blog posts

Bant genişliği nedir ve nasıl çalışır?

Bant genişliği, birim zaman başına düşen bilgi hacmini ifade eder ve kablolu veya kablosuz bir iletişim bağlantısının belirli bir zaman diliminde bir ağ bağlantısı üzerinden veri iletebilmesi için maksimum kapasitesini gösteren bir ölçüm ağıdır.

Bant genişliği genellikle saniyede 60 milyon bit (Mbps) veri aktarım hızını tanımlamak için 60 Mbps veya 60 Mbps gibi bit/saniye cinsinden ifade edilir; Bant genişliğini teknik bir terim olarak anlamak, daha hızlı bir internet bağlantısı elde etmek ve ayarlarınızı uygulamak istediğinizde faydalıdır.

Bu makaleyi derlememizin amacı bant genişliği terimini ve önemini tanımaktır; Daha fazla ve daha basit açıklamalar için Asam Sarwar’la kalın .

Bant genişliği hakkında

1994’ten bu yana İnternet, esas olarak hükümet araştırmalarıyla uğraşan laboratuvarları günlük yaşamın önemli bir parçasına bağlamak için kullanılan niş bir teknolojiden gelişti. 1995 yılında dünya nüfusunun %0,68’inin internete erişiminin olduğu bildirilmektedir.

İnsanlar artık iletişim kurmak, mal satın almak, para kazanmak, bilgiye ve eğlenceye erişmek için İnternet’e güveniyor; Yıllar geçtikçe bu teknoloji daha içerik ağırlıklı, karmaşık ve kalabalık hale geldi; bu da onu etkili bir şekilde kullanmak için gereken bant genişliği miktarının önemli ölçüde arttığı anlamına geliyor.

Başka bir deyişle ağ bant genişliği, kablolu veya kablosuz bir iletişim hattının belirli bir zaman diliminde bir ağ bağlantısı üzerinden veri iletebilmesi için maksimum kapasitesini gösteren bir ölçümdür; örneğin veriler tıpkı Su gibi bir noktadan diğerine iletilir. borulardan geçerek bir besleme noktasından vanalara doğru akar.

Tipik olarak bant genişliği, 1 saniyede aktarılabilen bayt, gigabit, kilobayt veya megabayt sayısı olarak ifade edilir; Aktarılan verilerin hacmi değişiklik gösterir ve İnternet bağlantısı gibi bir aktarım ortamının verimliliğini etkileyebilir. Ayrıca, bant genişliği ne kadar yüksek olursa, bilgisayar bilgileri (e-postalar veya akışlı videolar dahil) İnternet’ten o kadar hızlı indirir.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), geniş bant İnternet hızını, indirme için 25 Mbps ve yükleme için 3 Mbps bant genişliğine sahip bağlantılar olarak tanımlar.

Bu bağlantıda, ağın aynı anda birden fazla bilgisayara giden en düşük hız ile sınırlı olduğu bir darboğaz olabilir. Aynı bant genişliği hızına bağlanan daha fazla bilgisayar, aynı bağlantıyı paylaşan herkesin bant genişliğini azaltacaktır.

 Bant genişliği

Geniş bant nasıl çalışır?

Bir veri bağlantısının bant genişliği ne kadar fazlaysa, aynı anda o kadar fazla veri gönderip alabilir; Daha iyi anlamak için, bant genişliği bir borudan geçebilecek suyun hacmiyle karşılaştırılabilir; borunun çapı ne kadar büyük olursa, bir seferde içinden o kadar fazla su geçebilir; Bant genişliği bu prensibe göre çalışır ve iletişim bağlantısının kapasitesi ne kadar büyük olursa, saniyede o kadar fazla veri geçebilir.

Ağa bağlanmanın maliyeti bant genişliğinin artmasıyla birlikte artar; Bu nedenle, saniyede 1 gigabit (Gbps) Özel İnternet Erişimi (DIA) bağlantısı, saniyede 250 megabit (Mbps) işlem hacmini işleyebilen bir bağlantıdan daha pahalıdır.

