blog posts

Jbpm Yazılımını Ve Uygulamalarını Tanıyın

jbpm yazılımı, iş uygulamaları oluşturmaya yönelik, iş süreçlerini ve kararları otomatikleştirmeye yardımcı olan bir araçtır. jbpm, BPM (İş Süreçleri Yönetimi) sisteminden kaynaklanır ve Jbpm Yazılımını kullanıcıların iş otomasyon sisteminde kendi yollarını seçmelerine olanak tanır. Bugün jbpm yazılımından bahsedeceğiz ve jbpm’nin ne olduğunu bileceğiz ancak bunu daha iyi anlayabilmek için öncelikle bpm nedir ile ilgili yazıyı okumak gerekiyor .

 

jbpm yazılımı nedir?

JBPM, Java İş Süreci Modeli anlamına gelir ve “Java İş Süreci Modeli” anlamına gelir. Jbpm platformu, Java dilinde yazılmış ve Jboss tarafından sağlanan iş süreci yönetimi yazılımlarından biridir. Bu esnek platform, iş süreçlerini modellemenize, uygulamanıza ve izlemenize yardımcı olur.

jbpm, yönetim süreçlerini ve özelliklerini sağlayarak ve iş akışı diyagramlarını kullanarak iş süreçlerini iyi tanımlar. Ayrıca geliştiriciler, analistler ve kullanıcılar arasında iletişim kurarak iş süreçlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlar ve bpm ekibinin görünürlüğünü genişleterek iş çevikliğini artırır.

 

jbpm yazılımı ne işe yarar?

Jbpm uygulamasına geçmeden önce şunu bilmekte fayda var; bir iş süreci, o hedefe ve düzene ulaşmak için yürütülmesi gereken adımları açıklayarak iş hedeflerinizi kullanmanıza olanak tanır. Bu, işletmenizin çevikliğini artırır.

Peki jbpm yazılımı ne yapar? jbpm core, iş süreçlerini en son bpmn2 spesifikasyonunu kullanarak çalıştırmanıza olanak tanıyan, Java ile yazılmış hafif ve genişletilebilir bir iş akışı motorudur. Bu program herhangi bir Java ortamına yerleştirilebilir ve bir hizmet olarak çalıştırılabilir.

jbpm, iş analistlerini, geliştiricileri ve son kullanıcıları birbirine bağlayan süreç yönetimi özellikleri ve araçları sağlar. Bu bağlantının kurulması iş kullanıcılarının süreçleri daha iyi anlamasına yol açar.

JBPM sistemi koordineli, uyarlanabilir ve dinamik süreçleri destekler. Bu süreçler karmaşık durumları modellemek için daha fazla esneklik gerektirir.

jbpm platformu yalnızca bir süreç optimizasyon motoru değildir. Jbpm’yi iş süreçleri ile iş kuralları ve olay işleme yeteneklerinin bir birleşimi olarak düşünebilirsiniz. Tek bir ortamı desteklemek için bu sistemi Drools projesiyle de birleştirebilirsiniz.

 

jbpm yazılım araçları nelerdir?

 • Bu platformdaki iş süreci destek araçları şunları içerir:
 • İş süreçleri ve dosya tanımları için editör tabanlı destek
 • Kabul edilebilir dayanıklılık sistemi ve JTA ve JPA’ya dayalı işlemler
 • İnsan aktörler tarafından gerçekleştirilmesi gereken görevler için WS-HumanTask’ı temel alan insan görev hizmeti.
 • Yönetim konsolu, bu konsol görev listesini, örnek süreçleri, iş formunu ve raporlama sistemini destekler.
 • İş süreçlerinizi dağıtmak için isteğe bağlı bir depo
 • Arama, izleme ve analiz için geçmiş kayıt sistemi
 • EJB, CDI, Spring, OSGi vb. gibi farklı çerçevelerle entegrasyon imkanı.

 

Jbpm yazılımının kullanımı nedir?

JBPM yazılımı iş uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Bir iş planını belirli iş sorunlarını çözmeye yönelik bir çözüm olarak düşünebilirsiniz. İş mantığını uygulamak için jbpm, iş süreçleri, iş kuralları, planlama kısıtlamaları, mesajlaşma sistemi vb. gibi çeşitli yetenekleri kullanır.

 

jbpm sistem bileşenlerinin özellikleri nelerdir?

Çekirdek :

Projenin ana parçasıdır ve iş süreçlerinizi esnek bir şekilde yürütmenizi sağlar. Core, web tabanlı bir kullanıcı arayüzü veya uzak API’ler aracılığıyla uygulamanızın bir parçası olarak veya bir hizmet olarak kullanmayı seçebileceğiniz Java’nın ana bileşenlerinden biridir.

Web tabanlı araçlar :

Bu araçlar süreçleri, veri modellerini, formları ve kuralları modellemenize, simüle etmenize ve dağıtmanıza olanak tanır.

Web tabanlı yönetim konsolu :

Bu özellik, iş kullanıcılarının zamanlarını iyi yönetmelerine olanak tanır. İş süreçlerini yönetmek, faaliyet ve görev listesini yönetmek, iş faaliyetlerini ( BAM ) izleme olanağı , raporları görüntüleme vb. şeyler bu öğenin yetenekleri arasındadır.

Eclipse tabanlı geliştirici araçları :

Geliştiricilere yönelik olan bu araç, sürükleyip bırakma, test etme ve daha fazlasını içeren iş süreçleri oluşturmanıza olanak tanır.

Temel İnsan Görevleri Hizmeti :

İş süreçlerinde insan rolleri yer alıyorsa, bu departman insan görevlerinin yaşam döngüsünden sorumludur.

Yürütme sırasındaki kararlılık :

Bu özelliği kullanarak dosyanızdaki tüm öğeler kaydedilecektir. Elbette, yürütme sırasında gerçekleşen her şey için denetim bilgilerini doğru ve eksiksiz girdiğinizden emin olun.

Veri Modelleyici :

Bu bölüm, teknik bilgisi olmayan kullanıcıların değişiklikleri görüntülemesi ve veri modelleri oluşturması için gerekli erişimi sağlar.

Süreç tasarımcısı :

Bu özellik, kullanıcıların iş süreçlerini web tabanlı bir ortamda tasarlamasına ve simüle etmesine olanak tanır.

Form modelleri :

Bu özellik süreçlerinizle ilgili formlar oluşturmanıza, oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanır.

Uygulamalar :

Bu uygulamalar çekirdeğe Java API aracılığıyla veya bir dizi CDI hizmeti olarak bağlanabilir.

Mevzuat :

Süreçlerinizle birleştirmek için karar tabloları gibi farklı iş kuralları türlerini belirtmenize olanak tanır.

İş süreçleri :

Tüm iş süreçleriniz bir GIT deposunda oluşturulur, versiyonlanır, dağıtılır, depolanır ve son olarak yönetilir.

 

Jbpm yazılımının avantajları nelerdir?

 • JBPM çekirdeği hafif ve genişletilebilir bir iş akışı yönetim motoruna sahiptir.
 • Bu platform Java tabanlı olduğundan jbpm çekirdeğini Java tabanlı yazılımda veya bağımsız olarak kullanabilirsiniz.
 • Bu sistem içerisinde eksiksiz bir organizasyonel süreç yönetimi çözümünü başarıyla uygulamak ve yürütmek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır.
 • Jbpm yazılımının bir diğer avantajı bpmn’nin en son sürümünü yani bpmn2’yi kullanmasıdır .

Süreç iyileştirmede jbpm’nin rolü nedir?

Jbpm platformu, basit bir süreçle uygulanamayan karmaşık durumların modellenmesinde esneklik sağlamak için kullanılır. Bu yazılım, karmaşık modelleme için uyarlanabilir ve dinamik süreçleri destekler ve sürecin kontrolünü son kullanıcılara bırakır. Bu şekilde kullanıcılar süreçlerin bazı kısımlarını yönlendirebilir ve kontrol edebilir. Ayrıca hangi sürecin ve hangi bölümlerinin yürütülmesi gerektiğini de belirleyebilirler.

 

Ve sonunda…

jbpm yazılımı, metinde belirtilen adımları takip ederek iş hedeflerinize ulaşmanıza olanak tanıyan esnek bir iş süreci yönetimi (BPM) paketidir.

Jbpm’nin özü, bpmn’nin en son sürümünü, yani bpmn2’yi kullanan hafif ve genişletilebilir bir iş akışı yönetim motorudur. Jbpm platformunu hem Java tabanlı yazılımlarda kullanabileceğiniz gibi bağımsız olarak ya da servis olarak da kullanabilirsiniz. Böylece jbpm, istediğiniz dilde, herhangi bir yazılım projesi için iş akışı sunucusu olarak tanımlanıp kullanılabilir. Ayrıca, eksiksiz bir organizasyonel süreç yönetimi çözümünü uygulamak için kullanabileceğiniz jbpm iş akışı yönetimi motoru platformunda çeşitli araçlar geliştirilmiştir.