blog posts

Google Bard nedir? Bilmen gereken her şey

Google Bard nedir? Bilmen gereken her şey

Yapay zeka günümüzün trendlerinden biri; Chat GPT başta olmak üzere neredeyse tüm teknoloji dünyası yapay zekadan etkilenmiş ve hakimiyet altına alınmıştır. Geçtiğimiz günlerde Google’ın hizmeti, Microsoft’un Open AI gibi hizmetleriyle rekabete girmiş ve benzersiz yapay zeka hizmeti Google Bard’ı yakın zamanda herkesin kullanımına sunacağını duyurmuştu.

 

Bugünkü yazımızda Google Bard’ın yapay zeka yeteneklerini inceleyip tanıtmak istiyoruz. Yapay zekanın ve yeni teknolojilerin sürekli takipçisi iseniz ve bu alandaki yeni olanaklar ve değişimlerle tanışmak istiyorsanız, bugünkü yazımızı takip ederek yapay zeka dünyasının en son yeteneklerini öğrenin.

 

Google Bard’ın Yapay Zekası Nedir?

 

 

BARD yapay zekası, Google tarafından tasarlanıp oluşturulmuş, kullanıcıların bir soru veya tam bir cümle girerek Chat GPT gibi yanıtlar almasına olanak tanıyan bir doğal dil arama motorudur. Bir Google Bard yanıtı bir cümle veya metin içerebilir.

Google’ın yapay zeka hizmeti Bard, derin öğrenme ve doğal dil analizi yapan sinir ağları kullanılarak oluşturulduğundan kullanıcılara gerçek yanıtlar almak mümkün oluyor. Google Bard’ın olumlu özelliklerinden biri, esas olarak anahtar kelimelerle çalışan diğer arama motorlarının aksine, etkileşim kurma ve biyolojik soru ve cevapları daha iyi anlama yeteneğine sahip olan, kullanıcıların doğal ve günlük dilini anlama yeteneğidir.

2020’nin başında tanıtıldı ve deneme amaçlı olarak kullanıldı ve yararlanıldı. Google, henüz kamunun kullanımına sunulmayan bu hizmeti geliştirmek için LaMDA’yı (Diyalog Uygulaması Dil Modeli) kullanmıştır. Bard artık güvenilir kişilerin kullanımına açık, deneme yanılma amaçlı deneysel konuşma yapay zekası hizmeti aşamasındadır.

 

Google Bard’ı ne zaman kullanabiliriz?

Daha önce de söylediğimiz gibi ChatGPT’den farklı olarak Google Bard henüz tüm kullanıcıların kullanımına tam olarak sunulmamış ve diğer yapay zeka servislerinin yüksek verimliliğine sahip değil. Google, LaMDA ile çok uzun bir test sürecine girmiştir, dolayısıyla deneme yanılma süreci iki yıldan fazla sürmüştür ve bu makaleyi yazarken hala devam etmektedir.

Bununla birlikte, olağanüstü yüksek avantajı, web bilgilerinin akıllı ve kapsamlı kullanımı ve izleyicinin isteğine dayalı sunumdur. Örneğin 10 yaşındaki bir çocuk, NASA’nın uzaydaki son başarıları hakkında sorular sorabilir ve onunla sohbet edebilir. Google Bard’ın cevabı, doğal dile dayalı olmasının yanı sıra hedef kitlenin ihtiyaçlarına ve yaşına göre de sunulabilmektedir.

 

Google Bard’ın Yapay Zekası mı daha iyi yoksa Chat GPT mi?

 

 

henüz test aşamasında olduğu için Chat GPT’den daha fazla soruya cevap verdiğini veya daha kaliteli olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle Bard ile Chat GPT arasındaki herhangi bir ayrıntılı teknik karşılaştırma, Bard’ın özellikleri ve geliştirme hızı hakkında daha ayrıntılı bilgi gerektirir. Ayrıca Google, Bard’ın bilgi düzeyini, işlevselliğini ve yeteneklerini henüz tanıtmadı ve Chat GPT gibi özelliklerine de tam olarak aşina değiliz.

Örneğin bilgisi 2021 yılına kadar olan etkinliklerle sınırlı olan Chat GPT’yi biliyoruz ve o da Transformer teknolojisi üzerine kurulup tasarlanıyor. Chat GPT’de kullanılan Transformer teknolojisi, girdilere dayalı olarak cevabı tahmin edebilen bir sinir ağı mimarisidir ve öncelikli olarak doğal dil işleme ve bilgisayarlı görme teknolojisinde kullanılır.

Öte yandan Google BARD’ı metnin doğru ve kavramsal olarak anlaşılması için tasarlanmış bir dil modeli olarak düşünmeliyiz. Bu model, sahte haber tespiti, soruların yanıtlanması, metin özetleme analizi gibi çeşitli kullanımlara sahip, aktarılabilir bir doğal dil işleme modeli olarak geliştirilmiştir.

