blog posts

Asp.net çekirdeği nedir? ASP.NET Core’un avantajları, kullanımı ve özelliklerinin geçmişi

Asp.net çekirdeği nedir?

ASP.NET Core, öncelikle .NET Core platformunda çalışacak şekilde tasarlanmış ASP.NET web çerçevesinin yeni bir sürümüdür.

ASP.NET Core, web uygulamaları, Nesnelerin İnterneti uygulamaları ve mobil arka uçlar gibi bulut tabanlı uygulamalar oluşturmaya yönelik ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası bir çerçevedir. Hem bulutta hem de şirket içinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

.NET Core gibi, minimum ek yük ile modüler olacak şekilde tasarlanmıştır ve uygulama ihtiyaçlarına göre NuGet paketleri olarak daha gelişmiş diğer özellikler eklenebilir. Bunun sonucunda yüksek performans, daha düşük bellek gereksinimleri, daha küçük dağıtım boyutları ve kolay bakım sağlanır.

ASP.NET Core, Microsoft ve topluluk tarafından desteklenen açık kaynaklı bir çerçevedir; dolayısıyla kaynak kodunu Github’daki ASP.NET Core deposundan da indirebilirsiniz.

ASP.NET 3.x yalnızca NET Core 3.x’te çalışır, ASP.NET Core 2.x ise NET Framework’ün yanı sıra NET Core 2.x’te de çalışır.

 

NET CORE çerçeve bileşenleri.

ASP.NET Core’un geçmişi nedir?

ASP.NET Cor’un geçmişi 2016 yılına kadar uzanmaktadır. Asp.net çekirdek sürümünün sunulmasından önce bu çerçevenin çok popüler olmadığını ve bu çerçevenin aslında küresel olarak ASP.NET olarak bilindiğini bilmek ilginçtir. Bu popülerliğin olmamasının nedeni önceki ortamın açık kaynak olmaması ancak bu çerçevenin açık kaynak versiyonunun sunulmasından sonra bu özelliğin küresel popülerlik kazanmasıydı. ASP.NET’in önceki sürümlerinde bu özelliği kullanmak için ödeme yapmak zorundaydınız, bu da onun geliştirilmesini, popülerliğini ve kullanımını engelliyordu.

İran’da birçok programcı, geliştiricilerin ücretsiz ve açık kaynak olarak kullanabileceği çerçeveleri ve Python ve PHP gibi diğer programlama ortamlarını kullanmayı tercih etti .

Önemli olan, ASP.NET veya MVC kullanarak programlama yapıyorsanız projeyi bir Windows ana bilgisayarına yerleştirmiş olmanızdır. Aslında o zamanlar Linux’ta kendi projenizi yüksek hızda çalıştıramazdınız. ASP.NET’in yeni sürümü olan asp.net core’un ilginç yanı, uygulamaların kendi kendine barındırılması ve bu çerçevede çapraz platform işlevselliğini kolaylıkla kullanabiliyor olmanızdı . Bu durumda bu framework’ü Windows, Mac, Linux vb. platformlarda rahatlıkla kullanabilir, web uygulamaları ve araçları geliştirmek için kullanabilirsiniz.

 

 

ASP.NET Core’un kullanım alanları nelerdir? 

 • Asp.net çekirdeğinin uygulanması: mobil arka uç için geliştirme
 • ASP.NET Core Uygulaması: Web uygulamaları ve web hizmetleri geliştirme
 • .NET Çekirdek Uygulaması: Nesnelerin İnterneti Araçlarının Geliştirilmesi
 • Orboard.Net Core: Linux, Windows ve Macintosh platformlarında geliştirme
 • .NET Core uygulaması: bulut alanlarında ve şirket içi sistemlerde araçların geliştirilmesi

 

Asp.net çekirdeğinin özellikleri nelerdir?

 • Asp.net core’un ilk özelliği: kullanımda esneklik : İstediğiniz uygulamada eklenti olarak kullanılabileceği gibi tamamen ayrı ayrı ve farklı kullanıcılarla birlikte hizmetinizde kurulabilir.
 • ASP.Net Core’un ikinci özelliği: Çapraz Platform yeteneği : Windows, Linux ve macOS’a kurulum yeteneği; Başka bir işletim sistemine bağlantı kurma yeteneği. Microsoft’un ve diğer şirketlerin, tasarımcıların ve geliştiricilerin programlarına göre, diğer işletim sistemlerine, CPU’lara ve uygulamalara verilen destek zamanla büyüyecek ve gelişecektir.
 • .NET Core’un üçüncü özelliği: Komut satırı araçları : Farklı senaryolardan türetilen tüm ürünler komut satırı olarak kullanılabilir, düzenlenebilir ve çalıştırılabilir.
 • Dördüncü ESP .NET Core’un özellikleri: Uyumluluk : .NET standart kütüphanesi .Net Core’un kullanımı sayesinde . Net Framework, .Xamarin ile uyumlu olma özelliği. Ve Mono’su var.
 • .Net Core’un beşinci özellikleri: Açık kaynak : Net Core platformu. Tamamen açık kaynaktır ve MIT ve Apache 2 lisanslarını kullanır.

 

ASP.NET Core’un avantajları ve dezavantajları nelerdir? Neden ASP.NET Core?

Programlama dünyasındaki her programlama dilinin , çerçevesinin ve diğer her aracın avantajları ve dezavantajları vardır. ASP.NET CORE bir istisna değildir. Bu bölümde sizlere asp.net çekirdeğinin avantaj ve dezavantajlarını tanıtmak istiyoruz.

 

ASP.Net Core’un faydaları nelerdir ve neden ASP.NET Core sizin için en iyi seçimdir?

1. ASP.NET Core’un ilk avantajları: Hibrit, yerel ve etkileşimli programlar ASP.NET çekirdeği ile oluşturulmuşsa, her platformda çalışır:

Herhangi bir platformda yazılım veya web uygulaması geliştirirken aklınıza ilk gelen şey çapraz platformdur. Çapraz platform ASP.NET Core, “bir kez yaz, her yerde çalıştır” platformu anlamına gelir.

ASP.NET Core tarafından desteklenen dört platformlar arası senaryo vardır:

 1. Komut Satırı Uygulaması
 2. NET Çekirdek Web Uygulaması
 3. Kütüphane
 4. Web API’si

 

 

2. Asp.net çekirdeğinin ikinci avantajı: asp.net çekirdek çerçevesiyle çalışmanın yüksek performansı vardır ve uygulamanız için daha iyi yanıt süresi elde edebilirsiniz:

ASP.NET Core’un çok hızlı olduğunu biliyor muydunuz? Aslında Go ve nodeNode.js’den çok daha hızlı.! Bu, uygulamaların daha iyi yanıt süreleri sunduğu ve daha az bilgi işlem gücü gerektirdiği anlamına gelir. Örneğin Stack Overflow, 9 sunucuda günde yalnızca 5,3 milyon site görüntülemesi sunuyor.

TechEmpower’ın iyi bilinen bazı kıyaslamaları, veritabanı erişimi, JSON serileştirme ve sunucu tarafı biçimlendirme gibi sistemleri ve web uygulaması yeteneklerini karşılaştırır ve bunların tümü .NET Core’da diğer ünlü çerçevelerden daha hızlı yapılır.

 

3. ASP.NET Core’un üçüncü avantajı: Cross Architecture Consistency yardımıyla bu framework ile farklı mimari kodları çalıştırabilirsiniz:

ASP.NET Core’un elde edeceğiniz avantajlardan biri, x86, x64 ve ARM dahil olmak üzere farklı mimarilerde benzer davranışla kod çalıştırabilmesidir.

ASP.NET çerçevesi yalnızca Windows işletim sisteminde çalışır. ASP.NET Core tarafından artık Linux, Windows, macOS ve cep telefonlarında hala Xamarin kullanılarak kullanılabilen standart bir temel kitaplık sağlanmaktadır.

 

4. ASP.NET Core ile programlamanın dördüncü avantajı : Aynı uygulamanın birden fazla sürümünü aynı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz:

Side by Side versiyonunun avantajı ile tek bilgisayarda birden fazla programı çalıştırabilirsiniz. Farklı .NET sürümlerine bağımlılıkları olan uygulamaları yüklemek için ASP.NET Core’a ihtiyacınız vardır. ASP.NET Core, aynı makineye ASP.NET Core çalışma zamanının farklı sürümlerini yükler. Bu yan yana kurulum, aynı sunucuda her biri kendi .NET Core sürümünü çalıştıran birden fazla hizmete olanak tanır. Bu, riskleri sınırlar ve uygulamaların ve BT etkinliklerinin güncellenmesi için harcanan maliyetleri azaltır.

 

5. ASP.NET Core Framework’ün beşinci avantajı: Taşınabilir ve çalıştırılabilir bir çerçeveden yararlanın:

Geçmişten farklı olarak, .NET çerçevesi artık Windows ile sınırlı değil ve her platformda iyi çalışabiliyor. Windows, Linux ve Docker dahil herhangi bir barındırma modelini seçebilmenize rağmen, esneklik yönünü yeni bir düzeye taşımak için platformları zahmetsizce değiştirebilirsiniz.

Ayrıca farklı işletim sistemleri için aynı kod tabanının kullanılması maliyetleri de azaltır çünkü her iki yerde de aynı hataları geliştirmenize, bakımını yapmanıza, izlemenize ve düzeltmenize gerek kalmaz.

 

6. Asp.net çekirdek çerçevesinin altıncı avantajı: uygulamalarınızı gelişmiş bir çerçeve üzerinde oluşturacaksınız:

.NET Framework 20 yıldır piyasada. Şu anda çeşitli alanlarda .NET kullanılarak milyonlarca uygulama geliştirilmektedir. C# becerilerinizi yeniden kullanarak Windows, iOS ve Android için kolayca yerel uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Sürekli gelişen bir dilde kodlama yapmak da bir mühendis için önemlidir. Günlük yaşamı kolaylaştırmak ve giderek daha keyifli hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda üretkenliği artırıyor ve bazı durumlarda istenmeyen aksaklıkları önlüyor.

 

7. ASP.NET Core çerçevesinin yedinci avantajları: Java yerine Blazor’un yardımıyla, C#’ta etkileşimli bir istemci tarafı web arayüzü oluşturacaksınız:

Blazor’un yardımıyla Java yerine C# dilinde etkileşimli istemci tarafı web kullanıcı arayüzleri oluşturabilirsiniz . Blazor, .NET’te yazılmış istemci tarafı ve sunucu tarafı uygulama mantığını paylaşır. Blazer, mobil tarayıcılar da dahil olmak üzere tarayıcı desteği için HTML ve CSS’de kullanıcı arayüzünü sunuyor.

ASP.NET mühendisleri, Blazor’un yardımıyla istemci tarafı geliştirme için mevcut olan yeteneklerden yararlanabilirler. Web tabanlı bir modele dayalı, açık web ilkelerine dayalı tek sayfalı uygulamalar oluşturabilirler.

Blazor ile uygulamanızın hangi bölümünün istemcide, hangisinin sunucuda çalışacağını yönetebilirsiniz. İki parça için ortak bir kod da olabilir! Blazor, istemci tarafında olduğu gibi sunucu tarafında da aynı sınıf veya modelin yeniden kullanılmasına izin vererek kod paylaşımını teşvik eder.

 

8. Asp.net çekirdek çerçevesinin sekizinci avantajı: Model Binding’in yardımıyla verilerinizi herhangi bir kodlamaya gerek kalmadan kolayca çıkaracaksınız:

Model bağlama nedeniyle Razor sayfalarının ve denetleyicilerinin HTTP isteklerinden gelen verilerle çalıştığını biliyor muydunuz? Bu nedenle, yararlı bilgileri yeniden kodlamaya gerek kalmadan kolayca çıkarabilirsiniz.

Model Bağlama Sistemi:

 • Çeşitli kaynaklardan, örneğin istek alanlarından, yollardan ve dizelerden bilgi alır.
 • Bu teknik, yükseltici sayfalara ve denetleyicilere genel özellikler ve parametreler hakkında bilgi sağlar.
 • String verileri .NET türüne dönüştürülür.

 

9. ASP.NET Core Framework’ün 9. avantajları: Model-View-Controller ile kolayca büyük bir uygulama oluşturacaksınız:

Zengin bir çerçeve olan ASP.NET Core’daki Model-View-Controller’ın yardımıyla web uygulamalarınızı oluşturun. MVC, programları üç bölüme ayıran bir kalıptır: Model, Görünümler ve Denetleyici.

 

10. ASP.NET Core çerçevesinin onuncu avantajı: Docker, Apache, IIS ve kendi kendine barındırmada barındırma olanağına sahip olacaksınız: 

Bazen IIS çalıştıran bir sunucuya değil, bir masaüstüne dağıtılan bir web uygulaması oluşturmanız gerekir. Bu durumda .NET Core kendi barındırma özelliğini sağlar.

Kestrel web sunucusunu ASP.NET core ile de kullanabilirsiniz. .NET Core’un en büyük avantajlarından biri web uygulamanızın aslında bir konsol uygulaması olmasıdır. IIS yalnızca ters proxy görevi görür.

 

11. Asp.net çekirdek çerçevesinin 11. avantajları: Eşzamansız programlama kalıplarını kullanma konusunda mükemmel destek alacaksınız: 

ASP.NET, eşzamansız programlama kalıplarının kullanılması için mükemmel destek sağlar . Async artık tüm .NET Framework sınıflarında ve çoğu kitaplıkta uygulanmaktadır. ASP.NET Core’un daha hızlı olmasının nedenlerinden biri, yeni Kestrel ve MVC çerçevelerinde eşzamansız kalıpların yaygın olarak kullanılmasıdır.

 

12. Asp.net çekirdek çerçevesinin 12. avantajı: Güvenlik en büyük endişeniz olduğunda, .NET Core nihai çözümdür:

Güvenlik bugünlerde hepimiz için büyük bir endişe haline geldi. Uygulama verilerinin korunması her türlü işletme için büyük bir endişe kaynağı olmalıdır. Neyse ki .NET, doğrulama, kimlik doğrulama, bilgi güvenliği ve saldırı önleme için çok çeşitli basit mekanizmalar sağlar.

13. ASP.NET Core’un 13. Avantajı: Çerçeveye bağımlı ve kendi kendine yeten dağıtımın avantajından yararlanacaksınız.

ASP.NET Core’u uygulamanıza gömebilir veya cihaz düzeyinde, kullanıcı düzeyinde veya yan yana kurabilirsiniz.

Günümüzde genellikle Linux çalıştıran Docker kapsayıcılarıyla yaygın olarak kullanılır ve ASP.NET Core uygulamalarını barındırarak mikro hizmetleri ve kapsayıcıları kullanmalarına olanak tanır.

 

14. Asp.net core’un 14. avantajı: Açık kaynak özelliği ile komuta kontrol geliştirme derdinden kurtulacaksınız.

Açık kaynak, Apache 2 ve MIT lisanslarını kullanan ASP.NET Core’un temel avantajıdır.

 

15. ASP.NET Core’un 15. Avantajları: ASP.NET Core açık kaynaklı bir çerçevedir , dolayısıyla çok uygun maliyetlidir: 

Yazılımınız veya web uygulamanız için doğru teknolojiyi seçerken aramanız gereken en önemli şeyler, IDE’ler ( entegre geliştirme ortamları ) ve o teknoloji için gerekli olabilecek veya tasarımcıları daha karlı hale getirebilecek araçlardır. Linux’a geçme ve .NET Core ile ucuz ya da harika bir SLA sunan birçok barındırma seçeneğiyle tercih ettiğiniz sağlayıcıyı seçme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Ayrıca uygulamanızı bulutta, örneğin Azure’da barındırma seçeneğiniz de olacak.

