blog posts

Nesne Yönelimli ve Blok Yönelimli Depolama Neden Ağ Uzmanlarının İlgisini Çekiyor?

Nesne Yönelimli ve Blok Yönelimli Depolama Neden Ağ Uzmanlarının İlgisini Çekiyor?

 

Veriler, İşletmelerin Temel Ve En Önemli Varlığıdır. Bir yanda ticari faaliyetlerin devamında verilerin değeri, diğer yanda katlanarak ve artan büyümesi, dünyadaki değişimlere bağlı olarak bilgi depolama yöntemlerinin de değişikliğe uğramasına ve yeni çözümlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Teknoloji Ve Dijital Dünyadaki Gelişmeler.

Veri depolama alanında çok büyük miktarda verinin depolanmasına cevap vermek için icat edilen yeni yöntemlerden biri de nesne yönelimli depolama mimarisidir (Object Storage).

Şirket içi özel bulutlar uygulayan şirketler tarafından kullanılabilen sağlam bir depolama mekanizması. Ayrıca, bulut tabanlı depolama çözümleri sağlayıcıları da bu güçlü depolama mekanizmasını kullanır.

Ayrıca, blok düzeyinde depolama mimarisi, kullanıcılara en yüksek düzeyde esneklik sağlayan başka bir seçenektir.

 

 

Depolama ağları

Yerel alan ağları ve depolama dünyasında en yaygın kullanılan iki mimariyi keşfetmeden önce, depolama alanı ağını (SAN) kısaca açıklayalım. Depolama ağı, veri depolama ve erişim sağlayan bir iletişim ağıdır.

SAN’lar, her mantıksal bloğu bir depolama aygıtı gibi diğer ağ bağlantılı sistemlere bağlar. Örneğin sunucular, fiber optik, küçük bilgisayar sistemi İnternet arabirimi (iSCSI) veya Infiniband gibi standart iletişim kanalları kullanılarak bir SAN’a bağlanabilir. Ayrıca, sunucuları bağlamak için bir SAN’da birden çok depolama dizisini yapılandırmak mümkündür.

 

 

SAN ağları, aşağıdaki gibi farklı katmanlara göre oluşturulur:

Birinci katman: Sunucu veya sunucuları barındıran ve ağ altında bir işletim sistemi tarafından kontrol edilen ana bilgisayar katmanıdır. Bu sunucular, Host Bus Adapter adı verilen HBA kartı aracılığıyla veri ağına bağlanır ve bir kablo aracılığıyla depolama ağına bağlanır.

İkinci katman: ana katmanın kumaş katmanına bağlanmasından sorumludur.

Sensör anahtarları, yönlendiriciler, protokol köprüleri, sınır ağ geçidi cihazları ve kablolar gibi cihazların konuşlandırıldığı bir katman.

Yapı katmanı: Bu katman, katı hal bellekleri, sabit diskler, manyetik bantlar veya optik medya gibi fiziksel depolama cihazlarından oluşan depolama katmanı ile ilgilidir.

Tüm bu katmanların arka planında bazı mimariler bilgilerin medya üzerinde doğru bir şekilde depolanmasından sorumludur. Bu mimariler, cihazlara ve yazılımlara, mevcut alanın doğru şekilde kullanılması için bilgilerin en iyi şekilde nasıl depolanacağını gösterir.

Daha da önemlisi okuma ve yazma işlemi en ufak bir gecikme ile yapılır. Günümüzde dosya yönelimli depolama ve benzeri örnekler gibi çeşitli mimariler kullanılmaktadır, ancak blok yönelimli ve nesne yönelimli depolama ağ uzmanlarının ilgisini çekmektedir.

 

 

Blok Depolama Nedir?

 

Belirtildiği gibi, veriler herhangi bir kuruluşun sahip olduğu en değerli bilgidir. veriler çeşitli kaynaklardan elde edilmektedir. Bu nedenle veri depolama, şirketlerin ve ağ uzmanlarının yaptığı temel görevlerden biridir. Bu alandaki hassas nokta, bilgilerin saklanma şeklidir. Veri depolama için güvenli yöntemlerden biri, SAN depolama ağlarında ve bulut bilgi işlem altyapılarında kullanılan blok tabanlı depolama mimarisidir.

Bazen blok düzeyinde depolama olarak adlandırılan nesne yönelimli depolama, veri dosyalarını depolama alanı ağlarında (SAN’lar) veya bulut tabanlı depolama ortamlarında depolamak için güvenli bir mimaridir. Çoğu büyük şirket, verileri hızlı bir şekilde depolamak, işlemek ve aktarmak ve yüksek performans elde etmek için blok tabanlı depolama mimarisini kullanır.

Blok tabanlı bir depolama mekanizması, verileri birden çok bloğa böler ve her bloğa benzersiz bir tanımlayıcı atar. SAN ağlarındaki mimari, veri bloklarını farklı konumlarda depolayarak çalışır. Daha doğrusu veri bloklarını başka sistemlerde tutmak mümkündür.

Her blok, farklı işletim sistemleriyle çalışacak şekilde yapılandırılmış ve bölümlenmiştir.

Ayrıca, blok tabanlı depolama mimarisi, verileri birden çok depolama ortamında dağıtarak ve kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgilere hızla erişmelerini sağlayarak veriler için farklı yollar oluşturur. Bir kullanıcı veya uygulama, blok tabanlı mimariye dayalı bir sistemden veri istediğinde, farklı senaryolarda depolanan veri bloklarının alınması ve birleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir ve veriler kullanıcıya veya uygulamaya orijinal formatta birleşik bir biçimde sunulur. biçim.

Blok tabanlı bir depolama mimarisinin potansiyel faydalarından biri, sunucu işletim sistemlerinin ona bağlanabilmesi için ham depolama oluşturmanın bir yolunu sağlamasıdır. Bu doğal alan, dosyalar, veritabanları, sanal makine dosya sistemleri (VMFS) ve özel bulut dağıtımları dahil olmak üzere herhangi bir uygulama için kullanılmasına izin vererek ayrı sabit diskler olarak kabul edilebilir.

Örneğin, birden çok sanal makineye sahip olmayı düşünen bir şirket düşünün. Blok tabanlı depolama mimarisine dayalı olarak bu şirket, VMFS dosyasını depolamak, biçimlendirmek ve sanal makinelerini yüklemek için bir depolama birimi oluşturabilir. Yukarıdaki mimarinin yüksek esnekliği, onu kapsayıcılarla çalışmak için uygun bir seçenek haline getirir. Blok depolama mimarisine dayalı kapsayıcıları hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve dağıtabilirsiniz.

 

 

Blok tabanlı depolama mimarisinde dizileri okuyun.

genellikle yedeklilik yoktur, bu nedenle yedeklilik elde etmek için verileri farklı yerlerde depolamanız gerekir. Ağ uzmanları, blok yönelimli depolama mimarisiyle etkileşim halinde bu sorunu çözmek için okuma mimarisini kullanır. RAID mimarisi, verileri belirli bir düzenlemeye göre korumak için yan yana yerleştirilmiş bir dizi depolama diskini ifade eder. Kullanılan mimariye bağlı olarak, bir veya iki disk arızalanırsa, diğer disklerdeki veriler kullanıcı fark etmeden arızalı diskin sorumluluklarını üstlenebilir ve böylece ağ performansı bozulmaz.

 

 

Blok tabanlı bulut hizmetleri

Bulut tabanlı depolama mekanizmaları arayan kuruluşlar, verilerini depolamak için blok, dosya veya nesne düzeyinde depolama kullanabilir. Bulutta hizmet olarak blok düzeyinde depolama (BSSaaS) ve hizmet olarak kurumsal depolama (Esaias) mevcuttur. Çoğu durumda, ESaaS ile çalışırken, kullanıcıların IaaS veya PaaS çözümlerinden birini seçmesi ve uygulamalarını ve sunucularını doğrudan bulutta devreye alması gerekir.

Bulut tabanlı çözümler düşünüldüğünde, kullanıcıların bulutta depolanan verilere erişme isteklerine yanıt verme süresi, gözden kaçırılmaması gereken önemli bir ölçüttür. Blok düzeyinde depolama, bilgi işlem kaynaklarından bağımsızdır. Bu nedenle, ticari faaliyetlerin hacmi genişlerse, ESaaS sağlayıcısında ek kitaplar oluşturmanız gerekir. Bu nedenle ihtiyaca göre uygun mimari ve ölçeğin kullanılması gerekmektedir.

Çalışma ilkeleri hibrit buluta dayalı olan kuruluşlar, ölçeklenebilirlik odağına ulaşmak için RAID 5 veya RAID 6’yı uygulamak üzere ek sabit diskler satın almak zorundadır; Blok düzeyinde mimari kullanan bulut hizmetlerinin, kuruluşlara en yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlayan bilgi depolama için güvenli ve istikrarlı bir altyapı sağladığı bir durumda.

 

 

Blok tabanlı depolama ne gibi avantajlar sunuyor?

