blog posts

Önbellek sunucusu nedir? Sıfırdan yüze kadar sunucu önbelleği kavramı

Önbellek sunucusu, web sayfalarını ve diğer dosyaları önbellekte tutan ve sayfanın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olan özel bir ağ sunucusu veya sunucu üzerindeki bir hizmettir. Bu ağ eğitimi konusunda, önbellek sunucusu kavramına bir referanstır. Bu hizmeti eskisinden daha iyi ve daha iyi tanımanın faydaları var…

 Sunucu önbelleği nedir?

Önbellek sunucusu hakkında her şeyi anlatmadan önce , önbellek sunucusunun veya nakit sunucusunun genel tanımını tanımak daha iyidir, önbellek motoru olarak da adlandırılan önbellek sunucusu, interneti depolayan bir ağ hizmeti türüdür. içeriği ve web sayfalarını yerel Sunucu önbelleği yalnızca ağ ortamına yerleştirilir.

Sunucu önbelleği web bilgilerine erişimi hızlandırır; Aynı zamanda bant genişliği talebinin azaltılmasına da yardımcı olur . Sunucu önbelleği ayrıca kullanıcıların web içeriğine çevrimdışı erişmesine de olanak tanır.

 

 Sunucu önbelleği ile ilgili temel açıklamalar, hızı artırmak için uygun bir çözüm

Aslında, bir önbellek sunucusunun ana görevi web bilgilerine erişimi hızlandırmak ve aynı zamanda bir şirket tarafından kullanılan bant genişliği talebini azaltmaktır; bu sunucu aynı zamanda kullanıcıların medya dosyaları (video) dahil olmak üzere web içeriğine çevrimdışı olarak erişebilmesini de sağlar. ve diğer öğeler…) erişimi var.

Bir önbellek sunucusu genellikle bir proxy sunucusu olarak da kullanılır, aslında bir proxy sunucusu İnternet isteklerini engelleyen ve bunları kullanıcılar için yöneten bir sunucudur, bunu yapmanın nedeni kuruluşlar ve ofisler ağında bir güvenlik duvarının bulunmasıdır. Güvenlik duvarı, kuruluşların ve departmanların bilgi ve veri kaynaklarını korur;

Bu durumda sunucu, kurum veya ofiste giden isteklere izin verir ve gelen tüm trafiği kullanıcıya görüntüler, aynı süreçte, aslında önbellek sunucusu olan bir proxy sunucusu, alınan mesajların gönderilen mesajlarla eşleştirilmesine olanak sağlar. giden istekler.

Bunu yaparak, önbellek sunucusu alınan dosyaları kullanıcının bir sonraki çağrısı için önbelleğe alabilir, bunun sonucunda bir sonraki kullanıcı isteği için bilgi alma hızı daha yüksek olacaktır.

Sunucu önbelleği hakkında her şey, önbellek ne anlama gelir ve ne işe yarar?

Sunucu önbelleği ile ilgili her şeyi doğru bir şekilde incelemek için sunuculardaki önbelleğin yapısından başlamak gerekir; Başka bir deyişle önbellek, hızlı erişim için dosyaların kopyalarının bir önbellek sunucusunda saklanması işlemidir, genel olarak ağ yapısında, önbellek, veri veya dosyaların geçici olarak saklandığı bir yer olarak tanıtılır , diğer parçalar için de bu tanım kullanılır. ağın. Genellikle internet işlemleri için sunucu önbelleği terimi kullanılır.

 

Örneğin, DNS sunucuları daha kolay erişim için DNS kayıtlarını önbelleğe almaktan yapılarında bir tür önbellek kullanır, ayrıca İnternetin yapısında CDN’ler de dahil olmak üzere web içerik yapılarının gönderilmesi ve alınmasındaki gecikmeyi azaltmak için daha gelişmiş bir sunucu önbelleği türü kullanır. JavaScript, HTML dosyaları ve Görseller kullanılmaktadır. Tüm önbelleklerin temel amacı aynıdır; dosyalar ve bilgiler daha hızlı yüklenir ve bilgilerin geri çağrılması için daha az zaman harcanır.

Önbellek sunucusunda önbelleğe alma işlemi nasıl çalışır?

Bu konuya devam etmek için önbelleğe alma işleminin yapısını tanımak daha iyidir; Genel olarak veriler RAM (Random Access Memory) gibi hızlı erişime sahip donanımlarda bir önbellek işleminde saklanır, önbellekleme işlemini gerçekleştirmek için özel yazılımlar da kullanabilirsiniz, bu yazılımların da sistem RAM’i ve bir sistem RAM’i ile doğrudan ilişkisi vardır. Kısmen Ram bilgiye erişim için hızlı bir donanım olarak kullanılır.

