blog posts

IP adresi nedir ve ağdaki kullanımı nedir?

 

IP adresleri, bir ağdaki cihazlar arasında bilgi gönderilmesine izin veren tanımlayıcılardır; IP adresleri konum bilgilerini içerir ve cihazların iletişim için erişilebilir olmasını sağlar.

IP, İnternet veya yerel ağ üzerinden gönderilen verilerin biçimini belirleyen bir dizi kural olan “İnternet Protokolü” anlamına gelir.

Temel olarak IP adresleri, ağdaki cihazlar arasında bilgi gönderilmesine izin veren tanımlayıcılardır; IP’ler konum bilgilerini içerir ve cihazların iletişim için erişilebilir olmasını sağlar. IP adresleri farklı bilgisayarlar, yönlendiriciler ve web siteleri arasında ayrım yapmanın bir yolunu sağlar ve İnternet’in çalışma şeklinin önemli bir parçasıdır.

 

IP adresi noktalarla ayrılmış bir sayı dizisidir; IP adresleri dört sayıdan oluşan gruplar halinde belirtilir; örnek bir adres 192.158.1.38’e benzer olabilir; Herhangi bir sayı 0’dan 255’e kadar olabilir; Bu nedenle 0.0.0.0 ila 255.255.255.255 arasındaki tam IP adresleme aralığı mümkündür.

IP’lerin ikinci sürümü 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334; Bilindiği gibi EP’nin bu versiyonundaki karakter sayısı önceki EP’den farklıdır, bu konuyla bağlantılı olarak detaylı ve kapsamlı açıklamalara sahip olacağız.

Peki, “IP adresim nedir?” gibi sorularınız varsa veya “Fikri mülkiyetim için hangi tehditler tehdit oluşturuyor?” var. Bu makale sizin için çok faydalı olacaktır:

 IP adresi nedir?

IP adresleri rastgele değildir; İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’nun (ICANN) bir bölümü olan İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) tarafından matematiksel olarak oluşturulur ve atanır; ICANN, İnternet’in güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak amacıyla 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İnternetteki her bilgisayarı, yönlendiriciyi ve web sitesini tanımlamak için milyarlarca IP adresine ihtiyacımız var, IPv4 karakterlerinin (benzersiz IP adresleri) kısalığı nedeniyle, bu tür adreslerin kullanım süresi zamanla doluyor, Yeni IPv6 protokolünün bu ihtiyacı karşılamak üzere tasarlandığını unutmayın .

Ev yönlendiricinizin bir harici IP adresi ve bir dahili IP adresi vardır, dahili IP adresi 192.168.1.1 ile aynıdır, yönlendiriciniz ev ağınızdaki tüm bağlı cihazlara özel IP’ler atar; IP adreslerinin mevcut sürümleri şu anda IPv4 ve IPv6’dır.

 

IPv4 nedir?

İnternet ağlarındaki kişileri tanımlamak için kullanılan ve birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için cihazları işletmelere ve İnternete, ayrıca sistemleri birbirine bağlamanın en yaygın yolu olan IPv4 veya İnternet Protokolü Sürüm 4 olarak adlandırılır. Bu protokol aynı zamanda insanların internette birbirlerini bulmalarına da yardımcı olur.

İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (IPv4) kullanan kişiler 32 bit adreslemeden yararlanır, bu da dört milyardan fazla İnternet adresini işleyebilecekleri anlamına gelir.

IP sürüm 4 şu anda çoğu ağ cihazı tarafından kullanılmaktadır; Ancak daha fazla bilgisayar internete bağlandıkça IPv4 adresleri hızla tükeniyor, tıpkı bir şehir gibi, yeni mahalleler için adresler oluşturulmalı, ancak mahalleniz çok büyürse yeni bir adres seti oluşturulmalıdır.

IPv6 nedir?

Daha fazla adrese ihtiyaç duyulması ve Protokol 5’in çalışmaması nedeniyle İnternet’e Protokol 6 eklendi; İnternet Protokolü sürüm 6, eski IPv4’ün yerini alır ve özel bir IP adresi için en yeni protokoldür.

IPv6, IPv4 ile çalışacak şekilde tasarlandı, ancak IPv6 bu protokolün yerini tamamen alana kadar her ikisini de aynı anda kullanmak mümkün olacak; IPv6 ayrıca İnternet üzerinden gönderilen bilgi hacmini veya trafiği artırmak için tasarlanmıştır; böylece IPv4’ten daha fazla iletişim için daha fazla adres kullanılır;

Bir IPv6 adresi, 16 temel sayı veya cihazdan (0-9 ve af) oluşan 8 adet dört haneli gruptan oluşur.

IPv6’nın avantajları ve ana kullanımları

 1. yüksek güvenlik
 2. Yüksek ölçeklenebilirlik
 3. Daha iyi bağlantı

IPv6 İnternette mükemmel bir çözüm mü ?

IPv6, IPv4’ten mükemmel ve gerekli bir yükseltme olsa da, IoT için kesinlikle her şeyin başı ve sonu değildir; kuruluşların karşılaştığı zorluklardan biri, IPv4 ve IPv6 cihazları arasında nasıl düzgün şekilde iletişim kurulacağını belirlemektir; İnternetin temeli IPv4 adresleriyle atılmıştır, ancak İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler) IPv4’ü desteklemediğinde (veya henüz IPv6’yı desteklemediğinde) ne olur ?

Daha önemli bir zorluk ise tüm IoT ürünlerinin TCP/IP kullanılarak doğrudan İnternet’e bağlanmamasıdır; Bazıları, çok küçük diyagramlarda yük tahsisini en üst düzeye çıkarmak için çok dar veri başlıkları gerektirir; Basitçe söylemek gerekirse, IPv6 eski (IPv4) stajyer için mükemmel ve önemli bir güncellemedir.

Not: Şunu da belirtmekte fayda var, sanal sunucuya bağlanmak için Assam Server’daki sanal sunucu satın alma sayfasına da başvurarak istediğiniz sunucuyu alabilirsiniz.

IP adresleri nasıl çalışır?

İnternet Protokolü, bilgi aktarımı amacıyla belirlenmiş talimatlar kullanılarak iletişim kurarak çalışır, tüm cihazlar bu protokolü kullanarak bağlı diğer cihazlarla bilgi bulur, gönderir ve bilgi alışverişinde bulunur, aynı dili konuşarak, herhangi bir bilgisayar birbiriyle herhangi bir yerde konuşabilir;

 

IP adresiniz değiştirilebilir, örneğin modemi veya yönlendiriciyi kapatmak veya açmak, değişmesine neden olabilir; Veya İSS’nizle iletişime geçebilirsiniz ve onlar sizin için IP’yi değiştirebilirler.

Evden uzakta olduğunuzda (örneğin seyahat ederken) ve cihazınızı yanınıza aldığınızda ev IP adresiniz yanınızda olmayacaktır; Bunun nedeni, internete erişmek için farklı bir ağ (otelde, havaalanında veya kafede Wi-Fi vb.) kullanmanız ve İSS’niz tarafından size atanan farklı (ve geçici) bir IP adresi kullanmanızdır. verildi; Otel, havaalanı veya kafe; Süreçten de görebileceğiniz gibi, aşağıda tartışacağımız farklı IP adresi türleri vardır.

IP adresi türleri

Farklı IP adresi grupları vardır ve her grup içinde farklı türler vardır.

İnternet hizmet planına sahip herhangi bir kişi veya işletmenin iki tür IP adresi olacaktır: özel IP adresleri ve genel IP adresleri. Özel ve genel terimleri ağ konumuyla ilgilidir; Bu, ağ içinde özel IP adresinin, ağ dışında ise genel adresin kullanıldığı anlamına gelir.

 1. Özel IP adresleri

İnternet ağınıza bağlanan her cihazın özel bir IP adresi vardır. Buna bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra hoparlörler, yazıcılar veya akıllı TV’ler gibi Bluetooth özellikli tüm cihazlar da dahildir. Nesnelerin İnterneti büyümeye devam ettikçe evinizde sahip olduğunuz özel IP adreslerinin sayısı da artıyor.

Yönlendiricinizin bunları tek tek tanımlamanın bir yoluna ihtiyacı vardır ve birçoğunun da birbirini tanımlamanın bir yoluna ihtiyacı vardır; Bu nedenle yönlendiriciniz, her cihazı ağda ayırt etmek için benzersiz tanımlayıcılara sahip özel IP adresleri oluşturur.