Chat GPT’nin esas olarak metin oluşturmak ve kullanıcıların soru ve sorunlarını yanıtlamak için kullanılan akıllı bir arama motoru olduğunu iddia edebiliriz. Ancak Google Bard, metinlerin doğru ve kavramsal olarak anlaşılması için kullanılır ve daha sağlam bir dil işleme özelliğine sahiptir.

 

Ona nasıl kayıt olunur?

Google Bard deneysel bir programdır ve şu anda kayıt olmak mümkün değildir. Ancak bu programın deneme sürümünü edinmek mümkün ve sıranız için bekleme listesinde olmanız gerekiyor.

Google Bard’ın deneme sürümüne kaydolmak için bard.google.com adresindeki resmi web sitesini ziyaret edin ve bekleme listesine katılmak için Bekleme listesine katıl düğmesine tıklayın ve Google hesabınıza giriş yapın.

Bekleme listesine katıldıktan sonra bekleme listesine eklendiğinize dair bir e-posta alacaksınız. Google Board’u kullanma sırası sizdeyse bu süreçle ilgili bir e-posta alacaksınız.

 

En son Google Bard güncellemeleri

Nisan 2023’te Google, Google Bard sistemini daha akıllı hale getirdiğini ve C++, Java ve Python gibi birden fazla programlama dili eklemenin yanı sıra matematik problemlerinin çözümünü daha gelişmiş hale getirdiğini duyurdu. Ayrıca Google Bard artık programlama ve kodlama konusunda kullanıcılara ve uzmanlara önemli ölçüde yardımcı olabilir ve kodlama hızını büyük ölçüde artırabilir.

Google Bard ayrıca Google E-Tablo ayarlarını ve yazmayı da etkinleştirir; bu çok kullanışlıdır ve sayfa yönetiminin uzun ve zaman alıcı süreçlerini kısaltıp optimize eder. Google, önümüzdeki aylarda duyurulacak olan yapay zeka hizmeti Google Bard için güncellemeler ve daha fazla yetenek geliştirme sözü verdi.

 

 

 

Çözüm

Yapay zeka teknolojisinin hakimiyeti ve çeşitli işletmelere kattığı birçok olasılık o kadar büyük ki, onlar olmadan geleceği hayal etmek imkansız. Önümüzdeki aylarda yapay zeka için Google’dan yeni güncellemeler beklemeliyiz. Şüphesiz Chat GPT’nin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte Google da geride kalmayacak.

Google Bard hakkında sık sorulan sorular.

Yapay zekanın kullanım alanları nelerdir, Google Bard?

Dilsel bir arama motoru olarak Google Bard’ın yapay zekası çeşitli alanlarda yardımcı olabilir. Bu, kullanıcı sorularını yanıtlamayı, çeşitli konularda rehberlik ve bilgi sağlamayı, karar verme süreçlerini desteklemeyi ve içerik ve yazı oluşturmayı içerir.

Bard AI soruları yanıtlamak için hangi kaynakları kullanıyor?

Bard AI, web sayfaları, kitaplar, bilimsel makaleler, dergiler, araştırma kaynakları ve diğer çevrimiçi içerikler dahil olmak üzere çeşitli kaynakları kullanır. Ayrıca soruları yanıtlamak için insanların daha önce inceleyip doğruladığı belgeleri ve kaynakları kullanır.

Öğrenme yeteneği var mı?

Evet, Google Bard’ın yapay zekası öğrenme yeteneğine sahiptir. Bu sistem, derin anlayışa dayalı olarak inşa edilmiş olup, büyük veri ve makine algoritmalarının analizi yoluyla, deneyimi kullanarak gelişebilir ve en iyi yanıtları sağlayabilir.

Google’ın yapay zekasında bilgi güvenliği garanti ediliyor mu?

Evet, Google, bilgileri güvende tutmak için gelişmiş güvenlik teknolojileri ve yöntemleri kullanır. Kullanıcıların güvenliği ve gizliliği Google için esastır ve kişilerin kişisel bilgilerinin korunması için iletişim şifreleme, bilgiye erişim kontrolü gibi önlemler alınmaktadır.

Google Bard yapay zekası ile Google Asistan arasındaki fark nedir?

Google’ın yapay zekası Bard ve Google Assistant, doğal dili işlemek ve uygun yanıtlar sağlamak için benzer teknolojiler kullanıyor ancak farklılıklar da var. Google Bard, kullanıcıların sorularına ve isteklerine ayrıntılı yanıtlar vermek üzere tasarlanmıştır. Google Asistan aynı zamanda kullanıcının hatırlatıcı ayarlama, basit görevleri gerçekleştirme, müzik çalma vb. günlük etkinliklerinde de yardımcı olabilecek bir sesli asistandır.