blog posts

CentOS işletim sistemi nedir?

Elbette şimdiye kadar CentOS terimini duymuşsunuzdur ve bu işletim sistemini tanımayı merak etmişsinizdir; Bu yazımızda CentOS işletim sistemini tam anlamıyla tanıtacağız ki ne olduğu konusunda hiçbir şüpheniz kalmasın. CentOS, Linux işletim sisteminin ücretsiz ve popüler dağıtımlarından biridir , bu işletim sisteminin özellikleri ve faydaları ve tanıtımı hakkında daha detaylı anlatacağımız; Bizimle kal.

CentOS işletim sistemi, Linux çekirdeğini temel alan, RHEL kaynak kodu üzerine kurulu ve topluluk tarafından desteklenen ticari bir dağıtımdır. Bu dağıtım, büyüyen açık kaynak toplulukları için bir geliştirme platformu sağlamayı amaçlamaktadır.

 CentOS Linux işletim sistemi hakkında her şey

CentOS, Gregory Kurtzer tarafından sağlanan Linux çekirdeği ile ücretsiz, açık kaynaklı ve topluluk destekli bir ticari platform dağıtımı olan Topluluk Kurumsal İşletim Sistemi anlamına gelir; Topluluk destekli, bu dağıtımın küçük ama büyüyen bir çekirdek geliştirici ekibi tarafından geliştirildiği anlamına gelir; Çekirdek geliştiriciler, dünya çapındaki kullanıcılar, ağ yöneticileri, yöneticiler, Linux’a katkıda bulunan çekirdek kişiler, sistem yöneticileri ve Linux meraklılarından oluşan aktif bir topluluk tarafından desteklenmektedir.

CentOS Linux, büyüyen açık kaynak toplulukları için son derece uyumlu ve güvenli, güçlü bir platform sağlamak üzere oluşturulmuş, mevcut en iyi ve en güçlü dağıtımlardan birinde bir geliştirme platformu sunar. Buna ek olarak, onu her türlü kullanım için mükemmel bir seçim haline getiren kurumsal düzeyde çeşitli güvenlik güncellemeleri vardır.

Çoğu zaman Linux dağıtımları GNU araç zincirini içerir; CentOS aynı zamanda GNU Genel Lisansı (GNU GPL) kapsamında da dağıtılmaktadır, dolayısıyla bazı kişiler buna GNU/Linux dağıtımları adını vermektedir. CentO’nun Linux dağıtımı, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ile işlevsel olarak uyumlu olan ve kullanıcılara RHEL’in kararlılığını ve güvenilirliğini sağlayan RHEL’den türetilen istikrarlı, öngörülebilir ve yönetilebilir bir platformdur ve CentOS geliştiricileri, bir ürün üretmek için RHEL kaynak kodunu kullanır. bu RHEL ile karşılaştırılabilir.

Ücretsiz indirme ve yükleme özelliğine sahip CentO’lar; Ücretsiz özellikleri ve güvenlik güncellemeleriyle birçok kullanıcının ilgisini çeken Red Hat Enterprise Linux’a iyi bir alternatif haline geldi; CentOS başta olmak üzere Linux dağıtımlarının, güvenlik açıklarının keşfedilmesi ve güvenlik düzeltmelerinin yapılması amacıyla güncellendiğini belirtelim.

Unix benzeri açık kaynaklı işletim sistemi ailesinin bir parçası olan CentOS Linux, 2004 yılında piyasaya sürüldü ve 2021’de CentOS 8’in kullanımdan kaldırılmasına kadar düzenli olarak güncellendi. Yerini CentOS Stream aldı. Sonuç olarak CentOS Linux kullanıcılarını güncellemeler ve yeni özellikler için yeni bir işletim sistemine geçmeye zorladı; CentOS Linux 7 dağıtımının 2024 yılına kadar devam etmesi planlanıyor.

