanıcı aracısı olarak * belirtebilirsiniz.

Robot adının (kullanıcı aracısı) bir sonraki satırına yerleştirilen komutlar, robotun istenilen bağlantı, klasör veya dosyanın önündeki davranışını belirtir.

Şimdi sıra pratik örneklerle anlatmaya çalışacağımız bu komutları ve nasıl kullanılacağını incelemeye geldi:

Komuta izin verme

Adından da anlaşılacağı gibi bu komut, tarayıcının istenilen bölüme erişmesini engellemek için kullanılır. Bu komutun kullanımı aşağıdaki örneklerle daha iyi tanımlanmıştır:

Tüm arama motoru botlarının sitenin tamamına erişmesini engelleyin

User-agent: * 

Disallow: /

Google bot için bir dosyayı veya sayfayı engelleme

User-agent: Googlebot

Disallow: /learning/bots/bots1.html

Bing ve Yahoo arama motoru için resimler klasörünü ve tüm içeriğini engelleme

User-agent: Bingbot

Disallow: /images/

User-agent: Yahoobot

Disallow: /images/

Google Bot’taki tüm sayfalara erişme veya bunları tarama izni

User-agent: Googlebot

Disallow:

Blog/ ile başlayan sayfalara tüm botların erişimi engelleniyor. (* karakteriyle)

User-agent: * 

Disallow: /blog

Tüm botlar için autos dizesini içeren tüm URL’ler engelleniyor 

User-agent: * 

Disallow: /*autos

Autos uzantılı tüm içeriği veya sayfaları engelleyin. Tüm botlar için ($ karakterli)

User-agent: *

Disallow: *.autos$

Googlebot için pdf dosyalarını engelle

User-agent: Googlebot

Disallow: /*. pdf$

Bu tekniği kullanarak resim, program veya log gibi istediğiniz dosyaların arama motoru botları tarafından taranmasını ve indekslenmesini önleyebilirsiniz.

Disallow: /*. doc$

Disallow: /*. jpg$

komut izin ver

Bu komut disallow komutunun tam tersi şekilde çalışır. Örneğin, bir gönderi hariç tüm gönderilerin (blog/) taranmasını ve dizine eklenmesini önlemek istiyorsanız, o gönderiyi izin verme komutuna eklemeniz yeterlidir.

User-agent: Googlebot

Disallow: /blog

Allow: /blog/example-post

Elbette, tüm arama motorları arasında yalnızca Google ve Bing’in izin verme komutunu desteklediğini unutmayın.

Sitenin tamamını Googlebot dışındaki tüm botlar için engelleme

User-agent: Googlebot

Allow: /


User-agent: *

Disallow: /

Tüm robotlar için tek bir dosya dışında istenilen klasörün tüm içeriğinin engellenmesi

User-agent: *

Disallow: /folder/subfolder/

Allow: /folder/subfolder/page.html

Site haritası yönergeleri

Bu komutu kullanarak site haritanıza ait xml dosyasını tarama robotlarına vererek web sitenizin hangi sayfalarının daha değerli ve önemli olduğunu bulmalarını ve bu sayfaların taranmasını ve indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu harita, sayfaların indeks sırasını robotlar tarafından değiştirmese de, uygun bir site haritası oluşturup bunu Robots.txt dosyasına yerleştirirseniz, tarayıcıların web sitenizi tararken hiçbir şeyi gözden kaçırmayacağına dair güvence çok daha yüksek olur.

Bunun için web sitenizin haritasını veya haritalarını robot dosyasına aşağıdaki şekilde yerleştirmeniz yeterlidir, böylece tüm robotlar bu haritaları görebilir:

User-agent: *

Sitemap: https://yoursite.com.com/sitemap1.xml

Sitemap: https://yoursite.com.com/sitemap2.xml

Tarama-Gecikme komutu

Bu komut tarama eylemini geciktirmek için kullanılır. Aslında tarayıcılara, web sitesi sayfalarının içeriğini yükleme ve tarama yönündeki ardışık istekleri arasında birkaç saniye beklemeleri talimatını verir. Bu çalışmanın amacı sunucu yükünü azaltmak ve sitenin yavaşlamasını önlemektir.

Her ne kadar Google bu komutu desteklemese de Bing ve Yandex gibi diğer arama motorları sizin için önemliyse bu komutu aşağıdaki gibi bot dosyasına dahil edebilirsiniz.

