blog posts

SEO İçin Sunucu Konumu Ne Kadar Önemli?

SEO İçin Sunucu Konumu Ne Kadar Önemli?

Siz de “Sanal sunucunun konumu SEO’yu etkiler mi?” gibi sorulara yanıt arıyorsanız. Veya “SEO açısından sitenin sanal sunucusu için en iyi konum hangisidir?” ve bu nedenle artık bu sayfadasınız, bu soru ve endişelerinizin tamamen yerinde olduğunu söylemek daha doğru olur çünkü sanal sunucunun doğru konumunu seçmenin sitenin SEO’sundaki etkisi yadsınamaz.

Web sitesinin sanal sunucusunun konumu, web sitesinin hızı ve performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kullanıcılarınızı tanıyorsanız, sağlam ve ideal veri merkezleri arasından uygun bir sanal sunucu seçerseniz, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmeniz için gereken temel koşullar sağlanmış olur.

Her ne kadar ilgi çekici içerik üretimi, anahtar kelimelerin dağıtımı, backlinkler gibi önemli faktörler SEO’da önemli rol oynasa da web sitenizin hızı ve tepki süresi de önemli SEO faktörleridir ve sanal sunucunun konumu da önemli bir rol oynar. Bu faktörlerin optimize edilmesinde.

Bu sayede sanal sunucunun konumu en önemli arama motoru optimizasyon faktörlerinden biridir.

Hedef kitlenizi ve SEO stratejilerinizi dikkate aldıysanız mutlaka web sitenizin sayfalarının tepki süresini ve yüklenme hızını hedeflemişsinizdir. Yeterli kaynak ve optimum site yapısı gibi faktörlerin yanı sıra yanıt süresi ve sayfa yükleme hızı da barındırma konumuna bağlıdır.

Sanal sunucunun konumu hedef kitlenize ne kadar yakın olursa yanıtın ve gezinmenin de o kadar hızlı olacağını düşünebilirsiniz. Bu tamamen doğru olsa da, dünya kullanıcılarının site sayfalarınıza minimum gecikmeyle erişmesini sağlayacağınızda, sanal sunucunun doğru konumunu seçmenin sitenin SEO’sundaki etkisi daha da belirgin hale gelir.

Evet. Bu nedenle sanal sunucu satın alırken donanım ve yazılım kaynaklarının gücünün yanı sıra konum gibi kriterleri de göz önünde bulundurmalısınız ki bu seçim beklentilerinizi iyi karşılayabilsin. Endişelenmeye gerek yok. Sanal sunucunuz için en uygun ve doğru konumu seçebilmeniz için sanal sunucunuz için doğru konumu seçmeniz konusunda gerekli tüm ipuçlarını ve yönlendirmeleri size sunmak için buradayız .

doğru konumunu seçmenin sitenin SEO’su üzerindeki etkisini her açıdan kontrol etmeye başlamanın zamanı geldi:

 

Sanal sunucunun konumu ne anlama geliyor?

 

 

 

Bildiğiniz gibi sanal sunucu, güçlü bir fiziksel sunucunun sanallaştırılmış versiyonudur. Bu fiziksel sunucu dünyanın herhangi bir yerinde olabilecek bir veri merkezinde bulunur. Aslında bu veri merkezinin konumu, fiziksel sunucunun ve buna karşılık gelen sanal sunucunun konumunu belirler ve bu konum, sunucunun IP adresi üzerinden belirtilir.

Yani bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde o kullanıcıya ait veriler istenilen lokasyondaki veri merkezinden kullanıcının cihazına gönderilir ve burada istenilen lokasyonun hedef kitlenizin lokasyonuna ne kadar yakın olduğunu anlarız, İsteklerin gönderilmesi ne kadar hızlı olursa yanıt süresi de o kadar optimize olur.

Ancak her şey ‘daha yakın konum, daha yüksek hız ve daha iyi optimize edilmiş SEO’ ifadesiyle özetlenemez. Site için doğru sanal sunucu konumu seçimi hakkında daha kapsamlı bilgi almak için makaleye devam edin.

Sunucu konumu ile site SEO arasındaki ilişkinin Google bakış açısıyla incelenmesi

Şüphesiz Google dünyanın en popüler arama motorudur ve bu popülerlik alakalı ve faydalı sonuçlar sağlamak için hassas algoritmalar ve teknikler kullanmanın sonucudur.