 

 

16. Asp.net çekirdeğinin 16. avantajları: Bu çerçeve, veri erişimini optimize etmenize olanak tanır:

Verilere erişmenin bir uygulamadaki en yavaş etkinliklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? API’lere eşzamansız olarak erişmek için tüm verileri çağırmanız gerekir. Veritabanındaki gidiş dönüşleri azaltmalı ve yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri almalısınız. Planlama sorularını setler halinde kullanmaktan kaçının.

 

17. ASP.NET Core Framework’ün 17. avantajı: Bulut tabanlı gelişmeleri destekleyeceksiniz:

.NET Core, mobil arka uçla birlikte çeşitli web uygulaması geliştirme ve IoT uygulama geliştirme türleri sağlar. Bu, .NET Core’un günümüzün iş ihtiyaçları için en iyi çözüm olduğu anlamına gelir. Üstelik ASP.NET Core, iyi ve sağlam web uygulamalarının sorunsuz bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olabilir.

 

18. Asp.net çekirdek çerçevesinin 18. avantajları : ASP.NET Core’un bakımını yapmak sizin için çok kolaydır:

Daha az kodun bakımı, karmaşık koda göre çok daha kolaydır. Acemi bir programcının bu modeli bilmesi kolay olmayabilir, ancak yetenekli bir programcı ASP.NET Core’daki kodun tamamını nasıl optimize edeceğini kesinlikle anlayacaktır. Programlama dilindeki en son gelişmelerden haberdar olmanız çok önemlidir. En son dil değişikliklerini sürekli kontrol edin ve öğrenin.

 

19. ASP.NET Core Framework’ün 19. Avantajları: Middleware ile uygulamalarınızı kontrol etme gücüne sahip olacaksınız:

ASP.NET Core’un bu temel özelliği, uygulamanızı kontrol etmek istediğinizde size avantaj sağlar. Ara yazılım, istemciyi kimlik doğrulama için kullanırken ve uygulama türlerini tanımlamak için ara yazılım (örneğin, MVC uygulamasına sahip basit bir statik site) kullanıldığında hataları gösterecek şekilde uygulamanızı eşit şekilde kontrol eder. ASP.NET Core’daki istek temsilcisi, her HTTP isteğini ara yazılım kullanarak işler.

 

20. Asp.net çekirdek çerçevesinin 20. avantajları: Microsoft’tan sorunsuz güncellemeler alacaksınız:

Yeni bir güncelleme veya değişiklik geldiğinde başka bir framework sürümü yayınlanmalıdır.

ASP.NET CORE çerçevesinin dezavantajları nelerdir? 

 • Windows’un eski sürümlerine yükleme yapılamaması
 • ASP uygulamasını bir sunucudan diğerine taşımak pahalı ve zor
 • Ve…

 

Asp.net çekirdeği nedir ve kullanım alanları nelerdir? 

ASP.NET Core framework, web geliştirmede testlerini geçmiş ve tüm geliştiriciler bunun değerini anlamıştır. Bu nedenle çeşitli küresel anketlerde asp.net çekirdek çerçeve geliştirme ortamı, web ve mobil arka uç geliştirme için en iyi yeteneklerden biri olarak sınıflandırılıyor.

 

ASP.NET CORE hakkında SSS 

Dot Net core nasıl kullanılır ve çalışmaya başlanır?

.NET Core ile çalışmaya başlamak için Visual Studio sürüm 2015 ve üzerini kullanabilirsiniz. Bu yazılımın ortamına girdiğinizde #C ve Visual Basic programlama dilleri bölümünde seçebileceğiniz .Net çekirdek programlama dili mevcuttur.

 

Dot Net Core nasıl kullanılır?

Birçoğunuzun aklındaki soru Dot Net Core’un nasıl kullanılacağıdır. Bu programlama ortamını kullanmak için C# ortamına ve eğitimine yeterli derecede hakim olmanız gerekir. Aslında bu framework ile geliştirmeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, Microsoft Visual Studio kurduktan sonra bu web programlama frameworkünü rahatlıkla kullanabileceğiniz yeterli C# bilgisine sahip olmanızdır.