blog posts

JavaScript’in Kullanımı Nedir? JavaScript’in 6 harika uygulamasına aşinalık!

JavaScript’in Kullanımı Nedir? JavaScript’in 6 harika uygulamasına aşinalık!

JavaScript, en yaygın kullanılan yazılım tasarım ve geliştirme programlama dillerinden biridir. 2019 StackOverflow anketi, geliştiricilerin %69,8’inin JavaScript’i diğer tüm dillerden daha fazla kullandığını ortaya çıkardı. Son yıllarda JavaScript, geliştiriciler arasında en popüler dillerden biri ve sitelerin %95,1’inin kullandığı işletmeler için talep gören bir beceri olmuştur. JavaScript eğitimi alanında çeşitli kaynaklar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere JavaScript’in web dünyasında kullanımını ve bu dilin mucizesini tanıtacağız.

 

 

JavaScript, web geliştiricilerinin web sayfaları, uygulamalar, sunucular ve hatta oyunlar geliştirirken daha dinamik etkileşimler oluşturmak için yaygın olarak kullandıkları hafif bir programlama dilidir.

Geliştiriciler genellikle HTML ve CSS‘nin yanında JavaScript’i kullanır Komut dosyası dili, HTML öğelerini biçimlendirmede CSS ile iyi çalışır. Bununla birlikte, JS, CSS’nin kendi başına yapamayacağı bir şey olan kullanıcı etkileşimini sürdürür.

JS’nin web, mobil uygulama ve oyun geliştirme içindeki uygulamaları, betik dilini öğrenmeye değer kılar. Bunu BitDegree gibi öğrenme platformları aracılığıyla veya GitHub gibi kod barındırma platformlarındaki ücretsiz JavaScript şablonlarını ve uygulamalarını keşfederek yapabilirsiniz.

 

JavaScript Nedir?

JS, dinamik web sayfası içeriği oluşturmak için bir betik dilidir. Açılır menüler, hareketli grafikler ve dinamik arka plan renkleri gibi site ziyaretçilerinin web sayfalarıyla etkileşimini geliştirmek için öğeler oluşturur.

 

Geçmişten Günümüze JavaScript

JavaScript, bir Netscape çalışanı olan Brandan Eich tarafından 1995 yılının Eylül ayında 10 günlük bir süre içerisinde oluşturuldu. İsmi ilk olarak Mocha idi ve dilin adı daha sonraları Mona ardından da JavaScript olmadan hemen önce LiveScript adını aldı. Dilin ilk sürümleri özellikle Netscape’ye özgü idi ve sınırlı işleve sahipti ancak zaman içinde geliştirici topluluğunun da yardımıyla büyümeye devam etti.

1996 yılında JavaScript resmi olarak ECMAScript adını aldı ve ECMAScript 2 1998’de,  ECMAScript 3 ise 1999 yılında geldi. Bu da günümüzün JS’sine evrildi ve sadece farklı tarayıcılarda çalışmanın dışında aynı zamanda mobil ve masaüstü bilgisayarlar gibi farklı cihazlarda da çalışıyordu.

JavaScript o günden beri büyümeye devam etti ve 2016 yılı itibariyle web sitelerinin %92’si JS kullanmaya başladı. Sadece 20 yıl içerisinde ilkel bir dil halinden dünyanın en popular dili olmayı başardı. Eğer internet kullanıyorsanız, mutlaka JavaScript ile karşı karşıya gelmişsinizdir.

Javascript nedir, JS’inn geçmişi gibi konuların ardında şimdi de kullanım yerlerini açıklayacağız.

 

 

JavaScript nedir ve kullanım alanları nelerdir?

JavaScript, birçok web sitesinin web sayfalarını kodlamak için kullandığı nesne yönelimli, yorumlanmış, tam özellikli ve hafif bir programlama dilidir. JavaScript, bir HTML belgesine uygulandığında web sitelerinde dinamik etkileşim sağlar.

 

JavaScript, kullanıcıların modern web tabanlı uygulamalar oluşturmasına yardımcı olur. JavaScript, her etkileşimden sonra sayfayı yeniden yüklemeden bu uygulamaları üretmeyi mümkün kılar.