Google’ın kıdemli analisti John Muller’e göre, IP adresi, içerik veya geri bağlantılara göre belirlenen site sunucusunun konumu, web sitesi sayfalarının yüklenme hızını etkiliyor. Sunucuya bağlanma hızı, bu bağlantıyı kuran bilgisayar ağlarının yoluna ve boyutuna bağlıdır, dolayısıyla barındırma sunucunuz kullanıcıdan uzak bir konumda bulunuyorsa, sunucu ile kullanıcının cihazı arasındaki bağlantı daha uzun sürecektir, ve bu durumda Kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenir.

Kullanıcı memnuniyetini ön planda tutan Google, düşük hız ve kötü kullanıcı deneyimi nedeniyle olumsuz sinyal alır ve bu da sitenizin SEO sıralamasının etkilenmesine neden olur.

Ayrıca hızın yanı sıra sayfanın konum içeriği (özellikle iletişim bilgileri) ile sunucunun konumu arasındaki ilişki de Google’ın SEO sıralamasını etkileyen temel sinyallerinden biridir.

 

Örneğin, Birleşik Krallık’ta reklam hizmetleri sunan bir web sitesi açmayı planlıyorsanız ve Birleşik Krallık’ta bulunan kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, Birleşik Krallık’a yakın bir sunucuyu veya tercihen Birleşik Krallık’ın kendisini seçmek Google için olumlu bir sinyaldir.

Böylece işletmeler web sitesi sayfalarını hedef kitleye göre tasarlayabilir ve kullanıcıları istenilen lokasyona göre hedefleyebilir ve lokasyon kısıtlamalarını bir kenara bırakabilirler. Elbette tüm önemli SEO kriterlerini ve faktörlerini sitelerine dahil ettiklerinde istedikleri sonuca ulaşabilirler.

Artık sanal sunucunun doğru konumunu seçmenin sitenin SEO’su üzerindeki etkisine ilişkin kapsamlı ve eksiksiz bir inceleme yapmanın zamanı geldi.

Sanal sunucunun konumu sitenin SEO’sunu nasıl etkiler?

Sanal sunucunun konumu ile sitenin SEO’su arasındaki ilişki 3 ayrı bölümde incelenebilir:

1. Site hızı ve performansı

2. SEO sıralaması

3. Yasal uyumluluk

 

 

Sanal sunucunun konumu sitenin hızını ve performansını etkiler.

Bir kullanıcı sitenizdeki bir bağlantıya tıkladığında, istenen sayfanın içeriğine ulaşana kadar birbirine bağlı bilgisayar ağlarından (İnternet) oluşan bir ağ üzerinden seyahat eder. Şimdi bu yol daha uzun olursa elbette isteğin alınması ve işlenmesi için gereken süre de artacaktır, bu da gecikmenin artması anlamına gelir ve kullanıcılarınızın istediği bu değildir.

Bir kullanıcının bir soruya cevap aradığını varsayalım. Web siteniz kullanıcının sorusuna hızlı bir şekilde cevap vermiyorsa, daha iyi ve eksiksiz bir açıklamanız olsa bile, kullanıcının bu açıklamayı görmeden web sitenizden ayrılması muhtemeldir ve bu da arama motorunun değerini azaltacaktır. Kullanıcıya istediğiniz cevabı zamanında sağlayamayacağınız için sayfanızın içeriğine dikkat edin.

Öte yandan, sanal sunucu barındıran web siteniz hedef kullanıcılara daha yakınsa, veri aktarım ve isteklerin yolu daha kısa olacak ve kullanıcılarınız daha az gecikme ve daha hızlı yanıt süresi görecek ve bu da sonuç olarak hoş bir deneyim olacaktır. Kazan-kazan gelir.

Yüksek hızlı ve filtresiz internet altyapısının sağladığı avantaj sayesinde, donanım gücü daha yüksek, web sitelerinizi barındırmaya hazır birçok harici sanal sunucu bulunmaktadır.

Yani sanal sunucunun doğru lokasyonunu seçmenin sitenin SEO’suna etkisini kontrol ederken sadece sunucu ile hedef kullanıcıların lokasyonu arasındaki mesafeye dikkat etmemelisiniz diyelim. Hedeflerinize ve stratejilerinize göre ideal bir seçim yapmanız ve göz önünde bulundurmanız gereken sanal sunucunun kalitesini, hızını ve performansını belirleyen birçok unsur vardır.

Sanal sunucunun konumu SEO sıralamasını etkiler.

Bir önceki bölümde sanal sunucunun konumu ile kullanıcılar arasındaki mesafenin isteklerin işlenme ve veri aktarım hızını belirlediğini söylemiştik.

Bir sayfanın erişim hızı ne kadar yavaşsa, hemen çıkma oranı da o kadar yüksek olur. Öyle ki kullanıcılar istedikleri sayfada göründüklerinde başka bir istek kaydetmeden hemen siteden ayrılıyorlar.

Tersine, daha hızlı yüklenen siteler yalnızca kullanıcılara hoş bir deneyim sunmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorları için taramayı da kolaylaştırır.

Bu sayede hem kullanıcılar hem de arama motorları web sitenizin performansından memnun kalır ve SERP sıralamalarında daha üst sıralara yerleşebilmenin koşulları sağlanır . Elbette bu faktör ilgi çekici ve tutarlı içerik, uygun anahtar kelimeler, optimum site yapısı vb. diğer faktörlerle birleştirildiğinde ve kullanıcıların beklentileri etkili bir şekilde karşılandığında sizi istediğiniz sonuca götürebilir.

Sunucunun konumu yasal kısıtlamaların belirlenmesini etkiler.

Şu ana kadar, örneğin bir Alman sanal sunucusu satın alarak ve Alman kullanıcılara uygun içeriğe sahip bir web sitesi yayınlayarak, güçlü faaliyetinize devam edebileceğinizi ve Alman kullanıcıların arama sonuçlarında yerinizi alabileceğinizi fark ettik.

Ancak web sitenizi başka bir ülkede barındırmanın hukuki sonuçları vardır. Bu nedenle ciddi bir şekilde faaliyetinize başlamadan önce bölge veya ülke ile ilgili yasa ve yönetmelikleri okumanız ve hassas verilerinizi kaydetmeniz daha doğru olacaktır.

Örneğin, bazı ülkeler hassas kullanıcı bilgilerinin saklanmasına ilişkin belirli kısıtlamalar getirmektedir ve bu, kendi yasalarına uymamanız durumunda maddi kayıplara yol açabilmektedir.

İstenilen lokasyonun kurallarına uyumsuzluk nedeniyle sunucunuz kullanıcıların kullanımına sunulamadığında sitenizin SEO sıralaması da etkilenecektir, bu da siteyi ve SEO stratejilerini uygulamak için gösterdiğiniz çabanın, Kanunları ihmal edenler feda edilecektir.

Bu nedenle sanal sunucunun doğru lokasyonunu seçmek için web sitenizin daha akıllı bir seçimle büyümesine yönelik koşulları sağlamak adına oldukça hassas olmanız gerekir.

Sanal barındırma sunucusu için konum seçerken hangi noktaları dikkate almalıyız?

 

 

Barındırma için uygun bir yer seçmek, web sitenizin performansını artırabilir ve arama motoru sıralamalarını iyileştirebilir. Bu bölümde verilen ipuçlarını kullanarak web siteniz için gerekli sanal sunucu için uygun bir konum seçmeniz konusunda yönlendirilebilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizin yaşadığı lokasyona öncelik vermeye çalışın. Örneğin, öncelikli olarak Avrupalı ​​bir kitleyi hedef almayı ve onlara uygun ürün ve hizmetler sunmayı planlıyorsanız, Frankfurt veya Amsterdam’da lokasyonu olan bir sanal sunucu sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Veri merkezinin yapısının ve donanımının kalitesini değerlendirin

Hedef kitleye olan mesafenin kısa olması sanal sunucu için doğru lokasyonun seçilmesinde önemli bir faktör olsa da veri merkezi ve fiziksel sunucunun kalitesine ve gücüne dikkat edilmezse mesafenin kısa ve erişimin yüksek olması mümkündür. hız pratik olarak işe yaramaz olacaktır. Bu nedenle sanal sunucunuzu, güvenilir performansa sahip ve ağ yedekliliği sağlayan, güçlü altyapıya ve mükemmel bağlantıya sahip güvenilir bir veri merkezinden seçmeye çalışın.