 Bant genişliği anlamına gelir

Belirli bir zamanda (genellikle bir ay boyunca) barındırıcınızla ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ve bilgi taşımak için ; Aylık trafik veya bant genişliğinin kullanıcılara sağlayıcı firma tarafından sağlandığı söyleniyor; Bu trafik miktarı her ayın ilk günü satın aldığınız gigabayt üzerinden hesaplanır.Eğer bant genişliği sınırlı ise; İstenilen trafiğe ulaşıldığında siteniz kullanılamaz hale gelecek ve sağlayıcı firma üzerinden yenileyip hizmeti yükseltebileceğiniz bir hatayla karşılaşacaksınız; Elbette bazı servis sağlayıcılar; Sınırsız bant genişliği sağlarlar (adil kullanım).

Bant genişliği tüketiminde siteye dosya indirip yüklemek, e-posta göndermek, siteyi ziyaret etmek, ftp ile indirip yüklemek gibi bant genişliği tüketim durumlarının etkili olduğunu belirtmek gerekir ; Örneğin aylık bant genişliğiniz 20 GB yani 20.000 MB ise ve sitede 1 MB boyutunda bir dosyanız varsa; Bu dosya ziyaretçiler tarafından ayda 20.000 kez indirilebilmektedir; Bu nedenle bant genişliği tüketimini ihtiyaçlara ve bahsedilen durumlara göre yönetmek daha doğru olacaktır.

Bant genişliği uyarısı

Sitenin bant genişliği biterse cPanel ve Direct Admin’de  aşağıdaki hatalarla karşılaşırsınız :

  • Bu hatayı cPanel’de göreceksiniz:

 

  • Direct Admin’de aşağıdaki hatayı alıyorsunuz:

 

Kullanılan bant genişliğinin ayrıntılarını görüntüleyin:

  • CPanel’de ayrıntıları görüntülemek için Bant Genişliği bölümüne bakın ve Ayrıntılar’a tıkladığınızda bilgileri göreceksiniz. Webalizer ve Analog istatistik gibi raporlama yazılımlarını yüklediyseniz daha kapsamlı bilgi alırsınız.
  • Direct Admin’de Özet/İstatistikler bölümüne gidin ve ardından Bant Genişliği bölümüne bakın ve Ayrıntılar seçeneğine tıklayın; Ayrıca AWstats gibi raporlama yazılımlarının yüklenmesi de faydalı olabilir.

Site bant genişliği

site bant genişliği veya trafiği; belirli bir zamanda siteniz tarafından aktarılan bilgi miktarına; Öyle söyleniyor ki, aslında daha fazla bant genişliğinden yararlanırsanız; Daha hacimli video veya görsel içerikleri paylaşarak sitede daha çok kullanıcıya destek olabilirsiniz; Bu nedenle yoğun siteler daha fazla bant genişliği gerektirir.

  • Bant genişliğinin anlamsal farkı

Bazı internet terimleri o kadar benzerdir ki çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar, benzer kavramları ve bunların bant genişliği ile ilgili farklılıklarını ele almak daha iyidir.

Bant genişliği ve internet hızı

Bant genişliği ve hız terimleri sıklıkla ikame edilir, ancak bu ikame doğru değildir; Bu kafa karışıklığının ve kafa karışıklığının nedeni, kısmen, gerçekte kastettikleri bant genişliği olduğunda daha yüksek hıza atıfta bulunarak ikisini birleştiren İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISP’ler) reklamlarından kaynaklanıyor olabilir.

Temel olarak hız kelimesi, veri aktarım hızını ve bilgi indirme ve alma hızını ifade ederken, bant genişliği kapasitesinin tanımı ise saniye başına değiştirilen bilgi hızı ve miktarıdır; Su metaforunu tekrar kullanacak olursak, hız, suyun bir borudan ne kadar hızlı itilebildiğini, bant genişliği ise belirli bir sürede boru içerisinden hareket ettirilebilen su miktarını ifade eder; Diyelim ki bir havuzu boru kullanarak suyla doldurmak istiyorsunuz; Biliyorsunuz ki bu borunun açıklığı ne kadar büyük olursa birim zamanda o kadar fazla hacimde su açığa çıkar, diğer yandan suyun akış hızı ne kadar hızlı olursa havuzu o kadar hızlı doldurabilirsiniz ancak su akışı da o kadar hızlı olur. hız borunun açılmasıyla ilgili değildir; Bu hız su basıncına bağlıdır, düşük ya da yüksek olabilir ancak hem borunun açıklığı büyük hem de suyun akış hızı hızlı ise; Havuzu daha hızlı doldurabiliriz; Şimdi boru açıklığının bant genişliğini ve suyun akış hızını internet hızı olarak düşünürsek; Bu iki kavram arasındaki farkı kolaylıkla anlayacaksınız.

Bant Genişliği ve Gecikme

Gecikme bazen gecikme veya ping hızı olarak da adlandırılır, bu bir şeyin yüklenmesini beklerken yaşadığınız gecikmedir, bant genişliği saniyede gönderilen bilgi miktarı ise gecikme, o bilginin kaynağına ulaşması için geçen süredir. Size geliyor.

Bant Genişliği ve Verim Karşılaştırması

Verim, belirli bir zamanda gerçekte ne kadar verinin iletildiğidir; Dolayısıyla, bant genişliği maksimum veri miktarıysa, verim, gecikme, ağ hızı, paket kaybı ve diğer faktörler dikkate alınarak bu verinin ne kadarının hedefine ulaştığıdır.

Bant genişliğinin önemi

Bant genişliği sınırsız bir kaynak değildir; uygulanan sınırlamalar bazen yönlendirici veya modem gibi ağ cihazının fiziksel sınırlamalarından, kullanılan kablolama veya kablosuz frekanslardan kaynaklanır ve diğer zamanlarda bant genişliği ağ yöneticisi veya İnternet operatörü tarafından kasıtlı olarak ayarlanır. veya geniş alan ağı (WAN) sınırlıdır.

Aynı bağlantıyı kullanan birden fazla cihazın bant genişliğini paylaşması gerekir; 4K video oynatan TV’ler gibi bazı cihazların bant genişliği vardır; buna karşılık, bir web semineri genellikle çok daha az bant genişliği kullanır, ancak hız ve Bant genişlikleri birbiriyle değiştirilemez, tolere edilebilirliği korumak için daha fazla bant genişliği gerekir birden fazla cihazda hızlar.

 

  • Bant genişliği türleri

İnternet hizmetlerini satın alırken büyük olasılıkla 2 farklı bant genişliği türüyle karşılaşacaksınız: özel bant genişliği ve paylaşılan bant genişliği.

Özel Bant Genişliği

Dedicated modelde bant genişliğinin tamamı tek kişiye tahsis edilir ve hizmette iletişim kesintisi daha az olur.Çoğu zaman bu hizmet büyük kurum ve çok fazla bilgi alışverişi yapan kuruluşlar tarafından kullanılır.

Paylaşılan Bant Genişliği

Abonelik modelinde bant genişliği birçok farklı abonelik arasında paylaşılıyor, bu nedenle internet daha yavaş bir hızda sağlanıyor ve aynı zamanda kesintiye uğrama olasılığı da daha yüksek; Birçok kişi dosya indirirken bant genişliğinde daha fazla trafik olur ve bu nedenle İnternet hızı düşer.

Not: Assam Server’da sınırsız bant genişliğine de sahip olabilirsiniz; 1 gig port üzerinde RAM miktarına, kullanılan donanıma ve yüksek işlemci gücüne bağlı olarak yüksek hızda sınırsız trafik (sunucu ve istemci arasında upload-upload) ; Kaliteli sanal sunucuların keyfini çıkarın , mevcut sanal sunucuları kontrol etmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz: sanal sunucu satın alın ve gerekli kontrolü yaptırın.

Ağ performansını etkileyen faktörler

Bir ağ bağlantısının maksimum kapasitesi, ağ performansını etkileyen faktörlerden yalnızca biridir; paket kaybı ve gecikme, ağ verimini azaltarak, yüksek kapasiteli bir bağlantının daha az kullanılabilir bant genişliğine sahip bir bağlantı gibi davranmasına neden olabilir.

Uçtan uca ağ yolu genellikle her biri farklı bant genişliği kapasitesine sahip birden fazla bağlantıdan oluşur. Sonuç olarak, en düşük bant genişliğine sahip bağlantı genellikle darboğaz olarak tanımlanır çünkü yoldaki tüm bağlantıların genel kapasitesini sınırlayabilir.

Birçok kurumsal sınıf ağ, mantıksal bir bağlantı görevi gören birden fazla toplu bağlantıyla dağıtılır. Örneğin, bir yer-uydu hattı anahtarı dört adet 1 Gb/s bağlantı kullanıyorsa, 4 Gb/s’lik etkin aktarım kapasitesine sahiptir; Ancak bu bağlantılardan ikisinin arızalanması durumunda bant genişliği sınırı 2 GB/s’ye düşer.

Bant genişliği nasıl ölçülür?

Bant genişliği geleneksel olarak saniye başına bit (bps) cinsinden ifade edilirken, modern ağ bağlantıları artık çok daha fazla kapasiteye sahiptir, bu nedenle bant genişliği artık genellikle saniyede megabayt veya saniyede gigabayt cinsinden ifade edilmektedir.

Bant genişliği bağlantıları simetrik olabilir; bu, yükleme ve indirme gibi veri kapasitesinin her iki yönde de aynı olduğu anlamına gelir.

veya asimetrik, yani indirme ve yükleme kapasiteleri eşit değil.

Asimetrik bağlantılarda yükleme kapasitesi genellikle indirme kapasitesinden daha azdır; bu, tüketici sınıfı geniş bant İnternet bağlantılarında yaygındır; Kurumsal düzeyde WAN ve DIA bağlantıları genellikle simetrik bant genişliğine sahiptir.

 

 Siteniz için doğru bant genişliğini seçme

Şu ana kadar bant genişliği türlerinden ve bant genişliği kavramından bahsettik; Aşağıda, kafanızın karışmaması için sizin için doğru bant genişliğini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları anlatacağız.

Ayın ilk günü aylık bant genişliği sıfırlanır, yani tüketim miktarı sıfır olur; Bunu bilerek, ay sonunda mevcut bant genişliği tüketimini görebilir ve trafiğin tükenmesi sorunuyla karşılaşmamak için sitenin aylık bant genişliğinin mevcut tüketimden yaklaşık %20 daha fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca web sitesindeki aktiviteden ve tüketilen bant genişliği miktarını etkileyen sayfaların, videoların ve görsellerin hacmi gibi şeylerden de ihtiyaçlarınızı dikkate almak gerekir; Dikkatsiz olmayın. Örneğin web sitenizin amacı görsel ve videolu eğitimler ise ve siteniz çok ziyaret ediliyorsa; Daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız var ve bu durumda size tavsiyemiz sınırsız bant genişliği kullanmanızdır.

Bant genişliği satın almadan önce dikkate almanız gereken şeylerden biri; ağ kullanıcılarının sayısıdır; Ağdaki çok sayıda kullanıcıya rağmen; Çoğumuzun farklı durumlarda hoş olmayan bir deneyim yaşadığı dosya indirme ve yükleme hızını yavaşlatacak trafik artışına tanık olacağız; Sonuç olarak, çok sayıda kullanıcısı olan hesaplar için daha iyidir; özel bant genişliğini düşünün; Elbette, tahsis edilmiş bant genişliğinin maliyeti, paylaşılan bant genişliğinden daha fazladır.

Uygun bant genişliği tipini belirlerken kullanıcıların kullanım şekline de dikkat etmek gerekir çünkü aktiviteniz büyük dosyaların yüklenmesini ve indirilmesini gerektiriyorsa veya web alanında çevrimiçi oyunlar oynamakla meşgulseniz; Daha fazla bant genişliği dikkate alınmalıdır ancak sanal ve sosyal ağlarda gezinmek, e-posta gönderip almak ve birkaç video izlemek gibi normal aktiviteleriniz varsa; Çok fazla bant genişliğine sahip olmanıza gerek yok; Düşük veya orta bant genişliğine ve yüksek hıza sahip bir hizmet iyi bir seçim olabilir.

Son olarak maliyet ve bütçe bant genişliğindeki bir diğer önemli faktördür; Bant genişliği satın almak için yıllık veya aylık ödeme yapmanız gerektiğini düşünmelisiniz, bu nedenle sitenizin geleceği için bütçeyi ve sermayeyi yönetmeli ve bütçenize göre uygun bant genişliğini düşünmelisiniz.