 1. Genel IP adresleri

Genel IP adresi tüm ağınız ile ilişkili ana adrestir ve bağlı her cihazın kendi IP adresi vardır. Önceki bölümde de belirtildiği gibi, genel IP adresiniz yönlendiriciye İSS’niz tarafından sağlanır; İSS’lerin genellikle müşterilerine tahsis ettikleri bir IP adresi havuzu vardır; genel IP adresiniz, İnternet ağınızın dışındaki cihazların ağınızı tanımlamak için kullandığı adrestir.

Şunu belirtmekte fayda var; Genel IP adresleri iki açıdan dinamik ve statiktir; bunu bir sonraki konuda tartışacağız:

 • Dinamik IP adresleri

Dinamik IP adresleri otomatik ve düzenli olarak değişir, İSS’ler büyük bir IP adresi havuzu satın alır ve bunları otomatik olarak müşterilerine atayarak eski IP adreslerini diğer müşterilere yeniden atarlar ve bu yaklaşımın mantığı İSS için maliyet tasarrufu yaratmaktır.

IP adreslerinin düzenli hareketinin otomatikleştirilmesi, İSS’lerin, örneğin ev taşıma durumunda müşterinin IP adresini yeniden oluşturmak için özel adımlar atmasına gerek olmadığı anlamına gelir, ancak adresler değiştikçe güvenlik avantajları da vardır. IP, suçlular için işi daha da zorlaştırır. ağ arayüzünüzü hacklemek için.

 • Statik IP adresleri

Dinamik IP adreslerinden farklı olarak statik adresler sabit kalır; bir IP adresine bir ağ atandığında aynı adres kalır; Çoğu kişi ve işletmenin statik bir IP adresine ihtiyacı yoktur, ancak kendi sunucularını barındırmayı planlayan işletmeler için bir statik IP adresine sahip olmak çok önemlidir çünkü kendisine bağlı web sitelerinin ve e-posta adreslerinin statik bir IP adresine sahip olmasını sağlar; Bunları sürekli olarak diğer cihazlar tarafından web üzerinde bulmak önemlidir.

Bu, iki tür web sitesi IP adresinin olduğu bir sonraki noktaya götürür :

 • Yaygın
 • özel

Paylaşılan IP adresleri

Web barındırma sağlayıcılarının paylaşılan barındırma planlarına dayanan web siteleri genellikle aynı sunucuda barındırılan web sitelerinden biridir. Bu, trafik hacminin yönetilebilir olduğu ve sitelerin sayfa sayısı vb. bakımından sınırlı olduğu bireysel web siteleri veya KOBİ web siteleri (KOBİ işletmelerini kapsamayı amaçlayan web siteleri olarak anılır) için geçerlidir.

Özel IP adresleri

Bazı web barındırma planlarında özel bir IP adresi (adres) satın alma seçeneği bulunur, bu, SSL sertifikası almanızı kolaylaştırabilir ve kendi Dosya Aktarım Protokolü (FTP)

Özel bir IP adresi ayrıca web sitenize alan adı yerine yalnızca IP adresini kullanarak erişmenize olanak tanır; bu, alan adınızı kaydetmeden önce oluşturmak ve test etmek istiyorsanız kullanışlıdır.

IP adresi güvenlik tehditleri

Siber suçlular IP adresinizi elde etmek için çeşitli teknikler kullanabilir; bunlardan en yaygın ikisi sosyal mühendislik ve çevrimiçi takiptir.

 

Saldırganlar, IP adresinizi ifşa etmeniz için sizi kandırmak için sosyal mühendisliği kullanabilir; örneğin, iletişim kurmak için IP adreslerini kullanan Skype veya benzeri bir anlık mesajlaşma programını kullanmanız için sizi kandırabilirler.

  En iyi sunucu izleme araçlarına tıklayın

Bu uygulamalar aracılığıyla yabancılarla sohbet ediyorsanız IP adresinizi görebileceklerini unutmayın. Saldırganlar, kullanıcı adınızdan IP adresinizi bulabilecekleri Skype Çözümleyici aracını kullanabilirler.

Çevrimiçi takip

Suçlular çevrimiçi etkinliğinizi takip ederek IP adresinizi takip edebilir; video oyunları oynamaktan web siteleri ve forumlarda yorum yapmaya kadar her türlü çevrimiçi etkinlik IP adresinizi açığa çıkarabilir.