 

 

Ölçeklenebilirliği ve yedekliliği göz önünde bulundurun

Sanal sunucu sağlayıcıları hakkında gerekli araştırmanızı yapmaya çalışın ve ölçeklenebilir planlar sunan bir sağlayıcı seçin. Örneğin, daha sonra ülkenizin başka bir ülkeden daha fazla trafik aldığını öğrenirseniz, ilgilenen kullanıcılar için web sitenizin performansını artırmak amacıyla sunucu konumunu bu kullanıcıların konumuna uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Sanal Sunucunun Doğru Konumunu Seçmede Daha İyi Sonuç Alacak Çözümler

 

 

1. İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanın.

İçerik dağıtım ağı veya CDN, dünya çapında dağıtılan bir dizi sunucudur. Bu ağlar, kullanıcının isteğine yanıt vermek için kullanıcının bulunduğu yere en yakın sunucuyu kullanır, bu da kullanıcı ile sunucu arasındaki fiziksel mesafeyi azaltır ve gecikmeyi en aza indirir.

John Muller’e göre birden fazla sunucu veya CDN aracılığıyla içerik dağıtımı, daha akıllı web sitesi barındırma için iyi bir fikirdir. Bu yapılandırma Google için de uygundur ve herhangi bir sorun ya da olumsuz sonuç doğurmaz.

 

Örneğin, küresel bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız, CDN kullanmak ABD, Asya ve Avrupa’daki sunuculardan içerik dağıtımına yardımcı olabilir ve her bölgedeki kullanıcılar için sayfaların hızlı yüklenmesini sağlayabilir.

Genel olarak CDN kullanmanın aşağıdaki avantajları vardır:

  • Sunucuya aktarılan trafik ve veri miktarı azalır.
  • Web sitesi hızı artar.
  • Sunuculardan birinin kullanılamaması durumunda en yakın sunucu görevi devralacaktır.
  • Web sitesinin güvenlik düzeyi iyileştirildi.
  • Video ve görsellerin yüklenmesi için sayfa hızı iyileştirildi.
  • İçeriği farklı konumlara dağıtmak ölçeklenebilirliği ve trafik yönetimi gücünü artırır.

2. Web sitenizin alan adı için ülke kodunu kullanın.

Web sitesinin konumu coğrafi hedefleme için kullanılmaz, dolayısıyla aklınızda belirli bir coğrafi bölge varsa ve o bölgedeki kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri için bizim gibi bir ülke kodu alan adı veya İngiltere için İngiltere gibi bir ülke kodu alan adı kullanmak daha iyidir. Birleşik Krallık.

3. Google Konsolunun Coğrafi hedefleme özelliğini kullanın.

Google Konsolu, coğrafi hedefleme için kullanılan, Coğrafi hedefleme adı verilen harika bir araca sahiptir. Bu özellik, web yöneticilerinin web sitesi içeriğini hedef kitlelerinin coğrafi konumuna göre hedeflemesine ve hedeflemenin istatistiklerini ve sıralama etkilerini kontrol etmesine yardımcı olur.

Bu araç, sitenin SEO’sunda sanal sunucunun doğru konumunu seçmenin etkisini artırmak için doğru stratejileri uygulamak için kullanabileceğiniz dil ayarlama, Hreflang ve analitik raporlar gibi çeşitli özelliklerle donatılmıştır.

Çözüm

Arama sonuçlarında başarılı bir çevrimiçi varlığa sahip olmayı önemsiyorsanız SEO stratejilerine aşina olmamak imkansızdır. Göz önünde bulundurmanız gereken diğer faktörlerden biri de sanal barındırma sunucusunun konumudur. Bu faktör hızı, performansı, coğrafi hedeflemeyi ve SEO sıralamasını etkiler. Bu nedenle sanal sunucu satın alırken stratejilerinizi ve gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun ve bunlara göre uygun bir konum seçin. Daha sonra bu uygun konumu faydalı içerik stratejileri ve SEO stratejileriyle birleştirerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Yazının sonuna kadar bizimle kaldığınız için teşekkür ederiz. Bu makaleyi okumanın sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Sorularınız, istekleriniz ve rehberliğe ihtiyacınız varsa, size en kısa sürede cevap verebilmemiz için görüşünüzü kaydederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.