blog posts

Linux sanal sunucu uygulamaları

Linux sanal sunucusu , en iyi barındırma özellikleriyle mevcut en kararlı işletim sistemi olarak üne sahip olan bir Linux sisteminde çalışan sanal bir özel sunucudur . Açık kaynağı, esnekliği ve güvenilirliği, onu işletme web sitesindeki etkinlikler için en çok tercih edilen seçeneği arayan herkes için en iyi seçenek haline getirdi.

Önceki yazılarımızda Linux sanal sunucusu nedir veya Windows sanal sunucusu nedir ; Bu iki işletim sistemini tam anlamıyla sizlere tanıttık.Bu yazımızda Linux sanal sunucu kullanmanın kullanım alanlarını ve seçeneklerini inceleyeceğiz; O halde bizimle kalın.

Linux sanal sunucu kullanımını tanımak için öncelikle Linux sanal sunucu satın almanızı ve ardından yazının devamını dikkatlice okumanızı öneririz.

Linux sanal sunucusu nedir?

VPS olarak da bilinen Virtual Dedicated Server, Linux ve Windows’a benzer şekilde kendi işletim sistemini çalıştırır , müşterilere istedikleri herhangi bir programı çalıştırabilmelerine olanak sağlamak için bu işletim sistemine Süper Kullanıcı ve Kök erişimi verilir. sanal sunucunun sahip olabileceği fiziksel sunucuyla hemen hemen aynıdır.

Linux sanal sunucusunu seçmenin nedeni

Linux VPS, Linux sistemi üzerinde çalışan sanal bir özel sunucudur, Linux işletim sistemi çalıştıran bir sunucuya uygulanan Linux barındırma sağlayıcıları arasında çok popüler hale gelmiştir, çünkü Linux üzerine kurulu çoğu işletim sistemi ücretsizdir ; Bu, müşterilere maliyetin daha düşük olacağı anlamına gelir.

Sağlayıcılar işletim sistemlerinin lisansı için ödeme yapmadıkları için bu alanda ilk göze çarpan avantaj fiyattır, küçük işletmeler veya düşük bütçeli yeni başlayanlar için harikadır , ayrıca VPS Linux kontrol paneli seçiminde esnektir ve Seçim yaparken ISPmanager5, CentOS Web PanelPlesk, cPanel, .

Windows ve Linux arasında şüpheniz varsa; İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçebileceğinizi belirtmek gerekir ancak Linux sunucusunda yüksek hız ve optimizasyon için daha fazla fırsat olacaktır.

Linux için açık bir avantaj, bu işletim sisteminin yüksek güvenliğidir, ağırlıklı olarak Windows sistemlerini hedef alan bilgisayar korsanlarının saldırılarının aksine, Linux altyapısı, terminal hizmetinin kullanılması ve eksiklerinin olması sayesinde işletim sistemini çeşitli virüs türlerine karşı korur. Dirençlidir.

VPS’in Özellikleri; Aylık düşük bir ücret karşılığında ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip eksiksiz bir sisteme sahip olabileceğiniz, sınırsız yazılım indirebileceğiniz ve istediğiniz yazılım veya programı kullanabileceğiniz, ayrıca tam erişime sahip olacağınız da söylenebilir.

Hangi barındırma türünü kullanacağınıza karar verirken işletim sistemini de göz önünde bulundurmalısınız; Linux’un Debian, RHE L, Ubuntu vb. gibi birçok sürümü vardır ; Ancak çoğu şirket Ubuntu Linux gibi daha popüler bir sürümün kullanılmasını öneriyor .

Bir Linux barındırma sağlayıcısı seçerken , bu sürümü desteklediğinden emin olun. Bu çok önemli olabilir çünkü birçok kişi başka işletim sistemlerini de kullanıyor. Eğer bu desteğe sahip değilseniz başınız belaya girebilir.

 

Bir şirket için web sitesi kurup geliştiriyorsanız, Linux sanal sunucusunun avantajlarından da yararlanacaksınız ve bu işletim sistemine alıştıktan sonra Linux’un temellerine çok hakim olduğunuzu fark edecek ve kendi web sitenizi oluşturun Temel olarak, web sitenizde çok fazla büyüme ve site trafiği bekliyorsanız, Linux VPS tam size göre.

Özelleştirme ve geliştirme seçeneklerinde daha fazla esneklik isteyen bireyler ve şirketler , özellikle de site performansını büyük ölçüde artırabilecek özel bir sunucuya ödeme yapmadan mükemmel performans ve hizmet almak isteyenler, kesinlikle bir Linux VPS’ye yönelmelidir .

Bazı web barındırma sağlayıcılarından Linux sunucu aboneliği satın aldığınızda, barındırma hesabınızı istediğiniz zaman iptal edemezsiniz; Yalnızca başka bir dönem için otomatik olarak yenilenmemesini talep edebilirsiniz; Bu, özellikle daha pahalı yönetilen VPS veya özel sunucularda, işletmenin finansal yönetimi için sinir bozucu olabilir; Ancak bilmiyorsanız Linux sanal sunucusu kullanmanın faydaları nelerdir? Verimlilik açısından bundan nasıl daha fazla yararlanabilirsiniz?

Linux sanal sunucusu uygulaması

 • Oyun sunucusu

Günümüzde giderek daha fazla oyuncu sadece çevrimiçi oynayarak ve yayınlayarak para kazanıyor!! Siz de bu kategoriye giriyorsanız, bir Linux sanal sunucusu Minecraft ve World of Warcraft gibi oyunları oynamanıza ve bu şekilde para kazanmanıza olanak sağlayabilir; Elbette bu iki oyunla sınırlı değil; Linux sanal sunucuları yaygın kullanımlarından dolayı bu tür oyunları barındırmaya ve çalıştırmaya uygundur; Counter oyun sunucusu oluşturmak istiyorsanız: Assam Server’dan CSGO oyun sunucusu nasıl oluşturulur başlıklı makaleyi okumanız tavsiye edilir.

 • VoIP kullanma yeteneği

Bu hizmet birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, bu hizmeti bir Linux sanal sunucusunda barındırarak, istediğiniz kişilerle çevrimiçi olarak kolayca iletişim kurabilirsiniz.

 • Destek olmak

Bir uygulamayı veya web sitesini yedeklemek için verileri depolayacak bir sunucuya ihtiyacınız vardır; sürekli yedekleme yapmak sorunsuz olmayacaktır; Ancak Linux sanal sunucu yardımıyla yedeklemelerinizin güvenli ve emniyetli olmasını sağlayabilirsiniz.

 • ağ sağlayıcısı

Linux sanal sunucusunun kullanımlarından biri, siteniz için ana bilgisayar olarak bu sunucuda bir hesap açabilmenizdir; Çünkü size paylaşılan ana bilgisayarlardan daha hızlı hız sağlayabilir; Ayrıca ekonomik açıdan da daha akıllıca bir seçimdir çünkü maliyetinden çok daha fazla özelliği size sunar.

 • Özel reklam kampanyaları için barındırma

Zaman içinde trafikte gerçekten bir artış gören belirli web siteleri vardır; örneğin, Kara Cuma, Noel vb. gibi istisnai bir dönem geçirebilecek bir çevrimiçi işletmeyi düşünün; indirimlerden dolayı trafiğiniz yüksek, bu gibi durumlarda doğru sunucu kullanılmazsa çok müşteri kaybedersiniz; Bunu önlemenin en iyi yolu Linux sanal sunucusu kullanmaktır.

 • Programlamada kodları kontrol etme

Çeşitli programlama projeleri üzerinde çalışmak düzenli test ve doğrulama gerektirir, projenize birden fazla yerden erişim de gereklidir, bir Linux sunucusunun yardımıyla bu kritik sorunlar çözülebilir; Hatta verilen kodu en uygun ve en iyi şekilde bu sunucuyu kullanarak test edebilirsiniz.

