blog posts

Sunucu Nedir? Sunucu Türlerini Öğrenin

Teknolojinin ilerlemesi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek güçlü kaynaklara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu kaynaklardan birine sunucu denir. Sunucu veya sunucu sistemi, küresel İnternet ağına 7/24 sürekli bağlı olan, özel donanım ve yazılıma sahip bir bilgisayardır. Sunucu ne anlama geliyor? Sunucu türleri ve kullanım alanları nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara uygun bir cevap bulacağız. Peki sunucu ne anlama geliyor? Bir sonraki bölümde kelimeyi inceleyeceğiz.

Sunucu nedir?

Sunucu, diğer sistemlere hizmet vermekten ve hizmet vermekten sorumlu olan sistemler anlamına gelir. Bir bilgisayar sunucusu her zaman mevcuttur. Bu, ağdaki tüm sistemlerin bu bilgisayardan komut alması ve onun yardımıyla ağ altından ihtiyaçlarını karşılaması anlamına gelir.

 

 

Sunucudan hizmet alan sistemlere istemci denir. İnternet servislerini kullandığınızda aslında istemci görevi üstlenirsiniz ve ağın diğer ucundan size hizmet sağlayan bilgisayar da sunucu görevi görür. Bu şekilde internet dünyası milyonlarca sunucu ve istemci bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşur.

Artık sunucunun ne olduğunu ve görevlerinin neler olduğunu biliyoruz. Sunucu ve web sunucusu anlamlarının devamlılığından dolayı bir sonraki bölümde web sunucusu kavramını inceleyeceğiz.

internet sunucusu nedir?

Web Sunucusu donanım veya yazılımdır veya her ikisi birlikte çalışır.

Donanım açısından web sunucusu, web sunucusu yazılımını ve web sitesi bileşen dosyalarını saklayan bir bilgisayardır. Bu web sunucusu internete bağlıdır ve internete bağlı diğer cihazlarla bilgi alışverişini destekler.

Yazılım açısından bakıldığında, bir web sunucusu, kullanıcıların ana bilgisayardaki dosyalara nasıl eriştiğini kontrol eden birkaç parça (en az bir http sunucusu) içerir . http sunucusu, web adreslerini (URL’ler) ve http’yi (tarayıcınızın web sayfalarını görüntülemek için kullandığı protokol) anlayan bir yazılım parçasıdır. Bu sunucuya, depolandıkları web sitelerinin alan adı üzerinden erişilebilir ve içeriği kullanıcının cihazına sunar.

 

 

Söylediğimiz gibi web sunucusu internete bağlıdır ve web’e bağlı diğer cihazlarla bilgi alışverişini destekler. Bir web sunucusu, bir web sitesinin içeriğini talep eden müşteriye depolamaktan veya göndermekten sorumludur. Talep edilen içerik metin, fotoğraf, video veya uygulama bilgisi olabilir. En yaygın istemci türü tarayıcılardır. Bir web sitesini yüklediğinizde veya bir indirme bağlantısına tıklayarak bir dosyayı indirdiğinizde, tarayıcı isteğinizi web sitesinin web sunucusuna gönderir.

Bağlantı türüne göre sunucu türleri

Artık sunucunun ne olduğunu bildiğimize göre, bağlantı türüne göre sunucu türlerini tanımak istiyoruz. Buna göre sunucular 2 kategoriye ayrılmıştır .

ağ sunucusu (sanal)

Sunucunun yalnızca sınırlı sistemlere hizmet verme görevi olduğunda buna ağ sunucusu diyoruz. Bu sunucular yalnızca dahili ve özel bir ağda etkindir. Dolayısıyla ağdaki sistemler bu sunucu tarafından yönetilir ve ihtiyaçlarını ve hizmetlerini ondan alırlar.

İnternet sunucuları

Bir ağın sunucuları İnternet üzerinden diğer sistemlerle iletişim kurduğunda bunlara İnternet sunucusu denir. Güçlü süper bilgisayarlar olan internet sunucuları her zaman açıktır ve sürekli hizmet vermektedir.

