blog posts

Cisco Switch’ler Neden Ağ Uzmanlarının İlk Tercihi?

Cisco Switch’ler Neden Ağ Uzmanlarının İlk Tercihi?

 

Switch, kullanıcıların ve ekipmanların birbirleriyle iletişiminde önemli bir rol oynayan kablolu ağlarda en yaygın kullanılan ekipmanlardan biridir.

Anahtarlar, yüksek bant genişliği, birçok bağlantı noktası, POE teknolojisi desteği, yüksek verim ve çok çeşitli verimli yönetim özellikleri sağlayarak ağ uzmanlarının görevlerini en kolay şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Günümüzde çeşitli markalar çeşitli tipte yönetim, yönetim dışı, parlak, bulut vb. anahtarlar üretmektedir.

Cisco, bu alanda öne çıkan ve bilinen markalardan biridir ve kuruluşların iş ihtiyaçlarına uygun anahtar çeşitliliği ile ünlüdür.

Bununla birlikte, Cisco anahtarları, özel teknik yeteneklerin sağlanması nedeniyle şirketlerin ve ağ uzmanlarının dikkatini çekmiştir. Bu yazımızda, Cisco anahtarlarının üç kritik teknolojisini öğreneceğiz.

 

Anahtar İstifleme teknolojisi nedir?

Bilgisayar ağlarında, yığın terimi, bir ağ kablosuyla bağlanan bir grup fiziksel anahtar anlamına gelir ve tek bir mantıksal anahtar oluşturur. Daha kesin olarak, kontrol istifleme, birkaç düğmeyi tek bir anahtar olarak işlev görecek şekilde birleştirme yöntemidir. Bu yöntem, erişim katmanı anahtarlarında çalışır, ancak neden anahtarları yığınlamamız gerekiyor?

Bir ağ yöneticisi olduğunuzu ve çok katlı bir ofis binasında bir yerel alan ağı kurmanız gerektiğini düşünün. Birçok erişim katmanı anahtarınız var ve bunların her birine hemen hemen aynı yapılandırmayı uygulamanız gerekiyor. Gerçek dünyada, kontroller kablolamada birbirine yakın olmalıdır ve genellikle sunucu raflarına kurulur.

Anahtarları tek tek yapılandırmak zaman alıcı bir işlemdir ve ayrıca anahtarları bağlamak daha fazla bant genişliği sağlar, bu nedenle ağ uzmanları anahtar yığınlama teknolojisini kullanır. Bu durumda, anahtarlardan biri yığında gerçekleştirilen çeşitli işlem türlerinin izlenmesinden sorumludur ve Anahtar, yığın yöneticisi olarak adlandırılır.

Yığın ve tüm kontroller bu modda ağa tek bir cihaz olarak tanıtılır. Bu nedenle, tüm kuralların yapılandırmasının zahmetli ve zaman alıcı olduğunu göz önünde bulundurarak, bu sorunu çözmek için yığın anahtarları kullanarak birbirine yakın düğmeleri birleştiririz. Yığın yöneticisi, diğer denetimlerle birlikte yığın üyelerini oluşturur.

Bu özellik, ağ mühendisinin tek bir konfigürasyonu tüm anahtarlara kolayca uygulamasına olanak tanır.

Bu teknolojinin tüm potansiyel faydalarından yararlanmak için, anahtarların belirli donanıma ve arabirimlere sahip olması ve denetleyicileri bir yığına bağlamak için belirli bir topolojinin kullanılması önemlidir. Ek olarak, düzenleyiciler, yığın bağlantı noktası olarak adlandırılan, yığınlama için ayrılmış bir bağlantı noktasına sahip olmalıdır. Bu durumda, bir kontrol grubu, yığın portları döndürülerek bağlanır.

Yığınlama, geçmiş yıllarda daha süslü ve pahalı olarak görülüyordu, ancak şimdi çoğu kurumsal anahtarda ve SMB modelinde temel bir özellik haline geldi. Bu mekanizma, Switch’in yeteneklerini genişletmek için bazı yuvalara ve modüllere sahip fiziksel bir kasaya sahip olduğunuz modüler anahtarlara benzer şekilde çalışır. Her iki teknoloji de bir yönetim ve kontrol paneli veya yapılandırılabilir bir mantıksal anahtar sağlayabilir.

Bu durumda, fiziksel bir anahtar veya modül kaybolursa yedeklilik, ağın kesintiye uğramadan çalışmaya devam etmesine yardımcı olur. İstifleme teknolojisini destekleyen kontrollerde, istifleme, belirli bir topolojiye dayalı olarak tüm anahtarları birbirine bağlayan kablolar kullanılarak yapılır.

Anahtarların ağ kabloları aracılığıyla istiflenmesi, Anahtarın söz konusu teknolojiyi nasıl desteklediğine bağlıdır.
Arka Düzlem İstifleme: Yukarıdaki yöntemde, istifleme modülleri Switch’in arkasında bulunur ve anahtarları, anahtar üreticisi tarafından sağlanan özel kablolar aracılığıyla bağlar.
Ön düzlem istifleme: Normalde, istifleme için standart Ethernet portları kullanılır. Bu nedenle, ağ uzmanları standart Ethernet kablolarını kullanabilir.

Gördüğünüz gibi, anahtar yığınlama teknolojisi, Cisco gibi farklı markaların bazı anahtarlarında desteklediği pratik ve benzersiz özelliklerden biridir. Anahtar yığınlama, ağ bant genişliğini ve verimi artıran işlevsel bir özelliktir. Bu özellik, yerel ağ trafiği arttığında ağ uzmanları için kullanışlı olur. Yığınlama, ağ uzmanlarının mevcut ağ kapasitesini artırmasına ve anahtarları neredeyse zahmetsizce yönetmesine olanak tanır. Çoğu Cisco anahtarı yığınlamayı destekler.

 

 

Cisco StackWise teknolojisi nedir?

StackWise, yük devretme mekanizmasının uygulanması yoluyla yüksek performans ve hızın yanı sıra daha iyi esneklik elde etmek için gigabit Ethernet ağlarının dağıtımı alanında kullanılan Cisco’nun yenilikçi uygulama teknolojilerinden biridir. Cisco StackWise, bir ağda bulunan anahtarları birleştirmek için yaratıcı bir yaklaşımı temel alır.

Yukarıdaki teknolojinin potansiyel ve parlak faydalarından biri, ağ anahtarlama kapasitesini artırarak 9 adede kadar anahtarı destekleme ve bağlama yeteneğidir. Anahtarların birleştirilmiş kaynakları paylaşmasına izin verir ve bunları yerel ağ kullanıcılarına birleşik bir kaynak olarak sağlar. Böyle bir durumda, en az 32 Gbps anahtarlama kapasiteli, çoğu işletmenin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek bant genişliğine sahip bir sanal bağlantı elde edersiniz.

Yukarıdaki teknoloji ayrıca ağ uzmanlarına başka bir önemli özellik sağlayarak tüm yığını tek bir IP adresiyle tek bir cihaz olarak yönetmelerine olanak tanır.

Tek bir yığın şeklinde ağ istemcilerine sağlanan anahtarlar, tek bir anahtar olarak tanımlanır ve kullanılır. Yukarıdaki teknolojinin performansı, Reed mimarisine dayalı olarak entegre edilmiş bir dizi sabit diskiniz olduğunda ve sunucu işletim sistemi bunlarla tek bir sabit disk olarak çalıştığında olduğu gibi tam olarak aynıdır.

Birleştirilmiş bir yönetim arabirimi kullanan istemciler, tek bir komut çağırarak bir yığındaki tüm anahtarlara bir görüntü yükleyebilir. Bahsettiğimiz gibi, Cisco StackWise teknolojisi gigabit Ethernet ağları ile çalışacak şekilde geliştirilmiştir, böylece düzenleyiciler iletişim kanallarını yük devretme mekanizması aracılığıyla yüksek performans, hız ve optimum esneklikle tanımlayabilir.

3750 serisi anahtarlar gibi Cisco StackWise teknolojisi ile donatılmış anahtarlar, ölçeklenebilirliği tam olarak destekler. Tek bir yığında maksimum 252 gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahip olabilmeniz için, ağı veya kullanıcıları kesintiye uğratmadan buton ekleyip çıkarmanız mümkündür.

Ağa yeni anahtarlar eklendiğinde, bu cihazlar yapılandırmalarını Stack Master adı verilen merkezi bir bileşenden alır.

Ayrıca yeni ekipman eskisinin yerini alacağı zaman, eski ekipmanın tanımlanmış konfigürasyonları ve profilleri yığındaki bir konfigürasyon dosyasından okunur ve tasarımlar otomatik olarak yeni ekipmana eklenir.

Ayrıca, birbiri ile yığılmış anahtarlar, özellikle birincil bağlantı çeşitli nedenlerle başarısız olduğunda, ağ kararlılığının korunmasında hayati önem taşıyan bağlantı yedekliliği sağlar.

Elbette, 3750 serisi gibi Cisco kurumsal sınıf anahtarlar, StackWise teknolojisiyle sınırlı değildir. Bu anahtarlar ayrıca çapraz yığın EtherChannel ve UplinkFast gibi diğer uygulama teknolojilerini de destekler. Bu teknolojiler, düzenleyicilerin farklı yığın anahtarları arasında eşit maliyet yolları oluşturmasına olanak tanır.

Bu özellikler, yönlendirici arızası sırasında HSRP özelliğine bağımlılığı sürdürmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, ana anahtar arızalandığında, kök anahtarın sorumluluklarını üstlenebilmesi için anahtarların üzerinde çalıştığı akıllı algoritmaya dayalı olarak 2-3 saniyeden daha kısa sürede ağ için ana anahtarlar olarak başka bir yedek anahtar tanımlanır.

 

 

 

Cisco StackPower teknolojisi Cisco anahtarlarına hangi işlevleri ekler?

İş faaliyetlerinin önemli bir bölümünün yerel alan ağları ile ilgili olduğu günümüz işletmeleri, acilen erişilebilirliğe ihtiyaç duymaktadır. İletişim ağlarında önemli bir rol oynayan kritik bileşenlerden biri anahtarlardır. Bu nedenle, ağ yöneticileri, ağları tasarlarken anahtar gücü yedekliliği konusunu dikkatlice düşünmelidir.

Cisco, anahtarlarının performansını artırmak için StackPower adlı başka bir uygulama teknolojisi geliştirdi. StackPower, kontrollerin gücünü paylaşılan bir güç kaynağı biçiminde toplayabilir ve yönetebilir.

Yukarıdaki mekanizma, anahtarların enerjiyi optimum şekilde kullanmasına izin verir. StackPower, düğmelerin ihtiyaç duymadığı fazla gücü Switch’e bağlı diğer cihazlara göndermek için tüm kontroller için bir güç toplama mekanizması sağlar.

Bu iki teknolojinin birleşimi, 3850 serisi gibi Cisco anahtarlarının ölçeklenebilirlik kavramını en iyi şekilde desteklemesini sağlar. StackPower özelliği hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, ağ uzmanlarının yedeklilik ve yük dengeleme sağlamak için anahtarları tam özelliklere ve markaya bağlaması gerektiğidir. Tipik olarak Cisco anahtarları, birden fazla yüz gigabit anahtarlama kapasitesi elde etmek için 9 adede kadar düğmeyi yığınlamayı destekler.

Cisco StackPower, StackWise gibi, anahtarların gücünü paylaşılan bir güç kaynağı biçiminde toplayarak ve yöneterek bu alanda büyük bir devrim yaratan başka bir yenilikçi Cisco teknolojisidir. Yukarıdaki teknoloji, ağ yöneticilerinin güç tüketimini daha yakından izlemelerine ve Catalyst anahtarlarının toplam sahip olma maliyetinde (TCO) önemli tasarruflar gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Genel olarak, anahtarlar için güç yedekliliği elde etmek için iki standart çözüm vardır: tam ve kısmi.

Tam yedeklemede, her Anahtar iki güç kaynağına bağlanır, böylece biri arızalanırsa ikincisi otomatik olarak devreye alınır. Bu mimariye “bire bir artıklık” denir ve 1:1 olarak temsil edilir. Kısmi yedekte, yedekliliği sağlamak için birden fazla anahtar için ek bir güç kaynağı tanımlanır. Bu artıklık N:1 olarak gösterilir. Yukarıdaki mimarilerin her biri kullanılmıştır.

Tipik olarak ağ uzmanları, büyük kurumsal LAN’ları uygularken bire bir yedeklilik kullanmazlar çünkü bu durumda, normal koşullar altında etkin olmasa da her Switch’in kendi yedek güç kaynağı vardır. N:1 yedeklilik çözümleri, küçük işletme LAN’ları için uygundur çünkü güç kaynağı devreye girene kadar bir zaman gecikmesi vardır.