JavaScript çok yüksek bir hıza sahiptir ve bu nokta web sitelerinin ve programların oranının da artmasına neden olur. Geliştiricilerin kolayca bakım yapmalarını ve yükseltmelerini sağlar. JavaScript’in basit bir hata ayıklama sürecine sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Diğer programlama dilleriyle birlikte de kullanılabilir, bu da JavaScript’i web geliştirme için mükemmel bir seçim haline getirir. JavaScript’in en yaygın kullanımlarından bazıları şunlardır:

 • Web Geliştirme
 • Web tabanlı uygulamalar
 • Web sunucuları
 • Mobil uygulamalar
 • oyunların geliştirilmesi
 • dinamik web sayfaları

 

Web geliştirmede JavaScript uygulamaları

JavaScript genellikle dinamik oluşturmak ve web sayfalarına özel efektler eklemek için kullanılır. Web geliştirmede JavaScript kullanımı sorusuna yanıt olarak, JavaScript’in web sitelerinin ziyaretçilerle etkileşimini sağladığı söylenmelidir. Bu dil, web sitelerini bildirimler ve uyarılar gibi etkileşimli araçlarla donatır ve resimlere ve metne animasyon ekleyebilir.

JavaScript, web sitelerinde verileri doğrulamak için kullanılır; Yani kullanıcıların formlardaki alanlara doğru bilgileri girmeleri sağlanmaktadır. JavaScript ayrıca Flash, PDF ve widget’lar gibi harici uygulamaları da destekler. Kullanıcılar, tüm sayfayı yeniden yüklemeden bir web sitesine içerik yüklemek için JavaScript’i de kullanabilir.

 

 

Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesinde JavaScript uygulamaları

Tarayıcılar gelişmeye devam ettikçe JavaScript, güçlü web tabanlı uygulamalar oluşturmasıyla ünlendi. Bunun en önemli örneklerinden biri Google Haritalar uygulamasıdır. Bu programda, kullanıcı sadece fareyi kullanarak haritayı tıklayıp farklı yönlerde sürükleyebilir. Haritaların ayrıntılarını görüntülemek tek bir tıklama ile yapılabilir. JavaScript, web tabanlı uygulamalar geliştirmek için çok uygundur; Çünkü pahalı web sunucularına ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, tüm kod kullanıcı tarafında işlenir. Böylece sunucu üzerindeki yük azaltılır ve program daha verimli yüklenir.

 

Web sunucularında JavaScript kullanımı

Node JS ile birleştirilmiş JavaScript, web sunucuları oluşturmak için kullanılabilir. Node JS, olay güdümlü olduğu için, büyük miktarda veri aktarmadan bir sonraki göreve hızlı bir şekilde geçerek JavaScript web sunucularını çok hızlı hale getirir.

 

Düğüm JS sunucuları tek iş parçacıklı işlemler kullanır, yani komutlar aynı anda yürütülür. Teknikler basittir ve bu nedenle hata için daha az alan vardır. JavaScript sunucuları, geliştiricilerin eşzamanlılığı yönetmesini ve çok iş parçacıklı işlemlerde zor olabilecek hataları algılamasını kolaylaştırır.

 

 

JavaScript’in mobil uygulamalarda kullanımı

JavaScript genellikle iOS, Android, Windows ve Blackberry için platformlar arası mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Mobil uygulamalar için en yaygın kullanılan JavaScript çerçevelerinden bazıları jQuery Mobile, React Native, Apache Cordova ve Titanium’dur. Bu çerçeveler ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve özel topluluk desteğine sahiptir.

Birçok mobil JavaScript çerçevesi hafiftir; Bu, programlar için hızlı yüklemeye izin verdikleri anlamına gelir. Bu çerçeveler ayrıca genellikle çok çeşitli ekran boyutlarını ve ekran çözünürlüklerini destekler.

 

 

Oyun geliştirmede JavaScript uygulaması

JavaScript, Angry Birds, Polycraft ve Bejewelled gibi oyunlar oluşturmak için giderek daha fazla kullanılıyor. JavaScript, HTML5 ile birlikte kullanılırsa, çalışması için bir klavyeden başka bir şey gerektirmeyen etkili oyunlar yaratabilir. Bu kombinasyon, tamamen etkileşimli oyunlar oluşturmak için kullanılabilecek çok çeşitli motorlar, kitaplıklar ve çeşitli standart web dilleri açar.