User-agent: *

Crawl-delay: 10

Yukarıdaki komut, istenen web sitesine yapılan ardışık bot istekleri arasında 10 saniyelik bir gecikmeye neden olur.

Artık robotların temel komutlarını bildiğimize göre web siteniz için harika bir robot dosyası oluşturmanın zamanı geldi.

Metin dosyası robotları nasıl oluşturulur

Aşağıdaki adresi ziyaret ettiğinizde web sitesi robot dosyası açılmazsa, muhtemelen bu dosyayı henüz oluşturmamışsınızdır:

https://site-address.com/robots.txt

Aşağıdaki adımları izleyerek web siteniz için bir robot dosyası oluşturabilirsiniz:

1. Bir metin dosyası oluşturun.

İstediğiniz metin düzenleyiciyi (örneğin not defteri) açın ve robots.txt adında bir metin dosyası oluşturun.

Bu dosyanın tam olarak robots.txt adıyla kaydedildiğinden ve sitenin kök dizininde bu dosyayla aynı adda bir dosya olmadığından emin olun.

2. İstediğiniz kuralları robots dosyasına ekleyin.

Robots.txt talimatları bölümünde verdiğimiz talimatlara göre şimdi sıra sizde web sitenize uygun kural ve talimatları oluşturup bu dosyaya yerleştirin.

Allow ve disallow komutlarına göre engellenmesi veya herkese açık hale getirilmesi gereken klasörleri, URL’leri, dosyaları ve diğer içerikleri belirtin ve ardından bunlar için uygun kural blokları oluşturun.

Bir web sitesi için robot kuralı örneği:

User-agent: Googlebot

Disallow: /clients/

Disallow: /admin

User-agent: *

Disallow: /archive/

Disallow: /support/

Sitemap: https://www.yourwebsite.com/sitemap.xml

Tarayıcıların bu dosyayı yukarıdan aşağıya doğru okuduğunu ve dosyaya koyduğunuz ilk kullanıcı gruplarıyla eşleştiğini unutmayın. Bu nedenle, ilk bloklarda istenen robotlar için özel kurallar uygulamaya çalışın ve ardından * seçeneğine gidin ve tüm tarayıcılara göre kuralları belirtin.

3. Robots.txt dosyasını kök dizine yükleyin.

İstediğiniz kuralları bots dosyasına koyduktan sonra, sıra bunu sitenin kök dizinine yükleyerek tarama botlarının kullanımına gelir.

Bu, web sitenizin platformuna ve barındırma türüne, robot dosyasının web sunucusuna nasıl yükleneceğine bağlıdır.

4. Web sitenizin robot dosyasını test edin.

Bu dosyayı sunucuya yükledikten sonra sıra durumunu kontrol etmeye geldi. Bunun için tarayıcınızı açıp sitenizin adresini girdikten sonra robots.txt yazıp enter tuşuna basmanız yeterli:

https://example.com/robots.txt

 

Robots dosyasının içeriğini görüyorsanız tebrikler, bu görevi başarıyla tamamladınız.

Elbette Google Search Console’u kullanıyorsanız robot dosyasını kontrol etmenin ve test etmenin başka bir yolu vardır.

Robots.txt Test Aracı aracını çalıştırın ve robot dosyanızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Robots.txt dosyasının SEO’daki rolü

Robots.txt dosyası, web tarayıcılarının davranışını kontrol etmenin en önemli yollarından biridir. Web sitesine erişimde gereksiz kısıtlamalar yaratan yönergeler kullanırsanız web sitenizin arama sonuçlarındaki payını kaybetme olasılığı artar.

Öte yandan, web sitenizdeki mükerrer, gereksiz ve düşük kaliteli sayfaların taranmasını ve indekslenmesini doğru talimatlarla önleyebilir ve web sitenizin önemli sayfalarının indekslenmesi için gerekli koşulları sağlayabilirseniz sitenizin sıralamasının iyileşme olasılığı artacaktır. yavaş

Temel olarak bir robot dosyasının varlığının sitenin SEO’su üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak bu dosyadaki kurallar ve talimatlar tarayıcıların davranışını ve bunun sonucunda sitenin nasıl indeksleneceğini belirler. Dolayısıyla, disallow gibi önemli komutları dikkatli ve akıllıca değerlendirirseniz, tarama bütçesinden tasarruf etmenin yanı sıra, web sitenizin önemli bölümlerinin robotlar tarafından taranıp dizine ekleneceğinden ve kullanıcıların kullanımına sunulacağından emin olabilirsiniz. Memnun ve mutlu kullanıcılar, bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için en önemli gereksinimlerden biridir.

