blog posts

Sunucuya Video Yüklemememiz İçin 12 Neden

Sunucuya Video Yüklemememiz İçin 12 Neden

Videoların site içeriklerine kattığı çeşitlilik ve çekicilik yadsınamaz. Aslında görsel içeriğe ses, görüntü ve duygu eşlik eder ve bunlar içeriğinize canlılık hissi veren parametrelerdir. Sorularına daha hızlı ve kolay yanıt bulmak için uzun bir yazı veya makale okumak yerine söz konusu konuyla ilgili video izlemeyi tercih eden birçok kullanıcı var. Siz de bu konuyu önemsiyorsanız ve sitenizin özel videolarını kullanıcıların kullanımına sunmaya karar verdiyseniz bekleyin! Sitenize veya sunucunuza video yükleyebilmeniz, bunu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Videoların sunucuya yüklenmemesinin birçok nedeni vardır ve bu, kendi kendine barındırma yöntemini kullanmanın, yani videoları bir web sitesi sunucusu üzerinden barındırmanın size zarar verebileceğini gösterir.

Video dosyalarını web sitesinin ana sunucusuna yüklemek isteyen kişiler bir dizi sınırlamayla karşı karşıyadır; bunlardan en önemlisi alan ve bant genişliği tüketimi, farklı boyut ve formatlarda video oluşturma ve yükleme sürecinin karmaşıklığı ve video oynatıcıyı kurma sorunları. öyle.

Artık çok geç olmadan gerekli önlemleri alabilmeniz için videoların web sitesi sunucusuna yüklenmesiyle ilgili sorunları öğrenmenin zamanı geldi:

İçindekiler

  • Videoları bir ana makinede veya kendi kendine barındıran bir sunucuda barındırmak ne anlama gelir?
  • Videonun site sunucusuna yüklenmemesinin 12 nedeni
  • Bir web sitesine video eklemenin en iyi yolları

 

 

Videoları bir ana makinede veya kendi kendine barındıran bir sunucuda barındırmak ne anlama gelir?

Videonun sunucuda barındırılması veya kendi kendine barındırılması, web sitenizin kullanıcılarına sunmayı düşündüğünüz video dosyasını web sitenizin web sunucusuna, web sitenizin bileşenleri olan dosyaların hemen yanına yüklemeniz anlamına gelir. .

Böylelikle dosyaların yükleneceği altyapı ve yerin yanı sıra, gönderme, bakım ve izleyiciye nasıl sunulacağı süreci de kendi yönetiminizde oluyor.

Aslında videonun görünümü, nasıl sunulacağı, videoların kişiselleştirilmesi ve trafiğin artması üzerinde daha fazla kontrol, videoları sunucuda barındırmanın avantajlarından biridir ancak bu hikayenin bir de karanlık tarafı var.

Kendi kendine barındırılan videoların çok fazla zaman, alan, bilgi ve bütçe gerektirmesine ek olarak, videoların sunucuya yüklenmemesinin aşina olmanız gereken birçok nedeni vardır.

Videoların ana makinelere yüklenmesiyle ilgili temel sorunları tanıyalım. Bu nedenleri inceledikten sonra kısıtlamaları aşarak sitenizin veya uygulamanızın değerli kullanıcılarına ve hedef kitlesine istenilen videoları sunmak için kullanılabilecek alternatif çözümleri size sunacağız.

 

Videoyu site sunucusuna yüklememenin 12 nedeni

Ancak videoları kendi sunucunuzda barındırmak, içerik ve bunların nasıl sunulduğu üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak aşağıdaki nedenlere göre, videoların kendi kendine barındırılması sizi bir dizi sorun ve sınırlamayla karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle, öncelikle videonun sunucuya yüklenmemesinin nedenlerini göz önünde bulundurmak ve ardından en iyi kararı vermek daha iyidir:

 

