blog posts

RAID Depolama nedir?

RAID Depolama nedir?

RAID, yenilikçiliği nedeniyle büyük ilgi gören bellek depolama teknolojileri türlerinden biridir. RAID, RAID’in çalışmasını iyi açıklayan Redundant Array of Inexpensive Disks’in kısaltmasıdır. Kısaca RAID’in işlevini anlatmak istersek, verileri dağıtabilmeniz için RAID’de birbirine bağlı birkaç sabit sürücü arasında veri depoladığını söylemeliyiz.

RAID teknolojisi, verileri ve bilgileri birkaç sabit sürücüde aynı anda depolayarak verilerinizin daha güvenli olmasına yardımcı olur.

 

RAID depolama teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makalede bizimle kalın.

 

 

RAID nedir?

RAID, bir arıza durumunda verileri korumak için aynı verileri birden çok sabit diskte veya SSD sürücüde farklı konumlarda depolama yöntemidir. RAID, hızı, performansı, güvenliği ve depolamayı artırmak için birden çok sabit sürücüyü birleştirebilir. Birkaç sabit disk bir birimden bağlanır. RAID uygulamasının uygulama düzeyi, sistem verimliliğini artırmada etkili olabilir.

Genelde yüksek performanslı sunucular ve bilgisayarlar bu teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji, bilgileri aynı anda birkaç sabit diskte paralel olarak depolar; Bu, disklerden birinde bir sorun meydana gelmesi durumunda verilerin kullanılabilir durumda olmasını sağlayacaktır.

 

Donanım modeli hem daha hızlı hem de daha kararlı olan bu RAID’i hem yazılımsal hem de donanımsal olarak uygulayabilirsiniz ancak RAID donanımına harcayacak çok paranız yoksa tavsiyemiz yazılım modelini kullanmanızdır. Bir yedekleme sisteminde RAID kullanıyorsanız yine de yazılım sürümünü kullanmanızı öneririz.

Yazılım RAID teknolojisini kullandığınızda, işletim sistemi BIOS’u bunu uygulayacak ve donanım teknolojisini kullandığınızda, bu sorumluluk, doğal olarak donanım denetleyicisinden daha fazla yeteneğe sahip olan Raid Denetleyicinin sorumluluğunda olacaktır. Bir yazılım sürümü vardır ve ondan beklenebilecek performans, yazılım sürümünden daha iyidir.

Birbirine bağlı diskler tıpkı bir dizi gibidir, bu disklerin her biri çeşitliliğin bir üyesidir ve bu dizilerin bağlanma şekli RAID düzeyi olarak bilinen düzeylerini belirler. ; RAID düzeyleri sayılarla adlandırılır, örneğin RAID 0 ve RAID 1.

 

 

Ancak RAID mimarileri neden farklıdır?

Güvenliğin geliştirilmesi ve arttırılması
Giriş ve çıkış verilerinin verimliliğinin iyileştirilmesi ve arttırılması
Kapasiteyi arttırmak

RAID depolama tekniklerinin ve türlerinin gözden geçirilmesi

Bu bölümde, RAID depolama tekniklerini ve türlerini gözden geçirmek istiyoruz.

 

şeritleme

Tanıtmak istediğimiz ilk şey Striping tekniği; Bu teknikte bilgiler belirli büyüklükteki parçalara bölünür ve sonrasında bu bilgilerin sırayla hard disklere yazılması işi başlar bu da depolama alanının artmasına neden olur.

 

 

yansıtma

Yansıtma, verilerin bir kopyasının birkaç sabit diske aynı anda yazıldığı, verileri koruduğu ve veri kaybını önlediği başka bir RAID depolama tekniğidir.

 

 

Parite tekniği

Bu saklama tekniği de Striping tekniğine benzer; bilgiyi eşit parçalara bölecek şekilde. Eşlikte depolanan bilgiler, RAID sisteminin bir sorun olması durumunda sabit sürücü verilerini tanımlamasını ve geri yüklemesini sağlar.

Diğer RAID teknikleri bu üçünün birleşimidir. Tabii ki, sizi her bir RAID türüyle tanıştıracağız.

 

 

 

RAID teknolojisi türleri

Burada, sizi çeşitli RAID teknolojileriyle tanıştırmayı amaçlıyoruz.

 

 

RAID 0 teknolojisi nedir?

İlk ve en basit RAID türü, genellikle işletim sistemlerinde kurulu olan RAID 0’dır. Sisteminizin disk yönetimini ve şeridini dinamik olarak bağladıysanız, RAID modunu kullanmışsınız demektir.

Stripped ve Spanned, RAID 0 türleridir. Bu arada, tüm sabit diskler, yedek veya yedek bir sabit disk olmadan arka arkaya bağlanır.

Bu modelde hız oldukça yüksek ve kabaca tüm hard disklerin kullanılabildiği söylenebilir. Bu RAID modelini kullanmak için sistemde en az iki adet Storage veya Storage olması gerekir.

 

 

RAID 1

En güvenli RAID türlerinden birini tanıtmak istiyorsak, RAID 1’den bahsetmeliyiz. Bu RAID modelinde, depolama sistemindeki sabit disk sayısı çift olmalıdır; Çünkü bu RAID depolama yönteminde hard disklerin yarısı diğer yarısı için online yedek hard disk olarak kabul edilmektedir.

RAID 1 yönteminde, ana sabit sürücüye bir dosya yazılırken, yedek sabit sürücüye de yedek dosya olarak bir kopyası yazılır. Elbette yazma iki kez yapıldığından RAID’in hızı yarı yarıya düşüyor ama bu yöntemin de bir avantajı var: Sabit disklerden biri herhangi bir nedenle bozulursa, yedek olarak bir sabit disk kullanılabilir. Bu cihaz var ve kullanıcılar sistemde herhangi bir sorun veya kesinti olmadan hard backup’ı kullanabilirler. Güvenliğin önemli unsurlardan biri olduğu bazı merkezlerde genellikle bu tip RAID kullanılmaktadır.

 

 

RAID 2 teknolojisi

RAID 2 teknolojisi, hataları düzeltmek için Hamming kodunu kullanır. RAID 2’de diskler, veri güvenliğini sağlamak için EEC kullanan şeritleme kullanır. Tabii RAID 2 teknolojisinin yüksek maliyetler ve zor uygulamalar gerektirdiğini belirtmekte fayda var ki bu teknoloji artık tamamen demode oldu ve artık standart dışı RAID’ler arasına dahil oldu.

 

 

RAID 3

Tanıtmak istediğimiz üçüncü tip RAID teknolojisi, aynı zamanda veri şeritleme kullanan ve eşlik verilerini depolamak için ayrılmış bir sabit diske sahip olan RAID 3 teknolojisidir. Bu tür sabit disklerde ECC yardımıyla hatalar tespit edilebilir.

 

 

RAID 4

RAID 4 ve RAID 3 birbirine çok benzer ve belki de aralarındaki temel fark, verilerin paylaşılma biçimindeki farktır. RAID 4, herhangi bir sürücüden herhangi bir kaydı okumanıza izin veren geniş şeritler kullanır. Bu dağıtım, performansı büyük ölçüde artırabilir, ancak işin püf noktası, onu tam olarak uygulamak ve yapılandırmak için en az üç disk gerektirmesidir.

 

 

 

 

RAID 5 teknolojisi

Bu disk modelinde en az üç disk gereklidir. RAID 5’te kullanılan yöntem, aynalama yöntemindeki bilgilerin depolanmasına benzer; ayrıca diskler arasında dağıtılan, performansı artıran ve sorun çıkması durumunda kurtarılabilen parite kodu kullanılmaktadır. RAID 5 ile RAID 1’i karşılaştırmak istersek, bilgi yazma konusunda daha düşük bir hıza sahip olduğunu söylemeliyiz; Bunun nedeni parite bilgisinin yazılması için daha fazla zamana ihtiyaç duyulmasıdır. Tabii ki, şu anda tüm depolama türlerinde en yaygın kullanılan RAID modellerinden birinin, çok sayıda sabit diski algılamak için neredeyse tüm depolama ve bazı ofis ve ev iş istasyonlarında kullanılan RAID 5 modu olduğunu belirtmeliyiz.

Elbette, Etkin yedek adı verilen ve RAID dizisinin yedeği olarak kullanılan başka bir disk türü daha vardır. Bu diskler fiziksel olarak diziye kurulur ve aktif diskler arızalanana kadar pasif kalır.

RAID, arızalı sürücüleri otomatik olarak yedek disklerle değiştiren ve dizi için işlemleri yeniden başlatan bir denetleyiciye sahiptir. Etkin yedek diske sahip bir RAID 5 dizisi, RAID 6 disk sayısına eşittir ve bir şeylerin ters gitmesi durumunda koruma sırasında daha fazla esneklik sağlama avantajına sahiptir.

 

 

RAID 6 teknolojisi

Bu depolama teknolojisi de bir önceki muadili RAID 5’e benziyor. Farkı vurgulamak için RAID 6’da iki adet çevrimdışı ayrılmış sabit diskin eklendiğini söylemeliyiz. Bu, güvenlik faktörünü RAID 5’ten daha yüksek yapar. RAID 6 teknolojisi, RAID 5’ten daha yüksek güvenlik ve hız ile en son modellerden biridir.