Robotlarla ilgili önemli noktalar

Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak doğru ve ideal bir Robots.txt dosyası oluşturabilirsiniz:

 • Komut yazarken her komutu ayrı satırlara yazın.

Kötü yol:

User-agent: * Disallow: /directory/ Disallow: /another-directory/

iyi bir tavırla:

User-agent: * 

Disallow: /directory/ 

Disallow: /another-directory/
 • Talimatları basitleştirmek için * ve $ gibi joker karakterler kullanın.
 • Sitenizin robot dosyasına yorum atmaya çalışın ki geliştiriciler ve hatta siz de ileride bu yorumlardan yardım alın. Robots.txt dosyasına yorum yapmak için # karakterini kullanabilirsiniz.
# This instructs Bing not to crawl our site.

User-agent: Bingbot

Disallow: /
 • Sitenizin JavaScript ve CSS dosyalarını robot dosyalarıyla engellemeyin çünkü robotların bu içeriğe erişimi olmazsa web sitenizin içeriği kullanıcılara doğru şekilde sunulamayabilir.
 • Robotların daha net bir yol izleyebilmesi için site haritanızın bağlantısını robot dosyasına eklemeyi unutmayın.
 • * ve $ gibi joker karakterleri kullanırken dikkatli olun çünkü bunların yanlış kullanımı tüm web sitesinin engellenmesine neden olabilir.
 • Özel içeriğinizi engellemek için robots.txt dosyasını kullanmayın. Örneğin, kullanıcının özel bilgilerini içeren sayfayı engellemek istiyorsanız, şifre veya noindex meta etiketi gibi diğer yöntemleri kullanmak daha iyidir. Öte yandan bot dosyasına koyduğunuz özel sayfanın bağlantısı herkese açık olacak ve bu da web sitenizdeki özel içeriğin konumunu ortaya çıkaracaktır.
 • Web sitenizin sayfalarını, engellenen sayfaya açıklayıcı bağlantı metni içeren çok sayıda bağlantı olacak şekilde tasarladıysanız, robot dosyasına koyacağınız istenen sayfanın izin vermeme kuralı, tarayıcıların bu bağlantıları kullanabilmesi nedeniyle çalışmayacaktır. ayrıca indeksle Bu sorunla karşılaşmamak istiyorsanız Meta Robots etiketini veya X-Robots-Tag başlığını kullanmalısınız.
 • Arama motorları bot dosyasının içeriğini önbelleğe alır, ancak genellikle önbelleğe alınan bu veriler günde bir kez güncellenir. Yani bu dosyayı değiştirmek ve önbelleğe alınan bu dosyayı daha hızlı güncellemek istiyorsanız bot dosyasının URL’sini Google’a gönderebilirsiniz.
 • Google’ın bot dosyası için dahil ettiği maksimum boyut 521 KB olup, bot dosyanızın boyutu 521 KB’tan fazla ise onu göz ardı etme olasılığınız artar.
 • Bot dosyasının web sitesi performansı ve arama motoru sıralamaları üzerindeki etkisini izleyin.
 • Web sitenizin yapısındaki her değişiklik veya tamamlamadan sonra robot dosyasının içeriğini güncelleyin.
 • Kullanıcı deneyimine öncelik verin ve kuralları web sitesi içerik stratejisine uyacak şekilde ayarlayın.

son söz

Robots.txt dosyası, web tarama robotlarının davranışını kontrol etmek için mükemmel bir çözümdür; bunu kullanarak sitenizin yinelenen ve gereksiz içeriğinin arama sonuçlarında görüntülenmesini engelleyebilir ve tarama bütçesinden tasarruf etmenin yanı sıra, tarama bütçesinden tasarruf sağlayabilirsiniz. Web sitesinin önemli içeriğinin değeri Sürüngenler için açıkça tanımlayın. Bu yazımızda Robots.txt dosyasının nasıl oluşturulacağı ve bu dosya ile ilgili talimatların doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı hakkında gerekli tüm bilgileri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu malzemeleri kullanarak web sitenizin performansını iyi yönde etkileyecek harika bir robot dosyası oluşturabileceğinizi umuyoruz.