 Bant genişliğini artırma yöntemleri

Bant genişliği farklı şekillerde artırılabilir ve bunlardan en önemlilerinden bazılarına aşağıda değineceğiz:

  • Özel bant genişliği kullanımı: özelleştirilmiş ve yaygın olarak kullanılan özel hizmetlere sahip olmak, bant genişliğini artırmanın en temel yöntemidir; Özel hizmetlerin hizmetleri, kullanıcılar için istikrarlı kalitede ve yüksek hızlı İnternete erişim sağlar.
  • Yüksek bant genişliğine sahip güçlü bir modem sağlamak: Daha fazla bant genişliğine sahip olmak; Uygun özelliklere sahip bir modem satın almak zarafetsiz değildir; Modem, kendisine bağlı cihazlara daha fazla hız ve bant genişliği sağlamada önemli bir rol oynayabilir; Optimum bant genişliği elde etmek için ikili veya üçlü modem kullanmanızı öneririz.
  • Ethernet kablolarının kullanılması: bant genişliğini artırmak için, kablosuz İnternet kullanmak yerine ağa ve İnternete Ethernet kabloları aracılığıyla bağlanmak daha iyidir; doğrudan bağlantı; Gürültüyü azaltır ve kullanıcılara iletişimde daha fazla istikrar sağlar.

Talep üzerine bant genişliği

İnternet veya WAN bağlantıları için bant genişliği genellikle aylık sabit bir fiyatla satılır; Ancak dinamik bant genişliği tahsisi veya artırılabilir bant genişliği olarak da adlandırılan isteğe bağlı bant genişliği, abonelerin belirli zamanlarda veya belirli amaçlar için kullanılabilir bant genişliği miktarını artırmasına olanak tanıyan alternatif bir modeldir.

Talep üzerine bant genişliği, geçici olarak daha fazla bant genişliği gerektiren veri patlamalarını karşılamak için bir iletişim bağlantısı üzerinde ek kapasite sağlayabilen bir tekniktir.

Ağı yıl boyunca pahalı özel bağlantılarla aşırı tedarik etmek yerine, özel bir etkinlik veya trafiğin artmasının beklendiği günün bir saati için ihtiyaç duyulduğunda kapasiteyi artırmak amacıyla WAN’larda genellikle isteğe bağlı bant genişliği kullanılır.

Örneğin, çevrimiçi bir çiçek perakendecisi kapasitesini yalnızca Anneler Günü’nden önceki haftalarda artırabilir; İsteğe bağlı bant genişliği, şirketlerin daha kısa sürede yalnızca kullandıkları ek bant genişliği için ödeme yapmasına olanak tanır.

İsteğe bağlı bant genişliği birçok İnternet ve WAN servis sağlayıcısı aracılığıyla mevcuttur; Müşterinin halihazırda kullanmakta olduğu ağ bağlantısına bağlı olarak sağlayıcı, mevcut bağlantıyı kullanarak talep üzerine ek kapasite sağlayabilir.

Örneğin, 100 Mbps’lik bir bağlantı, servis sağlayıcının bağlantısının kullanılabilir kapasitesi olduğundan 1 GB’a kadar akış gerçekleştirebilir; Müşterinin söz konusu bağlantıda mevcut olan mutlak maksimum bant genişliğinden daha fazlasına ihtiyacı varsa başka bir fiziksel bağlantı gerekir; Bazen bir servis sağlayıcı, müşterilerin ek ücret ödemeden paylaşılan bant genişliği limitlerini artırmalarına olanak tanır.

SD-WAN, özel bant genişliği kapasitesi planlama süreçlerini kolaylaştırır; Yazılım tanımlı WAN (SD-WAN) teknolojisi, tek bir bağlantı yerine birden fazla WAN ve DIA bağlantısı arasındaki trafiği dengeleyerek müşterilere artırılmış kapasite sağlayabilir.SD-WAN dağıtımları genellikle çok protokollü etiket anahtarlamadan (MPLS) oluşur, Kullanımlar.