Saldırganlar IP adresinizi aldıktan sonra, Whatismyipaddress.com gibi bir IP adresi izleme web sitesine gidebilir, IP’yi yazabilir ve ardından konumunuz hakkında fikir edinebilir; Bir IP adresinin özellikle sizinle ilişkili olup olmadığını doğrulamak isterlerse diğer açık kaynak verilerine başvurabilirler.

Daha sonra nerede yaşadığınızı gösteren LinkedIn, Facebook veya diğer sosyal ağları kullanabilir ve ardından verilen alanla eşleşip eşleşmediğini görebilirler.

Siber suçlular IP adresinizi bilirlerse kimliğinizi taklit edebilir ve size karşı saldırılar başlatabilirler; Bu nedenle olası risk ve tehditlerin farkında olmak ve bunların nasıl azaltılabileceğini bilmek çok önemlidir.

IP adresinizi kullanarak yasa dışı içerik indirin

Bilgisayar korsanlarının, yasadışı içerik ve takip edilmesini istemedikleri diğer şeyleri indirmek için saldırıya uğramış IP adreslerini kullandıkları bilinmektedir. Örneğin, suçlular IP adresinizin kimliğini kullanarak İSS’nizin kullanım koşullarını geçersiz kılan yasa dışı müzik ve videoları ve daha da önemlisi terörist içerikleri indirebilir; Bu, isteğiniz dışında kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekebileceğiniz anlamına gelebilir.

Konumunuzu takip edin

Bilgisayar korsanları IP adresinizi biliyorlarsa bölgenizi, şehrinizi ve eyaletinizi tanımlamak için coğrafi konum teknolojisini kullanabilir, konumunuzu belirlemek için sosyal medyada arama yapabilir ve hırsızlık yapabilir.

Ağınıza doğrudan saldırı

Suçlular, doğrudan ağınızı hedef alarak çeşitli saldırılar başlatabilir; en popülerlerinden biri DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısıdır; bu tür siber saldırı, bilgisayar korsanlarının zaten virüs bulaşmış makineleri kullanarak yüksek miktarda akın isteği oluşturduğunda meydana gelir. hedef sistem veya sunucunun sunucu için aşırı trafiğe neden olması ve dolayısıyla hizmeti aksatması; Temel olarak, internetinizin bağlantısını keser.

Bu saldırı genellikle video oyunu işletmeleri ve hizmetlerine yönelik olsa da çok daha az yaygın olsa da bir kişiye karşı da gerçekleşebilir.

Çevrimiçi oyuncular, akış sırasında ekranları görülebildiğinden (IP adresinin keşfedilebildiği durumlarda) bu konuda özellikle yüksek risk altındadır.

Cihazınızı hacklemek

İnternet bağlanmak için IP adresinizin yanı sıra bağlantı noktalarını da kullanır, her IP adresi için binlerce bağlantı noktası vardır ve IP’nizi bilen bir bilgisayar korsanı bu bağlantı noktalarını deneyebilir, örneğin telefonunuzu ele geçirebilir ve iletişim bilgilerinizi çalabilir ; Bir suçlu cihazınıza erişim sağlarsa cihazınıza kötü amaçlı yazılım yükleyebilir.

Not: IP ve nasıl değiştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Assam sunucusunun IP’si nasıl değiştirilir başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz .

IP adresinizi nasıl korur ve gizlersiniz?

 

IP adresinizi gizlemek, kişisel bilgilerinizi ve çevrimiçi kimliğinizi korumanın bir yoludur. IP adresinizi gizlemenin iki ana yolu şunlardır:

 1. Proxy sunucusu kullanın
 2. Sanal Özel Ağ (VPN) Kullanma

Proxy sunucusu, trafiğinizin yönlendirildiği bir aracı sunucudur:

Ziyaret ettiğiniz İnternet sunucuları, sizin IP adresinizi değil, yalnızca o proxy sunucunun IP adresini görür; Sunucular size bilgi gönderdiğinde, bu bilgi proxy sunucusuna gider ve ardından onu sisteminize yönlendirir.