Bu dağıtımın geliştirilmesiyle açık kaynak toplulukları için sağlam ve güvenilir bir sistem sağlanması amaçlandı; Ayrıca CentOS platformu bilimsel veri işleme ve iş barındırma için de kullanılabilir. Bu nedenle CentOS sunucusu şirket ve kuruluşların programlarını barındırmak için en çok kullandıkları web sunucularından biridir. Özelliklerinin birçoğu CentOS’u Ubuntu ve Debian gibi diğer Linux dağıtımları arasında popüler kılmaktadır.

CentOS projesinin anlamı…

CentOS projesi, platformun gelişimini yönetmekten sorumlu kuruluştur. İşletim sisteminin ötesine geçer ve diğer gruplara CentOS tabanlı araçların geliştirilmesini kolaylaştırmak için kaynaklar sağlar. Ek olarak CentOS projesi, CentOS Linux’u diğer projelerden açık kaynak teknolojilerinin ortaya çıkması için lider bir topluluk platformu olarak kurmayı hedefliyordu.

CentOS Linux dağıtımının avantajları

 • Açık kaynak ve ücretsiz
 • Git ve MySQL, CUPS, Apache Web gibi açık kaynaklı sunucu yazılımlarına sahip olabilme.
 • Doğrudan centos.org aracılığıyla mükemmel topluluk desteği ve hata düzeltmeleri
 • Güvenilirlik
 • Ticari RHEL özelliklerini ücretsiz olarak kullanma yeteneği
 • Xen, oVirt ve Docker gibi sanallaştırma ve hiper yönetici teknolojilerinden faydalanma
 • Hızlı performansa sahiptir
 • Güçlü güvenlik
 • Uzun bakım ve onarım döngüsü

RHEL ve CentOS arasındaki ilişki:

CentOS, RHEL kaynak kodunu temel alan, topluluk tarafından desteklenen ticari bir Linux dağıtımıdır. Red Hat, ürününü açık kaynaklı yazılım kullanarak geliştirdiği için kaynak kodlarını herkese açık hale getirmek zorundalar. Sonuç olarak CentOS ve RHEL işlevsel olarak eşdeğerdir ancak aynı zamanda büyük farklılıklara da sahiptir.

Öte yandan CentOS, yalnızca kaynak koduna göre yayınlandığı için Red Hat sertifikalarından yoksundur. CentOS projesi, herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği ikili paketler üretmek için Red Hat’ten temin edilebilen kamu kaynak paketlerini kullanıyor. Ancak belirli güncellemeler kamuya açıklanmadı.

Red Hat, açık kaynak geliştiricilerin teknolojileri entegre etmek için CentOS’u kullanan uygun bir platform geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla 2014’ten beri CentOS projesini destekliyor. Aynı yıl CentOS ve Red Hat geliştiricileri, şu anda çeşitli çalışma grupları tarafından denetlenen bir kurul oluşturdu.

Aslında Linux’un bu sürümü, RHEL’in yüksek maliyetlerini ödemek istemeyen iş kullanıcıları içindir; Hoş bir seçenektir.

 

CentOS’un özellikleri

Bu güzel Linux dağıtımı cazip birçok özelliği paylaşıyor.

Düzenli güncellemeler ve destek

CentOS sürümleri yaklaşık olarak her 6 ayda bir düzenli olarak güncellenmektedir ve 10 yıl boyunca desteklenmektedir; bu, üretim ve uygulama geliştirmede platformları için istikrar ve destek arayanlar için önemli bir faktördür.

Güçlü performans ve yüksek kullanılabilirlik

CentOS, sanallaştırma işlemlerini gerçekleştirmek için çekirdek tabanlı bir sanal makinenin kullanılması nedeniyle yüksek kullanılabilirlik ve mükemmel performans sunar .

