blog posts

Rel=Canonical etiketi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Rel=Canonical etiketi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Mağazanın online mağazasında ürünler alfabetik, en ucuz, en pahalı, marka adı vb. kriterlere göre farklı sayfalarda kategorize edilir; En önemli kategori, arama sonuçlarında görünen en çok satan ürünlerdir.

Bu açıklama ile birlikte tercoconutor adreslerinde farklı adreslerde birbirine çok benzeyen sayfalarla karşı karşıya kalıyoruz ve genellikle arama motorları istediğimiz sayfayı tanımakta ve başka bir adresi ana sayfa olarak indekslemekte biraz sıkıntı yaşayabiliyor. Aklınıza nasıl bir çözüm geliyor?

En iyi yol, adreslerden birinin önceliğini göstermek için Rel=Canonical’i kullanmaktır, böylece diğer adresler arama sonuçlarının dışında bırakılır ve sonuçlar listesinde yalnızca en çok satan kategoriye sahip sayfa dizine eklenir. Aşağıda kanonik etiket yöntemini sizler için daha iyi anlatmaya çalışacağız.

Kanonik etiket nedir?

Canonical etiketi (rel=”canonical”), bir sayfaya yerleştirildiğinde kopya sayfalar arasında hangi sayfanın orijinal sürüm olduğunu Google’a bildiren bir HTML kodu parçasıdır.

 

Canonical etiketi, Google’ın benzer içerikler arasında en iyi içeriği belirlemesine yardımcı olmanın bir yoludur. Basitçe anlatmak gerekirse Canonical etiketi veya canonical etiketi (aynı ünlü kod Rel=Canonical) bir sayfaya yerleştirildiğinde, Google bu etiketin girildiği adrese daha fazla önem verir ve elbette o sayfayı indeksler. Arama Sonuçları.

Canonical etiketini kullanmak neden önemlidir?

Bir web yöneticisinin neden web sitesinde yinelenen sayfalar oluşturması gerektiğini kendinize sorabilirsiniz. Sonuç olarak kopya ve kopya içeriklerin çok da problemli bir sorun gibi görünmediğini ve içerik oluşturma konusunda biraz dikkatli olunarak önlenebileceğini düşünün. Aslında yinelenen içerik, çoğu web sitesi yöneticisinin uğraştığı sorunlardan biridir.

Kopya içerik konusundaki yanlış algımız, web sitesi sayfalarını görsel bir kavram olarak görmemizden kaynaklanmaktadır. Bu arada arama motorları sayfaları kavramlara göre değil, farklı bir URL’ye göre tanır. Örneğin, arama motorlarının web sitenizin ana sayfasına şu sayıda URL ile erişebildiğini düşünün:

 

 

  • http://www.example.com
  • https://www.example.com
  • http://example.com
  • http://example.com/index.php
  • http://example.com/index.php?refer=twitter

Bir insan olarak sizin için bu URL’lerin tümü aynı kavramsal sayfayı temsil eder, ancak arama motoru tarayıcıları için her bir URL diğerlerinden benzersiz bir sayfadır. Sonuç olarak, bu basit örnekte, ana web sayfasından beş kopya sayfamız var, ancak gerçekte bu, karşılaşabileceğiniz sorunların yalnızca bir kısmıdır.

 

Canonical etiketi nasıl kullanılır?

Kanonik etiketin sayfanın Başına yerleştirilmesi gerekir ve Google, kodların gövdesindeki başlıkları dikkate almaz. Bu sorun aynı zamanda biraz güvenlik sorunlarıyla da ilgilidir çünkü bazı web siteleri kullanıcılara sitenin gövdesindeki kodu düzenleme olanağı sunmuştur.

Sonuç olarak canonical etiketi sitenin gövdesinde de çalışıyorsa, bazı kişiler bunu ekleyerek web sitesine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Genel olarak sayfaları merkezileştirmek için aşağıdaki kod kullanılabilir:

</ "link rel="canonical" href="http://example.com/">

 

Canonical etiketi kullanırken önemli noktalar

Canonical etiketini kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var:

Kanonik etiket kendine referanslı olabilir

Aslında tercih ettiğiniz sayfada Canonical etiketini kullanmak hiç de fena değil. Başka bir deyişle, X, Y ve Z adresleri yinelenen içeriğe sahipse ve X adresi ana sayfa olarak da biliniyorsa, bu sayfada da kanonik etiketin kullanılması iyi olur; burada X sayfasının adresi (adres) sayfanın kendisi) girin.

Web sitesinin ana sayfasındaki Canonical etiketini kullanın

Ana sayfadaki yinelenen içeriklerin web sitelerinin sık karşılaşılan sorunlarından biri olduğu ve internet kullanıcılarının farklı adreslerle web sitenizin ana sayfasına yönlendirilebileceği göz önüne alındığında, yinelenen içeriklerin ve öngörülemeyen gibi sorunların önlenmesi için bu etiketi kullanmak daha doğru olacaktır. sayfa sıralamasını düşürmek. kullanmak.

Karışık ve belirsiz sinyaller göndermekten kaçının

Arama motorları, belirsiz sinyaller içeren Kanonik etiketleri dikkate almayabilir. Daha basit bir ifadeyle, A sayfasında B sayfasını işaret etmek için bu etiketi kullanmak (A —> B), B sayfasında da bu etiketle (B —> A) A sayfasını işaret etmiş olursunuz.

  • 2023&#8217;ün En İyi Web Sitesi Hız Testi Araçları

Göreceli olarak benzer içeriğe sahip sayfalar için de kanonik etiketi kullanın

Birçoğunuz muhtemelen Canonical etiketinin kullanımını tamamen aynı içeriğe sahip sayfalarla sınırlandırıyorsunuz ancak bu etiketi, çevrimiçi mağazaların ürün kategorisi sayfaları gibi nispeten benzer içeriğe sahip sayfalar için kullanmak daha iyidir. Bu sayfalar ürün türleri itibariyle birbirine çok benzese de açıklamaları ve konumları birbirinden biraz farklıdır. Kanonik olmayan sürümlerin arama sonuçlarında dizine eklenmeyebileceğini ve bunun tersine, sayfalar birbirinden çok farklıysa arama motorlarının kanonik etiketi muhtemelen dikkate almayacağını unutmayın.

Canonical etiketini kullanarak harici sayfalara da bağlantı verebilirsiniz.

Aynı anda birden fazla web sitesini yönetmeniz ve içeriği kopyalanmış biçimde (veya üzerinde çok az değişiklik yaparak) yayınlamanız mümkündür. Bu durumlarda canonical etiketini kullanarak tüm web sitelerini kontrol edebilir ve sıralama gücünü yalnızca sitelerden birine odaklayabilirsiniz. Ancak odaklanmanın, odaklanmayan web sitelerinin sıralamasını engellediğini unutmayın. Bu nedenle bu etiketi kullanmadan önce öncelikle işletmeniz için faydalı olduğundan emin olun.

Kanonik etiket ve sosyal ağlar!

Facebook ve Twitter kanonik etikete çok uygundur. Facebook’ta standart olarak başka bir URL’ye işaret eden bir URL paylaşırsanız, Facebook, standart URL’deki ayrıntıları ve bilgileri paylaşacaktır. Twitter da kanonik etiketi aynı şekilde ele alıyor.

 

Kanonik etiket mi, yoksa 301 yönlendirmesi mi, hangisi daha uygun?

Canonical etiketinin harici URL’lere işaret etmek için de kullanılabileceği göz önüne alındığında, bu etiketin 301 yönlendirmesiyle aynı işlevselliğe sahip olduğu görülmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, web sitenizin alan adını değiştirmeye karar verdiğinizde ancak web sitesinin sunucusu yönlendirmenize izin vermediğinde, sayfalarınıza kanonik etiketi yerleştirerek arama motoru tarayıcılarına alan adının transferini belirtebilirsiniz.

Ancak bu konuda her zaman önemli bir soru gündeme gelmektedir. Kanonik etiket, 301 yönlendirmesi gibi sayfa sıralamasını ve gücünü aktarabilir mi?

Bu iki çözümün, arama motoru tarayıcılarına ve kullanıcılarına tamamen farklı sonuçlar göstereceğini unutmayın. Aslında A sayfasını B sayfasına 301 yönlendirdiğinizde, arama motorlarının yanı sıra web kullanıcıları da otomatik olarak B sayfasına yönlendirilir ve A sayfasını asla görüntülemezler.

 

Sonuç: Rel=Canonical güçlü bir araçtır!

Rel=Canonical web sitenizin SEO’sunu optimize etmek için güçlü bir araçtır ancak diğer güçlü araçlar gibi onu da akıllıca kullanmalısınız; Aksi takdirde bu güçlü araç hayatınıza mal olacaktır.

Canonical etiketi kullanmak zor değildir ve herkes kolaylıkla yapabilir. Elbette bu yöntemi büyük web sitelerinde uygulamak çok önemlidir ve web sitesi SEO’su üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Umarım bu makale Rel=Canonical etiketinin çalışma şeklini, avantaj ve dezavantajlarını iyi bir şekilde anlatabilmiştir. Bu alanda aklınıza takılan bir soru varsa yorum yoluyla bizimle paylaşabilirsiniz, böylece ben ya da meslektaşlarım sorularınıza cevap verebiliriz.