 • Verileri paylaşılan bir ana bilgisayardan Linux sanal sunucusuna aktarma

Linux sanal sunucusunda, paylaşılan ana bilgisayardan sanal sunucuya veri aktarma yeteneği mevcuttur; Ancak yeni başlayanlar için karmaşık görünüyor; Uzmanlığı daha fazla olan kişiler bu Linux sanal sunucu özelliğinden kolaylıkla faydalanabilir ve verilerini aktarabilirler.

 

Linux ne için kullanılır?

Linux’un kullanımı çoğu insan için çok kolay hale geldi ve bunun nedeni, diğer sanal hizmetlerin sahip olmadığı veya Linux sanal sunucusuyla daha uyumlu olan birçok özelliği sunmasıdır; Bu barındırma türü aynı zamanda yüksek düzeyde gizlilik isteyen kişiler için de harikadır , aynı zamanda web barındırma ihtiyaçlarınız için de çok ucuz bir çözümdür , web sitenizi sanal bir konumda barındırmada sorun yaşamayacaksınız çünkü bu tür bir barındırma gerektirmemektedir. Diğer ana bilgisayar türleriyle aynı güvenlik düzeyine sahip değildir.

Birçok kişinin VPS kullanmasının ana nedeni , sunucularının gizliliğini korumak istemeleridir ; günümüzde tüm ana sunucularda, kullanıcılara iyi hizmet sunabilmek için insanların birçok veriyi güvende tutması gerekir; VPS ile bunu birisinin verilerini çalmasından endişe etmeden yapabilirler; Merkezi bir bilgisayar sunucusu olmadığından bilgiler birden fazla yerde depolanır.

  Önbellek sunucusu nedir? öğesine tıklayın . Sıfırdan yüze kadar sunucu önbelleği kavramı

İnsanların VPS kullanmasının bir başka nedeni de, onlara istedikleri yazılımı kullanma olanağı vermesidir, paylaşılan bir barındırma planı kullandığınızda, bir ekibin her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olması gerekir.Ancak, kullandığınız yazılımı özelleştirmenin bir yolu yoktur. Sunucunuza kurmak istediğiniz bu hosting türlerini kullanarak istediğiniz yazılımı kişiselleştirebilecek ve hatta ona ek özellikler ekleyebileceksiniz.

VPS Linux, web sitelerini yönetmek ve kendi sunucusuna yatırım yapmadan kendi sitesini barındırmak isteyen herkes için çok güçlü ve istikrarlı bir çözüm sunar. Herhangi bir donanım için ödeme yapmanıza gerek yoktur ve sitenizi istediğiniz gibi oluşturmanıza olanak tanıyan tonlarca özellik mevcuttur.

Linux VPS barındırmanın faydaları nelerdir?

Linux VPS barındırma hizmetini kullanmanın, kullanım kolaylığı , artırılmış güvenlik ve daha düşük toplam sahip olma maliyetiyle geliştirilmiş güvenilirlik gibi pek çok avantajı vardır .

 • istikrar

Bahsettiğimiz gibi, yazılım yükleme konusunda hareket özgürlüğünüz vardır ve sunucunuza (VPS) doğru programı yüklediğiniz sürece, virüs bulaşması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu, Windows’un yükleyemeyeceği her türlü programı kullanabileceğiniz ve sunucunuzun kapalı veya virüslü olması konusunda asla endişelenmeyeceğiniz anlamına gelir.

Linux işletim sisteminin ne kadar kararlılık sunduğu yeterince vurgulanamaz, Linux günümüzün en güvenilir işletim sistemidir . Linux işletim sistemi sunucusunun nadiren yeniden başlatılması veya arızalanması gerekir; bu, en yüksek düzeyde çalışma süresi ve performans sağlar.