Sürdürülebilirlik

CentOS dağıtımı, özel bir geliştirici topluluğunun desteğiyle düzenli olarak güncellenmektedir; Ayrıca çekirdek geliştiriciler, sürümleri test eden, güncellemeleri yöneten ve geliştirmeye katkıda bulunan Linux meraklıları, ağ yöneticileri, sistem yöneticileri vb. gibi gönüllü kullanıcılardan oluşan küresel bir topluluk tarafından desteklenmektedir.

yüksek güvenlik

Güvenlik konusu, kullanıcılar ve işletim sistemi açısından her zaman en hassas konuların başında gelir; Linux ve dağıtımları güvenlik açısından her zaman diğer işletim sistemlerini geride bırakmıştır; CentOS güvenlik açısından oldukça güçlü; Çünkü Red Hat ve NSA işbirliğiyle desteklenen açık kaynaklı bir ürün olan SELinux çekirdeğini (güvenliği geliştirilmiş Linux) içerdiğinden; bilgisayar ve kişisel sistem kaynaklarına yetkisiz erişime ve bunların izlenmesine karşı koruma sağlar; Ayrıca Red Hat’teki güvenlik ekibi, tehditlerin ve güvenlik açıklarının belirlenmesinde ve yüksek düzeyde güvenliğin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor.

 x86_64 ve x86 mimarisini destekleme yeteneği

Şimdi Linux işletim sisteminin bu dağıtımı; Hem x86_64 hem de x86 sistemlerini destekler. Ancak CentOS 7, geliştirici topluluğu tarafından desteklenen ppc64le, Arm32, i686 ve Arm64 mimarilerini kapsadığı için benzersizliğindeki yerini kaybetmiyor ve şunu da belirtmek gerekiyor ki CentOS 6 da her iki mimariyi de destekliyor; CentOS 6 ve 7’deki x86_64 mimarisi, CPU kapasitesi açısından 12 ve 64 TB alan ayırabilmektedir. Aynı zamanda kişiye özel sistem; Maksimum boyutu 2 TB’tan 100 TB’a kadar olan bir dosyayı farklı konfigürasyonlarda yönetebilir; CentOS ayrıca çok çeşitli kullanışlı özelliklerin eklenmesini de mümkün kılar.

CentOS ücretsizdir

CentOS, topluluk temelli geliştirme modeli nedeniyle, kullanıcıların ve meraklıların Linux dağıtımlarında performansı artırmak için işbirliğine davet edildiği ve kullanıcılara bu alana katılma fırsatı sunulan ücretsiz bir dağıtımdır; Ayrıca yazılımınızı indirmek için; CentOS size Minimal ISO, Amazon Web Hizmetleri, torrent, DVD ISO vb. dahil olmak üzere çeşitli indirme seçenekleri sunar.

esneklik

CentOS işletim sisteminde bu işletim sisteminin hamurunu dilediğiniz şekilde yapmak sizin elinizde; İstediğiniz özellikleri kolaylıkla ekleyip, değişiklik yapıp paketleri yönetebilecek, işletim sisteminizi dilediğiniz yazılım ve işlevselliğe göre yapılandırabileceksiniz; Bu anlamda bu işletim sistemi verimliliği ve kullanımı konusunda kullanıcıların elini serbest bırakmıştır.Ayrıca bu dağıtım çeşitli programlarla uyumludur; E-posta sunucusu, uygulama sunucusu, veritabanı sunucusu , nginx ve apache gibi web sunucusu ve FTP proxy sunucusu olarak çalışabilir .

İpucu: Nginx’i hiç duymadıysanız veya bilmiyorsanız daha fazla bilgi için NGINX Nedir ? makalesini okuyabilirsiniz. NGINX web sunucusunun incelemesinin tamamını okuyun ve ayrıca bu web sunucusunu kurmak için, Nginx’in 3 Linux dağıtımına nasıl kurulacağı hakkındaki makaleden yardım alabilirsiniz.

Büyüyen bir topluluk aracılığıyla destek

Farklı gruplardaki farklı toplulukların ekiplerinden ve üyelerinden oluşan CentOS topluluğu; Bu dağıtımın büyümesi ve gelişmesi için çabalamaya kararlılar. Özel grupların (SIG’ler) geliştirilmesiyle zaman içinde oluşan bu topluluk, sanallaştırma, altyapılar ve kullanıcı deneyimi gibi belirli işlevsel hususların güçlendirilmesine ve optimize edilmesine büyük önem vermektedir.