JavaScript, oyun oluşturmak için çeşitli kitaplıklara ve çerçevelere sahiptir. Oyun 2D veya 3D olabilir. PhysicsJS ve Pixi.js gibi bazı JavaScript oyun motorları web tabanlı bir oyun yaratmamıza yardımcı oluyor.

Dinamik web sayfalarında JavaScript kullanımı.

Dinamik web siteleri, sunucu tarafı komut dosyaları tarafından kontrol edilen düğmeler, formlar ve anketler gibi çeşitli etkileşimli öğelere sahiptir. JavaScript, geliştiricilerin web sitesini çekici ve teknik olarak işlevsel hale getirmek için bu öğeleri bir web sayfasına eklemelerine olanak tanır.

JavaScript olay güdümlü bir programlama dili olduğundan, kodu hızlı bir şekilde yükler, yani içerik gecikmeden görüntülenir. Bu nokta kritiktir; Çünkü dinamik web siteleri ve web sayfalarının ziyaretçilerin ilgisini çekebilmesi için hızlı yüklenmesi gerekir. İki saniye içinde yüklenen sayfaların ziyaretçilerin ortalama %9’unu terk ettiğini bilmekte fayda var. Yüklenmesi beş saniye süren sayfaları ise ziyaretçilerin %38’i terk ediyor.

 

JavaScript yazılım geliştirmenin bir başka avantajı da diğer programlama dilleriyle entegrasyonudur. Bu nedenle, farklı bir programlama dili kullanılarak yazılmış statik bir web siteniz varsa, sayfanızı dinamik hale getirmek için bazı JavaScript kodları ekleyebilirsiniz.

 

Tam yığın JavaScript nedir ve kullanımı nedir?

Tam yığın, üzerinde çalıştığı teknolojilerden veritabanına, kullanıcı arayüzüne ve ön uç için iş mantığına kadar tüm web uygulama katmanlarını içerir. Tam yığın bir JavaScript geliştiricisi, tümü JavaScript kullanılarak yazılmış web tabanlı bir uygulama oluşturmak için hem arka uç hem de ön uç koduyla çalışabilir. Tam yığın JavaScript şu anda çok popüler.

Birkaç şirket tam yığın JavaScript kuralını kullanır ve tam yığın yazılım mühendisleri kullanır, örneğin:

 • Facebook A.Ş.
 • elma şirketi
 • Netflix A.Ş.
 • Amazon Inc. (AWS)
 • Çoğu startup

 

Java Komut Dosyası; Web dünyasının modern dili

Genellikle JS olarak bilinen JavaScript, HTML ve CSS ile birlikte World Wide Web’in temellerinden birini oluşturan bir programlama dilidir. Raporlar, web sitelerinin %98’inin JavaScript kullandığını gösteriyor. Bu yazıda, JavaScript’in altı temel kullanımından bahsettik. Yine de bu popüler programlama dilinin sayılanlarla sınırlı olmayan pek çok kullanım alanı olduğunu söylemek gerekir.

Bu yazı Ded9.com’un desteği ile hazırlanmıştır.

Bilişim teknolojisi her geçen gün gelişmekte ve gelişiminin temel dayanaklarından biri de programlama bilgisidir. Bugün programlama öğrenmeye başlayan ve ilerleyen yıllarda bu yolda adımlar atan insanların çok yüksek milyonlar gelir elde edebilmesi bilişim ve programlamanın önemini göstermektedir.

 

JavaScript ile neler yapılabilir?

Betik dilinin ilk sürümleri yalnızca dahili kullanım içindir. Netscape, bunu web tarayıcıları için standart bir özellik olarak ECMA International‘a sunduktan sonra JavaScript, ECMAScript’in yayınlanmasına öncülük etti.

Web sayfalarının farklı tarayıcılar ve cihazlar arasında birlikte çalışmasını sağlamak için genel amaçlı bir komut dosyası diliydi.

JavaScript, o zamandan beri Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi yeni tarayıcılarla büyümeye devam etti. Hatta Google Chrome, bayt kodunu yerel makine kodunda derleyen V8 adlı ilk modern JS motorunu geliştirmeye bile başladı.

Günümüzde JavaScript; AngularJS , jQuery ve ReactJS gibi karmaşık projeleri basitleştirmek için birçok çerçeveye ve kütüphaneye sahiptir.