 • ekonomik olmak

Windows vs Linux sanal sunucusunun en büyük noktalarından biri, Linux işletim sisteminin açık kaynaklı ve ücretsiz olmasıdır, bu da onu oynamanın, kullanmanın ve dağıtmanın ücretsiz olduğu anlamına gelir; Yani Windows işletim sistemi gibi aylık lisans ücreti ödemenize gerek yoktur ve istediğiniz kadar kişisel sunucuya kurabilirsiniz.Sanal sunucu olarak Linux fiyatlandırması, belirli müşteri ihtiyaçlarına veya gereksinimlerine göre belirlenir.

 • Esnek ve ölçeklenebilir

Çoğu web yöneticisi, programcı, tasarımcı ve geliştirici için Linux VPS’nin asıl avantajı esnekliğidir; Her sanal özel sunucu kendi işletim ortamıyla yalıtılmıştır, bu da tercih ettiğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz işletim sistemini (bu durumda Linux) ve ayrıca yazılımı istediğiniz zaman kolayca ve güvenli bir şekilde kurabileceğiniz ve uygulamaları kolayca kaldırabileceğiniz veya ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca VPS ortamınızı performans ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirebilir ve kullanıcılarınızın veya site ziyaretçilerinizin deneyimini geliştirebilirsiniz; esneklik, sizi rakiplerinizden ayırmak için ihtiyaç duyduğunuz avantaj olabilir.

Daha fazla ziyaretçiye sahip olmak, sunucunuzun daha fazla çalışması ve daha fazla kaynak tüketmesi gerektiği anlamına gelir, Linux ile VPS’nizi sunucu ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirmek ve sitenize daha fazla kaynak tahsis etmek, kararlılığı sağlamak mümkündür.

Linux, çeşitli görevleri gerçekleştirmenize olanak tanıyan bir dizi yardımcı program sağlar. Yardımcı programlar, kullanıcıların tekrar tekrar komutları yürütmesine veya sunucu yönetimi görevlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan programlama araçlarını içerir. Otomatikleştirin ve yeni araçlar oluşturun.

 

 • yüksek verim

Linux’un performans açısından diğer işletim sistemlerine göre belirgin bir avantajı var, birden fazla istemciden gelen istekleri tek bir sistem üzerinde sorunsuz bir şekilde işleyebiliyor, işlem kapasitesi ve gücü arttı, bu da web sitelerinin daha hızlı yüklendiği, kullanıcı etkileşiminin arttığı ve çalıştırdığınız diğer tüm işlemler anlamına geliyor sunucularınızda daha hızlı gerçekleştirilecek ve bunun sonucunda sunucuda çalışan diğer işlemlerde daha az kesinti yaşanacaktır.

Ayrıca Linux sanal sunucusu, PHP gibi diğer özgür diller ve programlar ile sorunsuz bir şekilde çalışır ve SSH erişimi ile Windows’a göre daha az sunucu alanı kaplar ve kullanıcının daha iyi kontrole sahip olmasını ve daha fazla sayıda eşzamanlı görevi gerçekleştirebilmesini sağlar. daha kolay koşmak için.

 • Gizlilik ve Guvenlik

Linux işletim sistemi, Windows işletim sisteminden farklı olarak istemcileri hakkında herhangi bir detay toplamaz, Linux kullanıcılarının esnekliğinin yanı sıra, sunucudaki veriler veya uygulamalar üzerinde kontrole sahiptirler.

 • Özel kaynak

Kendi sanal sunucunuzla, daha fazla kullanıcı barındırmanıza ve daha fazla uygulama çalıştırmanıza olanak tanıyan daha fazla RAM, disk alanı ve CPU kapasitesine sahip olmanın avantajından yararlanırsınız.

 • Kök’e doğrudan erişim

Bir VPS size tüm sunucularınıza erişim ve sunucunuza tam erişim sağlar, kontrol paneliniz aracılığıyla sunucunuzu kolayca yapılandırabilir ve herhangi bir programın kurulumunu yönetebilirsiniz, böylece VPS sunucunuzun her zaman tam kapasitede çalıştığından emin olabilirsiniz, ve sunucunuzun %100 kapasiteyle çalıştığından her zaman emin olursunuz, bu da güvenlik söz konusu olduğunda size tam bir gönül rahatlığı sağlar.

 • Bulut yedekleme

Kullanıcılar, gelecekteki herhangi bir arıza durumunda verilerini korumak için otomatik bulut yedekleme rutinleri ayarlama seçeneğine sahip olabilir; böylece, arıza olması durumunda verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Ayrıca VPS söz konusu olduğunda komut satırından istediğiniz herhangi bir yazılımı yükleyemezsiniz, tek yapabileceğiniz program eklemektir ancak çok fazla özelleştirme istiyorsanız Ancak her zaman bir VPS sağlayıcınız olmalıdır. Bir VPS sağlayıcısı ile genellikle size bir hesap ve bir IP adresi sağlayabilirler, bu da özel IP adresinizi VPS’niz için kullanabileceğiniz ve özel ağ üzerinden World Wide Web’e bağlanabileceğiniz anlamına gelir.

Özel bir sunucu ile Linux sanal sunucusu arasındaki fark

Linux sanal sunucusu ile özel sunucu arasındaki farkın ne olduğu konusunda bir sorunuz olabilir . Aralarındaki en önemli ve bariz fark Linux sanal sunucusunun daha düşük ve daha uygun maliyetidir; Ayrıca Linux sisteminin çalıştığı sunucular, Dedicated sunuculara göre daha fazla kapasite ve performansa sahip olup, daha güçlüdür.

Not: Assam Server’dan Linux sanal sunucu veya Windows sanal sunucu almayı düşünüyorsanız; Başlığın önündeki linke tıklayabilirsiniz: Bir sanal sunucu satın alın ve seçtiğiniz sunucu tipinin satın alma sayfasına gerekli erişime sahip olun.

Linux sanal sunucusu ile Windows arasındaki fark

Windows ve Linux sunucu arasında seçim yapıyorsanız, bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı, şu anda ne kullandığınızı düşünün.Windows sanal sunucusunun maliyeti daha yüksektir, ancak genel olarak daha kullanıcı dostudur çünkü basit bir kullanıcı arayüzü sunar, ancak Linux sanal sunucusu daha ucuzdur ve birçok çevrimiçi destek seçeneği sunar; işleri verimli bir şekilde yönetmek için en azından bazı temel teknik becerilere sahip olmanız gerekir ve işlevselliğin çeşitli gelişmiş ve modern özellikleri nedeniyle Windows’tan daha güvenilirdir.

Ayrıca bu iki işletim sistemine daha basit bir şekilde bakabilirsiniz:

Windows sanal sunucusu:

 • Biraz daha pahalı.
 • Sürekli ve sorunsuz güncellemelerin yanı sıra resmi destek de alır.
 • Kolay gezinme sağlayan grafiksel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir
 • Daha zorlu görevleri üstlenebilirsiniz.

Bu Linux sanal sunucusuyla karşılaştırıldığında:

 • Açık kaynaktır, yani maliyeti daha düşüktür.
 • Daha fazla teknik anlayış gerektirir.
 • Daha basit görevler için idealdir.
 • Teknik konularda topluluk desteği oldukça fazla.

 

Nihayet …

Linux sanal sunucusu, en iyi barındırma özelliklerine ve mevcut en kararlı işletim sistemi olma itibarına sahip olup, yeniden başlatma ihtiyacına yol açan çökmelerden uzak durmayı başarmıştır; Linux sanal sunucu ile ani sunucu arızası nedeniyle gelirinizi veya kayıtlarınızı kaybetme konusunda endişelenmeyeceksiniz, Linux hosting %100 güvenli ve güvenilirdir, en çok tercih edilen bloglama aracını ve en popüler bloglama aracını arayan herkes için en iyi seçenektir. veritabanı .