Bu projenin gelişimi, hangi özel grupların kendi desteği altında faaliyet göstermeye başlayacağını belirleyen bir yönetim kurulunun oluşturulmasıyla devam ediyor; Daha sonra topluluk aynı zamanda deneyimli kullanıcılara ve yeni başlayanlara yardımcı olmaya da hizmet eder. Sonuç olarak, kullanıcıların diğer topluluk üyelerinden farklı dillerde doğrudan tavsiye almalarına yardımcı olmak için farklı e-posta listeleri sunuyorlar, böylece bir ihtiyaç varsa ve bir sorun ortaya çıkarsa ilgili forumlara başvurarak sorunu kolayca çözebilirler.

Not: SIG’ler veya özel gruplar; Farkındalığı artırmak, Linux dağıtımlarını geliştirmek ve işlevsel yönleri (altyapı veya dokümantasyon gibi) optimize etmek için CentOS topluluğunun belirli üyelerinin belirli konulara odaklandığı küçük çalışma ekipleri vardır. Aktif SIG’lerin bazı örnekleri ArtWork, Core ve Virtualization’dır.

Yönetim kontrol panellerini destekleme yeteneği

Yönetim kontrol panellerini destekleyen CentOS işletim sistemi; cPanel, InterWorx, WebMin, DirectAdmin, Spacewalk, CWP, Plesk, ISPConfig, Virtualmin, Vesta CP, sunucunuz üzerindeki yönetim sürecini kolaylaştırır; Bu yönetim kontrol panellerinin yardımıyla, bu ortamdaki en zor görevleri yalnızca birkaç tıklamayla yapabilir ve e-posta, web siteleri, FTP erişimi ve diğer işlevlerle ilgili ayarları kolayca uygulayabilir; Bahsi geçen kontrol panellerinin diğer özellikleri arasında yedekleme, DNS ayarları, ağ ayarları, veritabanları ve CSF güvenlik duvarı gibi ek güvenlik özellikleri, yazılım kurulumu ( WordPress , Drupal, Joomla gibi ), kaba kuvvet saldırısı koruması ve virüs taraması vb. yer almaktadır. bahsedilen.

  Bluestacks yazılımını tanıtmak için tıklayın

Not: Asam Sarwar’ın eğitici makalelerini inceleyin; cPanel nedir? Cpanel türleri ve kullanımları , Direct Admin kontrol panelini tanımak , Plesk nedir , bu kontrol panellerini size tanıtabiliriz.

Önceden hazırlanmış fonksiyonel tariflerin varlığı

Yeni başlayanlara yardımcı olacak bir belge kütüphanesi hazırlamak ve yayınlamak, bu dağıtımın çeşitli mimarilerinde adım adım kurulumun öğretilmesi ve büyük değişiklikler için notların bulunması bu dağıtımın ilginç özellikleridir.

 

CentOS’un Linux sürümleri

CentOS’un Linux sürümleri, her sürüme göre RHEL’e eşdeğerdi. Bu nedenle CentO’ların her sürümü, Red Hat Enterprise Linux’un eşdeğeriyle aynı sürüm numarası ve zaman damgasıyla adlandırıldı. Her sürümün zaman damgası, Red Hat tarafından yayınlanan eşdeğer sürümün yıl ve ayına karşılık gelir. Örneğin, RHEL 8.0 Mayıs 2019’da piyasaya sürüldüğü için CentOS’un 8. sürümüne “CentOS 8.0-1905” adı verilmiştir.

Bahsettiğimiz gibi; RHEL’den CentOS’a sürüm güncellemeleri iki ila altı haftalık bir gecikmeyle gerçekleştirilir. CentOS’un yeni bir ana sürümü yaklaşık her 2 yılda bir yayınlanır ve her biri 10 yıl boyunca desteklenir. Bu dağıtımın versiyonları; Bunlar CentOS Linux3, CentOS Linux4, CentOS Linux5, CentOS Linux6, CentOS Linux7.0-1406, CentOS Linux 8.0-1905’tir.

Şimdi sıra bu işletim sisteminin versiyonlarını güncellemeye gelince; Bu konuda içinizin rahat etmesi için aşağıda CentOS versiyonlarının güncelleme takvimine değineceğiz:

CentOS Linux 7 dağıtımı: 30 Haziran 2024’e güncellendi.