Başlangıçta istemci tarafında çalışan JS uygulaması, Google Chrome JavaScript V8 motorunda oluşturulmuş bir platformlar arası sunucu ortamı olan Node.js‘nin geliştirilmesinden sonra sunucu tarafında dallara ayrıldı.

En çok web tabanlı programlara hitap ederken, JavaScript programlama özelliklerinin farklı alanlarda başka uygulamaları da mevcut. Aşağıda JavaScript’in birkaç temel kullanım alanını görebilirsiniz.

 

1. Web ve Mobil Uygulamalar

JS kod kitaplıklarından oluşan JavaScript çerçevelerinin geliştirilmesi, geliştiricilerin projelerinde önceden yazılmış JS kodunu kullanmalarına olanak tanır. Programlama özelliklerini sıfırdan kodlamayacakları için de bu onlara zaman ve emek tasarrufu sağlar.

Her JavaScript çerçevesi, geliştirme ve hata ayıklama sürecini basitleştirmeyi amaçlayan özelliklere sahiptir.

Örneğin, jQuery ve ReactJS gibi önuç JS çerçeveleri tasarım verimliliğini artırır. Geliştiricilerin kod bileşenlerini birbirlerini, işlevi veya değeri etkilemeden yeniden kullanmalarına ve güncellemelerine olanak tanır.

Bu arada Cordova ve Titanium gibi mobil uygulama geliştirme çerçeveleri, yerel veya hibrit uygulamalar (İng.) oluşturmayı mümkün kılar.

JavaScript kodunun Node.js’de uygulanması da web geliştirmede önemli bir rol oynar. Node.js, tek iş parçacıklı yapısı ve engellenmeyen mimarisi nedeniyle sunucu yanıt süresini azaltabilir ve gecikmeleri ortadan kaldırabilir.

Node.js ayrıca mikro hizmetler için ölçeklenebilir bir araç olarak hizmet edecek kadar hafiftir ve bireysel işlemlere sahip küçük hizmetlerden oluşan tek bir uygulama geliştirmenize olanak tanır.

 

2. Web Sunucuları ve Sunucu Uygulamaları Oluşturma

JavaScript, Node.js aracılığıyla geliştiricilerin web sunucuları ve arkauç altyapısı oluşturmasına olanak tanıyarak web sunucusu oluşturmada zamandan ve emekten tasarruf etmelerini sağlar.

Yerleşik HTTP modülü, kullanıcılar bir web sayfasına eriştiğinde düz metin görüntüleyen temel bir HTTP sunucusu geliştirmenizi sağlar. HTTP isteklerini işlemek için Node.js’nin kendi web sunucusunu, Node-OS’yi veya Microsoft Internet Information Services (IIS) ve Apache gibi üçüncü taraf sunucuları kullanabilirsiniz.

Node-OS’nin Linux çekirdeği üzerine kurulduğu için Linux işletim sistemlerinde en iyi şekilde çalıştığını unutmayın.

 

3.Web Sitelerinde Etkileşimli Davranış

JavaScript’in temel işlevlerinden biri web sayfalarına dinamiklik kazandırmaktır. Bu, animasyonları görüntülemeyi, metin görünümünü değiştirmeyi ve açılır menüler oluşturmayı içerir.

Bir web sitesi oluşturmak için yalnızca HTML ve CSS kodunu kullanabilseniz de, yalnızca statik bir ekrana sahip olacaktır. JavaScript ile bir kullanıcı, yani ziyaretçi, web sayfalarıyla etkileşime girebilir ve daha iyi bir tarama deneyimine sahip olabilir.

Ayrıca JavaScript, HTML içeriğini ve öznitelik değerlerini önce web sayfasını yeniden yüklemeden değiştirmenize olanak tanır. Bunun nedeni JavaScript’in aşağıdaki veri türlerini desteklemesidir:

 • String (metin)‒ tırnak içine yazılan metinsel verilerden oluşur. Örneğin, “Merhaba dünya”‘Merhaba dünya‘ ve “‘Merhaba dünya’ metnini görüntüle”.
 • Sayı‒ (2^53 – 1) ile -(2^53 – 1) arasındaki tamsayı ve kayan noktalı sayıları kapsar.
 • Boolean ‒  true ve false değerlerine sahip mantıksal veri türleridir..
 • BigInt ‒ keyfi uzunluktaki tamsayı verilerini temsil eder.
 • Null ‒ boş bir değer içerir.
 • Undefined ‒ bildirilen ancak atanmamış değişkenleri içerir.
 • Symbol ‒ nesneler için benzersiz tanımlayıcılar sağlar.
 • Object ‒ kaşlı ayraçlarla yazılmış karmaşık veri yapıları için. Örneğin, {item:”Kitap”, information:”biyografi”}.

