blog posts

Google Patenti Nedir? ve Nasıl kullanılır

Dünyanın her yerinde tescilli patentler arasında arama yapmayı düşündüyseniz ve bu amaca ulaşmak için Google Patent hizmetini kullanmak istiyorsanız doğru yere geldiniz.Google Patent Önünüzdeki makale, size Google Patent’in ne olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu anlatmakla kalmayıp, aynı zamanda onu en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı da öğreten, web üzerinde Google Patent ile çalışmaya ilişkin en eksiksiz makalelerden biridir. Google patent aramasını daha önce kullanmış olsanız bile bu makaleyi okuyarak yepyeni ipuçları öğreneceğinizden hiç şüphemiz yok. Okumaya devam et.

Google Patenti Nedir?

Google Patent hizmeti ilk olarak Aralık 2006’da başlatıldı ve en başından beri dünya çapında tescilli kapsamlı bir patent kitaplığı olması gerekiyordu. Google’ın söylediğine göre, kullanıcının çeşitli belgeler arasında arama yapmasına, ince ayrıntılarını incelemesine ve metinleri PNG dosyaları biçiminde kaydetmesine olanak sağlayan bu hizmette Google Kitaplar hizmetiyle aynı teknoloji kullanılıyor. 2006’dan beri Google Patents, uzun bir kayıtlı patent listesi içerecek şekilde sürekli olarak güncellenmektedir. Bu hizmetteki patentlerin geçmişinin 1978 yılına kadar uzandığını söylemeye gerek yok.

Yani daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse Google Patents, patentleri kategorilere ayırarak arama terimlerine göre kullanıcıların önüne koyan bir arama motorudur. Son sayımda, hizmette dünya çapında 17 patent ofisi tarafından onaylanan 87 milyondan fazla patent bulunabilir. Bu ofisler arasında şunlar sayılabilir:

 • Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO)
 • Avrupa Patent Ofisi (EPO)
 • Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Bakanlığı (CNIPA)
 • Japonya Patent Ofisi (JPO)
 • Kore Fikri Mülkiyet Ofisi (KIPO)
 • Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)
 • Kanada Fikri Mülkiyet Ofisi (CIPO)

Google Patents’te arama yapıldığında bulunabilecek temel bilgiler arasında şunlardan bahsetmek gerekir:

 • Her patentin yasal statüsü
 • Her patentin son kullanma tarihi
 • patent numarası
 • Sahip bilgileri (hem orijinal sahip hem de mevcut sahip)
 • Patentin verildiği tarih
 • Patentte belirtilen öğeler
 • Patent Önsözü (patentin “iddialarının” kısa bir açıklaması anlamına gelir)
 • Her patentin tam açıklaması
 • Her patentte yer alan özel iddialar

Google Patents ile çalışmayı öğrenmenin önemi nedir?

Bu, özellikle bir girişimci veya mucit olduğunuzda önemlidir. Siz ve ekibiniz benzersiz bir yeniliğe sahip olabilir ve büyük gelir yaratma potansiyelini görebilirsiniz. Böyle bir durumda, size patent almak için ihtiyacınız olan tavsiyeyi vermesi için uzman bir avukata gitmek isteyebilirsiniz. Avukatınız daha sonra “patentlenebilirlik” aramasını önerecek ve öte yandan size bunu yapmanın maliyetini söyleyecektir. Ancak girişimci veya mucit olan sizler, muhtemelen harcamalarınızdan biraz tasarruf etmeyi tercih ediyorsunuz.

Bu gibi durumlarda ücretsiz olarak patent aramayı öğrenerek iki büyük avantaj elde edeceksiniz: Birincisi buluşunuza benzer belgeleri bulabilirseniz paradan tasarruf edersiniz ve diğer yandan tüm çeşit fikirlere, ürünlere ve inovasyonlarınıza benzer süreçlere aşina olacaksınız. Bu nedenle, ister maliyetleri kısmak ister patent başvurusu yapmaya karar verin, Google Patentlerinin ne olduğunu ve ücretsiz olarak nasıl araştırılacağını bilmek size zarar vermez.