CentOS Linux 8 dağıtımı: 31 Aralık 2021’e kadar güncellendi.

CentOS’un en son sürümleri; CentOS 7, CentOS 8 ve CentOS Stream; CentOS 7, standart bir özellik olarak “systemd”yi içeren ilk RHEL dağıtımıydı; CentOS 7, 2014 yılında piyasaya sürüldü ve son on yıldır topluluğa iyi hizmet veren ARM mimarisinin IA-32, Power ISA ve ARMv7hl ve AArch64 varyantlarını destekleyen çeşitli özellikler sundu. CentOS 8, Eylül 2019’da piyasaya sürüldü; x86-64, POWER8 ve ARM mimarilerini tam olarak destekler ve çekirdeği Linux çekirdeği 4.18’i temel alır.

CentOS akışı; Red Hat geliştiricilerinin açık kaynak topluluğu üyeleriyle işbirliği yapmasına olanak tanıyan, Red Hat Enterprise Linux için üst düzey bir geliştirme platformudur; Red Hat, bu dağıtımın, indirilebilen, kullanılabilen, incelenebilen, değiştirilebilen veya ücretsiz olarak dağıtılabilen (Red Hat’in sahip olduğu CentOS ticari markaları hariç), test ve geliştirme topluluğu için yararlı, istikrarlı bir ABI/API olarak hizmet etmesini beklemektedir. Platform, gelecekteki istikrarlı RHEL sürümlerini şekillendirmek için açık kaynak inovasyonunu kullanmayı amaçlıyor. Aslında Red Hat, daha yeni sürümleri yayınlamadan önce kaynak kodunu (RHEL) CentOS Stream üzerinde geliştirerek açık kaynak geliştirme modelinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu modelin uygulanması, CentOS Stream’i Red Hat Enterprise Linux’un gelecekteki sürümlerinin bir önizlemesi haline getiriyor.

Elbette CentOS Stream sürümünün CentOS dağıtımının yerine geçemeyeceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü bu, RHEL’in geliştirme versiyonudur; CentOS, yeniden kurulmuş bir red Hat Enterprise Linux sürümüdür. Sonuç olarak CentOS Stream, sunucularının geleceğe yönelik direncini ölçmek veya ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kararlılığını sağlamak isteyen kişilere yöneliktir; Bu arzu edilen bir seçenektir; Aslında CentOS Stream, gelişmiş kurumsal Linux yeniliğine doğru atılan bir sonraki adımdır.

Red Hat ayrıca tüm geliştiricilerin ve iş ortaklarının CentOS Stream’e katılmasını ve kendi şubelerini oluşturmasını memnuniyetle karşılayarak İnovasyon Merkezi’nin kendilerine özgü sorunlarına yönelik çözümleri test etmesine olanak tanır; Bu, topluluğun RHEL sürümleri üzerinde muazzam bir etkiye sahip olmasına ve dahili Red Hat projelerini CentOS Stream’e taşımasına yardımcı olacak ve taktikleri ve en iyi uygulamaları daha geniş toplulukla paylaşmalarına olanak tanıyacak.

CentOS işletim sisteminin özellikleri:

 • Apache web sunucusuna sahiptir.
 • veritabanı; MariaDB 5.5.x, PostgreSQL 9.2.x.
 • Programlama dilleri vardır: PHP 5.4, Python 2.7, Perl 5.16.3.
 • görüntü sunucusu; org’u 7.7’dir.
 • Firefox 45 tarayıcısını destekler.
 • Tahsilat ofisi LibreOffice 4.3.7’dir.

CentOS işletim sisteminde en çok kullanılan komutlar

mv: CentOS kullanıcılarının bir dosyayı bir kaynaktan veya dizinden başka bir konuma taşımak veya bir dosyayı yeniden adlandırmak için kullanabileceği bir taşıma komutudur.

rmdir : Bu komut, bir dizini içeriğiyle birlikte silmek için kullanılır.

touch : Bu komut, make file komutu olarak da bilinen boş bir dosya oluşturmanıza yardımcı olur.

clear : CentOS terminal ekranını temizlemek istiyorsanız? “Temizle” komutunu kullanın.

ls : Bu komut belirtilen dizinin içeriğini listeler.

sudo yum install <paket adı> : Bu komut belirli bir paketi yüklemek için kullanılır.

sudo yum update : Bu komut kurulu tüm paketleri günceller.

find : Bu komut, sistem depolama alanındaki bir dosyayı bulmanıza yardımcı olur.

rm : Bu komut dosyaları silmek için kullanılır.

mkdir : Yeni alt dizinler ve dizinler oluşturmak için bu yararlı komutu kullanın.

cd : Ayrıca dizini değiştirebilir veya kontrolü geçerli dizindeki başka bir klasöre taşıyabilirsiniz.

man : Herhangi bir komutun kılavuzunu yazdırmak için CentOS terminalinizdeki man komutunu kullanın.

CentOS işletim sisteminin sürümlerini indirin

CentOS işletim sistemi sürümlerini ücretsiz olarak indirip kurmak için https://www.centos.org/ bağlantısına tıklayıp   istediğiniz sürümü indirmeniz yeterli.

Not: CentOS7’yi kurmaya karar verirseniz; 4 adımda CentOS7 işletim sistemi nasıl kurulur yazısını okuyup incelemeyi unutmayın .

CentOS 8 akışı adım adım nasıl kurulur

CentOS 8 Stream, yakın zamanda CentOS 8 durdurulduğunda piyasaya sürülen CentOS 8’in yayınlanmış bir sürümüdür. CentOS 8 Stream’de en gelişmiş yazılım ve kütüphanelere erişebileceksiniz; Ayrıca daha sık güncellemeler alacaksınız.

önkoşullar:

 • Bellek : 2 GB RAM ve daha fazlası
 • Depolama alanı : 20 GB sabit disk
 • İşlemci : 2 GHz işlemci veya üzeri

Bu işletim sisteminin sunucular için en iyi Linux dağıtımları arasında yer aldığı göz önüne alındığında, CENTOS işletim sistemine sahip bir Linux sanal sunucu satın almak, yalnızca güçlü bir sunucu satın alma maliyetlerini en aza indirgemekle kalmaz, aynı zamanda önkoşullar ve önkoşullar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan bunu yapmanıza da yardımcı olur. kurulum gereksinimleri, CentOS işletim sistemine sahip harika bir sunucuya sahip olun.

İndirmek

Bildiğiniz gibi; CentOS 8 işletim sistemini kurmanın en temel adımı onu indirmektir.

Aşağıdaki bağlantıdan indirin:  CentOS 8 Stream .

İndirme sayfasında, CentOS Linux DVD ISO ve CentOS Stream DVD ISO olmak üzere iki seçenek arasından ilgili ISO’yu seçmek için CentOS Stream DVD ISO’ya tıklayın.

 

Ardından coğrafi olarak size en yakın olan ayna bağlantısını tıklayın.

 

Tarayıcınız CentOS8 Linux DVD ISO kurulumunu indirmeye başlamalıdır; Sadece biraz beklemeniz gerekebilir.

 

CentOS 8 Stream’in kurulumu ve kurulumu

GRUB menüsünden kurulumu başlatmak için CentOS 8 Stream işletim sistemini indirdikten sonra; CentOS Stream 8.0.1905’i Yükle seçeneğini seçin ve <Enter>’a tıklayın.

 

Kurulum işlemi, kurulum sırasında kullanılan dilin seçilmesiyle başlar.

 

Şimdi kurulum hedefini seçmek için Kurulum Hedefi’ne tıklayın.

 

Karşınıza çıkacak sayfada mevcut seçenekleri işaretleyerek sistemi yapılandırmak için istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

Sabit sürücünüzü veya SSD’nizi seçip CentOS 8 Stream’in sabit sürücüyü veya SSD’yi otomatik olarak bölümlemesine izin verebilir veya manuel olarak kendiniz bölümlendirebilirsiniz.