Nesne dışındaki tüm veri türlerinden oluşan ilkel veri türleri, yalnızca tek bir veri depolayabilir. Bu arada, nesne veri türü bir değerler koleksiyonu içerebilir.

JS ile, çerezleri kullanarak kullanıcıların web’de gezinme deneyimini de iyileştirebilirsiniz. JavaScript’te tanımlama bilgileri oluşturma, okuma ve silme, tanımlama bilgilerinin değerlerinin alıcısı ve ayarlayıcısı olarak işlev gören document.cookie özelliğini gerektirir.

 

4. Oyun Geliştirme

JavaScript, HTML5 ve WebGL gibi bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) ile kullanıldığında bir oyun oluşturmanıza yardımcı olabilir. Phaser, GDevelop ve Kiwi.js gibi çok sayıda JS tabanlı oyun motoru, grafik oluşturma, kod geri dönüşümü ve platformlar arası uygulamalar için kullanılabilir.

JS oyun motorlarıyla yapılan oyunlardan bazıları Angry Birds,

JavaScript, HTML5 ve WebGL gibi bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) ile kullanıldığında bir oyun oluşturmanıza yardımcı olabilir. Phaser, GDevelop ve Kiwi.js gibi çok sayıda JavaScript tabanlı oyun motoru, grafik oluşturma, kod geri dönüşümü ve platformlar arası uygulamalar için kullanılabilir.

JavaScript oyun motorlarıyla yapılan oyunlardan bazıları Angry Birds, The Wizard ve 2048‘dir.

 

JavaScript motoru

JavaScript motoru, JavaScript kodunu yürüten bir bilgisayar programıdır. İlk JavaScript motorları yalnızca yorumlayıcıydı, ancak modern motorlar bugün performansı artırmak için derleme zamanı veya çalışma zamanı kullanıyor.

 

 

JavaScript Kitaplıkları

JavaScript kitaplıkları, web geliştiricilerin standart JavaScript görevlerini gerçekleştirmek için yeniden kullanabilecekleri önceden yazılmış kod koleksiyonlarıdır. JavaScript uygulama kodunu bir ev olarak düşünürseniz, JavaScript kitaplıkları, geliştiricilerin evin işlevselliğini geliştirmek için kullanabileceği hazır mobilyalar gibidir. JavaScript kitaplık kodu, gerektiğinde proje kodunun geri kalanına bağlanır.

Aşağıda, JavaScript kitaplıklarının bazı yaygın kullanımları verilmiştir:

 

Veri goruntuleme

Veri görselleştirme, kullanıcıların yönetim paneli ve temel performans ölçümleri aracılığıyla istatistikleri görüntülemesine ve bilgilere erişmesine olanak tanır.

Chart.js, ApexCharts ve Algolia Places gibi kitaplıklarda, verileri grafiklerde ve haritalarda görüntüleyen web uygulamaları oluşturmak için kullanabileceğiniz yerleşik işlevler bulunur.

 

DOM manipülasyonu

Web geliştirmeyi kolaylaştırmak için jQuery ve Umbrella JS gibi kütüphaneleri kullanabilirsiniz. Menü animasyonları, resim galerileri, düğmeler, ışıklı kutular ve daha fazlası gibi standart web sitesi işlevleri için kod sağlarlar.

 

formlar

Tüm web geliştirme programları, ziyaretçilerin web sitenize ulaşmalarına, arama yapmalarına, ürün sipariş etmelerine ve etkinliklere kaydolmalarına yardımcı olacak formlar kullanır. wForms, LiveValidation, Validanguage ve qForms gibi bazı JavaScript kitaplıkları, formları kullanma ve doğrulama, düzen ve benzeri işlemleri yapma sürecini basitleştirir.