Kullanıcıların Google Patent’i kullanma nedeni nedir?

Bu sorunun çok net bir cevabı var: Çünkü Google patenti ücretsiz olarak alınabiliyor ve rahatlıkla kullanılabiliyor. Elbette Google arama platformu başka birçok avantajı da beraberinde getiriyor ve her şey tek bir Kuran’a para ödemeden patentler arasında arama yapmakla sınırlı değil.

Günümüz dünyasında, dünyanın farklı yerlerinde tescilli patentler arasında arama yapmak için birkaç ücretsiz veri tabanımız var ve bunların arasında iki hizmet olan Espacenet ve Patentscope’tan bahsedebiliriz, ancak bu veritabanlarında görüntülenen sonuçlar olması gerektiği kadar kullanıcı dostu değil. Ayrıca kullanıcıların aradıklarını bulmak için bir dizi farklı seçeneğe tıklaması ve tarayıcıda bir dizi farklı sekme açması gerekir. Google Patent ise ihtiyacınız olan tüm bilgileri çok daha rafine bir şekilde gözlerinizin önüne seriyor.

Peki ya ücretli veritabanları? Bu tür veritabanlarında – Patbase, Orbit ve Derwent gibi – birçok farklı yetenek bulacaksınız ve temel olarak ideal hizmetler olarak kabul edilebilirler. Ancak, bu tür hizmetlere abonelik (veya sözde lisans) satın alma maliyetlerinin yalnızca büyük işletmeler tarafından karşılanabileceğine ve bir mucit olarak sizin bunlara yatırım yapamayabilirsiniz. Üstelik, sadece iki veya üç arama düzenlemek için bu hizmetlere abonelik satın almak hiç de akıllıca değil. Ücretsiz olmasının yanı sıra, Google Patents’in ücretli veritabanlarına göre aşağıda listelediğimiz birçok başka avantajı vardır:

 • Temiz kullanıcı arayüzü : Google Patent’in kullanıcı arayüzü gerçekten temiz ve yenilikçi ve bu kadar kaliteli bir hizmetin ücretsiz olarak sunulması şaşırtıcı.
 • Yüksek hız : arama düğmesine basar basmaz arama sonuçları görüntülenir.
 • Arama sonuçlarını hızlı bir şekilde paylaşma yeteneği
 • Hukuki olaylarla ilgili bilgiler : Hukuki olayların sonuçları düzenli ve hızlı bir şekilde gösterilir.
 • Yeterli bilgi sağlama : Patentlerin görüntülenme şekli, farklı boyutlarını kolayca kontrol edebileceğiniz şekildedir. Her bir patente ilişkin talepler sayfanın sağ tarafında, açıklamaları ise sol tarafında yer almaktadır.
Daha büyük boyutta görüntülemek için resmin üzerine tıklayın.

Google Patent’te arama yöntemi nedir ve nasıldır?

Google Patent hizmetinde arama yapmak, normal Google arama motorunda arama yapmaktan çok farklı değildir. Tıpkı bu arama motorunda olduğu gibi, kullanıcı istediği sorguları yazabileceği bir kutu görecek. Bu arama çubuğuna patent numarasını da girebilirsiniz.

Patentlere atanan numarayı giriyorsunuz, hem istediğiniz alan ve teknoloji hem de patentli olup olmadığını kontrol etmek istediğiniz konular.

Google Patentlerinde basit arama

“Basit Arama”, Google Patent’in ana özelliklerinden biridir. Google Patents resmi sitesine girdiğinizde ( + ) aşağıdaki kullanıcı arayüzü karşınıza çıkacaktır:

Yukarıda gördüğünüz “Basit Arama” kullanıcı arabirimidir. Bu arama çubuğuna belirli bir patentin yayın numarasını yazabilir, hatta belirli bir teknoloji hakkında genel bir arama yapabilirsiniz. Örneğin “ US20150217229 ” numaralı patenti incelemek istediğimizi varsayalım. Bu yayın numarasını arama çubuğuna girin ve önerilen sonuca tıklayın.