Nesne yönelimli depolama ve diğer bulut depolama mekanizmaları gibi, blok yönelimli depolama da kullanıcılara gerekli yetenekleri sağlar. Ancak işletmeler, aşağıdaki avantajlardan dolayı blok tabanlı depolama çözümlerine yönelmektedir:

Yüksek performans: Yüksek IOPS ve düşük gecikme sunar ve birçok işlemi gerçekleştirmesi gereken zamana duyarlı uygulamalar tarafından oldukça talep edilir. Daha kesin olmak gerekirse, bilgiye mümkün olan en kısa sürede erişimi garanti eder. Sonuç olarak, kullanıcıların isteklerine cevap verilmesi kısa sürede yapılır.
Uyumluluk: Blok tabanlı depolama, farklı işletim sistemleri ve dosya sistemleriyle çalışabilir. Bu nedenle yerel ağlarla en üst düzeyde uyumluluk sunar.
Esneklik: Blok tabanlı depolama, yatay ölçeklenebilirliği kolaylaştırır. Böylece ağ uzmanları, ağ istemcilerine daha fazla depolama kapasitesi sağlamak için kümelere düğüm ekleyebilir.
Büyük dosyalar söz konusu olduğunda uygun performans: Multimedya içeriği üreten kuruluşlar, video dosyaları gibi büyük dosyaları depolamalıdır. Düzenlenmesi gereken dosyalar. Blok tabanlı depolama, kuruluşların istenen dosyalara mümkün olan en kısa sürede erişmesine olanak tanır.
E-posta sunucuları: E-posta sunucuları, blok depolamanın esnekliğinden ve ölçeklenebilirliğinden yararlanabilir. Ağa bağlı depolamayı desteklemediği için Microsoft Exchange’in blok tabanlı bir depolama mekanizmasına ihtiyacı olduğunu bilmek güzel.
Veritabanı: Blok odaklı depolama hızlı, verimli, esnek ve ölçeklenebilirdir. Bu özellikler, blok depolama mimarisinin veritabanlarını ve büyük hacimli konuşmaları minimum gecikmeyle işlemesi gereken veritabanlarını en iyi şekilde desteklemesini sağlar.

 

Nesne yönelimli depolama nedir?

Nesne yönelimli depolama, büyük hacimli yapılandırılmamış verileri yönetmeyi amaçlayan bir veri depolama mimarisidir. Araştırma enstitüsü IDC, 2025 yılına kadar dünya çapında üretilen verilerin öneminin %80’den fazlasının yapılandırılmamış verilerden kaynaklanacağını tahmin ediyor. Bu modelin adından da anlaşılacağı gibi, bu verileri satır ve sütunlardan oluşan geleneksel ilişkisel veritabanlarında depolamak imkansız. Ayrıca, bu verileri korumanın ve yedeklemenin de zorlukları vardır.

Bu büyük miktardaki verinin uygun maliyetli bir şekilde depolanması ve yönetilmesi, kuruluşlar için en büyük zorluklardan biri haline gelirken, ağ uzmanları bu sorunun üstesinden gelmek için “nesne yönelimli mimari” adı verilen bir çözüm bulmayı başardılar; Bu veri hacmini depolama sorununu başarıyla çözen esnek ve ölçeklenebilir bir depolama mimarisi.

Yenilikçi çözümleri ile bu veri depolama mimarisi, büyük kuruluşların arşivleme ve yedekleme süreçlerini geleneksel yaklaşımlardan nesne yönelimli mimariye taşımasına yol açmıştır. Nesne yönelimli depolamanın sunduğu yüksek ölçeklenebilirlik o kadar iyi çalışıyor ki, bulut hizmeti sağlayıcıları bunu benimsedi. Tabii ki, bu veri depolama mimarisini, dosya veya blok tabanlı depolama gibi geleneksel mekanizmalar aracılığıyla gerçekleştirmek imkansızdır, çünkü kendi dosya yönetim sistemine sahiptir.

 

 

Nesne yönelimli mimari verileri nasıl depolar?

Bu mimaride veriler, nesne adı verilen bir kavram biçiminde saklanır ve ayrık veri birimleridir. Her nesne, verileri, meta verileri (nesne hakkında açıklayıcı bilgiler) ve bir nesnenin doğasını ve nesneye nasıl erişileceğini tanımlayan benzersiz bir kimlik numarası içeren basit, kendi kendine yeten bir havuz olarak kabul edilebilir. Uygulamalar, bu benzersiz kimlik numarasını kullanarak gerekli dosya ve verileri kolayca bulabilir ve bunlara erişebilir. Başka bir deyişle, dosya tabanlı depolama mimarisinin aksine, dosyalara erişmek için artık iç içe geçmiş klasörler ve yollar yoktur.