Uygulama açısından sunucu türleri

Sunucuları sahip oldukları uygulamaya ve izledikleri amaca göre sınıflandıran başka bir tür bölümlendirme daha vardır. Bu sunucular farklı hizmetler sağlar. En sık kullanılan sunuculardan bazıları şunlardır:

Dosya sunucusu

Ağda bulunan diğer bilgisayarların (istemcilerin) ona erişebilmesi için dosyaları yönetmekten sorumlu olan bir bilgisayardır. Bu sunucular ağ alanında kullanılan en temel ve en eski sunuculardır.

Web sunucusu

Web sunucuları web sitelerini barındırmak için kullanılır. Bu sunucular, bir site hakkındaki verileri depolamaktan ve bunları web genelinde kullanıcıların web tarayıcılarına göndermekten sorumludur. Web sunucusu, sayfalara veya HTML dosyalarına yönelik isteklere yanıt veren bir bilgisayardır. Web içeriğine yanıt veren programa kullanıcı denir. Bir web tarayıcısı aslında bir web sunucusundan HTML dosyaları isteyen bir kullanıcıdır.

Posta sunucusu

Bu hizmeti oluşturmanın ve kullanmanın amacı kullanıcılara e-posta göndermektir. E-posta sunucuları, e-posta görevlerini yönetmek için e-posta veya Web posta hizmetlerini kullanır. Bu program, kullanıcılardan ve gönderenlerden gönderilen e-postaları alır ve giden e-postaları gönderir.

Proxy sunucu

Bu sunucu, ana sunucu ile istemci arasında bir arayüz olarak kullanılır. Bu sunucuların çalışma şekli kişisel VPN’ler gibidir. Yani bu sunucu bilgileri kontrol ettikten sonra ana sunucuya aktarır.

Uygulama sunucusu

Ağdaki uygulamalara ve yazılımlara hizmet vermekten sorumludur. Uygulama sunucusu yazılım veya donanım olabilir ve genellikle web uygulamalarına hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Uygulama sunucuları yalnızca istenen verileri istemcilere aktarmak için kullanılır.

Veritabanı sunucusu

Verileri depolamak, almak ve yönetmek için kullanılan bir sunucudur. Bu sunucu, istemciler veya ağ bağlantılı sistemler tarafından kullanılan veritabanını sağlar. Veritabanı sunucusunun görevleri şunları içerir: veri güncellemelerini yönetmek, kullanıcıların eşzamanlı erişimini sağlamak ve veri güvenliğini sağlamak.

Güvenlik sunucusu

Bu sunucu aslında izin ve dosya kontrol olanakları sağlayan güvenlik bileşenlerine dayalı bir ağdır. Bu sunucularda güvenlik öğeleri önceden tanımlanabilmekte ve bunlara göre lisanslama yapılabilmektedir.

DNS sunucuları

DNS, Alan Adı Sistemi anlamına gelir. DNS sunucusu, DNS altyapısının önemli parçalarından biridir. DNS sunucusu veya ad sunucusu, IP adreslerini ana bilgisayar adlarıyla birlikte saklar ve bunları web sitelerine, cihazlara veya diğer ağ sistemlerine erişmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır.

Bilgi İşlem Sunucusu:

Bu sunucu işleme ve hesaplama için kullanılır. Bir bilgisayarın işlemcileri belirli bir işlem veya kullanım için yeterli olmadığında, bu bilgisayar başka bir sunucuya bağlanarak kullanıcının bilgisayar işlemcilerinin yanında sunucu işlemcileri de kullanılabilir.

İletişim Sunucusu:

Bu sunucu iletişim hizmetlerini sağlamak üzere kurulmuş ve çalışmaktadır. Uç nokta olarak herhangi bir kullanıcı veya bilgisayar, bu amaçla kurulmuş bir sunucuya bağlanarak diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir ve gerekli metinleri ve öğeleri karşı kullanıcı veya uç noktaya gönderebilir. İletişim sunucusunda her kişinin diğer kişilerle olan erişim ve iletişim miktarı da güvenlik servisleri tarafından kontrol edilmektedir.