Genel olarak, Cisco StackPower’ın Cisco anahtarlarının güç yedekliliği ilkesine ulaşmak için mükemmel bir seçenek olduğunu söylemeliyiz ve kontrollerin gücünü toplayarak, daha fazla güce ihtiyaç duyan kurallara ek kapasite sağlanmasına olanak tanır; PoE ekipmanı için gerekli enerjiyi vermesi gereken düğmeler. Güç kaynaklarını bir havuzda toplamak, gücü anahtarlar arasında eşit olarak dağıtmanın en iyi yoludur, çünkü her Anahtar güç havuzunu en iyi şekilde kullanabilir.

 

Sonuç olarak, güç kaynağının kesilmesi durumunda, güç kaynağı zarar gören anahtarlara güç sağlamak mümkündür.

StackPower teknolojisiyle çalışma deneyimine sahip ağ uzmanları, bu teknolojinin kendilerine ne kadar önemli bir özellik sağladığını bilirler; böylece anahtarların enerji tüketimini etkinleştirmenin başından itibaren hassas bir şekilde yönetir. Yukarıdaki teknoloji, yığındaki kontroller için bir yedek güç kaynağı kullanabilmeleri için bir güç rezervuarı oluşturur.

Örneğin, her bir Anahtarın PoE teknolojisi ile donatılmış ekipmanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması gereken ve her biri ağın farklı bölümlerine rastgele dağıtılan bir anahtar yığınımız olduğunu varsayalım. Uzun vadede, PoE ekipmanı güç kaynağında kullanılan geleneksel ve standart yöntemler, şirketlerin elektrik faturalarını artırıyor çünkü anahtarlar, cihazların elektriğe ihtiyaç duymadıkları zamanlarda bile ihtiyaç duyduğu enerjiyi tam zamanlı olarak sağlamak zorunda.

Bazı anahtarların PoE teknolojisi sayesinde güç kaynağı alanında akıllı bir işleve sahip olduğunu açıklamak gerekir. Bir süre sonra bir port kullanılmadığında elektriği keserler ama hepsi böyle değildir ve bazen bu alanda belirli problemlere sebep olurlar. olacak

Aksine, Cisco StackPower, paylaşılan bir güç havuzu tanımlayarak yığın anahtarlarının ihtiyaç duyduğu ek gücü sağlamak için otomatik ve akıllı bir işleve sahiptir. Cisco StackPower teknolojisinin bir diğer büyük avantajı da her bir Switch için ihtiyaç duyulan güç kaynağı sayısını ve raf sunucu için gerekli soket sayısını azaltarak, raf sunucudaki kablo sayısını azaltmasıdır.

Cisco, yukarıdaki teknoloji hakkında şunları söylüyor: “StackPower, enerji kaybını en aza indirmek, daha düşük iş yüklerinde güç kaynağı verimsizliğini çözmek, ısıyı azaltan rafı azaltmak ve soğutma ekipmanını azaltarak maliyetleri azaltmak için geliştirilmiş bir çözümdür.”

Ayrıca, Cisco StackPower teknolojiyi kullanabilir.

XPS 2200, daha güçlü ve daha önemli enerji tanklarını dağıtmak için Cisco Genişletilebilir Güç Sistemi 2200’ü kullanır. Yıldız topolojisine dayanan yukarıdaki teknoloji, dokuza kadar anahtar arasında enerji paylaşımına izin verir.

Genel olarak, yukarıdaki teknolojinin enerji tüketiminin optimum yönetimi, ideal durumdaki güç kaynaklarının performansının arttırılması ve en iyi performansı elde etmek için güç kaynaklarının birleştirilmesi olasılığını sağladığını söylemeliyiz. Böylece uzun vadede elektrik tüketim maliyetini düşürür.

Ek olarak Cisco Universal POE başlığı, yığındaki her bağlantı noktası için PoE+ ve Cisco UPOE için güç sağlayarak ağ uzmanlarının ölçeklenebilir bir PoE+ ve Cisco UPOE altyapısı tanımlamasına olanak tanır.

Ağ uzmanları, XPS 2200 teknolojisini kullanarak anahtarların güvenilirliğini, kullanılabilirliğini ve gelişmiş performansını sağlayabilir ve sıfır ayak izi özelliğine sahip bir Yedek Güç Sistemi (RPS) tanımlayabilir. Ayrıca, gerekli güç kaynaklarının ve raftaki cihaz sayısının azaltılmasıyla sıcaklığın düşeceğini ve çerçeve içindeki kablo miktarının azalacağını da göz ardı etmemeliyiz.