blog posts

voip nedir?

VoIP hakkında ne biliyorsunuz? Etkileşim kurmanın kolay ve düşük maliyetli bir yolunu sunan gelişmiş teknoloji. Bir VoIP sistemi kullanmak maliyetlerinizi azaltabilir ve size ve işletmenize çeşitli yetenekler sağlayabilir.

WhatsApp ve benzeri uygulamalarda görüntülü aramaları hatırlamış olabilirsiniz ama VipFraya sunucusu bu konuların başında geliyor. Çoğu işletme bir VoIP sunucusu kurmaktan yararlanır. Bu yazımızda bu sunucuların avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz; Ama önce vape sunucusunun ne olduğunu görmemiz gerekiyor.

 

Google Drive’dan WhatsApp yedeklemesini silin (bilgisayarda ve Android’de)

 

VoIP nedir?

VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü), kullanıcının İnternet bant genişliği üzerinden sesli arama yapmasına izin veren bir hizmettir. Bu arama yalnızca yüksek hızlı internet gerektirir ve bunu kurmak için herhangi bir tel veya kablo gerekmez. VoIP, kullanıcıya birçok özellik sağlar. Daha ayrıntılı olarak ele alacağımız bu yetenekler, sağlayıcının sunucusuna göre farklılık gösterir. VoIP teknolojisinin geleneksel telefonların güncellenmesine ve bilgisayar ağları üzerinden çalışmasına yardımcı olduğu söylenebilir.

Ancak, VoIP mekanizması genellikle geleneksel telefon hattından farklıdır. Bu hizmet internet üzerinden ve sisteminizin ip adresi ile verildiği için genişbant telefon ve internet telefon hizmeti olarak da adlandırılır. Ayrıca, IP Phone terimini daha önce duyduysanız ve ne olduğunu merak ediyorsanız, bunun VoIP anlamına geldiğini bilmekte fayda var.

Şimdi VoIP sunucusu veya internet telefon hizmetinin nasıl çalıştığına bakalım.

 

 

Vape sunucusu nasıl çalışır?

Sesi analog ve sese dönüştüren geleneksel telefonların aksine, VIP sunucusu sesi bilgi (dijital veri) içeren paketlere dönüştürür ve ardından gönderir. VoIP’nin işleyişi şu beş adımda özetlenebilir:

Telefonunuz LAN üzerindeki anahtara bağlanır.

İstenilen iletişim numarasını girdikten sonra karşı taraf telefonunuzun IP’sinden aranacaktır.
Bir VoIP araması yapmak için sesiniz analogdan dijitale dönüştürülür ve veri paketleri olarak değiştirilir.
Dijital ses paketlerini aldıktan sonra, sistem duyulabilmeleri için bunları tekrar analoğa dönüştürür.
Bu işlem konuşma sırasında sürekli tekrarlanır.

Belki şimdi VoIP kelimesinin anlamını daha iyi anlıyorsunuzdur. Bu teknoloji, sesin cihazınızın IP‘si üzerinden iletilmesidir. Cihaz, bilgisayarınıza yüklenmiş bir yazılım veya satın alınan özel bir IP telefon olabilir. İkinci durumu yazının devamında tanıtacağız ama önce bu hizmetin faydalarına bir göz atalım.

Mutlaka okuyun:  Güçlü marka kadrosuyla çok daha fazla kazanacaksınız!

 

 

VoIP kullanmanın faydaları nelerdir?

Bir vape sunucusu kullanarak, daha azına daha fazla özellik elde edersiniz. Genel olarak VoIP sunucusu için şu avantajlardan bahsedilebilir:

 

1. Önemli maliyet azaltma

Hangi işi yürütürseniz yürütün, birkaç geleneksel telefon hattına sahip olmak size çok pahalıya mal olabilir. Şimdi aynı telefon hatlarını günde birçok kez aradığınızı hayal edin! Bu aramalar şehirlerarası ve uluslararası ise, maliyet eskisinden birkaç kat daha yüksek olacaktır.

VoIP, ağ ve İnternet üzerinden aramaları alır ve giderlerinizi önemli ölçüde azaltır. Geleneksel telefonlarda aramaların dakikası başına daha fazla ödemeniz gerekirken, VoIP ile yalnızca sabit bir aylık ücret ödersiniz.

Cisco Switch’ler Neden Ağ Uzmanlarının İlk Tercihi?

2. Daha fazla özellik kullanın

Aramanız sırasında farklı medya formatlarını, yani resim, metin veya video sunabilirsiniz! Öte yandan, bir VoIP sunucusu yardımıyla grup görüşmesi yapmak da mümkündür. Bu nedenle, bu hizmetin yardımıyla kolayca bir konferans düzenleyebilirsiniz. Anlık mesaj göndermek, aramaları kaydetmek ve ekranı paylaşmak da mümkündür.

 

3. Ses kalitesini artırın

En kötü telefon konuşmalarından birinin, karşınızdaki kişinin söylediklerini duyabilmek için tekrar etmeniz gerektiği konusunda hemfikir misiniz? VoIP teknolojisinde bu endişe yoktur çünkü bu konuşmalardaki ses kalitesi HD’dir. Tabii ki, daha yüksek ses kalitesi için daha fazla ödemeniz gerekebilir.

 

4. Hareket edebilme

İstediğiniz zaman hareket edebilirsiniz; vaping taşınabilir bir sistemdir ve nerede olursanız olun kullanabilirsiniz. VoIP ile kodları taşıma veya değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yok. Fiziksel hatlara ihtiyacınız yoktur ve bir yerden bir yere kolayca hareket edebilirsiniz; Çünkü ihtiyacınız olan her şey VoIP sunucusunda.

 

5. Bulut hizmetlerini kullanma imkanı

Cep telefonunuza Vip uygulamasını, işletim sisteminize Vip yazılımını yükleyerek bu servisin servislerini başka sistemlerde de kullanabilirsiniz. Ayrıca verilerinizi bulutta saklayabilirsiniz. Bu durumda, çalıştığınız herhangi bir sistemle önceki bilgilere ve gerekli dosyalara erişebileceksiniz.

Bulutlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bulut bilişim kategorisini ziyaret etmenizi ve bu konuyla ilgili makaleleri okumanızı öneririz.

 

6. Daha yüksek güvenlik

Aramalar VoIP sunucusunda şifrelenir. Güvenlik, bu sunucudaki ilk kelimedir. Kart numarası ve hesap bilgileri, şifreler, konuşmalar ve gizli bilgiler eksiksiz bir şekilde korunacaktır ve endişelenmenize gerek yoktur.

 

7. Kablolamaya gerek yok

Altyapı ve kablolama gerektiren geleneksel telefonların aksine, bir VoIP hizmeti kablo ve tel gerektirmez. IP telefon kablosuz olarak sunulur ve istediğiniz türde VIP yazılımı istediğiniz işletim sistemi üzerine program şeklinde kurulur.

Okuduğunuzdan emin olun:   Metacloud nedir ve nasıl çalışır?

 

8. Kolay kurulum

Cep telefonunuzu bir şarj kablosuna bağlayabildiğiniz gibi aynısını VoIP sunucusu için de yapmak mümkündür.

 

9. Daha iyi iletişim

Daha iyi iletişim derken, bir şirketin çalışanları arasındaki etkileşimi optimize etmeyi kastediyoruz! VoIP’nin çekici özelliklerinden biri, ayarlarının esnekliğidir. Örneğin, her zaman ulaşılabilir olmak veya personelinize sürekli erişim sağlamak istiyorsanız, cihazı birkaç kez çaldığında ve cevap gelmediğinde birliklerin cep telefonunu, tabletini veya dizüstü bilgisayarını çalacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

VoIP’in bu dokuz avantajının yanı sıra dezavantajları da var!

 

 

VoIP kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Diğer herhangi bir teknoloji ve araç gibi elektronik sigaranın da kusurları vardır. VoIP’nin dezavantajları, birçok avantajının önünde göz ardı edilebilir.

 

1. Elektrik kesintilerinde verimsizlik

Güç kesildiğinde, VoIP sunucusu da kapanacaktır. Elbette bu sorun tüm sunucular için geçerli değil ancak etkinliklerinin büyük bir bölümünün güç akışına bağlı olduğu söylenebilir.

 

2. Acil durum numaraları için destek yok

Çoğu VIP sunucusu 110 gibi acil durum numaralarını desteklemez. Öncelikle bu numaraları arayamazsınız. İkincisi, cihazınız için kaydedilen konum, ilk kurulum konumu ile aynıdır ve konum taşındığında değişmeyecektir.

 

3. Yüksek hızlı internete ihtiyacınız var

VIP’nin bir diğer kısıtlılığı da yüksek hızlı internete ihtiyaç duymasıdır. İnternetiniz zayıfsa, VoIP sunucularının kullanımını kısıtlamalısınız.

 

4. Değişken kısıtlamaları

Bazı sunuculardaki bazı VoIP servisleri sadece VoIP aboneleri arasında kullanılabilirken, bazı sunucular kullanıcının herhangi bir bölgedeki herhangi bir numarayı aramasına izin verir. Ayrıca, bazı VoIP sunucuları, özel bir adaptörle donatılmış basit telefonlarda kullanılabilir. Bazı sunucular ise sadece özel IP telefon veya bilgisayarlarda kurulabilir.

Şimdi buraya kadar söylediğimiz noktalara göre internet üzerinden telefon iletişimi ile geleneksel telefon sistemi arasındaki farkları özetleyelim.

 

 

VIP ve analog telefon hatları arasındaki farklar nelerdir?

Bu noktada, muhtemelen geleneksel bir telefon sistemi ile VoIP arasındaki birçok farkı fark etmişsinizdir. Bu farklılıkları daha fazla belirtmek için başka durumlara işaret edebiliriz.