 Veri merkezi nedir?

Dünyanın her yerinde sunucuların bakımı için veri merkezleri adı verilen özel yerler inşa edilmiştir. Bu merkezler, sunucuların kesinti ve diğer sorunlar olmadan kullanılmasına yönelik koşulları profesyonelce sağlar ve odak noktaları ağın kalitesi, gerekli parçaların ve yazılımın desteğidir. Veri merkezi binası kontrol odası, sunucu odası, jeneratörler, soğutma tesisleri, donanım deposu, ağ yönetim odası vb. çeşitli bölümlerden oluşur. Bu bölümler ayrıca her veri merkezi için tasarım türüne, ihtiyaçlara, tesislere, mevcut altyapıya vb. göre farklı olacaktır. Bu nedenle veri merkezi, ağ hizmetlerini sağlamak, sürdürmek ve desteklemek için oluşturulan bir dizi sunucu, sunucu, iletişim altyapısı, güvenlik ve elektronik ekipmandır.

Sunucular nerede tutuluyor?

Bir ofis veya kurumsal ortamda, sunucu ve diğer ağ ekipmanları genellikle bir dolapta veya cam muhafazada tutulur. Bunu yapmak, hassas bilgisayarları ve ekipmanları, bunlara erişimi olmaması gereken kişilerden yalıtır. Uzakta bulunan veya sitede barındırılmayan sunucular bir veri merkezinde bulunur. Bu tür sunucuların donanımları başka bir şirket tarafından yönetilmekte ve siz veya şirketiniz tarafından uzaktan yapılandırılmaktadır.

Sunucu işletim sistemi nedir?

Şu ana kadar sunucunun ne olduğunu ve türlerinin ne için kullanıldığını biliyoruz. Bu bölümde sunucu işletim sistemi türlerini öğreneceğiz. Fakat öncelikle sunucu işletim sisteminin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Sunucuyu kişisel bir bilgisayar olarak düşünürsek doğal olarak bu sistemin donanımını kullanabilmek için üzerine bir yazılım yüklememiz gerekiyor. Bu yazılım veya işletim sistemi aracılığıyla sunucuya komutlarımızı verebilir, üzerine farklı programlar yükleyebilir ve bunları kullanabiliriz. Dolayısıyla sunucuların da bir işletim sistemi vardır ancak önemli olan nokta genellikle sunucuyu çalıştırabilme özelliğine sahip sunucular için işletim sisteminin bir versiyonunun üretilmesidir.

 

 

Peki sunucu işletim sistemi türleri nelerdir ve nasıl sınıflandırılırlar? Sunucuya farklı işletim sistemleri kurulabilir. Sunucuya kurulacak yazılımın türüne göre istenilen işletim sistemi seçilip kurulur. Sunucu işletim sistemleri 3 kategoriye ayrılır:

  • Linux: CentOS, Fedora Core ve Debian gibi tüm Linux dağıtımlarını içerir.
  • Windows: Windows 7, 8, 10 ve Windows Server gibi Windows’un tüm farklı sürümlerini içerir.
  • Sanallaştırma: VMware ESX ve Hyper-V gibi sanallaştırma yazılımlarını içerir.

Ve sonunda…

Söylediğimiz gibi sunucu veya sunucu bilgisayar sürekli açık ve bekleme modunda olan bir sistemdir. Bunu kullanmanın amacı, donanım ve yazılım kaynaklarını istemcilerle paylaşmaktır. Sunucu her zaman başka bir bilgisayardan istek almaya ve bu isteğe yanıt vermeye hazırdır.

Bu makalede “Sunucu nedir?” sorusuna yanıt verirken sunucu türleri, uygulamaları, sunucuların yerleri ve işletim sistemleri de araştırılıp incelenmiştir.