blog posts

Sitenin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bugün dünya çapında milyonlarca kullanıcı interneti kullanıyor. Bu küresel ağın, bir sosyal ağa üyelikten büyük bankacılık web sitelerine kadar çeşitli kullanımlarının her biri, siber koruma için bir düzeyde güvenlik gerektirir. Pek çok web sitesi düşük güvenlik nedeniyle bilgisayar korsanlarının saldırısına uğruyor. Bu saldırılar genellikle onarılamaz hasarlara neden olmakta ve bazen web sitesi yöneticilerine büyük maliyetler yüklemektedir. Web sitelerine izinsiz girişler genellikle sunucu güvenlik sorunlarından veya sitenin içerik yönetim sisteminin zayıflığından kaynaklanır . Bilgisayar korsanları bu güvenlik sorunlarını bulup siteye girerek sitenin içeriğinde ve sisteminde çeşitli değişiklikler yaparlar. Bu nedenle web sitesi güvenliği teknoloji dünyasında en önemli şeylerden biridir.

Sitenizin güvenliğini arttırmayı planlıyorsanız site güvenliği alanında önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu makalenin sonuna kadar bizimle kalmanızı öneririz. Fakat öncelikle “site güvenliği nedir” ve neleri içerir bilmek gerekir.

Site güvenliği nedir?

 

 

Sitenin olağan hizmete rağmen en yüksek düzeyde güvenliğe ve en düşük güvenlik açığına sahip olması durumuna web sitesi güvenliği denir. Başka bir deyişle web sitesi güvenliği, sitenin güvenlik faktörünü en üst düzeye çıkaran ve izinsiz giriş olasılığını en aza indiren bir dizi önlemi ifade eder. Site güvenliği birçok şeye bağlıdır; sunucu güvenliği, ağ güvenliği, internet güvenliği, yazılım güvenliği, işletim sistemi güvenliği vb.

Site güvenliğinin önemi nedir?

Şu ana kadar web sitesi güvenliğinin çok önemli olduğunu yani bir sitenin faaliyetinin devamı, güvenilirliği ve istikrarı için en etkili faktör olduğunu biliyorduk. Web sitesi güvenliğinin önemi, web sitesine saldırı yapıldığında ortaya çıkar. Bu izinsiz girişlerin genellikle iki sonucu vardır:

  • Sitenin güvenliği doğru bir şekilde sağlanırsa saldırı başarısız olacak ve siteye zarar verilmeyecektir.
  • Güvenlik önlemlerine doğru şekilde uyulmadığı takdirde site oldukça savunmasız hale gelir ve siteye sızmak ve hacklemek mümkündür.

Elbette web sitelerindeki hackleme ve izinsiz giriş yöntemlerinin sayısının çok fazla olduğunu ve tüm bu saldırılarla baş etmenin sürekli eylem ve prosedürler gerektirdiğini dikkate almalıyız. Bu nedenle, güvenlik önlemleri alınmış olsa bile herhangi bir web sitesi saldırılara karşı savunmasızdır.

Önceki bölümlerde site güvenliği kavramı ve site güvenliğinin önemi hakkında bilgi sahibi olmuştuk. Aşağıda site güvenliği sağlama yöntemlerini inceleyeceğiz.

Site güvenliği yöntemleri

Belirtildiği gibi sitenin güvenliğini sağlamak için birkaç şeyin dikkate alınması gerekir. Web sitesi tasarımı , sunucu güvenliği, ağ güvenliği, internet güvenliği, işletim sistemi güvenliği, yazılım güvenliği ve çok daha fazlası. Bunlar sitenin güvenlik altyapısının sağlanmasında kilit rol oynamaktadır. Aşağıda web sitesinin güvenliğini sağlama yöntemlerini açıklayacağız.

Web sitesini güvenli bir ana bilgisayarda barındırma

Sitenin güvenliği çeşitli faktörlere bağlıdır ve ana bilgisayarın güvenliği bunlardan biridir. Sitenin barındırıldığı güvenli bir platformun varlığı özellikle önemlidir. Antivirüs, antispam, donanım ve yazılım güvenlik duvarları vb. dahil olmak üzere güvenlik sistemlerinin kullanımı, saldırılarla baş etmede önemli bir rol oynar. Bu nedenle güvenilir kaynaklardan web sitesi barındırma hizmeti almak daha iyidir .

 

 

 

Güvenli ve güvenli internet kullanımı

Site ile kullanıcılar arasındaki giriş, kayıt vb. amaçlı internet bağlantısı mümkün olduğu kadar emniyetli, emniyetli ve sınırlı olmalıdır. Kontrol edilmeyen ve kısıtlanmayan halka açık internetin kullanılması çok tehlikeli olabilir. Elbette dikkat etmelisiniz, kişisel internet kullanıyor olsanız bile güvenli internet sağlamak için uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Orijinal ve orijinal işletim sistemi ve yazılımı kullanma

Web sitesinin güvenliğinin sağlanmasında işletim sistemi ve ana yazılım kullanımının önemli bir rol oynadığı oldukça açıktır. Orijinal olmayan kaynak ve versiyonlarda, yazılımın bazı kısımlarında imha, kötüye kullanma, yok etme vb. amaçlarla değişiklikler yapıldığını unutmayın. Bu nedenle her zaman güvenilir işletim sistemleri ve yazılımları kullanmaya çalışın. Bunu yaparak sitenin güvenliğini arttırmanın yanı sıra üretici haklarına da saygı göstermiş ve orijinal ürünler kullanmış olursunuz.

Güçlü, güncel ve geçerli güvenlik önlemlerini kullanma

Güçlü ve özgün bir antivirüs ve güvenlik duvarı gibi yazılım ve güvenlik önlemlerinin kullanılması, web sitesi güvenliğini sağlamanın temel noktalarından biridir. Bunu takip edecek güvenlik duvarı ve antivirüsün performansını tanımlayıp kontrol ederek, bunları ihmal etmenin şüphesiz birçok güvenlik sorununa yol açacağını fark edebiliriz.

Güvenlik duvarı, bir sistem veya ağ üzerinden geçen trafiğe (içinde tanımlanan kurallara göre) izin veren veya engelleyen bir yazılım veya donanım parçasıdır. Bu sistem, ağınızı veya kişisel bilgisayarınızı davetsiz misafirlere, yetkisiz erişime, kötü niyetli trafiğe ve bilgisayar korsanlarının saldırılarına vb. karşı korur. Antivirüs aynı zamanda kötü amaçlı kodları ve bilgisayar virüslerini önlemek, tespit etmek, kaldırmak için tasarlanmış ve oluşturulmuş bir yazılım türüdür.

İçerik yönetim sistemini, şablonu ve site eklentilerini yalnızca orijinal kaynaktan edinin

Sitenin içerik yönetim sistemi, şablonu ve eklentileri orijinal olmayan ve sahte kaynaklardan sağlanmışsa dosyaların yapısı kolaylıkla değiştirilebilir ve bunların kötü amaçlı yazılım, spam gönderici vb. araçlarla birleştirilmesi mümkün olur. Bu nedenle, daha önce de belirttiğimiz gibi, orijinal olmayan kaynaklardan elde edilen her dosya kötü amaçlı yazılım içerebilir. Bu konuyu gözlemleyerek site güvenliğine yönelik sorunları ve tehditleri önleyebilirsiniz.

 

Güvenli bir şifre kullanın ve onu koruyun

İyi, güçlü ve doğrulanabilir bir şifrenin 8’den fazla karakter içermesi ve büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşması gerekir; böylece mümkün olan her yerde isimler ve telefon numaraları vb. kullanılmaz. Önemli ve hassas bilgiler güvenli bir şekilde saklanmalıdır. Bit Locker ve benzeri sistemler bilgilerimizi koruyabilir. Kaba kuvvet saldırılarına karşı korunmak için şifrelerin düzenli aralıklarla (örneğin her ay) değiştirilmesi gerekir.

Uygun erişim düzeyini belirleyin

Erişim düzeyi özellikle önemli bilgiler içeren dosyalar için çok önemlidir. Örneğin veritabanı bilgileri için ganfik dosyasının içindeki bilgileri sadece web sunucusu ve dosya sahibinin okuyabileceği, bunun dışında hiçbir şekilde erişilemeyeceği bir erişim seviyesi tanımlanmalıdır. Diğer dosya ve dizinler için ise makul ve standart bir erişim düzeyi belirlenmeli ve yüksek düzeyde erişim vermekten kaçınılmalıdır.

Spam gönderenlere karşı web sitesi koruması

Spam gönderen robotlar, siteleri arayarak ve zayıf noktalarını bularak spam saldırıları gerçekleştirir. Sitenin güvenliği ve korunması prensipleri düzgün yapılmadığı takdirde siteyi barındıran firmanın sunucuyu bozarak size itiraz etmesi ve ayrıca birçok kaynaktan suiistimallere (hacker istismarı ve bilgi hırsızlığı) maruz kalmanız mümkündür. . Elbette basit bir işlemle ve CAPTCHA koruma sistemini kullanarak spam gönderenlerin güvenlik sorunlarını önleyebilirsiniz.

Erişim ve görüntülemeyle ilgili kısıtlamaları ayarlayın

Erişim kısıtlamaları uygulanarak sitenin güvenliği önemli ölçüde artırılır. Örneğin IP tanımlayarak diğer kişilerin belirli bir yolu veya dosyayı görüntülemesini engelleyebilirsiniz. Bu şekilde sunucuya, kullanıcının IP’sinin tanımlanan değerlerden farklı olması durumunda yasak veya erişim reddedildi mesajını göstermesi söylenir.

Site yönetimine erişimin korunması

Tartışmanın başında da söylendiği gibi sitenin %100 güvenliğini sağlamak mümkün değildir. Ancak koruyucu önlemler alınarak ve bunlara uyularak güvenlik sorunları önemli ölçüde azaltılabilir. Örneğin site yönetimine giriş yolunu koruma özelliğinin kullanılması önerilmektedir. Örneğin web sitenizin kullanıcı adı ve şifresi bilgisayar korsanlarının eline geçtiyse, bunu yaparak bilgisayar korsanlarının yönetim yolunu görüntülemesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak sitenin güvenliğinin sağlanmasında etkilidir.

Site yöneticisi tarafından güvenlik sorunlarının ve güvenlik güncellemelerinin takibi

Web sitesi yöneticisi, sitenin güvenliği ile doğrudan ilgili olan güncel haber ve olayları her zaman takip etmeli ve takip etmelidir. Bir ürün üreten herhangi bir firma, o üründe bir güvenlik hatası (hata ve yazılım hatası) bulunduğunda, sorunu gidermek için derhal bir güvenlik yaması (çözüm ve güvenlik düzeltmeleri) sağlamakla görevlidir. Burada dikkatli olunması, sorunun anında bildirilmesi ve hatanın hızlı bir şekilde giderilmesi, sitedeki güvenlik risklerinin önüne geçmektedir.

Güvenli SSL protokolü

 

 

SSL güvenlik sertifikası giriş ve çıkış bilgilerini oldukça karmaşık bir algoritma ile şifreleyerek dinlenmelerini veya çalınmalarını engeller. Bu nedenle kullanıcının veya site yöneticisinin güvenli olmayan bir internet kullanması durumunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bu durumda bilgisayar korsanları web sitesi bilgilerine erişim sağlasalar bile hiçbir şekilde kullanılamayan şifrelenmiş verilerle karşılaşacaklardır. Bu nedenle kullanıcıların ve yöneticilerin bilgilerinin güvenliğini sağlamanın en iyi çözümlerinden biri sitede bu sertifikayı kurup kullanmaktır.

Ve sonunda…

Belirtildiği gibi, bir web sitesine yalnızca güvenilebilir ve güvenliği sağlandığında çalışmaya devam edebilir. Günümüzde pek çok site, düşük güvenlik nedeniyle bilgisayar korsanlarının saldırısına uğruyor. Web sitesinin hacklenmesi ve saldırıya uğraması çehresini değiştirir ve onarılamaz hasarlara neden olur. Sitenin güvenliğinin sağlanması aynı zamanda siteye izinsiz giriş olasılığının en aza indirilmesi birçok faktöre bağlıdır.

Bu yazımızda site güvenliği kavramını, korumanın önemini, site güvenliği türlerini inceledik ve inceledik.