blog posts

Algoritma Nedir?

Algoritma, belirli bir görevi gerçekleştirmek için tasarlanmış bir dizi talimattır. Bu, iki sayıyı çarpmak gibi basit bir işlem veya sıkıştırılmış bir video dosyasını oynatmak gibi karmaşık bir işlem olabilir.

Arama motoru, belirli bir sorgunun en alakalı dizin arama sonuçlarını görüntülemek için özel algoritmalar kullanır.

Bilgisayar programlamada algoritmalar genellikle işlevler olarak oluşturulur . Bu işlevler, daha büyük bir programın başvurabileceği küçük programlar gibi davranır.

Örneğin, bir uygulama görünümü görüntüsü, her biri farklı bir dosya formatı görüntüsünü oluşturmak için özel bir algoritma kullanan bir işlevler kitaplığı içerebilir.

Bir görüntü düzenleme programı, görüntü verilerini işlemek için tasarlanmış algoritmalar içerebilir.

Görüntü işleme algoritmalarının örnekleri arasında kırpma, yeniden boyutlandırma, keskinleştirme, bulanıklaştırma, kırmızı göz azaltma ve renk geliştirme yer alır.

Çoğu durumda, bir yazılım programında belirli bir işlemi gerçekleştirmenin birden çok yolu vardır.

Bu nedenle Bernalgoritmayı çeşitli alanlarda inceliyoruz.

Algoritmalar verimliliği, doğruluğu ve karar vermeyi geliştirmek için çeşitli endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılabilir. Aşağıda önemli kullanımlarından bazılarını getirdik.

  • Üretim: Algoritmalar, üretim süreçlerini ve tedarik zinciri yönetimini optimize etmek, israfı azaltmak ve verimliliği artırmak için kullanılabilir.
  • “Yatırım” (Finans): Bu alanda finansal verileri analiz etmek ve tahminlerde bulunmak için algoritmalardan yararlanılabilir. Ayrıca tüccarların ve yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olurlar.

  • Sağlık Hizmetleri: Algoritmalar tıbbi görüntülerin işlenmesinde ve analiz edilmesinde, hastalıkların teşhis edilmesine yardımcı olmasında vb. kullanılır.

  • Perakende: Bu alandaki algoritmalar müşteri ilişkileri yönetimi, kişiselleştirilmiş ürün teklifleri ve fiyatlandırma optimizasyonu için kullanılır.
  • Ulaşım: Ulaşım alanında, teslimat ve transfer rotalarını optimize etmek, yakıt tüketimini azaltmak ve teslimat hızını artırmak için algoritmalar kullanılmaktadır.
  • Enerji: Algoritmalar enerji üretimini, dağıtımını ve tüketimini optimize etmenin yanı sıra israfı azaltmak ve verimliliği artırmak için de kullanılır.
  • Güvenlik: Algoritmalar aynı zamanda bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve siber saldırılar gibi güvenlik tehditlerini tespit etmek ve önlemek için de kullanılır .

Bu alanlarda ve diğer birçok sektörde algoritmalar, görevlerin otomatikleştirilmesinde, karar alma sürecinin iyileştirilmesinde ve genel verimlilik ve etkinliğin artırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

görevi

Maksimum değeri bulmak için 2 sayı alıp bunları karşılaştırıyor olabilir. Girişler ve

ve algoritma bunların en büyüğünü keşfetmeye çalışıyor. Açıklanan algoritmanın nasıl çalıştığını anlamak zor değil.

Photoshop’un arka planı kesmek için kullandığı algoritma, renklerde yüksek kontrastın olduğu “kenarları” veya “kontrast” alanlarını bulmak için muhtemelen görüntünün tüm piksellerini tarar. Bu amaçla bilinen görüntü işleme yöntemleri bulunmaktadır.