1. Yüksek bant genişliği ve alan tüketimi

Resimler ve metin dosyalarının aksine videolar daha fazla alan gerektirir. Bir HD video dosyasının boyutu kolaylıkla 100 MB olabilir. Hikaye burada bitmiyor. Bu videonun görüntü içeriği olarak kullanıcılara ve izleyicilere sunulması gerekiyor ve onu izlemek isteyen her kullanıcı daha fazla bant genişliği kullanacak ve aynı anda kullanmak veya izlemek, bant genişliği tüketim miktarını büyük ölçüde artırabilecek. götürmek

Öte yandan sanal sunucu veya ana bilgisayar sağlayıcısı da bant genişliği ve diğer kaynakların kullanımına belirli kısıtlamalar getirmiştir. Büyük ve büyük videoları yüklemek ve bunları aynı anda birçok kullanıcı tarafından indirmek veya görüntülemek nedeniyle ayrılan bant genişliği miktarını tamamen tüketirseniz, web siteniz zarar görecektir. Bu senaryoda, kaynak yetersizliği ve ek maliyetlerin yanı sıra, video izlemenin kesintiye uğraması veya siteye erişilememesi nedeniyle kullanıcılar da hüsrana uğramakta ve hüsrana uğrayan ve memnun olmayan kullanıcı, Google gibi arama motorlarının zayıflığıdır. . Bu da SEO sıralamanızın düşmesine neden olabilir.

2. Dosya boyutu ve depolama alanı sınırlamaları

Çoğu barındırma veya sanal sunucu sağlayıcısı, dosya yüklemeye ilişkin belirli politikalar ve sınırlamalar içerir ve bu sınırlamalar, birkaç dakikadan uzun ve belirli bir boyuttan (genellikle 50 MB) büyük video dosyalarının yüklenmesine yöneliktir. , önlemek

Öte yandan, sık sık izin verilen boyuttan daha küçük videolar yüklerseniz, sunucuya sağlanan depolama alanı videolar tarafından tüketilecek ve sitenizi sık sık yedeklemek istiyorsanız yedekleme performansı önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. o zaman alır.

Bu nedenle, büyük miktardaki veriler, daha fazla bellek alanı kaplamanın yanı sıra, yedekleme işlemini de karmaşık hale getirir. Web sitenizin yedeğini alamamak, sitenizi arızalara ve hacklenmeye karşı savunmasız hale getirir ve veri ve site dosyalarının kaybolma riski artar.

3. Site sayfalarının yavaş yüklenmesi

Web sitesi sunucusuna bir video dosyası yüklerseniz, sitenin yüklenme hızına ek olarak, eş zamanlı video ziyaretlerinin sayısının artması da sunucunuzun performansı üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Web sitesi sunucusunun yanıt hızının azalması, web sitesinin konumunu ve sıralamasını etkileyebilecek olumsuz bir sinyaldir.

  • 2023’ün En İyi Web Sitesi Hız Testi Araçları

Barındırma sağlayıcınız büyük video dosyaları yüklemenize izin verse bile kaybeden kişi sizsiniz. Çok fazla dosya yüklemek sunucu alanınızın tükenmesine neden olur ve yetersiz sunucu alanı, sunucunun yavaşlamasına ve site performansının ve hızının bozulmasına eşdeğerdir.

Kullanıcı deneyimi aynı zamanda sunucunun kullanıcı isteklerine yanıt verme şeklinden de etkilenir. Kullanıcı video oynatma ikonuna tıklarsa ve video hemen oynatılmazsa veya sürekli olarak istenmeyen duraklamalar (ara belleğe alma) yaşanırsa, kullanıcının tüm heyecanı hayal kırıklığı ve tatminsizliğe dönüşür. Kullanıcının internet hızının zayıf olması durumu daha da kötüleştirecek ancak asıl kaybı siz yaşayacaksınız.

4. Farklı video formatları oluşturmanız gerekiyor

Genel olarak tüm tarayıcılarla uyumlu standart bir format yoktur. Örneğin, Firefox Ogg veya WebM videolarını oynatıyor ancak H.264’ü oynatmıyor. Neyse ki Chrome tarayıcı tüm önemli video formatlarını oynatır ancak sunucuya yüklenen videonun tüm önemli tarayıcılarda oynatılacağından emin olmak istiyorsanız videonuzu mp4, ogv ve webm formatlarına dönüştürmelisiniz.

Yani en az 3 farklı video dosyanız olacak, eğer bu 3 dosyanın hepsini yüklemek isterseniz hepsinin boyutu yüzlerce megabaytın üzerinde olacak ve burası videonuzun daha fazla yer kapladığı yer. barındırma, sunucu alanı ve bant genişliği kapasitesi. Beklediğinizden daha fazlasını tüketir.

5. Her türlü cihazla video boyutu uyumluluğu

Videonun sunucuya yüklenmemesinin nedenlerinden biri dosya formatı olmasının yanı sıra, videonun boyutu da farklı tarayıcı ve cihazlarda doğru oynatılmasında önemli parametrelerden biridir.

Video dosyasının boyutu çözünürlüğünü büyük ölçüde etkiler. Örneğin 480p çözünürlüklü bir video mobil için uygundur ancak aynı videoyu dizüstü bilgisayarınızda izleyecekseniz 480p çözünürlük sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Host cihazınızdaki video dizüstü bilgisayarda oynatılacaksa 1080p HD çözünürlükte oynatılabilmesi gerekir.

Kullanıcılarınızın farklı tercihleri ​​ve beklentileri var ve videoların boyutunu ve çözünürlüğünü bu beklentileri en iyi şekilde karşılayacak şekilde ayarlamalısınız.

Bunun için videonun farklı versiyonlarına sahip olmanız ve hepsini sunucuya yüklemeniz gerekiyor, bu da daha fazla sunucu alanı ve bant genişliği tüketiyor.

6. Video oynatıcı uygulamasına ihtiyacınız var

Ana makineye yüklediğiniz video dosyalarının oynatılabilmesi için bir video oynatıcı programına ihtiyaç vardır. Bu oynatıcıyı sitenize kurmalısınız ki daha sonra kullanıcılar istedikleri dosyayı izlemek istediklerinde bu program otomatik olarak cihazlarını ve bağlantı hızlarını algılayarak kullanıcılara istenilen videoyu uygun sürüm ve formatta sunacaktır.

Video.js gibi video oynatıcılar ve WP Video Lightbox ve Easy Video Player gibi WordPress eklentileri bu görevi iyi bir şekilde yerine getirebilir ancak bu tür programların kurulumu, kurulumu ve yapılandırılması biraz zor ve zaman alıcıdır ve yüksek düzeyde teknik uzmanlık gerektirir.

 

Bu zorlu süreci kolaylıkla atlatmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı bilmeli, ardından video oynatıcı programlarını araştırıp en sonunda uygun seçeneği seçmelisiniz. Video oynatıcı programları kurma konusunda yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip değilseniz mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

7. Ek kodlara ihtiyacınız var

Ek bir program veya eklenti kullanıyor olmanızın bir önemi yok, önemli olan oyuncuların davranışlarını ve talimatlarını belirlemek için bazı kodlar tanımlamanız gerektiğidir. Bu kod kabaca şu şekilde olacaktır:

<video poster="video.jpg" controls>

<source src="video.webm" type='video/webm; codecs="vp8.0, vorbis"'/>

<source src="video.ogg" type='video/ogg; codecs="theora, vorbis"'/>

<source src="movie.mp4" type=video/mp4; codecs="avc1.4D401E, mp4a.40.2"'/>

</video>

Bu zaman ve çaba gerektirir ve eğer bir harfi veya rakamı yanlış girerseniz her şey bozulur ve kullanıcı deneyimine zarar verir. Tüm bu çabalara rağmen hala tüm tarayıcılarda ve cihazlarda doğru ve düzgün görüntüleneceğinden emin olmak mümkün değil.

8. Farklı tarayıcılarda farklı video kalitesi

Videoları farklı tarayıcılarda düzgün bir şekilde görüntülemek için sunucuya farklı format ve boyutlar yüklemeniz gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Bunu yapabilen birçok program var, ancak bunu yapmak için farklı yöntemler kullanıyorlar.

Mesele burada. Bu sayede istediğiniz program mükemmel bir MP4 video oluşturabilir ancak Firefox’ta gördüğünüz OGG video dosyası gürültülü görünüyor.

