blog posts

Ön uç programlama nedir?

işe giriş
Ön uç programlama nedir?

Programlamanın kariyer yolunu ve dallarını araştırdıysanız ve hatta bu alandaki iş fırsatlarını gördüyseniz, ön uç programcı terimiyle mutlaka karşılaşacaksınız. Front-end programlama, basit bir ifadeyle, kullanıcı tarafından siteyi ziyaret ederken önemli faktörlere odaklanan programlama dallarından biridir ve bu, back-end programcısının arka planda yaptığı işlerin tam tersidir. bir site tasarlamak ve ayrıca tam geliştiricinin çalışmasına. Hem arka uçta hem de ön uçta çalışan yığın farklıdır.

 

Ön uç geliştirici nedir?

İstemci tarafı programcıları olarak da bilinen ön uç programcılar, bir web sitesinin çeşitli öğelerini ve bölümlerini tasarlamak ve oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript kodlama dillerini kullanır. Bu öğeler renkler ve metin yapısı, resimler, tablolar ve grafikler, düğmeler ve farklı web sayfaları gibi şeyler olabilir.

Kısacası, kullanıcının web sitesinde gördüğü ve etkileşime girdiği her şey, ön uç programcı tarafından tasarlanmıştır.

Amaç, kullanıcının web sitesi ile kolayca çalışabilmesi ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmesidir. Ancak bu alanın bir zorluğu vardır ve bu, ön uç web sitesi programlamasında kullanılan araç ve tekniklerin sürekli değişmesidir ve bu nedenle programcının bu alandaki en son değişikliklerden ve doğru programlama yönteminden sürekli olarak haberdar olması gerekir.

Günümüzde kullanıcıların farklı cihazlar kullanması nedeniyle web sitesi tasarımı biraz daha karmaşık hale gelmiştir ve bu nedenle tasarımcı web sitesi tasarımında tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Sitenin farklı tarayıcılarda, farklı işletim sistemlerinde ve farklı cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olmaları gerekir ve bu, ön uç geliştirici tarafından dikkatli bir planlama gerektirir.

 

Tipik olarak, bir ön uç geliştiricinin sorumlulukları şunları içerir:

 

 • Kullanıcı deneyimine dikkat
 • HTML, CSS ve JavaScript programlama dillerini kullanarak web sitesi tasarımı
 • Web siteleri için kullanıcı arayüzü tasarımı
 • Tüm tarayıcılarda siteyle kullanıcı etkileşimini iyileştirin
 • Mobil sürüm için web sitesi tasarımı
 • İsteklerini uygulamak için SEO ekibiyle işbirliği yapın
 • Çeşitli site özelliklerini test etme ve hataları düzeltme

 

Ön uç programlama dilleri nelerdir?

Ön uç geliştiricilerin çoğu, zamanlarının çoğunu HTML, CSS ve JavaScript programlama dilleriyle çalışarak geçirir ve hedeflerine ulaşmak için bu dillerin her birinde yetkin olmalıdır.

bir web sitesinin genel yapısını ve içeriğini düzenlemek için HTML’yi, biçimlendirme için CSS’yi ve karmaşık özellikleri uygulamak için JavaScript’i kullanır. Ayrıca, web sitesinin belirli bölümlerini güncellemek için AJAX (JavaScript ve XML kombinasyonu) kullanabilirler.

Ön uç programcılar, verileri arka uç web sitesiyle kolayca iletişim kurmak için Python, Ruby veya PHP kullanabilir.

 

CSS dili

CSS, programcıların bir web sitesinin biçimlendirmesini ve görünümünü kullanıcı dostu bir şekilde tasarlamasına yardımcı olan bir web programlama dilidir. Bu programlama dili ayrıca HTML veya XML ile yazılmış belgeleri tanımlamak için de kullanılır. Web sitesi tasarımında öğelerin nasıl yan yana yerleştirilmesi gerektiğini ve kullanıcının hangi formatta daha iyi bir deneyim yaşayabileceğini belirleyen CSS’dir.

CSS kullanarak metin rengini, yazı tipi stilini, paragraf aralığını, sütunların nasıl boyutlandırılacağını ve düzenlendiğini, arka plan resimlerini, web sitesi sayfası arka plan rengini, sayfa düzenini, farklı cihazlar için web sitesi görüntüsünü ve sayfa boyutlarını seçebilirsiniz.

CSS’yi öğrenmek zor değil ama çok detaylı bir dil olduğu için öğrenmesi biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. CSS’nin temellerini öğrenmek hiç de zaman alıcı değildir. Ancak yine de CSS’de uzmanlaşmak istiyorsanız zaman ayırmanız gerekir.

 

HTML dili

HTML, her web sitesi sayfasının çekirdeğidir. Web sitesi tasarımcıları için HTML programlama dilini bilmek bir zorunluluktur. Aslında, web sitesi tasarımı için kodlamaya başlamak isteyen herkes HTML öğrenerek başlamalıdır ve neyse ki öğrenmesi son derece kolaydır.

HTML dili bir biçimlendirme programlama dilidir ve biçimlendirme dilleri, web sitesi içerik etiketlerine benzer işlevlere sahiptir. HTML’nin bir web sitesinin farklı öğelerini işaretlemek için bir dil olarak kullanılması farkıyla. Örneğin, HTML başlık etiketlerini, paragraf etiketlerini, resim etiketlerini vb. tanımlamak için kullanılır. Bir web sitesinin her sayfasında, sayfanın genel içeriğini temsil eden bu HTML etiketlerinden oluşan bir dizi bulunur.

HTML kullanarak sayfalara başlık ekleyebilir, paragrafları biçimlendirebilir, satır aralığını ayarlayabilir, listeler oluşturabilir, metnin bölümlerini vurgulayabilir, sayfada özel karakterler oluşturabilir, sayfaya resimler ekleyebilir, tablolar oluşturabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

 

Java Komut Dosyası

JavaScript, HTML veya CSS’den daha karmaşık bir dildir. Bugün, JavaScript tüm tarayıcılarda desteklenmektedir ve daha güçlü hale getirmek ve performansı artırmak için hemen hemen her sitede kullanılmaktadır.

 

 

Yüksek talep, iş güvenliği, makul miktarda programcı maaşı ve daha birçok şey bu meslekte karşılaşacağınız avantajlardan sadece birkaçı. İşverenler, yalnızca kod yazabilen kişiler değil, sorun çözücüler arıyor. Görsel tasarımcılar ve kullanıcı deneyiminin yanı sıra sorun giderme konusunda güçlü olabilecek birini arıyorlar.

Ön uç geliştirici, çalışma yeri ve zamanı açısından çok esnektir. Bu işteki kişiler projeleri uzaktan yürütebilir ve onlar için programcı kiralamak için birçok seçenek vardır.

 

Nasıl ön uç programcısı olunur?

Bir iş seçmenin ilk adımı, gerçekten o iş için yaratıldığından emin olmaktır. Programlama ve front-end programcı gibi dalları para kazandıran işler olsa da kendilerine göre zorlukları ve zorlukları vardır ve bu zorluklarla ve zorluklarla başa çıkıp çıkamayacağınızı görmelisiniz.

Front-End geliştiricilerin kişilik tipi, bu kişilerin genellikle araştırmacı olduğunu gösterir, bu da oldukça meraklı insanlar oldukları ve çalışırken genellikle yalnız kalmayı sevdikleri ve kimsenin onları rahatsız etmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca sanatsal zevkleri vardır ve yaratıcıdırlar, yani bu iki özelliği kullanıcı arayüzünü ve web sitesinin görünümünü tasarlamak için kullanırlar.

Bu niteliklere sahipseniz bu meslekte çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu özelliklerden emin değilseniz, MBTI kişilik testine girebilir ve kişilik tipiniz ve bireysel özellikleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ve şirketlerde ön uç programcısı olarak işe alınmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

 

Ön uç programlamayı öğrenin

Başlangıç olarak, bu alan ve bu alanda nasıl çalışılacağı hakkında daha fazla şey öğrenmeli ve ön uç programlama dillerini öğrenmelisiniz. İran’da bu alan ve diğer programlama alanları için üniversite derecesi yoktur, ancak bir üniversiteden derece almak istiyorsanız, bilgi teknolojisi veya bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesi almayı düşünebilirsiniz, ancak bir dereceye sahip olmanın programlama zorunlu değildir.

Ön uç geliştirici olmak için HTML, CSS ve JavaScript programlama dillerini anlamanız gerekir. Bu dilleri öğrenmek için ücretsiz ve ücretli çevrimiçi kurslara gidebilirsiniz. Başlamak için Udemy web sitesine gidebilir ve kullanıcı arabiriminde kullanılan becerileri ve dilleri öğrenmek için buradaki eğitimleri kullanabilirsiniz.

Ön uç geliştirici olmak yalnızca ön uç çerçeveleri ve farklı programlama dillerini öğrenmekle sınırlı değildir, aynı zamanda etkileşim, sorumlulukları kabul etme ve görevleri iyi yapma ve tabii ki sosyal beceriler gerektirir.

 

kendi projeni yap

Programlama iş piyasasına girebilmek için, kendiniz için bir çalışma geçmişi sunacak ve oluşturacak bir projeniz olmalıdır. Projeniz üzerinde çalışmaya başlayabilir ve ardından stajyerlik yapabilir ve bunları özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Bu projeleri yapma beceriniz, işvereni sizi işe almaya ikna edebilir.

 

Apply for corporate job positions

What is a front-end developer?

After completing the internships and training, it’s time to start looking for a job with your hands full. For most companies and employers, it is very important that front-end programmers have at least one project experience.

Programming job opportunities are very abundant and also the future of programming is very bright. If you are interested in this field and have acquired the required skills, you can easily find the job you want.

Skills needed to become a front-end developer

Since front-end developers are one of the most important people in website and application development, they must have a list of skills to perform well in this area.

The skills of a front-end developer include:

 • Be proficient in programming languages such as HTML, CSS, JavaScript and jQuery
 • Understand server-side CSS
 • Have experience working in graphic design programs (such as Adobe Illustrator).
 • Know the principles of SEO
 • Have problem solving skills
 • Be skilled in communicating with team members, managers and customers
 • Know time management

final word

If you are interested in coding and designing websites and applications, and you also have no problem working in programming teams, you can become a successful front-end developer. In addition to skills, you should also increase your knowledge day by day and keep yourself updated in this field, because employers and organizations are looking for people who have the latest knowledge in programming, and you can also use the latest tools in this field. Use the area.

If you are a front-end developer and feel that we have missed something in this article, we will be happy if you share them with us in the comments section.