 

 

RAID 10

Başka bir RAID türü de RAID 0 ve RAID 1 teknolojisinin birleşimi olan RAID 10’dur. Örneğin, sekiz sabit diskimiz olduğunu hayal edin; bu durumda, sabit sürücülerin yarısı birlikte RAID 1’i oluşturur ve daha yüksek güvenlik sağlar; Sabit sürücülerin diğer yarısı, bu sabit sürücülerdeki yazma hızını artırmak için RAID 0 olacaktır. Bu tür sabit disklerde güvenlik ve hızın daha üst düzeyde olduğu sonucuna varmak kolaydır.

 

 

RAID 50 teknolojisi

Bu teknolojide RAID 0 ve RAID 5 kombinasyonu kullanılmaktadır. RAID 5’te sınırlı sayıda sabit sürücünün RAID 5 olabileceğini söylemiştik; bu RAID 50 teknolojisinde bu sorun büyük ölçüde çözülmüştür. Bu depolama modelinde, tüm sabit diskler daha küçük parçalara bölünmüştür ve her parça RAID 5 olarak ayarlanmıştır.

RAID 5 paketleri, kullanıcıların sabit disklerine ve birimlerine erişebilmesi için RAID 0 olarak birleştirilir ve yapılandırılır.

 

 

RAID denetleyicisi nedir?

RAID denetleyicisi hem bir donanım parçası hem de bir yazılım modu olabilir; RAID denetleyicisinin görevi, bir sabit diskin görevini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesini sağlamaktır.

RAID denetleyici, diskin performansını artırmak ve büyük miktarda veriyi yönetmek ve bir arıza oluştuğunda bunları iyi bir şekilde korumak için sabit disk ile işletim sistemi arasına bir arayüz olarak yerleştirilen bir çip türüdür.

RAID denetleyicilerin faydalarından bahsetmek istersek hard diski korumak, hard disk ömrünü uzatmak, hard disk performansını artırmak ve geliştirmek gibi şeylerden bahsetmeliyiz.

 

 

 

En iyi RAID türü nedir?

Sunucuda çalışan uygulamalara bağlı olarak RAID düzeyi ve türü seçilir. Ancak her RAID’in kendine has özelliklerinden yola çıkarak en hızlı RAID’in RAID 0 ve en güvenli RAID’in RAID 1 olduğu ve bu arada RAID 5’in hem daha hızlı hem de daha güvenilir olduğu söylenebilir.

 

 

RAID kullanmanın faydaları nelerdir?

RAID’in şu ana kadar fark ettiğiniz faydalarından biri de bilgi ve veri depolama sistemlerinin verimliliğini arttırmasıdır.

Bilgi ve verilerin geri yüklenmesi ve kurtarılması, sabit disklerin arızalanmasından kaynaklanır. Daha basit bir anlatımla anlatmak gerekirse, RAID teknolojisinin yardımcı olduğunu söylemeliyiz ki, sabit sürücü bir sorunla karşılaştığında sistem verimliliğini koruyabilir ve bunu yapmaya devam edebilir; Kısacası, güvenlik ve veri koruması sağlar.

RAID’in diğer bir avantajı, verileri birden fazla sabit diske yerleştirmesi ve giriş ve çıkış işlemlerinin örtüşmesidir, bu da bilgi okuma ve yazmanın verimliliğini ve hızını artırmaya yardımcı olabilir.

RAID teknolojisinde çok sayıda ucuz disk alabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

 

 

RAID kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Şimdiye kadar RAID’in faydalarından ve kullanımlarından bahsettik ama unutmayın ki RAID de mükemmel değildir ve bu bölümde RAID hakkındaki bilgilerinizi tamamlamak için dezavantajlarını tartışmak istiyoruz.

Sürücülerden biri arızalandığında, diğer sürücülerin de arızalanma olasılığı yüksektir, bu da veri kaybı olasılığını artırabilir (bu, disklerin aynı anda yüklenmesinden kaynaklanır). .

RAID 1 ve RAID 5 gibi RAID’ler, yalnızca bir sabit sürücünün arızalanmasını tolere edebilir.

Bozuk sabit diski değiştirmeye veya yenilemeye çalışmadığınız sürece, diziler ve bunların verileri savunmasızdır ve sabit diski değiştirdikten sonra bile yeni sabit disk hızla verilerle dolacaktır.

 

Çözüm

Bu yazımızda RAID teknolojisinden bahsettik ve özelliklerinden ve işlevlerinden ve türlerinden bahsettik. RAID teknolojisini ihtiyaçlarınıza ve burada tanıttığımız avantaj ve dezavantajlara göre kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Verilerinizi en üst düzeyde korumak için tüm sunucularımız RAID teknolojisi ile donatılmıştır. RAID teknolojisine sahip sanal sunucu satın almak istiyorsanız sanal sunucu satın alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, en kısa sürede cevaplayabilmemiz için yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.