blog posts

Drupal içerik Yönetim Sistemi Nedir?

İnternet iş dünyasına girmenin ilk adımı bir web sitesi oluşturmaktır. Geçmişte bir web sitesi tasarlamak ve oluşturmak çok zor, uzmanlık gerektiren ve zaman alıcı bir işti. Ancak günümüzde her türlü içerik yönetim sistemi ile kısa sürede site kurmak ve yeni sayfalar oluşturmak mümkündür. İçerik yönetim sistemlerinin en önemlilerinden biri, teknik bilgiye ihtiyaç duymadan web sitesi kurmanıza olanak sağlayan Drupal site oluşturucu sistemidir. Peki Drupal içerik yönetim sistemi nedir ve neden bu kadar önemlidir?Drupal nedir sorusunun cevabı için bizimle kalın.

 

Drupal nedir?

Drupal, teknik bilgi sahibi olmadan sitenize makale, haber, satış reklamı vb. eklemenize yardımcı olan bir içerik yönetim sistemi türüdür. Aslında Drupal, aktif ve çok geniş bir topluluğa sahip, esnek, ücretsiz ve açık kaynaklı bir CMS’dir . Bugün milyonlarca kurum, kuruluş ve şirket, tasarıma ihtiyaç duymadan siteleri için Drupal kullanıyor.

Drupal sistemini kurmanın ilk fikri 2001 yılında ortaya çıktı ve şimdi bu sistem binlerce kullanışlı ve çeşitli modülle temel sürüm 8’e ulaştı.

 

Drupal’ın özellikleri nelerdir?

Drupal Içerik Yönetim

 

Belirtildiği gibi Drupal, web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Modern bir içerik yönetim sistemi olan bu yazılım, site yönetimi açısından oldukça iyi özelliklere sahiptir. Tabii bunun dezavantajları da var. Peki Drupal’ın özellikleri nelerdir? Aşağıda bu yazılımın bazı olumlu ve olumsuz özelliklerinden bahsedeceğiz.

Drupal’ın faydaları nelerdir?

 

Her türlü web sitesi oluşturma olanağının mevcudiyeti

Drupal yapısının yüksek esnekliği, onu her türlü siteyi başlatmak için kullanabileceğiniz şekildedir.

Drupal yazılımı açık kaynaklı ve ücretsizdir

Drupal yazılımı açık kaynak ve ücretsiz olarak tasarlanmış ve yayınlanmıştır . Ancak ücretsiz olmak yalnızca çok basit bir siteye ihtiyacınız varsa mümkündür. Ücret ödeyerek ve sistemin çekirdeğinde değişiklik yaparak size özel bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çeşitli formatlara erişim

Drupal yazılımında her türlü web sitesini kurmak için çeşitli ücretsiz ve ticari şablonlar bulunur. Ancak bu sistemde mevcut olan format çeşitliliğinin diğer CMS’lere göre sayı ve çeşitlilik olarak daha az olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, özel ve çeşitli Drupal ile bir web sitesi tasarlamanın maliyeti diğer sistemlere göre daha yüksektir.

Çeşitli modüllere erişim

Drupal yazılımındaki modüller, bu sisteme çeşitli özellikler ekleme ve özelleştirme olanağı sağlar. Modüllerin eklenmesiyle istenilen işlevsellik ek bir yazılım paketi gibi siteye eklenecektir.

yüksek güvenlik

Güvenlik açısından Drupal’e en güvenli içerik yönetim sistemlerinden biri unvanını verebiliriz. Drupal’ın güvenlik ekibi, güvenlik sorunlarına ilişkin raporları dikkatle takip ediyor.

Bahsettiğimiz avantajların dışında nakit para kazanılabilmesi ve açık kaynak olması da Drupal’in diğer güzel özellikleri arasında sayılıyor.

 

Drupal’ın dezavantajları nelerdir?

Uzman desteğinin eksikliği

Drupal, hiçbir grup veya şirketin bireysel kullanıcılarını desteklemekten sorumlu olmadığı ücretsiz bir sistemdir. Bu sistem değer yaratımıyla gelişmeye çalışmaktadır. Ancak web sitenizde Drupal şablonunu kullanırken bir sorunla karşılaşırsanız, web sitesi sorununu çözecek bir destek görevlisine ödeme yapmanız gerekecektir.

Yüksek popülerlik nedeniyle güvenlik sorunu

Drupal sisteminin özü, ücretsiz ve açık kaynak olması nedeniyle herkes tarafından görüntülenebilir ve değiştirilebilir. Bu nedenle Drupal’ı yalnızca resmi siteden indirin. Ayrıca bir formatta güvenlik sorunu oluşması durumunda onu kullanan her site etkileniyor ve hacklenebiliyor.

 

Drupal’ı kullanmanın nedenleri nelerdir?

 

Belki yukarıdakileri okuduktan sonra Drupal sistemini kullanmanın gerekliliği nedir, Drupal eğitiminin gerekliliği nedir diye aklınıza gelebilir.

 • Daha önce de belirttiğimiz gibi Drupal sistemi yüksek esnekliğe sahiptir ve aynı zamanda çeşitli siteleri benzersiz koşullara göre tasarlayabilmektedir.
 • Bu yazılımın yönetim sistemi oldukça basittir, Drupal eğitim kurslarına gerek kalmadan kullanabilir ve web sitenizi tasarlayabilirsiniz.
 • Drupal sistemini kullanmanın maliyetleri o kadar düşük ki, birçok büyük şirket içerik yönetim sistemi olarak bu sistemi seçiyor.
 • Drupal yazılımında İngilizce olarak pek çok doküman bulunmaktadır, eğitici videolar, çeşitli dokümanlar, çok sayıda makale vb. yardımıyla sorularınıza kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Önemli olan bu eğitimlerin çoğunun İran’da kolayca erişebileceğiniz altyazılı olarak mevcut olmasıdır.
 • Hepimiz iyi ve kabul edilebilir SEO’ya sahip bir site başlatmak istiyoruz. Drupal sistemi kodlarında SEO kurallarına iyi uymuştur. Bu nedenle iyi bir SEO’ya sahip bir siteye sahip olmak için site tasarımında Drupal sistemini güvenle tercih edebilirsiniz .

 

Drupal’ı seçmek için önemli özellikler nelerdir?

Artık Drupal’i kullanma nedenlerini biliyoruz ama Drupal’ı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Aşağıda bu durumları inceleyeceğiz.

 • Çeşitli tesisler
 • Geliştirilmiş SEO
 • güzel görünüş
 • API ile entegrasyon
 • Birçok modül var
 • Standart kodlama
 • Ölçülebilirlik
 • Yüksek güvenlik ve…

 

Drupal kurulum eğitimi

Şimdiye kadar Drupal kavramını, olumlu ve olumsuz özelliklerini öğrendik ve Drupal’deki modüller ve özel kodlama gibi özelliklerin, her tür işlevselliğe sahip her tür siteyi oluşturmayı mümkün kıldığını öğrendik. Peki Drupal kurulum eğitimi nedir ve hangi adımları içerir? Bu adımları aşağıda inceleyeceğiz.

Drupal Içerik Yönetim

 

Drupal sistemini kullanarak bir web sitesi oluşturmak için en son sürümü indirin ve Drupal’ı sitenizin CPanel ana bilgisayarına Drupal ile yükleme adımlarını izleyin.

Drupal sistemini diğer site oluşturucular gibi kullanmak için uygun bir Drupal ana bilgisayarı ve ayrıca bir internet alanı satın almamız gerekir. Bu site oluşturucu sistemi PHP programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur ve içindeki bilgileri işlemek için mySQL veya mariaDB veritabanı kullanılır.

Drupal’ı cPanel ana bilgisayarına kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 1. Ana bilgisayarda Drupal veritabanı oluşturma
 2. Drupal’ı resmi siteden indirin ve ana bilgisayara yükleyin
 3. Drupal’ı açın ve kurulum yoluna taşıyın
 4. Etki alanı adresine gidin ve Drupal’ı yüklemeye başlayın.

 

Ve sonunda

Şüphesiz Drupal, dünyadaki web sitelerini tasarlamak ve yönetmek için en büyük ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. Bütçeniz ve işinizle birlikte büyüyecek bir platform arıyorsanız Drupal sistemi oldukça kullanışlı ve verimlidir. Bu sistem basit bir şekilde tasarlanabileceği gibi ihtiyaçlara göre karmaşık bir yapıya da sahip olabilir. Bu yazımızda Drupal nedir, kullanılması gerekir, özellikleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık.