blog posts

Visual Studio ve Visual Studio Code arasındaki 16 fark

 

Visual Studio ve Visual Studio Code, günümüzde programlamada yaygın olarak kullanılmaktadır ve bazen isimlerin benzerliğinden dolayı karıştırılmaktadır. Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki fark nedir? Visual Studio nedir? Visual Studio Kodu nedir? Bu Elcomco programlama dergisinde yanıtlamak istediğimiz sorular bunlar , bu yüzden bu blog yazısının sonuna kadar bizimle kalın.

Visual Studio ve Visual Studio Code, programlama dünyasında iki farklı şeydir ve birbirleriyle hiçbir ilgisi yoktur! Ve bu ikisini seçmek çalışma tarzınıza bağlıdır. Visual Studio ve Visual Studio Code arasındaki farkı anlamak için öncelikle bu iki öğenin her birini size ayrı ayrı tanıtacağız:

 

Visual Studio nedir?

Visual Studio, Windows ve macOS için Microsoft’a yönelik entegre bir yazılım geliştirme ortamı veya IDE’dir. Visual Studio 36 farklı programlama dilini destekleyerek kod düzenleyicilerin ve hata ayıklayıcıların hemen hemen her programlama dilini (değişen derecelerde) desteklemesini mümkün kılar. Bu önceden oluşturulmuş diller arasında C, C++/CLI, Visual Basic .NET, C#, F#, JavaScript, TypeScript, XML, XSLT, HTML ve CSS bulunur. Eklentiler kullanılarak Python, Ruby, Node.js ve M gibi diller de desteklenebilmektedir. Geçmişte Java ve J# dilleri de destekleniyordu ancak Visual Studio’nun yeni sürümleri Java’yı desteklemiyor.

Visual Studio yazılımı, bilgisayar programları, web siteleri, web uygulamaları, web servisleri ve mobil uygulamalar üretmek için kullanılır.

Visual Studio’nun üç sürümü vardır:

 1. Topluluk sürümü (ücretsizdir ve organizasyonel durumlarda kullanılamaz, ancak küçük şirketler için bu sürüm 5 cihaza kurulabilir.)
 2. Ticari veya Profesyonel sürüm (ücretsiz değildir, Microsoft bu sürümün ücretsiz deneme sürümünü sunar ve deneme süresinden sonra kullanıcının kullanmaya devam etmek için ödeme yapması gerekir. Temel amacı esneklik, üretkenlik, işbirliği ve paylaşılan faydalar sağlamaktır. Microsoft yazılımının yanı sıra Azure, Çoğul görüş vb.)
 3. Gelişmiş sürüm veya Express (ücretsiz değildir, bu sürüm için kullanım sınırı yoktur. Microsoft, bu sürümün 90 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunmaktadır ve deneme süresinden sonra kullanıcının kullanmaya devam etmek için ödeme yapması gerekir. Temel avantajı, bu sürüm (Son derece ölçeklenebilirdir ve yüksek kaliteli yazılım sağlar.)

 

Visual Studio Kodu nedir?

Visual Studio Code veya kısaca vscode, masaüstünüzde çalışan ve Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen hafif ama güçlü ve zengin özelliklere sahip bir metin kodu düzenleyicisidir. Bu yazılım Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve artık ücretsiz ve Açık Kaynak olarak mevcuttur. Visual Studio’nun eklentileri, kodunu profesyonel bir kodlama ortamına dönüştürür.

Visual Studio Code dahili olarak akıllı kod tamamlamayı, sözdizimi vurgulamayı, kodu yeniden düzenlemeyi, hata ayıklamayı ve kod parçacıklarını destekler.

Visual Studio kodu C++, Node.js, Electron çerçevesi (yazılım çerçevesi) ve Monaco web kodu düzenleyicisini temel alan diğer web geliştirme teknolojileriyle yazılmıştır.

 • Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki ilk fark:

Visual Studio, IDE olarak da bilinen entegre bir yazılım geliştirme ortamıdır. Visual Studio Code bir kod düzenleyicisidir ve bir geliştirici, içindeki kodunu kolayca düzenleyebilir.

 • Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki ikinci fark: 

Farklı platformlarda performans söz konusu olduğunda Visual Studio’nun işlem hızı ağırlığından dolayı daha yavaştır ancak bu alanda Visual Studio’nun kodu daha hafiftir.

 • Visual Studio’nun Visual Studio Code ile üçüncü karşılaştırması:

Visual Studio’nun geliştiriciler için ücretsiz bir düzenleyicisi vardır ve ayrıca daha fazla özelliğe sahip ücretli sürümler de sunar. Visual Studio Code tamamen ücretsiz ve açık kaynaktır.

Visual Studio ve Visual Studio Code

 • Visual Studio Code ile Visual Studio arasındaki dördüncü fark:

VS en iyi ve en gelişmiş IntelliSense’i sunar, ancak Visual Studio Code’un IntelliSense’i standartlara tam olarak uygun değildir. IntelliSense, Microsoft’un akıllı kod tamamlama yeteneğinin adıdır.

 • Visual Studio Code ile Visual Studio arasındaki beşinci fark:

Nispeten büyük bir hacme sahip olduğu için indirmek için çok fazla zaman harcamanız gerekiyor. Visual Studio ile karşılaştırıldığında Visual Studio Code çok hafiftir. Yüksek hacimli indirmeler için çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur.

 • Visual Studio Code ve Visual Studio’nun altıncı karşılaştırması:

VS’nin daha iyi ve sorunsuz performans için daha fazla alana ihtiyacı var. VS Code’un çalışması için fazla alan gerekmez. 300 MB RAM ile rahatlıkla çalışabilmektedir.

 • Visual Studio ve Vscode arasındaki yedinci fark:

Visual Studio yalnızca Mac ve Windows’ta çalışır. Visual Studio Code, Linux’un yanı sıra macOS, Windows’ta da çalışabilir.

 • Visual Studio ve Vscode arasındaki sekizinci fark:

Visual Studio için profesyonel olarak geliştirilmiş pek fazla eklenti bulunmamaktadır. VS Code, çeşitli düzenleme ve derleme ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli profesyonel eklentiler ve uzantılarla birlikte gelir.

 • Visual Studio’nun Vscode ile dokuzuncu karşılaştırması:

IDE veya Visual Studio’nun aksine Visual Studio ücretsiz ve açık kaynak kodudur. Microsoft Visual Studio topluluğuna katkıda bulunanların çoğu, VS Code’un iyi çalıştığından emin olmak için her gün çalışıyor. Daha küçük ekipler veya serbest çalışan geliştiriciler için VS Code kullanmanın maliyet tasarrufu sağlayan yönleri inanılmazdır.

Öte yandan Visual Studio’nun maliyeti aylık 45 ABD Doları veya ilk 12 aylık kullanım için 1.199 ABD Doları olabilir. İlk 12 aydan sonra geliştiricinin kalıcı lisans alabilmesi için yıllık kullanım için 799 ABD doları ödemesi gerekiyor. VS Code’un Enterprise sürümüne gelince, rakamlar bir miktar daha artıyor: ayda 250 ABD doları, ardından yılda 5.999 ABD doları ve ardından yılda 2.569 ABD doları.

 • VS Code ile Visual Studio arasındaki onuncu fark:

Visual Studio’nun indirilmesi ve tam olarak kurulması saatler sürebilir ve bir diski, özellikle de bir SSD’yi doldurabilir, ancak Visual Studio kodunu yüklemek kolay, hızlı ve kolaydır.

 • VS Code ve Visual Studio arasındaki on birinci fark:

Bir geliştirme projesi üzerinde saatlerce çalışarak vakit geçirme eğilimindeyseniz Visual Studio daha uygun olabilir. Kısa süreliğine geliştirme sürecine geçme ve diğer görevler arasında geçiş yapma eğilimindeyseniz Visual Studio Code sizi daha mutlu edebilir.

 

 • VS Code ve Visual Studio arasındaki on ikinci karşılaştırma:

Bireysel olarak veya hatta bir ekip halinde çalışıyorsanız ve hata ayıklamaya, analize vb. ihtiyacınız varsa Visual Studio’yu kullanmak daha iyidir ve işbirliğine dayalı alanlarda VS’den daha iyi çalışır.

 • Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki 13. fark:

Her iki editör de en popüler programlama dillerini destekler. Kodlamanıza yardımcı olacak bir editör arıyorsanız bu ikisi harika seçeneklerdir. Visual Studio, Microsoft’un amiral gemisi IDE’sidir ve C#, Visual Basic, F#, Python, Node.js ve TypeScript’i destekler. VS Code, Microsoft tarafından oluşturulan hafif bir düzenleyicidir ve 30’dan fazla programlama dilini destekler.

 

 • Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki on dördüncü fark:

Visual Studio oyun sektöründe de oldukça yaygındır. Deneyimli oyun geliştirme ekipleriyle işbirliği yapmak isteyen bir oyun geliştiricisiyseniz Visual Studio muhtemelen doğru seçimdir.

 • Visual Studio veya Visual Studio kodunun on beşinci farkı? 

Herhangi bir yazılım geliştirme görevi için Visual Studio ile Visual Studio Code arasında karar vermenin, bir IDE ile editör arasında karar vermek kadar basit olacağını düşünebilirsiniz. Hayır, çoğunlukla VS Kodunun birçok programlama dili için bir IDE’ye yakın olacak şekilde yapılandırılabilmesi nedeniyle. Ancak bu konfigürasyonla birlikte gelen bir takım ödünleşimler vardır.

 • Visual Studio’nun veya Visual Studio Code’un on altıncı farkı mı? 

Visual Studio’nun mu yoksa Visual Studio Code’un mu sizin için uygun olduğuna karar verirken özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. İhtiyaçlarınız daha çok .NET geliştirme veya C# programlama diline yönelikse Visual Studio’yu kullanmanız önerilir. Bu IDE ihtiyaçlarınız için mükemmel olacaktır.

Ancak ihtiyaçlarınız çapraz yığın geliştirmeye yönelikse Visual Studio Code’u kullanmalısınız. Hafif, birinci sınıf, basit ve zengin özelliklere sahip kod düzenleyici, yıllar boyunca en iyi arkadaşınız olacak.

 

 

Visual Studio’yu Visual Studio Code ile karşılaştırmanın sonucu

Karar IDE ile editör arasındadır. VS Code büyük ölçüde Visual Studio’nun yerini alacak (ve hala da öyle), ancak Visual Studio varlığını sürdürecek ve karmaşık yazılım geliştirme gereksinimleriyle çalışan ekiplere bir süre daha hizmet vermeye devam edecek.

Visual Studio Code (kısacası Visual Studio Code veya VSCode), Linux, Mac ve Windows için dahili olarak akıllı kod tamamlama, sözdizimi vurgulama, kod yeniden oluşturma içeren bir açık kaynak kod düzenleyicisidir. Kodun yeniden düzenlenmesini, hata ayıklamayı ve kod parçacıklarını destekler. Visual Studio kodu C++, Node.js, Electron çerçevesi (yazılım çerçevesi) ve Monaco web kodu düzenleyicisini temel alan diğer web geliştirme teknolojileriyle yazılmıştır. Küçük boyutu, geniş bir eklenti deposuna sahip olması onu diğer editörlere ciddi bir rakip haline getiriyor. Bu yazılım Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve artık ücretsiz ve Açık Kaynak olarak mevcuttur.

 Microsoft tarafından  29 Nisan 2015’teki  Build konferansında  duyuruldu   ve kısa süre sonra bir önizleme sürümü yayınlandı. Aynı yılın 18 Kasım’ında Visual Studio Code, Github.com’da MIT  lisansı  altında yayınlandı .