 

Matematik fonksiyonları ve metin

Birçok web uygulamasının matematiksel denklemleri çözmesi ve tarih, saat ve metin işlemesi gerekir. Tüm bu istekleri sunucuya göndermek yerine, bazılarını istemci tarafında işlemek daha verimlidir. Web geliştiricileri, Date.js, Sylvester ve JavaScript URL Kitaplığı gibi JavaScript kitaplıklarını kullanır.

 

JavaScript çerçeveleri

JavaScript kitaplıkları gibi, JavaScript çerçeveleri de farklı görevleri gerçekleştiren ve yeniden kullanılabilen önceden yazılmış kod koleksiyonlarıdır. Bununla birlikte, JavaScript kitaplıkları isteğe bağlı kullanım için özel araçlar olsa da JavaScript çerçeveleri, herhangi bir web uygulamasını şekillendirmeye ve düzenlemeye yardımcı olan eksiksiz araç setleridir. JavaScript program kodunu bir ev olarak düşünürseniz JavaScript çerçevesi, evi inşa etmek için kullanılan plandır.

 

 

JavaScript çerçevelerinin temel uygulamaları arasında aşağıdakilerden bahsedilmelidir:

 

Web ve mobil uygulamaların geliştirilmesi

AngularJS, e-ticaret, gerçek zamanlı ve video gibi web uygulamalarının geliştirilmesini ve test edilmesini basitleştiren bir çerçevedir. React Native, iOS ve Android için yerel olarak oluşturulmuş mobil uygulamaların geliştirilmesini destekleyen başka bir çerçevedir.

 

Duyarlı web geliştirme

Duyarlı web siteleri, herhangi bir cihazda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlar. Örneğin, mobil ve tablet ekranları, masaüstü ve dizüstü bilgisayar ekranlarından daha küçüktür. Web sitesinin daha küçük bir ekranda bile erişilebilir olmasını ve verileri görüntülemesini ve doğru bir şekilde sunmasını istiyorsunuz. Geliştiriciler, Bootstrap ve Ember.js gibi çerçeveleri kullanarak duyarlı tasarım kullanabilir ve web sitesi tasarımını ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir.

 

Sunucu taraflı uygulama geliştirme

Node.js, JavaScript kodunu tarayıcının dışında yürüten açık kaynaklı, sunucu taraflı bir JavaScript çerçevesidir. Geliştiriciler, ölçeklenebilir, hızlı, güvenilir ağ tabanlı sunucu tarafı uygulamaları oluşturmak için bu çerçeveyi kullanır. Çerçeve, HTTP isteklerini ve veri akışlarını işleyebilir, dosya sistemlerini destekleyebilir ve birden çok destek sürecini aynı anda yönetebilir.

 

Html-ve-css-nedir?

Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) ve Basamaklı Stil Sayfaları adı verilen CSS stili, geliştiricilerin ön uç geliştirmede kullandıkları diğer programlama dilleridir. HTML, çoğu web sayfasının temel yapı taşıdır. Tüm paragraflar, bölümler, resimler, başlıklar ve metin HTML’dir. İçerik, web sitesinde HTML’de yazıldığı sırada görünür.

CSS, HTML içeriğimize stil uygulamak için kullandığımız bir stil kuralları dilidir. Arka plan renkleri, yazı tipleri, sütunlar ve kenarlıklar gibi web sitesi öğelerini tasarlamak için kullanabilirsiniz.

 

 

HTML’ye karşı CSS’ye karşı JavaScript’e karşı

Her üç dil de, herhangi bir sitede olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için birlikte çalışır. HTML ve CSS, öncelikle statik içeriği işleyebilirken, içeriği dinamik olarak güncellemek için istemci tarafı JavaScript koduyla entegre edilebilir.

Örneğin, bir HTML sayfasındaki bir betik kodu bloğu, JavaScript içerebilir. Bir tarayıcıya bir HTML sayfası yüklendiğinde, tarayıcı hem HTML’yi hem de katıştırılmış JavaScript kodunu işleyebilir.

 

JavaScript bize ne gibi avantajlar sağlıyor?

JavaScript’in avantajları şunlardır:

 

Öğrenmesi ve kullanması kolaydır

Java programlama dili, JavaScript sözdizimine ilham verir ve öğrenmesi ve kodlaması kolaydır. Geliştiriciler, hemen hemen her web sitesinde ve mobil uygulamada istemci tarafı komut dosyası oluşturmak için JavaScript’i kullanır. Ek olarak, Node.js son on yılda arka uç programlamada önemli bir popülerlik kazandı. Başlıca video ve akış platformlarının çoğu Node.js’de yazılmıştır.

 

Platformdan bağımsız olarak

Diğer programlama dillerinden farklı olarak, JavaScript’i farklı web geliştirme çerçeveleri ve konuşmalarla herhangi bir web sayfasına gömebilirsiniz. JavaScript kodunu yazdıktan sonra herhangi bir makinede çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle JavaScript, platformdan bağımsız bir uygulama geliştirme platformudur.

 

Sunucu yükünü azaltın

JavaScript, istemcide mantıksal işlemler ve birçok sunucu görevi gerçekleştirebildiğinden, sunucu yükünü ve ağ tıkanıklığını azaltmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, bir kayıt formu doldurma sürecini düşünün. JavaScript, cep telefonu alanı için 10 basamaklı bir sayı girip girmediğinizi hızlı bir şekilde kontrol edecektir. Bu istekler sunucuya gönderilmiş olsaydı, herhangi bir hata için sayfanız yeniden yüklenir ve bu da kayıt işlemini çok yavaş ve sıkıcı hale getirirdi.

Kullanıcı arayüzünü geliştirin.

JavaScript, karmaşık bilgilerin bulunmasını ve işlenmesini erişilebilir kılan güzel web siteleri oluşturur. Geliştiriciler, işlevselliği ve okunabilirliği genişletmek için JavaScript’i kullanır ve böylece bir web sitesiyle kullanıcı etkileşimini daha verimli hale getirir.

 

Eşzamanlılık desteği

JavaScript, birkaç farklı talimat setini paralel olarak yürütebilir. Arka planda Node.js, aşırı bant genişliği tüketmeden yüksek ölçekli sunucu yanıtlarını işleyebilir ve işleyebilir.

 

JavaScript’in sınırlamaları nelerdir?

Programlama dilleri, gerçek veri değerlerini tutmak için bir yer olarak değişkenleri kullanır. Örneğin, bir kod bloğunda geliştirici x=5 ve y=x+1 yazabilir. Kod yürütüldüğünde, bilgisayar üzerlerinde işlenenleri gerçekleştirmek için otomatik olarak x ve y’yi sırasıyla 5 ve 6 olarak değiştirir. Veriler, metin dizileri, sayılar veya tarihler gibi birçok türde olabilir. Sayıları dize değişkenlerinde saklayamazsınız. Bu nedenle çoğu programlama dili, bir değişkenin stilini tanımlamanıza izin verir. Değişken türü belirlendikten sonra değişmezler.

Örneğin, programa x ve y’nin birer sayı olduğunu söyler ve ardından x+y işlemini yaparsanız, bilgisayar iki sayı beklemesi gerektiğini bilir ve bunları toplar. Alternatif olarak, x ve y’yi dize olarak tanımlarsanız + operatörü, daha uzun bir sözcük oluşturmak için iki satırı bir araya getirir.

 

Kötü yazılmış dil

JavaScript, programcının değişken türünü tanımlamasına izin vermeyen, zayıf yazılmış bir dildir. Bir değişken, çalışma zamanında herhangi bir veri türünü depolayabilir ve işlemler, değişkenin stilini anlayabilir. Ayrıca, sonuç başka bir veri türüne dönüştürülebilir – örneğin, bir işlem, sonucu 5 sayısı yerine “5” dizisi olarak döndürebilir. Bu, rastgele kodlama hatalarına ve tür hatalarından dolayı kodda hatalara yol açabilir.

 

TypeScript nedir?

TypeScript, sözdizimine türler ekleyerek JavaScript’te gelişen bir programlama dilidir. kod düzenleyici araçlarının kodlama hatalarını daha erken tespit edebilmesi için JavaScript’e ek sözdizimi ekler. Aynı zamanda, TypeScript kodu JavaScript’e dönüştürülür ve JavaScript ile aynı avantajları sunar. Ayrıca, uygulamalarda ve JavaScript çerçeveleri ve kitaplıklarıyla birlikte çalışır.