Netflix Algoritması

Algoritma “Netflix” (Netflix | film ve dizi yayın hizmeti), öneri veya “tavsiyelerde bulunmak” amacıyla daha önce izlediğimiz videoların “Kategorisini” (Kategorisini) mevcut diğer filmlerin kategorileriyle karşılaştırabilir ( Tavsiyeler) bize “tavsiye sistemleri” şeklinde iletebilirsiniz. Ayrıca bizden aldığı verileri diğer kullanıcıların verileriyle karşılaştırabilir ve izledikleri videolara göre bize önerilerde bulunabilir. Bu algoritmaların çıktılarını tahmin etmenin biraz daha zor olduğunu belirtmek gerekir.

Yapay zekada algoritmalar

“Algoritma” tanımında da bahsettiğimiz gibi, iyi (açıkça) tanımlanmış ve planlı bir sonuca ulaşmak için uygulanması gereken adımlar veya adımlar bütünüdür. Yapay zeka, Firefox tarayıcısı, Microsoft Word ve diğer programlar gibi bir bilgisayar programı olarak düşünülebilir. Dolayısıyla “makine öğrenimi” ve yapay zeka ile ilgili karşımıza çıkan her çözüm, algoritmalar kullanılarak sıfırdan inşa ediliyor.

Algoritmalar, makine öğreniminin yanı sıra yapay zeka alanında da çeşitli görevleri yerine getirir. Tipik olarak bu algoritmalar, bir yapay zeka sisteminin verileri işlemek ve analiz etmek için kullandığı kuralları, koşulları ve yöntemleri tanımlar. Bu, yüz binlerce görüntü içeren bir veri kümesinde köpek içeren görüntüleri (örneğin) filtrelemek yerine, yapay zekanın bir faturayı işlemek için atması gereken adımları tanımlamak kadar basit olabilir.

Makine öğrenmesi algoritmaları yardımıyla bilinmeyen girdilerle bile çıktıları tahmin edebiliyoruz.

Yapay zeka algoritmalarının çözebileceği problem türleri 3 genel kategoriye ayrılabilir. Bu kategorileri aşağıda açıkladık.

  • Sınıflandırma: Sınıflandırma algoritmaları bir öğenin hangi kategoriye veya sınıfa ait olduğunu tahmin eder. Örnek olarak “spam”i normal e-postalardan tanıyan ve ayıran bir program örneği verebiliriz.
  • “Regresyon”: Bu tür algoritmalar, bir nesnenin nasıl çalıştığına bağlı olarak dijital etiketi tahmin etmek için kullanılır. Örneğin borsa fiyatlarını tahmin etmek için geçmiş verilerin kullanılmasından bahsedebiliriz.
  • “Kümeleme”: Kümeleme algoritmaları, nesneleri işlevlerindeki benzerliklere göre gruplara ayırır. Örneğin finansal işlemleri sıralamak ve örnekleri olası dolandırıcılıklardan ayırmak için kullanılan bir algoritmadan bahsedebiliriz.

Algoritma örnekleri

Artık algoritmanın ne olduğunu öğrendiğimize ve nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre, onu daha iyi anlayabilmek için bazı örnekleri gözden geçirmek gerekiyor. Aşağıda çeşitli algoritma örnekleri verdik.

Çözüm

Yazılım mühendisiyseniz ya da veri bilimini öğrenmeye yönelik bir adım attıysanız bu alana ait “algoritma” gibi bazı kavramlara aşina olmanız gerekmektedir. “Algoritma” aslında yapay zeka gibi potansiyel olarak güçlü teknolojilerin atan kalbidir ve bazı insanlar algoritmaların geleceğini düşünmek yerine geleceğin algoritmalara ait olduğunu düşünüyor.

Faradars dergisindeki bu yazımızda algoritmanın ne olduğunu öğrendik. Ayrıca tanımını, örneklerini ve hem gerçek hayatta hem de bilgisayar programlarındaki uygulamalarını inceledik. Son olarak bu önemli konuyla ilgili yeteneğinizi ölçmek için çözebileceğiniz bazı alıştırmalar verdik.