Örneğin, analog telefonlar, VoIP’den farklı olarak bakır hatlar üzerinden kablolama ve iletişim gerektirir. Ayrıca, analog telefon hatlarına yapılan her arama için ödeme yapmanız gerekir. Her aramanın ücreti, sizinle kişi arasındaki mesafeye göre hesaplanır. Vip, kablo gerektirmez, başlangıç ve sabit maliyetleri tüm görüşmelerinizi karşılar. Normal telefon hatlarında VIP’in pek çok özelliği yoktur. Konuşmaların bulutta kaydedilmesi, konuşmaların yüksek güvenliği, sesli veya görüntülü konferans yapılabilmesi gibi yetenekler ancak VIP sayesinde mümkündür.

Bir sonraki bölümde VIP telefondan ne kastedildiğini veya daha doğrusu IP Telefon nedir onu görmek istiyoruz.

 

 

VIP telefon nedir?

VoIP telefon veya IP telefon, VoIP sisteminde kullanılan özel bir cihazdır. Bu cihazın özel bir konektörü ve bağımsız bir IP adresi vardır. Bu bağımsız IP’nin yardımıyla konferansa katılmak, posta kutusunu ve e-postayı kontrol etmek ve bunun gibi şeyler mümkün hale gelir.

 

 

Bu telefonun görünümü cep telefonlarına çok benziyor ancak işlevi farklı. Vip telefonun önemli avantajları vardır ve bunlardan aşağıdakileri sayabiliriz:

Kurulumu çok kolaydır. Ağa bağlanarak ayarlar otomatik olarak gelecek ve kurulum tamamlanmış olacaktır.
Bu telefonları yeniden kablolamaya gerek yok.
Daha gelişmiş modeller bir kamera ile donatılmıştır. Daha gelişmiş modeller alarak video konferansı kullanabilirsiniz.
Bunlara kulaklık ve kulaklık bağlamak mümkündür.
Birkaç dahili numarayı aynı anda kaydedebilirsiniz.
Kısayol tuşları tanımlayabilirsiniz.
Bazı türleri de VPN’i destekler.
Aşağıdakileri okuduğunuzdan emin olun:   Kötü amaçlı yazılım nedir? Kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı yazılım kavramlarına aşinalık

Telefonlar ve vape sunucuları hakkında neredeyse her şey hakkında konuştuk. Bu alandaki bazı yaygın soruların cevaplarını inceleyelim.

Windows 10’da VPN nasıl kurulur?

 

VIP sunucusu hakkında sık sorulan bazı soruların yanıtları

Bu tartışmayı tamamlamak için bazı sık sorulan soruları yanıtlıyoruz. Belki de bu sorulardan biri sizin için sorulmuştur:

 

VoIP sunucusu kurmak için hangi ekipmanlara ihtiyacımız var?

İlk olarak, bir vape sunucusu kurmak için yüksek hızlı internet gereklidir. İnternet modem, kablo veya ADSL ile sağlanır. IP Telefon almak istemiyorsanız sorun değil; bir sistem ve bir kulaklık kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı telefonlar özel bir adaptör yardımıyla ihtiyacımız olan cihaza dönüştürülebiliyor.

 

· Arama hızı, alan ve konumdaki aramanın uzak alanlarından farklı mı?

Genellikle hayır. VIP aracılığıyla bir telefon görüşmesi için genellikle sabit bir ücret ödersiniz ve bunun görüşmenin mesafesi veya süresiyle hiçbir ilgisi yoktur. Yukarıda bu hizmet türünün avantajlarından biri olarak bu konuya değinmiştik.

 

· Vape ile donatılmış bilgisayar açık bırakılmalı mı?

Vip araması ve kullanımı sırasında bu hizmetin verildiği sistemin açık olması gerekmektedir. Bazıları bu sistemi başka bir şekilde kullanmamanız gerektiğine inanıyor. Yine de diğerleri bu işte bir sorun olmadığını söylüyor ve sistemin aynı anda kullanılması olasılığını VoIP sunucusunun bir başka avantajı olarak görüyor.

 

· VoIP sunucusunun kullanımı zor mu?

Bir VoIP hizmeti kurmak ve kullanmak, yüksek hızlı internet ve bütçe gerektirir. Ancak adımların takip edilmesi kolaydır ve özel uzmanlık gerektirmez. VoIP telefonların kullanımı daha da kolaydır. Şebekeye bağlanarak, özel telefonlar otomatik olarak istenen programı indirip kurar ve kullanıma hazır hale gelir.

 

· VOIP server alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sunucuyu mutlaka saygın ve bilinen merkezlerden alın. VoIP hizmetinin ne kadar süreyle mevcut ve kullanılabilir olduğuna dikkat edin. (Çalışma süresi ne kadar?) Arama raporunu almanın ne kadar süreceğini kontrol edin.

Bu da bundan!

Çözüm

Yetenekleri artırırken maliyetleri azaltmak! Bu, vape sunucusunun getirdiği en önemli özelliktir.