VPN daha iyi bir çözüm sunar:

Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu bir VPN’e bağladığınızda, cihaz VPN ile aynı yerel ağdaymış gibi davranır, aslında tüm ağ trafiğiniz VPN’ye güvenli bir bağlantı üzerinden gönderilir; Başka bir ülkede olsanız bile yerel ağ kaynaklarına güvenli ve emniyetli bir şekilde erişebilirsiniz.

İnterneti, VPN tarafından sağlanan bir konumdaymış gibi de kullanabilirsiniz; bu, genel Wi-Fi kullanıyorsanız veya diğer coğrafi ortamlarda engellenen web sitelerine erişmek istiyorsanız kullanışlıdır.

VPN, iletişimlerinizi gizli tutar ve kimlik avı , kötü amaçlı yazılım, virüs ve diğer siber tehditlere maruz kalmamanızı sağlar .

Mobil cihazlarınızı da unutmayın, onların da IP adresleri vardır ve muhtemelen bunları, genel Wi-Fi erişim noktaları da dahil olmak üzere, ev bilgisayarınızdan çok daha çeşitli yerlerde kullanıyorsunuz. cep telefonu.

 • Gizliliği korumanın diğer yolları

Mevcut uygulamalardaki gizlilik ayarlarını değiştirin

Cihazınıza yüklenen uygulamalar IP adresi korsanlığının ana kaynağıdır, mesajlaşma ve diğer iletişim uygulamaları siber suçlular tarafından araç olarak kullanılabilir, IM uygulamalarının kullanılması yalnızca kişilerden doğrudan bağlantıya ve tanımadığınız kişilerden gelen aramalara veya mesajlara izin verir. kabul etmek

Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek IP adresinizi bulmayı zorlaştırır çünkü sizi tanımayan kişiler sizinle iletişime geçemez.

Benzersiz şifreler oluşturun

Cihaz şifreniz, kişilerin cihazınıza erişmesini kısıtlayabilecek tek engeldir; bazı kişiler, cihazlarının varsayılan şifrelerine bağlı kalmayı tercih ederek onları saldırılara karşı savunmasız hale getirir; Tüm hesaplarınızda olduğu gibi cihazınızın da kırılması kolay olmayan, benzersiz ve güçlü bir şifreye sahip olması gerekir.

Güçlü bir şifre, büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve karakterlerden oluşan bir kombinasyon içerir; bu, cihazınızın IP adresi korsanlığına karşı korunmasına yardımcı olur.

Kötü amaçlı içeriğe sahip e-postalara karşı dikkatli olun

Kötü amaçlı yazılımların ve cihaz izleme yazılımlarının büyük bir kısmı kimlik avı e-postaları yoluyla yüklenir, herhangi bir siteye bağlandığınızda bu, cihazınızın IP adresine ve konumuna erişim sağlayarak sisteminizi izinsiz girişlere karşı savunmasız bırakır.

Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postaları açarken dikkatli olun ve sizi yetkisiz sitelere gönderebilecek bağlantılara tıklamaktan kaçının. Saygın sitelerden ve meşru işletmelerden geliyor gibi görünseler bile e-postaların içeriğine çok dikkat edin.

İyi bir antivirüs kullanın ve düzenli olarak güncelleyin

Sizi PC’nizdeki ve Android cihazlarınızdaki virüslerden koruyan, şifrelerinizi ve özel belgelerinizi güvence altına alıp saklayan ve çevrimiçi olarak gönderilen ve gönderilen verileri bir VPN ile koruyan kapsamlı bir antivirüs yazılımı kurun ve güncel tutun.

IP adresinizi korumak, çevrimiçi kimliğinizi korumanın kritik bir yönüdür; IP adresinizi bu adımlarla güvence altına almak, çok çeşitli siber suç saldırılarına karşı güvende kalmanın bir yoludur.

Ne zaman VPN kullanmalıyız?

VPN kullanmak IP adresinizi gizler ve trafiğinizi ayrı bir sunucuya yönlendirerek IP’nizi çevrimiçi ortamda çok daha güvenli hale getirir.VPN kullanabileceğiniz durumlar şunları içerir:

Herkese açık Wi-Fi kullanırken

Halka açık bir Wi-Fi ağı, hatta bazen şifre korumalı bir ağ kullanırken, VPN önerilir, aynı ağda kullanıcı oluşturmaz.