İstenen sonuca tıkladığınız anda, söz konusu patentle ilgili tüm detayları gösteren bir sayfa görüntülenecektir: patent tescil tarihinden ve ilgili iddialardan patent yayınının tüm ömrü boyunca meydana gelen yasal olaylara kadar.

Daha büyük boyutta görüntülemek için resmin üzerine tıklayın.

Şimdi aradığımız patent numarasına sahip olmadığımızı ve bunun yerine sadece teknoloji dünyasının belirli bir alanında tescil edilmiş patentleri kontrol etmek istediğimizi varsayalım. Bunun için arama çubuğuna istediğimiz teknoloji veya alanla ilgili terimi yazıp karşımıza çıkan sonuçlara tıklayabiliriz.

Google Patents, aramanızla ilgili uzun bir patent listesi görüntüler. Örneğin “Benzinli Motorlarda Egzoz Gazı Geri Dönüşümü” alanında tescil edilen patentleri incelemeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle, arama çubuğuna tam olarak bu kelimeleri İngilizce olarak giriyoruz.

Bu aramada Google, “egzoz gazı geri dönüşümü” ve “benzinli motorlar” kelimesini iki ayrı anahtar kelime olarak ele alır ve aşağıdaki sonuçları görüntüler:

Daha büyük boyutta görüntülemek için resmin üzerine tıklayın.

Artık arama sonuçlarına göz atabilir ve ilginç olanları keşfedebiliriz.

Google Patent’te Boole operatörlerini kullanmanın yöntemi nedir?

Boole operatörleri, patent ararken en önemli araçlarınızdan biridir. Bu operatörleri kullanarak hem daha iyi aramalar hem de sonuç döndürmeyen aramalar yapabilirsiniz. Bu operatörleri, sorgunuzdaki farklı anahtar kelimeleri bir arada tutan bir yapıştırıcı olarak düşünebilirsiniz.

Patent ararken kullanılacak en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

 • VE  : AND operatörü, girdiğiniz kelimelerin her birinin arama sonuçlarında bulunmasını istemeniz durumunda, bir dizi farklı kelimeyi aramak için kullanılır.
 • VEYA  : OR operatörü, bu kelimelerden en az birinin arama sonuçlarında görünmesini beklediğiniz bir dizi farklı kelimeyi aramak için kullanılır.
 • *  : * Sembol operatörü, belirli baş harfleri olan kelimeleri aramak istediğinizde kullanılır. Örneğin, abut* yazarsanız, arama sonuçlarında abut ile başlayan tüm kelimeleri bulacaksınız: Abutment, Abutting ve Abutted gibi.
 • +  : Artı işareti (+), durma sözcüklerini veya durma sözcüklerini aramanıza yardımcı olur.
 •   : Tire işareti (-) cümleden belirli bir kelimeyi kaldırır ve sadece kalan kelimeleri arar. Örneğin, sorgunuz şu şekildeyse: ((motor)-dizel)   Diyelim ki, arama sonuçlarında “Motor” veya “Motor” konusunu kapsayan patentler yer alacak, ancak bunlarda “Benzin” veya “Dizel”den söz edilmiyor.

Google Patentlerde gelişmiş arama

Google Patent hizmetinde, “Gelişmiş Arama” adlı başka bir arama türü bulacaksınız ve buna erişmek için Google Patent kullanıcı arayüzünde ayrı bir bağlantıya (+) gitmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, kullanıcının istediği patenti bulmasına yardımcı olacak birçok arama kutusu bulunmaktadır.

 Bu kutuların her biri, aşağıda tartışacağımız farklı bir işleve sahiptir:

 • Arama Terimleri : Tüm anahtar kelimeler bu kutuya girilmelidir.
 • Öncelik/Doldurma/Yayın Öncesi : Bu kutu, kullanıcının rüçhan tarihi, patent tescil tarihi ve patent yayın tarihini girmesini sağlar. Bu sayede belirli bir rüçhan tarihinden önce dosyalanmış veya yayınlanmış patentleri arayabilirsiniz.
 • Vekil : Bu seçenek, kullanıcının belirli bir kişi veya şirket tarafından tescil edilmiş patentleri aramasını sağlar. Temel olarak bu sayede o kişi veya şirketin aktivite geçmişini takip edebileceksiniz.
 • Öncelik/Doldurma/Yayından Sonra : Kullanıcının belirli bir tarihten sonra patent aramasına izin verir.
 • Mucit : Kullanıcının belirli bir mucit tarafından tescil edilmiş patentleri aramasına izin verir. Temel olarak kullanıcı, mucidin aktivite geçmişini izleyebilecektir.
 • Patent Ofisi : Bu kutu, farklı koruma alanlarındaki patentleri incelemenizi sağlar. Google Patent, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya, Çin, Güney Kore, Rusya, Almanya, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İspanya, Belçika, Danimarka, Finlandiya ve Tayvan’ın işaret ettiği 23 farklı koruma alanında kayıtlı patent belgelerini destekler.
 • Diller : Kullanıcının 14 farklı dilde belge aramasına izin verir.
 • Kayıt durumu (Doldurma Durumu) : Patentleri kayıt durumlarına göre kontrol edebilirsiniz.
 • Patent Tipi : Bu seçeneği kullanarak “Faydalı” patentleri veya “Tasarım” patentlerini seçebilirsiniz.
 • Atıf Patenti : Kullanıcının başka bir belgede atıfta bulunulan patent belgelerini aramasını sağlar.

Aşağıdaki görselde gelişmiş arama kutularına girilen değişkenleri görebilir, bu sayede bazı parametreler ayarlayarak her bir sorgu için elde edilen sonuç sayısının nasıl değiştiğini anlayabilirsiniz. Aşağıdaki örneği ele alalım.

Daha büyük boyutta görüntülemek için resmin üzerine tıklayın.

Herhangi bir limit belirlemeden ve arama parametresi olarak sadece anahtar kelimeleri kullanarak, yukarıdaki aramada elde edilen sonuç sayısı 15 binin üzerindedir. Şimdi koruma alanında kısıtlamalar uygulayarak bu aramada ne gibi değişiklikler olacak ona bakalım.

Daha büyük boyutta görüntülemek için resmin üzerine tıklayın.

Gördüğünüz gibi, anlamlı kısıtlamalar ekleyerek ilgili belgeleri bulmak için gereken süreyi optimize etmek mümkündür. Yukarıda, arama parametrelerinin her birinin aramanızı nasıl etkilediğini açıkladık. Profesyonel bir kullanıcı, çalışma sürecini optimize etmek ve yalnızca en ilgili sonuçları bulmak için her zaman bu parametreleri kullanmakla meşguldür.

Google Patentlerinde daha verimli arama için bazı ipuçları

Artık makalenin bu kısmına geldiğinize göre, Google Patent’in ne olduğunu ve onu en uygun ve etkili bir şekilde nasıl arayacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Ancak her şeyin bitmediği doğaldır ve diğer Google araçları gibi sizin de bunlara dikkat ederek daha çekici bir kullanıcı deneyimi elde edeceğiniz pek çok detay vardır. Google Patent Nedir makalesinin son bölümünde, kullanıcıların hoşlandığı çekici özelliklerden bazılarını inceliyoruz.

Öne Çıkanlar

Bazen, arama yaparken, patentler için sağlanan açıklamalarda belirli anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Böyle bir durumda ne yaparsın? Bizim gibi, muhtemelen bu kelimeleri arayabilmek için tarayıcıda Ctrl + F işlevine gidersiniz. Ancak Google Patent kullanırken bunu yapmanıza gerek yoktur.

Tek yapmanız gereken, istediğiniz kelimeyi bulduktan sonra, fare ile o kelimenin yanına tıklamanız ve ardından imleci kelime üzerinde sürüklemeniz yeterli. Bu kadar basit, Google Patents alakasız tüm açıklamaları gizler ve bunun yerine belgenin aynı kelimeyi içeren farklı bölümlerini görüntüler. Aşağıdaki resme bakınca ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Örneğin resimde gördüğünüz bu patentte “Titreşim Sensörü” terimini bulacağız. Yani yukarıdaki adımları izledikten sonra, böyle bir şey elde edersiniz.

Google Patentlerde Ara

patente atıfta bulunmak (Alıntı yapan)

Bu cazip özellik, inceleme aşamasında atıf yapılan tüm belgelere hızlı ve kolay bir şekilde bağlantı sağlar ve diğer yandan aradığınız belgede kaç tane patentin incelendiğini görebilirsiniz. Böyle bir özellik, kullanıcıları patent ofisi müfettişlerinin yerine koyacak ve diğer yandan ilgili ve eski davaların bulunmasına yardımcı olacak şekilde çalışır.

Benzer Belgeler

benzer belgeler

Google Patents’in profesyonel kullanıcılarına sorarsanız, size bu özelliğin kendilerini birçok kez büyük bir dertten kurtardığını söyleyeceklerdir. Bu özelliği “Cited By” bölümünün hemen altında bulacaksınız ve adından da anlaşılacağı gibi patent ve benzeri belgeleri bulmanıza yardımcı olur.

Google Patent arama limitleri nelerdir?

Ücretli veritabanlarında Google Patentlerinde bahsedilmeyen oldukça fazla özellik bulacaksınız. Bu özellikler arasında “birden fazla vurgulama” (veya bir seferde birden fazla kelimeyi vurgulama) vardır. Diğer bir sorun da Google’ın web sitesinde verilen bazı bilgiler için sorumluluk almaması anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, gerekli aramalarda, rüçhan tarihi, patent başvuru tarihi gibi ayrıntıların yanı sıra her bir patent için en son güncellemeleri kontrol etmek için kullanıcının çeşitli korunan alanların web sitelerini ziyaret etmesi gerekir.

Patentlerin sürekli güncellenmesi, bazen karşılaşacağınız başka bir sorundur. Bazen özel koruma bölgesinin resmi web sitesinde bir patent görüntülenir, ancak aynı patent Google web sitesinde bulunamaz. Aynı bilgileri ücretli veritabanlarında kolayca bulacaksınız.

Özet ve bazı sık sorulan soruların yanıtları

Artık Google Patent’in ne olduğunu ve aramalarınıza nasıl yardımcı olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, Google Patents, dünya çapında dosyalanan patentleri kolayca aramak isteyenler için güçlü bir araçtır. Tabii ki, bu hizmetin sınırlamaları vardır, ancak böyle bir veritabanı açık kaynaktır ve gerçekten kritik aramalarınız yoksa, onları görmezden gelebilirsiniz.

Google Patents’i kullandığınızda, aradığınızı bulma olasılığınız daha yüksektir. Ancak, Google platformu bir dereceye kadar kullanılabilir. En önemli görevlerden biri, profesyonellere bırakılması gereken her patentin belgelerinin doğru bir şekilde analiz edilmesidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, Google Patent’in getirdiği temel avantaj, avukat tutma maliyetlerini azaltmaktır. Aradıktan sonra istediği sonuca ulaşamayınca genellikle iki anlamı daha olduğunu söylemeye gerek yok:

 • Ya da piyasayı ateşe verecek bir şey icat ettiniz.
 • Ya da yeterince dikkatli aramadınız

Her durumda, profesyonellerin ve uzmanların yardımından yararlanmanızı öneririz.

Google Patent veritabanının güncellenmesi ne kadar sürer?

Google, patent veritabanlarını birkaç ayda bir güncelliyor gibi görünüyor, bu nedenle yakın zamanda dosyalanmış bir patenti görmemiz bazen bir veya iki ay sürüyor. Bu nedenle, Google Patent hizmetine ek olarak, dünyanın farklı ülkelerindeki resmi patent tescil web sitesini de ziyaret etmeniz önerilir.

Google patent arama motorunun en büyük kısıtlaması nedir?

Google Patent hizmetiyle ilgili tek bir büyük sorun varsa, o da bilgilerin yavaş güncellenmesidir. Aslında, Google Patent veritabanında son birkaç ayda dosyalanan çok fazla patent bulamazsınız. Ayrıca, aramalarda farklı anahtar kelimeleri öne çıkaran “çoklu vurgulama” özelliği yoktur.