Not: Belirtmek gerekir ki , yüksek hızlı SSD’ler ile yüksek hızlı bir sanal sunucu sağlamak için aşağıdaki bağlantıdan  da sanal sunucu ile ilgili gereksinimleri kontrol edebilirsiniz: Sanal sunucu satın alma.

Sunucu önbelleğini kullanmanın amacı nedir?

Aslında bir önbellek sunucusunun temel amacı, süreci yavaşlatabilecek temel depolama katmanlarına erişim ihtiyacını ortadan kaldırarak veri alma hızını arttırmaktır; Yani veriler, veri depolama ile ilgili donanımlarda yer almak yerine, hızlı erişime sahip geçici hafızalarda yer almaktadır.

Ayrıca, dahili bellek motorları ve RAM tarafından desteklenen saniye başına giriş/çıkış işlemlerinin (IOPS) yüksek talep hızı nedeniyle, önbelleğe alma, veri alımını iyileştirerek genel maliyeti azaltır; Sonuç olarak, bir kuruluşun geleneksel disk tabanlı donanım ve veritabanlarını kullanarak aynı kurtarma hızına ulaşmak için ek kaynaklara yatırım yapması gerekir .

Bu, maliyeti artırır ve bellek içi önbelleklerin sağladığı gecikme performansını elde etmek yine de zor olacaktır. Önbellekler, işletim sistemleri, CDN’ler (içerik dağıtım ağları) gibi ağ katmanları ve DNS, veritabanları ve uygulamalar dahil olmak üzere çeşitli teknoloji katmanları aracılığıyla uygulanabilir. Uygulamalı web uygulamasını yaptım ve kullandım.

 

Sunucu önbelleğini nerede kullanabilirim?

Artık sunucu önbellek sürecini iyi bildiğinize ve sunucu önbelleğiyle ilgili her şeyi araştırdığınıza göre, bu özelliği nerede kullanacağınızı bilmelisiniz.Sunucu önbelleği, sorgu portalları gibi çoğu okuma uygulaması için gecikmeyi azaltabilir ve IOPS’yi iyileştirebilir. medya paylaşım sitelerini, oyun sitelerini ve hatta sosyal ağ sitelerini kullanmaktır.

Sonuç olarak, sunucu önbellek sürecinde saklanan bilgiler arasında veritabanı aramalarının sonuçları, API istekleri veya yanıtları, görüntü dosyaları, HTML ve JavaScript gibi web sitesi içeriklerinin yanı sıra yoğun hesaplamalar da bulunabilir.

Bu programların ve süreçlerin her biri için, büyük veri kümelerinin fiziksel olarak sunucu önbellekleri adı verilen farklı makinelerde konumlandırılması gerekir. Bu tür sunucular yüzlerce düğümü (ağ kullanıcıları) kolaylıkla kapsayabilir, böylece tüm kullanıcılar bu sunuculara erişebilir ve önbelleğe alınmış içeriği kullanma ve arama olanağı tüm kullanıcılara sağlanır.

Bilginin önbelleğe alınması ve sunucularda saklanması süreci, kullanıcıların saklanan içeriğe gecikmeden ve kolayca erişmesine olanak tanır.

Farklı departmanlardaki farklı önbellek sunucu türlerine aşinalık

Şimdi sunucu önbelleğiyle ilgili daha fazla durumu inceleyeceğiz ; Önbellek sunucusu işleminin kullanılabileceği ağın farklı bölümleri hakkında doğru bilgiye sahip olmak gerekir:

 

  • Veritabanı depolama alanında sunucu önbelleğini kullanma

Sunucu önbelleğinden bahsederken , önbelleğin aslında bir veri depolama işlemi olduğuna dikkat etmeliyiz, bu nedenle bu arada mutlaka bir veritabanına ihtiyaç vardır; Önemli olan veritabanındaki hız ve performansı etkileyen bir faktördür; Aslında hızın veritabanı kullanan uygulamaların performansı üzerinde büyük etkisi vardır.

Programın yerel ağda mı yoksa internette mi çalıştığı önemli değil; sunucu önbelleğinin kullanılması, veritabanındaki bilgilere erişim hızını eskisinden çok daha hızlı hale getirir ; Veritabanındaki sunucu önbelleği, veritabanını kullanırken veri alma gecikmesini azaltarak kullanıcının verimi artırmasına olanak tanır.

Bu, programların performansının artmasına yol açar; Bu durumda önbellek, kullanıcı uygulamalarının performansı artırmak için kullanabileceği veritabanına bitişik bir veri erişimi katmanı görevi görür. Kullanıcı, veritabanı önbelleğini NoSQL ve ilişkisel veritabanları dahil olmak üzere herhangi bir veritabanı türüne uygulayabilir.