VPN kullanmak, verilerinize ekstra bir güvenlik katmanı ekleyerek genel Wi-Fi İSS’nizi atlayarak tüm iletişimlerinizi şifrelemenizi sağlar.

seyahat ederken

Yabancı bir ülkeye (örneğin, Facebook gibi sitelerin engellendiği Çin) seyahat ediyorsanız, bir VPN o ülkede mevcut olmayabilecek hizmetlere erişmenize yardımcı olabilir.

VPN genellikle parasını ödediğiniz ve kendi ülkenizde erişebildiğiniz, ancak uluslararası hukuk sorunları nedeniyle başka bir ülkede kullanılamayan çeşitli hizmetleri kullanmanıza olanak tanır.

Uzaktan çalıştığınızda

Bu, özellikle birçok insanın uzaktan çalıştığı, çoğu zaman işverenlerin güvenlik nedenleriyle şirket hizmetlerine uzaktan erişmek için bir VPN kullanımına, bağlantısı olan bir VPN’e ihtiyaç duyduğu Kovid (Covid) sonrası dünyada önemlidir. Ofis sunucunuz size dahili erişim sağlayabilir. ofiste olmadığınızda şirket kaynakları ve ağları; Siz uzaktayken ev ağınız için de aynısını yapabilir.

Farklı cihazlarda IP özelliklerini bulma yöntemleri

 • Windows’ta IP nasıl bulunur?
 • Android’de IP nasıl bulunur?
 • İOS’ta IP bulun
 • MacOS’ta IP bulmanın yolları

Google çevrimiçi hizmetini kullanarak herhangi bir cihazda genel IP’yi bulun

Google hizmetini kullanarak herhangi bir cihaz üzerinden genel IP’ye erişebilir ve IP ayrıntılarınızı bulabilirsiniz ; Bu amaçla gördüğünüz görsele göre aşağıdaki ifadeyi aramanız yeterli: Find My IP :

 

Windows 11’de IP nasıl bulunur?

Aşağıdaki görsele göre Windows 11’de şu adrese başvurabilirsiniz: Ayarlar> Ağ ve internet> Özellikler ; istenen IP’ye gerekli erişime sahip olun;

Yerel IP:

 

Aşağıdaki görüntüye benzer şekilde, ağ ayarları ortamına girmek ve aynı zamanda özel IP’nizi kontrol etmek için Özellikler seçeneğine tıklayın :

 

İkinci modda resimdekine benzer şekilde CMD kullanarak dahili ve özel IP’nize erişebilirsiniz ; Öncelikle aşağıdaki komutu girin ve istediğiniz IP’ye erişmek için Enter’a tıklayın:

IP yapılandırması

 

Public IP’yi bulmak için CMD’ye aşağıdaki kodu girerek public IP’nize ulaşabilirsiniz;

Genel IP:

nslookup myip.opendns.com. çözümleyici1.opendns.com

 

Android akıllı telefonlarda IP nasıl bulunur?

Aşağıdaki görselin benzeri; Android’de genel IP’yi bulmak için mevcut siteleri kullanarak da istediğiniz IP’ye ulaşabilirsiniz; Bu amaçla aşağıdaki adres üzerinden istediğiniz siteye başvurabilirsiniz : IP adresim nedir ;

Genel IP:

 

Özel IP’ye erişmek için cihazınızdaki Wifi ayarlarına da başvurabilirsiniz; Bir Wifi ağına bağlandığınızda IP’yi bulun:

Yerel IP:

 

İstediğiniz cep telefonunun WiFi ayarlarını girebilir, < veya IP profilinize ve diğer ağ öğelerinize tıklayın ve erişin.

mobil verilerinize bağlandığınızda IP’yi bulun;

Yerel IP:

 

iPhone akıllı telefonlarda IP nasıl bulunur?

İstediğiniz cep telefonunun WiFi ayarlarını girebilir, < veya IP profilinize ve diğer ağ öğelerinize tıklayın ve erişin;

Yerel IP:

 

Mac OS’ta IP nasıl bulunur?

Aşağıdaki görsele göre şu adrese başvurabilirsiniz: Sistem tercihleri ​​> Ağ > Wifi ; istenen IP adresine gerekli erişime sahip olun;

Yerel IP:

 

Önemli not: iPhone ve MacOS cihazlarda v6 IP adresine Android bölümüne benzer şekilde IP adresim nedir web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz .