blog posts

Web sitesi tasarımı hakkında her şey

Web sitesi tasarımı hakkında her şey

Günümüzde web sitesi tasarımı görsel güzellikten daha fazlasıdır ve web sitesinin genel işlevselliğini ifade eder. Web tasarımı, içeriği dikkatlice düzenler ve çevrimiçi paylaşmayı planlar. Harika bir kullanıcı deneyimi için fonksiyonel öğelerle grafik tasarım aracılığıyla görseller oluşturduğunuz yer burasıdır. Bir web sitesi tasarlarken, sitenin web, mobil uygulamalar ve UX tasarımındaki performansını göz önünde bulundurmalısınız. Bir web sitesi oluşturucu, ürünleriniz ve hizmetleriniz için doğru olan site türünü hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Web sitesi tasarımı nedir?

Web sitesi tasarımı, web sayfalarının tasarlanması ve geliştirilmesi sürecini ifade eder. Bu süreçte web tasarımcıları, bir web sitesinin düzenini ve görünümünü oluşturmak için HTML, CSS, JavaScript, PHP vb. programlama dillerini kullanır.

 

Web tasarımı kurumsal, mağaza, haber, blog vb. içerir. Web tasarımının temel amacı, uygun işlevselliğe ve çekici bir görünüme sahip bir web sitesi oluşturmaktır.

Bir web sitesi tasarlamak için öncelikle web sitesinin gereksinimlerini anlamanız ve web sitesinin tasarımı ve yetenekleri hakkında eksiksiz bir fikre sahip olmanız gerekir. Ardından, web tasarım yazılımı ve programlama dillerini kullanarak web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini tasarlayın.

Aşağıda, web tasarımının her bir alt bölümünün bir açıklaması bulunmaktadır.

 

 

Web grafik tasarımı

Web grafik tasarımı, grafik öğeleri ve web sayfaları tasarlamayı ifade eder. Bu süreçte web grafik tasarımcıları, bir web sitesinin tasarımını ve görünümünü oluşturmak için Photoshop, InDesign, Sketch vb.

Web grafik tasarımının temel amacı, çekici bir görünüme, kullanıcı dostu özelliklere sahip ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir web sayfası oluşturmaktır. Web grafik tasarımı, bir web sitesi taslağı, logo tasarımı, simge tasarımı, resimler ve diğer grafikleri oluşturmayı içerir.

Grafik web tasarımında renk kombinasyonu, denge, kontrast vb. ilkeler, web sayfalarının grafik tasarımını optimize eder ve kullanıcıların web sitesi içeriği ile kolayca etkileşime geçmesini sağlar. Web grafikleri tasarlanırken sitenin çekici olması gereken görünümünün yanı sıra farklı cihazlarla uyumluluk, sayfa yükleme optimizasyonu ve en iyi kullanıcı deneyimine her zaman dikkat etmelisiniz.

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı

(UX Design), kullanıcı deneyimine odaklanan web sayfaları ve uygulamalar tasarlar. Kullanıcı deneyimi tasarımının temel amacı, uygun bir kullanıcı deneyimi oluşturmak ve web sayfalarından veya uygulamalardan memnuniyetlerini artırmaktır.

tasarım sürecinde, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve web sitesi veya uygulamanın asıl amacına göre tasarımcılar, kullanıcıları tatmin edecek ve amaçlarına ulaşmalarını kolaylaştıracak içerikler sağlamaya çalışırlar.

 

Kullanıcı deneyimi tasarımındaki en önemli kavramlar şunlardır:

 

  • Kullanıcıların ihtiyaçlarını ve web sitesinin veya uygulamanın asıl amacını analiz etmek
  • Web sayfalarının veya uygulamalarının temel yapısını ve görüntüsünü tasarlama
  • Kullanıcı arayüzü tasarımı (UI Design), kullanım kolaylığı, bilgi ve işlevlere kolay erişim ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanır.
  • Kullanıcı memnuniyetini belirlemek ve ürünü geliştirmek için kullanıcı testi

 

Arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), motor algoritmasında belirtilen kriterler aracılığıyla web sayfalarının Google, Bing veya Yahoo gibi İnternet arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek için kullanılan teknikler ve yöntemler bütünüdür.

SEO’da sayfaların yapısı ve içeriği, sayfaların başlığı ve açıklaması, meta etiketleri, iç ve dış bağlantılar, web sayfalarının yüklenme hızı ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli web sitesi öğelerini optimize ederek sayfaların arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmeye çalışılır. . Bu yöntem, bilinçli ve hedeflenen web sitesi trafiğini ve satışlarını ve kazançları artırır.

SEO’nun bazı yönleri içerik yazımı ile ilgili olsa da, web tasarımı da SEO’da önemli bir rol oynar. SEO’da önemli rol oynayan web sitesi tasarımının önemli faktörlerinden biri de web sitenizin temiz kod yapısı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesidir. Tüm bu faktörler rütbenizi belirlemede belirleyicidir.

 

Web sitesi tasarımı neden önemlidir?

Web sitesi tasarımı, herhangi bir kuruluş veya işletme için önemli iletişim ve reklam araçlarından biri olarak oldukça önemlidir. İnternet kullanımının sürekli artması nedeniyle, çevrimiçi varlık her kuruluş ve işletme için hayati hale geldi. Profesyonel ve çekici web sitesi tasarımı, şirketlerin izleyicileriyle doğrudan iletişim kurmasına ve onlara hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmasına olanak tanır.