Yukarıdaki mimaride, OSD adı verilen çok çeşitli nesne yönelimli cihazları bir araya getirerek tek bir havuz oluşturabilir ve bu kaynakları iletişim ağı için dağıtılmış bir mimariye dayalı olarak tanımlayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi, nesne yönelimli depolama, dosya yönelimli depolama mekanizmasının klasörler ve hiyerarşilerle ilgili sorunlarının üstesinden gelir. Ayrıca, kolay erişim için yerel sistemlerde depolanmak yerine çoğunlukla bulut tabanlı veya LAN tabanlı sunucularda tutulmasına rağmen, nesneleri yerel olarak depolamanıza da olanak tanır.

Nesne yönelimli mimaride veri erişimi, HTTP protokolüne dayalı RESTful API uygulama programlama arayüzleri aracılığıyla yapılır.

Bu durumda, nesnelerle ilişkili meta verilere dayalı diyaloglar yürüterek, İnternet veya yerel ağ üzerinden cihazınızdan ve nerede olursanız olun verilere erişebilirsiniz. API’lerin HTTP komutlarını desteklediği göz önüne alındığında, bir nesneyi yüklemek için POST, almak ve almak için GET veya silmek için DELETE gibi yetkilileri arayabilirsiniz.

Örneğin, bir uygulama programlama arayüzünü çağırarak, bir nesne üzerinde istediğiniz kadar dosyayı kolayca saklayabilirsiniz. Ancak bu, yukarıdaki mimarinin size sağladığı tüm olasılıklar değildir. Güçlü RESTful API standardı sayesinde, yukarıdaki mimariye dayalı nesneleri oluşturabilir, alabilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Uygulamalar, bu tür esnek işlevlerle nesneleri, kapsayıcıları, kullanıcı hesaplarını, çoklu kiralamayı ve güvenlik mekanizmalarını sorunsuz bir şekilde yönetebilir.

 

 

Nesne yönelimli depolamanın faydaları nelerdir?

Web bağlantılı çeşitli platformlar ve sistemler tarafından günlük olarak çok miktarda yapılandırılmamış bilginin üretildiği bir çağda yaşıyoruz. Geleneksel bilgi depolama altyapıları, bu miktardaki veriyi tutarlı ve doğru bir şekilde depolayamaz; Nesne yönelimli mimarinin, dosya yönelimli depolama yaklaşımına bağlı olmaması nedeniyle büyük miktarda bilgiyi tek bir nesne biçiminde tutabildiği bir durumda. Verileri depolamaya yönelik bu doğal yetenek, kuruluşların verilerini sorunsuz bir şekilde depolamasına ve yönetmesine olanak tanır.

 

Nesne yönelimli depolamanın diğer potansiyel faydaları şunları içerir:

Konteynerler:

Nesne yönelimli depolama, Kubernetes gibi konteyner platformlarıyla çalışabilir ve geliştiricilerin tutarlı bir çözüm sunarak verileri konteynerlerde güvenli bir şekilde depolamasına olanak tanır. Bu sorun, kapsayıcıları yönetme ve aktarma sürecini kolaylaştırdı.

Hızlı bilgi alma yeteneği:

Nesne yönelimli depolama, kullanıcıya yakın bir yerde depolamak ve gerektiğinde bilgileri derhal almak için ek bir yedekleme çözümü sağlayabilir.

Yapılandırılmamış verilerin saklanması ve yönetimi:

Sosyal ağlarda, akıllı sensörlerde, Nesnelerin İnterneti ekipmanlarında vb. bu bilgi sunum modelini düzenlemek için. verir.

Yüksek ölçeklenebilirlik:

ağ uzmanları, veri depolama için gereken alanı en basit şekilde ve iş ihtiyaçlarına göre ölçeklendirebilir.

Meta Veri Kişiselleştirme:

Meta veriler, nesne yönelimli mimaride çok önemli bir rol oynar ve her nesnenin bilgi nesnesinin gerekli verileri hızlı bir şekilde elde etmek için mümkün olan bilgilerini açıklar.

 

Bulut odaklı altyapılarla uyumluluk:

Neredeyse tüm büyük şirketler, nesne yönelimli depolama mimarisine sahip bulut hizmetlerini desteklemektedir. Bu nedenle, bir geliştirici veya işletme şirketi olarak büyük hacimli yapılandırılmamış verilerle karşı karşıya kalırsanız, nesne yönelimli mimari iş gereksinimlerinize cevap verir.