  • Genel önbellek

İşlemsel verileri desteklemesi gerekmeyen durumlarda, anahtar veri depolamayı tek başına bir veritabanı olarak kullanmak, bilgilerin diskler gibi daha yavaş depolama birimleri yerine bellekte saklandığı yüksek performanslı uygulamalar oluşturmanın etkili bir yoludur. RAM’ler gibi daha hızlı yerleştirilir.

Uygulamalarda artan hız, iyileştirilmiş verim ve daha düşük maliyetle birlikte genel önbellek, kategori listeleri, ürün gruplamaları ve profil bilgileri gibi referans verileri için kullanılabilir.

 

  • CDN depolama

Sunucu önbelleği hakkında daha fazla bilgi söz konusu olduğunda İnternet’ten bahsetmek gerekir; Tam olarak sunucu önbelleğini kullanan en önemli parçalardan biri ve etkisi kullanıcı tarafında açıkça görülebiliyor.

İnternetin sunucu önbelleklerini kullanan en önemli kısımlarından biri CDN’lerdir.

İçerik dağıtım ağı veya CDN, video, resim veya web sayfası gibi web içeriklerini kullanıcıya en yakın özel sunucularda saklayan bir ağdır, amaç kullanıcı ile sunucu arasındaki mesafeyi azaltmaktır.

CDN sunucusunun istekte bulunan kullanıcıya yakınlığı nedeniyle kullanıcı ile CDN sunucusu arasında içerik dağıtım ağı oluşturulur ve bu durumda talep edilen içerik kullanıcıya daha hızlı teslim edilir.

Anlaşılmasını kolaylaştırmak için CDN’leri zincir mağazalar olarak düşünebilirsiniz; Başka bir şehirdeki ana mağazaya gitmek yerine, ikamet ettiğiniz yerdeki en yakın mağaza şubesine giderek aynı ürünleri aynı fiyata satın alıp teslim alırsınız; Böylece bir CDN, web sayfalarının daha kolay ve daha hızlı yüklenmesini sağlamak için web sayfası bilgilerini önbelleğe alır.

Not: Sunucu önbelleği alanındaki ilgili yazıları okumak için Redis sunucu önbelleği nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Assam Server’a da göz atın.

 

Önbellek sunucusu nasıl kurulur?

Artık önbellek sunucusu ile ilgili her şeyi incelediğimize göre, önbellek sunucusunun nasıl kurulacağı konusunda gerekli bilgileri almamız gerekiyor; Önbellek sunucusu kurmak için ağ yapısını ve saklamak istediğimiz bilgileri bilmemiz gerekir.

Sunucu önbelleğini farklı ağlarda ve donanımlarda kurmanın ve çalıştırmanın birçok yolu vardır; örneğin sanal sunucularda Varnish Cache’i kullanabilirsiniz.

Genel olarak her ağ ve donanımda önbellek sunucusu kurmanın kendine has incelikleri ve özellikleri vardır; Windows Server’da rahatlıkla önbellek sunucusu kurabilirsiniz , Cisco ve Mikrotik’te bu işlemler biraz daha karmaşıktır, ağlardaki veritabanları gibi yazılımlarda da önbellek sunucusu kullanabilirsiniz.

İnternette önbellek sunucusu kurma ve CDN oluşturma işlemi belirli yazılım ve donanım parçalarını gerektirir.

Çözüm

Bu makalede, sunucu önbelleği ve faydaları hakkında her şey tanıtılmış ve gözden geçirilmiştir.. Kesinlikle, sunucu önbelleği tartışması özel katmanlara sahiptir ve her biri özel bir makale gerektiren daha fazla ayrıntıya sahiptir. Günümüz internet ve ağ dünyasında sunucu önbelleği kullanımı, organizasyonlarda ve ofislerde yan maliyetleri azaltan, ağ hızını artıran önemli ve pratik bir şeydir.

Bu arada değinilebilecek asıl nokta; Windows ağlarında önbellek sunucusu kurularak, Windows güncellemesi sunucu üzerinde bir kez yapılır ve ardından her sistem mesai saatleri dışında sunucuya bağlanarak işletim sisteminin türüne göre güncelleme paketlerini alır; Sonuç olarak Windows güncellemesi için tüm sistemlerin internete bağlanmasına ve kurum ve ofislerin internet trafiğinin boşa harcanmasına gerek yoktur, güncellemeleri olan programlar için de bu işlem yapılabilmektedir.

Bu programların en önemlilerinden bazıları arasında ağ antivirüsleri, ofisler gibi uygulama yazılımları, veritabanları, AutoCAD gibi mühendislik yazılımları vb. yer alır.