 1. Otomatik bölümleme için Otomatik’i seçin ve Bitti’ye tıklayın.
 2. Manuel bölümleme için Özel’i seçin ve Bitti’ye tıklayın.

 

Otomatik olarak oluşturmak için buraya tıklayın öğesini seçerek otomatik olarak bölümleyebilirsiniz.

 

Not: Manuel bölümleme, ihtiyaçlarınızı karşılamak ve gelişmiş ayarları uygulamak için uygundur.

Bitti seçeneğini seçerek ayarlar sayfasına dönün.

Varsayılan olarak CentOS 8, Stream Server’ı bir GUI ortamıyla yükler. Değiştirmek istiyorsanız Yazılım Seçimi’ne tıklayın.

 

İhtiyaçlarınıza göre burada farklı bir ortam seçebilirsiniz. Bizim tercihimiz Workstation ortamı çünkü CentOS 8 Stream’i masaüstü işletim sistemi olarak çalıştırmak istiyoruz.

Bir ortam seçtikten sonra Bitti’ye tıklayın.

 

Ana bilgisayar adını ayarlamak için Ağ ve Ana Bilgisayar Adı’na tıklayın.

 

Ana bilgisayar adını yazdıktan sonra Uygula’ya tıklayın.

 

Aşağıdaki resimde gösterilen kısımdan da ağı kullanabilirsiniz.

 

Daha sonra Bitti’ye tıklayın.

 

Ayrıca YERELLEME bölümünden dilinizi, klavye düzeninizi, konumunuzu, saatinizi ve tarihinizi de yapılandırabilirsiniz.

 

İhtiyacınıza göre ayarları uyguladıktan sonra kurulumu başlat kısmına tıklayın.

 

Kurulum işlemi başlayacak ve yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için şimdi Kullanıcı Oluşturma seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

 

Kişisel bilgilerinizi yazın; Erişim şifresinin (Root) önemini ihmal etmemeyi unutmayın çünkü bu şifreyi kullanarak sistemi yönetmek ve bilgilerinize ulaşmak mümkündür ve ayrıca ilgili seçenekleri seçerek bu kullanıcıyı yönetici olarak atayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Bitti’ye tıklayın.

Not: Kısa/basit bir şifre kullanıyorsanız şifrenizi onaylamak için Bitti’ye iki kez tıklamanız gerekebilir.

 

Kurulum işlemi devam ediyor.

 

Birkaç dakika bekledikten ve kurulum işlemini tamamladıktan sonra Reboot butonuna tıklayarak sistemi yeniden başlatarak işletim sistemini kullanmaya hazırlayın.

 

CentOS 8 Stream başlatıldığında Lisans Sözleşmesini kabul etmeniz istenecektir; Bu yüzden Lisans Bilgileri’ne tıklayın.

 

Lisans sözleşmesini kabul ediyorum kısmını onaylayarak sözleşmeyi onaylamış olursunuz.

 

Son olarak Yapılandırmayı Bitir seçeneğine tıklayarak CentOs8 Stream işletim sisteminin kurulum işlemini başarıyla tamamlayacaksınız.

 

Oturum açmak ve CentOS 8 Stream işletim sistemini kullanmak için kullanıcı adınızı ve parolanızı girin ve ardından Oturum Aç öğesini seçin.

 

Giriş yaptıktan sonra CentOS Stream sürümünü ve çekirdek sürümünü aşağıdaki komutlarla kontrol edebilirsiniz:

cat  / etc / redhat-release$

uname  -r $

CentOS 8 Stream işletim sistemini bu kolaylıkla yan yana kurmayı başardık.

Çözüm

CentOS, büyüyen açık kaynak toplulukları için sağlam bir platform sağlamak üzere oluşturulmuş, topluluk tabanlı bir ücretsiz yazılım projesi sunmaktadır. Ayrıca çoğu barındırma topluluğu, bulut sağlayıcısı, bilimsel veri işleme vb. için bir geliştirme ortamı sağlar; Yazımızda popüler CentOS Linux işletim sistemi hakkında kapsamlı bilgiler vermeye çalıştık.