Öte yandan, her tarayıcının video oynatma işlemini farklı şekilde gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, bir tarayıcıda harika görünen bir dosya diğerinde berbat görünebilir. Yazılımı ayarlamak için çok zaman harcasanız bile %100 sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

9. Trafik kaybı ve daha fazla ziyaret

Videoyu sunucunuza yüklediğinizde yalnızca web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar videoyu görebilir. Bu arada YouTube gibi küresel popülerliğe ulaşan platformlar, kullanıcılara sıklıkla öneri sunan çeşitli videolara ev sahipliği yapıyor ve web sitenizin videosu da bu önerilerden biriyse kesinlikle web sitenize daha fazla trafik çekecektir. olacak. Söz konusu platformun popülaritesinden yararlanacağınız yer burasıdır.

Aslında, videoları kendi barındırma sisteminizde barındırdığınızda, daha fazla görünürlük ve trafik kazanma fırsatını kaybedersiniz ve sitenize gelen trafiği artırmak için SEO veya SEM çalışmalarına güvenirsiniz. Ancak YouTube gibi popüler bir platforma bir video dosyası yükleyip linkini web sitenize yerleştirerek videonuzun ve web sitenizin daha fazla görülmesine yardımcı olabilirsiniz.

10. Video hırsızlığı olasılığını arttırmak

İşletmenizin değerli video içeriğini bir sunucuda barındırdığınızda bunların yasa dışı indirilme ve kullanılma olasılığı artar. Hele ki domain kısıtlaması, şifre vb. güvenlik önlemlerini uygulamazsanız bu ihtimal daha da artıyor.

Doğrudan siteye yüklenen videolara, sitenin kaynak koduna başvurularak erişilebilecek doğrudan bir bağlantı sağlanmaktadır. Bu, indirmeyi ve çalmayı çok kolaylaştırır.

Video yayınlama platformlarının kullanılmasının tavsiye edilmesinin nedenlerinden biri de video dosyalarınızın daha güçlü güvenlik protokolleri altında korunmasıdır ve bu yüksek güvenlik seviyesi, videoların şüpheli kişiler tarafından izinsiz indirilmesini ve kullanılmasını engeller.

11. inode sınırları

Bir inode, sunucudaki dosya veya dizin sayısını ifade eden ve sistem kaynaklarını kontrol etmek için kullanılan bir veri yapısıdır. Her dosya ve dizin bir inode kapladığı için sunucuya çok fazla video yüklerseniz hosting sağlayıcının veya sanal sunucunun belirlediği inode limiti aşılacak ve bu durumda dosya yükleyemeyeceksiniz. . Veya yeni bir dizin oluşturun. Yeterli disk alanınız olsa dahi inode limiti dolduğunda sunucuya başka bir dosya yükleyemezsiniz.

12. Sunucu bakım maliyetinin arttırılması

Sunucunun bakım maliyetinin artması, videoların sunucuya yüklenmemesinin bir başka nedenidir. Farklı format ve boyutlarda video dosyalarını barındıracağınız zaman disk alanı ve bant genişliği sınırlamaları önünüze çıkıyor ve bu sorunu çözmek için sunucu kaynaklarını yükseltmenin daha fazla maliyetini düşünmeniz gerekiyor.

Üstelik farklı video formatları ve boyutları oluşturmak, yeterli zaman ve bilgi gerektirir; bu alanda yeterli bilginiz yoksa, bunu sizin için yapması için bir uzman tutmanız gerekebilir.

Peki videoyu sunucuya yüklememe nedenleri bu kadar önemli ve cesursa ne yapmalıyız? Sitemize herhangi bir video dosyası koymamız gerekmez mi? Hayır. Kesinlikle hayır.

Web sitesi sunucunuzun kararlılığına, güvenliğine, performansına ve hızına önem vermeli ve disk alanı gibi önemli sunucu kaynaklarını korumalısınız ancak sitenize herhangi bir video dosyası yüklemenizin nedeni bu değildir.

En iyisi videonun sunucuya yüklenmeme nedenlerini ciddiye alıp sunucunuzun performansına olumsuz etkisi olmayan diğer çözümleri düşünmektir.

 

 

Bir web sitesine video eklemenin en iyi yolları

 

 

1. Gömme hizmetlerini veya video bağlantısı yerleşimini kullanın.

Videonun sunucuya yüklenmeme nedenlerini öğrendikten sonra başka çözümler düşünmeniz tamamen mantıklıdır. Video barındırma platformlarını kullanmak kullanabileceğiniz en iyi çözümlerden biridir. Aslında bu platformlar dolaylı olarak siteye video yerleştirmenin bir yoludur.

Bu sayede dilediğiniz videoyu video barındırma platformuna yüklemiş olursunuz. Daha sonra bağlantıyı istediğiniz sayfaya yerleştirirsiniz. Bu video web sitenizin sunucusunda veya ana bilgisayarında bulunmamasına rağmen kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde o videoya erişebilir ve rahatlıkla izleyebilirler.

Bu platformun video oynatıcısı, kullanıcının cihazının, tarayıcısının ve internet bağlantı hızının belirlenmesi ile ilgili tüm işleri otomatik olarak yapar ve ardından videonun uygun bir versiyonunu kullanıcıya sunar. Bununla başka bir eklenti veya ek program kurmanıza veya kaynak kodunu istediğiniz sayfaya eklemenize gerek kalmaz.

Video barındırma platformu kullanma fikrinin en iyi yanı, bu platformların dünya çapında web sunucularından (CDN) oluşan devasa bir ağ kullanması ve yüklediğiniz video içeriğinin, CDN içerik dağıtım ağının her sunucusuna yerleştirilmesidir. Bununla içerik kullanıcıya en yakın sunucudan indirilip görüntülenir, bu da kaliteyi ve hızı artırır ve bunun sonucunda kullanıcı deneyimini geliştirir.

2. CDN kullanın

Video oynatıcılar ve eklentilerle çalışmak için gerekli becerilere sahipseniz CDN’leri kullanmak, videonun sunucuya yüklenmeme nedenleriyle başa çıkmak için de iyi bir fikir olabilir. Bu ağlar içeriğin hızını ve aktarımını iyileştirmek için kullanılır ve yükleme hızı üzerinde çok belirgin bir etkiye sahiptir ve kullanıcı deneyimini geliştirir.

Dolayısıyla, büyük miktarda video içeriği barındırmanız gerekiyorsa ve videoları kullanıcılara nasıl sunacağınız konusunda daha fazla özelleştirme olanağına sahip olmak istiyorsanız, içerik dağıtım ağlarını kullanmak çok iyi bir fikirdir.

Bunu yaparak, yalnızca gecikme ve gecikme miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ana sunucunun yükünü de optimize ederek bant genişliği miktarını ve sunucu alanı tüketimini azaltırsınız. Ayrıca kullanıcının bulunduğu yere en yakın sunucudan video oynatmak kullanıcı deneyimini iyileştirir.

 

3. Video içeriğinizi yüklemek için ayrı bir sanal sunucu kullanın.

Video içeriğiniz bir CDN’ye ihtiyaç duyacak kadar fazla değilse ancak büyük videolarınızla ana sunucunuzun alanını kaplamak istemiyorsanız, web sitesi video içeriğini yüklemek için bir sanal sunucu satın almak çok iyi bir fikir olabilir.

Bunu yaparak, yalnızca web barındırma hizmetlerinin sınırlamalarını aşmakla kalmaz, aynı zamanda video içeriğiniz için tamamen güvenli ve boş bir alan hazırlarsınız; artık yükleme için ana web sitesi sunucunuzun bant genişliğini ve alanını tüketme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

 

Çözüm

Videolar işletmelerin imajını iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır ve siz de web sitenizin içeriğinde video kullanmanın faydalarından yararlanmak istiyorsanız, öncelikle web sitesinin ana sunucusuna video yüklemenin dezavantajlarını öğrenmeniz daha doğru olacaktır. ve sonra bir karar ver. Eğer videoyu sunucuya yüklememe nedenlerini okuduktan sonra vazgeçtiyseniz bu yazımızda sunulan pratik fikirleri dikkate almanızı öneririz.