Profesyonel ve verimli bir web sitesi, site trafiğini ve dolayısıyla satışları artırmada önemli bir etkiye sahip olabilir. Kullanıcılara kaliteli içerik ve uygun hizmetler sunmak, onları çekip tatmin edebilir ve sonuç olarak ziyaret ve satış sayılarını artırabilir.

Ayrıca web siteleri, şirketlerin ilgili ve güvenilir sitelerde reklamlar kullanarak hedef kitlelerine doğrudan tanıtılmasına olanak tanır ve marka bilinirliğini ve bilinirliğini artırır.

Bu nedenle deneyimli web tasarımcıları ile çalışmak çok önemlidir. Yetenekli bir uzman, stratejinize ve hedeflerinize bağlı kalırken marka gereksinimlerinizi değerlendirebilir ve görsel çevirisi için doğru araçları kullanabilir.

 

 

 

Bir web sitesi oluşturmak için 5 temel tasarım ilkesi

Bir marka sahibi, pazarlama müdürü veya departman başkanı olarak, hedef kitlenizi çekmek ve elinizde tutmak için doğru içeriği ve en iyi görselleri sağlamanın önemini bilmelisiniz. Artık tek yapmanız gereken web sitenizin bu unsurlara sahip olduğundan emin olmak. Aşağıda web tasarımının bazı temel ilkeleri verilmiştir:

 

1. Duyarlı tasarım

Web sitesi tasarımı, kullanıcının cihazının ekran boyutuna, tasarıma ve web sitesinin içeriğine göre optimize edilmelidir. Bu ilke, kullanıcı deneyimini ve web sitesinin çekiciliğini artırmak için iyi bir şekilde kullanılmaktadır.

 

2. Basit ve verimli tasarım

Web sitesi basit ve etkili bir tasarıma sahip olmalıdır. Web sitesinin farklı bölümleri, kullanıcıların istedikleri içeriği kolayca arayabilecekleri ve web sitesinin hizmetlerinden yararlanabilecekleri şekilde olmalıdır.

 

3. SEO için iyi tasarım

Web sitesi tasarımı, arama motoru optimizasyonunu (SEO) içermelidir. Web sitesinin yapısı ve içeriği, arama motorlarının web sitesinin içeriğini kolayca anlayabileceği ve arama sonuçlarında gösterebileceği şekilde olmalıdır.

 

4. Kullanıcı deneyimi odaklı tasarım

Bir web sitesi, kullanıcıların kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve onları web sitesi hizmetlerine çekmek için tasarlanmalıdır. Bu, web sitesi sayfaları tasarlamayı, giriş formları tasarlamayı vb. içerir.

 

5. Taze ve çekici tasarım kullanmak

Kullanıcıları çekmek için web sitesi tasarımında taze ve çekici tasarımlar kullanılması önerilir. Buna canlı ve çekici renkler, yüksek kaliteli görüntüler ve benzersiz tasarımlar dahildir. Bu tür bir tasarım, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve web sitesinin kullanıcılar için çekiciliğini artırabilir.

 

En popüler araçlar

Şu anda en popüler web tasarım araçları şunlardır:

 

wordpress

Bu içerik yönetim sistemi (CMS), çok sayıda web sitesi oluşturmak için kullanılır. WordPress, web sitesi tasarımı için kapsamlı olanaklar sunar.

 

Shopify

Shopify, çevrimiçi mağaza web siteleri tasarlamak ve oluşturmak için kullanılır ve kullanıcıların programlama ve web tasarımı bilmeden bu aracı kullanarak çevrimiçi mağazalarını oluşturmalarına olanak tanır.

 

Web asistanı (Webflow)

Bu araç, kodlama olmadan yüksek kaliteli bir web sitesi tasarlamak için kullanılır. Bu araç, duyarlı web siteleri tasarlama yeteneği ve diğer pek çok şey dahil olmak üzere web sitesi tasarımı için kapsamlı özellikler sunar.

 

figma

Bu araç, web sitesi tasarımı ve kullanıcı arabirimi (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı için kullanılır ve işbirliği, grafik ve etkileşimli tasarım için çeşitli yetenekler sunar.

 

Kroki

Bu araç ayrıca kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarlamak için kullanılır ve web sitesi tasarımı, mobil uygulama tasarımı vb.

 

 

Özel site tasarımı

Yalnızca bir web sitesi tasarlaması için bir web tasarımcısı kiralamak, web sitenizin kalitesini artırabilir ve kullanıcı deneyimini ve verimliliğini artırabilir. Özel web sitesi tasarımı, sitenizin ihtiyaçlarınıza ve iş türünüze göre tasarlanması ve planlanması anlamına gelir.

Web sitesi tasarımı, web tasarımcılarının deneyim ve uzmanlığını gerektirir. Profesyonel bir web tasarımcısı kiralamak için, yaratıcı ve çekici tasarımlar sunma becerilerine, web programlama becerilerine ve yeni teknolojiler ve yeniliklere aşinalıklarına dikkat edilmelidir.

Web sitesi tasarım danışmanlığı ve profesyonel bir web tasarımcısı kiralama ile sitenizin nasıl göründüğünü ve çalıştığını tam olarak kontrol edebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına daha doğru yanıt vermenizi ve onlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmanızı sağlar. Özel bir web sitesi tasarlamanın maliyetinin yüksek olacağını unutmayın.